De wilde Zwanen SHELL-SERVICE 25 29 ALBERT HEIJN I I WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 HA A RE EM'S DAGEEAD LUCHTBESCHERMING. Vergadering in hel Oosterkwartier. Het bestuur der afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming had dezer dagen tot de besturen van bouwvereenigingen. speeltuin-, sport- en andere vereenïgingen een circulaire gericht, waarin o.a. werd opgemerkt, dat bovengenoemde af deeling voor het Amsterdamsche- en Slacht huiskwartier een zoogenaamd vakcomité heeft opgericht, dat tot taak heeft, onder toezicht van de overheid en met door de overheid verstrek te middelen, beschermingsploegen samen te stellen, voor bescherming in den ruimsten zin. Het afdeelingsbestuur was tot het verspreiden van deze circulaire overgegaan, omdat de ge schiedenis van de laatste weken heeft doen zien, dat op het terrein der luchtbescherming niets was georganiseerd, om met eenige kans op het minst mogelijke resultaat te worden toe gepast. Het bestuur achtte het zeer begrijpelijk, dat bij vele bewoners een gevoel van onge rustheid is ontstaan. Het was van meening, dat in dezen verkeerden toestand een verandering moest worden gebracht. Het vakcomité had daarom gemeend, Dinsdagavond in het' gebouw van den speeltuin ,.Het Oosterkwartier" een vergadering te moeten uitschrijven voor perso nen. die uit den aard van hun positie in het vereenigingsleven een bepaalde functie vervul len en daardoor in staat zijn, een contact met de bewoners van bovengenoemde kwartieren tot stand te brengen, wat er toe zou kunnen leiden, dat het comité binnen den kortst mo gelijken tijd de organisatie van onderscheidene hulpdiensten ter hand kan nemen. De vergadering werd geleid door den heer M. Doornebosch, voorzitter van het Vakcomité. Deze sprak een woord van welkom. Het speet hem, dat de opkomst niet grooter was. Hij meende, dat de belangstelling voor deze aan gelegenheid minder is geworden, nu het oorlogs gevaar voorloopig weer is verdwenen. Het woord werd hierna verleend aan den heer B. J. A 1 b e r t i, secretaris der afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniging voor Lucht bescherming. Hij begon met op te merken, dat op het gebied der luchtbescherming in Neder land een groote achterstand heerscht. Er kon den in de laatste weken alleen maar noodmaat regelen genomen worden. Daarin moet spoedig verandering komen, want dat is een groot volks belang. De menschen moeten beschermd worden tegen eventueele gevaren uit de lucht. Een nieuwe oorlog, vooral een lucht-oorlog, zou een verschrikkelijke ramp worden, want niet alleen kazernes en andere militaire instellingen wor den getroffen, maar ook de geheele weerlooze bevolking. Tegen deze bedreiging uit de lucht moeten doeltreffende maatregelen worden ge nomen. De menschen moeten zichzelf en elkan der helpen. Er moeten blok-brandweren worden ingesteld, opdat oogenblikkeiijk hulp geboden kan worden. Tegen gas-aanvallen moeten buurt- schuilkelders worden gemaakt. Een ander middel om aan het gevaar te ont komen is de algeheele verduistering. Uit een woning mag niet het kleinste lichtje te voor schijn komen, want anders zou de bestuurder van een gevechtsvliegtuig zich gemakkelijk kunnen orienteeren. Spreker schetste wat de overheid, ook in Haarlem, op dit gebied gedaan heeft. De ge meente Haarlem is ook in vele vakken ver deeld. Elk vak heeft eei\ commandant. Een goede luchtbeschermingsdienst kan er komen, maar dan moeten allen meewerken. Overheid en inwoners moeten elkaar in dezen steunen. Dit is een groot belang voor iedereen, want op deze wijze kunnen vele menschenlevens gered worden. Spreker deed ook een beroep op de vrouwen! De Nederlandsche vrouwen hebben in tijden van nood altijd bewezen, de handen uit de mouw te kunnen steken. Hij riep de hulp in van de vereenïgingen in het Oosterkwartier, vak C genaamd, om het vakcomité flink te steunen. Dan kan dit vak als voorbeeld voor alle andere vakken in Haarlem gesteld worden. De rede van den heer Alberti werd met ap plaus