WA wLRLIJKE STAND. ZATERDAG IS OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 17 UIT DE OMSTREKEN BENNEBROEK Raad Bennebroek. De heer L. A. van Essen benoemd tot gemeente-architect. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder Voorzitterschap van den Bur gemeester Mr. K. J. G. Baron van Harden- broek. Na opening, stelde de voorzitter aan de orde ingekomen stukken en mededeelingen, waar van wij noemen dankschrijven van H.M. de Koningin voor de gelukwenschen haar aan geboden bij haar Regeeringsjubileum. Adres van de samenwerkende Onderwijzers ox-ganisaties, waarbij den Raad wordt ver zocht adhaesie te betuigen op het adres aan de Regeering inzake de verlaging de leer- lingenschaal; Op voorstel van den voorzitter wordt beslo ten het stuk voor kennisgeving aan te nemen, hetgeen na eenige discussie geschiedt. Goedkeuring gemeenschappelijke regeling inzake gaslevering tusschen de gemeenten Heemstede en Bennebroek; Adres van L. van Maris inzake verleenen van bouwvergunning aan F. van Bruggen. Over dit stuk ontspint zich een langdurige discussie, waaruit blijkt, dat de heeren Dubbis en de Vries het niet met de handelwijze van stel van B. en W. om het adres voor kennis- B. en W. eens zijn. Tenslotte wordt het voor geving aan te nemen, aangenomen. Op verzoek van Gedeputeerde Staten wordt het besluit van 9 Juni tot het aangaan van een geldleening groot f 9300 ingetrokken ten einde later deze zaak opnieuw te regelen. Aangeboden wordt de rekening van het wegenfonds over 1937, waaruit blijkt, dat het fonds f 8200 aan effecten bezit. Dan wordt aangeboden de rekening van het Woningbedrijf over 1937, welke sluit met een nadeelig saldo van f 504.56. Aanbieding van de Gemeente-rekening 1937. Uit de toelichting door den voorzitter blijkt, dat de gewone dienst een nadeelig saldo heeft van f 7234.69; de kapitaaldienst sluit met een batig slot van f 7617.80. De heeren Dubbis en Heemskerk zullen de reke ning onderzoeken en daarover den Raad rap porteeren. Zonder discussie worden vastgesteld de vijf de suppletoire begrooting 1937- en de eerste suppletoire begrooting 1938. Vervolgens is aan de orde het voorstel tot het bouwen van zes woningen voor het woning bedrijf en het aangaan daarvoor van een geldleening, groot f 15.000. Uit de toelichting door den voorzitter blijkt, dat hiermede zes gezinnen kunnen worden geholpen die thans in onbewoonbaar verklaarde woningen-huizen. Na eenige discussie goedgevoirden. Dan wordt aan den Raad het oordeel vraagd over de* vraag, of thans tot den bouw van een openbare lagere school moet worden overgegaan. B. en W. hebben hierin geadvi seerd: 1. Uit te spreken, dat de stichting van een nieuw gebouw voor de O.L. School alleszins - aanbeveling verdient, doch dat de financieele toestand der gemeente belet daartoe over te gaan. 2. Pogingen aan te wenden om door een bij drage uit het Werkfonds op gunstige voor waarden de stichting mogelijk te maken. 3.-Gedeputeerde Staten te verzoeken bij de sub. 2 genoemde pogingen krachtige mede werking te verleenen. De heeren de Vries en Stijger vinden de begrooting. te hoog. De heer de Vries vindt het bouwen van een nieuwe school een stimulans voor vestiging. De heer van Bakel onderschrijft het advies van B. en W. De heer Dubbis dringt op krach tig handelen aan bij B. en W. Overeenkomstig het advies wordt daarna besloten. Onbewoonbaarverklax-ing van de perceelen Reek 16 en 17, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Eveneens wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten