Haarlem's Dagblad REORGANISATIE Franco vraagt: ver bod en VAN HET BRITSCHE TERRITORIALE LEGER J. MUIJS Engeland gaat krachtiger optreden in Palestina. Nieuwe froepenversterkingen aangekondigd. Damduel. tedtieu i/an aGtiaat/aeteude Wilde busdienst Haarlem-Amsterdam Het belangrijkste 56c Jaargang No. 16965 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 11 October 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per rcgeL Kegelabonnemcntsturieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. AANTAL DIVISIES VAN 14 OP 18 GEBRACHT TERRITORIALE LEGER ZAL HET GEREGELDE LEGER EVENTUEEL KUNNEN VERSTERKEN LONDEN, 10 October (Reuter) - A.NP.) In een tafelrede in het Mansion House heeft de minister van landsverdediging, Hore Belisha, een algeheele reorganisatie van het ter ritoriale veldleger aangekondigd. Minister Hore Belisha. Bij de infanterie zullen lichte- en zware mitrailleurbataljons worden opgericht en de artillerie zal op gelijke wijze worden georga niseerd als het geregelde leger, d.w.z., dat een batterij in het vervolg acht vuurmonden zal tellen in plaats van vier. Bovendien zullen nieuwe regimenten cavalerie, lichte vecht- wagens, lichte luchtdoel-artillerie en anti- vechtwagen regimenten worden opgericht, alsmede vechtwagen-bataljons. Een geheel nieuw wapen, welk het geregelde leger niet kent, doch zeer geschikt is voor den burgersol daat n.l. bataljons motorrijders zall worden opgericht. De bereden regimenten zullen dienen als reserve der cavalerie, nu verscehidene re gimenten cavalerie van het geregelde leger gemotoriseerd zijn. Evenals het geregelde leger van het territo riale leger in de toekomst infanterie-briga- des van drie bataljons krijgen in plaats van vier. Het gevolg hiervan zal zijn, dat het ter ritoriale leger negen volledige divisies zal hebben, gelijk aan de divisie van het geregel de leger, drie gemobiliseerde divisies en een mobil divisie. Overeenkomstig het Haldane schema van 1914 beschikte het terri toriale leger over veertien divisies, thans over achttien, waarvan vijf divisies tot verdediging tegen aan vallen uit de lucht. De minister voegde hieraan toe, dat door deze reorganisatie een leger zal worden geschapen, dat in staat zal zijn het geregelde leger te ver sterken met formaties of eenheden. Voorts heeft het Britsche ministerie van oorlog aangekondigd, dat drie diviises zullen mobiliseeren als gemotoriseerde divisies. De bijzondere eigenschappen van deze divisies zijn beweeglijkheid, snelheid en vuurkracht. De beweeglijkheid zal groot zijn zoowel tactisch als strategisch, waardoor zij in alle omstandigheden snel en droeltreffend zullen kunnen ingrijpen. „Evenbeeld van het geregelde leger" De „Times" van hedenmorgen zegt, dat het nieuwe schema het territoriale leger in tech nisch opzicht tot het evenbeeld van het ge regelde leger maakt en duidelijk doet blijken, dat men niet van improvisatie afhankelijk kan zijn. Het blad herhaalt de woorden, Zondag door Hitier gesproken: „Het is goedkooper. dat men voor de gebeurtenissen gewapend is dan onge wapend aan de genade dier gebeurtenissen te zijn overgeleverd en aan andere landen te moeten betalen" en zegt, dat deze woorden evenwijdig loopen met de verklaring van Chamberlain, dat de zwakheid van een leger de zwakheid der diplomatie is. De versterking der defensie moet in ieder geval worden voort gezet tot een veelzijdige overeenkomst is ver kregen, die een einde kan maken aan de wa pening overal ter wereld. De conditie van de luchtmacht en sommige deelen van het leger is niet wat het moest zijn: De positie van Engeland is geenszins bevredigend. Het is duidelijk, dat, wat de wapening betreft, het volk de regeering tot handelen uitnoodigt. Volgens de „News Chronicle" zal het terri toriale leger, in plaats van de „Asschepoester" onder de legers te zijn, thans op vlotte en doelmatige wijze het geregelde leger kunnen versterken, indien de noodzakelijkheid zich zou voordoen. De „Daily Mail" prijst in een artikel van zijn militairen deskundige het initiatief van Hore Belisha en schiijft: „Misschien zal dit land eens een standbeeld voor Hitier oprich ten, omdat hij ons heeft doen ontwaken. Hij heeft ons gezegd ons met onszelf te bemoeien en wij hebben daarop onmiddellijk geant woord, want van alle dingen, die onszelf aan gaan, is deze de eerste en de belangrijkste: dat wij sterk zijn". De „Daily Telegraph" zegt, dat het schema eenigermate bewijst, dat de regeering de nood zakelijkheid en de urgentie van een sterke defensie inziet. Hoewel het de eerste stap is op een langen en stijgenden weg, moet het gezien worden als een belangrijk teeken. VOOR ƒ5.