HAGEMAN THIJS IJS EN DE TOOVERPIJP l/eife li§d Mife Een circus op een zolderkamer. til&l daet U ik Uw Centrale Verwarming misiet TEL. 15597 ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 HA A RL'EM'S DAGBLAD Een jongensdroom, die werkelijkheid werd. met de tenten-stallen, waarin de paarden en andere min of meer tamme dieren onderge bracht zijn. De wasch van de artisten hangt aan een lijn te drogen. Twee tractors zijn nog bezig om wagens op hun plaats te brengen.... De organisatie van het cireusbedrijf klopt als een bus. Het hèele circusdorp kan in 5 uren tijds afgebroken worden en in de wagens voor 't vervoer wor den ondergebracht. In 12 uur tijds kan het materiaal weer uit de wagens ge haald en tot een volledig circus ge vormd worden! U ziet, in alle opzichten beantwoordt dit circus aan de eischen der werke lijkheid. Het moet er alleen nog maar bij komen dat we de wagentjes op een goeden dag door Haarlem's straten zien trekken! v. H. Causerie yan jhr. J. Th. Alting von Geusau. Op de tweede bijeenkomst van de .Vereeni- ging Geloof en Wetenshap" in dit seizoen sprak Vrijdagavond in den Stadsschouwburg jhr. J. Th. Alting von Geuseau, generaal majoor der artillerie, commandant der le divisie te 's Gravenhage, over het onderwerp: „De Strategische positie van Nederland en haar eischen aan de Nederlandsche weer macht te stellen". Spr. begon, het gesprokene met een op het podium geplaatste kaart verduidelijkend, met aan te toonen welke gevaren ons land be dreigen bij een eventueelen oorlog. Onze toestand zou in zulk een oorlog thans veel gevaarlijker zijn dan in 1914. De verster kingen aan de Fransch-Duitsche grens en ook in België z'jn thans veel en veel sterker dan toen; de Maginotlinie is één muur van beton en staal en de Siegfriedlinie, zij moge dan misschien iets zwakker zijn, omdat zij in korten tijd is gemaakt, is toch ook buiten gewoon sterk. Men komt er niet door, van weerskanten niet en van weerskanten zal men dan ook den weg kiezen over ons grond gebied. over Zuid Limburg. In de juist geëindigde dagen van spanning heeft spr. hiervoor niet zoozeer gevreesd omdat Duitschland zijn krachten naar het Zuid-Oosten zou richten en Frankrijk wel zou worden bezig gehouden door Duitsch- lands bondgenoot Italië. Meer reden was er. te vreezen voor het feit. dat wij in den oorlog betrokken zouden worden door de Duitsche luchtmacht, die er alles op zou zetten onze vlieghavens te bezetten en te gebruiken aLs uitgangspunten voor luchtaanvallen op Engeland. In zulke gevallen moet onze neutraliteit beschermd en gehandhaafd worden en dui delijk deed spr. de preventieve werking van' een goed Nederlandsch leger uitkomen, dat men noch in het eene noch in het andere kamp gaarne gevoegd zou zien bij het leger van den tegenstander. Maar om deze preventieve taak te kunnen vervullen moet de Nederlandsche weermacht goed zijn. Spr. wijdde een beschouwing aan onze weermacht uit een oogpunt van rnate- rieele uitrusting en van geoefendheid van het personeel en kwam daarbij tot de conclu sie, dat voor weinige jaren aan beide zaken veel ontbrak, doch dat de toestanden, dank zij het Verdedigingsfonds en dank zij ook de energieke maatregelen van den tegenwoor- digen minister van defensie zeer veel beter zijn geworden. Spr. toonde aan, dat de ver lenging van eersten oefentijd tot 11 maanden die in de Dienstplichtwet van 1938 werd neergelegd, een redelijke mate van veiligheid tegen strategische overvallen verschaft, welke veiligheid vóór 1938 geheel ontbrak. Van veel belang is ook geweest de uitbrei ding van het contingent (jaarklasse) van 19.500 tot 32.000 man waardoor het leger in oorlogstijd op 300.000 man is gebracht, welk aantal voldoende