SHELL-SERVICE MAANDAG 10 OCTOBER 1938 H A A R E E M'S DAGEÏÏD 4 De ontspanning in den inter nationalen toestand. Afzet van bloembollen opnieuw beperkt. In liet weekblad van Bloembollencultuur treffen wijf de volgende beschouwing aan over den internationalen toestand: Met blijdschap en een zucht van opluchting is in de bloembollenstreek Vrijdag 30 Septem ber begroet de ommekeer in den internatio nalen toestand, die de onmiddellijke kans op een Europeeschen oorlog deed keeren. De druk die het laatste jaar het internationale zaken doen belemmert, was schier ondraaglijk ge worden en de directe oorlogsdreiging deed de laatste weken directe groote schade aan ons exportbedrijf en met name aan den detail verkoop in de Europeesche landen. Hopelijk komt de ontspanning nog tijdig genoeg om den gestagneerden verkoop vlot te brengen en verbetert het aspect voor de naaste toekomst zich in snel temp. De gedachten van ons vak gaan ook uit naar het door deze oplossing zoozeer gehavende Tsjecho Slowakije, een land waarmede op bloembollengebied wel geen omvangrijke, maar toch goede handelsbetrekkingen werden onderhouden. De grensregeling, die zich daar aan het voltrekken is, zal deze relaties voor een deel onder het toch al zeer onvoldoende Duitsche contingent doen vallen. Het verdient o.i. de aandacht der Neder- landsche regeering, dat door de vergrooting van het Duitsche Rijk, automatisch de afzet van bloembollen wordt beperkt. Een op cijfer materiaal betreffende Oostenrijk en Tsjecho Slowakije gebaseerd voorstel om het contin gent voor Duitschland te vergrooten, zal de weg zijn om blijvende schade voor onzen exporthandel te voorkomen. Het spreekt vanzelf dat de blijdschap over het niet verstoren van den vrede in de bloembollenstreek alle andere gevoelens over- heerscht. De schade die door een wereldoorlog zou worden teweeggebracht kan men zich slechts bij benadering voorstellen als men aan de periode van 19141918 denkt, welke zoovelen aan den rand van den afgrond heeft gebracht. Dat dus dankbaarheid jegens de staatshoofden en regeeringen, die dit gevaar hebben afgewend, alle andere gevoelens over- heerscht, is duidelijk. Het is dan ook met volle instemming, dat wij melding maken van plannen om aan de betrokken regeeringen als uiting van dank baarheid van de Nederlandsche bloembollen kweekers aan te bieden, beplantingen met voorjaarsbioembollen aan te brengen in de hoofdsteden dezer landen. Het zal in de geheele wereld verstaan wor den als een vredesgebaar; de bloeiende perken mogen de herinnering aan de loopgraven, die men in parken reeds bezig was te graven, wegwisschen en Nederlandsche bloembollen getuigenis doen afleggen van levenswaarden, die uitgaan boven elke staatkundige of poli- teke wenschelijkheid. (Adv. Ingez. Med OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE BOUW VAN DEN NIEUWEN STADHUIS VLEUGEL Wij ontvingen een klacht van eenige werk- looze bouwvakarbeiders betreffende het aan stellen van werkkrachten bij den bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhuis. Dit werk, zeggen inzenders, wordt uitge voerd onder de bepalingen van het werkfonds. Een van die bepalingen is, dat zij die drie maanden werkloos zijn, het éérst in aanmer king komen voor tewerkstelling bij genoemden bouw. De Arbeidsbeurs verstrekt aan de aan nemers een lijst met de namen der arbeiders, die aan deze bepaling voldoen. Intusschen zijn bij den betonbouw zeven arbeiders aangeno men, van wie slechts één. drie maanden werk loos was. De anderen waren niet zonder werk of pas eenige dagen. Tot zoover deze klacht, die wij onder de aandacht brachten van Openbare Werken en den directeur der Arbeidsbeurs. Zoowel de on derdirecteur van O. W. als de directeur der Ar- beidsbeus antwoordden ons. dat