Waarom geen pufverbod? Annexatie-roes in Hongarije. DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 HAARCEM'S DAGBEAD II IJMUIDEN Vele bedrijven zullen ten onder gaan en ook voor den vischstand zal het nadeelige gevol gen hebben, aldus de tegenstanders. Ir. Blankenberg geeft antwoord op de vraag: Wat dan? Er is onrust in de eenden wereld. In de groote eendenhouderijen in de om geving van Ermelo en van Oostzaan enz. loopen honderdduizenden een den onrustig te kakelen, alsof ze hun ei niet kwijt kunnen. worden ingevoerd. Thans bestaat het verbruik in ons land vooi 80 pet. uit ingevoerde visch- meei en slechts 20 pet. uit Nederlandsch fa brikaat. En verder zal er gezocht moeten wor den naar een andere vischmethode. Er zullen offers gebracht moeten worden, ook door de reeders. PERSONALIA Bij Koninklijk besluit van 10 October is aan Dr. Ch. F. Haje op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks H. B. S. te Velsen. moge blijken uit het feit. dat 60 pet. van de films, welke in het buitenland gedraaid wor den hier bij ons niet eens aan de markt komen, omdat men weet dat ze toch niet worden toegelaten. Dit werk is echter van negatieven aard. Het is n.l. het verkeerde weren. Bij het publiek bestaat het misverstand, dat de cultuurfilm altijd een leer-fiim is Dit be hoeft zeker niet het geval te zijn. Hfj kan ook humoristisch zijn. terwijl men toch een gedachte van iets hoogers en iets beters mee- neemtt. En dat is tenslotte het doel van de cultureele film. VELSEN Aantal werkloozen iets gestegen. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg: Oct. '37 8 Oct. '38. 9 Bouwvakarbeiders 332 393 Metaalbewerkers 168 233 Houtbewerkers 14 15 Landarbeiders 31 31 Havenarbeiders 69 68 Visschers 148 162 Kantoorbedienden 27 51 Losse arbeiders 570 602 Overige beroepen 251 289 Mannen boven 18 jaar: 1610 1844 Mannen onder 18 jaar: 62 62 Vrouwen boven 18 jaar: 15 17 Vrouwen onder 18 jaar: 13 7 Totaal werkloosheid: 1700 1930 Het aantal werkloozen was dus 230 minder dan verleden jaar. Sedert de vorige week steeg het met 51. BEVERWIJK Het Bijzonder Fröbelonderwijs. De subsidiëering. Op de begrooting voor 1937 was voor sub sidiëering van het bijzonder fröbel-onderwijs geraamd een bedrag van f 8623.31. Krachtens de bijzondere voorwaarden, waaronder het Rijk over 1937 aan de gemeente onderstand verleende, zou dit bedrag voor 1938 met 10 pet. moeten worden verlaagd. In een uitvoerig gemotiveerd schrijven hebben B. en W. den Minister er op gewezen, welke moeilijkheden dit voor de scholen zou meebrengen en daar bij het verzoek gedaan met een verlaging van 5 pet. genoegente willen nemen. Op dit schrijven is thans nog geen antwoord ont vangen. B. en W. vleien zich de hoop, dat hun verzoek zal worden ingewilligd en dat ook voor 1939 een gelijk bedrag zal kunnen worden toegestaan. Zij stellen den Raad daarom voor om voor 1939 toe te staan een bedrag van f 8192.14 (dat is de raming van 1937 vermin derd met 5 pet.) Bij aanneming van dit voor stel is 't college voornemens te zijner tijd inzake de verdeeling van het bedrag over de verschillende scholen met een nader voorste) te komen. HAARLEMMERMEER Tooncel in Hoofddorp. ,,'n Zomerzotheid" opgevoerd door „Gezellig Samenzijn". Gistei'avond opende de Tooneelvereeniging „Gezellig Samenzijn" het winterseizoen met de opvoering van