Strenge straffen DINSDAG 11 OCTOBER 1938 H A A R t E M'S D A G B E A D De jongste politieke gebeurtenissen in Europa. Bijeenkomst van de Vcreeniging Vrienden der Sovjet-Unie. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging Vrienden der Sovjet Unie. hield Maandag avond in het gebouw „City" aan de Zuider straat een bijeenkomst, waarin o.a. gesproken is over de jongste internationale gebeurtenis sen. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer J. C. Winterink, sprak dr. Frenny de Graaff over het onderwerp: „De internatio nale situatie en de Sovjet Unie". Spreekster constateerde, dat de wereld, na de eerste vreugde over het behoud van den vrede, tot de conclusie is gekomen, dat de toestand er feitelijk nog verre van roos kleurig uitziet. De vrede i.s inderdaad behou den gebleven, maar de wijze, waarop dit is geschied, vormt geen waarborg voor een vrede van langen duur. Hitier heeft verklaard, dat hij na het Sudeten Duitsche gebied geen eischen meer in Europa te stellen heeft, maar die toezegging werd bij vroegere gelegenheden o.a. de annexatie van Oostenrijk, eveneens ge daan en de feiten hebben bewezen, dat Hitier zijn beloften niet nagekomen is. De beweegredenen voor Chamberlain's politiek tijdens de Europeesche crisis zijn volgens spreekster geweest eenerzljds het scheppen van een rustige sfeer in West Europa en an derzijds het toegeven aan de Duitsche ver langens met het doel de tegenstellingen tus- schen de dictatuurlanden en de Sovjet Unie in Oost-Europa in het leven te houden. Het accoord van München heeft dan ook inder daad een versterking van het fascistische Duitschland gebracht. Dit was trouwens de geheele opzet van Hitler's manoeuvres. Het was hem allerminst te doen om de „bevrij ding" van de Sudeten Duitschers. Voorop stond het doel het militair krachtige Tsjecho Slowakije" te breken, welk land een hindernis vormde voor den Duitschen „drang naar het Oosten". Tsjecho Slowakije heeft, ofschoon het niet geheel en al ten onder is gegaan, tengevolge van het accoord der vier mogend heden, ernstige verliezen geleden, waartegen de Britsche leening bij lange na niet opweegt Inmiddels blijft Duitschland niet stilzitten. Met breidt zijn invloedssfeer steeds verder uit en, zooaLs uit de recente berichten blijkt strekt deze zich thans reeds uit tot Turkije. Wat de volken van het nationaal socialisme te wachten hebben kan men, volgens spreek ster thans in het Sudetenland waarnemen. De vervolgingen, waaraan socialisten en com munisten blootstaan zijn ontzettend en bo vendien worden zij, die naar Tsjecho' Slowa kije zijn uitgeweken, gedwongen naar het Sudeten Duitsche gebied terug te keeren, waar hun het concentratiekamp wacht. Spreekster was van meening, dat wanneer Engeland en Frankrijk niet toegegeven hadden aan Hitler's eischen, er evenmin oor log was gekomen. Naar haar meening zou Hitler een oorlog niet hebben aangedurfd, in de eerste plaats wegens de enorme kosten, ten tweede omdat het Duitsche volk geen oorlog wilde en in de derde plaats, omdat Mussolini er weinig voor voelde tezamen met Duitschland op te trekken. De crisis heeft dit voordeel gehad, dat zij millioenen menschen heeft wakker geschud, aldus dr. de Graaff. Hen heeft thans het fas cisme in zijn ware gedaante kunnen zien. In Nederland is men gaan beseffen, dat brengt hulp In gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere rooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) de onafhankelijkheidspolitiek van mr. Patijn verkeerd is, want een kleine natie zonder bondgenooten is een gemakkelijke prooi voor de landen met agressieve aspiraties. De beste bondgenoot is volgens spreekster de Sovjet- Unie. De Sovjet Unie was het eenige land, dat zich bereid verklaarde zijn verplichtingen ten opzichte van Tsjecho Slowakije na te komen en met de andere mogendheden den aanvaller te lijf te gaan. Spreekster schetste tenslotte den huidigen toestand in Sovjet Rusland, welk land er naar zij zeide. in tegenstelling met het overige Europa, in alle opzichten uitstekend voor staat. De tweede spreker was