Haarlem's Dagblad Tsjechische „Maginotlinie'' Pitcairn. ffe duitsck klit IJmuider trawler bij Ameland in nood. Bijzondere Dagen. J. MUIJS 56e Jaargang No. 16963 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodicnst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 8 October 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementslarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Zoo heet een heel klein eilandje midden in den Stillen Oceaan. Het is vijf vierkante kilo meters groot, bazaltisch, bereikt een grootste hoogte van 338 M. boven den zeespiegel en telt tweehonderd bewoners. Toen Robert Pitcairn naar wien het genoemd is Carteret het in het jaar 1767 ontdekten woonde er niemand. Wel vonden zij onmis kenbare ge£uigen van een vroegere bevol king: groote zuilen met beelden, en andere steenen bouwwerken. En kort na hun ontdek king kreeg het eilandje nieuwe bewoners. In 1790 landden er acht muitelingen van het Engelsche oorlogsschip Bounty (onder Cap tain Bligh) met acht mannen en acht vrou wen van Tahiti. Dit gezelschap vestigde zich op Pitcairn. Elf jaar later raakte het slaags en verloren alle mannen op één na het leven. Die ééne bouwde de samenleving op het eiland op nieuwen en beter geordenden grond slag op Zelfs in zoo korte trekken verteld is de ge schiedenis van de eilandbevolking avontuur lijk en prikkelt de verbeeldingskracht. Welk een onderwerp voor een historischen roman, en voor een familieroman met Pitcairn's her schepper als middenpunt en krachtfiguur, een soort Lukas Hochstraszer van den Stillen Oceaan! Nu is er in Londen geen roman, maar een officiéél rapport over verschenen. Dat klinkt erg droog en saai: een Colonial Office Report. Maar het is toch wel belangwekkend. Het zegt dat de tweehonderd afstammelingen van de muiters van de „Bounty" allerlei goeds eigenschappen bezitten. Vooral physiek. Zij zijn lichamelijk prachtexemplaren: stoer ge bouwd, welgemaakt en gezond. De vermenging van Engelsch met Polynesisch bloed blijkt dus uitstekende uitkomsten op te leveren, althans in primitieve levensomstandigheden. Voorts is de gemeenschap volgens het rapport door trokken van een diepen godsdienstzin. Dit schijnt wat sterk voorgesteld als er onmid dellijk op volgt, dat een Amerikaansche zen deling de bevolking in 1936, dus pas twee jaar geleden, tot zijn kerkelijke leer die der Zevende Dags Adventisten heeft be keerd. Maar het is mogelijk dat diepe gods dienstzin bij de Pitcairners reeds leefde vóór zij zich in deze secte lieten opnemen. Zij leven in een uitstekend klimaat, drijven ruilhandel met passeerende schepen si naasappels zijn het voornaamste product van het eiland maar hun ontwikkeling staat op laag peil en sukkelt zelfs achteruit. Het rap port toont er zich met het merkwaardige ge brek aan humor, dat zulke officiëele stukken pleegt te kenmerken, bepaald bezorgd over „dat de neiging om een Pitcairneesch dialect te spreken zeer sterk is". Als er niet tegen wordt opgetreden zal de bevolking op den duur heelemaal Polynesisch inplaats van Engelsch worden. Waar de grootste koloniale mogendheid ter wereld zich al niet bezorgd over maakt! En het is uitzondering geworden dat iemand een boek leest. Zestienjarige kin deren op Pitcairn staan op hetzelfde ontwik kelingspeil als negen jarigen in Nieuw-Zee- land. Het rapport stelt verscheidene maatregelen voor, in de eerste plaats natuurlijk van finan- ciëelen aard. Het wil een personeele belasting heffen, een postzegel invoeren, een onder wijsfonds stichten en een goed radiotoestel voor gemeenschappelijk luisteren installeeren. Met verbazing lees ik de opmerkingen van The Manchester Guardian over dit rapport. Met akelige plechtigheid verklaart het blad dat „een zeer kleine som gelds een geweldig verschil zou maken in de levens en voor de toekomst van deze gemeenschapWij mogen daarin geen krenterige politiek voe ren. Als Pitcairn de mogelijkheid van een vlootbasis inplaats van een gevaarlijke lan dingsplaats bezat