NATIONALE AUTO IN WINSCHOTERDIEP Scheveningsche logger vergaan Van de 14 s dtie kemisvietdets GEREDEN mdtonkeh Oude man in brand geraakt Fantastische oplichtings zaak. opvarenden elf gered Baby's Kou MAANDAG 10 OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam -i BIJNA WAS NOC EEN VIERDE SLACHTOFFER TE BETREUREN Drie mannen, die in Zuidbroek Zaterdagavond kermis hadden ge vierd en in den loop van den nacht per auto huiswaarts keerden, zijn, toen de auto tussclien Zuidbroek en Sappemecr, ter hoogte van de werf der firma Motke in het Winscho- terdiep reed, verdronken Van de omgekomenen zijn twee afkomstig uit Appingedam, n.l. de arbeider C. L. Bad- hoorn en de reiziger A. Jonker van wie de eer ste ongehuwd is, terwijl de tweede gehuwd is geweest. Het derde slachtoffer, de 40-jarige onge huwde J. A. Visscher, is afkomstig uit Foxham, onder de gemeente Slochteren. De beide eerstgenoemden zijn Zaterdag avond om ongeveer acht uur in gezelschap van zes personen in een vierpersoonsauto van Appingedam gekomen om in Zuidbroek kermis te vieren. Jonker, die in het bezit van een rijbewijs was, huurde in zijn woonplaats met een der anderen een auto, waarmee men in Appinge dam vier overigen afhaalde. In Zuidbroek aangekomen begaf men zich onmiddellijk naar de kermis. Te middernacht besloot Jonker nog exen naar Hoogezand te rij den. Onderweg stopte hij echter nog even bij een café te Sappemeer. Daar trof hij Visscher. Jonker liet het voornemen om naar Hoogezand door te rijden toen varen en besloot met Vis- MET BRANDSTOFFEN VAN Haarlem Schouwtjeslaan - Telefoon10070 Heemstede Julianalaan - Telefoon 29280 (Adv. Ingez. Med.) scher terug te keeren naar Zuidbroek. Bij de aankomst op de kermis werden zij opgewacht door de rest van het gezelschap en gezamen lijk ging men nog even het terrein op. Na sluitingstijd kwam men overeen, dat Visscher naar zijn woonplaats Foxham zou worden gebracht. Aanvankelijk wilden be halve Jonker en Visscher nog enkele anderen meegaan, maar tenslotte stapte alleen Bad- hoorn met de beide anderen in en bovendien nam men nog een 17-jarigen jongen mee. Deze autorit is het gezelschap noodlottig geworden, niet in het minst vermoedelijk door het ge bruik van sterken drank. Op het punt name lijk, waar de weg te Zuidbroek voor een brug rechtaf slaat, reed de auto tegen de leuning. Met volle kracht reeds de chauffeur daarop achteruit, om den weg langs het kanaal naar Sappemeer in te slaan. Op dit moment achtte de 17-jarige jongen den tijd gekomen om uit de auto te springen. Nog geen vijf minuten later bleek, dat de knaap hierdoor zijn leven had gered. De auto reeds vervolgens met groote snel heid langs het Winschoterdiep. De wagen slingerde hevig. Een paar honderd meter bui ten Zuidbroek, zag een wielrijder de auto recht op zich afkomen. Hij had nog juist tijd om van de fiets te springen en achter een lantaarnpaal aan den kant van de vaart dek king te zoeken. Voordat hij zich kon reali- seeren wat er verder zou gebeuren, hoorde hij een hevigen plons en achterom ziende zag hij den wagen schuin het kanaal invliegen, waar na de auto ongeveer halverwege over den kop sloeg. De man liep naar het dorp om hulp te halen. Politie en marechaussee begonnen met den grootsten spoed het reddingswerk. Reeds na luttele minuten kon men den wagen naar den kant halen Eén der omstanders sprong resoluut in het stinkende blauw-zwarte water, en sloeg de ruiten van de auto stuk, doch nadat hij de drie inzittenden van wie alleen Directe treinverbinding Eindhoven- Brussel officiëel geopend. Zondag, een week later dan oorspronkelijk vastgesteld, is de directe treinverbinding Eindhoven-Brussel officieel geopend. Deze plechtigheid is geworden tot een zeer hartelijk Nederiandsch-Belgische