DOUWE EGBERTS ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. SHELL-SERVICE Onder gezellige kout ZATERDAG 8 OCTOBER 1938' HAARLEM'S DAGBLAD' „De Lichthoeve" te Santpoort. Verschenen is het October-nuramer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kindertehuis van dien naam aan de Kwee kerslaan te Santpoort. De administrateur doet een .ernstig beroep op de kindervrienden, die nog geen kennis hebben gemaakt met het mooie liefdewerk in dit groote gezin om een Lichthoeve-avond bij te wonen. Wie er eens een kijkje neemt, wordt voor altijd een vriend. O.a. wordt op Maandag 14 November zulk een avond georganiseerd in het St. Jozefgebouw aan de Schoolstraat te Halfweg. Een kinder koor onder leiding van Mevrouw M. Hesper— Sint verleent welwillende medewerking; de Lichthoevefilm wordt gedraaid en de Direc trice-Zuster J. Th. Kuyck zal van het werk vertellen. Natuurlijk schrijft zij op de voor pagina van dit nummer ook weer een lezens waardige schets, ditmaal getiteld „In de scha duw", en verder nog een artikeltje „Opvoe ding". Tenslotte wordt weer rekening en ver antwoording gedaan van de binnengekomen giften in geld en natura- Toen zij dezen brandnetel zag wist zrj, dat er dus toch een mogelijkheid was, haar broers van de betooverihg te redden. Haastig viel zij op haar knieën, om God voor den wonderbaar lijken droom te danken. En even later verliet zij reeds het hol, vastbesloten met haar werk direct aan te vangen. Geen kostbare tijd mocht nog verloren gaan. Haar broers hadden lang genoeg (Wordt vervolgd). Lezing over den nood der Armeniërs. Maandagavond 10 October a.s. hoopt dr. P. Berron uit Straatsburg, zendingsdirector der stichting „Morgenland-zending" (voorzitter ba ron van Boetzelaer te Bilthoven; in het hoofd bestuur hebben verder o.a. zitting ds. W. A. Hoek te Amsterdam, rar. van der Hoop van Slochteren te Baarn en mej. Cato de Witte te Utrecht) een lezing te houden in het kerkge bouw van de Evang. Luthersche Gemeente aan de Witte Heerenstraat alhier over den nood dei- Armeniërs. Dit zeer oude volk, dat in 1922 uit zijn stam land in Klein-Azië werd verdreven en sedert dien in de verstrooiing leeft, vraagt voor één avond ons aller aandacht. Den meesten lezers zax het onbekend zijn, dat de Armeniërs, die sedert 600 jaar v. Chr. in het gebied van den Ararat leefden, na het vredesverdrag van Lau sanne nagenoeg hun geheele land aan hun vijanden zagen prijsgegeven en met achterla ting van elk persoonlijk bezit in den vreemde een heenkomen moesten zoeken. Over den ar beid die in stoffelijk en geestelijk opzicht on der deze menschen in Syrië en Mesopotamië wordt verricht, hoopt dr. Berron die pas van een reis uit dit gebied is teruggekeerd, ons uit voerig te verhalen. Naar Djeziré (Fransch Mesopotamië) heeft als het ware een volksverhuizing in het klein plaats gevonden. De nood onder deze men schen is zeer groot. Dr. Berron, die zich ge durende lange jaren met hart en ziel heeft ge wijd aan de taak om dezen nood, zooveel als mogelijk is te lenigen en reeds in verschillende landen lezingen heeft gehouden om de aandacht op deze treurige toestanden te vestigen, hoopt thans ook in Haarlem belangstelling te wekken voor het mooie werk dat onder de Armeniërs wordt gedaan. Het gesprokene wordt in het Hollandsch vertaald zoodat ieder de toespraak gemakkelijk kan volgen. Sportief model voor gezette dames. Voor deze keurige afkleedende japon heeft men slechts 3,75 Meter materiaal van 130 centimeter, breedte noodig. De garneering be staat uit puntig opgestikte tres in een afste kende kleur. Het vestje kan men desge- wenscht in een lichte kleur houden. De rok is aan voor- en achterzijde voor zien van openspringende plooien. Deze zijn echter gedeeltelijk ingestikt, zoodat het ge heel toch af kleedt. Het patroon is te verkrij gen in maat 50: bovenwijdte: 120 centime ter; taillewijdte: 100 centimeter en heup- wijdte: 138 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Deze japon kan men zoowel van wollen stof als van zijde vervaardigen. Het model leent zich daar uitstekend toe. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar bij de bureaux van dit blad Gr. Hout straat 93 en Soendaplein 37. DE BEMALING VAN DEN HAARLEMMERMEERPOLDER. De uitbreiding van „De Lijnden en „De Leeghwater" kostten f 200.000.-. HET „TOCHTENPLAN" ALS OBJECT VOOR WERKVERSCHAFFING. HAARLEMMERMEER Zaterdag. In Juni 1848 was men met de werkzaam heden voor de afsluiting van het Haarlemmer meer zoover gevorderd, dat met de droog making kon worden begonnen. De drie kolos sale stoomwerktuigen, die voor dit reuzen werk werden opgericht n.l. „de Leeghwater" aan de zuidzijde van 't Meer bij de Kaag, „de Cruquius" aan de Noordwestzijde bij Heem stede en „de Lijnden" aan de Noordoostzijde bij Amsterdam kostten ongeveer een half millioen gulden, ter-wijl de kosten van aanleg van den ongeveer 75 K.M. langen ringdijk en ringvaart gezamenlijk 2.0.15.657 hebben be dragen. We kunnen slechts kort zijn en zullen dan ook niet in details treden over de ongeloof lijke volharding en inspanning, die noodig waren om de verbazende moeiten, die zich vóór en onder de werkzaamheden opdeden, te doorworstelen en te boven te komen. Hoewel genoemde drie watermachines ge zamenlijk in één minuut ruim 1300 kub. meter water naar de ringvaart konden verplaatsen, begon mede met het oog op het draineeren enz. van de pl.m. 15000 hektaren bouwland de bemaling van den grooten Haarlemmer meerpolder langzamerhand een moeilijk vraagstuk te worden, aan de bijna bereikte volledige oplossing waarvan nog steeds wordt gewerkt en vrijwel de laatste hand wordt ge legd. Tot het verkrijgen van die, mede in het be lang van den landbouw gewenschte oplossing werd in de eerste plaats noodzakelijk geacht een afdoende uitbreiding van de twee groot ste in verbinding met de Hoofdvaart staande watermachines. Eerst werd onder handen genomen „de Lijn den", die aanvankelijk alleen 800 kub. meter per minuut kon verplaatsen. Deze monumentale machine, die zoo'n ma- jestueuzen aanblik oplevert en een sieraad is voor de omgeving, is door den plaats gehad hebbenden ombouw en de gebrachte elec- trische motoren, een der grootste polderge- malen van ons land. De kosten van dit belang- rijk werk der verandering, vergrootmg en ver betering hebben bijna 40.000 bedragen. Hierna kwam „de Leeghwater" aan de beurt. Toen in verband hiermede het bemalingsrap port aan de orde kwam, werd het Polderbe stuur machtiging verleend om de voorberei dende maatregelen te treffen tot het plaatsen van een tweeden Diese*. c in dit waterge maal, zoodat aldaar dan eeds een reserve machine aanwezig zou zijn, evenals dit het geval is aan „de Lijnden" die met een electri- sche machine werd uitgebreid. De belangrijke uitbreiding aan de Kaag bestaande na de plaats gehad hebbende proef boringen, in het sloopen van de oude zware muren, de stichting van een nieuw machine gebouw, het plaatsen daarin van een nieuwen motor met pomp, het uitdiepen ter plaatse van de Hoofdvaart enz. en waarvan de ge zamenlijke kosten pl.m. 151.000 hebben be dragen heeft er enorm veeLtoe bijgedragen dat het bemalingsvraagstuk van dezen polder reeds bijna