zou zijn welzijn niet in twijfel verkeeren". Ik hoop dat in Engeland andere gedachten zullen overheerschen. Ik zou, als ik er over te zeggen had, op grond van dit rapport bevelen: laat die menschen met rust. Zij hebben het blijkbaar goed en zijn gelukkig. Alles duidt aan dat zij aanmerkelijk dichter bij de beste oplossing van het levensraadsel staan dan wij in Europa. Zij leven in eenvoud maar zijn geestelijk niet vereenzaamd. Zij zijn krachtig en gezond. Geen onzinnige oorlogsvernieti ging bedreigt hen, geen modern verkeer en moderne techniek kwellen hun levens. Zij be staan van de voortbrengselen van den bodem, waaraan zij gehecht zijn. Zij spreken hun dialect evenals de Londensche cockney en de Amsterdamsche Jordaner, maar zitten niet opgesloten temidden van steenmassa's en ge nieten van een heerlijk klimaatde geluk kigen. En waarom ter wereld zou men hen per radio met Hot Jazz, Oome Keesje en de redevoeringen van Adolf Hitler in hun heer lijkheid gaan storen? Velen van ons zullen de Pitcairners benij den. En met reden. Als het Britsche Ministe rie van Koloniën hun liet weten: „Wij wen- schen u geluk. Wij zijn trotsch op u. Leef ver der in geluk en vrede"zou het verstandig en bescheiden handelen. Maar ik vrees dat het anders zal gaan. R. P. RIJKSVELDWACHTERS LEEREN AUTO RIJDEN IN DE MOTORKAZERNE TE HAARLEM Op 10 October zullen bij het Korps Motor- dienst te Haarlem voor den tijd van zes weken worden gedetacheerd 12 rijksveldwachters tot het volgen van een cursus motortechniek. De correspondent van Reuter te Mittelwald meldt, dat de Duitsche troepen gistermiddag bezit hebben genomen van het westelijk gedeelte van de formidabele Tsjechische verde digingslinie. Deze versterkingswerken zijn, naar men meent te weten, onder toezicht van Fransche militairen ge bouwd, en zij vertoonen vele kenmer ken van de Maginot-linie. De Reuter-correspondent telefoneert, dat de Duitsche majoor, die hem meenam in de half onder den grond gelegen forten, tegen hem zeide: „Thans is eindelijk dit fortenstelsel een open boek voor ons." De forten zijn gebouwd van beton ter dikte van V/2 meter. Tot in alle hoeken en gaten wemelt het van machinegeweren en kanon nen. Van binnen zijn zij niet meer dan een labyrinth van nauwe gangen, die naar ver scheidene kamers leiden, waarin zich schiet gaten voor de kanonnen bevinden. Onze gids, aldus de Reuter-corresuondent, GANGEN MET DUBBEL SPOOR ONDER DEN GROND ging ons voor langs een aantal trappen naar beneden. Wij kwamen voorbij een onderaard- schen gang van ongeveer 8 K.M. lengte, met dubbel spoor en wagons voor het vervoer van munitie. De forten, die half onder den grond liggen, zijn in den heuvel ingebouwd en ge heel omringd door stevig prikkeldraad en versterkt met anti-tankversperring. In den top der forten bevinden zich kleine betonnen machinegeweernesten, terwijl voor de ma chinegeweer-schietgaten beton was gelegd om te verhinderen, dat troepen de kanonnen zou den bestormen. Onmiddellijk nadat de Duit- schers de forten over hadden genomen, pos teerden zij er schildwachten en niemand, aldus de Reuter-correspondent, mocht er binnen gaan, behalve de majoor en ikzelf De correspondent meldt verder nog, dat voordat de Tsjechen Jagerndorf verlieten, 10.000 van de 26.000 inwoners de stad uit wa ren getrokken. Een der gecamoufleerde fortificaties uit de door de Duitschers in bezit genomen Tsjechische verdedigingslinie. KUNSTHANDEL LEFFELAAR Wagenweg 102 HAARLEM 9 TENTOONSTELLING van SCHILDERDEN door HUUB GERRETSEN Dagel. van 105, 's Zond. van 24 (Adv. Ingez. Med.) Haarlem's Bloei. Rondrit van Vrijdag wederom een succes. De jongste rondrit gearrangeerd door Haar lem's Bloei op Vrijdag ji. is ondanks het ongun stige weer, wederom een succes geweest. Drie volle bussen vertrokken wederom van het Stationsplein. In verband met het korter worden der dagen zal a.s. Vrijdag de rondrit een uur vroeger be ginnen. Alleen zij die van te voren hun plaatsen heb ben gereserveerd en