Haarlem's Dagblad KOLONIALE MOGENDHEID? Naar overeenstemming te Komarom? Geweldige brand woedt te New-York De Bakenessergracht. Paddestoelen. DUITSCHLAND Hijltsfaklt ttefi teeds (Haattesten vaat eeu speciate ketauia&e vatuta J. MUIJS Kwestie der volksstemming maakt nog een geschilpunt uit Olietanks in vlammen J. MUIJS Hef belangrijkste 56e Jaargang No. 16967 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein. 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hooldrdacieur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 13 October 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 uiaundcn f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 ceut per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel* Regelabonoemeutsturieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Binnen veertien dagen zal een voorstel van de meerderheid van het college van Burge meester en Wethouders van Haarlem, tot demping van de Bakenessergracht, in den ge meenteraad aan de orde komen. Wij hebben voor- en tegenstanders in dit blad aan het woord gelaten, zooals onze gewoonte is. Wij hebben den inhoud van vele adressen aan den Raad vermeld. Het wordt nu tijd om onze eigen meening omtrent deze voor de stad be langrijke aangelegenheid te geven. Welnu: wij hopen dat de gemeenteraad het voorstel zal verwerpen. In het algemeen beschouw ik demping van een schilderachtig oud grachtje als dit als een maatregel, waartoe men alleen moet overgaan als moderne noodzaak ertoe dwingt. Moderne noodzaak kan men vrijwel beperken tot de eischen van het verkeer. De klachten van de bewoners over slechten staat van kademuren, over ratten en grachtenstank zijn alle te on dervangen. Men kan de muren verbeteren, de ratten uitroeien en de stank zal naar des kundigen verzekeren verdwijnen na de uitvoering van het groote rioleeringsplan. Tot die uitvoering is reeds besloten. Natuurlijk heeft men ook klachten over de verkeers-nadeelen die de smalle kaden op leveren. Maar het verkeer is heel gering en een belangrijke toeneming is in de toekomst niet te verwachten, want als verbindingsweg heeft de Bakenessergracht te water geen en te land vrijwel geen beteekenis. Ware dat anders, kon men op eenige wijze voorzien dat goede herziening van de verkeers-aderen van de stad niet anders bereikt kon worden dan door er de Bakenessergracht in te betrekken, dan zouden wij vóór demping zijn. Maar daar is geen sprake van. Het staat vast dat de denping een goed ob ject voor werkverschaffing zou zijn. Dit is natuurlijk geen motief dat den doorslag zou kunnen geven, maar het wordt aangevoerd als „meetellende overweging". Er staat tegen over dat de herstelling van de kademuren en de bouw van een nieuwe brug een boog brug bijvoorbeeld alsmede herstellingen van een aantal slecht-onderhouden gebouwen eveneens arbeid aan velen zouden verschaffen. En het is een mooi oud grachtje: eigenlijk het mooiste en intiemste dat wij nog hebben. Men heeft dit weerlegd door te zeggen, dat er zooveel leelijke huizen aan staan. Dat is waar. Maar al waren ze allemaal leelijk; het geheel is mooi en als men het gaat verbeteren zal het nog veel mooier worden. Ik heb aan een architect gevraagd: hoe komt het dat het ge heel zoo mooi en intiem is, veel mooier bijvoor beeld dan de Nieuwe Gracht. Hij zei: De be planting, de verhoudingen, de verticale ge ledingen van de bebouwing.... die doen het gezamenlijk. Ik vind het ook onze mooiste gracht. En we hebben niet zooveel meer. Deze architect beaamde ook tenvolle wat onze medewerker J. H. de Bois onlangs in een