Een Europeaan ziet Japan Nette Meisjes gevr. ÏE KOOP GEVRAAGD Weg. vertrek te koop MAANDAG 10 OCTOBER 1938 HAARDE M'S D A G B D A" D 2 0 „Argumenten" voor de 9 oorlogsexpeditie in China ALS ik in Japan aan een Engelschen toerist vroeg: „Do you like Japan?" luidde het antwoord meestal: „Well, I like Japan, but I don't like the Ja panese". Hetgeen ik zelf geheel onderschrijf. Het vreemde is echter, dat eigenlijk niet aan te geven is waarom wij de Japanners niet mo gen. Men is er was dat althans een paar jaar geleden tegenover vreemdelingen uiterst hulpvaardig en vriendelijk. Men stelt het zich kennelijk tot persoonlijke taak den vreemde ling een goeden indruk te geven. Er is echter iets anders. De Japanner vindt alles in zijn eigen land beter en belangrijker dan van elk ander. Nu lijdt elk volle wel min of meer aan die kwaal, maai- in Japan wordt het bijna tot een hinderlijke ziekte. Zij gaan ongetwijfeld gebukt onder een minderwaardigheidscomplex, onder een angst door Westerlingen niet voor vol te worden aangezien en dit slaat dan om in zijn tegendeel: een ongemotiveerd besef van eigenwaarde. Ik denk hier aan een kwestietje, dat ik in Kyote had met een kleedingmagazijn, waar men mij waarschijnlijk door gebrekkige ken nis van de Engelscbe taal een anderen prijs in rekening bracht dan was overeengekomen. Ik zond de nota tweemaal terug met de me- dedeeling, dat ik er over zou komen praten. Toen ik dit nog denzelfden dag kwam doen, lag er een getypte brief voor mij gereed, waar in mij o.a. gevraagd werd of ik wel wist, dat Bloeinendaalsche kantoorbediende stal fotografie-toestellen Verschillende fotografen in Haarlem en Bloemendaal benadeeld. Door de Bloemendaalsche politie is Zater dag een 28-jarige kantoorbediende uit Bloe mendaal aangehouden, die bij een handelaar aldaar een fotografie-toestel had ontvreemd. De bestolen fotograaf had een advertentie in een yakblad geplaatst waarin hij den diefstal mededeelde. Van een collega in Den Haag had hij mededeeling ontvangen, dat deze het ontvreemde toestel had gekocht. De zaak was zoodoende aan het licht gekomen. Bij zijn aanhouding bekende hij ook in Haarlem, in het tijdvak van April tot October verschillen de foto-toestellen en andere foto-benoodigd- heden te hebben gestolen. De man is daarop aan de Haarlemsche politie overgeleverd, die hem na verhoor Maandag' weer in vrijheid heeft gesteld. De kantoorbediende ging gewoon de win kels binnen en wist dan door een of ander smoesje de aandacht van den winkelier af te leiden waarna hij kans zag zijn diefstallen te plegen. T)e imlkverstrekking aan schoolkinderen. Begint Maandag 24 October. Het Schoolmelkeomité Haarlem heeft op alle scholen, die voor melkverstrekking in aanmer king komen, de gezinskaarten doen bezorgen, om deze aan de ouders der leerlingen ter hand te stellen. Op vertoon van deze gezinskaarten zijn z.g. mellckaartjes verkrijgbaar. Het aantal kinderen uit elk gezin, dat aan de melkverstrekking kan deelnemen, is er op aangegeven. Voor dit melkkaartje is per kind elite week 1 liter ge pasteuriseerde melk verkrijgbaar, die in flesch- jes van 1/4 liter op school wordt verstrekt in de ochtendnauze op Maandag, Dinsdag. Don derdag en Vrijdag; voor het eerst op Maandag 24 October a.s. Bovendien staat op deze gezinskaarten ver meld de prijs, die voor de melkkaartjes be taald moet worden. Deze prijs is niet voor alle ouders dezelfde en staat in verband met