15 JAAR SCHINDELER Ochtendbeurs Amsterdam Groningsche boeren naar Sumatra? DINSDAG 11 OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBCA'D 2 HET TOONEEL. -AA esterman en Zoon" te Brussel. Een succes voor Henk Bakker en Christien van Bommel. Westerman en Zoon, het nieuwe tooneelspel van Henk Bakker en Christien van Bommel- Kouw heeft in de opvoering te Brussel in den Koninklijken Vlaamschen Schouwburg veel -bijval geoogst. „De Courant" noemt het „een sterk, ont roerend tooneelspel, dat het publiek dank baar heeft toegejuicht", „De Dag" spreekt van een „overweldigend succes", in de Nationale Bruxellois lezen wij: „een scherp en bijtend werk, een waarachtig beeld uit het leven van zakenmenschen met al hun conflicten. Een werk, dat nu en dan door zijn sterke uitbeel ding aan „Zaken zijn zaken" van Octave Merbeau doet denken" en L'Etoile spreekt over een „werk van beklemmende benauwe nis". Een nieuw mooi succes dus voor onze twee stadgenooten. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8 75 3/4. Berlijn 73.70. Parijs 4.89 3/4. Brussel 31.13. Zwitserland 41.88. New-York 1.84 3/16. Londen 8.75 3/8. Berlijn 73.70. Parijs 4.89 1 4. Brussel 31.14. Zwitserland 41.85. Kopenhagen 39.10. Stockholm 45.15. Oslo 44. New-York 1.84 1/8. Praag 6.36. Italië: a. vrije lire 9.80. b. reislire 8.75. c. bankpapier 7.20. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 337—8 1/4. H.V.A. 469—70. Vergde Vorstenl. 80. Amst. Rubber 240%. AKU. 34 3 4. Unilever 145 1/4. Java-China-Japan lijn 901. Holland-Amerika Lijn 117. Beth. Steel 47 1/4— U. S. Steel 47 1/4—5/8. Republic Steel 14 13 16—5. Anaconda 28 13/16—9 1/16. Shell 11 14. General Motors 37 5/83/4. is geen menschenleeftijd toch vragen wij even Uw aandacht voor het feit, dat het Woensdag 12 Oct. '38 15 jaar geleden is, dat onze zaak in Heerenkleeding, Hoeden en Heerenmode-artikelen geopend werd! Ter gelegenheid hiervan geven wij bij aankoop van minstens f2.50 aan Heerenmode-artikelen een heerlijke doos bonbons of naar keuze een fraaie das, bij aankoop van een costuum, winterjas of regenjas een zwaar ver chroomde sleutelketting cadeau HEeren Kleeding Onderneming Gen. Cronjéstr. 1 b. Tel. 16045, Haarlem Wat Schindeler biedt, vindt z'n weerga niet! (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 11 OCTOBER Ged. Oude Gracht 63: Aandeelhoudersver gadering N.V. A. J. van der Steur, 4 uur. Volksuniversiteit: Cursus „Onze honden". Frans Hals Theater: „De Wildzang", 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De kunst om te le ven", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Familie Cinema: „Twee werelden" en „Parijsche Zeden", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Patriot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De Hoogvlieger" en „Ontmaskerd". Moviac Uurfilm Theater: o.a. Jachtavonturen en Barcelona zooals het was. Doorloopende voorstellingen van 2.3011 uur n.m. Frans Halsmuseum: Eerste groepstentoon stelling van werken van Haarl. schilders en beeldhouwers. 104 uur. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's, 710 uur nam. De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling 105 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a GeoDend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. WOENSDAG 12 OCTOBER Stadsschouwburg. WllsonspleinOpenings avond „Kunst aan het Volk", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Eerste groepstentoon stelling van werken van Haarl. schilders en beeldhouwers, 104 uur. De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling 10—5 uur. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst- foto's. 7—10 uur nam. Palestina. Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Zarali Leancler bezoekt ons land. Maandag a.s. aankomst in Amsterdam. Naaiwij van den persdienst van de U.F.A. vernemen zal de beroemde filmactrice Zarah Leander een bezoek aan ons land brengen Maandagochtend a.s. arriveert de diva te Am sterdam. Tot en met Donderdag zal zij in ons land verblijven. In Den Haag zal zij o.a. de opening van het Asta-theater bijwonen. Voor de A.V.R.O. zal zij eenige liederen ten gehoore brengen. PROVINCIAAL TERTIAIR WEGENPLAN. Bij besluit der Staten van 31 Mei 1938, werd voor de jaren 1937 en 1938 een Tertiair Wegenplan als bedoeld in artikel 34bis der Motorrijtuigenbelasting-wet, vastgesteld ter vervanging van het Aanvullend Wegenplan, vastgesteld bij Statenbesluit van 25 Juli 1935. Bepaald werd voorts dat in 1937 en 1938 de uitkeering van de gelden, welke ten behoeve van de tertiaire wegen beschikbaar zijn, zal geschieden naar de beginselen en maatstaven neergelegd in de Wegenbijdragenverorde- ning, met dien verstande, dat geen uitkeering zal worden verleend voor wegen en bruggen, welke door het Rijk worden onderhouden. Het bovenbedoelde Tertiair Wegenplan voor 1937 en 1938 komt geheel overeen met het ingetrokken Aanvullend Wegenplan. De op laatstgenoemd plan voorkomende wegen vol doen alle aan de eischen der, op grond van artikel 34bis der Motorrijtuigenbelastingwet, bij besluit der Staten van 31 Mei 1938 vast gestelde verordening, bevattende regelen, waaraan een weg moet voldoen om op het Tertiair Wegenplan van de Provincie Noord holland te kunnen worden geplaatst. De uitkeeringen over 1937 konden tot heden nog niet plaats hebben. HET ONGELUK OP DE EENDJESPOORT- BRUG. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van het 13-jarige meisje M. S., dat Maandagmiddag op de Eendjespoortbrug op zulk een noodlottige wijze om het leven is ge komen, zal plaats hebben a.s. Vrijdagmiddag half drie op de Noorder Begraafplaats aan den Vergierdeweg. WIEL RIJDSTER AANGEREDEN. Maandagavond acht uur werd een 30-jarige wielrijwster in de Generaal Cronjéstraat aan gereden door een personenauto, waarvan de bestuurder onbekend is. De juffrouw kreeg een lichte hersenschudding en een ontvelling aan den linker elleboog. Zij werd in een winkel door leden van den Ongevallendienst verbon den, waarna zij per taxi naar haar woning werd vervoerd. Aan hen, die deze aanrijding gezien hebben, wordt verzocht zich aan het politiebureau Smedestraat voor het verstrek ken van inlichtingen te willen aanmelden. YOMA SASBURG. De jonge Nederlandsche danseres Yoma Sasburg, die a.s. Vrijdagavond 14 October onder auspiciën van Impresario Ernst Krauss in den Stadsschouwburg te Amsterdam op treedt, zal o.a. ten uitvoer brengen: „Twee nieuwe kinderdansen". „Dans in driekwarts maat", „Adagio", .Tragische Trilogie" (Hon- ger-Doodendans-Opstanding), „The dreaming Lass", „Humoreske", fedante volksliederen enz. Ans Bouter zal de danseres aan den vleugel accompagneeren en o.a. de Nocturne in cis- mol van Chopin, Prelude van Bijster enz. ten gehoore brengen. De