— PER JAAR STEMT F. MOLENAAR PIANO'S om de 5 mnd. op toon. Orgels repareeren. SCHALKBURGERGRACHT 38, H.N. Tel. 13795 (Adv. lngez. Med.) SPECIALITEIT IN: PAPIER WAREN EN AANVERW. ARTIKELEN VLEES EN FRUITSCHAALTJES, VETHULZEN GED. OUDE GRACHT 103, TELEFOON 11723 (Adv. lngez. Med.) De bezetting van het Sudeten- land. Vliegvelden van het Tsjechische leger overgenomen BERLIJN, 10 Oct. (D.N.B.) De legerleiding deelt mede. dat het leger heden volgens pro gram de voor heden vastgestelde bezetting van het Sudetenland heeft volbracht. De lucht macht heeft in het bezette gebied de opstel lingen voor luchtdoelartillerie en vliegvelden van het Tsjechische leger overgenomen en afdeelingen vliegers en luchtdoelartillerie zijn hierheen verplaatst. De troepenafdeelingen hebben maatregelen genomen om de bevolking te helpen, speciale afdeelingen zijn te werk gesteld aan de be schadigde spoorlijnen, zoodat een groot deel der lijnen reeds door de Duitsche spoorwegen in gebruik kon worden genomen. Italiaansche vrijwilligers 20 October in liun land terug. Ook de buitenlanders in het republikeinsche Spanje hebben aanzegging tot vertrek gekregen. ROME, 10 Oct. Gemeld wordt, dat de stoom schepen Piemonte, Calabria, Liguria en Sar- degna uit Napels zijn vertrokken naar Cadiz, waar de plm. 10.000 Italiaansche vrijwilligers aan boord zullen worden genomen. Zij wor den op 20 October te Napels terugverwacht. Zij zullen door den Koning worden ver welkomd. De eerste afdeeling Italiaansche legionna- rissen, is volgens betrouwbare inlichtingen uit Cadiz Zondag uit die stad naar Napels ver trokken. Uit Valencia verneemt Havas, dat alle bui- tenlandsche strijders, die sedert het begin van den oorlog deel uitmaken van het repu blikeinsche leger, in de centrale zone van Spanje het bevel ontvangen hebben de posten, waarin zij zijn geplaatst, te verlaten. Het bevel geldt voor alle wapens en alle rangen. Deze maatregel is een uitvloeisel van het besluit der regeering, de vrijwilligers terug te trekken. DS. NIEMÖLLER SPOEDIG IN VRIJHEID? BERLIJN, 11 October. In welingelichte kringen verwacht men, dat ds. Niemöller thans binnen korten tijd zal worden vrijgelaten. Een officieele bevestiging is wel niet te krijgen, doch van officieele zijde ontkent men het be richt evenmin. (United Press). De te verwachten troepenversterkin gen voor Palestina en de besprekingen, welke te Londen worden gevoerd door minister MacDonald, den Hoogen Com missaris MacMichael en den chef van den generalen staf Lord Gort, hebben hier tot de opvatting geleid, dat Pa lestina voor historische en dramatische veranderingen staat, aldus meldt Reu ter. Men gelooft, dat vooraanstaande Pa- lestijnsche Arabieren, die aanhangers zijn van den moefti, van plan zijn direct na het Arabische congres, dat nu te Kairo wordt gehouden, naar Londen te vertrekken. Het verluidt, dat de Arabische leiders er bij de opstandelingen op zouden wil len aandringen een wapenstilstand in acht te nemen gedurende de te Londen te houden besprekingen. De militaire versterkingen, welke volgens de mededeeling van 't ministe rie van Koloniën naar Palestina zullen worden gezonden, bestaan, naar het A. N. R. nader verneemt, uit in het geheel 5000 man. Met inbegrip dezer versterkingen zal de troepenmacht in Palestina ongeveer 18.000 man bedragen. Daarbij komen politiestrijdkrachten ter sterkte van 6000 man. Sir Charles Tegart heeft tegenover de regeering verklaard het vertrouwen te hebben met deze troepenmacht voor Kerstmis het verzet te kunnen breken. Sir Charles heeft indertijd ook het terrorisme in Bengalen bedwongen. Tegart acht het noodig, dat speciale maatre gelen worden genomen o.m. dat de staat van beleg zal worden afgekondigd. Het schijnt, dat het kabinet heeft toegestemd in de krachtige