Smd m 'j Hut Geweldig WAARBORG KRE1MBORG FIETSLICHT HET SPORTGESPREK l/aat Eum VvtUmt GARAGE RABO V R TT DAG 14 OCTOBER 1938 ha'areem's da gbi:ad De waarde van het eerste klasseschap voor een Engelsche League club Een weloverwogen plan van Mr. Gllksten Verzekering tegen de gevolgen van degradatieEen Schotsch-Engelsch tournooi Het Continentale elftalMaeki's uitzonderlijke prestatieDe Finsche athietiek-training Tennis-ranglijst van Jean Samazeuilh. Wat is de waarde van het eerste-klasseschap voor een Engelsche League-club, of, om het duidelijker te zeggen, welk bedrag zou een club uit een lagere divisie er voor over hebben om zeker te zijn van promotie, vooropgesteld, dat deze met geld was te verkrijgen? Men weet. dat Aston Villa twee jaar gele den niet geaarzeld heeft, 4D.OOO pond sterling (drie-en-halve ton in guldens) tot aankoop van nieuwe spelers te besteden in een vergeef- sche poging om de degradatie te ontgaan. In 1930 zag Everton al even weinig resultaat van de in enkele weken tijds uitgegeven 20.000 pond, want ook deze vereeniging verloor desondanks haar plaats in de hoogste af- deeling. En er zijn vele clubs, die duizenden ponden voor spelers hebben betaald, zonder dat de begeerde promotie hun deel werd. De vrees voor degradatie is vooral voor de clubs in de hoogere afdeelingen een voort durende nachtmerrie, want de ervaringen van Cardiff Citty, Notts County. Newcastle, Blackburn en. Tottenham, om er slechts enkele te noemen, zijn even zoovele voorbeelden van de moeilijkheden, die deze clubs ondervinden bij hun pogingen om het verloren terrein te herwinnen. Daarom trekt het plan van Mr. Albert Glik- sten, voorzitter van Charlton Athletic, meer dan gewone aandacht en reeds hebben vele vereenigingen er hun instemming mee be tuigd. Mr. Gliksten stelt voor, dat elke eerste klasser vóór begin November 1000 pond ster ling in een fonds zal storten, waarvan het to taal bedrag aan het einde van het seizoen zal worden verdeeld tusschen de twee clubs, die dan moeten degradeeren. Deze som zou dan als basis dienen voor vernieuwing en weder opbouw van het elftal. De Charlton-voorzitter komt onder meer met het zeer juiste argument, dat het niet al tijd de twee zwakste teams zijn. die aan de gradatie ten offer vallen. Het komt dikwijls voor, dat directie en manager machteloos staan om het onheil te voorkomen, omdat een reeks van verwondingen de beste spelers uit schakelt in de kritieke maanden van het sei zoen. Zoo ontsnapte bijvoorbeeld Birmingham, dat toch over werkelijk goede krachten beschikte, het vorige seizoen slechts op het nippertje aan een onverdiende degradatie, die het gevolg zou zijn geweest van het feit, dat niet minder dan zes der beste spelers tegelijkertijd een opera tie voor een knieverwonding moesten onder gaan. Dit seizoen is het Huddersfield, dat in het hoekje zit, waar de slagen vallen. In de eerste wedstrijden bleek de rechterwing te zwak en gezien de matige recettes, die de club ontvangt, kostte het den bekwamen ma nager heel wat hoofdbrekens, om een oplossing te vinden. Tenslotte ging de diretie er mede accoord, den West Bromwich-voorwaarts Mahon voor een vrij hoog bedrag aan te koo- pen. Mahon kwam naar Huddersfield en brak in de eerste match die hij voor de blauw- witten speelde, zijn been. Zal het door Mr. Gliksten voorgestelde plan worden aangenomen? De ontwerper meent, dat de vereenigingen. die er tegenwoordig niet tegenop zien. 5000 tot 14.000 pond ster ling voor den aankoop van één speler uit te geven, zeker geneigd zullen zijn een premie van 1000 pond te betalen voor een soort verze kering tegen de gevolgen van