manifesta tie. waarbij tal van autoriteiten van beide zijden van de grens blijk van hun belang stelling hebben gegeven. de chauffeur voorin bleek te hebben plaats genomen op het droge had gebracht en men kunstmatige ademhaling had toegepast, kon dr. Beukema uit Soppemeer, slechts den dood constateeren. Personenauto in de Beemster Ringvaart. Alle drie inzittenden gered. Een ander ongeluk, waarbij eveneens een auto te water is gereden, doch waarbij geen slachtoffers te betreuren zijn geweest, is Zon dagavond nabij Oosthuizen gebeurd. Om streeks half tien reed een personenauto met drie inzittenden, afkomstig uit Bovenkarspel, van den hoogen Beemsterdijk in de Beemster Ringvaart. De auto kwam uit den Kerkeweg en waarschijnlijk door onbekendheid met dezen weg heeft dechauffeur de scherpe bocht ter plaatse niet opgemerkt. De wagen sloeg tweemaal over den kop en kwam ten slotte in gewonen stand in de vaart terecht. Hoewel de inzittenden zich, geholpen door toe geschoten voorbijgangers slechts met groote moeite in veiligheid konden stellen, liepen zij maar enkele onbeteekenende schaafwonden op. Aan verwondingen overleden In een perceel in de Copernicusstraat te 's-Gravenhage is Zondagochtend een 79-jarige man in brand geraakt. De man was om ongeveer 5 uur op gestaan, waarna hij zich van zijn slaapkamer op de tweede etage naar de serre op de eerste etage begaf. Twee dochters, die eveneens in het per ceel wonen, hoorden om half zes plotseling kreunen. Zij gingen kijken en ontdekten, dat hun vader in brand stond. Onmiddellijk namen zij een divankleed en enkele dekens, waar mede zij de vlammen bluschten. Zij waarschuwden de brandweer, welke zeer spoedig met de motorspuit uit de Archi- medesstraat aanwezig was. De gordijnen en het behang van de serre hadden eveneens vlam gevat. Met de kleine straal konden de vlammen gebluscht worden, zonder dat ern stige schade werd aangericht. Het slachtof fer werd door den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis in het Westeinde, waar hij is over leden Geestelijke en moreele her bewapening. 's GRAVENHTAGE, 8 Oct. Men schrijft ons: Onze oproep tot geestelijke en moreele her bewapening heeft in wijden kring weerklank gevonden. Zooveel bewijzen vain instemming mochten wij ontvangen, dat aan persoonlijke beantwoording niet kan worden gedacht. Wij zijn daarvoor zeer dankbaar, in de eer ste plaats aan Hare Majesteit de Koningin, die door haar openlijke instemming onzen op roep zoo nadrukkelijk heeft onderstreept. De bespreking waartoe Hare Majesteit en kelen onzer heeft willen uitnoodigen en welke aanvankelijk bepaald was op 26 September, heeft in verband met de politieke omstandig heden eerst op 6 October plaats gehad. Met het oog op de groote beteekenis van de moreele herbewapening wenschte Hare Majesteit voor deze bespreking ruimschoots tijd en aan dacht beschikbaar te stellen. Nu het onmiddellijk oorlogsgevaar is afge wend, dient de kans, die dit uitstel ons biedt, te worden aangegrepen. Onze christelijke beschaving is ten doode gedoemd, tenzij zich in het leven van elk volk een nieuwe moreele kracht baanbreekt. Bij mi litaire paraatheid alleen, hoe noodig ook. mo gen wij het niet laten. Daarnevens moeten wij als volk en als individu ons wapenen met de eenvoudige eigenschappen van eerlijkheid en onzelfzuchtigheid. Alleen op den grondslag der hoogere beginselen is een doeltreffende, rechtvaardige en duurzame vrede te bereiken. Alleen op dien grondslag mogen wij hopen tot betere toestanden in eigen land te kunnen medewerken. Nederland moet door het leven van zijn burgers 'n zoodanige zedelijke kracht uitstra len, dat de andere volken zich aan den invloed daarvan niet kunnen onttrekken. Laat ieder onzer zich deze levenshouding ten doel stellen. Prof. mr. P. J. M. Aalberse, Jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, Jhr. mr. Rh. Feith. Vice- admiraal J. Th. Fiirstner, Jhr. mr. B. C. de Jonge, Mr. D. A. P. N. Kooien. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Jhr. ir. H. Loudon, Mr. P. J. Oud, Dr. A. A. L. Rutgers, Luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. IR. ALBARDA GEHULDIGD. In het Concertgebouw te Amsterdam is Zondagmorgen een bijeenkomst gehouden waar ir. Albalda, de leider der Sociaal-demo cratische Kamerfractie, in verband met zijn 25-jarig Kamerlidmaatschap is gehuldigd. Dr. ir. G. L. F. Philips 80 jaar. Stichter van het Philips concern. Zondag isc de stichter van het Philips- concern, dr. ir. G. L. F. Philips 80 jaar gewor den. In 1891 kwam de heer Philips onder de oude Eindhovenaars beter bekend als ..me neer Gerard" naar Eindhoven, om daar met geld, dat hij van zijn vader geleend had. de firma Philips en Co. te stichten. Door den voortvarenden man werd een klein fabriekje, dat leeg stond aan den Emmasingel gehuurd en men begon met de fabircage van gloei lampen. De eerste drie jaren gingen de zaken uiterst slecht, zoodat men er toe over wilde gaan de fabriek te sluiten. Nieuwe hoop deed den heer Philips doorzetten en in 1894 werd voor het eerst geen verlies geboekt. In 1895 werd de tegenwoordige president commissaris dr. A. F. Philips als commercieel leider aan het concern toegevoegd, zoodat de stichter zich persoonlijk meer kon wijden aan de ontwikkeling van de gloeilamp. Onder de energieke leiding van de twee broers kwam de firma Philips en Co. tot snellen bloei en in 1912 werd zij omgedoopt in de „N.V. Philips Gloeilampenfabrieken" met een kapitaal van zes millioen gulden. (Thans 1938 ongeveer 68.000.000.—). In de jaren heeft deze N.V. naast de gloei lampen zicih ook op de fabricage toegelegd van radioapparaten, Röntgentoestellen en ver schillende andere artikelen op electrotech- nisch gebied. De thans tachtigjarige werd op 9 October 1858 te Zaltbommel geboren, waar hij de lagere school en de H.B.S. bezocht, om zijn studie aan de H.B.S. te Arnhem voort te zetten. Hier na studeerde hij aan de Technische Hooge- school te Delft, waar hij het diploma behaalde van werktuigkundig ingenieur. In 1917 verleeéfde de senaat van de Tech nische Hoogeschool te Delft aan ir. G. L. F. Philips het doctoraat honoris causa in de Technische Wetenschappen. In 1922 trok dr. ir. G. L. F. Philips op 64- jarige leeftijd zich als directeur van het op komende wereld-bedrijf terug om een functie als commissaris aan dit concern te blijven behouden. Oude dame enorm bedrag afhandig gemaakt. Dezer dagen is aan het licht geko men, dat een oude, schatrijke dame te Ginneken in den tijd van nog geen twee jaar voor ongeveer honderd- tachtigduizend gulden is opgelicht. De twee daders, vader en zoon, zijn beiden door'de politie gearresteerd. De vader is bij de Justitie welbekend, zij het in minder goeden zin. en heeft reeds vroeger een voorname rol gespeeld in de bekende Oosterbeeksche affaire, waarbij een inwoner van Oosterbeek voor een zeer groot bedrag is opgelicht. Toen heeft men van waardelooze schilderijen gebruik gemaakt en thans is de zaak weer met schilderijen begonnen. De zoon is ongeveer twee jaar geleden bij de toen bijna 80-jarige mej. J. P. C. Kessler, die bekend staat om haar liefdadigheid en haar mild hart, gekomen, waarbij hij zich voordeed als nood lijdend intellectueel. Hij had een paar schil derijen van z.g. noodlijdende kunstenaars bij zich en wist dit waardeloos werk voor eenige honderden guldens aan de dame te verkoopen. Eenigen tijd later wist hij van de dame enkele duizenden guldens los te krijgen om een kunst handel in Amsterdam te beginnen. Hij ver telde er