het schoolgeld, dat betaald wordt. Uitsluitend op vertoon van deze gezinskaar ten zijn de melkkaartjes verkrijgbaar. Dag, plaats en uur van kaartverkoop wordt door het hoofd van elke school vastgesteld en aan de ouders medegedeeld. Kwak zalf ster uit ÏJmuideii tot 4 maal twee weken veroordeeld. Veertien dagen geleden stond voor den Haarlemschen Kantonrechter een 58-jarige kwakzalfster uit IJmuiden terecht, die meer malen de geneeskunst onbevoegd had uitgeoefend. Zij had haar arbeidsterrein voor namelijk in Veenendaal. Aan een patiënt, die aan suikerziekte leed had ze het eten van bruine suiker aanbevolen. De ambtenaar van het O. M. eischte 4x1 maand gevangenis straf. De kantonrechter veroordeelde de vrouw hedenmorgen tot 4x twee weken ge vangenisstraf. De verdediger mr. Pot kondigde aan dat hij hooger beroep zou aanteekenen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8,78 1/4. Berlijn 73.70. Parijs 4.90 Brussel 31.13%. Zwitserland 41.91Vs. New-York 1.84 1/4. 12.— uur Londen 8,78 Berlijn 73.70. Parijs 4.90'/2. Brussel 31.13%. Zwitserland 41.911/®. Kopenhagen 39.20. Stockholm 45.25. Oslo 44.15. New-York 1.84 1/4 Praag 6.36. Italië: Vrije lire 9.75. Reislire 8.75. Lire-bankpapier 7.15 JAN STURK OVERLEDEN. In den Helde is op bijna 87-jarigen leeftijd overleden Jan Sturk, een zeeman, die over alle zeeën heeft gezworven en een tijd lang bij de marine heeft gediend. Hij is o.m. bij de inne ming van de Kraton in Atjeh geweest en was drager van de Kraton-medaille, Wantrouwen jegens den vreemdeling Japan behoorde tot de drie grootmachten der wereld en of ik dacht, dat zij leugenaars wa ren. Dit is een typische uiting van de vrees, om voor minderwaardig te worden gehouden. De vriendelijkheid tegenover vreemdelingen sluit echter niet uit, dat de Japanners ieder, waarschijnlijk omdat zij zelf overal spionnen hebben, daarvoor aanzien. Ik had daarvan per soonlijk last bij mijn verblijf in Dairen, in de buurt van het vroegere Port Arthur, thans Ja- pansche bezitting. Bij het paspoortonderzoek vroeg men mij of ik een camera had. Jawel, in mijn zak zelfs. Wat ik het laatste had opgenomen. Vier. Drie nog in Peking, de vierde aan boord, van een Japanschen medepassagier. „I am sorry" (dit ligt den Japanner in den mond bestorven en is zoowat het eenige Engelsch, dat hij goed uitspreekt). Ik moest mee naar het kantoor. Daar werd mij een meneer gewezen. Of ik dien herkende. Geen flauw idee. Dat was een Wa- terpoliceman. Die was met mij op de boot, die mij van Tiensin had gebracht en hij had gezien, dat ik aan boord een foto maakte van de kust bij Hoshiga-Ura, wat om militaire redenen streng verboden is. Er ging mij een licht op. De Japansche meneer, dien ik gekiekt had, had blijkbaar als achtergrond, maar dan mijlen ver weg, de bedoelde kust. Eindelooze gesprekken, ook per telefoon, zoo als men dat daar in „gewichtige" gevallen ge woon is volgden. Het duurde een uur en ik kreeg trek in mijn lunch. Ik legde uit, dat ik zes weken geleden in Hoshiga-Ura was ge weest en toen mijn camera opzettelijk in het hotel had gelaten om niet ïn moeilijkheden te komen. Maar waarom zou men een „spion" ge- looven? Toen had ik den inval op 's mans vrees en eergevoel te werken. Ik zeide hem op ietwat nadruklcelijken toon dat als een der dui zenden Japanners op Java een dergelijke be handeling zou hebben te ondex-gaan, hij zich bij de autoriteiten zou beklagen. De man keek mij ernstig