De gewijzigde begrooting 1938 goedgekeurd. DINSDAG IT OCTOBER 1938" H 'A' A R E E M'S D A G B E A D" Raad Zandvoort. Subsidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon met f5000 verhoogd. Gisteravond vergaderde de Raad der Ge meente Zandvoort onder voorzitterschap van burgemeester H. van Alphen. Alvorens over te gaan tot de behandeling der agenda sprak de voorzitter eenige woor den tot den heer B. van R ij n b e r k (S. D. A. P.), die dezer dagen 45 jaar getrouwd zal zijn. Aan den heer van Rijnberk werd een bloemstuk aangeboden. De heer van Rijn berk bedankte tenslotte met eenige welge kozen worden. Precarioverordening. Door een nieuw artikel 2 wordt o.m. de mo gelijkheid geopend ook belasting te heffen voor het gebruik maken van openbaren ge meentegrond, waarvoor nog geen vergunning is gevraagd. De heer van Rijnberk zag de vergun ning graag schriftelijk toegewezen om mis verstanden te vermijden. Wethouder v. d. Moolen (S.D.AJ?.) vond dat de zaak hierdoor stroever zou worden. De heer van R ij nb e r k bleef echter bij zijn voorstel. Wethouder Siegers (R.K.) vond eveneens dat de schriftelijke vergunning stroefheid in de hand werkte. De heer Elffers (Gem. Bel.) was het met den wethouder eens. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen. Belasting op vermakelijkheden. Overeenkomstig het advies van de finan- cieele commissie stellen B. en W. enkele wij zigingen voor in de verordening betreffende de belasting op vermakelijkheden. Na eenige vragen van den heer de Va 11 o en de heer J oust ra (C.H.) over de vrijstel ling van de belasting voor werkende leden dei- ver eeni-gingen, die door wethouder v. d. Moolen positief werden beantwoord, kon De Raad zich met het voorstel vereenigen Ilondenbelastin: Bij het voorstel tot vaststelling van de hon denbelasting verzocht de heer Molenaar B. en W. dit voorstel terug te nemen in ver band met een onjuistheid in de toelichting op het behluit. Wethouder v. d. M o o 1 e n beloofde het be treffende artikel later te zullen wijzigen. Hiermede kon 'de Raad zich vereenigen. Wijziging van de begrooting van 1938. De gemeentebegrooting voor 1938, zooals die In de raadsvergadering van 10 December 1937 is vastgesteld werd door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland teruggezonden met verschillende opmerkingen, mede afkomstig van de commissie van overleg inzake ge- meentebegrootingen. Uit het overzicht van de wijzigingen in de begrooting blijkt, dat het tekort van f 50085 teruggebracht kan worden tot f 27.655, zoo dat op de begrooting een bedrag van f 22.430 wordt bezuinigd. De heer Sue rink (S.D.A.P.) vond dat de Raad gedwongen wordt f 30.000 te bezui nigen op een begrooting over het jaar 1938, die over eenige maanden reeds afloopt. Tegen stemmen zal echter weinig geven en daarom stemde spr., zij het onder protest, voor. De heer Molenaar achtte de wijze, waar op de commissie van ovex-leg inzake de gemeen tebegrootingen, te werk ging, meer dan erger lijk. Op den post „Zorg voor jeugdige werk- loozen", die op f 2000 begroot is, moet nu nog f 1000 bezuinigd worden. Dit is bijna niet mogelijk. Spr. zal dan ook tegen deze wijziging stemmen. Wethouder v. d. Moolen zeide. dat B. en W. tot de bezuinigingen waren gedwongen. Met de stem van den heer Molenaar tegen werd het voorstel aangenomen. Subsidie Maatschappelijk Hulpbetoon. De directeur van den gemeentelijken dienst voor sociale zaken deelt