ds. B. Boers em. predikant. Hij zeide, dat de idealen „broeder schap". „gerechtigheid" en „vrede" volkomen in de Sovjet Unie verwezenlijkt zijn. „Kameraadschap" is het wachtwoord van de geheele Russische samenleving en de vrede wordt er als een kostbare schat be waard. De Sovjet-Unie is volgens ds. Boers het eenige land ter wereld waar de samen leving wordt belieerscht door sociale recht vaardigheid. De zorg om het dagelijksche brood kent men al lang niet meer in Rus land en daartegen steken de christelijke lan den met hun groote zorgen en stijgende be zorgdheid wel zeer sterk af. Spreker merkte op, dat er door Jan en alleman critiek wordt uitgeoefend op de Sovjet Unie. De meesten vonnissen echter zonder dat zij iets van het land afweten. Ook door de officieele kerk in al haar afdeeiingen wordt een onjuist beeld van ce Sovjet Unie gegeven. Spreker hoopte dat de kerk eenmaal haar houding zouden •wijzigen. Op beide redevoeringen volgde eenige dis- cursie. Tegen elf uur sloot de voorzitter de vergadering. VOOR DEN KANTONRECHTER voor automobilisten die onder „den invloed" zijn. Geen alcohol hij snelverkeer zegt Haarlemsche kantonrechter. HAARLEM, Maandag. Als er een euvel is, waartegen door den Haarlemschen Kantonrechter bijzonder streng wordt opgetreden, dan is het wel het besturen van een auto terwijl men onder invloed van sterken drank is. Onveranderlijk worden derge lijke roekelooze automobilisten of motorrij ders bestraft met 14 dagen hechtenis en een jaar ontzegging van het rijbewijs. En ondanks deze strenge bestraffing gaat er bijna geen zitting voorbij of er verschijnen eenige verdachten, die na diverse borrels te hebben gedronken, achter het stuur van een auto kruipen of op de motorfiets gaan zitten en danwee de overige weggebruikers! Ook in de zitting van hedenmorgen werden weer twee autorijders, die niet nuchter achter het stuur hadden gezeten, tot de gebruikelijke straf veroordeeld. De eerste verdachte was een handelsreizi ger uit Den.Haag die op 30 Augustus nabij de Liebrug te Halfweg met zijn auto in botsing was gekomen met een autobus. De autobus kwam uit de richting Haarlem en trachtte door naar rechts uit te halen nog een aan rijding te voorkomen doch de verdachte reed zoo ver links van den weg, dat een botsing on vermijdelijk was. Een Halfwegsche veldwachter had gecon stateerd dat de handelsreiziger „onder den invloed" was geweest. „Ik had slechts twee of drie biertjes gedron ken. edelachtbare," zei de verdachte. Doch de Kantonrechter repliceerde: Als U achter het stuur gaat zitten moet U heelemaal geen al cohol gebruiken." De bestuurder van de autobus verklaarde, dat de verd. erg over den weg geslingerd had. Een inzittende had den indruk gekregen dat de handelsreiziger „wel iets op had". Tenslotte verklaarde de veldwachter nog eens nadrukkelijk dat de handelsreiziger te veel gedronken had en kennelijk niet in staat was geweest een motorrijtuig te besturen. De ambtenaar vroeg 14 dagen en 1 jaar ont- zegging. De Kantonrechter veroordeelde con form. De tweede verdachte, die deze straf kreeg had 3 Sept. op de Zandvoortschelaan gereden uit de richting Zandvoort. Ook deze verdachte was zoodanig onder den invloed geweest dat i hij tegen een auto, die uit Haarlem kwam was 1 aangereden. Ook bij deze aanrijding had de andere autobestuurder alle mogelijke moeite gedaan een botsing te voorkomen, door zoo ver mogelijk naar rechts te gaan, doch ook in dit tweede geval had de verdachte zoo over den weg geslingerd, dat de wagens tegen el kaar waren gereden. Zoowel de inzittende van de aangereden auto, een 29-jarige houthandelaar uit Zand voort, als zijn vrouw hadden geconstateerd, dat de bestuurder van den anderen wagen dronken was geweest. Deze verklaring werd nog eens bevestigd door een agent uit Zand voort. zoodat de Ambtenaar het wettig bewijs geleverd achtte en de bovengenoemde straf requireerde waarmede de Kantonrechter zich kon vereenigen. Bloembollen naar België gesmokkeld. Een 37-jarige Hillegomsche bloemist stond gistermiddag voor den Kantonrechter terecht omdat hij zonder geleide-biljet