degradatie. Er zijn misschien enkele zeer rijke clubs in de eerste divisie, die een dergelijke uitkeering van 10.000 pond bij eventueele degradatie niet de moeite waard vinden, doch voor de óvergroote meerderheid zou het de redding van een fatale, langdurige inzinking betee- kenen. Dat ook de managers het plan toejuichen, is alleszins verklaarbaar, immers wanneer de club slechte resultaten boekt, .krijgen zij meestal de schuld en hun ontslag. Sinds den oorlog zijn er veertig clubs naar de tweede divisie gedegradeerd en slechts drie hebben desondanks hun manager gehandhaafd, nl. Bolton, WestBromwich en Manchester City. Ter gelegenheid van de Empire Exhibition werd in Mei 1.1. een voetbal tournooi gehou den. dat uitstekend geslaagd is. Dit succes was de aanleiding voor de officials van de Schotsche en Engelsche bonden om in een bespreking de wenschelijkheid van een jaar- lijksche herhaling op een breedere basis te overwegen. Het is thans zeer waarschijnlijk, dat aan het einde van het huidige seizoen een knock- cut-tournooi zal worden georganiseerd, waar aan zullen deelnemen de finalisten voor den Engelschen en Schotschen beker en de kam pioenen en runners-up van de Engelsche en Schotsche League. De Finsche atlileet Taisto Maeki. die onlangs te Parijs een Europeesch kampioenschap won, heeft een merkwaardige prestatie gele verd door het scherp staande record van zijn landgenoot Salminen over 10 kilometer met 3 3/5 sec. te verbeteren en te brengen op 30 min. 2 seconden. Maeki heeft dus geloopen met een snelheid van 20 kilometer per uur en als men bedenkt, dat men op een gewone fiets flink moet blijven doortrappen om een uurgemiddelde van 15 Kilometer te halen, dan spreekt dat toch wel boekdeelen voor de snelheid en vooral het uit houdingsvermogen van den nieuwen record houder. Het traningssysteem van de Finnen moet er, naast de deskundige voorlichting van er varen cracks als Paavo Nurmi, veel toe bij dragen, dat zij jaar op jaar de beste lange af- standloopers van de wereld kunnen voortbren gen, hoewel de gelegenheid tot oefenen dooi de klimaatconditics beperkt is. Gedurende vele maanden zijn ijs en sneeuw oorzaak, dat de athletiek door de skisport en het schaatsenrijden wordt verdreven. Pas tegen het einde van Maart kan de Finsche athleet zijn wintcrtraining aanvangen en deze duurt slechts enkele weken. In Mei worden dan de cross-country kampioenschappen gehouden en deze wedstrijden zijn het beste middel om de loopers voor hun baanraces in vorm te brengen. Een andere belangrijke factor bij hun trai ning is. dat de Finnen nooit aan races deel nemen, voor zij voor het loopen van een be paalden afstand in topvorm zijn Doch een maal in de beste conditie schromen zij niet tegen alle mogelijke tegenstanders in de baan te komen en zooveel mogelijk aan wedstrij den deel te nemen. Als regel kan worden ge zegd. dat zij hun allerbeste prestaties in Sep tember en October leveren. Jean Samazeuilh, de niet-spelende aanvoer der van de Fransche Davis Cup-tennisploeg gedurende vele jaren, geeft in een Fransch sportblad een uiteenzetting van de moeilijkhe den om aan het einde van een seizoen een wereldranglijst van de beste tien spelers sa men te stellen. Men moet zich immers niet alleen laten leiden door de behaalde resultaten in de voor naamste internationale tournooien, doch evenzeer door de stijl en de bekwaamheid tot het juist uitvoeren van de verschillende sla gen. Tennis is volgens Samazeuilh een dei- sporten, waarin het intellect bij de beoefe ning een groote rol speelt en waarin tevens de persoonlijkheid van den speler sterk tot uiting komt en van besllssenden