het blijspel ,,'n Zomerzot heid", geschreven naar den roman van CLssy van Marxveldt door Dom de Gruyter. Dat de keuze van het openingsstuk goed was, bewees de overgroote belangstelling. De zaal was dan ook geheel gevuld toen de voor zitter van „Gezellig Samenzijn de aanwezigen welkom heette. In den betrekkelijk korten tijd van voor bereiding heeft de regisseur veel bereikt, waardoor veel succes werd geoogst. De spelers hadden met hun uitmuntend spel aan het einde van iedere acte een daverend applaus te ontvangen. Het stuk geeft een stukje studentenleven, dat zich afspeelt in de villa Zonnewinde. Mooi getypeerde en ook goed gespeelde rollen waren die van Pit en Ella Heuveling, res pectievelijk gespeeld door mevr. Vennema en mevr. Bos en hun tegenspelers Jhr. Padt v. Hijendal en Gerrit Jan Loots, resp. ver tolkt door de heeren Heemskerk en Bos. Het publiek kon somtijds schateren om de studentengrappen. Het „happy end" is vooral van toepassing voor de jolige Pit, hoewel Ella had gemeend, dat dit gelukkige einde haar zou worden toebedeeld. In plaats daarvan kreeg zij een gevoelig lesje Het show-orkest „The Marlnucci's" verzorg de na afloop van dit mooie successpel het ge zellige dansje. RIJWIEL GESTOLEN EN IN 'T WATER GEWORPEN. Door een bewoner van den Leimuiderdijk werd Maandag in de Ringvaart een nieuw hee renrijwiel gevonden. Zeer begrijpelijk ver moedde deze. evenals de politie, dat hier een ernstig ongeluk was gebeurd en er werd in de vaart gedregd. Later bleek evenwel, dat een rijwielhande laar uit Aalsmeer een nieuw karretje kwijt was. De dief heeft dus niet lang plezier van het gestolen rijwiel gehad Het bleek n.l. dat de gevonden fiets het verdwenen rijwiel van den Aalsmeerscheii handelaar was. GOUDEN JUBILEUM. Het zal 24 October a.s. 50 jaar geleden zijn dat het echtpaar Rip-Van Beynum. wonende op de Jacobshoeve aan den Spieringweg te Vijfhuizen, in het huwelijk trad. Het echtpaar, dat al die jaren in dezen ^ol- der heeft gewoond en zoodoende een groot deel van de ontwikkelingsgeschiedenis van de Haarlemmermeer heeft meegemaakt, heeft in de omgeving aller achting verworven. Het zal hen op dien dag niet aan belangstel ling ontbreken BLOEMENDAAL VOLKSONDERWIJS. De plaatselijke afdeeling van Volksonder wijs houdt een ledenvergadering op Dinsdag 18 Oct. in Rusthoek. De agenda vermeldt o.a. behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Algem. Verg. en benoeming van afgevaardigden. De dorpsstraat wordt gemoderniseerd. Nieuwe verlichting. Aan het verzoek van betrokkenen om in de dorpsstraat een betere verlichting aan te brengen zal nu door het gemeentebestuur worden voldaan. Binnenkort zullen heldere lampen in het midden der straat opgehangen worden. Waar noodig worden zware granitopalen ge plaatst. De moderne verlichting begint bij de Har- tenlustlaan. Hiermee wordt aan een lang gekoesterden wensch van de winkeliers voldaan. Misschien komen nu ook binnenkort andere deelen van de gemeente aan de beurt voor een betere ver lichting en dan zouden wij allereerst het Kinheimpark willen noemen, waar op donkere avonden wandelen niet zonder gevaar is. HALFWEG GYMNASTIEKVEREENING „SPORT STAALT SPIEREN". Op de algemeene ledenvergadering van de gymnastiekvereniging „Sport Staalt Spie ren" is besloten dat de dames en heeren van genoemde vereeniging zullen