beloond. Hem werd door den voorzitter dank gebracht. Ook de voorzitter riep de medewerking van de aanwezigen in. Hij schetste de vreeselijke gevolgen van een aanval met brandbommen. Een vliegtuig kan 600 a 700 van die bommen naar omlaag gooien. Men kan dus begrijpen, hoe ontzettend de gevolgen zouden zijn. De voorzitter meent, dat nu de tijd ook voor de overheid gekomen is, maatregelen te nemen. Er moet niet gewacht wotden tot dat het onheil over de volkeren uitgestort wordt, want dan is het te laat. Hij drong er op aan, dat de vrouwen een cursus gaan volgen in het verlee- nen van eerste hulp. De overheid zal gedwon gen moeten worden om gelden beschikbaar te stellen voor dpe bescherming in het algemeen. Als de regeermg 120 millioen voor defensie vraagt, kan zij ook wel eenige millioenen voor d i t doel op tafel leggen. Nadat eenige vragen door den heer Alberti beantwoord werden, deelde de voorzitter mede, dat het de bedoeling is om speciaal de hulp van de besturen der bouwvereenigingen in te roepen en verschillende cursussen in het leven te roepen, opdat de hulpdiensten zoo goed mo gelijk georganiseerd kunnen worden. Het eer ste contact is nu tot stand gekomen. Spreker hoopte, dat de aanwezigen ieder in hun eigen kring belangstelling voor deze aangelegenheid zullen weten te wekken. Besloten werd, dat het Vakcomïté aan het adres van de aanwezigen een nieuwe circulaire zal sturen, met het verzoek, die onder de leden hunner vereenigingen te verspreiden Dan zal er weer een vergadering worden uitgeschreven, waar de verschillende subcommissies gevormd zullen worden. WIE SLIPPEN WIL WEREN, Laat zijn banden ADERISEEREN. ABSOLUUT SLIP-VRIJ. A'damschevaart 322 - Tel. 16773 (Adv ingez Mea.j HET JUBILEUM VAN DE H. O. V. Een receptie. TeT gelegenheid van de viering van het 125- Jarig bestaan der H. O. V. zal het bestuur Za terdag 29 October a.s. van 2.30 tot 5 uur reci- pieeren in de groote restauratiezaal van café restaurant Brinkmann, Groote Markt. INTERNATIONAAL CONGRES VAN KUNSTE- NAARS-VEREENIGINGEN VERDAAGD. Wegens het niet deelnemen van eenige lan den heeft het bestuur van de Confédération internationale des artistes besloten het con gres voor onbepaalden tijd te verdagen. Daar volgens de statuten de aanwezigheid van vier landen wordt vereischt voor het ne men van geldige besluiten ziet het bestuur er geen belang in, een congres te houden waar alleen beraadslagingen zouden kunnen wor den gehouden. 'Dai is nu afgeloopen u Uw pea in de ruttige weten- ichap, dat U strakx niet met inkt vlekken op vingen en papier te kampen bebtl Talens' .Elite* flacon zorgt, dat Uw vulpen itAdi een .rchoone boord" houdt. De .Elite* flacon, edel van lijn, bevat een vernuftig vulbajiin. dat inktvingers voorkomt en bovendien Uw pen tegen alle beichadlglng vrij waart I Uit 1» het dui met alle vul- mliérel Deze mooie flacon, gevuld met den beroem den Talent' Vulpenlnkt, kost slechts éOcentl „ELITE" FLACON Zorgt voor een ^schoone boord" een Uw pent (Adv Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 13 OCTOBER. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.50 Pauze: 10.05 Pa rijs Radio; 12.05 Radio PTT Nord; 12.20 Parijs Radio 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Radio PTT Nord; 3.05 Parijs Radio; 3.20 Keulen; 4.20 Parijs Radio; 4.30 Keulen; 5.20 Ned. Brussel; 7.05 Diversen; 7.20 Keulen; 8.20 Fr. Brussel; 9.20 Keulen; 10.20 Ned. Brussel; 11.20 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 London Regional; 12.05 Droitwich; 12.50 London Regional; 1.20 Droitwich; 2.20 London Regional; 5.20 Droitwich; 6.40 Fr. Brussel; 7.20 Droitwich. Progr. 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Gevarieerd programma. 1. Blaze Away, marsch, Reg. Dixon. 2. Please believe me. L. P. A. Band. 3. Een huisje bij den toren, Kees Pruis. 4. Dinah, Boswell Sisters. 5. Song of the Island, Eddy Dunstedter. 6. Wir treden zum Beten, The Singing Socity 8. Viennese Memories of Léhar, Reg. Dixon. 7. Poor little Angelin, L.P.A. Band. 9. Breng eens een zonnetje, Kees Pruis. 