aan. „Werkelijk?" „Werkelijk". Toen gaf hij mij de camera opeens terug en zei, dat ik gaan kon. En men sloeg verder geen acht op mij.... Ik zond een afdruk van de bewuste foto, waarop de bedoelde kust als een onduidelijke lijn stond, aan den Inspecteur van de Watei- polïtie, daarbij de opmex-king makend dat, als de Nederlandsche Regeering in Inaië even bang was voor de talrijke spionnen van Japan op Java als zij voor vreemdelingen ïn Dairen, de Japanners bij ons niet zulk een goed leven zou den hebben. Ik gaf hem in ovei-weging uit te zien naar ambtenaren met meer gezond ver stand en menschenkennis. Tot de laatste raad geving kwam ik door een ervaring in Antoeng, op de gi-ens van Korea en Mandsjoekwo. Men deed daar zoo lang over mijn pasonderzoek, dat ik de collega's in Dairen er al van verdacht telegrafisch de aandacht op mij te hebben ge vestigd. Maar wat bleek? De snuggere ambte naar had „official" opgevat als „officier" en „Moekden" als „Moskou". Maar afgescheiden van deze spionnenpsycho- se, put men zich uit in hulpvaardige welwil lendheid en het kost weinig moeite er goede vrienden te krijgen. En is het niet een voorrecht bevriend te worden met menschen van een ander volk? Leert dat ons niet het geheele volk beter begrijpen en waardeeren? Het is wel duidelijk, dat deze „vrienden" een student, een eerste officier van een mail boot en een handelsman al het mogelijke doen om mij te overtuigen van Japan's goed recht in wat men daar belieft te noemen het Chineesch-Japansche „conflict" („oox'log" werd immers niet vex-klaax-d!Van verschillende kan ten werden mij brochures gezonden met het kennelijke doel mij er van te doordringen, dat Japan noodgedwongen een rechtvaardigen strijd strijdt. Voor de noodgedwongenheid vallen wel licht argumenten aan te voeren, maar ook voor de rechtvaardigheid? Om den „voorspoed" van het Verre Oosten. ~\7 OOR mij liggen twee smakelijk uitgevoer- de boekjes, zooals men daarvan in Japan de kunst verstaat. Op den gekleurden omslag en ook binnen-in, afbeeldingen van Japansch natuurschoon en Japansch volksleven. Men zou denken: aardige brochures voor toeristen. Tot dat in den rechter benedenhoek van het andere boekje in keline letters op donker fond, de woorden: „Sino-Japanese Conflict" de aandacht trekken. En de felcst rond de aardige plaatjes in beide blijkt niets anders te zijn dan een onder valsche vlag varende „vei-dedigïng". Het eene is uitgegeven door zakenlieden in Kyoto en hoopt blijkbaar argelooze Amerikanen bestaan die? er in te laten loopen en tot lezen te bren gen van iets dat zij anders wrevelig misschien zouden weggooien. En nu de inhoud! Deze is al even weinig oprecht als de omslag van het boekje. Zoo staat er: „Wij wenschen duidelijk te maken, dat de Japansche troepen niet naar China zijn gezonden met eenige agressieve of territoriale bedoeling". Men drukt er in af, wat de keizer verzekerde: „Het is ons voortdurend verlangen om door daadwerkelijke samenwer king tusschen Japan en China den voorspoed in het Vex-re-Oosten te verzekeren". De schrijvers, die zich in het bijzonder tot de Amerikanen richten, vergelijken het optreden in China van Japan met dat van de Vereenig- de Staten in 1914 in Mexico, waar het ging om onderdrukking van anti-Amerikaansche gevoe lens. In China zijn het dan de anti-Japansche uitingen, die uitgeroeid moeten worden. Met de vraag hoe deze gevoelens dan wel zijn ont staan, houdt de