er behalve de door inzenders genoemde bepaling, er nog een andere bepaling bestaat, die aan hen, die de werkkrachten bij het bedoelde werk aanstel len, de vrijheid geeft, van de eerstgenoemde bepaling af te wijken, als zij dat wenschelijk achten. JVlet orivjollllge Konden Is Ket slecht kazen uaagen. <£en ou.de uergelijlclrig, die uaak oan. toe passing Is. DClnderen zijn ook nog al eens oruollllg, zelfs als Ket om Kun bestwil gaat. A!)aak staan ze afvoerend, als moeder ze met leuertraan voll laten beginnen. JVlet ^ralsma oan Valkenburg's leoertraan zijn ze echter spoedig geheel oertrouuxL (Adv. Ingez. Med.) A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf 1.per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 11 OCTOBER 1938. Program I Hilversum. Progr. H Jaarsveld. Progr. III: Keulen 8.Parijs Radio 10.20, Radio P.T.T. Nord 12.05 Parijs Radio 12.20 Keulen 12.40 Ned. Brussel 1.20 Radio P.T.T. Nord 2.20. Parijs Radio 3.05 Keulen 3.20. Parijs Radio 4.20 Keulen 4.35 Ned. Brussel 5.20 Keulen 6.50 Ned. Brussel 7.20 Keulen 7.50 Ned. Brus sel of diversen 9.35 Boedapest of diversen 10.30 Weenen 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.Diversen 9.20 10.35 London Regional 10.35 Droitwich 1.35 London Regional 2.Droitwich. 4.20 London Regional 6.40 Droitwich 7.London Regional 7.50 Droitwich 8.20 London Regional 10.50 Droitwich 11.20. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Jazzprogramma. 1. Tiger Rag, Nat. Gonella. 2. Boo-Hoo, Joe Loss. 3. Harlem, Eddie Carol. 4. Roll along prairie moon, You Venuti. 5. It don 't mean a thing, Washboard Rhythm Kings. 6. The Dipsey Doodle, Nat. Gonella. 7. You're in Kentucky, The Krakajax. 8. Drink up Sydney Kyte. 9. Let 'er go, Nat Gonella. 10. I do like to see, Sydney Kyte. 11. Sentimental gentleman from Georgia, Wahsboadr Rhythm Kings. 12. Cowboy shydney Lipton. 13. Jubilee Nat Gonella. 14. The goose hangs high, Joe Loss. 15. Pullman Porter Sam, The Krakajax. 16. The Snake Charmer, Nat Gonella. 17. Someday Sweetheart, Joe Venuti. 18. Nagasaki, Nat Gonella. 8.0012.00 Diversen. „DE OOSTHOEK". De Overijselsche, Geldersche en Drentsche vereeniging „De Oosthoek" hield Zaterdag avond een gezellige bijeenkomst in de too- neelzaal van café restaurant Brinkmann. De heer A. A. Schoenmaker hield een causerie over een reis naar Indië, toegelicht met een uitgebreide collectie fraaie foto's die door middel van een epidiascoop vertoond werden Na eerst een kijk te hebben gegeven op de inrichting van een mailboot, besprak de heer Schoenmaker de verschillende havenplaatsen die de schepen op hun reis naar Indië aan doen. Eerst kwamen Southampton en het eiland Wight aan de beurt; vervolgens werd uitvoerig stilgestaan bij de Noord-Afrikaan- sche havenstad Casa Blanca en haar omge ving en Spanje's tweede stad, Barcelona, waarbij hij een belangwekkend verslag deed van een door hem meegemaakt stierenge vecht. Hierna werden o.a. nog Port Said, het Suez-kanaal en Ceylon besproken waarna spr. nog veel interessants vertelde en ver toonde over Indië zelf. Hoewel de belangwekkende lezing ongeveer 2V2 uur duurde, waren de toehoorders door spr.'s prettige verhaaltrant tot het einde toe geboeid. Na afloop der lezing werd tot twee uur ge danst onder leiding van den heer W. Leusink. REDDING S WEZEN. Na afloop van de 29ste algemeene jaarver gadering van den Kon. Nat. Bond voor Red dingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", j.l. Zaterdag in Den Haag gehouden, had een voordracht plaats door prof. dr. p. R. Michael, die tot onderwerp gekozen had: „De Eerste Hulp van heelkundig' standpunt bekeken". De geneeskunde is ongeveer even oud als de menschelijke beschaving in het algemeen. De oudste bron van de kennis van de Oud-Egyp tische geneeskunde