mede, dat het op de gemeentebegrooting voor 1938 geraamde sub sidie van f 49.000 voor de gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, niet toereikend zal zijn. B. en W. stellen voor het subsidie bij supple- toire begrooting tot f 54.000 op te voeren. De heer Joustra (C.H.) zag zich ge dwongen tegen te stemmen omdat hij de noodige toelichtingen op dit voorstel miste. Na eenige inlichtingen van wethouder Siegers (R.K.) kon de Raad echter met dit voorstel meegaan. Jeugdige werkloozenzorg. Bij raadsbesluit van 28 Maart 1938 werden B. en W. gemachtigd te bevorderen dat met subsidie vanwege het departement van sociale zaken wordt overgegaan tot de stichting van een drietal arbeiderswoningen voor Ouden van Dagen door jeugdige werkzoekenden. De directeur van Publieke Werken heeft een teekening en een begrooting van dit werk ge maakt. Hieruit blijkt, dat de materiaalkosten worden begroot op f 4592.52 en de uitgaven voor loon op f 2436.61, een totaal bedrag van f 7029.13. B. en W. stellen voor het college voor de uitvoering van dit werk een crediet te verlee- nen van f 7029,13. De heer Molenaar vond het een zeer duur object. Spr. zag het nut van dezen bouw niet in en zal dan ook tegenstemmen. Bo vendien had de heer Molenaar liever ge zien dat men een aula gebouwd had. De heer Groen (R.K.) sloot zich hierbij aan. Wethouder Siegers meende dat het voor jeugdige werkloozen niet goed doenlijk is een aula te bouwen. De woningbouwvereeniging „Eendracht maakt Macht" zal de woningen waarschijnlijk exploiteeren. zoodat er voor de gemeente geen verlies aan dit object zit. De heer van-Rijnberk vroeg of het niet mogelijk zou zijn de slaapkamers op het zui den te brengen. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen. Combinatie van twee klassen der U.L.O. School. Gedeputeerde Staten deelden aan B. en W. mede, dat de commissie van overleg inzake gemeentebegrootingen van meening was, dat de beide tweede klassen van de Openbare ULO-school samengevoegd dienen te worden tot één klas. zoodra het aantal leerlingen zoover gedaald is, dat deze leerlingen in een klas geplaatst kunnen worden. Overeenkomstig het advies van de com missie van bijstand voor het onderwijs stel len B. en W. voor hun een crediet te ver- leenen van 300, noodig voor het wegnemen van den scheidingswand tusschen de klassen en de bijkomende werken. De heer Molenaar vond dit de wereld op zijn kop zetten. De raad moet nu 300 vo- teeren voor een verbouwing waardoor een leerkracht zonder werk komt. Spr. zal zijn stem aan dit voorstel dan ook niet geven. Wethouder v. d. Moolen zeide, dat de Raad het in groote trekken wel met het betoog van den den heer Molenaar eens zou zijn. Maar daar gaat het niet om. Het aantal leer lingen van school A is belangrijk verminderd. Er bestond reeds lang het plan de tweede klassen te combineeren. Het onderwijs wordt hierdoor niet benadeeld. Er zijn nu echter twee leerlingen bijgekomen zoodat het moge lijk is, dat de verbouwing niet doorgaat. Als de Raad het voorstel aanneemt dan kan het college van B. en W. de zaak nog eens rustig bekijken. Hiertoe werd besloten. Eervo-l ontslag onderwijzer. Door den heer C. D. Zaal, onderwijzer aan de U.L.O. school, alhier is in verband met zijn benoeming tot hoofd eener Openbare Lagere School te 's-Gravenhage eervol ontslag ge vraagd uit zijn betrekking alhier. B. en W. stellen den Raad voor hiertoe over te gaan. Dit ontslag