schrijver zich wijselijk niet bezig. De schuld ligt natuurlijk alleen bij dc Chineezen, die ,de ware motieven maar niet vermogen te begx-ijpen van de Japansche regee ring, die toch het grootst mogelijke geduld heeft getoond". En het argument, dat door sommige Eufo- peesche landen wordt aangevoerd, dat 'het strijdt tegen het communisme en voor den alge- meenen vrede, wordt door Japan meester in copieeren overgenomen. Trouwens, een man als de beroemde Fransche schrijver Claude Farrère, die jarenlang gezant in Japan was en op wien Japan's oude Nö-kunst een grooten indruk maakte, herhaalt dat motief met in stemming. „Japan heeft in China slechts één verlangen; dat het er rustig en ordelijk is, zoo dat het er mee kan handel drijven. En vooral, vooral, dat het Russische bolsjewisme en ni hilisme er niet kunnen doordringen". Hij meent dan, dat in het inderdaad nog altijd onverklaar de „avontuur" van Tsjang Kai Sjek in Sianfoe. toon hij „gekidnapt" werd, doch na een paar weken weer werd vrijgelaten, de losprijs was: een onverbiddelijke anti-Japansche actie. Maar dit gebeui'de in December 1936 en toen had Japan reeds genoeg gedaan in China (Mand sjoekwo, Sjanghai, 1932) om aan anti-Japansche gevoelens voedsel te geven. J. H. FRANgOIS. VERZEKERING VOOR INW. PERSONEEL volgens de Wet ophet Arbeidscontract. ASSUR. BEDR. Fa. HENDRIK KWAK Hzn. NASSAUPLEIN 4—6 - TELEF. 17771. (Adv Ingez. Med.j De Bilt voorspelt: Matigen tot zwakken Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind, half tot. zwaar be wolkt. weinig of geen regen, aanvanke lijk weinig verandering in temperatuur, later koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 764.1 m.M. te Marseille. Laagste 734.3 m.M. te Ona. Een depressie, die Zaterdag nog ver in het Westen lag, trok Oóst-Noordoostwaarts en pas seerde Zaterdagnacht over Schotland. Daarna werd de beweging langzamer en boog de baan naar het Noordoosten om. Thans wordt het minimum van den lucht- di'uk voor de Noorsche kust gevonden. Het toe nemende luchtdrukverval deed gisteren in den nanacht op de Noordzee' den wind weer tijde lijk tot stormachtig toenemen, terwijl de texxi- pex-atuur hoog opliep. Vanochtend was het nog zeer warm in Centraal Europa en in Midden-Frankrijk, doch in Engeland, om de Noordzee en om het Kanaal was het weer wat koeler geworden. De wind nam gisteren in den loop van den dag op de Britsche eilandeix af en later op den dag ook in ons land. Het stationaire gebied van lagen luchtdruk bij IJsland vult op en ten westexi van Schot land nadert een rug van hoogen luchtdruk. Scheepsberichten uit het Westelijk deel van den Oceaan maken melding vaxn een diepe depressie ten Zuiden van New Foundland, die vermoedelijk den Oceaan zal oversteken. Voorloopig kan voor onze omgeving op rustig weer gerekend worden, met aan vankelijk wellicht nog eenige regen buien, doch later zonder regen van be- teekenis. De temperatuur zal lager zijn dan gisteren en een koude nacht is waarschijnlijk. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 3.39 uur; n.m. 15.54 uur. Strand behijdbaar van 8.3014.