10. Graf Zeppelin's Weltreise, Symph. Orkest. 11. Moonburn, M. Winnick. 12. On a local train journey, Int. Nov. Orch. 13. Alohoe Oe. Eddy Dunstedter. 14. Will You remember, J. MacDonald en N. Eddy. 15. A Sailor's adventures, Int. Novelty Band. 16 With sword and lance, Reg. Dixon. EET SLECHTS PADDESTOELEN DIE U GOED KENT. Vele soorten zijn zwaar vergiftig. CAUSERIE VAN MEJ. AKKE DE VRIES. Voor de afd. Haarlem van de Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft mej. Akke de Vries gister middag in het gebouw van „Zang en Vriend schap" een interessante causerie gehouden over paddenstoelen. Na door de secretaresse der vereeniging, mevr. H. M. de Bruin van Scherpenburg te zijn ingeleid, begon mej. de Vries haar lezing met te vertellen wat nu eigenlijk een paddenstoel is. Een paddenstoel is een vruchtlichaam, waar van de plant onder den grond zit en dus niet zichtbaar is. Een paddenstoel komt voort uit een spoor en groeit meestal kringvormig. Vroeger noemde men deze kringen „heksen kringen", De vrucht bestaat uit sporen die 1 micron (1/1000 m.m.) groot zijn en dus alleen microscopisch kunnen worden waargenomen. Er zijn drieduizend soorten paddenstoelen- waarbij er echter vele eveneens slechts onder een microscoop zichtbaar zijn, terwijl een groote groep uiterst zeldzaam is en dus slechts hier en daar wordt gevonden. In het vrije veld en in het bosch kan men met de ken nis van 300 a 400 soorten reeds veel bereiken. De sporen, die de paddenstoelen vormen, worden vaak een prooi van den wind. waar door vreemde soorten over een grooten af stand kunnen worden verspreid. De meest voorkomende vorm van paddenstoelen is een steel met een hoed er op. Onder dezen hoed zitten plaatjes, gaatjes of stekels. Deze vor men de hoofdonderscheidingen. De plaatjes- zwammen worden weer onderverdeeld naar de sporen die onder den hoed zitten en die bruin, rose, wit, purper of zwart kunnen zijn. Vele van deze paddenstoelen zijn als culinaire geneugten niet te ver smaden. Men doet echter goed, al leen die soorten te eten, welke men uitstekend kent. Het gevaar van ver giftiging blijft anders buitengewoon groot. Het is juist bijzonder moeilijk te zien of een paddenstoel vergiftig is, ja dan neen, omdat er geen algemeene kenmerken zijn waardoor men de vergiftige van de niet vergiftige soor ten kan onderscheiden. Het sprookje van het zilveren lepeltje, dat blank blijft bij aanraking met niet-, en beslaat bij wèl vergiftige pad denstoelen gaat dan ook niet op. Het is inte gendeel zeer gevaarlijk om daarop af te gaan. Paddenstoelen zijn altijd een zeer zwaar eten en menschen met zwakke magen doen goed er maar niet aan te beginnen. In ieder geval moet men ze niet in te groote hoeveel heden en ook niet te oud eten. Er bestaat ver der nog een fabeltje, dat paddenstoelen, die verkleuren niet eetbaar zijn. Ook dit is niet waar. In den volksmond maakt men voorts nog een onderscheiding door te zeggen dat pad denstoelen waaraan slakken, eekhoorns óf konijnen gegeten hebben, ook voor de men- schelijke consumptie geschikt zijn. Als we nu weten, dat konijnen bepaalde sappen in hun maag hebben, die b.v. het vergif van de groe ne knolzwam neutraliseeren, dat voor den mensch doodelijk is, dan is het voor een ieder wel duidelijk welke waarde men aan derge lijke verhalen moet hechten. Fransche geleerden hebben dan ook pa tienten, die aan vergiftiging van de groene knolzwam leden, rauwe konijnen laten etenInderdaad schijnt het op die wijze wel eens gelukt te zijn patiënten in het leven te houden. In verreweg de meeste gevallen is deze vergiftiging echter doodelijk. Welke taak hebben de paddenstoelen nu in het natuur leven? Ze komen meestal in den herfst of wanneer de bladeren afvallen en gaan rotten. De pad denstoelen versnellen dan dit rottingsproces en ruimen ook doode takken en dergelijke op De paddenstoelen worden het meest gezocht om hun kleur, eetbaarheid en geur. Zoo heeft men o.a. paddenstoelen, die naar meel. nar cissen, chloor, oranjebloesem