tot opheffing vaxx de onbe woonbaarverklaring van de perceelen Binnen weg 37 en Laan 18 en 20. Besloten wordt tot wijziging van de salaris verordening van de veldwachters. Over het volgende punt, een adres van H, Jansen te Heemstede om schadeloosstelling in verband met de hem gelaste onbewoonbaar- making van het perceel Reek 18 ontstond eenige discussie. De heeren de Vides en Dub bis meenen dat door B. en W. verkeerd ge handeld is. De Voorzitter toont aan, dat geheel ge werkt is in het belang van Jansen, doch naar sprekers meening is Jansen zoo lang door verkeerde raadgevers bewerkt, dat bij hem de overtuiging is gegroeid, door het gemeentebe stuur slecht behandeld te zijn. Het voorstel van B. en W. om het verzoek af te wijzen, wordt aangenomen met stemmen van de heeren Dubbis, de Vries en Stijger tegen. Aan de N.V. Hillegomsche Radiocentrale wordt, op door B. en W. te stellen voorwaar den, vergunning verleend lot het exploiteeren van een Radic-Distributie bedinjf. Alsnu is aan de orde het benoemen van een gemeente-architect. Burgemeester en Wethouders stellen voor als zoodanig te benoemen den heer L. A. van Essen, architect te Bennebroek. De heer Dubbis stelt voor de architecten van Essen en de Rotte beurtelings om het jaar te benoemen, welk voorstel door den voorzitter sterk wordt ontraden Na eenige discussie wordt de heer van Essen met vijf stemmen benoemd. Een stem is uitgebracht op den heer v. d. Rotte, een stem is on geldig. De voorzitter deelt mede. dat op Dinsdag 18 October een verduisteringsproef in de ge meente zal worden gehouden. Hij twijfelt er niet aan, of de geheele burgerij zal gaarne haar medewerking verleenen om deze proef te doen slagen. Geboren: Charles Alphons, zoon van W. F. van der Schoot en G. Bulack; Cornelis Wil helmus, zoon van W. J M. Wubbe en M. H. E. M. Turkenburg. Overleden: F. M. Doarks.echtgen. van F. M. Kwaadgras. EVANGELISCHE SAMENKOMSTEN. Het ligt in de bedoeling van het Evangeli satie-Comité te Bennebroek, dezen winter, evenals verleden jaar. Evangelische Samen komsten te houden. Deze samenkomsten zul len beginnen Donderdag 28 October en zul len dan wekelijks plaatshebben in de vroegere naaischool van mej. Willink van Bennebroek aan den Binnenweg. GEVONDEN VOORWERPEN. Armbandhorloge, te bevragen bij de politie. HILLECOM KORFBAL Zondagmiddag zal het nieuwe terrein der Hillegomsche Sportvereeniging „De Zwalu wen" aan de Oosterduinlaan officieel in ge bruik worden genomen. Ter inwijding zal een vriendschappelijke wedstrijd worden gespeeld tusschen „de Zwa luwen" en de Veteranen der voormalige korf- balvereeniging „De Kraaien" HET ELECTRICITEITSBEDRIJF IN 1937 Aan het jaarverslag over 1937 van het Elec- trictieitsbedrijf der gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim is het volgende ontleend: Het aantal aangesloten perceelen steeg met 152 en bedraagt nu 5837. Voor het eerst sinds de oprichting van het bedrijf overschreed de stroominkoop van de Lichtfabriekente Lei den de 2Vz millioen K.W.U. De verkoop bedroeg 2.215.349 K.W.U.hetgeen een vermeerdering van 8V2 pet. beteekent. De hoogste maximale belasting was 1000 K.W.U. Hèt kabelnet, waarbij de huisaansluitingen zijn inbegrepen, werd uitgebreid met 6 K.M. eix bedraagt nu 97,,2 K.M. kabel. In gebruik zijn 19 transformatoren-stations met totaal 20 trans formatoren en een capaciteit van 1835 K.W.U. Aangesloten waren 661 electro-motoren met gezamenlijk 1422 P.K. Het gemiddeld gebruik per aansluiting steeg van 363 