deelnemen aan wedstrijden te Aalsmeer op Donderdag 3 November ter verkrijging van een vaardig heidsdiploma van het Kon. Ned. Gymnas tiek Verbond". In verband met het herdenken van het vijftienparig bestaan van S.S.S.. is een feest commissie benoemd, waarin zitting hebben de dames B. Postma, W. Bergmans en C. A. M. Frankfort en de heeren B. F. Brizee, Hendr. Hageman, P. Tiebout en J. C. Roodenburg. Eenige dames zullen medewerken aan de re vue, welke op 24 October te Aalsmeer opge voerd zal worden ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van den turnkring N.H.Z.K. ZANDVOORT Bloembollen voor de scholen. Beplanting van de tuintjes. Voor de verschillende scholen alhier worden gratis bloembollen beschikbaar gesteld voor de beplanting van de schooltuintjes. Hoewel de Zandvoortsche scholen niet rijk gezegend zijn met tuintjes, zal er toch, voor zoover het althans mogelijk is, zeker gaarne van dit aanbod gebruik worden gemaakt. VERGADERING VAN DEN LUCHT BESCHERMINGSDIENST. Vrijdag 14 October vergadert de Luchtbe schermingsdienst in Ons Huis, ter nadere be spreking van de verduisteringsoefening welke op Dinsdag 18 October alhier zal worden gehouden. KOMST ST.-NICOLAAS? Hoewel de toestand in Spanje nog steeds niet opgeklaard is en het voor St. Nicolaas heel moeilijk zal zijn naar hier te komen, zal het St. Nicolaascomité alhier, toch alles in het werk stellen om den goeden Sint naar Zanavoort te laten komen. Vrijdagavond zal het St.-Nicolaascomité vergaderen om te bespreken wat er al zoo ge daan moet worden. 45-JARIG HUWELIJKSFEEST. Woensdag hei-dacht het echtpaar Rijn berkvan Nes den dag, waarop het 45 jaar geleden in het huwelijk trad. Aan belangstelling heeft het 't bruidspaar op dezen dag niet ontbroken, 's Avonds half negen bracht de Stem des Volks onder leiding van den heer J. Post een serenade voor de woning van het bruidspaar in de Dr. Joh. Metzgerstraat. Nadat een drietal liederen was gezongen, werden het bruidspaar en de familie door den voorzitter van de Stem toegesproken. De heer Van Rijr.beik dankte tenslotte voor de buitengewoon aardige attentie. HEEMSTEDE Ledenvergadering Ned. R.-K. Volksbond. (ls reeds m «-en deel eener vorige oplage opgenomen.) Pachtbureau Noord-Holland. HAARLEM. Woensdag. Maandag jl. is door notaris Hoeflaken alhier de stichtingsacte van het Pacht-Bureau Noord- Holland verleden. Zooals bekend is, treedt de nieuwe Pachtwet 1 November 1938 in werking en dientengevolge zal ook het Pachtbureau Noord-Holland zijn werkzaamheden beginnen. Het Pachtbureau heeft tot taak de pachtcon- tracten, die na 1 November 1938 zijn afgesloten, hetzij een door partijen geteekend ontwerp, het zij een notarieel of door partijen geteekend af schrift. te beoordeelen en daarbij te onderzoe ken, of de verplichtingen, voor den pachter uit de overeenkomst voortvloeiende, niet als bui tensporig moeten worden beschouwd, noch de pachtprijs zoodanig is vastgesteld, dat hü den pachter, ook bij bijzondere bekwaamheid en ijver, niet de mogelijkheid van een redelijk be staan uit de opbrengst van het gepachte goed laat, terwijl nochtans de pachter zulk een be staan uit de opbrengst van het goed redelijker wijze mag verwachten. Het bureau belast zich verder met het geven van adviezen ten aanzien van het opmaken van pachtovereenkomsten enz. Bij eventueele geschillen kunnen partijen ar bitrage aanvragen bij het Pachtbureau. Schriftelijk kan men zich wenden tot den voorzitter: mr. P. S Winkel, Groote Oost 6 te Hoorn of tot den secretaris: C. A. J. van Baar, Parklaan 12 te Haarlem. De toestand van Prinses Juliana. 