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Is 't koud 0$ nat ICoten I/au „cU SpaacH&stad" Tel. 14164 - 13904 (Adv. Ingez. Med.) Prov. Staten-verkiezingen. Candidaatstelling dér S. D. A. P. De leden der SP.A.P. welke zitting hebben in de Provinciale Staten van Noord-Holland hebben zich allen opnieuw bereid verklaard om een nieuwe candidatuur te aanvaarden, uitgezonderd de heer C. Thomassen, die van- weg zijn hoogen leeftijd zich niet meer be schikbaar wil stellen. Door de besturen der vier afdeelingen te Haarlem is besloten aan de leden voor te stel len de lijst voor den kieskring Haarlem als volgt te doen luiden: 1. S. P. Doek, Haarlem (vacature Thomas sen), 2. W. F. Visser, Velsen, 3. Mevr. Miede- maZondervan, Amsterdam, 4. W. v. d. Vall, Alkmaar. JUBILEUM VEREENIGING VAN HUIS EIGENAREN. De Vereeniging van Huiseigenaren van Haarlem en omstreken, die in 1908 werd opgericht, be staat dus dit jaar 30 jaar. In het Jubileumblad der Vereeniging geeft de secretaris, mr. B. E. van Tijn, een overzicht over de laatste 5 jax-en. 1933 was een crisisjaar, een jaar midden in den tijd van neergang, van in zinking. Aan het einde van de afgeloopen 5 ja ren is het beeld aldus: een stabilisatie op een in verhouding tot 5 jaar geleden sterk ver laagd prijspeil van het onroerend goed eener- zijds, een groote geldruimte met als gevolg een sterk verlaagde rentestandaard anderzijds. In de afgeloopen 5 jaren is de groei der ver eeniging zeer vooi-spoedig geweest. 1NUEZIMEN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van Ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Een sympathieke daad? Geachte redactie, Naar aanleiding van eexi ingezonden stuk in uw blad vaxi Maandag 3 October onder het opschrift „Een sympathiek plan" zou ik den schrijver willen antwoorden, dat indien zulks hem voldoening zal geven, hij daarnaar han delen moet doch dat hij niet moet denken, dat alle Kleverparkbewonex's aan zooiets wil len medewerken. In de eerste plaats zijn niet allen even goed bedeeld. Ook in dit kwartier wonen menschen, die zorgen voor dexi winter hebben. Indien. men den soldaat (zooals ik er ook een ingekwartierd had) als evenmensch in huiselijken kring opnam en goed verzorgde, behoeft men er niet tegen op te zien, de ver goeding er voor in ontvangst te nemen. Zou inzender denken, dat b.v. de eigenaars, die hun auto's moesten afstaan, de vergoeding, die tienmaal hooger is dan voor een mensch, niet durfden aannemen. Men kan altijd het Crisiscomité en minder bedeelden steunen naar draagkx-acht en te allen tijde. Het Kle- verparkk war tier is niet aangewezen voor een exti-a gift. Met dank voor de plaatsing, EEN ABONNé-KLEVERPARK BEWONER. Vereeniging van Huiseigenaren. Jaarverslag' over 1937. In het jaarverslag over 1937 van de Vex-een. van Huiseigenax-en zegt de secretaris o.a.: Ook in 1937 kwam de vei'eeniging tot grooter bloei, zij het dan, dat het aantal leden een be langrijk geringer toeneming vertoonde dan het vorig jaax\ Immers, tex'wijl het ledental in 1936 met 48 toenam, groeide 't in 1937 met slechts 22, en kwam daardoor op 561, met 4752 perceelen. Het aantal ingeschreven perceelen naixx nl. xxiet 9 af. Het aaxxtal informaties nam toe van 950 tot 1068, het aantal afwijzingen vair 124 tot 131. Het aantal aanmaningen daalde van 245 tot 196; de opzeggingen bleven nagenoeg gelijk, nl. 101, tegen 102 in 1936. 