NATIONALE Vepzikecingen Den Haag pleit voor Leiderdorp. ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN Dagboek van een H. B. S.-er Dr. BENESJ Z A T F. R D A n 8 nrTORF. R 1938 HAAUCE M'S DAGBCÏD 3 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Rotterdam worrit op 12 October totaal verduisterd. Kwestie van centraal vliegveld weer aan de orde. B. on W. van 's-Gravcnhage schrijven o.m. aan den Raad Zooals den Raad bekend is, streeft de regee ring naar de toestandkoming van een centrale haven voor het groote internationale lucht- vaartverkeer. Aanvankelijk lag het in het voor nemen deze centrale haven aan te leggen bij Leiderdorp, aan den in het rijkswegenplan 1938 opgenomen autoweg YpenburgBurgerveen. Uit een later uitgegeven perscommuniqué is echter gebleken, dat daarnaast ook een in de tweede plaats mogelijke oplossing wordt over wogen, nl. de bestemming van Schiphol tot zoodanige centrale haven, en dat daarover thans onderhandelingen worden gevoerd tusschen het departement van Waterstaat en het gemeente bestuur van Amsterdam. B. en W. zijn overtuigd, dat de Raad met hen van oordeel zal zijn, dat het belang van 's-Gra- venhage bij de te nemen beslissing ten zeer ste betrokken is en dat het daarom thans zaak is, dat het inzicht van het gemeentebestuur ter zake ter kennis van de rijksautoriteiten wordt gebracht. B. en W. verwijzen naar hetgeen van regee- ringszijde in persconferenties is betoogd,, te we ten, dat de afstanden in ons land in verband met de groote snelheden, die bij het luchtver keer worden bereikt, te klein zijn om bij aan komst uit of vertrek naar het buitenland meer dan een haven aan te doen, dat men in de over ons land heengaande buitenlandsche verbindin gen op den duur alleen dan een Nederlandsche aanloophaven zal zien ingeschakeld, wanneer daar ook inderdaad al het verkeer uit of naar ons land is geconcentreerd; dat ook uit een ex ploitatie-oogpunt een versnippering, die dubbel personeel voor de bezetting der havens vraagt, niet te verdedigen is. Het is voor het luchtverkeer van het hoogste belang, dat de vlieghavens ten opzichte van de groote bevolkingsagglomeraties zoo gunstig mo gelijk, d.i. zoo centraal mogelijk, gelegen zijn. Bij de groote Europeesche hoofdsteden, als Londen, Parijs en Berlijn, is dit ideaal niet te bereiken. Noodgedwongen heeft men de vlieg velden daar aan den rand van de aaneengeslo ten bebouwing moeten aanleggen, met het ge volg, dat deze ten opzichte van een bepaald stadsgedeelte wel gunstig zijn gelegen, maar ten opzichte van alle andere gedeelten dier ge weldige bevolkingscentra zeer ongunstig. In Nederland bestaat de eigenaardige toe stand, dat de belangrijkste bevolkingscentra op zeer korten afstand van elkaar zijn gelegen, in een veelhoek, terwijl op de zijden van dien veelhoek nog verschillende steden van geringe- ren omvang en dichtbevolkte tuinbouwgebieden liggen. Deze agglomeratie omvat meer dan een 'derde deel der Nederlandsche bevolking en verreweg het grootste deel van den Nederland sehen handel is daar geconcentreerd. Binnen dezen veelhoek zal in de naaste toe komst een voortreffelijk wegennet aanwezig zijn, dat de verschillende steden praetisch op kleineren afstand van elkaar brengt dan de aan weerszijden van Londen en Parijs gelegen voorsteden of stadswijken. Door deze geheel eenige situatie is het mo gelijk hier te verwezenlijken, wat elders niet doenlijk bleek: de aanleg van een centrale vlieghaven, die van elk punt binnen een half uur is te bereiken. Maar wil dit resultaat be reikt worden, dan moet deze haven ook liggen in of nabij het geografisch en economisch zwaartepunt van het gebied, dat zij bedient. Dit zwaartepunt