invloed kan zijn. In den regel is het niet zoo moeilijk, de vier of vijf beste spelers ter wereld naar volgorde te klasseeren, maar juist het tweede gedeelte van de ranglijst van tien matadoren kost veel wikken en wegen. Want de voor deze plaat sen in aanmerking komende spelers missen dikwijls die extra-vastheid die de waarlijk sterkste spelers kenmerkt, terwijl zij daaren tegen soms opzienbarende resultaten behalen, die boven hun werkelijken vorm uitgaan. Samazeuilh. aan wiens oordeel wegens zijn groote ervaring veel waarde moet worden toe gekend, geeft dan de volgende ranglijst: Budge, Bromwich, Austin. Riggs, Quist, Wood. Hunt, Mako, Menzel en Puncec, derhalve niet» minder dan vijf Amerikanen. is do kracht van 't woord dat immers uitermate betrouwbaar beteekentl Is ook de geweldige naam, die de WAARBOHG-KLEEDIAG zich over heel Nederland heeft veroverd, niet het bewijs hoe goed, mooi en prijswaardig boven alle andere die waarborg-kleeding is! Weet U wat ge zult zeggen als ge nu de nieuw ste modellen Waarborg-'jas- sen zult heb ben bekeken? En vooral ook de scherpe prijzen? G E W E L D I G I Waarborg-Kleeding alléén bij Waarom zoudt ge ook Uw jongens niet liever 'N WAARBORG-JAS geven? Voor het geld be hoeft U het niet te laten: Kreymborg concur reert scherp (Adv. Ingez. Med.) PAARDENSPORT. HAARLEMSCHE RIJ- EN JACHT- VEREENIGING. Deze vereeniging houdt een Jachtrit op Za terdag 15 October. Meet te 2.15 uur aan het restaurant ..Het Ronde Huis" te Bloemendaal aan Zee. Jager- meester is de heer J. M. J. F. Erens; Field- master: de heer J. L. Prins. Het parcours is aU volgt: Duinen in de richting van „Kraantje Lek". Duinlustweg, van Haemstedelaan, Mr. Enschedéweg. van Vollenhovenlaan, Nachte- galenlaan. Naaldenveld. Visscherspad, Kost- verlorenstraat te Zandvoort, Het einde van den rit is circa 4.15 uur op het strand te Bloe mendaal. Daarna volgt een eindloop om het snelst over een nader op te geven afstand in de richting IJmuiden, waarvan de start zich bevindt op 't strand bij het einde van den Bloemendaal- schen Zeeweg. HAARL. KORFBALBOND. E ADSPIRANTENWEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG. Haarlem a gaat vrijwel zeker haar derden wedstrijd winnen, want Patrimonium lijkt wel wat zwakker. Het ongeslagen T.H.B., dat naar Water vliet trekt, moet winnen. Haarlem cOosterkwartier c ontloopen elkaar niet veel. S.V. b en E.H.S., de nieuwste aanwinst uit Heemstede, hebben beide nog een schoone lei. VOETBAL. BLOEMENDAAL—DE GERMAAN. Het elftal van Bloemendaal is als volgt: De Haas, Kloos. Van der Meij, Immer, Beijk. Tuilenaar. Van Bragt, Van Leuven. Cassée, J. v. d. Schalie, C. v. d. Schalie. BLOEMENDAAL 2—SCHOTEN 2 Bloemendaal 2 heeft het volgende elftal: Kesting, Willemse, Van Waard, K. v. d. Linde, G. v. d. Linde, De Vries, F. v. d. Mey de Bie, Oosterhof, Noordhoff, A. v. d. Mey de Bie, Potharst. De BOSCH fietslamp - 'n juweel tje van hedendaagsche techniek- voldoet aan de hoogste eischen. Geen storingen, mooi helder, vèr- stralend licht. Steeds betrouwbaar. Prijzen: 6 Volt, 1,8 Watt F. 625 6 Volt, 3 Watt met Alnï- magneetstaal F. 7.50. Let op Het merk Rotodyn. Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. N.V. WILLEM VAN RIJN AMSTERDAM |C.j KEIZERSGRACHT 171 ;T E L E F O O N 31308 [4 LIJNEN) (Adv. Ingez. Med.) VAN DE WEEK Over Hockey. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan or ganiseert de K.N.H.B. in het nieuwe hockey- stadion te Amsterdam dit week-end een vier- landen-tournooi, waaraan de vertegenwoordi gende elftallen van Duitschland, Frankrijk, Bel gië en Nederland zullen deelnemen. Tot de spelers, die door de keuze-commissie zijn uitgenoodigd, behooren ook de beide B.M. H.C.