artikel over de Bakenessergracht ge schreven heeft. De Bois erkende bestaande fouten en leelijkheden, maar voerde aan, dat men bij demping iets oneindig leelijkers zou krijgen: een straatbreedte buiten verhouding met de hoogte der bebouwing. Nu, dat kan ieder toegeven. Alle gedempte grachten lijden aan dit euvel en een deel van de Gedempte Oude Gracht is er wel het meest kenmerkende voorbeeld van. De Nassaulaan toont het ook, ofschoon in minder mate. Met zulke straten-buiten-proportie wordt een stadsbeeld bedorven, wordt het kil gemaakt De voorstanders van de demping voeren aan, dat er maar zelden vreemdelingen zijn die de Bakenessergracht gaan bekijken. Nu ja, de steden met de grachten-glorie zijn Amsterdam, Dordrecht en Delft. Haarlem heeft weinig typische oude grachten om daarmee te kunnen wedijveren. Maar behal ve de vreemdelingen, hoe belangrijk die ook mogen wezen, zijn wij er bovendien zelf nog. Wij Haarlemmers. En wij hebben er tenslotte toch het meeste belang bij. Welnu: ik moet eerlijk zeggen dat dat oude grachtje mij nogal dierbaar is en dat ik die „schoonheid van het geheel", waarover de architect het had, wel degelijk waarneem. Ook hetgeen hij „intimiteit" noemt. Het is voor anderen en voor mij een stuk Haarlemsche traditie, dat we telkens met een prettige ge waarwording zien als onze weg er langs voert. Ook loopen we wel eens een straatje om om het weer eens te aanschouwen. En het besef dat het er is dat het behouden is gebleven en iets van het oude stadsschoon bewaard heeft, is ook goed. Dat moet u niet onder schatten dat besef. Ik geloof, dat velen begrijpen zullen wat ik ermee bedoel. Wij willen allen graag wat van onze mooie herinneringen aan het oude, iets tastbaars en zichtbaars, behouden. Ik weet wel dat dit „maar sentiment" is en dat het zooveel flinker en afdoender lijkt, maar radicaal af te breken en er wat nieuws voor in de plaats te zetten. Maar gevoelsoverwegingen zijn groot in ons leven. Het baat niet ze af te wijzen met de bijvoeging „maar" en er is heel wat spijt geweest over te haastige, te „flinke" afbraken. Doe het alleen als het werkelijk noodzakelijk is voor den nieuwen tijd! Om al deze redenen ben ik tegen de demping van de Bakenessergracht. R- P. GELOOF EN WETENSCHAP. Voor de leden der Vereen. „Geloof en We tenschap" zal het Gezelschap Saalborn— Parser Vrijdag 21 October a.s. in den Stads schouwburg opvoeren: „Grompie". tooneel- spel in 4 bedrijven van Horace Hodge en Wigney Percival. De regie is van Louis Saal born. De paddestoel schiet overal in 't rond, Als nou als paddestoelen uit den grond, Je vindt ze alom in het vochtig bosch, Tusschen het gras of op het zachte mos Ze zijn niet sierlijk zooais ze daar staan. Maar trekken toch weer vele zoekers aan. Van wit tot donkerbruin, een enkle rood, Van speldeknopjes tot een bord zoo groot, Ware fauteuils, boi, uitgehold of plat En stoeltjes voor de kindren van de pad, En hier en daar vertoont zich aan een stam, Ook weer het welbekend natuurgezwam. Zonder pretentie staan ze roerloos daar, Alleen of in een groepje bij elkaar. Daar plukt ze dan een blanke menschenhand En legt ze bij veel andren in een mand; Een hand, die soms met kennis onderscheidt, Tusschen hun eetbaarheid of giftigheid. Maar al te vaak ook grijpt een hand ze beet, Die van hun aard en hun geheim niet weet En deze hand beveel ik ernstig aan, Laat liever alle paddestoelen staan. Ze staan daar wel decoratief in 't bosch, Maak ze van hun geboorteplek niet los, Een gift van de natuur mogen ze zijn. Maar paddestoelengift spelt vaak venijn, Als gratis voedsel uit het bosch gehaald, Zijn zij te vaak met hoogen prijs betaald. P. GASUS. WEER SPOEDIG Luchtbeschermingspapier VERKRIJGBAAR BIJ GED. OUDE GRACHT 103 - TELEF. 