Autobus botst tegen „Oplegger". Werkloosheid blijft nog afnemen Zoekt mondeling contact met Ivorol-tandpasta Kunst in Haarlem en daarbuiten. Dagboek van een H. B. S.-er WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Twee dooden en zeven gewonden. Omstreeks middernacht is op den nieuwen rijksweg, tusschen Delft en Overschie, een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat tot dusver aan twee menschen het leven heeft gekost en waarbij zeven personen min of meer ern stig zijn gewond. Op dat tijdstip kwam een vrachtauto met .g. oplegger uit de richting Rotterdam. Toen chauffeur van deze vrachtauto in de ge- Pijnacker een langs den berm van den stilstaande autobus opmerkte, wilde hij passeeren en haalde daartoe naar links lit. Daarbij merkte hij vermoedelijk niet, dat uist op dat oogenblik een autobus van de N.V. Jotax uit Rotterdam, uit tegenovergestelde ichting naderde, welke zich tegelijkertijd ter ioogte van de stilstaande bus bevond. Het ge- olg was, dat de Cotax-bus door den oplegger :erd gegrepen en. hoewel niet met groote snel- leid rijdende, aan één zijde totaal werd open ereten. De gevolgen waren verschrikkelijk. Door de hevige botsing werden de ban ken van de autobus in elkander ge drukt. Toen het voertuig tot stilstand was gekomen en men ijlings te hulp snelde om de passagiers te redden, ble ken twee hunner, die op de bank ach ter den chauffeur hadden plaats ge nomen, op slag te zijn gedood. De chauffeur zelf, hoewel gewond, had geen ernstig letsel gekregen, doch ze ven passagiers bleken min of meer ernstig gewond. Het duurde geruimen tijd vooraleer men er in slaagde één hunner, die tusschen de ineengedron gen banken van het voertuig bekneld zat, uit zijn benarde positie te be vrijden. Onverwijld werd geneeskundige hulp gere- en weldra waren twee auto's van den dienst uit Rotterdam en twee den geneeskundigen dienst uit Delft, als- een ambulance-wagen van het Roode uit Overschie ter plaatse. Bij dit verkeersongeluk zijn om het leven de 26-jarige mevrouw K.-O. en de H. te Rotterdam. De echtgenoot van eerst de heer K., alsmede de 54-jarige V„ 66-jarige L., de 34-jarige L. en nog een pas- ;agier, allen uit Rotterdam: zijn in het Oude >n Nieuwe Gasthuis te Delft opgenomen. Twee aisters van mevrouw K„ die niet levensgevaar- ijk gewond bleken, zijn naar het ziekenhuis lan den Coolsingel te Rotterdam overgebracht. Omtrent de toedracht van het ongeval kan rog worden gemeld, dat de chauffeur van de geparkeerde autobus -ter plaatse tot de ontdek king kwam, dat de benzinetank ledig was. Hij leed daarop een beroep op den bestuurder van hem passeerende auto. die zijn wagen tot bracht, doch deze niet geheel aan kant van den weg plaatste. De chauffeur Het doodelijk schietongeluk in de Chassé-kazerne te Breda. Voorwaardelijke straf tegen luitenant geëischt. Voor den krijgsraad te Breda is Dinsdag be handeld de zaak tegen den 26-jarigen J. W. de Br., afkomstig uit Rotterdam, reserve-tweede luitenant van het zesde regiment infanterie te Breda die zich te verantwoorden had wegens het feit, dat het aan zijn schuld te wijten is, dat de dienstplichtige soldaat H. W. van Dongen op 23 Juni j.l. te Breda door een schot een geladen dienstpistool zoodanig in het is getroffen, dat deze korten tijd daarna Op 23 Juni heeft de reserve-luitenant den soldaat van der Gouw overgegeven dienstpistool, teneinde het schoon te maken, hoewel hij wist. dat de soldaat de noodige kennis en ervaring bezat om een dergelijk vuurwapen om te gaan ter hij zich van te voren niet heeft overtuigd, het wapen niet geladen was. Toen Van der op de kamer kwam, heeft hij het pistool op een krib gelegd. De soldaat Van Hout zag het wapen liggen en nam het vervolgens in handen. Plotseling ging het af en de soldaat Van Dongen werd door