tot 385 K.W.U .Het gestorte aandeelen kapitaal bedroeg f 29500, terwijl de leening- schuld per einde 1937 groot was f 482.000. Voor uitbreiding werd uitgegeven f 27.692.26: afgeschreven werd in totaal f 34.440.77. De aanschaffingswaarde der activa beliep f 1.048.471.03, in den loop der jaren werd af geschreven f 514.213.32, zoodat de boekwaai-de einde 1937 bedroeg f 534.257.71. Het verslag noemt de winst, die gemaakt werd, gezien de genoemde cijfers, matig; zij bedraag netto f 20.314.41. Met behulp der onverdeelde winstsaldi van vorige jaren kon de gewone jaarlijksche uit- keering aan de gemeenten ad f 29.500 plaats vinden. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Van Rooden, Stationsweg 20, medaillon; Kruiff, Noorderlaan, rozenkrans; Bons, Loos- terweg III 36, kinderarmbandje; Heir man. Hoofdstraat 133, gevlekte salamander; Saar- loos, Leidschestraat 200, rozenkx-ans; Klinken berg, Van Vlietstraat 32, zilveren horloge en vulpenhouder, Meylis, Stationsweg, rijwielslot; W. Borger, Krochtstraat 15, bankbill-et; Krie bel, Hofstraat, wieldop V 8. Bij de politie: 3 mutsen, 2-ceintuurs, rij wiel- belastingmerk, geldstuk, contactsleutel. PERSONALIA. Tot bestuurslid van den Zuid-Holl. Prov. Brandweerbond werd benoemd in de vacature J. Kneppelhout, onze burgemeester, jhr. mr, dr. O. F. A. H- van Nispen tot Pannerden. DE HEER KLAVER BEDANKT. De heer P. Klaver, alhier, hoofdbestuurder van dexx R.K. Middenstandsbond „De Hanze" bisdom Haarlem, heeft in verband met zijn leeftijd verklaard als zoodanig te willen be danken. In zijn plaats zal waarschijxxlijk ge- kozexx worden de heer J. Braun, voorzitter der afdeeling Noordwij k. ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK. De bestuurder der auto, betrokken gij het ernstige auto-ongeval dat deze week hier plaats vond, een ingezetene van Haarlem, heeft zich eigener beweging bij de politie aan gemeld. Lx tegenwoordigheid van den Officier van Justitie heeft de politie daarop het onge luk gereconstrueerd, thans onderzoekt men de schxxldvraag. TERUGGEVONDEN. Door de politie zijn de anemonen, welke eenigen tijd geleden in de Oosteinderlaan ge stolen werden en die een waarde van ruim 500 hadden, in het bosch te Bennebroek teruggevonden. Voor den eigenaar een bui- tenkaxxsje. DE VERDUISTERINGSOEFENING TE HALFWEG. Zooals wij reeds mededeelden, zijn door den burgemeester van de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, de heer L. H. Simons, in verband met de verduisteringsoefening welke alhier op Vrijdag 21 October, des avonds van half tien tot kwart voor elf, wordt gehouden, verschillende algemeene gedrags regels voor de bevolking vastgesteld, welke in het kort op het onderstaande neerkomen. Ge durende deze verduisteringsoefening wordt de binnenscheepvaart stopgezet, tenzij door het hoofd van den Luchtbeschermingsdieixst te Halfweg, den heer W. J. Cornelissexx hiervoor een bijzondere vergunning wordt verleend. Van gebouwen, getimmerten, terreinen of open plaatsen mag geen licht uistralen, ter wijl buitenshuis geen licht mag worden ge bruikt of ontstoken, tenzij dit behoorlijk be schermd wordt. Ook de lichtreclames mogen niet branden. Bestuurders van motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- en voertuigen moeten zorgen, dat de verlichting van hun voertuigen, naar het oordeel van de politie voldoende af geschermd is, terwijl geen gebruik gemaakt mag worden van verlichte richtingaanwijzers. De snelheid van motorrijtuigen mag niet groo- ter zijn dan dan 15 