maatregelen, welke de autoriteiten in Palestina noodig achten. Onlangs heeft Tegart zes maanden in Palestina vertoefd, waar hij toen de regeering van advies heeft gediend voor de bedwinging der terreur. Hij heeft toen aangeraden een prikkeldraad versperring aan te leggen langs de grens van Noord-Palestina en Syrië. Daartoe werd toen overgegaan. De kosten hebben 90.000 pond bedragen, doch men ver klaart, dat deze versperring van groot nut is gebleken, daar het een onwettige immigratie uit Syrië d.w.z. een versterking der Arabische terroristen heeft bemoeilijkt en ook het uit wijken van bendeleden naar het Syrische grensgebied vrijwel onmogelijk heeft gemaakt. LONDEN, 11 October (Reuter-A.N.P.) De correspondent van de Daily Tele graph te Jeruzalem schrijft, dat het dui delijk wordt, dat de toestand in Pa lestina nog ernstiger is dan algemeen werd gedacht. Met uitzondering van plaatsen als Jeruzalem, Tel Aviv, Haifa, waar voortdurend troepen lig gen. is het gezag in het land geheel ineenge stort. De meeste Arabische politie-agenten moesten ontwapend worden, omdat zij aan zulk een intimidatie bloot stonden, dat zij niet meer te vertrouwen waren. Iets, dat niet zeer veel verschilt van een stelselmatige herovering, zal noodig zijn om orde, gezag en wet te herstel len. De opstand moet onmiddellijk volledig wor den onderdrukt: vóór dien tijd kan er geen sprake zijn van bestudeering van een of ander plan tot oplossing van het Palestijnsche vraag stuk, aldus het blad. De „Daily Telegraph" verwacht, dat de Hooge Commissaris volmach ten zal krijgen voor het herstel van de orde in Palestina en alle midde len, die hij noodig acht, zal mogen aanwenden. Aanval van Arabieren bij Beisan. JERUZALEM, 10 October (Reuter). Een bende Arabieren, heeft op klaarlichten dag een stoutmoedigen aanval ondernomen op een om heinde nederzetting bij Beison. Zij werden ech ter door hulppolitie, grensbewakers en vliegers verdreven. Elf Arabieren werden gedood, drie gevangen genomen. Een Britsche officier werd gewond. Te Nymphenburg bij München is de bekende Duitsche Oceaanvlieger HERMANN KöHL op 50-jarigen leeftijd overleden. Köhl was de eerste vlieger, wien het gelukte tezamen met Von Hiinefeld en Fitzmaurice den At- lantischen Oceaan van Oost naar West over te steken. Deze historische vlucht werd tien jaar geleden volbracht. Ik heb van dammen geen verstand, Maar volg toch naarstig in de krant Het damduel dat wordt gestreden Door Raïchenbach. een groot Fransoos, En Keiler, onze bolleboos, Ik leef er, wat je noemt, in mede. Die Keller en die Raichenbach, Zij strijden vurig, dag aan dag, Maar ook beleidvol en voorzichtig: Elk Is bewust van 's anders kracht, Hun spel wordt grondig overdacht En is, voor alles, evenwichtig. Heel wat partijen zijn gespeeld, De punten zijn nog steeds gedeeld, Totnutoe won nog geen van tweeën: Zoo wordt het evenwicht bewaard En veel emotie ons bespaard Door deze beide corypheeën. Dit is toch onder ons gezeid, Feitlijk de ideale strijd, Het scherp vernuft ten troon geheven; De kunst, de schoonheid van het spel, Zijn alles en alleen in tel, Ach, gold dat in ons heele leven. Bemiddeling opnieuw verworpen In een speciaal interview, dat gene raal Franco vandaag den Reuter-cor- respondent heeft toegestaan, heeft de generalissimus verklaard, dat er bij de repatrieering van 10.000 vrijwilligers uit het Nationalistische Spanje geen reden zou zijjj, om het niet de rech ten van oorlogvoerende toe te kennen. :ua§ Franco verwierp het denkbeeld van bemid deling. Hij verklaarde, dat de oorlog niet op andere wijze kon worden geëindigd dan door onvoorwaardelijke overgave van de over wonnenen aan de „overvloedig getoonde edel moedigheid van de overwinnaars". Franco zeide, dat het een geweldige onrecht vaardigheid was, dat na twee jaar oorlog de rechten van het rechtsche Spanje nog niet waren erkend, ondanks het feit, dat de regee ring ervan door elf landen, waaronder twee der grootste mogendheden en door tien an dere „de facto" was erkend en bovendien nog officieele betrekkingen onderhoudt met veer tien andere landen. Met betrekking tot de vrijwilligers In het kamp der regeering zeide Franco, dat 50.000 gevallen zijn, dat velen de