11723 (Adv. Ingez. Med.) Ongeluk op het Soendaplen. Jongetje door vrachtauto overreden. Woensdagmiddag half vijf stak het achtjarig jongetje A. H. op het Soendaplein ter hoogte van het tramhuisje spelenderwijs plotseling den rijweg over zonder op het verkeer te letten. Juist op dat oogenblik naderde uit de Gene raal Cronjéstraat een vrachtauto. Het jongetje liep eerst met het hoofd tegen den zijkant van den wagen op en geraakte er toen onder. Het linker achterwiel reed over zijn beide dijbee- nen, die braken. Na door leden van den On gevallendiens t verbonden te zijn, werd het jon getje op last van een juist passeerenden ge neesheer per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd.- De chauffeur zag het ongeluk wel aankomen, maar kon het niet voorkomen. Hij remde zóó krachtig, dat de vrachtauto reeds na twee meter stil stond. Hij heeft dan ook geen schuld aan het ongeluk. LONDEN, 13 October. A.N.P. Van gezaghebbende zijde te Berlijn werd tegenover den correspondent van de „Daily Telegraph and Mor ning Post" aldaar een verklaring afgelegd over de Duitsche koloniale politiek. Hitier, aldus verklaarde een hooge ambte naar, heeft thans, naar men kan zeggen, zijn eisch gesteld inzake de teruggave van de voormalig Duitsche koloniale gebieden. Van dezen eisch is geen verdere formuleering te verwachten. Hij verwees naar het gesprek te Godesberg tusschen Hitler en Chamberlain, waarbij de Führer zeide „Er is nog een kwestie de koloniën maar dat is geen zaak om oor log over te voeren. Daarvoor zal niet wor den gemobiliseerd". De Duitsche eisch, aldus de woord voerder, behelsde de teruggave van alle koloniën, welke Duitschland waren afgenomen. Het wenschte niets meer en niets minder. De correspondent heeft de verzeke ring ontvangen,.dat het niet de be doeling was de Duitsche vloot uit te breiden tot boven de grenzen in de Engelsch-Duitsche vlootovereen- komst vastgesteld, zelfs indien Duitschland weer een groote kolo niale mogendheid zou worden. Den correspondent werd gezegd, dat de handhaving van het Britsche rijk beschouwd werd als een positieve factor in de Duitsche buitenlandsche politiek. In het conferentiestadje Komaron verwacht men, dat het vandaag de be slissende dag der onderhandelingen tusschen Tsjecho-Slowakije en Honga rije zal zijn. De kloof tusschen de beide standpunten, hoewel door Slowaaksche concessies aanzienlijk vernauwd, is nog steeds breed, daar de Hongaren krach tig vasthouden aan de meeste hunner oorspronkelijke eischen. De heden te houden besprekingen zullen volgens Reuter waarschijnlijk langdurig en diepgaand zijn, zoo zij al niet tot een breuk leiden. Ingeval van afbreking der onderhandelingen zou de Hongaarsche regeering, naar uit ge woonlijk betrouwbare bron wordt ver nomen, een tijdslimiet stellen voor het inwilligen van haar voornaamste eischen. In kringen, die in nauw contact staan met de Slowaaksche regeering, verklaart men, dat de Slowaaksche delegatie om het probleem op te lossen en in het belang van de toekomstige samenwerking tusschen Slowakije en Honga rije, voorstelt zeer uitgebreide autonomie te verleenen aan de Hongaarsche bevolking in Slowakije en aldus het probleem op te lossen zonder herziening der grenzen. In dezelfde kringen wordt voorts verklaard, dat de Slo waaksche regeering voor de toekomst niet al leen politieke samenwerking met Hongarije onder oogen ziet, maar ook vooragaande