geheel tot oplossing kon worden gebracht. Het is thans wedergebleken, dat „de Leeghwater" die het water met een snelheid van 75 c.M.3 per seconde kan verplaat sen ook uitstekend voldoet. Het buiten dienst gestelde stoomgemaal „de Cruquius" werd zooals bekend is als een herinnering aan de droogmaking van het Haarlemmermeer als historisch monument en werktuigkundig technisch museum in zijn oorspronkelijken staat behouden en aan het Koninklijk Instituut van Ingenieurs over gedragen. Nadat met „de Lijnden" en „de Leeghwater" zulke prachtige resultaten waren verkregen, werd het verder noodig geoordeeld teneinde het beoogde doel volkomen verwezenlijkt te krijgen om over te gaan tot het verrui men van het profiel der dwars- en lengte- tochten en van de daarvoor in aanmerking komende duikers; een groot werk, dat ook voor de bemaling van dezen polder van groot be lang werd geacht. De uitvoering van dit be langrijk „tochtenplan" nam spoedig een aan vang, onder leiding van de Ned. Heidemaat schappij bij wijze van werkverschaffing en heeft aan vele werkloozen geruimen tijd ge legenheid tot arbeiden gegeven. Deze werk zaamheden zijn thans zoover gevorderd, dat voltooiing daarvan en in verband daarmede de gewenschte oplossing van het bemalings vraagstuk weldra is te verwachten. Een woord van hulde aan het dagelijksch bestuur en Hoofdingelanden van den Haar lemmermeerpolder is hier voorzeker op zijn plaats voor de energie, het doorzettingsver mogen en de vele moeiten en zorgen, die zij zich getroost hebben voor de verwezenlijking van bovengenoemde groote plannen, in het welvaartsbelang van dezen polder in 't alge meen en den landbouw in 't bijzonder. WIE SLIPPEN WIL WEREN, Laat zijn banden ADERISEEREN. ABSOLUUT SLIP-VRIJ. A'damschevaart 322 - Tel. 16773 rookten onze voorouders hun geurige tabak. Ook nu nog kunt U de gezelligheid genieten van hun onvolprezen melange. Vraagt daarom Oud-Hollandsche Pijptabak Yan OUD-HOLD. PUPTABAK (Adv. Tnqez. Med.) (Adv. ingez Medj Voor den Politierechter. Een Zweetlsche sage. De Zweedsche geschiedenis is vol van sagen. En er moet beslist ook eens een blonde reus met een haviksneus geweest zijn, die vertoornd op hem plagende kinderen één der knapen met zijn sterke armen de lucht in tilde en van zich wierp En aan deze voorstelling, die intusschen niet op historische gronden berust, deed onwille keurig gisterochtend de geschiedenis denken, die zich voor den politierechter ontvouwde. Er verscheen een jongeman in het verdachten bankje, en hij mocht een reus genoemd wor den, zijn haar was blond, zijn neusvorm als die Copyright P. I. B. Box 6 Copenhagen Nog was de fee met uitgesproken. „Je zult de brandnetels moeten plukken, ook al branden ze je huid vol met blaren. En je moet ze breken met de voeten, want dan krijg je vezels, net als bij vlas. Van die vezels moet je elf pantserhemden vlechten met lange mouwen. Zoodra je daarmede gereed bert, moet je die pantserhemden over de zwanen werpen. Dan zul je zien, dat de betoovering verbroken Eén ding moet je heel goed bedenken", zoo voegde de fee waar schuwend aan haar woorden toe, „je mag van het oogenblik af, dat je met dezen arbeid begint, geen enkel woord spreken, ook al zou het jaren duren, eer je klaar bent. Het eerste woord, dat je zegt, gaat als een dolk door het hart van je broers. Hun 'even hangt van het oogenblik, dat je je arbeid begint, van jouw tong af. Onthoudt dat goed!" Nauwelijks had de fee deze woorden ge zegd, of zij beroerde met den brandnetel de hand van de slapende Elize. Het leek wel alsof zij zich aan een vuur had gebrand, zoo'n