werd verleend. Goegekeurde voorstellen. Z.h.s. werden goedgekeurd: Voorstel tot het verleenen van ontheffing van de pacht voor een standplaats met een ijskar. Voorstel betreffende het gebruik van een lokaal van het perceel Haltestraat no. 4. Voorstel tot het wijzigen en opnieuw vast stellen van de bouwterreinbelasting. Idem van de straatbelasting. Voorstel tot wijziging van de bezoldiging van het hoofd der openbare school voor voor bereidend lager onderwijs. Voorstel betreffende de afschrijving van den damwand van het „Zuiderbad". Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden voor de verandering van de inrichting van een bijzondere school. Voorstel tot het vaststellen van de ver goeding aan bijzondere scholen van de bezol diging van boventallige onderwijzers. Het voorstel tot reorganisatie van het Open baar Gewoon Lager Onderwijs werd dooi den Raad op verzoek van den heer Molenaar in besloten zitting behandeld. FANCY-FAIR. Maandagavond was de sluitingsavond van de fancy-fair in het Patronaatsgebouw ten bate van het R.K. Jeugdwerk. Hoewel het niet zoo druk was als men ver wacht had, werd op dezen laatsten avond nog heel wat omgezet. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Van Zeggelen, maakte te 11 uur de uitslag van den wedstrijd bekend. Na een hartelijk woord van dank aan de trouwe medewerksters en medewerkers, spe ciaal aan de heeren Geuzenbroek, Castien en Meinser, sloot hij de fancyfair. PROPAGANDA-VERGADERING. Op Dinsdag 15 November belegt het comité Hulp aan Spanje een groote propagandaver- gadering, waar drie sprekers, waaronder Ds. v. d. Heijden, het woord zullen voeren. Verder zal de film: „Het hart van Spanje", worden vertoond. SPAARNDAM BAKKENZUIGER AFGELEVERD. Vanmorgen vertrok van de werf Van Hat- tem en Blankevoort de bakkenzuiger Bever wijk 31. Deze gaat eerst naar Amsterdam om aldaar te dokken en vertrekt daarna naar Rot terdam. De bakken en schoorsteenen van dit vaartuig waren gestreken, zulks in verband met de bruggen. Ook zijn van morgen om plm. 11 uur twee Elevator-bak ken vertrokken en morgen vertrekt de zande zuiger Beverwijk IV. Al deze vaartuigen gaan naar Rotterdam voor het werk N.V. Maastunnel. HAARLEMMERMEER Nieuwe fiets in de Ringvaart gevonden. Berijder te water geraakt? Uit de Ringvaart van de Haarlemmermeer langs den Leimuiderdijk is gistermiddag door enkele bewoners een nieuwe fiets opgehaald, waaruit men concludeerde, dat iemand te water moest zijn geraakt tijdens een heftigen stormwind en daar ter plaatse is verdronken. Zij stelden onmiddellijk de politie van dezen vondst in kennis. Met behulp van enkele omstanders werd een gedeelte van de Ringvaart afgedregd, doch het zoeken naar het vermoedelijke slachtoffer was vergeefs. Vandaag zullen nog enkele pogingen worden „edaan. De mogelijkheid werd ook onder oogen ge zien, dat het rijwiel was gestolen en dat de dader bevreesd voor ontdekking, zijn buit in het water heeft geworpen. Intusschen staat men hier voor een raad sel. dat de politie zoo spoedig mogelijk hoopt op te lossen. Vrachtauto botst tegen motorfiets. Motorrijder ernstig gewond. Gistermiddag had op den hoek Oude Kruis wegSpieringweg een ernstige botsing plaats tusschen een vrachtauto van Gemeentewer ken, bestuurd door den gemeentewerkman De J. en een motorrijder, den heer R. uit Haar lemmermeer. Het was omstreeks 12 uur toen de ge meente-werkman in de auto van de Ge meentewerken den