muziek der dansen is van Heinz Tobi. VOORBEURS TE AMSTERDAM De kapitaalvlucht uit Europa in de richting van de Vereenigde Staten schijnt nog onver minderd aan te houden en dit komt tot uitdruk king in het achteruitloopen van het Britsche pond ten opzichte van den Amerikaanschen dol lar. De ongunstige Britsche betalingsbalans speelt overigens ten aanzien van de zwakke stemming, welke voor het pond-sterling be staat, eveneens een niet onbelangrijke rol. He denmorgen werden de Engelsche ponden ten on zent wederom op een lager peil verhandeld. Bij de opening werd een prijs van 8.75^ a 8.76 ge adviseerd, doch het duurde niet lang of voor namelijk werden transacties afgesloten tegen prijzen varieerende van 8.75 1/4 tot 8.75)4. De Amerikaansche dollars werden aanvanke lijk vernomen tegen 1.84 a 1.84 5/16, doch ge leidelijk aan werd de spanning kleiner en werd gehandeld tegen 1.84 1/8 a 1.84 3/16. Het Ne derlandsche egalisatiefonds hield zich afzijdig. De Fransche francs, die zich in overeenstem ming met het Britsche ruilmiddel bewegen, en op ongeveer de minimumgrens ten opzichte van dit devies worden gehandhaafd, .werden heden morgen te ontzenl afgedaan tegen 4.89 a 4.90. Het disagio voor termijnfrancs was overigens ingekrompen en bedroeg 5>< cents voor een maand en c.a. 16 cents voor drie maanden. Bel ga's waren 31.12 a 31.16 met een disagio van c.a. 6 ets. voor een maand en c.a. 25 cents voor drie maanden. Zwitsersche francs waren 41.82 a 41.87. De Scandinavische deviezen zakten in navolging van het pond sterling verder in. Duit- sche marken waren 73.65 a 73.75. De effectenhandel tijdens het niet officieele ochtendverkeer was hedenmorgen van zeer kal- men aard. De Amerikaansche fondsen gedroe gen zich op eenigszins onsystematische wijze doch werden over het geheel genomen een klei nigheid lager afgedaan. De lokale aandeelen bewogen zich meerendeels op het peil van de vorige slotkoersen. HET JUBILEUM VAN DEN HEER A. J. DE ZWAAN. Heden was het 12j4 jaar geleden, dat de heer A. J. de Zwaan bi.i café-rest. Brinkman aan het Plein in dienst trad. De jubilaris, die de functie van lsten kellner vervult, werd van morgen door de directie van het restaurant har telijk gelukgewenscht. Het bestuur van de afd. Haarlem van den Nederlandschen Geneefschen Bond van Hotel, Café en Restaurant-personeel kwam eveneens feliciteeren. Aan den jubilaris werd een fraaie bloemenmand aangeboden. Ook den verderen dag zal het den heer de Zwaan, die alom zeer gezien is, zeker niet aan belangstel ling en blijken van medeleven bij zijn jubileum, ontbreken. 7s 't koud of nat Holen i/oh „de- Syiaacnestad" Tal. 14164 - 13904 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Aanvankelijk matigen Westelijken tot Zuidwestelijken wind, later krimpend en toenemend, aanvankelijk licht tot half bewolkt, droog weer, later toenemende bewolking en toenemende kans op regen, koude nacht, later zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 766.8 m.M. te Rochefort. Laagste 742.4 m.M. te Nordoeyan. De depressie in het Noorden blijft regel matig opvullen. Een gebied van hoogen lucht druk boven Groenland breidt zich over IJs land uit, tengevolge waarvan het stationnaire gebied van lagen luchtdruk in het Noord- Westen zich in zajn geheel naar het Oosten verplaatst. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuid-Westen op den Oceaan strekt zich thans over het Kanaal en over West-Frankrijk uit. Een secundaire van de depressie over de Noor- sche zee ligt nog boven de Bothnische golf. Over de Britsche eilanden en het Westelijk deel van Centraal-Europa bewegen zich lucht- massa's van polairen oorsprong. In Schotland vielen gisteren nog zware buien en is het weer hedenmorgen nog buiig. Een vlak minimum, dat gisteren over Frankrijk trok, veroorzaakte daar veel regen. Op den Oceaan ligt hedenmorgen op 54 graden N.B. en 38 graden W.L. een diepe de pressie, welke zich naar het Noord-Oosten of Oostnoord-Oosten schijnt te zullen begeven en binnen niet te langen tijd het weer hier zal gaan beïnvloeden. In het verre Noord-Oosten is de lucht be trokken en valt regen, de temperatuur is er minder hoog. In de Poolzee blijft het steeds zeer warm. De Alpen-stations melden nog hooge temperaturen, Seantis plus drie graden Celsius. Het is te verwachten dat het weer in onze omgeving weinig bewolkt zal zijn en de nacht helder en koud. Later zal de bewolking gaan toenemen en ook de kans op zachter weer met tijdelijk regen neemt wederom toe, BAROMETERSTAND Vorige stand 764 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN.. Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 4.13 uur; n.m. 16.29 uur. Strand berijdbaar van 9.0014.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Spaar ogen en geld met een bril van Care! van Huizen9 Opticien Kl. Houtstraat 13, Telef. 14112 (Adv. Ingez. Med.) INSPECTEUR VAN DEN MILITAIREN GENEESKUNDIGEN DIENST Naar de Tel. verneemt is tot opvolger van den afgetreden inspecteur van den militairen geneeskundigen dienst gen.-majoor S. VI. Praag benoemd de dirigeerend officier van gezondheid eerste klas N. A. A. van de Roe mer, thans chef van het militaire hospitaal te Den Haag. Voorts is kolonel H. C. G. baron van Lawick, gouverneur van de Kon. Militaire Academie, met ingang van 1 November a.s. bevorderd tot gener aal-majoor. CLOTILDE EN ALEXANDER SAKHAROFF OOK TE HAARLEM. Het wereldberoemde danspaar Clotilde en Alexander Sakharoff zal onder auspiciën van impresario Ernst Krauss een tournée door Ne derland maken en o.a. optreden te Amster dam «Stadsschouwburg), Den Haag (Kon. Schouwburg), Utrecht (Stadsschouwburg), Haarlem (Stadsschouwburg), Arnhem (Stadsschouwburg) enz AANBESTEDING» Hedenmorgen werd in de voormalige infan- teriekazerne aan den Koudenhorn aanbesteed het voltooien van zes vliegtuigloodsen bij Ber gen (N.-H). Het laagst werd ingeschreven door de firma W. S. Visser te Leeuwarden voor f 298.690. VOETBAL. Tweede Jeugd—Oud Internationals. Ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan der Haarlemsche voetbalvereeniging Tweede Jeugd organiseert deze club op Zaterdag 29 October op het Haarlem-terrein, dat hiervoor welwillend beschikbaar wordt gesteld, een voet balwedstrijd tegen elf oud-internationals onder aanvoering van Dr. Jan Thomee. De opbrengst is bestemd voor de Kinderbewaarplaats in Haarlem-Noord. WANDELSPORT. „HAARLEM". Zondag heeft de Haarlemsche Wandelsport- vereeniging „Haarlem" deelgenomen aan den 30 k.m. marsch van de R.K. W.S.V. „Sportief" te Haarlem. De marsch werd door alle leden volbracht; zij mochten een medaille ont vangen. Tevens kwam bovengenoemde vereeniging in het bezit van den eersten prijs als de best- marcheerende groep en bovendien nog van een groepsprijs. POSTDUIVEN. HAARL. CONCOURS COMMISSIE. Zondag had van bovengenoemde T.B.C.