mag worden geacht. Een grooter leger zou natuurlijk nog beter zijn maar dit zou ontzettend veel geld kosten. Spr. eindigde met te zeggen dat de Ne derlandsche soldaat een „pracht-kerel" is, vooral als hij goed is geoefend. Niemand be hoeft te denken dat de soldaat „het slecht heeft". Het tegendeel is waar. Twee dingen maken dat het goed is in het leger te ver- keeren: de geestelijke verzorging en de tucht. Voor vele jongens is de dienst een zegen, hij maakt „mannen" van hen. Na afloop van de causerie beantwoordde de inleider eenige vragen, waarbij hij o.a. gele genheid vond op te merken, dat ons lucht- wapen al veel beter is dan eenige jaren gele den en nog steeds wordt aangevuld. Op een vraag, hoe het staat met de distributie van gasmaskers antwoordde spr. dat dit behoort tot de taak der burgerlijke autoriteiten. In- tusschen: spr. gelooft niet aan een gasoorlog, men heeft in den vorigen oorlog gezien hoe onmenschelijk hij is. Men zal daartoe niet zoo gemakkelijk meer overgaan. De voorzitter, mr. F. Vorstman, dankte den generaal voor zijn boeiende en zeer duidelijke uiteenzettingen. streelt door fraaie weergave en onovertrefbare selectiviteit niet alleen het oor. maar ook het oog Want stuk voor stuk zijn Erres radiotoestellen, van het goedkoopste'tot het duurste, door de notenhouten kast en de fraaie afwerking sierlijke meu- belties voor huiskamer of salon, Overtuigt U zich van de bijzon dere eigenschappen door een bezoek aan onze zaak worden geleverd,ook in huurkoop, door. Ged. Oude Gracht 52 (Adv ingez. Medj ALS er een circus in de stad komt, in Haarlem of ergens anders, verdringt zich altijd de jeugd om de binnentrek kende wagens, en het jonge volkje rust niet aleer de wagenbewoners him dorp van tenten hebben opgeslagen. De ingang van „Circus Gleich" in miniatuur. ■Boven speelt het orkest om het publiek te trekken. Dit is een evenement, dat de jeugdige har ten sneller doet kloppen, want zoo'n circusdorp zit schijnbaar boordevol romantiek en als je nog erg jong bent zie je de schaduwzijden er niet van, die er toch heusch blijken te zijn. Je kleine kop gloeit al bij de ge dachte dat al die circusmenschen de we reld door trekken, naar alle plaatsen gaan waar het leuk is. Verbeeld je als je eens mee kon gaan?! Geen school meer, geen bel eiken dag precies om negen uur, en om twaalf uur, om half twee en om vier. Geen strafwerk meer of nablijven. Geen akelige rekensommen en ver voegingen; allemaal van die saaie dingen. Ja, ja dat circus, dat vandaag hier, maar morgen weer in een andere stad, en misschien over een weekje al in een heel vreemd land is met andere menschen, vormt wel het summum van wat je je over het leven aan fijns droomen kan. Maar gelukkig behoud je, zoo jong als je bent, meestal je verstand, of misschien ben je wel een beetje bang voor al die bizarre vreem delingen, die het circusdorp bewonen en die je soms aan de zwarte Pieten van Sinterklaas doen denken, maar in ieder geval je laat het bij kijken en nog eens kijken en onderneemt geen poging om van je huis en je moeder en je vader, die wel streng is maar die je toch je weekgeld geeft voor je zakje drop of later je bioscoopje, weg te loopen, want thuis is het wel erg gewoon maar toch ook veilig, en als je Is dat niet romantisch? Een hoekje van het circusdorp met zoo'n circus mee probeert te gaan weet je tenslotte niet wat je overkomen kan. In ieder geval brengt die overweging je weer vlug van inderhaast en heethoofdig gesmede plan nen af. En je behoudt daardoor je gave droom- van-het-eircus, die met de Sinderklaas-illusie en het Kerstmannetje en de vele figuren uit je sprookjesboekjes wel één van de grootste schat ten van het jonge leven is, die