echter bij. dat zijn vader feitelijk mijningenieur was en een concessie in Austra lië op een stuk land, rijk aan ijzererts, had. Dit was in deze bewogen tijden haast goud waard. Er was echter geen geld voor de ex ploitatie, welke vóór een bepaalden tijd moest zijn begonnen, daar anders de concessie was verloopen. Mej. Kessler bleek bereid het kapi taal, dat zij later met winst zou terugkrijgen, naar haar werd verzekerd, te verstrekken. Onder allerlei voorwendsels wist men verder geld van de dame los te krijgen tot eenigen tijd geleden een dame van gezelschap van mej. Kessler argwaan kreeg. Toen is de zaak uitgekomen en is gebleken, dat mej. Kessler voor een bedrag van ca. f 180.000 was opge licht. De gezondheid van mej. Kessler moet door deze geschiedenis haar geld moet vol gens de Courant voor charitatief doel bestemd zijn geweest en de oplichters hadden haar meermalen voorgespiegeld, dat zij met de te maken winst nog meer aan haar liefdadig heidswerken zou kunnen doen, ernstig geknakt zijn. Voor 197,10's-jaars verzekert 28-jarige de volgende uitkeringens'' Bij overlijden binnen 37 jaar: 1) 1000,— terstond betaalbaar, 2) 1000,gezinsrente per jaar, 3) 5000,— op einddatum. Bij leven na 37 jaar: ƒ5000, benevens 1 000,— bij later overlijden. (Wordt vervolgd Bü het binnenkomen op de Noorderhavenpier geslagen Terugkeerend van de haringvangst is de Scheveningsche logger SCH 102 van de reederij N.V. Fr. Vrolijk, schipper Piet van der Zwan, Zondagmiddag aan de buitenzijde van de Scheveningsche haven op de Noorderhavenpier geslagen en vergaan. Het schip telde een bemanning van 14 koppen, waarvan er 11 zijn gered. De veertigjarige matroos 3an Bruin is in het ziekenhuis aan den Zuidwal overleden, terwijl de „jongste" Hendrik Roeleveld en de afhouder Cornelis Bruin vermist worden en vermoedelijk in de golven zijn omgekomen. Het was guur herfstweer en de Zuid-Westen wind joeg de golven hoog op tegen de haven hoofden. Velen wilden Zondagmiddag genie ten van het machtige schouwspel, dat de wilde golven bieden, en de visschersbevolking van Scheveningen trotseerde de wind- en regen vlagen om hun familieleden, die aan boord van haringloggers lange weken de zee hadden bevaren, een vroolijk welkom van de haven hoofden af toe te roepen. Om 12 uur ongeveer kwam er een logger in zicht, onmiddellijk gevolgd door een tweeden, die koers zetten naar de haven om met hoog water binnen te loopen. De wind had een kracht van 6 a 7 en men vreesde het weer niet, want in de afgeloopen week waren verschillende loggers binnenge komen toen de wind het water feller opzweepte dan vandaag het geval was. De Sch. 102 was om ongeveer 1 uur aan de Zuidzijde van de haven aangekomen en de schipper zette zijn logger in den juisten koers om de rustige haven binnen te loopen, na een reis van ruim 4 weken, waar op 38 last haring was gevangen. Voor den haveningang evenwel werd de stroom te sterk, de logger liep zeer sterk uit zijn roer en naderde de ge vaarlijke Noorderpier. Nog dacht men van den wal af, dat de logger zonder ongelukken deze manoeuvre zou vol brengen, toen twee geweldige golven vlak achtereen het schip totaal uit de koers brachten en voordat de be manning zich kon herstellen sloeg de Sch. 102 aan de buitenzijde van de Noorderpier op de bazaltblokken welke de zeewering vormen. De schok kwam hevig aan, want het was van den wal af te zien, dat de logger water maakte en dat de bemanning een geweldigen strijd zou moeten voeren om het leven te be houden. Hoog over de bruine zeilen van de visschers- boot spatte het schuim uiteen en met iederen slag kwam het schip dieper te liggen en ge vaarlijker voor de 14 opvarenden. De redding. Oogenblifckelijk werden de verschillende reddingsdiensten gewaarschuwd. De