vlucht hebben ge nomen, doch dat er nog 60.000 over zijn. Fran co voegde hieraan toe, dat de aankondiging van hun evacuatie niet anders is dan een „nieuw rad dat de wereld voor de oogen wordt gedraaid, aangezien de werving in Europa en Amerika met nieuwe kracht wordt voortgezet en in verschillende havens nieuwe vrijwilli gers worden ingescheept." Uitspraak president Amst. rechtbank in kort geding De president van de Amsterdamsche recht bank, Mr. A. J. van Royen, heeft vandaag uit spraak gedaan in het kort geding tusschen de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij als eischeres en de exploitanten van den wilden busdienst „De Harde's Tour Maat schappij", die een autobusdienst tusschen Amsterdam en Haarlem v.v. onderhoudt. De N.Z.H.T.M. eischte stopzetting van dezen dienst, daar de busdienst geen concessie heeft, en het opleggen van een dwangsom voor eiken dag, dat de busdienst zou worden voortgezet. De president overwoog in zijn vonnis, dat het er niet toe doet in dit geval, of het betreffen de artikel in het R. A. P. onverbindend is. Ge daagde (de busdienst) heeft artikel één van de wet op de openbare middelen van vervoer overtreden en op dezen grond moet de bus dienst worden verboden. De president wees dan ook de vordering van eischeres toe, verbood gedaagde om zonder vergunning een autobusdienst Amsterdam- Haarlem te onderhouden en legde een dwang som op van 250 gld. p. dag voor iedere over treding. Bovendien verklaarde hij het vonnis uitvoerbaar bij voorraad. De president overwoog verder, dat, wan neer de busdienst een vergunning had aan gevraagd en verkregen, rechtens het R.A.P. deze vergunning niet in strijd zou zijn met de wet op de openbare middelen van vervoer. Voor de N.Z.H.T.M. is in dit geding opgetre den Mr. J. Deenik en voor den busdienst exploitant Mr. G. de Grooth. Het woord is aan. Byron: Wantrouwen is een zware wapenrustingdie meer be lemmert dan beschermt. De mijnramp in Japan. Maandag werden 158 slachtoffers ter aarde besteld. TOKIO, 10 October. De 158 mijnwerkers, die bij het ongeluk in de Yoebarimijn om het leven zijn gekomen, zijn vanmiddag begraven. Er is thans vastgesteld, dat 327 arbeiders in de mijn werkzaam waren, toen de ontploffing gebeurde. 149 personen konden zich nog red den, 18 personen werden gewond, o.w. drie ernstig, terwijl twee nog vermist worden. De keizer heeft een bedrag beschikbaar ge steld voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Domei). De werkloosheid te Haarlem. Een minder goede week. In de afgeloopen week vermeerderde het aantal werkloozen te Haarlem met 140. De zelfde week van 1937 gaf slechts een vermeer dering van 74 te zien. Er zijn thans te Haarlem 5379 werkloozen, dat is 455 minder dan in 1937, 1175 minder dan in 1936 en 632 minder dan in 1935. Bij de bezetting van de Sudeten Duitsche industriestad Reichenberg door de troepen van generaal Von Bock, werd de bevolking van het balkon van het raadhuis toegesproken door Konrad Henlein. iniET aantal Groentjes dat Haarlem's Dagblad jaarlijks ter plaatsing ontvangt, beslaat alleen al meer dan 250 pagina's van ons blad. Probeeri U ook. telkens als de gelegen heid zich voordoet, van deze rubriek? HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Het aantal werkloozen is te Haarlem toe genomen. I De wilde busdienst AmsterdamHaar lem i.s door den president der Amster damsche rechtbank verboden. I BINNENLAND. De rente voor de rijkswoningwetvoorschot- ten wordt verlaagd tot 31 j pc.t 3 Het wrak van de Hunze XIII is geïdenti ficeerd. 3 Nederlandsch-Belgische dag te Brussel. 3 BUITENLAND. Het Britsche territoriale leger wordt gere organiseerd. 1 Tsjech» Slowakije is bereid de gebieden met overwegend Hongaarsche bevolking aan Hongarije af te staan. 5 In Duitschland is een Belgisch vliegtuig verongelukt. Alle twintig inzittenden kwamen om het leven. 5 De chef van het Bulgaarsche leger en zijn adjudant zijn het slachtoffer geworden van een moordaanslag. 5 SPORT. Keiler en Raichenbach blijven remise spelen 7 ARTIKELEN. J. II. I'ancois: Japansche opvatting over het „conflict". 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is od- genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1