63 aaxxvragen tot huxxrinhouding op den steun werden bij Maatschappelijk Hulpbetoon inge diend. Hoewel wij aan entreegelden van nieuwe le den ongeveer f200 minder ontvingen, hoewel wij aaxx salarissen en vergoedingen f 250 meer be taalden, vex-kregen wij inclusief het zooeven genoemde weerstandsfonds een batig saldo van f 1159, een bedrag, dat wij nog nimmer hebben bereikt, en dat voor zichzelf spreekt, en duidt op efficiënt en doeltreffend beheer. Ondanks de zooeven genoemde budgetsver zwaringen van f 450 tezamen, een voordeelig saldo van f 1159! Wij, kunnen zeer tevreden zijn. Het ledenaantal was op 1 Januari 1933: 270; op 1 Januari jl. was het gestegen tot 561, dus ruim het dubbele. Verschillende dingen heeft het bestuur in de afgeloopen 5 jaar voor de leden tot stand weten te bx-engen: de goedkoope brandverzekering, de medewei'king die de vereeniging tegenwoordig van Maatsch. Hulpbetoon krijgt, enz. Ook de financieele resultaten van de afgeloopen 5 jaar zijn schittex-end geweest, zoo vervolgt mr. van Tijn. Was er in 1932 nog een nadeelig saldo van f 90, in 1933 was er een overschot van f 150; elk jaar nam het overschot toe, dat vox-ig jaar, in 1937, zelfs het record bereikte van f 1159. In deze vijf jaren hebben wij zoodoende ongeveer 3j/mille kunnen ovex-houden, na aftrek zelfs van belangrijke kosten, die wij aan de inrichting van ons kantoor hebben ten koste gelegd, dat er dan ook heel wat beter uitziet dan voor vijf jaar. Deze kosten hebben wij volledig afgeschreven. Het komende tijdperk van 5 jaren mag dus met vertrouwen tegemoet gezien worden. "Nationale sympathiebetuiging aan dr. Benesj. Het comité „Nationale sympathiebetuiging aan dr. Edward Benesj" verzoekt ons plaat sing van hetgeen volgt: Ofschoon slechts éénmaal door ons comité een oproep in de dagbladen werd gepubliceerd zijn vele duizenden kaartjes'tot betuiging van adhaesie aan de aan dr. Benesj toe te zenden verklaring binnengekomen. Het heeft ons comité oprecht verheugd te kunnen vaststel len dat de behoefte om het Tsjecho-Slowaak- sche volk en zijn thans afgetreden president medegevoel in hun beproeving en dank voor de waardigheid hunner houding te betuigen blijkt te levexi in alle kringen der Nederland sche bevolking. Officieren, industrieelen, win keliers, advocaten, notarissen, hoogleeraren. arbeiders, studenten, Kamerleden, predikanten, handelsreizigers, rechters, bedrijfsdirecteuren, ambtenaren, kloosterzusters, paters, kantoor bedienden, boeren, dokters uit letterlijk alle kringen der bevolking zijn adhaesiebetui- gingen ontvangen. Veelal waren zij begeleid van hartelijke woorden, gericht tot den afge treden president en gesteld in het Neder- landsch, Fransch, Duitsch, Engelsch en zelfs ettelijke in het Tsjechisch. Het comité, eivkentelijk voor den steun aan zijn streven geboden, vestigt er de aandacht op dat nog tot Donderdagavond a.s. gelegen heid bestaat tot inzending van adhaesie- betuigingen, die geadresseerd moeten worden; mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart, Soestdijk- scheweg 95 Noord. Bilthoven VEREENIGING DANTE ALIGHIERI. De Italiaansche vereeniging Dante Alighieri voor taal en cultuur zal haar winterseizoen op Woensdag 26 October aanvangen met een causerie van den heer Augusto Stefanelli over Napels. Aan de hand van lichtbeelden zal de spreker over zijn geboortestad vertellen over 't vele bezienswaardige en historisch belangrijke van Napels exi zijn gehoor tevens laten ge- xiieten van de vemxkkelijke omstreken: Capri, Sox-rento, Pozzuoli en de natuurwonderen van Vesuvius en Solfatara. Ook wordt er in November wederom een aanvang gemaakt met de bijeenkomstexi van Italiaansche conversatie der leden onderling. De lezing op 26 October vindt plaats in de zaal van De Kerkuil om 8.15 uur, Nieuwe Gracht 23. KAMPEEREN. De kampeervereeniging „Licht en Vrijheid" houdt op Woensdag 12 Oct. a.s. 