K.M. per uur, die van de rijwielen niet grooter dan 7 K.M. per uur, terwijl met de andere voertuigen niet meer dan stapvoets gereden mag worden. Vaartui gen, welke zich in het watergebied der ge meente bevinden of daarin komen, moeten de navigatie- en seixxlichten dooven; bovendien mag geen enkel lichtschijnsel van die vaar tuigen uitstralen. Buiten noodzaak mogen voetgangers zich niet op het voor rijverkeer bestemde gedeelte van wegen bevinden. Het niet-voldoen aan bovenstaande bepalin gen is strafbaar, terwijl ambtenaren van po litie den overtreder zullen aanmanen op staanden voet alsnog de voorgeschreven maatregelen te treffen, waarna deze ambte naren, bij in gebreke blijven van den overtre der, de bevoegdheid hebbexx, zelfs tegen den wil vaxx den overtreder en op diexxs kostexx, die xxxaatregelen te treffen, waartoe zij op last van den burgemeester woningen kunnen binnentreden, eveneens tegexx den wil v^n de bewoxxers. In verband met deze verduisteringsproef zal de geheele straatverlichting der gemeente, waaronder ook de natriumverlichting langs den Rijksweg, worden gedoofd, terwijl de medewerking zal worden ingeroepen van de Directie der N.Z.H. Tramwegmaatschappij en de Nederlandsche Spoorwegen voor het ver duisteren vaxx trams en treinen, alsmede van den Rijkswatex'staat voor het dooven van de lichten langs het Noordzeekaxxaal. HALFWEG PERSONALIA. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. Parochieschool te Haarlemmerliede is be noemd mej. E. M. M. Pompe te Heemstede. E. H. B. O. EN LUCHTBESCHERMINGS DIENST. Door de afdeelixxg „HalfwegZwanenburg' van de Nederlandsche vereeniging „E. H. B. O." zal in sameixwerking met de drie plaat selijke geneesheeren te Halfweg een oplei dingscursus worden gegevexx. Deze cursus zal beginnen Woensdag 19 October in de Juliana- school te Zwanexxburg. TWEE VRACHTAUTO'S TEGEN ELKAAR GEBOTST. Gistermiddag te ongeveer vijf uur heeft op het oude gedeelte van den Rijksweg, de zoo- genaaxxxde „kluft" een ernstige autobotsing plaats gehad. Een vrachtauto van den heer J. Smit te Zwaixexxburg, welke bestuux-d werd door den chauffeur Sch uit de Haar lemmermeer, kwam de Haarlemmermeerstraat uitrijden en stak dexx weg over naar bovenge- noenxde „kluft", teneüxde xxaar de Sxxikerfa- briek „Hollaxxd" te rijdeix. Door oxxoplettend- heid van dexx chauffeur, die meer aandacht voor de Suikerfabriek had, dan dat hij op het verkeer op deix weg lette, zag hij niet dat vaxx den tegenovergestelden kaïxt een tweede vrachtauto naderde. Deze werd bestuurd door den chauffeur V. uit Westzaan. Hoewel V. op het laatste 0ogenblik xxog sigixalen gaf. eexx botsing onveimijdelijk; met een harden slag reden beide auto's op elkaar in. Gelukkig liep dit ongeval zonder persooxxlijke ongeluk- kexx xxog betrekkelijk goed af en konden beide inzittenden ongedeerd de cabines van beide auto's verlaten, doch de materieele schade bleek aanzienlijk te zijn; beide vrachtwagens waren n.l. aan de voorzijde zwaar beschadigd en in elkaar gedrukt en moesten met een kraanwagen worden weggesleept. De ge meente-politie die spoedig ter plaatse ver scheen, stelde een onderzoek in. Nieuw waterschap in voor- bereiding. De Meerweiden bezuiden het Noordzee kanaal. Naar wij vernemen is sinds eenigen tijd de stichting in voorbereiding van een nieuw water schap. dat het grondgebied zal omvatten gele gen tusschen het Noordzeekanaal en de ring vaart van den Spaarndammerpolder. Deze gron den, ter oppervlakte van 165 H.A. zijn bekend onder den naam ..De Meerweiden bezuiden het Noordzeekanaal". Zij zijn hooger gelegen dan het polderpeil en zij zijn ontstaan uit aanslib bing van het IJ vóór den aanleg van het Noord zeekanaal. De afwatering van deze gronden heeft altijd zeer veel te wenschen overgelaten. Ter bestudeering van het vraagstuk en ter voor bereiding van een vergadering met de belang hebbenden werd een commissie gevormd, waar in op uitnoodiging van het bestuur zitting na men de heeren W. Baion van Tuyll, voorzitter, J. M. Maas en KI. van Weelderen, allen te Sant poort. Als secretaris van de commissie trad op verzoek der commissie op de heer A. C. Schaap te Beverwijk, secretaris van de Hollandsche Maatschappij. Deze commissie riep de belanghebbenden op tot een vergadering teneinde den toestand op nieuw onder het oog te zien en zoo mogelijk tot een definitieve oplossing van het vraagstuk der waterloozing van de Meerweiden te komen. Deze vergadering werd in de afgeloopen week in café „Rozenstein" te Santpoort gehouden. Achttien belanghebbende grondeigenaren had den aan den oproep van de commissie gevolg ge geven. Na ampele bespreking werd besloten voor het verkrijgen van een afdoende regeling van den waterafvoer een nieuw waterschap te stichten onder den naam .De Meerweiden be zuiden het Noordzeekanaal" te Velsen. Ter voorbereiding van de bij de wet voorge schreven procedure, voorafgaande aan de defi nitieve stichting van het nieuwe waterechap. werd een voorloopig bestuur gekozen, waarin zitting kregen de heeren J. C. Reinders Folmer te Amsterdam, voorzitter, Joh. M. Maas te Santpoort en Jhr. W. P. Barnaart te Vogelen zang. Op verzoek van de vergadering verklaarde de heer A. C. Schaap zich bereid als secretaris van het voorloopige bestuur te fungeeren. Ged. Staten zullen van de voorloopige oprich ting in kennis worden gesteld. ZANDVOORT Vereeniging voor Luehtbescher- ming te Zandvoort opgericht. Vrijdagavond werd in Ons Huis een vei"gade- rixxg belegd met het doel te komen tot de op richting van een vereeniging voor het bescher men van de burgerbevolking tegen luchtaan vallen. Burgemeester Van Alphen, die de vergade ring opende verwoxxderde zich niet, dat de op komst zoo groot was. De Zandvoortsche bevol- kixxg immers staat altijd klaar, als het er om gaat de medeburgers te helpeix. Eexx oorlog wordt tegenwoordig xxiet meer uitgevochten door de militairen 'onderling. Al te vaak wordt ook de burgerbevolkixxg, er in betrokken. Deze in tijden van oorlogsgevaar bij te staan is men- scherxplicht en heeft niets met politiek te maken. Om de bevolking niet te verontrusten was gedurende de „kritieke dagen" geen Oefening gehouden. Nu het oorlogsgevaar voorloopig ge weken is zal Dixxsdag a.s. de eerste oefening door den Luchtbeschei'mingsdienst worden ge houden. Deze eerste oefening zal, nu een vol ledig uitgewerkt plan gereed ligt, zeker door meerdere gevolgd wordexx. De heer P. v. d. Mye. voorzitter van den Luchtbeschermingsdienst, zette hierna het doel. de taak en de organisatie van den Lucht beschermingsdienst uiteen. Texxslotte deed spreker nog enkele mededee lingen betreffende de hulp, die de aaixwezigen koixdeix verleenen bij de verduisteringsproef, die a.s. Dinsdag zal worden gehoudeix. Voor eexx belangrijk deel bestaat deze hulp in het waar schuwen vaix nxenschen, die door oxxwetexxd- heid of uit onwil hun woning niet voldoende verduisteren. Op voorstel van Burgemeester Van Alphen werd besloten een vereeniging voor Luchtbe scherming te stichten, waarvoor alle aaixwe zigen