's-GRAVENHAGE. 12 October (ANP.) Men meldt ons van officieele zijde, dat de toe stand van Prinses Juliana goed vooruitgaande is. De genezing werd door een lichte geelzucht vertraagd. De behandelende geneesheer acht het noodzakelijk dat H K.H. voorloopig nog alle inspanning vermijdt. NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ N.V. Vervoersopbrengsten gedurende September 1938: totaalopbrengst 1938: 216.395 (1937: 254.566). (Van onzen Weenschen en Boedapester correspondent). IN heel Hongarije is men buitengewoon be nieuwd naar wat de conferentie van Ko- marom of Komorn het eerste is de Hongaarsche en het tweede de Tsjechische naam van deze stad aan den Donau als re sultaat zal opleveren. Voor de vensters van verschillende winkels, niet alleen in Boedapest, maar ook in andere steden, zijn in de laatste dagen gekleurde landkaarten komen te hangen, waarop duidelijk te zien is welke deelen van het thans uit elkander spattende Tsjecho-Slo- wakije hoofdzakelijk door Hongaren bewoond worden. Deze kaarten trekken voortdurend veel bekijks. Steeds staan er groepen menschen voor, die dan veelal met elkander aan het „politisee- ren" gaan. De meeningen hierbij loopen echter nooit uiteen. Allen zijn het roerend met elkaar eens, dat die streken maar zoo spoedig moge lijk weer bij het Hongaarsche moederland moe ten terugkomen. Maar men wil dan mettertijd nog méér: ook de gebieden, die thans nog tot Roemenië en tot Joego-Slavfë hehooren, zou den weer onder Hongaarsch bestuur dienen te komen! Natuurlijk worden ook al grappen over de tegenwoordige politieke toestanden in Midden- Europa gemaakt. Een van de aardigste is wel 't verhaal van den kleinen jongen, aan wien de onderwijzer op school vraagt, of hij vertellen kan hoe de grenzen van Slowakije zijn. „Neen, meneer", antwoordt het jongetje, „want ik heb vanmorgen nog geen courant ge lezen!" De Slowaken hebben zichzelf autonoom ver klaard en ook al een nieuwe eigen vlag aan genomen, waardoor het aantal nationale dun doeken in Europa weer met een vermeerderd werd. De nieuwe vlag bestaat uit een blauw doek met een wit rond veld in het midden, waarop zich een rood kruis afteekent. In tal van plaatsen in Slowakiie waait dit nieuwe em bleem al van de huizen. De onderhandelingen tussehen de Hongaar sche en de Tsjechische afgevaardigden vinden plaats in een groot gebouw aan den tegenwoor dig nog Tsjechïschen oever van den Donau. ..Wij hebben daar indertijd kort voor den .oor log verschillende groote gebouwen neergezet", zoo vertelde me vanavond een hooggeplaatste ambtenaar van het ministerie van buïtenland- sche zaken. „Dat kan nu goed gebruikt wor den!" „Aha" zei ik daarop, „dat beschouwen de Hongaren dus nu al zoo eenigszins als hun rechtmatig eigendom!" De Hongaarsche baron lachte daarop fijntjes. De buitenlandsche journalisten, die de con ferentie van Komarom zullen bijwonen, waar onder ook uw correspondent, zijn aan boord van het schip Szent Irr.re op den Donau gehuisvest. Vier telefoonlijnen verbinden hen met de ge- heele wereld. W. M. BEKAAR. Onze lezers weten reeds