- vlucht de uitreiking plaats van de prijzen, Meer dan 200 eereprijzen werden uitgereikt, waaronder een radiotoestel rijwiel, enz. Te vens had de verloting plaats. Uitzending van tien families. Kolonisten of leermeesters der Indische bevolking? De Kolonisatieraad in Ned.-Indië heeft plannen eenige Groningsche boeren in de Dairilanden op Sumatra te laten koloniseeren. „De kolonisatie zal, naar de „Deli Courant" vernam, geschieden onder toezicht van de stichting Kolonisatie Dairilanden en de In dische maatschappij voor werkverschaffing. De rol van de stichting zou zich echter slechts tot „toezien" beperken. Zij neemt geen financieele verantwoordelijkheid op zich. Overigens verkeert het plan nog „in statu nascendi". De practische uitvoering moet nog nader worden bestudeerd; ook een terrein dient nog te worden uitgezocht. Wij hooren, dat deze voornemens ter sprake gekomen zijn, nadat een dergelijk plan voor Nieuw-Guinea als practisch onuitvoerbaar was verworpen. Klimaat en grondsgesteldheid benevens andere factoren van economischen aard, maken boeren-kolonisaties in Nieuw- Guinea nog niet wel mogelijk. Het zal zeker minstens een jaar duren eer het plan tot volksplanting in de Dairilanden een vasten vorm aanneemt. Vermoedelijk zou het bedrijf zich niet bepalen tot landbouw, maar zal men zich vooral willen toeleggen op veehouderij. Er zou dan vee moeten worden uitgezocht, dat tegen klimaat en omgeving bestand is; bijv. Australische koeien of krui singen van Westersch vee met Indische run deren. Tot zoover alles, wat omtrent deze zaak hier ter stede op het oogenblik bekend is. Wij wachten, alvorens het plan van uitvoe- rigen commentaar te voorzien, de nadere berichten af. Voorloopig zijn wij niet zeer op timistisch. Wanneer men namelijk de resul taten beschouwt, welke door Europeesche kolonisten met tropische ervaring in de Dairilanden en elders werden bereikt, is er geen reden tot het koesteren van hooge ver wachtingen omtrent een plan, dat Nederland sche boeren zonder deze koloniale ervaring, in dit milieu plaatst, nog afgezien van de vraag: hoe deze boeren bij den afzet der producten ooit zouden kunnen concurreeren tegen den landbouw van de Chineesche bevolkings groep. Uitzending van tien families. Nadat het bovenstaande geschreven was. ontvingen wij nog de volgende informaties, aldus het blad: Door den Kolonisatieraad wordt voorge steld tien Groningsche boerenfamilies naai de Dairilanden uit te zenden. De kosten dezer uitzending zouden door de organisaties ge zamenlijk moeten worden gedragen, namelijk: door de Indische maatschappij voor werk verschaffing, de Nieuw-Guinea-vereeniging, de Vereeniging Volksplanting op Sumatra en den Kolonisatieraad. Het is de bedoeling, dat de uitgezonden boe ren in de Dairilanden zullen optreden als leer meesters voor 'de Indische kolonisten, spe ciaal inzake veeteelt en zuivelproductie. Het aan te schaffen vee zal hier in Indië uit den aanwezigen Australischen veestapel worden geselecteerd". In aansluiting aan deze mededeelingen van T.TT.T KRAUSS GEEFT 2 CONCERTEN TE HAARLEM. Onder auspicieën der N.V. Internationale Concertdirectie Ernst Krauss zal de beroemde pianiste Lili Krauss. die zoo juist van een kunstreis door Engeland in ons land is gearri veerd, een groote