-cracks A. de Roos en B. Schmeink; het is dus logisch, dat het sportgesprek van deze week over hockey gaat. De heer B. H. A. Schmeink heeft ons aan gaande de krachtsverhouding in het komende tournooi het een en ander medegedeeld: „Te oordeelen naar de samenstelling der elftallen kan men Duitschland als de sterkste en Frankrijk als de zwakste beschouwen.De Duitschers hebben wel iswaar eenige belang rijke wijzigingen hun team aangebracht en o.a. den bekenden middenvoor Kurt Weisz en den back Lichten- feld vervangen, doch zij zullen daarvoor on getwijfeld gelijkwaar dige krachten hebben gekozen. Het nog niet zeker, of de fantastisch goed spe lende spil Keller van R W A <5f HMFÏVK de ParÜj 231 Zijn' in B. H. A. hlHMMNK. wlk gevaj zijn clubge_ noot Gerdes (Berliner H.C.) zijn plaats zal in nemen. De Hamburger Lange, die wederom linksbinnen speelt, is een der beste voorwaart- sen van het vasteland. Behoudens eenige jongeren in de voorhoede, komen de Belgen met dezelfde ploeg, die de laatste jaren heeft dienst gedaan en die in dien tijd sterk is vooruitgegaan, getuige de moei lijke overwinning, door Nederland in het vorige seizoen na groote krachtsinspanning behaald. Ook de Franschen stellen hun vertrouwen in vrijwel dezelfde spelers als die in Rijssel destijds met 51 van Holland en op Nieuwjaarsdag 1938 te Parijs van de Batavieren met 62 ver loren. In keeper Tixier en den back Chevalier beschikken zij over uitstekende krachten, al zal hun beste middenvoor Vologue, die levens lang geschorst is, wel zeer gemist worden. De Franschen en de Belgen moeten het hoofd zakelijk van snelheid hebben, de Duitschers zoeken het daarentegen in stevig, dikwijls forsch spel met short-passing, vooral in de voor hoede. De onderlinge krachtsverhouding tusschen de vier landenploegen is ongeveer dezelfde als de laatste zes jaar, d.w.z. Duitschland is iets ster ker dan Nederland, dat op zijn beurt weinig met België verschilt en daarna komt Frankrijk. Hoewel men den Duitschers dus 75 procent kans mag geven om door een overwinning op Bel gië, in den wedstrijd, die Zaterdagmiddag te half twee begint, in de finale te komen, zullen onze Oosterburen de zege niet cadeau lcrijgen; een verrassing blijft niet uitgesloten. Nederland moet in staat worden geacht, de Franschen te verslaan; de Oranjeploeg be schikt in De Waal en vooral in Mendes de Leon over de twee beste backs, die er momenteel in .ons land te vinden zijn; voorts behooren Henk tie Looper, Aat de Roos en Esser tot hen, die als het ware automatisch een plaats in het elf tal vinden. Ook Schnitgqr zal wel weer van zich doen spreken, al is hij nog niet in denzelfden vorm van eenige jaren geleden". „Hoe staat het met de training van het Ne- derlandsch elftal?" „Die begint pas ongeveer anderhalve maand vóór de internationale wedstrijden, dus meestal eind Januari, daar de interlandmatches laat in het seizoen worden gehouden. Na de selectie wedstrijden, waaraan vier elftallen deelnemen, worden ongeveer 25 spelers aangewezen, die in het Amsterdamsche Stadion onder leiding van den heer Vriesinga oefenen. In die proef-elftallen vinden steeds meer spe lers uit de „Provincie" een plaats; vooral ver leden jaar was hun aantal groot en dat is ook wel gewettigd, want al is over het algemeen het Westelijk spelpeil nog veel beter, toch zijn er in het Oosten en Zuiden verschillende technisch heel goede spelers te vinden. Het verschil met het Westen is alleen, dat in de provincie de uitblinkers zoo ver boven de rest uitsteken; een middelmaat bestaat daar niet. Als clubs