Spieringweg afreed en bij het voormalige café l. den nieuwen Kruisweg wilde oprijden in de richting Hoofddorp. Juist op dat kruispunt kwam een motorrij der den 'Ouden Kruisweg afgereden en wilde den Spieringweg indraaien, doch bemerkte de vrachtauto te laat op waardoor hij in vol le vaart op de auto inreed en daarmee in botsing kwam. Hoewel de bestuurder van de vrachtauto onmiddellijk stopte werd de motor vrijwel geheel vernield. De motorrijder werd ernstig gewond op straat geslingerd waar hij be wusteloos bleef liggen. Spoedig was geneeskundige hulp ter plaat se. Uit het onderzoek dat Dr. B. uit Hoofd dorp instelde, bleek dat R. een gecompliceerde schedelbasisfractuur had opgeloopen. In zorgwekkenden toestand is het slachtof fer met de ziekenauto van de gemeente naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Naar wij bij informatie aan het Diacones senhuis vernemen is de toestand van den heer R. nog zeer zorgelijk. IJMUIDEN Het hoofdbureau van politie. Aanbesteding op 27 October. Donderdag 27 October zal worden aanbe steed het bouwen van een hoofdbureau van po litie met dubbele woning op een terrein aan het Tiberiusplein. Het is even later geworden dan men oor spronkelijk had gedacht, maar nu zal dan toch spoedig met den bouw begonnen kunnen wor den. Reeds worden maatregelen genomen ten aanzien van de opruiming van de op het ter rein staande heesters enz. en op de plaats daar van zullen spoedig de grondwerkers komen om de sleuven voor de fundeering te graven. MARKTBERICHTEN. (Versche visch) Tarbot 1.12—1.00 per KG. Tong 2.40—1.90 per KG. Heilbot 1.26—0.66 per KG. Middel schol f 30—25 per 50 KG. Zetschol 2824 idem. Kleinschol 2-4—11.50 idem. Bot 16 idem. Schar 13.506.50 idem. Tongschar 4625 idem. Poontjes 5.605. Kleinmiddel schelvisch 27.5018.50 idem. Klein schelvisch 167.80 idem. Groote Gul 2116.50 idem. Kleine gul 16.506 idem. Wijting 10—5.80. Makreel 3.902.50 idem. Versche haring 3.45—1.20 idem. Kabeljauw 7046 per 125 K.G. Vleet 42 per stuk. Leng per stuk 2.501.33. Koolvisch 1.100.70 per stuk. Mooie resultaten der garnalen- visscliery. Veel aanvoer en hooge prijzen. De garnalenvisschers die deze visscherij nabij IJmuiden uitoefenen en hun vangsten in IJmui- den aanvoeren hebben den laatsten tijd over de resultaten niet te klagen. De vangsten zijn goed en de prijzen hooger dan ooit. Gisteravond bedroeg de aanvoer 2400 K.G. De versche garnalen brachten hedenmorgen f 4.25 per kist op, terwijl de door de regeering vastgestelde minimumprijs f 1.35 bedraagt. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Poolzee IJM 77 vangst: 10 manden platvisch, 30 manden schelvisch, 65 manden braadschel- visch, 10 manden radio, 5 manden gul, 5 man den varia, 125 manden makreel. Totaal 250 manden, benevens 60 stuks stijve kabeljauw en 60 stuks ijskabeljauw. Antje RO 15, vangst: 30 manden schelvisch, 100 manden braadschelvisch, 50 manden radio, 20 manden gul, 5 manden wijting, 90 manden makreel, 25 manden platvisch. 5 manden di versen, totaal 335 manden, benevens 35 stuks stijve kabeljauw. Voor de Donderdagmarkt: Witte Zee IJM 167, vangst: 400 manden di- VLIEGTUIGBOM AANGESPOELD. Gistermorgen is op het noorderstrand een vliegtuigbom aangespoeld. Het gevaarlijke pro jectiel zal op de gebruikelijke wijze onschade lijk worden gemaakt BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 550 Claesje RO 46 f4080.— 750 Petten IJM 49 f4630.— 125 Holland 3 IJM 179f 1570.