tournée door Nederland maken en o.a. optreden te Amsterdam (vijf concerten), Den Haag (5 concerten), Rotter dam, Groningen, Arnhem, Haarlem (2 con certen), Hilversum, Bussum, Treebeek, Zwolle, Kampen, enz. ,.DE ROZENKRANS" IN DE GEM. CONCERTZAAL. Bij de a.s. feetsvoorstelling van „De Rozen krans", door de Tooneelgroep Pierre Mols op Zondagavond 16 October a.s. in de Gem. Con certzaal Is de rolverdeeling als volgt: Zuster Rosemary, Enny Molsde Leeuwe. Hortogin de Meidrum, Minny v. Ollefen; Pauline Lister. Betty GritVink;Rosemary Gray, Betty Verduyn; de blinde Gerald Delmain, Pierre Mols; Hertog de Meidrum, Wim Faassen; Dr. Brand. Jan Mulder; Dr. Mackenzie, John Tim- rott; Simpson. Richard Faassen; Simmons, Ch. Overste. De Romance „The Rosary", muziek van Ethelbert. Nevin wordt gezongen door Enny Molsde Leeuwe. PURMEREND 11 October 1938. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 par tijen, wegende 54.000 K.G. Handel matig. Hoog ste prijs f 23.50. 6 Kleine Boeren f 24 per 100 K.G., 1 volvette f 27 per 100 K.G. Boter 832 K.G. 1.42—1.44 per Kilo. Runderen, totaal 535 stuks, 360 vette koeien 6470 per Kilo. 73 gelde koeien 120 185 per stuk. 35 melkkoeien 180260 per stuk. 62 stieren 4452 per Kilo. 9 paarden 90160 per stuk. 108 vette kalveren 2848 per Kilo. 252 nuchtere kalveren voor de slacht 712 per stuk. nuchtere kalveren voor de fok 1118 per stuk. 266 vette varkens voor de slacht 5254 per Kilo. 26 magere varkens 2436 per stuk. 441 biggen 1218 per stuk. 1837 schapen 1625 per stuk. 119 bokken 216 per stuk. Kipeieren 4.755.25 per 100 st. 330 piepkuikens 5562y, per Kilo, uitzonderingsprijs 6545, 9200 oude kippen en hanen 2542 1/2 per Kilo. konijnen 301.75 per stuk. 1200 eenden 2060 per stuk. Duiven 40 per paar. 437 ganzen 235 290 per stuk. 1900 jonge hanen 4050 per stuk. Afdeeling eieren. Aanvoer 90.000 eendeieren 33.10 Kleine broedeieren 2.652.90 15.000 kipoeneieren. 65—66 K.G. f 5.25—f 5.35 63—64 K.G. f 5.20—f 5.30 60—62 K.G. f 5.15—f 5.25 58—59 K.G. f 5—f 5.10 56—57 K.G. f 4.75—f 5. 53—55 K.G. f 4.50—f 4.80 50—52 K.G. f 3.90—f 4.40 45—49 K.G. f 3—f 3.80 de ..Deli Courant" kunnen we nog het vol gende melden: De plannen voor deze proefkolonisatie moe ten wel in verband worden gebracht met den arbeid van dr. Vrijburg, voorheen onderhoofd. van den burgerlijken veeartsenijkundigen dienst in Ned.-Indië, die sedert enkele jaren ijvert voor de bevordering der emigratie van Nederlandsche boeren naar Sumatra. Hij zelf bezit een veelteeltbedrijf „De Friesche Terp" op de hoogvlakte van Pekalongan op Java. Als emigranten nu voor de proefkolonisatie, welke zich voorloopig beperkt tot een tiental gezinnen komen in aanmerking boeren uit de Noordelijke provincies, die over voldoende kennis van landbouw en veeteelt beschik ken. Binnenkort zal een aanvang worden ge maakt met het in gereedheid brengen van het terrein en het maken van woningen en stal len. Nadat deze allereerste werkzaamheden zijn verricht waarmee ongeveer tien maan den gemoeid zullen zijn kunnen de Ne derlandsche boeren komen. In het te stichten gemengde boerenbedrijf, dat naast landbouw op veeteelt en zuivelbereiding zal zijn ge baseerd, staat den boerenarbeiders dan een flink stuk werk te wachten. De proefkoloni satie zal staan onder leiding van dr. Vrijburg. Na vele jaren te hebben geijverd voor de ko lonisatie van Nederlandsche