en anijs ruiken De plaatjeszwammen zijn over het algemeen het vleezigst en het best eetbaar. We kunnen paddenstoelen wèl proeven, indien we ze maar niet doorslikken. Ook het aanpakken levert geen gevaar op mits men na afloop de handen goed wascht. Na de pauze liet mej. de Vries een serie fraaie, gekleurde lantaarnplaatjes van ver schillende soorten paddenstoelen zien, waar bij zij de noodige explicaties gaf. KERK EN VREDE. De afdeeling Heemstede en omstreken van „Kerk en Vrede" heeft in samenwerking met den „Algemeenen Nederlandschen Vrouwen Vredebond" een openbare getuigenisavond belegd op Vrijdag 14 October a_s., aanvang 8 u. 15. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van den Nederlandschen Protestanten- Bon Postlaan. Heemstede. Spreker is ds. J. W. B. Cohen uit Dokkum, met als onderwerp „Waan en Waarheid". Smyrna Vijgen per pond Kerry, Crosse Blackwell p. flacon 35, Champignons per blik50. 30. Sardines Philippe Canaud per blik 46, Echte Honingkoek in carton, per stuk Erwten soep, met kluif of worst per groot blik 40c 20 28 25 VoordeeIij§8te Kruidenicrsbeclrijf in Nederland (Adv. Ingez. Med.) „Waar kom je vandaan, lief meisje?" vroeg de Koning. Maar antwoord kreeg hij niet. Elize schudde haar hoofd. Het spreken was haar verboden. Als zij antwoord had gegeven, zou zij haar broeders immers niet van de betoovering kunnen redden. Verlegen stond zij voor den Koning, de handen verborgen onder haar schort, opdat niemand zou kunnen zien, welk leed zjj moest verduren. „Ga maar met mij mede", sprak de Koning toen. „Hier kun je onmogelijk blijven. En als je even goed bent, als mooi, dan zal ik je kleeden in fluweel en satijn. Dan zal ik je een gouden kroon op het hoofd laten zetten en dan zul je in m'n mooiste paleis wonen." Meteen bracht hij Elize naar buiten en tilde haar op zijn paard. Het meisje begon te schreien. Smeekend stak zg haar handen uit naar den Koning. Maar het hielp niet. De Koning sprong achter het meisje in den zadel, gaf het paard de sporen en voort ging het, de bergen door. De .ndere jagers volgden hun Koning, die Elize vóór zich had zitten. „Toe, schrei niet zoo", fluisterde de Koning het meisje In. „Ik wil je heel, heel gelukkig maken. Eens zul je mij daarvoor erg dank baar zijn." (Wordt vervolgd). Mooie Kleerett door T. van Munster. ETS was een klein, verwend vrouwtje. Dagelijks had ze een nieuwen wensch. En Peter vervulde dien dan. „Oh, Peter alsjeblieft. Peter kijk eens, Peter deze verrukkelijke schoe nen! Neen, hoe bekoorlijk! Tjonge, hoe ver rukkelijk! Een droom, eenvoudig 'n droom! Krokodilschoenen, groene krokodilschoenen! Zeg Peter, heb jij wel eens een groene kroko dil gezien? Die moet er toch betooverend uit zien! Zien die schoenen er ook niet betoove rend uit. Zijn ze niet verrassend, bedwelmend, verwarrend, doddig mooi? Toe, Peter lieve, goede Peter ik zal nooit, nóóit meer iets vragen, alleen nog die schoentjes ik zal er schattig mee uitzien, Peter! Ja. Peter?" En Peter kocht die groene schoenen. Want ze waren inderdaad mooi en iets aparts. Drie huizen verder was een modezaak. .Oogenblikje, Peter!" zei Bets, „ik wil alleen maar even kijken nee, heusch, alleen xnaar kijken wat zeg je van die avondjapon? niets, nietwaar. Je bent even sprakeloos als ik. Dat is wel het allermooiste wat ik in m'n heele leven heb gezien. Daarvan blijft je hart gewoon stil staan, 'n Vuurroode avondjapon. En hoe die witte stipjes naar beneden glijden! En de stofKijk toch die stof eens aan, Pe ter! Het nieuwste van het nieuwste! Crêpe Soleil! Zonne-crêpe! Wat mooi klinkt dat, wat een vreugde ademt het uit! Laten we ver der gaan, Peter, je kunt het toch niet vool me koopen. Véél te duur voor zoo'n kleine be scheiden Bets, zooals ik. Ik zou m'n geluk niet aan kunnen, als ik er alleen maar eens inkroop. Wie zal dat nu toch dragen? Ooooh, Peter, ik huil, zie je die traan, Pe ter? Ik ben toch zóó ongelukkig, zoo vréése- lijk ongelukkig, Peter, omdat ik die japon niet dragen mag; wat heb je eigenlijk tegen