eco nomische samenwerking, waaraan zelfs andere 1 Donaulanden en ook Polen zouden kunnen deelnemen. De Hongaren hebben een volksstemming voorgesteld voor de gebieden, welke om eco nomische redenen en zonder de taalgrenzen in aanmerking te nemen, aan den eenen of den an deren staat zouden moeten worden toegewezen. Wat Subkarpathisch Rusland betreft, vraagt de Hongaarsche delegatie, behalve den afstand van zekere gebieden, waarbij Uzhorod en Mu- kacevo, twee belangrijke steden in Subkarpa thisch Rusland en een volksstemming voor het geheele gebied derzer beide landen. Minister Bacinsky heeft deze eischen cate- gox-isch van de hand gewezen en verklaard, dat de cessie van de lijn CopBatovo, Sevljus en Kralovo het economisch leven van Subkarpa thisch Rusland zeer moeilijk zou maken. Ten aanzien van de kwestie van een volks1* stemming voor Subkarpathisch Rusland heeft Bacinsky verklaard, dat het volk van dit land reeds in 1919 over zijn lot heeft beslist door den wensch uit te spreken bij de republiek Tsjecho-Slowakije te worden gevoegd. Op 8 October 1938 bevestigde het dit door den wensch uit te spreken in een federalen staat van Tsjechen, Slowaken en Roethenen te blij ven. De nationaliteiten in de betrokken gebieden. Volgens berichten uit Boedapest eischen de Hongaren een gebied op, dat wordt bewoond door 840.000 Hongaren. 140.000 Slowaken, 57000 Duitschers en 30.000 Roethenen. in totaal een bevolking van 1.067.000 zielen. Het getal der Slowaaksche minderheid in Hongarije, hetwelk thans 110.000 bedraagt, zou hierdoor op 250.000 worden gebracht. De Tsjecho-Slowaaksche delegatie heeft voor gesteld het gebied met een zuiver Hongaarsche bevolking, groot 690.000 zielen af te staan. Hierdoor zouden 150.000 Hongaren in Slowakije blijven naast 2.500.000 Slowaken. In het gebied met gemengde bevolking lig gen eenige belangrijke steden, waarop de Hon garen op geschiedkundige gronden aanspraak maken. De Hongaarsche delegatie heeft verder het denkbeeld van een volksstemimng in zuiver Slowaaksche en Roetheensche gebieden nog niet opgegeven. In de verwachting, dat de kolo niale kwestie spoedig ten gunste van Duitschland zal worden ge regeld, heeft dr. Schacht, de president van de Rijksbank, een speciale afdeeling ingericht, belast met de bestudeering van vraag stukken, welke verband houden met de voorbereiding van nieuwe koloniale valuta. Om technische redenen zal de Rijksmark niet worden ingevoerd als geregelde munt eenheid in koloniale gebieden, welke Duitsch land zou terugontvangen. Het woord is aan. De Balzac: Gü moogt navolgen doch nooit nabootsen. ERNSTIG ONGELUK OP DE „TROMP". Ontploffing bij schoonmaken van een mitrailleur TWEE LEDEN DER BEMANNING GEWOND. DEN HELDER, 13 October. Naar wij vernemen is gistermiddag onge veer vier uur aan boord van Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp", die zich in de nabijheid van Den Helder op de Noordzee bevond, een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het schoonmaken van een mi trailleur schijnt er onverwacht een ontploffing te hebben plaats gehad, waarbij twee personen ernstig aan de handen werden gewond. Na aan boord voorloopig verbonden te zijn werden zij met een motorsloep naar Den Hel der gebracht en in het Marinehospi taal opgenomen. Van den sergeant-marinier Kors moest de rechterhand en van den ma rinier Meyer moesl de linkerhand ge amputeerd worden Hedenmorgen was de toestand van beide slachtoffers re delijk wel. NEW-YORK, 12 Oct. (Havas— A.N.P.). Te Linden in New Jersey, zijn twaalf benzine-reser- voirs, die een capaciteit