boeren in Oost- Indië zal deze het dus beleven, dat een begin wordt gemaakt met een trek naar de hoog vlakten van Sumatra. Omtrent het kolonisatiegebied kan worden medegedeeld, dat dit gelegen is op de hoog vlakte van de Oostkust van Sumatra. Dit gebied met een oppervlakte van 30.000 H.A. werd tien jaar geleden door de H.V.A. aange vraagd voor groot-cultuur. De hoofdcultuur zou thee worden. Vanwege de theerestrictie konden deze gronden echter niet worden be nut. Er is toen een uitgebreid onderzoek inge steld naar de geschiktheid van de Dairilan den voor Europeanen-kolonisatie. Alle desbe treffende rapporten van het Binnenlandsch Bestuur, den Landbouwkundigen Dienst, den Medischen en Veeartsenijkundigen Dienst luidden zonder uitzondering gunstig. Een gebied van 5 a 6000 H.A. geschikten grond valt hier aan te wijzen. De landen zijn gelegen op een hoogte van pl.m. 1200 M. Het klimaat is koel. De afstand van Medan is 140 K.M., van Siantar 105 K.M., van Kaban Djake 60 K.M. en van Didikalang 18 >"K.M. Het ge bied van de Dairilanden is voorzien van een prachtautoweg, zoodat men bijv. in 3% uur van Didikalang in Belawan is. Deze goede ver bindingswegen in het cultuurgebied van Su matra's Oostkust zullen den Nederlandsche immigranten van groot nut blijken te zijn bij den afzet van de consumptieproducten der Nederlandsche kolonie. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat dr. Vrijburg over eenige maanden naar ons land zal komen om met het bestuur der volksplantstichting een en ander nader te regelen. BLOEMENDAAL De spoorwegovergang aan de Kleverlaan. Wielrijder bekneld geraakt. Tijdens de afsluiting van den spoorwegover gang aan de Kleverlaan ontstond Maandag morgen een opstopping van auto's en wiel rijders. Toen het verkeer weer vrij werd ge geven raakte de kantoorbediende H. J. J. uit Bloemendaal tusschen de autobus der N.Z.H.T.M. en een vrachtauto, waarbij hij zijn linkervoet kneusde. Dr. Drijber verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer met de politie-auto naar zijn woning werd vervoerd. HEEMSTEDE LUCHTBESCHERMINGSOEFENING. Vrijwilligers opgeroepen. In verband met de te houden verduiste ringsproef op Dinsdag 18 October a a. van 9 tot 10 uur namiddag in de gemeente Heem stede, wordt een aantal vrijwilligers opge roepen, voor het verrichten van controle diensten. Deelnemers moeten minsten 21 jaar oud zijn. Hun, die dch hiervoor beschikbaar willen stellen, wordt verzocht vóór 13 October a.s. zich schriftelijk op te geven aan den Inspec teur van Politie te Heemstede, Raadhuisstraat No. 27, onder opgave van naam, leeftijd, be roep en adres. HAARLEMMERMEER NIEUW GEVAL VAN KINDERVERLAMMING. In deze gemeente heeft zich één nieuw ge val van kinderverlamming voorgedaan. Terstond gevr. eenige NETTE MEISJES voor den mangel bij CLOUS, Brouwersvaart 134, Haarlem BESCH. MEISJE gevr. voor huish. en hulp win kel. Leeft. 18 j. Br. no. 238 bur. van dit blad EEN FLINK MEISJE gevraagd van 8—3. Laan van Rozenburg 12, Heemstede Nette aankom. Mangelsters gevr. Stoomwasscherij ANNA, Bleekersvaartweg 4, Heemstede. Wol- en Kousenzaak, Centrum Haarlem, vraagt voor spoedige indiensttreding prima verkoopster Br ei-onder richt kunn. geven. Aan v.sal. 40 a 50 p. rri. Te vens leerl, verkoopster gevr. Br. met refer. Binnenweg 4, H'stede

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2