wat er gaande is, wat de oorzaak is van de onrust in het bedrijf van eendenhouders, schar- en scholvisschers en vischmeelfabrikanten; binnenkort zullen de beide Kamers of anders gezegd de heeren le den der Staten-Generaal moeten stemmen over het wetsontwerp betreffende de goedkeu ring van het op 23 Maart 1937 te Londen ge sloten verdrag nopens het vastellen van een maaswijdte van vischnetten en van minimum- maten van sommige vischsoorten. Al deze menschen vreezen, dat hun bedrijf ten onder zal gaan, wanneer het komt tot het vaststellen van minimum-maten op sommige vischsoor ten, waaronder dan in de eerste plaats gedacht wordt aan schar en schol. In een gisteren in Krasnapolsky te Amster dam gehouden persconferentie hebben de te genstanders van bedoeld wetsontwerp hun standpunt uitvoerig uiteengezet. De voorzitter. Ir. B. H. Blankenberg, directeur der Ken- nemer Chemische Industrie N.V. te IJmuiden zeide, dat deze conferentie was belegd, opdat het krantenlezend publiek de zaak objectief kan bekijken. Het publiek, dat de vernieling van zooveel jonge visch ziet, of daarvan leest denkt: wat jammer, dat er zooveel jonge visch niet groot kan worden, doordat ze weggevischt wordt. Maar, aldus de heer Blankenberg, de zaak is even anders. De puf levert ons via de eenden mlilioenen eendeneieren, voedsel dus en het vischmeel levert ons via de varkens, die er mee gevoed worden, varkensvleesch. De kringloop van alle tijden dus. Van datgene, dat oogenschijnlijk verloren is, wordt practisch gebruik gemaakt om den mensch als voedsel ten goede te komen. Het gaat hier om twee dingen, zeide de heer Blankenberg, le. om het behoud van den vischstand en 2e. om het behoud van eenige industrieën en van de bestaansmogelijkheid van eenige duizenden menschen. De kustvis- schers en de vischmeelfabrikanten hebben minstens evenveel belang bij een goeden vischstand als wie ook, maar omdat zij zien, dat de voorgestelde maatregelen den visch stand zullen schaden, zijn zij er tegen. De belanghebbenden bij de puf en derzelfs visscherij zijn tegen deze maatregelen om twee redenen: le. omdat deze maatregel, vol gens hen den vischstand schaadt en 2e. om dat deze puf waarde heeft als voedingstof, zoowel in natten toestand als gedroogd tot vischmeel, Het eerste punt werd toegelicht door den heer C. Bot, voorzitter van de Heldérsche Visschersvereeniging, die wees op het belang van de puf voor de bottervisscherij. De puf, die meegevangen wordt heeft door het schuren van het net zooveel geleden, dat zij ten doode is opgeschreveh. De opbrengst van de puf va rieert voor een botter van 700 tot 800 gulden en van een kotter van 1500 tot 2000 gulden per jaar. Het bedrijf en de bemanning kunnen dit niet missen. B'ij invoering van de voorgestelde maatregelen zullen de visschers de helft van hun schamel loon moeten missen. De kleine kustvisschers zijn dan aangewezen op Rijks- steun. De heer De Jong, secretaris van de Ver eeniging van Eigenaren van loggerschepen wees er op, dat ook de trawlers enorm veel puf vangen. Deze gooien de puf echter overboord. Zoowel in het Pufrapport van Dr. Tesch als in de memorie van toelichting bij het wetsont werp wordt van de .veronderstelling uitgegaan, dat een pufaanvoerverbod tot gevolg zal heb ben, dat de schepen andere gronden zullen gaan bevisschen, maar dit is volgens