een kogel getroffen en overleed spoedig aan de gevolgen van de ver wondingen. De res. luitenant voerde niets te zijner ver dediging aan. doch sprak zijn leedwezen uit over het feit, dat door zijn daad de soldaat Van Dongen is overleden. Hij betuigde ook zijn deelneming aan de ouders van den soldaat. De auditeur-militair mr. J. S. L. Aghina, hierna requisitoir nemend achtte de schuld tan verdachte bewezen en eischte tegen hem een voorwaardelijke hechtenisstraf van één maand met een proeftijd van twee jaar. De verdediging werd gevoerd door mr. Sas sen uit Den Bosch, die er op wees. dat tus schen de daad van den res. luitenant, namelijk het overreiken van het geladen pistool aan den soldaat Van der Gouw en het eindelijk ge volg. namelijk den dood van den soldaat Van Dongen, is gekomen de niet te voorziene daad van den soldaat Van Hout. zoodat de keten van causaliteit tusschen de daad van den res. luitenant en den dood van het slachtoffer is verbroken. Hierdoor kan men den dood van het slacht offer dan ook niet meer wijten aan de schuld van den beklaagde. De directe oorzaak van den dood van den soldaat Van Dongen moet geweten worden aan de roekelooze daad van den soldaat. Van Hout;, die met het vuurwapen is gaan spelen, wetende dat een pistool een gevaarlijk wapen is. Spreker concludeerde dan ook tot vrijspraak. De krijgsraad zal over veertien dagen uit spraak doen. van den trailer, de heer K. uit Haarlem, werd daardoor genoodzaakt zoodanig naar links uit te halen, dat hij op het rechterrijvlak terecht kwam. De politie te Pijnacker in welke gemeente de aanrijding geschiedde, stelt een uitgebreid on derzoek in. De autobus, waarmee een z.g. „wil de dienst" tusschen den Haag en Rotterdam werd onderhouden, is geheel versplinterd. Slachtoffer van gevaarlijk kruispunt. Motorrijder zwaar gewond. Dinsdagmiddag te ongeveer twee uur is op het gevaarlijke kruispunt aan het Keern onder de gemeente Hoorn de motorrijder J. Poudifee uit Medemblik. komende van deze plaats, door een auto, welke uit de richting Berkhout kwam, gegrepen en ernstig gewond. Tegelijk met den motorrijder naderden twee auto's genoemd kruispunt. P. heeft klaarblij kelijk alleen den voorsten wagen opgemerkt. De tweede auto zag hij te laat. zoodat hij dezen niet meer kon ontwijken. Een botsing was het gevolg. De man werd zwaar gewond: een been was verbrijzeld en hij had ook hoofd wonden opgeloopen. Het slachtoffer is in ern- stigen toestand naar het St. Jansgasthuis te Hoorn overgebracht. Het motorrijwiel was geheel vernield. Een proces tegen de K. L. M. Om octrooi-rechten van een Franschman. 's-GRAVENHAGE, 11 October. Voor de civiele kamer van de Haagsche rechtbank heeft de Franschman Sarazin uit St. Brix een rechtsgeding aanhangig gemaakt, omdat, naar hij beweert, in de Amerikaansche toestellen van de K.L.M. een octrooi is verwerkt, waarvan Sarazin de eigenaar is. Het gaat hier om een octrooi van een torsie- trillings demper van de motoren, geleverd door de Wright Aeronautical Corporation en de Curtiss Wright Corporation. De Franschman heeft nu de K.L.M. en de beide Amerikaansche maatschappijen gedagvaard en vordert vast stelling van' de octrooi-schending en schade vergoeding. Voor de K.L.M. stelde zich Dinsdagochtend mr. G. H. C. Bodenhausende Amerikaansche maatschappijen lieten verstek gaan. Voor Sarazin treden op mrs. Polenaar en Kan te Amsterdam. VIERDE WEGVERKEERSDAG VAN DE K. N. A. C. Donderdag 3 November a.s. in Den Haag. In het kader van de achtste veiligheidsweek der Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, welke van 31 October tot en met 5 No vember e.k. wordt georganiseerd zal op Don derdag 3 November in het gebouw van den Dierentuin te 's-Gravenhage de vierde wegver- keersdag worden gehouden. Overal in Nederland gebruikt