ko men Breda, Tilburg, Union en Nijmegen de westelijke vereenigingen het meest nabij. De acht clubs in de Westelijke eerste klasse ontloopen elkaar heel weinig in kracht; het is met geen mogelijkheid te zeggen, wie er kam pioen zal worden, want alle acht hebben even veel kans. Dat is wel een verschil met vroeger, toen Amsterdam en Hilversum den toon aan gaven". „De fusie tusschen M.H.C. en Bloemendaal is blijkbaar in alle opzichten geslaagd?" „Dat is inderdaad een groot succes gewor den; de eenheid laat ook in de lagere elftallen niets te wenschen over, zoodat ook de jonge ren met zeer veel enthousiasme het spel be oefenen. Bovendien is de belangstelling voor onze wedstrijden zeer toegenomen: in plaats van 25 toeschouwers komen er thans wel eens 1000 naar de matches kijken". „Staan er nog andere belangrijke tournooien op het programma0" ..Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van B.D.H C. wordt in samenwerking met deze dames-hockeyclub met Paschen een internatio naal tournooi georganiseerd, waaraan behalve B.M.H.C. vijf buitenlandsche elftallen en ver moedelijk ook H.H.IJ.C. zullen deelnemen. Het bestuur stelt zich voor, Harvesterhude (Ham burg), de Berliner H. C. (kampioen van Duitsch land), benevens twee Engelsche en een Belgi sche club uit te noodigen. Ook B.D.H.C. denkt aan enkele Engelsche dameselftallen, ter wijl Hannover mede van de partij zal zijn. Voorts zal er, onafhankelijk van dit tournooi, een wedstrijd gespeeld worden om den door burgemeester Den Tex uitgeloofden wisselbeker, vermoedelijk tusschen B.M.H.C. en Harvester hude. Deze internationale tournooien kenmerken zich, zoowel hier als in het buitenland door een buitengewoon prettige sfeer, waartoe het feit, dat de overwinning bijzaak is en er niet volgens afvalsysteem gespeeld wordt, zeer veel bijdraagt". MOTOR WÏEÏ RIJDEN. LEDENVERGADERING SPAARNESTAD Bovengenoemde club hield op Woensdag een buitengewone ledenvergadering in café „Bolwerk". Na huishoudelijke besprekingen werd o.m. besloten om de door de leden ge wonnen prijzen in het afgeloopen seizoen uit te reiken op een feestelijke bijeenkomst in café ..Bolwerk" op 20 November a.s. Een feest commissie werd benoemd om de plannen voor te bereiden en om tevens het winterpro- gramma op te maken. zonder Chauffeur alleen GASTHU1SVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Verzekerde Wagens (Adv. ingez. Med.) DE WEDSTRIJD ENGELAND- CONTINENT. Interview met den heer K. J. J. Lotsy. Donderdagmorgen is de heer K. J. J. Lotsy, bestuurslid van de F. I. F. A„ lid van de com missie voor den wedstrijd Engeland-Vaste- land, uit Zürich teruggekeerd, waar hij met de andere leden van de commissie en enkele ad viseurs was bijeengekomen om de spelers aan te wijzen, waaruit een keus zal worden ge daan voor de definitieve ploeg van het con tinent. De heer Lotsy verstrekte aan een redacteur van het A. N. P. mededeelingen over den be langrijksten wedstrijd van het seizoen, Enge- land-Vasteland en de daarmee samenhangen de problemen. De heer Lotsy merkte op, dat de F. I. F. A.- commissie met groote moeilijkheden te kam pen heeft gehad. De Tsjechen hadden laten weten, dat zij geen spelers disponibel konden stellen in verband met de situatie in hun land, waardoor zeker één of twee voor het continentale elftal in aanmerking komende spelers afvielen. Verder is de blessure van Minelli, den Zwit- serschen achterspeler, van zulk een aard, dat er niet aan gedacht kan worden, hem op te stellen. Meazza was ook niet beschikbaar in verband met een operatie, welke hij dezer da gen heeft ondergaan. Rava heeft onlangs een arm gebroken. Eerst