spreker onjuist. De heer Blankenberg merkte nog op. dat de Duitsche trawlers enorme hoeveelhe den puf aanvoeren in den vorm van „Beifang". Volgens hem is deze Beifang driemaal zoo groot als de aangevoerde marktwaardige visch. Het trawlnet is de eigenlijke verwoester van de zee, meende spreker, niet alleen door het vangen van jonge visch, maar ook door het vernielen van de bodemvegetatie. De heer van den Bogaerde. bedrijfs leider van de Vischmeelfabriek „De Toekomst" te IJmuiden wees er nog op, dat de bij de trawlvisscherij gebruikte kettingen den bo dem omwoelen, omdat plat visch als tong en tarbot in den grond kruipt. Met deze kettingen worden niet alleen deze platvisschen opge jaagd, maar wordt ook de bodem omgewoeld en de vegetatie vernield. In verband met het tweede punt zeide de heer C Dooyeweerdte Tonsel dat visch door geen ander voedsel voor de eenden ver vangen kan worden vanwege het hooge vita- minengehalte. Het vervangen van de puf door een ander voedsel zou bovendien veel duurder zijn. De Rïjkspluimveeconsulent te Beekbergen heeft garnalen aanbevolen, maar deze zijn thans lang niet in voldoende hoeveelheid ver krijgbaar. Ook de heer Buis, een bedrijfs-pluimvee- houder in Noord-Holland meent, dat geen an dere vervangende voedermiddelen bekend zijn als vischmeel en garnalen. Maar met geen van beide is een loonende exploitatie mogelijk. De heer Klomp, voorzitter van de Vereeni ging van Eendenhouders heeft een berekening van de resultaten over 9 maanden van een be drijf, dat gedeeltelijk met puf en gedeeltelijk met garnalen voederde: eenden met puf ge voerd, hebben gemiddeld over 9 maanden ge legd 256 eieren van gemiddeld 69.7 gram. De. sterfte was 12 pet.; eenden met garnalen ge voerd hebben gemiddeld gelegd 247 eieren van gemiddeld 66.4 gram De sterfte was 17 pet Op een vraag, wat er gebeurt wanneer het wetsontwerp verworpen wordt antwoordde de voorzitter, dat zijn vereeniging zich reeds hiermede bezig houdt. In de eerste plaats is gewenscht, dat de broedplaatsen verboden moeten worden en in de tweede plaats moet de hand worden gehouden aan de voorgeschreven maaswijdte van 7 c.m. Thans mogen trawlers, die opharing of makreel visschen kleinere mazen gebruiken, maar het is nooit vooruit te bepalen, of men alleen haring of makreel Vischt. Voorts moet er naar gestreefd worden dat evenals de Duitsche, ook de Nederland- sche trawlers de gevangen puf aan gaan voe ren in plaats van ze overboord te werpen Dan krijgen de vischmeelfabrieken voldoende grond stof en behoeft er dus geen vischmeel meer te IJmuiden 13 October 1938. Tarbot 136100 cent per K.G. Tong 230100 cent per K.G. Heilbot 12476 cent per K.G. Zetschol f 34f 25 per 50 K.G. Kleinschol f 27f 9,50 per 50 K.G. Bot f 21 per 50 K.G. Tongschar f 45f 26 per 50 K.G. Groote roode poon f 5 per 50 K.G. Poontjes f 10—f 6 per 50 K.G. Groote schelvisch f 48 per 50 K.G. Middel schelvisch f 40 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 35—f 25 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 22,50f 9,50 per 50 K.G. Groote gul f 24—f 32 per 50 K.G. Kleine gul f 20f 8 per 50 K.G. Wijting f8—f4 per 50 K.G. Makreel f 5f 3,70 per 50 K.G. Versche haring f 3,50—f 3.90 per 50 K.G. Kabeljauw f84—f48 per 125 K.G. Leng f2,25 per stuk. Koolvisch f 1,25f 0,40 per stuk. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Clasina Luther, IJM. 59. Vangst 20 manden schelvisch, 90 manden braadschelvisch, 20 manden gul, 10 manden platvisch, 10 manden varia, 350 manden makreel. Totaal 500 man den. Dirkje R.O. 53. Vangst 1000 manden haring. De Maria drijft rond zonder schroef. De Knikker uitgevaren om den trawler op te pikken. Alhier is bericht ontvangen dat de stoom trawler Maria IJM. 95 van de Maatschappij „De Daad" op 150 mijl van IJmuiden zonder Knikker IJm. 4 van dezelfde maatschappij uitgevaren om de Maria op te halen. Beiden schepen wacht ongetwijfeld een moeilijke reis met het oog op het ongunstige weer. Het convooy zal wel niet voor Zaterdag middag binnen zijn. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden: 300 Libra IJM 98 f 3080 90 Fram IJM 135 f 1600 150 Prptinus IJM 85 f 2Ö70 65 Voorwaarts' IJM 83 f 1280 50 Perseus IJM 45 f 680 375 Witte Zee IJM 167 f 3440 1700 Haarlem IJM 9 f 3600 380 Christine IJM 2 f 3620 1200 Walrus IJM 24 f 2250 Loggers: SCH 132 f 380, KW 162 f 630. DE PERSEUS MET MACHINESCHADE BINNENGESLEEPT. De stoomtrawler Perseus IJM. 45 is van nacht met machineschade door den stoom trawler Voorwaarts IJM. 84 binnengesleept. De sleepreis duurde twee dagen. Ook de Voorwaarts is er niet zonder kleer scheuren afgekomen. Door het breken van de staglijn brak de voormast af. De mast kwam op de brug terecht, die licht beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. SANTPOORT VERTOONING VAN CULTUREELE FILMS. Het was gisteren voor de commissie, die het initiatief heeft genomen tot het vertoonen van cultureele films hier ter plaatse en die be staat uit de heeren Ds. R. H. Oldeman, G. J. Bremerkamp en T. F. Roos, een belangrijke dag, omdat de vraag beantwoord zou worden of de belangstelling voor de cultureele film hier net zoo groot zou zijn als elders, o.a. te Velsen-Noord en of de eigen geluidsfilm- installatie aan de verwachtingen zou beant woorden. Om bij het laatste te beginnen: We ge- looven, dat in dit opzicht de commissie geen slechte keus gedaan heeft. Het beeld was zeer helder en stond zoo rustig op het doek dat vooraan in de zaal zitten zelfs geen be zwaar bleek te zijn. Ook het geluid was zeer goed En dan de belangstelling. Ook in dit op zicht heeft de commissie o.i. niet te klagen. Nog voor er één meter film was gedraaid, hadden zich reeds ruim 260 donateurs aan gemeld. Toch was de commissie, zooals de heer Bremerkamp in beide voorstellingen in zijn openingswoord mededeelde, nog niet vol daan. Teneinde de kosten te kunnen dekken is het noodig 2 voorstellingen op één avond te geven en de commissie zou dus niets liever zien. dan dat zich 500 donateurs zouden aan melden. Des middags werden de films voor de jeugd gedraaid. Hoewel het niet direct jeugdfilms waren, leefden de meisjes en jongens geheel mede met het voor zijn dagelijksch brood zwoegende „Volk van Aran" en bewonder den ze de „Microscopische Mysteries en ..De steenen wonderen van de Adriatische Zee". Des avonds werden deze zelfde films voor volwassenen afgedraaid. Zooals reeds gezegd, werd in beide voorstel ingen door den heer Bremerkamp een ope ningswoord gesproken. Bij de tweede voox-stelling verwelkomde hij in 't bijzonder de genoodigden, onder wie zich o.m. bevonden Wethouder Nijsseix, het raadslid Dr. de Groot en afgevaardigden van de zustervereniging uit Velsen-Noord. Tijdens de voorstellingen werd eerx pro- paganda-woord gesproken door den heer Van Staveren, voorzitter van de Ned. Ver. van, Cultureele films. Spr. wees er op, dat de taak van de film keuring is bescherming van de jeugd. En dat het wex-k van" de filmkeuring uitwerking heeft Het winterprogramma. De afdeeling Heemstede van den Ned. R.