afgehaald kunnen er van verzekerd zijn, dat zij aan den rondrit kunnen deelnemen. Roekelooze racefietser veroorzaakt ongeluk. Wederom heeft een roekelooze race-fietser een vrij ernstig ongeluk veroorzaakt. Vrijdag morgen ongeveer half acht werd een 27-jarige wielrijdster, die in de Floresstraat aan den rechterkant van den weg in de richting van den Rijksstraatweg reed, aangereden door een zestienjarigen racefietser, die van het Soen daplein de Floresstraat wilde inrijden. Door dat hij met te groote snelheid reed (40 K.M.!), kon hij de bocht naar rechts niet be hoorlijk nemen, met het gevolg, dat hij aan den overkant van den weg terecht kwam en de juffrouw aanreed. Beiden vielen. De jon gen kwam er goed af; hij kreeg slechts een lichte ontvelling aan het gezicht. De wielrijd ster was er echter veel erger aan toe; zij kreeg een buil op het achterhoofd en een groote bloeduitstorting in het linker boven been. Ook klaagde zij over pijn in het bek ken. Na door leden van den Ongevallen- dienst behandeld te zijn, werd zij per zieken auto naar de Mariastichting vervoerd, waar bleek dat zij ook een bloeduitstorting in het bekken had gekregen. Tegen den jongen werd proces-verbaal opgemaakt. Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. 1500 leden te Haarlem. Het bestuur van den Algemeenen Nederland- schen Metaalbewerkersbond deelt ons mede. dat de propaganda-avond van a.s. Maandag in de „St. Bavo" een bijzondere beteekenis krijgt in verband met het feit. dat de afdeeling Haarlem op 1 October 1938 de 1500 leden ge- is. Alle 9 opvarenden gered Hedennacht om half één gaf een onbekend vaartuig, dwars van Nes op Ameland door middel van stakel lichten noodseinen. Binnen korten tijd voeren zoowel de motorredding boot „Insulinde" van de N.Z.H.R.M. gestationneerd te Oostmahorn, als- mede de motorstrandreddingboot „Adriaan de Bruine" van het station Hollum op Ameland uit naar de plaats van de schipbreuk om assisten tie te verleenen. Later is gebleken, dat de noodsei nen afkomstig waren van den stoom trawler „IJmuiden 133", waarvan de bemanning, bestaande uit 9 koppen door de „Adriaan de Bruine" aan boord is genomen en naar Nes is ge bracht, waar zij voorloopig in het ho tel De Boer is ondergebracht. Het bleek, dat de „IJmuiden 133" niet ge strand is, doch ongeveer een mijl voor de kust dreef. De sleepboot „Holland" van de N.V. Doeksen en Zn. is der waarts vertrokken teneinde te trach ten het schip te bergen. De IJM 133 „Sperwer", is een boot van 160 ton bruto en eigendom van de reederij P. Zwart. Het schip werd in 1894 gebouwd bij Cochrane Cooper te Beverley. Het is een ijzeren schip en ondanks dat het bijna 45 jaar oud is bevond het zich nog in goede conditie. Augustus j.l. is de „Sperwer" nog in survey geweest. „Mercury" heeft geen record gevestigd. Noodlanding bij den mond van de Oranje rivier. Het Engelsche viermotorige drijvervlieg tuig Mercury, dat Donderdagochtend van Dundee vertrok met het doel een nieuw we reldafstandsrecord te vestigen is naar uit Kaapstad wordt gemeld, heden te 9.25 uur plaatselijken tijd bij den mond van de Oranjerivier gedaald wegens gebrek aan brandstof. Er is geen record verbeterd. De Mercury, die in de Alexander baai ge daald is, heeft een afstand van 6000 mijl af gelegd. Kaapstad ligt nog 370 mijl verder. (De Nederlandsche Bond van Ver- eenigingen van Postzegelverzame laars heeft alle bekende vereeni- gingen op zijn gebied verzocht op 9 October den dag van den postzegel te vieren.) Men meldt het ons plechtig, maar tevens heel sober, Er is weer een bijzondere dag ingesteld. De dag van den postzegel, negen October, Een dag die dan jaarlijks als zoodanig geldt. Het zijn hier natuurlijk de philatelisten, Die zulk een bijzonderen postzegeldag, Als 'k goed heb begrepen, totnutoe niet misten. Totdat men er eensklaps een middel in zag. Om voor deze kunst propaganda te maken. Nou. 