men graag MAGGIS Justabletten^ Maggi's Jus is smakelijk, krachtig, geu rig en gemakkelijk klaar te maken. In vijf minuten tijds hebt U van één justablet circa L. bruine jus gereed. En U kunt er zo veel soorten jus mee maken bief stukjus, pikante saus, spekjus, kortom Maggi's Justabletten zijn een uitkomst Let op de geel-rode etiketten en de fabrieks merken: de naam Maggi en de Kruisster -y- MAGGI* JUS (Adv. Ingez. Med.) De Afsluitdijk in den storm. Verlaging van het peil van het IJselmeer gewenscht? De heer Van der Waerden heeft aan den mi nister van Waterstaat de volgende vragen ge steld: 1. Is de minister bereid mede te deelen, wel ken omvang de aantasting van den afsluitdijk van het IJselmeer ten gevolge van de jongste stormen heeft genomen, alsmede welke de ge volgen zijn voor de werken van den N.O.-pol- der? 2. Kan de minister mededeelen, of en in welke mate het peil van het IJselmeer op het tijdstip van het intreden van den storm afweek van het thans als normaal aangenomen peil (0.13 M N.A.P.)? 3. Is er reden om aan te nemen, dat er min der gevaar voor stormschade bestaat, naarmate het peil van het IJselmeer het gewenschte peil van 0.40 M. N.A.P.) nadert? 4. Kan de minister reeds mededeelen. of het gebeurde aanleiding zal geven tot maatregelen om voor de toekomst bedreiging van den af sluitdijk in te perken? Reorganisatie bij de spoorwegen. Binnenkort zullen de heeren J. D. Eevrs, chef van den dienst der exploitatie bij de Nederlandsche Spoorwegen, en ir. H. E. Ver schoor van Sleewijk, adjunct-chef bij ge noemden dienst, die beiden reeds den zestig jarigen leeftijd zijn gepasseerd, hun dienst verband bij de Spoorwegen beëindigen en in het genot van pensioen worden gesteld. Waarschuwing aan inbrekers. „Geen geld, slechts boeken". Eenige maanden geleden is ingebroken in een kantoor van een houtwarenfabriek te Wormerveer. De buit was slecht gering, den volgenden ochtend miste men een schrijfmachine. De twee brandkasten waren nog intact dank zij de waarschuwing, die er was opgeplakt: „In deze brandkast is geen cent te vinden, wij bewaren er uitsluitend voor inbrekers waar- delooze kantoorboeken in; de sleutel ligt op het bureau". Inderdaad lag de sleutel daar, de inbrekers hadden het advies gelezen, en ter controle een der kasten opengesloten. Inder daad vonden zij niets anders dan zware, dicht beschreven .folianten. De daders, een oude recidivist, die achttien jaar in Nederlandsche gevangenissen heeft doorgebracht en zijn jeudige compagnon wer den korten tijd later voor een andere inbraak gesnapt. Behalve zware straffen haalden zij zich een nieuwe vervolging op den hals voor de mislukte Wormerveersche rooftocht. De bejaarde recidivist werd voor dit laatste misdrijf veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf wegens diefstal in vereeniging van een schrijfmachine. De recidivist, die thans voor het Amsterdamsche hof terecht stond .zijn medegevangene had afgezien van hooger beroep kwam nu met het ver weer, dat hij met dien diefstal eigenlijkeniets te maken had. Wel had hij ingebroken, maar toen hij zag, dat er geen contanten waren wilde hij van diefstal afzien. „Ik houd niet van roerende goederen, want je weet niet, waar je er mee heen moet". Zijn jonge compagnon had er anders over gedacht: „Dan hebben we tenminste wat voor de moeite. We motsten die machine wel gap pen om den chauffeur te betalen". De procureur-generaal mr. dr. D. Reilingh requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank negen maanden gevangenisstraf) Laagste percentage sinds 1932. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens hem door het centraal bureau voor de statistiek verstrekte voorloo- pige gegevens in de week 19 t.m. 24 September 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 566.010 per sonen (waaronder 75.107 landarbeiders). Van de 490.903 verzekerden buiten de landar beiders was het werkloosheidspercentage 21.9 (in de vorige verslagweek 5 t.m. 10 September 1938, was dit percentage 22.2). In de tweede verslagweek van September was het werkloosheidspercentage voor verze kerden (zonder landarbeiders) in de laatste ja ren als volgt: 193 226.7 193 324.1 193 425.6 193 530.2 193 630.7 193 723.5 193 821.9 Op 10 September 1938 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 320.404 werkzoekenden, waarvan er 302.884 werkloos waren (nl. 289.469 mannen en 13.415 vrouwen). Blijkens opgave van den directeur-generaal voor de werkverschaffing en steunverleening bedroeg op 24 September 1938 het aantal tewerk gestelde werkloozen 44.432 en het aantal ge steunde werkloozen 128.498 tezamen 172.930 verzorgden (voorloopige cijfers). Het verschil tusschen het aantal ingeschre ven werkloozen en het aantal verzorgden wordt in de eerste plaats verklaard, doordat onder het aantal verzorgden (dit zijn in hoofdzaak kostwinners van gezinnen) de werklooze ge zinsleden niet worden medegeteld; deze zijn echter wel als werkzoekende bij een arbeids beurs ingeschreven. In de tweede plaats bevinden zich onder de ingeschrevenen een aantal verzekerden, die uit- keering genieten uit een werkloozenkas; dit aantal is thans nog niet op te geven In de derde palats zijn een aantal werkloo zen in cultureelen zorg (cursussen en kampen) Hun aantal bedroeg in Augustus 12.669. KABELAANLEG KOST EEN MILLIOEN MEER. Zooals men weet, wordt tusschen Rotter- dam en Den Haag een 150 volt kabel gelegd De kosten hiervan zijn geraamd op 3.600.000 Trans is gebleken, dat dit bedrag ongeveer een millioen te laag geraamd is. mede in verband met strengere eischen, door Defensie gesteld. Deze geeft een ware mondwasscbing en maakt Uw tanden werkelijk wit. Heerl. schuimend. Frisch v. smaak en... zeer zuinig. Tube 60.40 en 25 ct. Motorrijder slachtoffer van ono pi etlendheid. Dinsdagmiddag is de 57-jarige slager Bak ker uit Zeist op het kruispunt Oude Arnhem- scheweg—Laan van Berk en Rooyen met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een uit Nijmegen afkomstige personenauto. B. reed op den Ouden Amhemscheweg en schijnt geen aandacht te hebben geschonken aan de van rechts van de Laan van Beek en Rooven komende auto. De motorrijder werd twintig meter meege sleurd. Hij liep ernstige verwondingen aan het hoofd op en overleed kort na het ongeluk. Wagemaker. Loots en Rees in het Frans Halsmuseum. De eerste groepstentoonstelling der Haar- lemsche artisten trekt blijkbaar de aandacht die ze verdient en wordt vrij druk bezocht. Ze sluit aanstaanden Zondag. Daarom wijden wij ons Woensdagsche artikeltje aan haar en willen wij op de drie hierboven genoemde schilders, die in ons eerste verslag slechts terloops ge noemd zijn, terug komen. Zij vertoonen gedrieën een zekere verwant schap en zoo toeval of lot ook Van Egmond in deze eerste groep had opgenomen, zou een Haarlemsch quartet gevormd zijn. waarvan nei ging en karakter tot interessant samenspel kan leiden. De werkzaamheid van een Herman Kruyder in deze streek is aan de genoemde jongeren niet voorbijgegaan zonder ze te beroe ren: bij het voortgaan der jaren zal ieders in dividualiteit zich zelfstandiger ontwikkelen naar de mate de innerlijke kracht sterker is. Voor zoover men dat op dit oogenblik kan nagaan is Wagemaker de sterkste schilder der drie exposanten. Het hanteeren der verven is voor hem een natuurlijke functie geworden als praten en eten of drinken. Alle waarlijk echte schilders hebben dat, al is hun spraak ook nog zoo verschillend. Wagemaker heeft niet de vormvastheid, het onverbiddelijke van Kruyder, ook niet diens gerijpte kleurstellingen, maar wel diens