— 2000 Erin IJM 12 f3360.— 2000 Delft IJM 17 f3170.— 55 Zeeleeuw IJM 29 f 2350.— 55 KW 103 f1290.— Loggers: KW 76 f 1850, KW 159 f 2040, KW 70 f 530. EERSTE LOGGERS MET VERSCHE HARING AAN DE MARKT. Heden waren de eerste loggers met versche haring aan de markt. Het waren de KW 70 met manden en de SCH 200 met 300 manden. BEVERWIJK De gemeentebesrooting voor 1939 Rijksbijdrage van 127.000.noodzakelijk. Van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1939, die B. en W. in de jongste raadsvergadering hebben aan geboden, is thans de memorie van toelichting verschenen. Daaruit blijkt, dat ook de gemeente Beverwijk tot de noodlijdende gemeenten blijft behoo- ren. Van het Rijk zal een bijdrage van f 127.000.moeten worden gevraagd als bijdrage in de kosten der gemeen telijke huishouding. Het eindbedrag van den gewonen dienst is f 1.836.157.96 en van den kapitaaldienst f 795.956.06. In tegenstelling met het vorige dienstjaar opent de begrooting niet met een post we gens tekorten op vorige dienstjaren. Vorig jaar was dit geraamd op f 150.000.—. Aangezien de gemeente namelijk over 1937 en 1938 rijksonderstand geniet moet het saldo van den dienst 1937 worden overgebracht naar den dienst 1938, zoodat voor 1939 op dezen post niets was te ramen. Tekorten Woningbouwvereenigingen. Op niet minder dan f 39047.43 is de bijdrage geraamd ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van door de gemeente verleende voorschotten in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. De inkomsten van de woningbouwvereeni gingen, uit de exploitatie van haar woningen verkregen, zijn ten eenenmale onvoldoende om de daaruit voortvloeiende lasten te dekken. Op de exploitatie van de huizen van de R.K. Wo ningbouwvereeniging „St. Agatha" blijft een ongedekt tekort van f 28300.— en op die van de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" f 4900.Het Rijk verleent aan de gemeente naar een bepaalden maatstaf berekend bijdra gen, welke aan een maximum zijn gebonden. Voor 1939 zijn deze bijdragen geraamd op f 25.878.24. De gemeente keerde deze bijdrage van het Rijk aan de vereenigingen uit en ver hoogde deze met een gemeentelijke bijdrage, op dezelfde wijze berekend als de Rijksbij drage, ongeacht het werkelijk tekort van de vereenigingen. Het gevolg is, dat de vereeni gingen met groote tekorten zitten van vorige jaren. Voor St. Agatha bedroegen deze tekor ten per 5 Febr. 1938 rond f 34000.— en voor „Goed Wonen" rond f 33000. Het komt B. en W. niet raadzaam voor op dezen weg voort te gaan. De tekorten stape len zich op en het is uitgesloten, dat de ver eenigingen te eeniger tijd in staat zullen zijn deze in te halen of dat op andere wijze dan door bijdragen van de gemeente hiervoor dek king zal zijn te vinden. Zij stellen daarom vo': ia ongedek te tekorten voortaan ten volle voor rekening van de gemeente te nemen, afgezien van de bijdrage, die het Rijk hierin verleent. Het college heeft ech ter verder aan den Minister het ver zoek gedaan de gewone jaarlïjksche Rijksbijdrage te willen verhoogen. Voor financiering van de genoemde tekorten over vorige jaren verstrekt de gemeente aan de vereenigingen de noodige kasgelden. De berekeningen zijn er op gebaseerd, dat de ge meente voortaan voor deze verstrekte kas gelden geen rente meer zal berekenen. De vereenigingen hebben immers toch geen an dere middelen deze te voldoen, dan door bij dragen van de gemeente. Voor gewone bij dragen wordt dan ook op dezen post geraamd „St. Agatha" f 28.300.