je als je ouder wordt niet dan na hevig tegenstribbelen aan de overmacht der realiteit afstaat. De realiteit, waar je dan tegen bestand bent, en die je dan begrijpt, maar die je bij vroegere kennismaking wel eens leelijk pijn kan doen. Je neemt dien circusdroom je heele jonge leven door mee, en telkens als er een circus in de stad komt ga je weer je oogen uit kijken, naar het opbouwen van die groote tent-van zeildoek, en naar al die rare menschen, die tus- schen de touwen en palen doorloopen, en naar de olifanten, die een pootje meehelpen wagens duwen. En bij het gebrul van de leeuwen in de kooien moet je aan de wildernis denken, en aan de avonturen, waarvan de meester in de school wel eens vertelt, maar dan ben je toch blij dat al die wilde beesten van 't circus ach ter tralies zitten. Zoo stond ook de 12-jarige jongen van Herwerden eens naar het circus Gleich in Amsterdam te kijken. En plotseling voelde hij het verlangen in zich opkomen, dat je als kleine jon gen ook hebt wanneer je omstreeks Sinterklaas en ook wel op andere tij den een mooie etalage met prachtig speelgoed, met spoortreintjes, wagen tjes en andere dingen bekijkt, en dat je onder de woorden bregnt „Moeder, dat wil ik hebben". En zoo wilde de jongen van Her werden dat circus Gleich hebben. Het was natuurlijk wel veel gevraagd! Maar zijn jongensdroom werd werke lijkheid, dank zijhem zelf. Want de 12-jarige ging zelf een circus bou wen. In het klein weliswaar, maar in ieder geval in 't echt. Langzaam werd de droom-van-het-circus werkelijkheid. Eerst werd één piste gebouwd, met een arena er om heen met eerste, tweede en derde rang en heusche loges, en toen kwamen er twee pistes, en zelfs drie. Precies als in het groote circus Gleich. De arena breidde zich uit. stal len voor de paarden kwamen er bij en kooien voor de leeuwen. En woonwa gens voor de artisten. Ti-aetors trokken de wagens voort tot ze de voor hen be stemde plaats in het tentendorp bereikt hadden. En zoo ontstond in de werk kamer van den circus-enthousiast door de jaren heen het volledige circus Gleich in miniatuur. En nu is het 14 jaren later. Het cir cus staat op de zolderkamer van een Haarlemsch huis. Hoe luidt Uw antwoord? Gelukkig begint men langzaam te be grijpen dat de beantwoording van onze vraag Wat doet U in Uw vrijen tijd?" niets, maar dan ook niets met ijdelheid te maken heejt. Het is heusch geen opschepperijom daarvoor uit te ko men. Hebben menschen, die er nog roei zoo over denken, zich wel eens heel goed afgevraagd waarom ze eigenlijk zoo denken?" Waarschijnlijk zullen ze dan bemerken dat ze aan een vooroordeel lijden. Want een steekhoudende reden is er niet voor. Men timmert immers niet aan den weg door te vertellen wat men in z'n vrijen tijd doet. Waarom zouden we elkaar niet eens laten zien dat we ook nog dingen weten te maken en te doen zonder dat de stok van de noodzaak achter de deur staat, dus uit louter liefhebberij? Sommige menschen willen hun vrije- tijd-werk zoo achteraf houden omdat het in de verborgenheid van het parti culiere leven groeit en niets met de openbaarheid te maken heeft. Maar onze gedachten, en alles wat ioe schrij ven. en de kunst die we scheppen be- hooren toch ook tot het domein van ons innerlijk, tot dat wat ons 't liefst is, en wat niemand, ook de harde maatschap pij niet, ons ontnemen kan. En als nu iedereen zijn gedachten en wat hij schrijft en wat hij aan kunst wrocht voor zich houdtkomen ive er niet. Door uittoisselinq worden toe verrijkt. En ook door te zien hoe menschen hun vrijen tijd doorbrengen komen we zelf mis schien ook op de gedachte om het zus of zoo te doen. Ja, maar liefhebberij is geen kunst, zult u misschien tegenwer pen. Zeker