zich voorloopig als lid opgaven. Geboren: Johanna, dochter van J. T. Bakker en G. v. Bloklaixd, de Genestetstx-aat 17. Diana Sophia, dochter van H. van het Zand en M. Lambert, Kostverlorenstraat 89; Leonardus Petronella, zoon van M. Barnhoorn en A. J. Slenders. Zandvoortschelaan 353. Poulie. dochter van J. K. J. S. Apell en C. A. Roobol, Zandvoortschelaan 117. Ondertrouwd: P. H. Terol en D. J. Loos, Kostverlorenstraat 46. B. L. W. Bossong en D. J. M. Schouten. Zandvoortschelaan 153. A. van Moppes en M. Gx-oenewoudt, Kostver lorenstraat 65. A. Weber en J. Loos, Oos terstraat 9. S. Weber en L. M. Schombert, Bentveldweg 12. Gehuwd: J. van Holten en E. H. Keur. Warnsveld, Boonendaalscheweg 47. VOLKSONDERWIJS De afdeeling Zandvoort van Volksonderwijs houdt op Woensdag 19 October een vergade ring in Ons Huis waar mej. Bonn uit Amster dam zal spreken over: „Spelen en Speelgoed" Het gesproken woord zal met lichtbeelden worden verduidelijkt. JEUGDCOMMISSIE HULP AAN SPANJE De afdeeling Zandvoort van de Jeugdcom missie Hulp aan Spanje is druk aan het werk om de Spaansche jeugd, die gebrek heeft aan schoolbehoeften en sportartikelen, te helpen. Wie wil, kan de verschillende artikelen, nieuw of gebruikt, ook bezorgen aan het se cretariaat. OUDERCOMMISSIE SCHOOL C. Maandagavond komt de Oudercommissie van School C bijeen in hoofdzaak ter bespreking vaxx de werkzaaixxheden gedurende den a.s. wixxter. IJMUIDEN GROOTE AANVOER PEKELHARING. Heden waren alhier niet minder dan 17 schepen met pekelharing binnen, waarvan 15 uit Katwijk en 2 uit IJmuiden, nJ. de IJmui- den 268 met 11 last pek:lharing en 320 kisten versche haring en de IJm. 283 met 23 last pekelharing en 200 kisten versche haring. De I totale aanvoer bedroeg 447 last pekelharing len 840 kisten versche haring. BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: T. Bakker en M. C. L. Bijnens. toek. adres Zonhoven (België); G. de Bruijne en T. Braams, toek. adres: Amsterdam, Vecht- straat 161 I. Getrouwd: J. A. Molenkamp exx H. M Brasser; P. E. Wardenaar en E Vormer; J, P C. Kuijs eix G. I. Bleeker; G. Grapexxdaal en A. E. Hendrickx; P. Majoor en I. Bouthoorn Bevallen: J. E. KopsKaandorp, d.; J, Striker—Kanis, d.; J. Pletting—Dol, d.; M. E. C. v. d. Lem—Nijssen, z.; E. M, Mattu— Schuurman, z.; M. C. Beentjes—Hoogland, d. W. G. M. Rozeman—v. Basten, d.; C. M. Heete- brij—Fiseier, d.; J. E, Half—de Graaf, d.; P. Kleijn—Maas, d.; M. J. Boon—Bakker, d.; C. A. Duivenvoorde— Ursenx, z.; C. C. Elenbaas- Abspoel, z.; C. M. NumanHoogewerf, d., Th. C. E. Hienkens—Boots, d.; F. Vogel—Tee ling, d.; M. Peereboomde Boer, z.; C. Tegel- Pijl, z. Overleden: M. Bol, 66 j„ wed. van J. Stelt, Peperstraat 36; N. Kooij, 75 j.. geh. met K Hop, de Zwaanstraat 22; J. Zonneveld, 78 j., wedr. van M. Steenman, Peperstraat 36. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) GIERSTRAAT HEEFT HAAR ANTI-SLIP WEGDEK. De werkzaamheden tot verbeteiing van het weggedeelte tusschen de tramrails in de Gier straat, welke eenigen tijd onderbroken zijn geweest, zijn weer hervat. Thans is men be zig een z.g. antisliplaag te leggen, het geen een groote verbetering zal blijken te zijn. Tot vóór kort was de toestand in de Gier straat, vooral bij regenachtig weer hoogst ge vaarlijk. De houten blokjes tusschen de rails lagen vrij los en bij zwaren regenval ver toonde het wegdek vele gaten. Bovendien was de straat dan altijd zeer glad, hetgeen bij di'ukke verkeer ter plaatse, nogal eens val partijen tot gevolg had. Door het