Zondag a.s. speelt hij voor het eerst in de competitie weer mee, in de hoop, dat hij zijn vorm behouden heeft. En dan is het nog niet zeker, of Braine door zijn club op 23 October zal worden vrijgegeven. We hopen dat Beerschot er in toestemt. Mocht hij niet te Amsterdam kunnen spelen, dan zal hij zeker niet in den wedstrijd te Londen kunnen uitkomen, want de algemeene leiders gaan van de gedachte uit, dat alleen zij, die te Amsterdam spelen, ook voor Londen in aanmerking kunnen komen. K. 3. J. Lotsy. Dan is er verder de kwestie van Caldenho- ve en den Grashoppersspil Vernati. Calden- hove is gekozen in het Nederlandsch elftal tegen Denemarken. Vernati moet op 23 Octo ber een competitiewedstrijd spelen. Zooals u weet heeft de F. I. F. A. een beroep gedaan op den K. N. V. B. en op de Grasshoppers, om beide spelers vrij te geven. De commissie heeft daarmede te kennen willen geven, dat beide spelers, qua capaciteiten, in aanmer king komen voor den oefenwedstrijd te Am sterdam. Mocht de K. N. V. B. Caldenhove niet vrijgeven en zal ook Vernati niet te Amster dam komen, dan kan de F. I. F. A.-commissie dat best begrijpen en het standpunt van den K. N. V. B. en van de Grasshoppers volkomen billijken. Overigens zou het waarschijnlijk mogen worden geacht, dat Caldenhove als re serve naar Londen zou gaan. Door het opne men van Foni naast Rava wordt er een groo- tere eenheid geschapen, hetgeen een niet te onderschatten voordeel 'oeteekent. De ploeg voor den oefenwedstrijd te Am sterdam zal eerst Zaterdag 22 October wor den samengesteld. Zeer waarschijnlijk zal het continentale elftal in deze opstelling uitko men: Doel: Olivieri (Italië). Achter: Foni en Rava (Italië). Midden: Kupfer (Duitschland), Andreolo (Italië) en Kitzinger (Duitschland). Voor: Aston (Frankrijk). Braine (België), Piola (Italië), dr. Sarosy (Hongarije) en Brustad (Noorwegen). De ontmoeting tegen het Nederlandsch B- elftal zal boven een gewoon trainingspartijtje uitgaan: het wordt een serieuse wedstrijd, waarbij in het continentale elftal gedurende de eerste en de tweede helft spelers ver vangen kunnen worden. Het is ook goed mo gelijk. dat dit niet gebeurt: alles hangt af van de verrichtingen der deelnemers. Ook bestaat de mogelijkheid, dat in de tweede helft in het Nederlandsch B-elftal één of meer spe lers vervangen worden door continentale deelnemers, doch waarschijnlijk is dit niet. Dr. Sarosy is de captain voor den wedstrijd te Londen. De zestien spelers komen Vrijdag 21 Octo ber te Amsterdam bij elkaar. Zaterdag wordt er in het Olympisch Stadion licht getraind. Zondagavond gaat het gezelschap via den Hoek naar Engeland. Op Donderdagochtend 27 October is het 'vertrek uit Londen bepaald; te Vlissingen gaan de continentale spelers dan uiteen". Op de vraag of dit nu werkelijk de sterkste spelers van Europa's vasteland konden wor den genoemd, antwoordde de heer Lotsy, dat, de omstandigheden in aanmerking genomen, dit zeker het geval was. Maar de groote moei lijkheid is. om van deze uitverkorenen in korten tijd een ploeg te maken. „Toch mag men vertrouwen hebben; men denke maar eens aan het Italiaansche achtertrio, aan het goede gehalte van de middenlinie, aan een voorhoede, die sterk kan meevallen. Dr. Sarosy en Piola begrijpen elkaar uitste kend, dat kan ik rustig verklaren. Engeland zal dezer dagen een lijst van twee scheids rechters opmaken, bevattend de namen van een scheidsrechter uit Groot Brittannië en een van het vasteland van Europa. De F. I. F. A. doet dan uit deze voordracht een keus voor de ontmoeting te Londen",

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14