bloembollen naar België had verzonden. Verdachte had eerst aan een expediteur ge vraagd of deze genegen was de bollen naar België te brengen zonder geleide biljet.. De ex pediteur ging daar echter niet op in. Toen de bloemist zag, dat hij op die manier niet ver der kwam, trachtte hij de bloembollen als aardappelen te verzenden. Toen de expediteur ook dit weigerde ging hij naar een anderen ex pediteur en verzocht hem de partij bestaande uit 320 zakken naar Rotterdam te vervoeren en daar aan boord van een schip, dat naar Breskens ging, af te geven. Dit was gebeurd. Hierop ging de verdachte met twee bloemist- arbeiders naar Walvoorde in België waar de partij werd geplant. Kantonrechter tot een der bloemistarbei ders: „Heeft verd. niet gezegd, dat hij de tul pen gesmokkeld had? Get.: Nee,'dat heeft hij absoluut niet ge zegd. Kantonrechter tot den volgenden getuige Bent U ook in Walvoorde geweest? Get.: Nee. Kantonrechter: Maar U bent toch naar Bel gië gegaan. Get.: Ja, maar ik weet niet meer, hoe dat plaatsje heette De Ambtenaar achtte de smokkelarij bewe zen en eischte f 500 boete. De verdachte zei, dat hij de tulpen slechts tot Rotterdam had laten vervoeren en er verder niets van wist. De Kantonrechter kon zich echter met het requi sitoir van den Ambtenaar vereenigen en ver oordeelde verdachte comform Als:. Ned. Metaalbewerkersbond ÖN DEI? WOOD w Schrijfmachine In Standard en Portable modellen. Vraagt demonstratie. 3. M. CERDING - N. Gracht 35 TELEF. 12455 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Propaganda-avond. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Me taalbewerkersbond gaf Maandag in de groote zaal van het gebouw St. Bavo, Smedestraat, ter opening van het wïnterprogramma een propa ganda-avond, die druk bezocht was. Op het podium prijkte een bloemstuk, dat de Haarl. Bestuurdersbond had aangeboden naar aanleiding van het feit dat de afd. Haar lem van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond een ledental van 1500 heeft bereikt (en inmid dels ook alweer overschreden). De voorzitter der afd. Haarlem, de heer G. van 't Hul, sprak een openingswoord, waarin hij den H.B.B. voor deze attentie dank zegde en verder gewaagde van de ledenwerfactie, die de afdeeling gaat inzetten. Verschillende pro pagandamiddelen zullen worden toegepast. Veel huisbezoek zal noodig zijn; spr. deed een be roep op allen, hieraan mede te werken; de vrouwen moeten zich aan de propaganda-actie niet onttrekken. Er zijn nu ruim 1500 leden: dit aantal moet worden verdubbeld; er zijn nog veel te veel ongeorganiseerden; zelfs is in de kleinindustrie het meerendeel der arbeiders nog ongeorganiseerd. Tenslotte vestigde spr. de aandacht op de zes cursussen, die het afdeelingsbestuur voor den aanstaanden winter heeft georganiseerd en die alle zeer veel zullen bijdragen tot ontwik keling en verruiming van den blik der deelne mers. Hierna was het woord aan den Bondspen- ningmeester, den heer J. Landman, die sprak over het onderwerp: „Naar de 50.000 leden". Onder de leuze „10 pet. winst" wordt onder de opperste leiding van het N.V.V. een groote propaganda-actie gevoerd, ter vergrooting- van het aantal leden met een tiende dus. In 1936 begon een opleving in den scheeps bouw, waarmede de metaalindustrie samen hangt. Maar helaas heeft deze opleving zich niet voortgezet. En er zijn nog vele werkloozen in de metaalindustrie, ook al door de mechani seering van de bedrijven. Men zegt wel eens, dat oorlogsdreiging welvaart brengt in de me taalindustrie, maar dit is slechts schijnwel vaart, want o.a. worden de belastingen dan na tuurlijk weer verhoogd. Maar er schijnt hoop gevoed te mogen wor den, dat er een natuurlijke gunstige conjunc- tuurontwikkeiing zal komen. De denkende menseh zal toch tenslotte wel overwinnen. En dan zullen ook breeder kringen zich tot de or ganisatie aangetrokken gevoelen. Van deze ge zindheid moet de propaganda in den aanstaan den winter gebruik maken. In den Metaalbe werkersbond is plaats voor allen, ook voor de religieuse arbeiders. Hoe grooter een organisa tie is, hoe