—, „Goed Wonen" f4900.— en aan extra-bijdragen ,.St. Agatha f4086.75 en „Goed Wonen" f 1760.68. SANTPOORT VOETBAL. De R. K. S. V. „Santpoort", welke het tot dusver in de competitie nog niet tot een over winning kon brengen, slaagde er Zondag j.l. in het nog ongeslagen en zelfs nog geen mint verspeeld hebbende S. J. C. met niet minder dan 52 te kloppen. OPBRENGST BAZAR. De netto-opbrengst van den bazar, door de dameskrans „Kleine Kracht" georganiseerd ten bate van de Geref. Gem. (H.V.) alhier, was f 250. Ongetwijfeld zou dit bedrag hooger zijn geweest, indien het weer beter had mede gewerkt. TOONEELVEREENIGING JAN VAN DOMMELEN. Zondag a.s. voert de tooneelvereeniging „Jan van Dommelen" in „De Weyman" op de klucht in drie bedrijven van Otto Harting „In 't Gouden Haantje". Aan de opvoering van deze klucht werken niet minder dan 16 dames en heeren mede. FEESTAVOND „BREDERODE". In hotel „De Weyman" hield de R.C. Brede- rode haar eersten feestavond in dit seizoen. Deze avond kon gevuld worden met eigen krachten, daar de vereeniging sinds eenigen tijd een tooneel-afdeeling rijk is. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer F. M. van Vliet, voerde de tooneel vereeniging op „Een nachtelijk mysterie", een klucht in één bedrijf van Piet Mossinkoff, en „Cel 13 is vrij", een klucht in 2 bedrij ven, bewerkt door Jac. Braun. Om beide kluchten is hartelijk gelachen. Onder de dames en heeren, die ze voor het voetlicht brachten, waren er, die meer op de planken hadden gestaan en hun spel ken merkte zich dan ook door meerdere routine, doch ook de debutanten brachten het er over het geheel aardig af. Aan het einde van den tooneelavond bracht de heer Van Vliet hulde aan de ontspan ningscommissie, bestaande uit de heeren Kla ver. Handgraaf en Voogd. Verder bracht hij dank aan de dames en heeren, die den vroo lijken avond verzorgd hadden. De dames hul digden den heer Van Vliet met bloemen. De avond werd besloten met een gezellig bal. (Is reeds ln een deel eener vorige oplage opgenomen.) Sudetenlaiid krijgt Rijksdag- af gevaar digden. Het nieuwe gebied wordt in het vierjarenplan ingeschakeld. LONDEN, 10 October. (A.N.P.) De Daily Telegraph and Morning Post meldt, dat Henlein te Reichenberg in een redevoering heeft aange kondigd dat binnenkort in het nieuwe Duitsche gebied aanvullende verkiezingen voor den Rijksdag zullen worden gehouden. Zooals dat ook in Oostenrijk het geval was, zal Hitier per soonlijk de propagandacampagne leiden. Zuid-Moravïë zal bij Oostenrijk worden ge voegd en Zuid-Bohemen bij Beieren. Het ove rige gebied zal een administratieve eenheid vormen met Reichenberg als hoofdstad. Onder luid gejuich deelde Henlein mede, dat Hitier besloten had een speciale medaille te doen slaan als onderscheiding voor de mannen, die dienst hadden genomen in het Sudeten Duitsche vrijcorps. Dit corps is thans ontbon den. Het werkloozenvraagstuk in de Sudeten Duit sche gebieden zal door maarschalk Goering met kracht worden ter hand genomen. Hij heeft een bevel uitgevaardigd, op grond waarvan werkloozen direct aan het werk moeten worden gezet met taken, welke verband houden met het vierjarenplan. Dit geldt zoowel voor het Su- detengebïed als het naburige grensgebied. Om den handel tusschen het rijk en de door de Duitsche troepen bezette gebieden te verge makkelijken, zuÜen