beman ning van de reddingboot der Noord-Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij „Zeemans- hoop" spoedde zich naar de eerste binnenha ven. waar de boot gemeerd ligt en na korten tijd voeren de redders onder leiding van schip per M. Bruin uit om te trachten de opvaren den van den logger aan boord te nemen. Inmiddels waren op het Noorder havenhoofd ook alle voorbereidingen getroffen om van den kant af red dingspogingen te ondernemen. Drie leden van de bemanning van de Sch. 102 sprongen overboord en bereikten het strand, daarbij geholpen door vier mannen, die zich onmiddellijk na de stranding te water hadden begeven. Deze drie werden gered, maar één van hen, de ongeveer 40-jarige Jan Bruin, overleed in het ziekenhuis. De „Zeemanshoop" zwoegde tegelijkertijd tegen de geweldige deining op en in angstige spanning keken de duizenden toe zonder dat zij in staat waren de menschen aan boord de helpende hand te kunnen reiken Aan boord van den logger wachtten nog elf mannen op hun redding. Twee van hen waren in den achtermast geklommen om zoo voor de mokerslagen van de golven bevrijd te blijven Veel innemen maakt de maag van streek^ Wrijf deze aangename zalf 's avonds op keel, borst en rug. De pappleister- werking en de dampen helpen .(meestal in één nacht. VapoRub (Adv. Ingez. Med.) De geredde bemanning van den logger wordt door familieleden van de reddingsboot afgehaald. en zij moesten voor hun redding langs het verbindingstouw tusschen de masten naar vo ren klimmen, want de reddingboot had zich tusschen de pier en den logger ingewrongen en was gereed de opvarenden aan boord te nemen. Hoevelen het er waren? Niemand kon op deze vraag een antwoord geven, want men be schikte niet over communicatiemiddelen. In bange spanning stonden allen daar. Bur gemeester oir. S. J. R. de Monchy en wethou der ir. L. J. M. Feber kwamen zich ter plaatse van de reddingspogingen op de hoogte stellen. Om 2 uur maakte de „Zeemanshoop" zich gereed om de geredden in veilige haven te brengen. Maar de kleine boot had de grootste moeite zich tegen den stroom en de golven te handhaven. Telkens weer sloegen de zeeën over het dekhet was inderdaad een worsteling om het bestaan van velen! Van het Noorden van de haven voer de reddingboot ver naar het Zuiden en daar draaide het schip voor den wind om binnen te komen. Het was precies drie uur toen de „Zeemanshoop" de visschershaven binnenvoer, waarbij de duizenden, die het angstige tafereel hadden bijgewoond, juichten om de geweldige prestatie van schipper Bruin en zijn stoere mannen. Bij de loods van de Noord-Zuid-Hollandsche Redding-maatschappij zorgde de Haagsche po litie voor een afzetting en daar kwamen de opvarenden van den logger aan wal, doodelijk vermoeid en verkleumd van de kou, maar ge lukkig, omdat zij aan den greep der golven ontstnapt waren. Wij telden 9 koppen, zoodat nog 2 leden van de bemanning vermist werden: de „jongste" Hendrik Roeleveld en de „afhouder" Cornelis Bruin, die waarschijnlijk in de vischnetten verward is geraakt en zoo een prooi der golven werd. De bemanning van de reddingboot bestond uit: M. Bruin, schipper, A. Toet, J. Dijkhuizen, Otto Klaassen. Gijsbert Groen. C. Grootveld en A. P. Kamp, monteur. De boot voer onmid dellijk door naar de helling ter reparatie, want tweemaal was het schip in botsing met den gestranden logger gekomen. Twee auto's van den gemeentelijken genees kundigen dienst vervoerden de geredden deels naar huis, deels naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De 15-jarige Evert Groen werd op genomen In het Roode Kruis-ziekenhuis. Tegen de haven lag de Sch. 102 vrijwel on der de golven, welker kracht verminderde, omdat de vloed afnam.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5