-K. Volksbond hield Woensdagavond haar eerste ledenvergadering in het nieuwe winterseizoen. Na opening werden een aantal ingekomen stukken behandeld, o.a. propaganda behelzende voor het mooie relief van den Patroon van den Bond ..St. Wjllibrord". een ontwerp van den kunstenaar W. Harzing. Vervolgens werd de agenda behandeld voor de op 28 Nov. a.s te houden Centrale raads vergadering te Rotterdam. Nadat de voorzitter de meest belangrijke ar tikelen had uiteengezet welke gewijzigd dienen te worden, besloot de vergadering accoord te gaan met die wijzigingen. In de vacature van het afdeelingsbestuur. ontstaan door het bedanken van den heer W. de Bruin, werd gekozen de heer E. Stolvoort. Uitvoerige besprekingen volgden over de viering van het jaarfeest, dat dit jaar in het teeken van het gouden jubileum van den bond dient te staan. Het bestuur kreeg volmacht dit feest voor te bereiden. Vervolgens werd het winterprogram vastge steld. dat er als volgt zal uitzien: 9 November spreekt de heer Jacq. J. Ka merbeek over het onderwerp „Katholieke actie 13, 14 en 15 Nov. viering jaarfeest. 3 en 4 December St. Nicolaasfeest voor de kin deren der leden. 14 Dec. behandeling der begrooting en een spreker over het onderwerp „Wat is Vrijmet selarij". 11 Januari 1939 prop. avond voor „Herwon nen Levenskracht". 8 Febr. Jaarverslagen der afdeeling en de di verse onderafdeelingen. 8 Maart. Spreker de heer Ant. Angenent over „de kinderbijslagregeling". 8<JRGERLIJKE STAND. HAARLEM. 12 October. Ondertrouwd 12 October: F. L. Lemmers en W. M. de Graaf f; J. Dekker en M. C. Oskam; A. Kersten en A. R. Jansen Hendriks; E. Schornagel en A. van Balen; L. Bekkers en H. de Nieuwe; S. J. Schreur en J. L. de Zwarte: W. Beukman en G. Dirks: J. C. Blom en H. M. Spoor: H. A. E. van Gastel en A. Groot; E. A. C. Disco en W. v. d. Putten; W. J. Eising en J. M. IJlstra;. J. B. Wempe en P. G. Kra mer; J. C. A. Peterse en J. P. M. Verzijlberg; A. Cupido en A. Visser; J. Eikerbout en J. Baas; J. G. W. de Droog en J. Schell; J. H. H. Janssen en E. Godefrooij. Getrouwd 12 October: Th. A. Mul en A. Ko- nopka; P. A. J. de Lange en C. J. M. v. d. Vlugt; J. p. Poelgeest en G. Brondsema; J. E. Lijnzaat en E. Groenendaal; A. P. van Kessel en J. M. de Groot; J. H. Stootnxan en M, M. Pennekamp; N. Winkelaar en H. H M. van Strien; L. van Leeuwen en N. Schellingerhout; J. Kloos en A. E. Kleinhout; K. Slbrandi en J. W. Oversteegen; M. E. W. J. Hersman en H. J. J. A. van Hazebroek; p. j. Cornet en M. Schütze; J. Wijtsma en H. G. Schildwacht; W. F. de Leexiw en E. v. Wunnik; H. W. Brons wijk en K. H. Hofman; R. Hermsen en C. A. Kuneman. Bevallen 11 October: E. J. de Vriesde Nijs, z.; M. C. F. Heemskerk—Disco, d.; 12 Octo ber: H. M. v. Gaasbeekv. Schaick, d J Dirksde Bie, z. Overleden 10 October: S. Blik—Leeuwin, 59 j.. Hertzogstraat; 10 October: M. Scholtens, 13 j., Spaarnwouderstraat; 11 October: J. M. BakkerLa&sooij, 57 j., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13