aanbrengen der anti-sliplaag zal dit alles, naar men verwacht spoedig tot het verleden behooren. EEN BELANGRIJKE VERBETERING. Door den dienst van Openbare Werken is een groote verbetering aangebracht aan de Zomervaart, De weg even voorbij de Kruis tochtstraat maakte daar 'n zeer groote bocht daar de weg juist langs het water liep en ge zien den smallen toestand en den zachten berm, was het gevaar niet geheel uitgesloten dat fietsers en ook wel auto's in het niet al te schoone water van de Zomeiwaart terecht kwamen. Thans heeft Opexxbare Wei-ken een nieuwe straat doen aanleggen, welke dwai-s over het nog braak liggende terrein gaat. Deze aanleg beteekent een groote verbetering TENTOONSTELLING VAN SCHILDERS EN- BEELDHOUWERS. De eerste groepstentoonstelling van de ge zamenlijke Haarlemsche schilders en beeld houwers in het Frans Halsmuseum mag zich in een druk bezoek verheugen. Vele Haar lemsche kunstminnaars gaven blijk van hun ne belangstelling door deze zeer interessante expositie te bezoeken. Verkocht werden ..Stilleven" van Th. Groe- neveld en „Sneeuw" van George Robert. Zondag a.s. wordt de tentoonstelling ge sloten. „DE HOEDENDOKTER". In het perceel Gierstraat 23 heeft zich de hoedendokter H. Huurman gevestigd. Vandaag is hij voor 't eerst met zijn „practijk" be gonnen. Hoeden, die min of meer uit den vorm of ietwat versleten zijn kunnen bij den hoeden dokter opgeknapt worden. Zij komen als nieuw terug. De heer Huurman heeft voor zijn werk een Amerikaansche machine aangeschaft waar mee de hoeden opgeknapt worden, en men kan deze machine in de etalage in werking zien De machine kan uw hoed in niet minder dan negen modellen vormen, naar keuze. Dit gaat volgens een systeem, dat nieuw is voor Neder land. Chemisch reinigen? Modelleeren? Een nieuw lint? Aan al deze wenschen kan de hoedendokter voldoen .Proefballon'* voor een conferentie over de bewapeningen Berlijn deed geen rechtstreeksch voorstel aan Londen of Parijs. Ten aanzien van de in Berlijnsche politieke kx-ingen afgelegde verklaring, dat van Engeland of Frankrijk ant woord verwacht wordt op het onlangs door Hitier gedane voorstel tot be perking der bewapening, verneemt Reuter van gezaghebbende zijde, dat Berlijn zich tot dusver nog niet recht streeks tot de Britsche regeering heeft gewend inzake algemeene ontwape ning. De bedoelde Duitsche verklaring wordt te Londen beschouwd aL een proefballon, waar bij het initiatief voor een conferentie op En geland wordt afgeschoven. Een officieele reactie op het voorstel van Berlijn is niet te verwachten zooals niets nauwkeuriger om lijnd is. en er kan slechts gegist worden of de tijd voor een conferentie rijp is. Er wordt aan herinnerd, dat Chamberlain met betrekking tot de bewapening verleden week in het Lagerhuis heeft verklaard: „Het is nooit mijn bedoeling geweest, voor te stellen, dat wij den vrede voor onzen tijd zou den verzekeren door ontwapening, zoolang wij er anderen niet toe kunnen brengen, eveneens te optwapenen". DE OLIEBRAND GEBLUSCHT. LINDEN. 13 October (Reuter-A.N.P.) Men is den grooten brand hier thans na 24 uur meester geworden. De geweldige olietanks zijn vernield en de schade wordt op een mil lioen dollar geraamd. „PARKSTRA.