kleurgevoeligheid: zelfs is hij genuan ceerder dan de oudere schilder, in zijn reacties nerveuser cn in het werk der laatste jaren als het ware licht musiceerend over thema's, die Kruyder met vol pedaal zou hebben voorgedra gen. Kruyder was nimmer in Parijs en zijn klankrijk expressionisme was gevoed door den gloed der oude glazenierskunst en een Ger- maansche anti-speelschheid. Wagemaker. van een jongere generatie, zag de herleving in Frankrijk eener lichter-gevleu- geld,e Muze, even ernstig, maar eharmeerender. tegemoetkomender dan de straffe voorgangers uit de kringen van Mare en Kandiuskv geweest waren. Nu kan ik mij voorstellen dat men glimlacht als men bij de hier tentoongestelde schilderijen van Wagemaker, die respectievelijk een koe, een zeug en twee varkens voorstellen van charmeerende kunst hoort praten. Toch zou ik dat willen volhouden: men moet echter bedenken dat het niet die nuttige dieren op zich zelf zijn, die eenige charme behalve voor den slager dan kunnen tentoon sprei den, maar dat het Wagemaker's wijze van beel ding, zijn doordringen in hun kleurigheid, gees tig en raak zijn, de charme hebben. Ik zou zelfs de schilderij met de zeug. als schilderij bezien, de voorkeur geven boven de bouquet met bloe men. doch ik ben mij er van bewust de meer derheid der beschouwers tegenover me te vin den, omdat die, als regel, de charme vindt in het voorgestelde en niet in de wijze waarop iets voorgesteld wordt. Op eenzelfde wijze kan ook over het werk met de „schelvischkoppen" geredeneerd worden. Men mag nu gerust zeggen: „als ik zoo iets aan mijn wand hang. ruikt mijn gansche huis naar visch" en daarmede feitelijk de gunstigst mogelijke kritiek uitspreken, dat neemt niet weg dat zulk bezvraar de qualiteiten van een kunstwerk niet raakt. Die zitten hier in de even geestige als openhartige wijze waarop 0de schil der ons. zoo'n schelvischkop in de fijnste nuan ces ontledend wat ziin kleur betreft, tracht aan te toonen hoe hij zelf van die wonderlijke, alle- daagsche en toch zelden opgemerkte schoonheid heeft genoten. Als de schilder er in slaagt dat men dat met hem mee voelt is de zaak voor elkaar en doet het er verder weinig toe hoe een reëele visschenkop riekt. Het zou immers anders in een museum niet uit te houden zijn waar eeuwen-oude visschen van Van Beyeren. Snijders en andei'en de wanden sieren! Met dat al blijft een ieder Vrij aan zijn wand te hangen waar hij behagen in schept, dat moet nimmer ontkend worden. Al zijn de daarvoor geldende motieven niet steeds een bewijs van kunst begrip. <c> ^9- Gaat u maar na: 43500 onge lukken per jaar, dat is er gemid deld één ongeveer per 13 minu ten! En als iedereen blijfi denken, dét de schuld bij anderen ligt, dan beleven we misschien nog een gemiddelde van 13 onge vallen per minuut! - Om tot Wagemaker terug te keeren: in blad is kort geleden zijn „koe" gereproduceerd en wij hebben daarbij van onze waardeering blijk gegeven voor zijn werk in het algemeen We kunnen het dus hierbij laten en alleen onze lezers aansporen zijn inzending hier aandachtig te bekijken en in de reeks werken de kleur waar het hier op aan komt met ons van be lang te vinden. Albert Loots is in zijn jongste werken na aan dat van Wagemaker verwant geraakt. Hij heeft zich daartoe niet behoeven te forceeren want van den aanvang af heeft zijn werk zich tot een zelfde soort kleurgevoeligheid bekend Er is in Loots' werk iets nog van de kinderlijk' blijheid, van het nog jong-zim. waardoor het vaak zeer aantrekkelijk is. Hii geeft iets dat herinnert aan de zonnige kleurigheid der schil ders uit de Maasvallei, waartoe in een vorige generatie Jules Brouwers behoorde Zijn koren landschap vooral deed mij aan dien aangena- men en kundieen schilder denken en Loots zoi onder de schilders van Zuid-Limburg