ligt, wanneer men rekening houdt met de economische beteekenis der ver schillende centra, ter hoogte van Leiderdorp. Het door de regeering aanvankelijk gekozen punt bij laatstgenoemde plaats, gelegen aan den voornaamsten autoweg in dit gebied, be nadert dus de theoretische ideale ligging en verdient daarom de voorkeur boven het ge heel excentrisch gelegen Schiphol. Leiderdorp zal. als de ontworpen verkeers wegen zullen zijn voltooid, van Amsterdam in 30 minuten, van den Haag in 20 minuten, van Rotterdam in 35-minuten kunnen worden be reikt. Schiphol is van Amsterdam in 10 minu ten, van den Haag echter in 46 minuten, van Rotterdam in 60 minuten te bereiken. Dez-e laatste verhouding miskent de beteekenis van den HaagRotterdam met tezamen 1.100.000 inwoners tegenover Amsterdam met 790.000 inwoners. B. en W. geven den raad in overweging tot de regeering een adres te richten van den volgenden inhoud: „De raad der gemeente 's-Graven- hage, er kennis van genomen hebben de, dat de regeering. naast de aanvan kelijke gedachte, om een centraal luchtvaartterrein aan te leggen bij Leiderdorp, thans een in de tweede plaats mogelijke oplossing overweegt, n.l. de bestemming van Schiphol tot eenige luchthaven voor het groote in ternationale verkeer, dringt er op aan deze subsidiaire oplossing niet te aan vaarden, maar vast te houden aan den aanleg van een luchthaven te Leider dorp, waardoor zoowel het belang van 's-Gravenhage, als het algemeen be lang, op de beste wijze zal worden ge diend." vmi wn NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ, N.v. AGENTSCHAP HAARLEM Gr. Houtstr./Gr. Markt Tel. 13990 (3 lijnen) (Adv. lngez. Med.) Vier prijzen worden toegekend. De secretaris van de platen-commissie deelt ons mede, dat de jury-bijeenkomst voor de be oordeeling van de op de door genoemde commissie uitgeschreven prijsvraag voor vei ligheidsplaten binnengekomen ontwerpen heeft plaats gehad op 6 October jL De jury, bestaande uit de heeren prof. Huib Luns, Ph. van Alfen, Frans ter Gast, ir. J. H. J. Huygens en ir. R. A. Gorter, heeft besloten aan vier van de zes opgegeven onderwerpen den prijs van f 125 toe te kennen. De bekroonde ontwerpen hebben betrekking op de onderwerpen: „Verbinden van kleine verwondingen", „vei lige bouwsteigers", „electrisch lasschen" en „koolmonoxyde in garages". Voor de beide andere onderwerpen, nl. „al- gemeene veiligheidsplaat", en „slordige werk plaats", heeft de jury geen prijs kunnen toe kennen. De inzendingen zullen van 15 October af in het Veiligheidsmuseum te Amsterdam worden tentoongesteld De man, die heengingen het gelag betaalde. voor al Uw lllorentzpleiDiy Tel:i25i4NV' (Adv. lngez. Med.) EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het candidaatsexamen Engel- sche taal- en letterkunde mej. I. S. Becker. Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen rechten mevr. A. D. L. de Clercq van Lennep te Haarlem en dé heer H. Scheltema, te BloemendaaL De oefening in bescherming tegen lucht aanvallen, die Woensdag. 12 October in Rot terdam gehouden zal worden, is de eerste oefening, waarbij op zeer groote schaal een volkomen verduistering zal plaats hebben. Weliswaar heeft men de geheele provincie Utrecht reeds aan een dergelijke proef onder worpen, maar de belangrijkheid ervan is voor de eerste havenstad des lands toch grooter. De duisternis zal aanhouden van 10 tot 12 uur n.m. Twee uren achtereen mogen lang lijken, maar om van een dergelijk groot gebied een behoorlijken indruk te krijgen is deze tijd voor een serieuze proefneming noodzakelijk. Ook de wegen van de omliggende gebieden zijn onverlicht, zoodat men er goed aan zal doen tusschen 10 en 12 uur Rotterdam en omstreken te vermijden. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOND VAN EXPORTEURS VAN FRUIT, GROEN TEN EN AARDAPPELEN. Onder groote belangstelling heeft de Al- gemeene Nederlandsche Bond van fruit-, groenten- en aardappelexporteurs zijn eerste algemeene vergadering Vrijdag gehouden in de tuinzaal van den Dierentuin te 's-Graven hage. De voorzitter, de heer H. Kruidenier Jzn., heette de talrijke aanwezigen welkom. Nadat hét huishoudelijk reglement was goedgekeurd volgde de verkiezing van drie bestuursleden. Gekozen worden de heeren Bos, van Kleef en Boon. Buiten genoemde heeren bestaat het bestuur van den bond thans uit de volgende heeren: v. d. Beukei (Westland), H. Kruidenier (Ned. Ver.,). Wa genaar (N.-Holland). Lamers (N. Limburg), Jeubens (Z. Limburg) en Voereman (Gro ningen) Tot voorzitter van den bond werd herkozen de heer H. Kruidenier Jzn. Hierna hield mr. Luc Schenderling een inleiding over de positie van onzen exporthandel, waarbij hij vooral de beteekenis van den bond deed uit komen. Voor ƒ186,'s-jaars X verzekert 26-jarige de volgende uitkeringen Bij overlijden binnen 39 jaar: 1) ƒ1000,— terstond betaalbaar, 2) 1000,— gezinsrente per jaar, 3) 5000,— op einddatum. Bij leven na 39 jaar: ƒ5000,— benevens 1000,— bij later overlijden. (Adv. lngez. Med.) Vanmiddag fietste ik met Huug naar huis. Den heelen weg keek hij somber en zei geen woord. Wat is er toch met jou den laatsten tijd? vroeg ik. Och niks zoo maar, zei Huug en keek den anderen kant op. Als iemand je zoo'n antwoord geeft, is het moeilijk dadelijk te weten wat je zeggen moet. Je wilt niet opdringen en je wil een vriend die in de beroerdigheid zit ook niet in den steek laten. En Huug zat in de beroerdigheid, dat wist ik zeker. Hij is anders een reuze goedige kerel en de laatste weken deed hij kribbig en onhebbelijk tegen iedereen die in zijn buurt kwam. Er was gewoon geen land met hem te bezeilen. Nou, we fietsten door zonder verder wat te zeggen, terwijl ik mijn hersens suf peinsde om een aanloopje te vinden. Want hij wou wel praten, maar hij kon niet. Natuurlijk kon ik niets bedenken, dat gaat altijd zoo. Toen we voor zijn huis stonden, zei ik: Ik loop nog even met je mee naar je ka mer. Och, zei Huug, terwijl hij zijn fiets in de steeg smeet. En toen ik aanstalten maakte er de mijne naast te gooien, ging hij door: Ik heb anders nog een hoop werk, als je dat maar snapt. Nou, saluutjes dan! Zonder dat ik het wou, was ik toch nijdig. Je slooft je uit en dan vind je het niet lollig als het niet lukt. Met één zwaai op de fiets en naar huis. Tien minuten later ging de telefoon. Zeg(het was Huug z'n stem, een beetje verlegen) die natuurkunde voor mor gen.... weet jij precies wat we daar voor op hebben? Net zoo goed als jij, zei ik pen beetje ha telijk. Neewant zie jeik heb in m'n agenda Kom dan maar even hier, dan zal ik het je zeggen. Toen hij op mijn kamer zat. kwam het hooge woord er uit. Van die natuurkunde, dat was natuurlijk maar een smoes, dat snap je. Allicht. Ik ben niet heelemaal gek. Het is zoo moeilijk om er over te praten ik weet niet hoe het bij jou ismaar bij mij thuis Hij draaide zijn sigaret in de rondte en keek een poos uit het raam. Heb je mot met je ouwe heer? Mot? Ja, dat ook. Maar dat is het ergste niet. Daar ben ik zoo langzamerhand wel aan gewend. Nee. 