hebben van 27.252.000 L. en toebehoorend aan de Cities Service Refining Company, ontploft. Een kilometer in den omtrek moest het gebied ontruimd worden in verband met de hitte, die de brandende benzine verspreidde. De vlammen stegen op tot een hoogte van 50 M., terwijl een zwarte rook den hemel ver duisterde. De brandweerwagens van vijf na burige steden waren ter plaatse. De brandweer lieden konden slechts trachten den brand te beperken, welke nog andere reservoirs dreigde aan te tasten en gevaar opleverde voor nabu rige plaatsjes. De leiding der maatschappij ver klaart dat het nog niet mogelijk is vast te stel len of er slachtoffers onder het personeel zijn gevallen. Gewoonlijk werken er honderd man, maar in verband met den Columbusdag kan een aantal hunner vrij hebben gehad. Nader meldde Reuter hedenmorgen uit New-York: Vijftienhonderd brandweerlieden en vrijwilligers trachten den benzine brand, die gisteren te Linden in New- Jersey is uitgebroken tengevolge van het ontploffen van een groote tank, te blusschen. Een menigte van 25.000 menschen slaat de vlammen, die soms 90 meter hoog oprijzen, gade. De schade wordt op meer dan een millioen dollar geschat. Enkele blusschers zijn licht gewond. Volgens United Press staan thans 20 ben zinehouders in vlammen. De brandweerman nen bedienen zich van stalen schilden om zich tegen de intense hitte en vonken te bescher men. Tonnen chemische stoffen worden in de vlammen geworpen om ze te dooven. Een blik op de Engelsche kroonkolonie Hongkong. Kinderverlamming. Een derde geval te Haarlem. In Haarlem is thans een derde geval van kinderverlamming voorgekomen bij een jon getje van 2 jaar. Wij wijzen er met nadruk op. dat daarin geen enkele reden tot onge rustheid gelegen is, omdat elk jaar immers eenige gevallen voorkomen. De drie gevallen, die in een tijdvak van eenige maanden zijn voorgekomen, staan ge heel op zich zelf. Draag ook Uw steentje bij tot internationale toenadering en meld U onmiddellijk aan voor onze ESPERANTO-CURSUS. U is dan nog juist op tijd 1 Adres OVERTONSTRAAT 3. Specialiteit in PAP IER WAR EN en AANVERW. ART. VERCHROOMDE PAKPAPIER APPARATEN. GED. OUDE GRACHT 103, TELEF. 11723 (Adv Ingez Mectj HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Een derde geval van kinderverlamming te Haarlem 1 De Arnoud-zaak is weer voor de recht bank behandeld. 2 De bietenteelt in de Haarlemmermeer is ingekrompen. 3 De intrede van ds. G. W. van Deth bij de Ger. Kerk in II. V. te Haarlem. 3 De Haarlemsche trekkers vierden feest. 6 BINNENLAND. Op de „Tromp" is een ernstig ongeluk ge beurd. 1 De Haagsche politie staat voor een raadsel wat den moord op het 15 jarig meisje betreft. 3 Een verduisteringsproef te Rotterdam. 3 BUITENLAND. Te New York woedt een geweldige brand 1 De Japansche troepen zijn met hun opera tie in Zuid-China begonnen. 5 Te Parijs is gisteren in tegenwoordigheid van Koning Leopold een monument voor koning Albert onthuld. 5 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De Volkenbond op on-pulitick gebied. 5 SPORT. Het Bondselftal wint met 82 van York City 7 Het Nederlandsch Elftal voor den wed strijd tegen Denemarken samengesteld. 7 Keiler en Raichenbach houden zich aan remise. 7 ARTIKELEN. R. P.: De Bakenessergracht 1 K. «e Jong over het Pianorecital van Lili Krans 6 J. B. Schuil over „Vadertje Langbeen", door V. Z. O. D. 6 L. S.: Solidago, een bekende plant met minder bekende variëteiten. g Voor de Vrouw. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op n

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1