is een papyrus uit het midden van de 17e eeuw vóór Christus. Plaatjes van teekeningen op oude vazen deden ons zien dat reeds vóór 5000 jaar be wust eerste hulp werd geboden. Ook zag men dat Egyptische chirurgen bij veldtochten am putaties en verdere groote operaties verricht ten. Huiveringwekkend waren die beelden. Men kende in dien tijd niet het gebruik van verdoovende of pijnstillende middelen. In Griekenland bloeide de heelkunde reeds tijdens Hippokrates (460-377). Op het gebied van beenbreuken en ontwrichtingen werd toen reeds goed werk verricht. Dat de leer der geneeskunde en heelkunde later zeer werd verwaarloosd is van algemee ne bekendheid. De bloeitijd voor kwakzalvers was aangebroken; helaas vinden nóg veel kwakzalvers arbeid, vooral ten plattelande. Het toedienen van aether was weer een groote vooruitgang. Het werd het eerst toege diend in 1648; veel later werd voor verdooven cocaïne toegepast. In 1859 stierven nog ongeveer 50 pCt. van hen die een ernstige heelkundige behande ling hadden ondergaan. Hoe zeer klein is ge lukkig tegenwoordig dat percentage. Spreker noemde met eere de namen van Boerhaave, Donders, Koch, Virchow, Lister, Pasteur e.a., die zich onsterfelijk verdienstelijk hebben ge maakt jegens het menschdom. Telkens wees spreker op de gevaren, die on deskundige eerste helpers kunnen veroorza ken en onder die ondeskundigen wordt vooral het publiek begrepen, dat bij een zwaar letsel direct geneigd is een patiënt op te beuren en te versjouwen. Wonden worden vaak met vuile handen besmet; een gewone botbreuk kan door versjouwen gecompliceerd worden Goed onderlegde eerste helpers zijn een zegen voor de getroffenen; de eerste behandeling WIE SLIPPEN WIL WEREN, Laat zijn banden ADERISEEREN. ABSOLUUT SLIP-VRIJ. A'damschevaart 322 - Tel. 16773 (Adv. ingez MecL.j kan voor den patiënt beslissend zijn. Goede eerste helpers weten wat vooral moet nage laten worden. Zij treden beschermend op en helpen in eerste instantie De onder-voorzitter, de heer Ad. ter Cock, sprak een dankwoord tot den professor voor de interessante voordracht. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING VAN 10 OCT.—16 OCT. 1938. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam m.s. Dempo 12 Oct. gewone stukken 2.15; mail via Genua m.s. J. v. Oldenb. 13 Oct. gew. st. 3.25; luchtpost AmsterdamBandoeng 11, 13, 15 Oct. gew. st. 2.15. Suriname, zeepost en mail' via Amsterdam 14 Oct. gew. st. 3.25; luchtpost Duitschland Z. Amerika 12 Oct. gew. st. 10.40; luchtpost FrankrijkZ. Amerika 15 Oct. gew. st. 10.40. Aruba, mail via Southampton/New York 12 Oct. gew. st. 2.15; zeep. en mail via Amster dam 14 Oct. gew. st. 3.25; mail via Cherbourg /New York 13 Oct. gew. st. 19.10. Luchtpost als Suriname. Bonaire en Curacao, mail via Cherbour New York 13 Oct. gew. st. 19.10; zeepost en mail via Amsterdam 14 Oct. gew. st. 3.25. Luchtpost als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika, via Cher bourg 12, 13 Oct. gew. st. 19.10; via Rotter dam 14 Oct. gew. st. 19.10. Canada, via Cherbourg 12 Oct. gew. st. 19.10; via Southampton14 Oct. gew. st. 8.55; via Rotterdam 14 Oct. gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië, Chili en Uruguay, via Lissabon 13 Oct. gew. st. 16.40. Alleen Pernambuco, Bahia via Lissabon 15 Oct. gew. st. 16.40. Luchtpost als Suriname. China Hongkong Japan, via Siberië 11, 14 Oct. gew. st. 8.30. China, Hongkong, luchtpost Amsterdam- Bandoeng—Hongkong 13, 15 Oct. gew. st. 2.15 Irak (Mesopotamië), via IstanbulDamas cus 10, 13 Oct. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Palestina, via IstanbulAleppo 10 Oct. gew. st. 22.30; via GenuaPort Said 13 Oct. gew. st. 3.25; via IstanbulAleppo 13 Oct. gew. st. 22.30; via Istanbul 15 Oct. gew. 22.30. Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Indië en Birma, via Marseille 13 Oct. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Ceylon, via Genua 13 Oct. gew. st. 3.25; via Napels 14 Oct. gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Siam, Penang en Singapore, via Genua 12 Oct. gew. st. 22,30. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via IstanbulAleppo 10 Oct. gew. st. 22.30; via Genua 12 Oct. gew. st. 22.30; via Piraeus 14 Oct. gew. st. 22.30; via Istanbul Aleppo 15 Oct. gew. st. 16. Luchtpost als Ned. Indië. Zuid Afrikaansche Unie, via Marseille 12 Oct. gew. st. 22.30; via Southampton 13 Oct. gew. st. 16.40; luchtpost EngelandZuid Afr. 11, 14 Oct. gew. st. 7. Oost Afrika (Kenia, Oeganda, Zanzibar en Tanganjika-gebied), via Marseille/Aden 13 Oct. gew. st. 10.—. Luchtpost als Zuid Afrika. Australië, via Napels 14 Oct. gew. st. 10.- luchtpost AmsterdamBandoengSydney 11, 13 Oct. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Southampton/Vancouver 14 Oct. gew. st. 2.15. Elize deed wat de fee daar gezegd had. Met haar blanke handen greep zij in de stekelige brandnetels, die haar groote blaren op handen en armen brandden. De pijn kon haar echter niets schelen, omdat het de redding van haar geliefde broers kon zijn. Elke brandnetel, die zij geplukt had, wierp ze op den grond om haar met bloote voeten te breken. Toen de zon onderging, kwamen de elf broers terug. Zij schrok ken erg, toen zij bemerkten, dat Elize geen woord tegen nen sprak. Onmiddellijk dachten zij aan een nieuwe betoovering van de booze stiefmoeder. Maar toen zij Elize's handen zagen, be grepen ze, wat hun zusje voor hen deed. Elize's jongste broer begon te huilen. Zijn tranen vielen op Elize's handen. En toen voelde het meisje geen pijn meer. De schrijnende blaren verdwenen...... (Adv. Ingez. Med.) Instituut voor Zangkunst. Zaterdagmiddag geopend. In het perceel Schotersingel 101 werd Za terdagmiddag het Instituut voor Zangkunst, met een afdeeling voor spraak- en stemver betering, directeur de heer Lueien Louman, geopend in tegenwoordigheid van de leden dei- Commissie van Bijstand, de heeren A. L. Hen- geveld en J. B. Schuil (het derde lid, de heer H. Ellens was verhinderd), nagenoeg alle do centen der nieuwe inrichting en vele belang stellenden. De heer Louman sprak de aanwezigen toe en zette het doel uiteen, waarmede het Insti tuut voor Zangkunst is opgericht Dit doel is: ieder gelegenheid te bieden, zich speciaal op het gebied van zingen en in alle vakken, die daarmede verband houden, te bekwamen, desgewenscht ook: op geleid te worden voor het Staatsexamen so lozang. Spr. was overtuigd dat het Instituut in een behoefte zal voorzien. Er zijn twee categorieën van hen, die van muziek en zang houden: de luisteraars en de uitvoerenden en het genot van beide categorieën zal verhoogd worden door meer kennis. Daarom is het van veel waarde, dat men aan het Instituut les zal kunnen nemen in elk gewenscht vak, zonder aan een leerplan of het volgen van andere cursussen gebonden te zijn. Voor koorzan gers en -zangeressen biedt de inrichting een mooie gelegenheid, de stem te ontwikkelen. Wie een bepaald stuk in 'n vreemde taal moet zingen, kan aan het Instituut dat stuk nog eens goed doornemen onder leiding van be voegde leerkrachten voor Italiaansch, En- gelsch, Duitsch en Fransch, opdat de uitvoe ring'in het publiek ook wat de uitspraak der vreemde taal betreft, niets te wenschen over- late. (Men zal ook liederen van Russische componisten in de oorspronkelijke taal kun nen leeren). Tenslotte vestigde de heer Louman de aan dacht op de afdeeling voor spraak- en Stem verbetering (de eenige speciale afdeeling op dit gebied.) In deze afdeeling worden alle voorkomende spraak- en stemaf wij