sterker zij ook zijn zal. Spr. gaf nog verschillende wenken voor de propaganda. De beste propaganda is die van man tot man in een vriendschappelijk ge sprek. Ook de vrouwen kunnen hieraan deel nemen. Ook in de gezinnen en met de kinde ren, die in de werkplaatsen werken, moet over deze zaken gesproken worden. Bij deze mon delinge propaganda heeft ook de schriftelijke groote waarde. Men vergete niet. dat véél le den moeten worden gewonnen, want jaarlijks vallen ook leden af. Eindelgk was het eerste pantserhemd gereedEen gelukkig lachje trok over Elize's gelaat, toen zij het eerste van de 11 hem den vóór zich hield. Maar lang- bleven haar handen niet werkloos. Ijverig begon z\j opnieuw, thans aan het tweede hemd. Plotseling hoorde zij een jachthoorn in de verte. Het geluid kwam uit de bergen, scheen dichterbij te komen. Angst bekroop Elize en toen zij ook honden hoorde blaffen, vluchtte zij snel in het hol. Daar bond zij de door haar verzamelde brandnetels bij elkaar en ging er op zitten. Ingespannen luisterde het meisje naar de geluiden van buiten. Steeds dichter naderde het vroolijke geblaf van de honden. Duide lijk hoorde zij nu ook het getrappel van paardenvoeten. En daar sprong reeds een groote hond het hol binnen en nog één en nog weer één. Ze blaften aan één stuk door, liepen terug, kwamen dan weer op Elize toe, die verstijfd van schrik was. Het vreemde gedrag der honden trok de aandacht van de jagers en het duurde dan ook niet lang of zij betraden allen het hol, om te kijken wat zich daar wel in zou bevinden. Eén der knapste ruiters hij was de Koning van het land was de eerste die op Elize toetrad. Aandachtig keek hij haar aan, net alsof hij haar gerust wilde stellen. Nog nooit had de Koning Wordt de propaganda goed gevoerd, dan zal zeker het getal van 50.000 bereikt worden. Na een korte pauze voerde de Arbeiderstoo- neelvereeniging „Vooruitgang" op: „De Schoo- ne Slaapster" van Herman Heyermans, welke opvoering met groote aandacht werd gevolgd. GEREFORMEERDE EVANGELISATIE. Het bestuur van bovengenoemde Evangeli satie heeft in de Leidsche buurt, in het per ceel Oranjestraat 9, een clubgebouw geopend, waar eiken avond jongens en meisjes samen komen. om onder leiding figuurzagen, teeke nen, handwerken, kartonsnijwerk enz. te be oefenen. Bovendien wordt iederen Vrijdag een lichtbeeldenavond gegeven waar toegang hebben jongens en meisjes van 8 tot 15 jaar en Woensdagmiddags een club voor meisjes van 6 tot 10 jaar. Verder wordt er Zondags school gehouden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 12 OCTOBER 1938. Programma I: Hilversum. Programma II Jaarsveld. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Diversen of Pauze. 10.35 Parijs Radio. 12.05 Radio P. T. T. Nord. 2.20 Concert. 3.05 Pauze. 3.10 Droitwich. 3.30 Keulen. 5.20 Parijs Radio. 6.20 London Reg., 7.20 Keulen. 8.20 Fransch Brussel. 9.20 Ned. Brussel. 11.20 Keulen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of Gramofoonmuziek. 10.35 London Regional. 12.50 Droitwich. 2.00 Fransch. Brussel. 2.20 London Regional. 3.45 Droit wich. 8.05 London Regional, pl.m. 8.35 Droit wich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00— 8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Opera muziek. 1. Aïda, koor der Staatsopera en orkest. 2. Cavalleria Rusticana, Sopr.. koor en or kest. 3. Le Barbier de Seville, Mezzo-sopraan, tenor en orkest. 4. Morgenstimmung, operaorkest van Parijs. 5. La Princesse Jaune, Berl. Philh. Orkest. 6. Ases Tod, Operaorkest van Parijs. 7. Der Freischütz, Philh. Orkest van Berl. 8. Marta. Ouverture, Staatsoperaork v. Berl. 9. Rigoletto, E. Berger. 