welde liefhebberij heeft rechtstreeks te maken met de kunst aller kunsten, die van het leven. Daarom, schroomt u niet ons eens te berichten wat U in Uw vrijen tijd doet. Of indien U het van uw vrienden of kennissen weet, vertelt U het ons ook maar. Wij spreken en schrijven er dan- wel over als 't iets aardigs of interes sants is. Brieven kunt U onder het motto „Wat doet U in Uw vrijen tijd" aan de redactie adresseeren. „En het is nog steeds niet klaar" vertelt ons de jongen-van-toen, die nu een man is gewor den en het beroep van aannemer heeft gekozen. „Wat mankeert er dan nog aan?" vragen we, want het circus, dat zich voor ons uitstrekt, maakt een zeer volledigen indruk. „Oh ik moet er nog een heeleboel artisten bij maken, en nog een tweede orkest, en dan ga ik alles nog eens overschilderen. Misschien duurt dat nog eens 14 jaren voor dat het hee- lemaal klaar is". Ja, 14 jaren is een heele tijd, maar de heer B, J, van Herwerden Jr. werkt dan ook uit sluitend in de oogenblikken, waarin zijn beroep hem rust gunt, aan zijn liefhebberij. Ook in zijn jongensjaren werden alleen de vrije uren aan den circusbouw besteed. En tot in de punt jes worden alle details afgewerkt. De banken van de arena, die aan 8000 miniatuurmenschjes plaats kunnen bieden, zijn n.b. genummerd! De loges zijn allemaal van roode stoeltjes voor zien. De verlichting is ook perfect in orde. De clonws geven een voorstellmg in de piste. Op den achtergrond vertoonen de leeuwen hun kunsten achter tralies. Voelt u de stem ming, die er in dit plaatje zit Toen wij in het circus op bezoek kwamen waren er in alle drie de pistes voorstellingen aan den gang! In het midden vertoonden leeu wen hun kunsten achter de in de rondte opge richte traliehekken. (U ziet het was allemaal precies echt, ook de getraliede gang, waardoor de beesten van en naar hun kooien gaan, ont breekt niet!) Aan de eene zijde haalden muzikale clowns hun streken uit, en aan den anderen kant jong leerden de zeeleeuwen. Met een beetje fantasie kon je je indenken dat alles echt bewoag, en dat het publiek ap plaudisseerde en de dierentemmers bogen. Dat publiek moet natuurlijk collectief ge dacht worden. Je gaat in je verbeelding op alle 8000 plaatsen tegelijkertijd zitten! 't Is een al leraardigste gewaarwording. Boven den ingang van de tent speelt een orkest om menschen te lokken. Rechts staan de „Cassa"-wagens gereed om de menschen aan biljetjes te helpen. Verderop is het wagendorp OLIESTOOKINRICHTING - NATUURLIJK VAN II A ADR. STOOPPLEIN 24 (Adv. Ingez. Med.) De strategische positie van Nederland. Een overzicht van het circus, dat de verwezen lijking vormt van .een jongensdroom. De foto is als het loare uit de nok genomen. Men zou zich in een echt groot circus kunnen wanen, in feite is het echter een miniatuur. DE 189e VERGADERING VAN „BLOEM BOLLENCULTUUR". Op een nader te bepalen datum in December zal gehouden worden de 189e algemeene ver gadering der vereeniging. Op deze algemeene vergadering zal aan de orde zijn de verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur, zulks ter voorziening a in de va cature, ontstaan door het bedanken van het lid Jac. de Brabander en b in de vacatures die ontstaan zullen door de periodieke aftreding van de leden J. W. A. Lefeber en T. M. H. van Waveren. Een periodiek aftredend lid is volgens art. 28 der statuten niet dan na 1 jaar herkies baar. In Art. 41 van het huishoi 'lelijk reglement is bepaald, dat voor elite vacature elke afdeeling een candidaat kan aanbevelen (candidaatstel- ling) en van deze candidaatstelling opgave doet aan het hoofdbestuur, zoo mogelijk vóór 1 No vember. In verband met deze candidaatstelling wordt in herinnering gebracht