't is tlu heelemaal tnis. Och, dat is overal zoo. zei ik filosofisch. Daar moet je je niets van aantrekken. Bij jou ook? vroeg Huug en hij keek of hij het een opluchting zou vinden, als ik hem vertelde dat mijn vader en ik elkaar eiken dag een paar blauwe oogen sloegen. Och, zoo la Ia. Ik zie m'n vader haast nooit. Hij gaat 's morgens naar zijn werk en dan komt hij pas thuis met het middageten. En ik ben al naar school als hij beneden komt om te ontbijten. Ja, da's wel fijn, peinsde Huug. Nee, mijn ouwe heer is er eigenlijk altijd. En telkens is er wat. Weet je nog dat ik laatst een twee voor chemie had? Of ik het wist. Het was zoo'n gemeene schrif telijke overhooring. Ik had een drie. Ik had er niets van gezegd natuurlijk. Maar eergisteren heeft vader den Beer op de socië teit* gesproken en toen heeft die flauwe vent het gauw overgekletst. Ik ben gewaarschuwd door je Scheikunde- leeraar, zei hij aan tafel. Je hebt kans dat je onvoldoende krijgt. Groote onzin, want ik heb nog een zes en een zeven voor hem, dus hij kan er nog niets van zeggen. Heb je dat dan niet tegen je vader ge zegd? Och neeHuug keek weer uit het raam. Ik begreep dat we nu aan de echte narigheid toe waren en ik hield ook mijn mond. Na een heelen tijd zei Huug: Als ik was gaan tegensputteren, zou het nog erger zijn geworden. En dat.dat wil ik niet.voor moeder. Ik snapte het nog wel niet precies, maar ik knikte toch maar heel begrijpend. Vader verwijt het moeder altijd als er iets met ons is. Maar daar kan je moeder toch niets aan doen? Dat hindert niet. Als er maar een reden is om ruzie te maken, laten ze het niet. Dat was iets heel nieuws voor mij. Stel Je voor dat mijn vader en moeder eens ruzie maakten waar mijn zuster en ik bij waren. Ik geloof trouwens dat ze het ook niet doen als ze alleen zijn. Ze denken er over te gaan scheiden, zei Huug en hij keek opeens zoo ongelukkig dat ik niet wist wat ik doen moest Hoe weet je dat? Gehoord op een avond, toen ik naar be neden kwam om thee te drinken. Ze praatten zoo hard dat ik alles kon verstaan. Tja.... dat is verdomd beroerd voor je. Meer wist ik niet te zeggen. Dan gaat mijn moeder natuurlijk weg met Marïetje en ik moet hier blijven bij vader. Maar dat doe ik niet. Hij begon opeens met groote passen door de kamer te loopen. Ik doe het niet. Ik vertrap het. Dan moe ten ze het zelf ook maar weten. Dan smeer ik hem heelemaal. 't Kan me niet schelen waar naar toe. 't Is toch zeker mijn schuld niet? Kan ik er wat aan doen? Misschien komt het nog wel in orde, zei ik. In orde? Nou dan moet er een boel ver anderen. Enfin, laten we er maar niet langer over kletsen .Het helpt toch niet. Heb je die natuurkunde nou? Toen zijn we meteen maar aan het werk gegaan. Maar toen Huug weg ging, zei hij: Het is toch wel goed dat ik er eens over gepraat heb. Alsals er nog eens iets is, dan kan ik toch nog wel eens komen? Ik kan alleen zoo weinig voor je doen. Je luistert tenminste. ïn toen ik hem uitliet hebben we elkaar een hand gegeven. Dat doen we anders nooit in der eeuwigheid. Maar nu moest het. Omdat wp vrienden zijn. MAX. Schiphol te ver geacht. De „Noordan^' in New York aangekomen. Op het laatste oogenblik dreigde een botsing. Het nieuwe passagiersschip „Noordam" van de Holland-Amerika Lijn, dat voor 't eerst de Oceaan is overgestoken, heeft het traject RotterdamNew York afgelegd in 7 dagen 6 uur en 52 minuten, d.i. met een gemiddelde snelheid van zeventien knoopen per uur. In de haven werd het schip feestelijk ontvangen, Een groote groep landgenooten was ter begroe ting aanwezig en een muziekkorps deed zich hooren. Groote opwinding ontstond, toen op een gegeven oogenblik een botsing dreigde met een vrachtschip. Een enorm geloei steeg op van stoomfluiten en sirenes, die andere vaartuigen in de nabijheid ter waarschuwing in werking stelden. Gelukkig liep alles met een sisser af, want de beide schepen konden elkaar zij het op korten afstand, passeeren. Prijsvraag voor veiligheidsplaten.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5