kingen be handeld, zooals stotteren, broddelen, alle vor men van stamelen, lispelen, brouwen, heesch- heid tengevolge van schreeuwen enz.; ook psychische afwijkingen bij de spraak. Voorts worden cursussen gegeven in liplezen voor slechthoorenden en dooven en in ademgym- nastiek en methodisch spreken. De plannen voor de oprichting van het In stituut zijn in vele kringen met sympathie ontvangen en spr. hoopte op een aangename samenwerking met de docenten. Tenslotte dankte de heer Louman de heeren Ellens, Hengeveld en Schuil voor de bereidwilligheid waarmede zij zitting hebben genomen in de Commissie van Bijstand. Velen kwamen den directeur gelukwenschen en tal van bloemstukken getuigden van de belangstelling, die in verschillende kringen voor de nieuwe inrichting wordt gevoeld. Het Instituut lijkt ons volgens degelijke beginselen opgezet en de lijst van medewerk sters en medewerkers bevat uitsluitend namen die in de muziekwereld een uitmuntenden klank hebben. BLOEMBOLLENBEDRIJF DANKBAAR VOOR HET BEHOUD VAN DEN VREDE. In het bloembollenbedrijf is, zeker niet min der dan elders de spanning of een oorlog in Europa zou uitbreken, gevoeld. Toen bekend werd dat de te München ge houden conferentie de vertegenwoordigers van de betrokken regeeringen tot een vreedzame oplossing van het geschil waren gekomen, was de opluchting hier algemeen. Ook hier werd groote dankbaarheid voor het behoud van den vrede gevoeld. Om aan deze dankbaarheid uitdrukking te geven heeft het Centraal Bloembollen Co mité zich namens het geheele Nederland sche bloembollenvak, telegrafisch tot de re geeringen van Duitschland, Engeland, Frank rijk. Italië en Tsjecho-Slowakije gericht, en uit dankbaarheid dat de vrede bewaard is ge bleven, aangeboden een bloembollenbeplan ting voor de omgeving der regeeringsgebouwen in de hoofdsteden dezer landen. En zijn in lichtingen gevraagd om deze beplanting op de best mogelijke wijze tot uitvoering te bren- HAARLEMSCHE TOONEELVER. V. Z. O. D. Bovengenoemde tooneelvereeniging zal wegens de groote belangstelling voor haar openingsvoorstelling op Woensdag 12 October in gebouw St. Bavo een tweede voorstelling (matinée) voor de jeugd geven op Zondag 23 October eveneens in gebouw St. Bavo. LEZING VAN MR. E. BRONGERSMA Mr. E. Brongersma zal een lezing houden over De drie reizen van Salazar, d.i. over de geschiedenis van de nationale revolutie en over den persoon van Salazar. Portugeesch minis ter-president. Deze lezing wordt gehouden on der de auspiciën van de Katholieke Jonge Werkgevers Vereeniging, kring Haarlem en zal plaats vinden in de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek op Zaterdagavond 15 October. EENHEID DOOR DEMOCRATIE RICHT ZICH TOT DR. BENESJ. Elize gunde zich niet den tijd om te slapen. Den geheelen nacht II van de betoovering verlost waren. En ook den volgenden dag zat gaf zij zich aan haar werk, want ze had geen rust vóór de broers zij heel alleen aan haar taak. IJverig vlocht zij aan de pantser- hemden. En nog nooit was de tijd zoo snel omgevlogen als thans. (Wordt vervolgd). UTRECHT, 8 October Het hoofdbe stuur van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie heeft aan dr. Benesj een telegram gezonden, waarin deze groep haar hoogachting voor den ex-president tot uiting brengt. „Uw kalme, besliste en waardige politiek heeft zich in staat getoond om voor het fo rum der geheele wereld te toonen, dat uw vaderland- uitgeleverd als het was aan veel sterkere tegenstanders, wist terug te wijken en tegelijkertijd de eer en het gezag van den Tsjecho-Slowaakschen staat hoog te houden. Een keer te meer heeft Tsjecho-Slowakije zich zijn onafhankelijkheid en een glorie volle toekomst waardig getoond.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6