'k wensch hun succes met het initiatief. Al kan ik er zelf niet in vuur voor geraken. De philatelie is hun bovenal lief. Intusschen zijn deze bijzondere dagen. Een mode die langzaam zich verder verbreidt En lijkt wel een reden je af te gaan vragen Waarheen ons dat straks in de toekomst nog leidt. De Moederdag. Vaderdag, dag van de dieren. De dag van het sparen, ook weer binnenkort, Een week van het boek zelfs, om ook nog te vieren. Het breidt zich maar uit en waar eindigt die sport. We zullen tenslotte misschien nog beieven. Dat letterlijk iedere dag van het jaar. Tot eenig bijzonder symbool is verheven, En dan is de zaak pas geheel voor elkaar. Maar zelfs als dat waarheid mocht zijn op een morgen. Dan blijft toch voor velen de toestand nog zoo, Dat iedere dag slechts een dag is van zorgen, Zij geven graag al het bijzondre cadeau. P. GASUS. VOOR 5— PER 3 AAR STEMT F. MOLENAAR PIANO'S om de 3 mnd. op toon. Orgels repareer en. SCHALKBURGERGRACHT 38, H.N., Tel. 13795 (Adv. Ingez. Med.) RADIO-DISTRIBUTIE HAARLEM Ergert U niet alle dagen, Lijdt toch niet aan toestelwee. Handel wijs, en wordt nog heden Distributie-abonné. TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) Specialiteit in PAPIERWAREN en AANVERWANTE ARTIKELEN STENCILS INKTEN CYCLOSTYLEPAPIER. CED. OUDE GRACHT 103, TEL. 11723 (Adv. Ingez. Med.) Opmarsch van Franco's troepen in den Ebro-sector. SALAMANCA, 7 October (Havas) Radio Nacional deelt mede, dat de rechtschen in den sector van den Ebro hun opmarsch voort zetten en vijf nieuwe stellingen hebben ver overd. Er werden bijna 400 krijgsgevange nen gemaakt en een belangrijke buit viel den rechtschen in handen, o.m. 400 gewe ren. Twee vijandelijke vliegtuigen werden in den Ebrosector neergehaald. De bezetting van de Sierra de Los Carvallos is bijna voltooid. INCIDENT VOOR DEN STEFANS- DOM TE WEENEN. Katholieke jeugd slaags geraakt met nationaal-socialisten GEWIJZIGDE HOUDING VAN KARDINAAL INNITZER TEGENOVER HET NAZIBEWIND. WEENEN, 8 October. Nadat kardinaal Innitzer den jeugddienst in den Stefansdom geleid had is het voor de kerk tot incidenten gekomen. Een groote menigte, voornamelijk bestaande uit katholieke jongelieden, verza melde zich op het plein, waar gpdsdienstige liederen werden gezongen en kreten als „Wij gelooven aan onzen God" en „Christus Heil" geroepen werden. Nationaal socialisten orga niseerden tegenhetooeingpn. Het. kwam tot een botsing, die een dergelijken vorm aan nam, dat de politie moest ingrijpen. Een aan tal personen werd gearresteerd. Tijdens het handgemeen liepen eenige personen verwon dingen op. United Press merkt op, dat de verschillen tusschen kerk en nazibewind zich den laatsten tijd in Oostenrijk ernstig toespitsen. Dit blijkt uit het feit, dat de priesters in den „Oostmark" verplicht werden Zondag in de kerken het decreet van Bürckel voor te lezen, waarin wordt aangekondigd dat het re ligieuze onderwijs in de scholen niet langer meer verplicht Ls. voorts uit het feit. dat de politie een bijeenkomst van de katholieke on derwijzers had verboden en dat de minister van justitie de publicatie zou hebben verboden van de berichten in de couranten omtrent arrestaties van priesters. Verder gaan er geruchten, dat kardinaal Innitzer zijn houding tegenover de Naziregee- ring gewijzigd heeft en meer naar de zijde van kardinaal Faulhaber wat betreft de verdediging van de kerk tegenover de Nazi's is overgeheld. Tijdens den hierboven gemelden jeugddienst had hij de jeugd aangespoord voor hun geloof desnoods met daden uit te komen. (United Press). I Het woord is aan. Emerson De menschen van karakter zijn het geweten van de maatschappij. De Ned. Hervormde Kerk te Haarlem. Sterke vermindering van inkomsten. In het »Predikbeurtenblad, het officieele or gaan der Ned. Hervormde Kerk te Haarlem, worden cijfers gepubliceerd over de sterke ver mindering van de inkomsten der kerk. Daaraan ontleenen wij: JU 8» gij O O O 2 g 8ö §g> I? X u> O 1927 44.933.72 10.907.68 1928 44.429.91 7.362.43 1929 46.433.11 1337.43 5.873.96 1930 44.227.54 945.87 6.135.71 1931 43.388.38 840.46 3741 6.385.73 1932 40.010.76 750.27 3487 5.494.21 1933 33.094.53 925.59 3370 5.412.80 1934 30.776.40 799.38 2898 5.426.06 1935 27.443.67 1588.40 2629 4.860.50 1936 24.918.99 2203.57 2550 4.635.39 1937 22.841.17 2278.92 2549 4.732.