geen kwaad figuur slaan. Hier zijn het de Brabant- sche boerderijen, badend in zomersche kleuren weelde. die hem gelukkig moeten hebben ge maakt en hij is er wel in geslaagd ons van dat geluk deelgenoot te maken. In een getoek»nd kinderportret toont hii zich een goed beelder van de zuivere kinderlijkheid, die hii voorzich tig toetsend in ziin zwart-en-wit omschrijft. Een ionge kunst, deze van Albert Loots, die belang stellende sympathie waard is. Over Rees, tenslotte, is, bij zijn portret, dat men hier nu ook aantreft, al het een en ander gezegd op deze zelfde Dlaats. Hij is anders ge aard dan ziin benteenooten en paart aan een modernen kiik op de dingen soms een eenigs- zins ouderwetsch aandoende voordracht. Het kan verwonderlijk schijnen hoe iemand, als hii doorkneed in technische mogelijkheden in het eigen vrije werk een zekere simpelheid be streeft die er zeker een bekoorlijkheid van uitmaakt en tegelijkertijd niet van een ge raffineerd penseelvoerder als Rees verwacht wordt. Er is in zijn wollige, korrelige verfop- dracht iets dat aan tasten, aan onzekerheid doet denken, doch op hetzelfde moment er een meen kant. een eigen karakter aan verleent. Er is soms iets demonstratiefs in Rees: als vreesde hii-te schilderen gelijk Frans Hals. schildert hij geliik Rees. Ook daarin schuilt zelftucht. F°n klein doek met Hyacinten trekt zooal- de V]amen zeggen od de groote meesters. wii zagen het gaarne. En in de portretten zijn kundigheden onmiskenbaar. Rees staat apart, zelfs onder wie hem in schilderlijk streven, na staan. Hij kan zich dat isolement veroorloven omdat slechts enkelen, als hij. ouderwetsch kunnen zijn in he' moderne, en modern in het ouderwetsche. Een "igen plaats neemt hij in Haarlem's kunstleven in. J. H. DE BOIS. Er is iets ontzettends gebeurd. Een ramp. Niets meer of minder dan een doodgewone verschrikkelijke ramp. Mijn toe komst ligt in gruzelementen, ons heele huis gezin is in de war. de school davert op zijn grondvesten. Je hebt van die wereldschok kende gebeurtenissen die je op het meest on verwachte oogenblik overvallen en waar je volkomen machteloos tegenover staat. Ik oeins mijn hersens stuk. maar helpen doet iet niet. IK BEN MIJN AGENDA KWIJT Zoomaar kwijt. Weg is-ie. Spoorloos. Ver- schwunden. Gedeserteerd. Foetsie Zelfs de concierge is er in gemengd en dat :s de man op school waar we eigenlijk alle maal bang voor zijn. Hij is een oud-zeeman en wat donderen betreft is de Baas een kind bij hem vergeleken, hoewel die ook niet op zijn mondje gevallen is. Hoe het komt, weet ik niet. maar opeens was hij weg. Mijn agenda bedoel ik. In het begin vond ik het heelemaal niet erg. Je kan eigenlijk net zoo goed een kras in je boek zetten tót hoever je bent. Het gaat nog gauwer ook. Maar de „dames en heeren do centen". zooals de Baas altijd zegt. als hij een plechtige toespraak houdt, waren het daar niet mee eens. Max, waar is je agenda? Zou je je huiswerk niet eens opschrij ven, Max? Wat is dat daar voor geknoei in je boek, Max? Dat komt er van als je op de eerste bank zit. Den eersten dag kom ik er nog tusschen uit met „vergeten juffrouw, vergeten me neer", maar den volgenden liep ik bij wis kunde volkomen tegen de lamp. We hebben vijf uur en dan nog twee uur mechanica, allemaal van denzelfden kwibus, die doet of hij ongelooflijk sympathiek is, maar intus- schen! Hou *m in de gaten! Zeven uur in de week van één leeraar. dat is geen kleinig heid. Dat. moet je niet uitvlakken. Niemand denkt er ooit aan wat dat voor ons, leerlin gen. beteekent. Eiken dag een uur en Don derdags twee. Zeven uur in de week tegen hetzelfde grijze pak zitten kijken en teeen dezelfde das (alleen na Sinterklaas een nieuwe), dat gaat je ook niet in je kouwe kleeren zitten. En altijd een groote passer onder