de bepaling van art. 29 der Statuten, dat niet gelijktijdig tot het hoofdbestuur kunnen behooren zij, die elkan der door zwagerschap of bloedverwantschap tot in den 2en graad bestaan, een bestuursfunctie vervullen in dezelfde rechtspersoon of lid zijn derzelfde vennootschap onder firma. FEESTAVOND TRANSPORTARBEIDERS. Door de afdeeling' Haarlem van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders wordt Donderdag a.s. een feestavond gehouden voor de leden en hun vrouwen of ver loofden in de groote zaal van het Gemeen telijk Concertgebouw. Medewerking voor deze bijeenkomst wordt verleend door het cabaret-ensemble Alice Dorell, met Wim de Vries, Gerard Vós, Her- bert Perquin en John Charly. AGENDA ZATERDAG 8 OCTOBER Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch: .Speurhonden", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Film: Robinson Crusoe, 1.30, 3.15 en 5 uur. Frans Hals Theater: „De Wildzang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De kunst om te le ven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Twee werelden" en. „Parijsche Zeden", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Patriot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De Hoogvlieger" en Ontmaskerd". Moviac Uurfilm Theater: o.a. Jachtavonturen en Barcelona zooals het was. Doorloopende voorstellingen van 2.3011 uur n.m. Frans Halsmuseum: Eerste groepstentoon stelling van werken van Haarl. schilders en beeldhouwers, 104 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling 10—5 uur. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's, 710 uur nam. ZONDAG 9 OCTOBER Stadsschouwburg: Gezelschap Saal-born- Parser met Rasmus, de Wonderdokter, 8.15 u. Gebouw Ver. Vrijz. Herv.: Voordracht door den heer B. v. d. Meer over: Waan, Geloof en Weten, 10.30 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's. 10—5 uur. De Kerkuil: Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling 25 uur. Frans Halsmuseum: Eerste groepstentoon stelling van werken van Haarl. schilders en beeldhouwers, 104 uur. MAANDAG 10 OCT. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Eerste groepstentoon stelling van werken van Haarl. schilders en beeldhouwers, 104 uur. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's, 7—10 uur nam. De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling 105 uur. Zandvoort: Raadhuis: Openbare raads vergadering. 7.30 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 8 October 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 14 October zijn de volgende apotheken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. M. A. Hegland, firma Th. A. Klinkhamer Koninginneweg 69, Tel. 11596. C. J. Fischer, firma Grijseels en van Hees, Lange Veerstraat 14. Tel 11000. L. Schoorl. Frans Hals Apotheek. Frans Halsplein 1. Tel. 11180. J. W. Florijn, Groote Houtstraat 78. TeL 10500, ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Langzaam en voorzichtig liep Thijs de breede steenen trap af, die naar beneden voerde. Toen kwam hij plotseling in een groote ruimte: het hol van Malagijs! Tegen den rechterwand van het hol stond een ontzaglijk groote geldkist zóó groot, dat Thijs er wel drie keer in zou kunnen. En die heele kist was tot den rand gevuld met goudstukken! Wat was die booze Malagijs rijk! In het midden van het hol van den toovenaar lag op een leeren poef de pijp waarover Baardmans gesproken had. Maar Thijs keek er niet eens naar. Vol ontzag over zooveel rijkdom liep hij naar de groote geldkist. Wat een schatten bezat die Malagijs! Maar ondertusschen gebeurde er buiten ook iets. Wat? Dat zullen zien jullie morgen wel.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10