^T 13". Zondagavond 16 October 8.15 uur zal het Gezelschap Saalborn-Parser in den Stads schouwburg te Haarlem de première geven van .Parkstraat 13" een detectivespel in 3 bedrijven van Axel Ivers. vex-taald door Maurits Parser. Regie Louis Saalbox-in In de voorstelling treden op Carla de Raet, Julia Cuypers, Louis Saal- born. Lau Ezerman. Bob van Leersum. Ferd. Sternberg, Hans Kaart Ko van Dijk jr.. Joh. Kaart sr. Nieuwe décors uit eigen ateliers. IINUEZONEEIM /TUKKEN l'oor den inhoud dezer rubriek, stelt de Redactie zich. niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De wilde busdienst Haarlem- Den Haag. Geachte Redactie, Op 4 October wilde ik per autobus van Haar lem naar Den Haag gaan. Aan het kantoor in de Groote Houtstraat vroeg ik, hoe laat er een bus vertx-ok. waarop geantwoord werd: negen uur. Ik nam toen voor mijn vrouw en mij twee retours. Maar inplaats van te negen uur ver trok de bus pas tien minuten voor tien en om dat ik op tijd in Den Haag moest zijn, werd ik daardoor gedupeerd. Maar 's avonds was het nog erger. Ik zou te acht uur weer uit Den Haag vex*trekkeix en was precies op dien tijd present. Mij werd medegedeeld, dat de bus al weg was. Toen ik opmerkte, dat dit niet waar kon zijn. omdat het precies acht uur was, werd geantwoord, dat het al kwart over acht was. Ik kon echter aantoonen, dat dit niet waar was. Wederom werd er een uitvlucht gezocht; nu werd gezegd dat men inplaats van de bus een taxi had laten vertrekken Ook dat bestreed ik. Eerst toen kwam het hooge woord er uit: men wilde voor twee passagiers geen bus laten rijden. Dus daar stonden we met onze retours in Den Haag. Toen werd mij geadviseerd om tot tien uur te wachten, maar ik z?i dat ik dat niet kon doen. Ik vroeg dus mijn geld terug om met een andere gelegenheid uit Den Haag te vertrekken, maar dit werd mij geweigerd. Ik moest dus opnieuw geld uitgeven om naar Haarlem te vertrekken. Ik schrijf dit ter waarschuwing van het pu bliek. TH. J. CRAMER. Oranjestraat 130, Haarlem. VELSEN Bevallen: J. M. StamLeering. z.. Wijker- straatweg 148, Velsen-N. C. v. Dijke—Winter, d., Hagelingerweg 150. Santpoort. S Bakkei Slager, z., Jac. v. Heemskerkstraat 91 IJmui den. A. N. Thomassen—Lind. z.. Hofdijklaan 53. Velsen. K. Kooij—Look. d.. Voorplaats 8a, Santpoort. M. BroekIskes. d.. J. P. Coen- straat 23. IJmuiden. A. M. de HaasDieck- mann. z. Bloemend str.weg 84. Santpoort. M. SpoelstraGravemaker. d., Pr. Krugerstraat 17. IJmuiden. G. D. M. KlepperSpoelstra, d., IJm.straatweg 64. IJmuiden. G. Ros—Wijker, d.. W- Beukelszstr. 26. IJmuiden. Overleden: A. Broek. 72 jaren, echtgenoot van D. Krab. NenUxnuxstr. 28, IJmuiden. A. S. Okhuijsen 54 echtgenoote van A. J. de Graaf. Broekbergenlaan 2, Santpoort. Ondertrouwden: M Mudde en C. Goulooze. Bloemend-straatweg 178. Santpoort. A. Ph. Stuart en D. Gorlee. Voorplaats l. Santpoort. A. W. R. Siebenlist en G. Rencen. Zeeweg 229, Beverwijk. L J. Fernhout en M. Kosters, Ker- kerinklaan 22. Santpoort. Westerwijkstraat 2, Velsen. P. van Laar en W. A. J. de Vries, Bik en Arnoldkade 13. IJmuiden. Neptunusstraat 38. IJmuiden. J. Schouten en A. C. Klaver, Pelsstraat 29. Velsen-N. D. Harto»hstraat 16] IJmuiden. W. H. van Cappellcn en P. G. Schor. P C. Hooftlaan 10. Velsen. J. Stijnmaxx en A. Sinkeldam, Ogelwightstraat 32, Velsen-N. C. Krïetemeijer en J. C. OoStvogcls, 's-Hertogen- bosch. Vlierstraat 2. K. van Pel en J. Sanberg. Kanaalstraat 252. IJmuiden. B. ten Have en P. Tromp. Cederstraat 20 IJmuiden. Gehuwden: G. Bos en J. M. A. Piers. Am sterdam, Commelinstraat 50 G. van Soest en M. C. Duijvelshoff. Beverwijk. Zeestraat 3 I. F. C. Bakker en M. C Broertjes Cvpressen- straat 5, IJmuiden. HAARLEM, 14 October. Bevallen 14 October: M. A. Colin—Kool, d.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 19