's avonds 8 uur een ledenvergadering in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85. Punten van behandeling; verslag afgeloo pen seizoen, fusieplan en hoe kampeeren wij in het a.s. seizoen! HULPPERSONEEL DER BRITSCHE LUCHT MACHT NAAR HUIS. Het hulppersoneel, dat tijdens de Europee- sche crisis bij de Britsche luchtmacht opge roepen is, is Zaterdag te middexmacht uit den dienst vrijgekomen. ZANDVOORT FANCY FAIR. Zaterdagmiddag 4 uur werd in het Pa tronaatsgebouw aan de Groote Krocht door pastoor Van Diepen de fancy fair ten bate van het R.K. Jeugdwerk geopend. Spr. bracht hierbij dank aan de commissieleden, die alles zoo keurig hadden voorbereid en sprak ten slotte de hoop uit, dat de fancy fair een groot succes mocht worden, omdat er voor het on derhoud van het gebouiw en voor het Jeugd werk in 't algemeen zeer veel geld noodig is De verschillende stands zien er zoo aanlok kelijk uit en de „bediening" is zoo uitstekend, dat het haast onmogelijk wordt om een dei- stands te passeeren zoxider zijn geluk te be proeven. Direct na de opening kwam er leven in, de brouwerij. Van alle kanten klonken „ver lokkende" tonen, want iedere standhoudster en -houder trachtte de aandacht van het publiek speciaal op de eigen stand te vesti gen. Oxxdanks het ongunstige weer was het be zoek Zaterdag en vooral Zondag zeer bevre digend. Toch was Zoxidagavond de geheele voorraad nog niet uitverkocht. Doch de bazarcommissie zal niet rusten voor alles tot het laatste stukje aan den man is gebracht. Heden avond (Maandag) zal daaxbij het rad van avontuur zeker goede dienstexi bewijzen. Ter afwisseling zal ook 't een en ander op „Amerikaansche" wijze verkocht worden. De kans om hedenavond koopjes te halen is dus wel groot. „DE SCHAKEL" Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „De Schakel" in de tooxieelzaal Groot Badhuis een opvoering van De Spooktrein, spel in drie be drijven van Arnold Ridley. Hoewel het bestuur van De Schakel en ook de directie van de zaal gerekend hadden op een groote belangstelling bij de eerste uitvoe ring van De Schakel in deze nieuwe zaal, werden de verwachtingexi nog verre overtrof fen. I-Ioe er ook met de ruimte gewoekerd werd, toch was het niet mogelijk aan alle aanvragen om plaatsen, te voldoen. Nadat de heer Kiefer alle aanwezigen 'eni speciaal burgemeester Van Alphen, welkom had geheeten, kreeg De Schakel het woord. Het gelukte den medespelenden werkelijk uitstekend, de gewenschte griezel-sfeer in de zaal te scheppen. Voor velen was 't werkelijk een opluchting toen de onverwachte ont knooping ten slotte kwam. Toen het bal onder leiding van den heer Stol was begonnen, was de griezel-affaire spoedig vergeten, althans te oordeelen naar de uitbundig vroolijke stemming, die er toen heersehte. 't Was een goed geslaagde avond. HULP AAN SPANJE. Dinsdag 11 October, wordt in pension X. aan de Groote Krocht door het plaatselijk comité Zandvoort een vergadering belegd voor de medewerkers en genoodigden. Een lid van de delegatie die kortgeleden Spanje heeft bezocht, zal hier verslag' uitbrengen vaxi zijn bevindingen. Verder zal een film van den in Hilversum gehouden landdag worden vertoond. BLOEMENDAAL UITVOERING BLOEMENDAAL'S TOONEEL. Zaterdagavond gaf de Tooneelvereeniging „Bloemendaal's Tooneel" haar eerste uitvoering van het seizoen in hotel Vreeburg. Door de internationale