zijn arm en een driehoek en altijd vol krijt (behalve het eerste uur) En altijd de zelfde grapjes, waar we om lachen moeten, anders wordt, hij kwaad. Ach. mijn vriend Maxïmiliaan! Alweer uw agenda „vergeten"? (op zoo'n toon praat ie, je wordt er dol van). Nee meneer, ik ben 'm kwijt. Kwijt? Kwijt? Zijn agenda is men niet kwijt. Maxïmiliaan. Zijn agenda legt men 's avonds onder zijn hoofdkussen die neemt men 's morgens bij het ontwaken onmiddellijk weer ter hand. Zonder agenda moet men niet kunnen leven. Wie van jullie zou zonder agenda kunnen leven? De klas grijnst gehoorzaam Welnu dan Maximiliaan wat is hierop uw antwoord? Ik kan er niets aan doen meneer. Hij was opeens weg. Dan veroordeel ik je tot het aanschaffen van een nieuw exemplaar en de kosten van het proces. De klas grijnst opnieuw. Maar ik dacht er niet aan om negentig cent of zooiets voor zoo'n agenda uit te geven. Stel ie voor dat mijn oude opeens kwam opduiken. Een nieuwe, dat kon altijd nog. Voor alle voorzichtigheid leende ik den vol genden keer dat we wiskunde hadden even de agenda van een jongen die achter in de klas zit. Ik zag den kwibus laat ik hem nu maar 'erder zoo noemen voor het gemak loeren toen hij het huiswerk opgaf, maar ik grinivkte in mezelf. Hij kon me immers niets maken? Toen boog hij zich over den katheder: Het nieuwe exemplaar. Maximiaan? vroeg hij honingzoet. Ehhet oude meneer. Weergevonden? Ehehja meneer. Het was een zuiver gokje natuurlijk Had ik ..nee" gezegd, dan liep ik er positief ln en nu bleef er nog een kansje. Zoo. zoo.ging de kwibus door en ik zag dat hij me door had. Reik hem mij eens toe, Maximiliaan. Het is mijn agenda niet meneer. Ik heb alleen gevraagd: reik hem mij ens toe, ging hij door. Echt om te treiteren Toen schoot er niets anders over. Welzoo, een geleende agenda. Merkwaar dig. Ik wist niet tegen den jongen van wien :k hem geleend had dat jij je leende tot leenen (De klas grijnst.) Het valt me niet van je mee. Ik heb 'm te leen gevraagd, zei ik gauw. Ik had geen geld voor een nieuwe. Trouwens, misschien vind ik m"n oude nog wel terug. Ik herinner mij niet. dat ik je wat ge vraagd heb, Maximiliaan. Tot zoolang wil je je er wel buiten houden, nietwaar? En dit boek werk zullen wij den Directeur ter hand stellen. Das gemeen! ik had het er uitgeflapt. ,roor ik het wist. En toen ik eenmaal begonnen was ging ik maar door: Hij kan er toch niets 9an doen? Hij kon toch niet nee zeggen? Da's toch zijn schuld niet? Voor ik uitgepraat was, stond ik al op de gang. Zaterdag den heelen middag strafsom men maken en nu is de zaak alweer uit de wereld. MAX. Ik heb 'm alweer terug die agenda. Hij was met mijn opklapbed mee opgeklapt. Hoogleeraren in de Geschiedenis te Amsterdam. Naar de Tel. verneemt hebben de cura toren van deAmsterdamsche universiteit thans hun voordracht aan B. en W. ter be noeming van een hoogleeraar in de Vader- landsche Geschiedenis vastgesteld, nadat over de candidaten, die, naar het oordeel der facul teit. voor beide vacatures in aanmerking kwamen, een uitvoerige correspondentie tus- sche curatorium en faculteit was gevoerd en curatoren meermalen hadden vere'^-d. De voordracht van curatoren za) r alle waarschijnlijkheid, zoo verneemt hr ;d, al dus luiden: Vacature-prof. Brugmans, hoogleeraar in de Algemeene geschiedenis: 1. dr. J. S. Bartstra; 2. jhr. dr. P. j. van Winter. Vacature-prof. Theissen. hoogleeraar in de Vaderlandsche geschiedenis: 1 dr. N. B. Ten- haeff; 2. dr H. A. Enno van Gelder. DR. IR M. H. DAMME NAAR INDIë. Naar wij vernemen zal dr. ir. M. H. Damme. directeur-generaal der P.T.T., op 10 November per K.L.M. voor particuliere doeleinden naar Indië vertrekken. Ongeveer 12 December wordt hij hier te lande terugverwacht.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5