niet langer douanerechten worden geheven op invoer van en uitvoer naar de Sudeten Duitsche streken. Het Sudeten Duitsche vrijcorps ontbonden. Henlein heeft het Sudeten Duitsche vrijcorps ontbonden. Met de uitvoering van dit bevel en het ontslag van de vrijcorpsmannen in hun va derland is belast Henlein's plaatsvervanger Karl Hermann Frank. JACOB VAN LENNEP. De Haarlemsche Tooneelvereeniging Jacob van Lennep zal Donderdag 27 Oct. a.s. het seizoen openen met een tooneelvoorstelling in den Stadsschouwburg. Onder leiding van den regisseur, den heer Frans du Mee, zal opgevoerd worden het tooneelwerk .Liefde", comedie in 3 bedrijven door Jaap v. d. Pol. Behalve mevr. tooneel is, zullen alle overige rollen door Bergman, die meer dan 50 jaren bij 't dilettanten jongere krachten gespeeld worden. Half December zal dan als tweede stuk wor den opgevoerd „Des Duivels Prentenboek", 2 Februari 1939 de 3de tooneeluitvoering „Betje Regeert", blijspel in 3 bedrijven met mevrouw Bergman in de hoofdrol, terwijl als slotvoor- stelling 20 April 3 éénacters zullen worden op gevoerd. Voorts heeft het bestuur het plan 20 Febr. (vastenavond) een grooten Bon te-avond te or- ganiseeren terwijl in November zoo mogelijk in samenwerking met den Haarlemschen Kegel bond een cabaretavond zal worden gegeven. Alle voorstellingen worden gevolgd door een bal in de groote zaal van den H.K.B. CHAMBERLAIN WEIGERT HULDEBLIJK VAN DE ZEEUWSCHE BEVOLKING. MIDDELBUDG 10 October. De Inzame ling ten behoeve van een Zeeuwsch geschenk aan Chamberlain heeft een bedrag van f 1.139,23 tot resultaat gehad. Chamberlain heeft echter, met betuiging van zijn erkente lijkheid voor de hulde voor zijn werk in het belang van den vrede, geweigerd het geld te aanvaarden en verzocht het te gebruiken voor een plaatselijke liefdadigheidsinstelling. Tooneelstuk „De Rozenkrans". 1250ste opvoering in naarlem. HAARLEM. Maandag. Zondag 16 October a.s. is een feestdag voor het gezelschap van Pierre Mols, want dien avond wordt in het Gemeentelijk Concertge bouw de 1250e opvoering gegeven van het geliefde tooneelstuk „De Rozenkrans" naar het bekende boek van Florence Barclay. Ten einde deze voorstelling een feestelijk karakter te geven is men doende een comité samen te stellen om de medespelenden dien avond te huldigen. Voor de 1250e keer speelt. Enny Mols de Leeuwe „zuster Rosemary" en Pierre Mols „de blinde Gerald Dalmain". De overige mede spelenden zijn: Minny van Ollefen, Betty GritVink, Betty Verduyn, John Timrott, Jan Mulder, Wim Faassen en Ch. Overste. De Romance „The Rosary", muziek van Ethelbert Nevin, wordt gezongen door Enny Mols de Leeuwe. Engeland zoekt geen inmenging in Duitscliland, zegt de Times. Commentaar moet er echter zijn. LONDEN, 10 October (Reuter). De Times merkt op, dat de overdracht van het Sudeten Duitsche gebied geschiedt met een nauwkeu righeid en een ordelijkheid, waarvoor hulde ge bracht moet worden aan de Tsjecho Slowank- sche autoriteiten en de bezettende troepen. Het blad spreekt de hoop uit, dat het nationaal socialistische bewind hier geen oorzaak van godsdiensttwisten zal zijn zooals te Weenen. Naar aanleiding van Hitler's opmerking over „de vermaningen van een gouvernante" zegt de „Times": „Er bestaat natuurlijk niet het minste verlangen tot inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van Duitschland, maar commentaar op de Duitsche aangelegen heden moet er zijn, zooals