pijn deed dat. Het meisje schrok wakker. Het was reeds helder dag. Elize ging op den rand van net bed zitten. Wat lag daar op den grond? Precies zoo'n brandnetel als zij in haar droom had van een havik, en hij wasZweed, ras echte Zweed. Hij had een Zaandamschen jongen, die met eenige vriendjes aan boord van een zeeschip, waarop hij dienst deed, waren geklommen terwijl ze wel wisten dat dat niet mocht op gepakt en pardoes overboord gegooid, De 15- jarige knaap, die er voor zijn leeftijd nogal klein uitzag hij verscheen natuurlijk als ge tuige was op een zolderschuit terechtgeko men. En alleen dank zij het toeval, kreeg hij geen ernstige verwondingen. Op handen en voeten viel hij neer. Een getuige, die met de lossing van een an der schip bezig was en het voorval had gezien, vertelde hoe de Zweed 't jochie vierkant over boord had gegooid. De verdachte maakte zijn meening vla een tolk kenbaar en zei dat hij den jongen naar de ladder geleid had doch dat deze zich had los gerukt. Een volgende getuige beweerde dat de Zweed den jongen eerst van voren bij de schouders had gevat, waarna deze zich omdraaide. Hij opende voorts een nieuw gezichtspunt door de opmerking dat hij $en Zweed niet een kame raad dronken aan boord had zien komen. Dat was ongeveer een uur tevoren. De verd. ont kende dronken te zijn geweest,.want dan had hij aan boord, zooals wèl 't geval was de wacht,niet op zich mogen nemen. De rechter constateerde een verschil van waarneming inzake de manier, waarop de jongen was beetgepakt Er kwamen meer zulke verschillen. Een an dere getuige had den Zweed ook dronken aan boord zien komen, maar alléén. Volgens dezen greep de vertoornde Noorderling den jongen bij de broek. Dadelijk nadat verd. aan boord, was gegaan speelde het drama-van-de-haven zich af. Volgens deze getuige. Volgens den voorgaande waren er drie kwartier verstreken tusschen het aan boord gaan en het voorval. De officier achtte het voor de bewijsvoering «evenwel geen bezwaar dat de getuigeverkla- ringen in de finesses afweken. Daar bleek ten minste uit dat ze geen onderling overleg had den gepleegd. De hoofdzaak was echten uit de getuigen verklaringen voldoende komen vast te staan. De Zweed had den jongen evengoed dood kun nen gooien! De eisch luidde: 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman mr. J. H. Junge kon niet aan nemen dat verdachte dronken was geweest. In het politierapport wordt daarvan ook niet ge rept. Het schip van 'den Zweed heeft intus schen al weer zee gekozen, en dat is al een groote straf. Spr. pleitte voor een straf onge veer gelijk aan het voorarrest De rechter veroordeelde den Zweed tot 2 maan den gevangenisstaf met aftrek van prev. Een dergelijk triest einde hebben Zweedsche sagen meestal niet. Ook niet als ze van een kwaden geest zijn, want dan is er nog altijd wel één of andere heroische oplossing. Maar sagen zijn sagen, en de nuchtere werkelijk heid is Toonkunst. Eerste Kamermuziekavond. Voor den derden keer zal het bekende En- gelsche pianistenpaar Ethel Bartlett en Rae Robertson op Donderdag 13 October in den Stadsschouwburg. Wilsonsplein een concert voor 2 piano's voor de leden van de Mij. tot bevor dering der Toonkunst Haarlem, geven. De behaalde successen op hun tournée door Europa en de Vereenigde Staten waren zeer groot, en de pers schreef o.m. dat zij in hun genre tot de grootsten van de hedendaagsche kunstenaars behooren. De ten gehoore te brengen muziek omvat werken van: Mozart, Scriabin, Milhaud, Schu bert, Infante, Granados en Chopin.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6