8.00—12.00 Diversen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De eerstvolgende vergadering der Kamer zal worden gehouden op Dinsdag 8 November a.s. des avonds te 8 uur. zulk een beeldschoon meisje gezien. (Wordt vervolgd). Voor den Politierechter. „Dat doet de deur toe". In de Staathuishoudkunde, inzonderheid waar het omgang tusschen staten onderling betreft, is opendeurpoliliek een zeer goede weg om tot yrede te komen. In de huishouding der individuen, inzonder heid waar het den omgang tusschen menschen onderling betreft, is opendeurpolitiek echter een zeer goede weg om tot een oorlog te ko men! En niet zoo'n zuinige ook! Maar oorlog maken dat mag niet in de ge ordende samenleving, en als we 't toch doen worden we voor den rechter gedaagd, die ons straft opdat we 't nooit meer zullen doen. Zoo gebeurde dat ook met twee Haarlemsche huisvrouwen, die gisteren voor den politierech ter moest verschijnen. Zij wonen beiden in één huis. De één een verdieping hooger, of de ander een etage la ger, naar verkiezing. Mevrouw beneden liet de deur van haar keu ken openstaan. Dat was natuurlijk erg vrien delijk; en zou mevrouw boven misschien tot een snoepje uit de pan genood hebben om de voor treffelijke kookkunst van haar buurvrouw te bewonderen, doch.... elke medaille heeft een keerzijde en de (figuurlijke) keerzijde van de open deur is detocht. (Menschen, die in de huishouding der staten, m.a.w. de interna tionale politiek thuis zijn zullen weten dat de politiek van de open deur daar ook wel eens iemand op den tocht heeft gezet!) Mevrouw boven werd door die open deur be neden vaak op den tocht gezet. En iedereen weet dat tocht een vervelend iets is. En de me vrouw van één-hooger-dan-de-andere, ging naar beneden en deed de keukendeur dicht De mevrouw van één-lager-dan-de eene be merkte het fiasco van haar opendeur-politiek en besloot totoorlog. Zij snelde de andere mevrouw achterna en greep haar bij de haren. Met het trieste resultaat dat gistermorgen op het groene laken van de tafel des politierech ters een envelop met doorschijnend venster lag, inhoudende een stuk van overtuiging: een lok haar! Vrouwen hebben de gewoonte om van hun baby's lokken haar in een couvert te bewaren ter herinnering aan den vervlogen jeugdtijd. 't Valt echter bezwaarlijk aan te nemen dat buurvrouwen dergelijke allures onderling gaan aannemen en in teedere buien een lok haar willen bemachtigen ter herinnering aan den heerlijken tijd dat zij buurvrouwen waren. Neen, die lok op de groene tafel was zuiver krijgsbuit en de wijze politierechter moest den uitgebroken huisoorlog den kop indrukken door de schuldige te straffen. Nu is het weliswaar, nog nooit gelukt om ook in de huizen-oorlogvoerende partijen ervan te overtuigen dat één van beiden schuld heeft. Maar gelukkig heeft de wet daar het instituut van het getuigenis voor uitgevonden, want anders zou nooit een einde aan al dat geruzie komen. En de getuige was in dit geval het dienstmeisje van mevrouw van-één-hooger- dan-de-andere. En zij verklaarde onder eede dat mevrouw van beneden de aanvallende partij was. Doch mevrouw van beneden zei zooals alle aanvallende partijen dat mevrouw van bo ven haar eerst een stomp had gegeven. Dit werd door de getuige plechtig ontkend. Er waren ook nog scheldwoorden gevallen, doch die vertroebelden de situatie onnoodig. Waar het om ging was het feit. De lokken op de tafel spraken een stille maar overduidelijke taal En het dienstmeisje bracht 't ten overvloede onder woorden: mevrouw van beneden viel mijn mevrouw van achteren aan en trok haar aan de haren. En de rechter verduidelijkte 't nog meer: „Die haren heeft u toch uit het hoofd van uw buurvrouw getrokken", sprak hij tot verdach te. Het tochtte wel erg, maar toch niet zoo erg dat die haren uit 't hoofd waaiden?!" De Officier waarschuwde de beide partijen dat als zij op voet van oorlog bleven voortleven hij een volgend maal gevangenisstraf zou voor- steelln. "Nu wilde hij nog een boete van f 15 vragen subs. 12 dagen hechtenis. De uitspraak van den rechter luidde: f 15 subs. 16 dagen hechtenis. Misschien zal de sehuldigverklaarde blijven meenen. dat zij niet begonnen is en dat zoo'n straf „nou heelemaal de deur toe doet". Het is te hopen dat de straf niet alleen in dezen spreekwoordelijken zin de deur toedoet, maar vooral in letterlijke beteekenis. De deur van de keuken namelijk. Opdat het niet meer tochten zal. En er vrede zal zijn in het huis....

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6