die japon, Peter? Rood staat me toch zooooo goed! En ik zweer je, Peter, ik zal je nooit, nóóit meer om iets smeeken ooh, Peter, lieve, goede Peter ja, Peter? En Peter kocht de roode japon. Want ze was inderdaad mooi en iets aparts. Als niet toevallig een hoedenwinkel zijn hoedjes vlak er naast had tentoongesteld zou Bets de gelukkigste vrouw ter wereld zijn ge weest. „Wat zeg je daarvan. Peter? Men draagt weer reiger!" begon Bets en bleef vol verba zing voor een gelen reigerhoed staan. „Wie had dat gedacht, dat men ooit nog reigers dragen zou? Zeg, Peter, weet jij wat dat voor j o u beteekent? Een groot geluk! En waar om? Omdat ik een spaarzame vrouw ben en mijn kroonreigers opgeborgen heb! Bekijk dien schitterenden gelen hoed nu eens pre cies zóó laat ik m'n reigers opzetten dat wil zeggen, eigenlijk wat denk je. Peter, zou dat de moeite waard zijn? Ik bedoel ben je niet veel goedkooper uit als je meteen dezen gelen hoed koopt zooals hij is? Als ik m'n eigen reigers gebruik moeten we het model betalen en de voering, èn m'n reigers moeten geel geverfd worden, en nieuwe reigers zou ik ook noodig hebben, want m'n oude reigers zijn al erg versleten, die zouden we er dus alleen maar zoo tusschen kunnen steken, maar als dan de kleur niet heelemaal overeenkomt.... neen, Peter, dat kost een vermogen, wij móé ten sparen, laten we liever meteen dien gelen hoed koopen. Je houdt toch van geel, je bent toch dol op. groote hoeden, ik wil je graag het plezier doen en hem voor je dragen. Ja, Peter? En Peter kocht den gelen hoed. Want hij was inderdaad mooi en iets aparts. En toen Bets en Peter 's avonds samen uit gingen, trok zij al die mooie dingen aan. De groene schoenen, de roode japon en den gelen hoed. En Peter, die naast haar op het café terras zat, verbaasde zich erover, dat die an dere vrouwen er eigenlijk veel eleganter uit zagen, hoewel zij slechts eenvoudige bruine schoenen, een even eenvoudige bruine japon en een eenvoudigen bruinen hoed droegen. Maar Ppter hield met één ding geen rekening en wel, dat een man daarvan tóch geen ver stand heeft. (Nadruk verboden. Auteurs rechten voorbehouden). FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 11 October 1938. 1. B. de Kromme winkelier in manufacturen, wonende te Amsterdam, Smaragdstraat 11, zaak drijvende te Zaandam, Zuiddijk 34. Cu rator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. 2. Elisabeth Harpman, manufacturierster, wonende te Zaandam, Zuiddijk 34. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. 3. K. Kramer, zonder beroep, wonende te Wormerveer. Karnemelkspad 21. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. 4. J. J. Zwager, makelaar in assurantiën, wonende te Heemstede. Azalealaan 6. Cura tor Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. 5. H. J. J. van Grinsven Jr. exploitant van een publiciteitsbureau, wonende te Heemstede, Ilobbemastraat 38. Curator Mr. F. A. Davidson te Haarlem. 6. Th. Pasveer, winkelier in huishoudelijke artikelen, wonende te Zandvoort, Haltestraat Curatrice Mevr. Mr. L. M. I. L. van Taa lingen Dols te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: C. Muusse, taxi onder nemer. wonende te Koog aan de Zaan. Zuid einde 59. Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Baum. Vicki. Der Eingang zur Bühne. Stadsbibliotheek en Leeszaal, zijn de volgende aanwinsten ter beschikking gekomen: Letterkunde „Kabir", vert, door Fred, van Eeden. Shelly. De Cenci: een treurspel. Swart, Helene. Verzen. Geschiedenis Boer De en De Wilde. Historische lectuur; nieuwste geschiedenis. Pierson e.a. Geestelijke voorouders; 3 dln. I. Byzantium. II—III. Het Hellenisme. Wilhelmina, Koningin; veertig jaren wijs beleid. Nederlandsche en in het Nederl. vertaalde romans Coolen. Peelwerkers. Ehrenburg. 10 P K het leven der auto's. Karaosmanoglu. Ankara. Duitsche romans: Baum, Vicki. Der Eingang zur Bühne. Baum, Vicki. Die Tanze der Ina Raffay. Kaus, Gina. Katharina. die Grosse,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6