ook de Britsche bïn- nenlandsche politiek voorwerp is van vrijen commentaar in de Duitsche bladen. De andere bladen leggen er den nadruk op, dat Engeland gereed moet zijn voor de verde diging. De „Daily Telegraph" schrijft: „Wat het land verwacht, als het parlement de volgende maand bijeenkomt, is de onvoorwaardelijke verzeke ring, dat de noodige stappen zullen worden ge daan om onze tekortkomingen aan te vullen en ons in staat te stellen ons tegen een luchtaan val te verdedigen, niet in de verwachting, dat wij dan immuun zullen zijn want dat is vrij wel onmogelijk maar dat wij niet in de eerste veek der vijandelijkheden knockout worden ge slagen". De „News Chronicle" zegt, dat de rede van Hitier te Saarbriicken weinig van verzoening had. „Hitier heeft het contact nog niet gevonden." De Fransche Journaal zegt. dat de rijks kanselier ongetwijfeld niets gezegd heeft, dat als een bedreiging zou kunnen worden opge vat. Maar hij heeft ook niets gezegd, dat voor hen, die critiek hebben geoefend op de over eenkomst van München. aanleiding zou kun nen zijn hun vergissing in te zien. Hitlefl heeft nog niet het contact met de westelijke mogendheden gevonden, dat noodig is. De „Echo de Paris" schrijft: „De volken der Entente Cordiale maken zich geen illusies over den vrede van München. Die vrede is hun opgelegd door druk en bedreigingen, welke haar voorbeeld in de geschiedenis niet hebben. Dat zijn gevoelens, die men denge nen, die ze in ons hebben opgewekt, niet ver geeft. Men wil ze bovendien niet een tweeden keer ondergaan. Er is gesproken over een be zoek van Goering aan Parijs. Dat zou een sinistere uitdaging zijn. Men moet onze vol ken met rust laten. Wij kennen onze vergis singen en ook het middel om daarin niet weer te vervallen". Volgens de ..Oeuvre" beschouwt men te Londen de rede als een intimidatiemaatregel en een krachtsvertoon voor den aanvang der koloniale campagne. De New York Times zegt in een hoofd artikel o.a. dat de rede van Hit Ier er op wijst, dat men nog niet dichter bij de kalmeering van Europa is. „Hitier begint Engeland te vertellen, welke regeering zij daar noodig hebben om zijn goedkeuring weg te dragen". De „Herald Tribune" zegt o.a. dat „de rede voor de nieuwe wereld het bewijs levert, dat München's creatie van Hitier niet gemakke lijk zal zijn om mee op te schieten. Maar het sluit een episode op een hoopvollen toon af. Hij heeft zijn nieuwe bondgenooten keurig op de vingers getikt maar 't was een olijf takje waarmede hij het deed". (United Press) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 10 October. Bevallen 7 October: T. Rethmeier—Frölich, -.: D. C. van Limbergen—Bosveld, z.- 8 Oc tober: M. E. Lenterman—Mica. d.: A A M. Kramers—Lage weg. z.; A. Lem—Schuijt. d T. GodthelpSalverda. z.; 9 October- M f' H. Broertjes—Otten. d.; E. A. Witteman—Kor- tekaas, d.; L. A. C. Kamer—v. Turnhout, z.' H. van SantenArthofer, d.; G. Martens-^- Vlug, d.; M. E. T. van Nes—Klabou, z c B. v. d. Drift—de Buur, z.; D. W. C. Vooren— Beumer, d.; 10 October: C. v. d. Vecht— Kroezen, d.; M. D. J. Bouckaertvan Schie d.; S. a. Witt—Kleebaum, d.: 8 October- a' M. E. BestenbreurBakker, z Overleden 7 October: C. Geerllng—Bijster 71 j., Nwe Kerksplein; a. M., 3 j„ d. v. J g' Bantz, Slachthuisstraat: 8 October: a. Tur kenburg, 80 j., Fabriciusstraat; A. P. *A. Ver- kooij, 21 j., De Costastraat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13