— 1938 (tot dusverre) 2629 Uit kolom 1 blijkt, dat de opbrengst der ker kelijke belasting in de laatste 7 jaar met f 22000 is gedaald, uit kolom 4, dat de collecten van 1927 af met ruim f 6000 zijn verminderd, totaal dus een bedrag van f 28.000. waarover de Kerk voogdij minder te beschikken had. Het is nu zeker wel duidelijk, waarom er geweldig bezui nigd moet worden. Kolom 3: aangeslagenen in de belastingen in 1931 3741. in 1937 2549. dus twaalfhonderd minder, in 1938 tot heden 2629, een kleine stijging dus. Ziehier weer een verschijnsel, waartegenover de Kerkvoogdij vrijwel machteloos staat: ver mindering van het aantal aangeslagenen. Wij zien twee factoren, die dit noodlottig verschijn sel hebben veroorzaakt: 1. lagere inkomens: 2 de trek naar de buitenwijken en randge meenten. Over dit laatste een enkel woord. Kerkelijk Haarlem is betrekkelijk klein: de Zuidgrens ligt ongeveer ter hoogte van het Luthersche Rusthuis aan den Wagenweg, de Noordgrens even ten Noorden van de Kleverlaan, aan de Westzijde komt kerkelijk Overheen op Haar- lemsch gebied. Door het plaats maken van tal van woonhuizen voor winkels, garages enz. in de binnenstad wordt de woongelegenheid in de oude stad steeds minder en men trekt naar den buitenkant, waar het wonen vaak zooveel meer aantrekkelijks heeft. Echter: elke verhuizing va neen aangeslagene in de belasting naar dien buitenkant kost de Kerkvoogdij geld. Daarte gen is niets te doen, vooral ook. omdat de po gingen de kerkelijke grenzen verlegd te krij gen, tot dusverre faalden. Noodlottige toestand voor de Kerk van Haarlem. Wij zouden de zaken te donker inzien, als wij niet even de aandacht vestigden op kolom 2, vermeldende de bedragen, verkregen door vrij willige verhooging der belasting, treffend be wijs van medeleven met de KevL- n-.n»t«?onnver staat echter, dat de post Hoofdelijke Omslag voor 1937 bijna f 1200 mindei opbracht dan de raming. We wilden met deze enkele gegevens slechts aantoonen. dat het de Kerk financieel niet goed gaat, dat waakzaamheid en offervaardigheid meer dan ooit aan ons allen geboden is En de Kerkvoogdij'' We weten,- dat ze afkeerig Ls van lof, haar in het publiek toegebracht, en willen dan ook volstaan met haar dank te brengen, dat zij in deze moeiliike tijden het hoofd koel en het hart waYm houdt DR. HENRI POLAK ONTVANGT BELGISCHE ONDERSCHEIDING. De Koning der Belgen heeft dr. Henri Po lak te Laren (N.-H.t benoemd tot officier in de kroonorde van België. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Een IJmuider trawler verkeerde bij Ame land in nood. 1 De inkomsten van de Ned. Herv. Kerk te Haarlem zijn in de laatste jaren sterk gedaald. 1 Rijksveldwachters leeren auto-rijden in de Motorkazerne te Haarlem. 1 De uitbreiding van „de Liinden" en de „Leeghwater" in den Haarlemmermeer- polder kostten f 200.000. 4 BINNENLAND. Den Haag pleit voor een centraal vlieg veld te Leiderdorp. 3 De rijstcultuur in Suriname lijkt beter te worden. 5 BUITENLAND. Generaal Sirovy zegt Tsjechen, Slowaken en Subkarpathische Russen gelijke rechten toe. 5 De Groote Fascistische Raad zou tot terug trekking der vrijwilligers besloten heb ben. 5 In Tsjecho Slowakije is politieke amnestie afgekondigd. 5 SPORT. Onze voetbalprijsvraag. 2 Keiler en Raichenbach spelen weer remise 2 ARTIKELEN. R. P.: Pitcairn. j P. v. d. Hem: De Plaat van de week, Dr. Benesj. 3 Max: Dagboek van een H. B. S.-er. 3 v. H.: Vrije tijd is blije tijd. 6 Ko Zweeres: De vogeltrek is reeds begon nen. 7 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen 7 H. D. Vertelling: Kuno en het kwartje. 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: Nog vele politieke vraagstukken op te lossen. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1