moeilijkheden was de kaartenuitgifte wat vertraagd en dit zal de oor zaak zijn, dat er nog al gapingen in de zaal waren. De opvoering van „Zijn Zoon", blijspel in 3 bedrijven van G. von Moser viel. overigens wel bij het publiek in den smaak en er is hartelijk gelachen, om de eigenlijk wel wat gezochte en onmogelijke situaties. De hoofdrollen Niedorp en Zaagmans wer den uitstekend vertolkt. Mevrouw Niedorp was een sympathieke ver schijning. Dora, de dochter, was in Haar scènes met vader en moeder goed op dreef. Anna, het dienstmeisje, de stootpaal bij alle moeilijkhe den, speelde haar rol heel verdienstelijk. The Jolly Jokers vex-zox-gden de muziek, ook tijdens het gezellig samenzijn, dat op de voor stelling volgde. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. M. RutteRutte z., N. J. Bode van Smaalen d. Ondertrouwd: O. A. Henke en G. C. van der Ham. Getrouwd: J. R. van Wijk en P. J. van Nop. Overleden: Geen. Uit een exploit van mij, deur waarder, van den achtsten Oc tober 1938, ten verzoeke van Er nestine Fassl, echtgenoote vaxi Jacob de Leeuw, wettelijk gedo micilieerd ten huize van haar echtgenoot, werkelijk verblijf houdende te Zandvoort (N.-H.). domicilie gekozen hebbende te Haax-lem aan den Kruisweg-59, ten kantore van den Procureux Mr. J. C. Y. Nieuwenhuijs, die door requirante tot procureur is gesteld en als zoodanig voor haar zal optreden, beteekend aan JACOB DE LEEUW, zonder bekende woon- of verblijfplaats in het Koninkrijk of daarbuiten, blijkt, dat genoemde Jacob de Leeuw is gedagvaard 01x1 op Dinsdag 13 December 1933, des voormiddags te 10 uur, bij pro cureur te verschijnen ter te rechtzitting vaxi de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem, Enkelvoudige Kamer, aldaar ge houden wordende in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat no. 81. ten einde op de daarin vermelde gronden te hooren eisch doen en concludeeren dat bij vonnis tusschen partijen, op 15 November 1930 te Buenos Aires gehouwd, echtscheiding worde uitgesproken; cum an- nexis. CHR. H. ERBRINK Deurwaarder, Haarlem voor den mangel. Fijnwasscherij Keijser, Lorentzplein 25 Zelfstandige DACDIENSTBODE. gevr. te Aerdeiihout, v. g. g. v. Br. 110. 231 bur. van dit blad NET MEISJE GEVR. van 8.30—4 uur. Zondags vrij Loon 4.— p. w. Br. no. 232 buf. van dit blad Fl. Jonge Werkster gevr., v. 2 dagen. Aanm. tussch 6.30—7 uur Mevr. v. HASSELT, Zaanenlaan 44. FLINK DAGMEISJE gevraagd, van 's morgens 7 tot 's avonds 7, 8 p. w. Aanm. na 7 uur v. g. g. v. Ripperdapark 31 GEVRAAGD EN AANGEBODEN keuken-, werkmeisjes, 2de, al leen en dagmeisjes, v. g. g. v. Adres te vernemen: Boogaard's Plaatsingbureau Jansstr. 56, Haarlem, Tel. 14170 NET DAGMEISJE gevr., van 9—5 uur loon 5.—, Zondags vrij. Aanm. Kinheirn* weg 9 A, Bloemendaal. Beschaafd jong Meisje met H.B.S. opleiding, in bezit v. dipl. huish.sehool, zoekt werkkr. als assist, der huisvrouw of hulp bij kinderen. Br. no. 228 bur. van dit blad Dame vraagt voor 15 October gestoff. Suite met vrije keuken. Br. no. 229 bur. van dit blad ieperx en eiken boomexx. Wij ge« ven de hoogste waai'de. Worden vakkundig geveld en opgeruimd. J. v. TINTELEN, Boomenhaxidel, Vijfhuizerdijk 181, Vijfhuizen. heerenhuis omg. Hrl., bev. 5 kam., badk. en zold.k., v. en acht. tuin, vrije poort. Dir. te aanv. Prijs billijk. Welke ma kelaar verkoopt het spoedig? Br, no. 230 bur. van dit blad

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2