Enorm tekort VELE KLACHTEN Nieuwe N.V. was in de maak NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.v. Het JapanschChineesche BELEENDE EFFECTEN ALLE VERDWENEN Dagboek van een H.B.S.-er Conflict bij bank te Amsterdam ZATERDAG 15 OCTOBER 1938 H A AR L'EM'S D AG B L' A D 3 Muschter gearresteerd. Zij worden verdacht van hoogst belang rijke verduisteringen. Het totaal tekort wordt geraamd op niet minder dan anderhalf millioen gulden. Het was tegen half drie toen het parket, de deskundigen op bankgebied en eenige recher cheurs in het bankgebouw verschenen. De of ficier had een verlof aan de rechtbank ge vraagd tot het doen van deze huiszoeking op groote schaal. Het was een heele consternatie in het kan toorgebouw, waarin ongeveer tien personen, in dienst van deze Comm. Bankvereeniging, rustig aan den arbeid waren, een arbeid die onmiddellijk werd gestaakt, toen de justieele autoriteiten in de lokalen verschenen. In het privékantor waren de beide directeuren aan wezig. Na vertoon van het verlof tot huiszoe king, door de rechtbank afgegeven, werd in alle lokalen en in het bijzonder in de brand kasten en safes een nauwkeurig onderzoek in gesteld. Reeds geruimen tijd bestond bij de justitie en de politie het vermoeden, dat door de bank op onjuiste wijze zaken werden gedaan waar van de cliënten de dupe werden. Ook in Beurs- kringen gingen over deze zaak zonderlinge geruchten. Reeds meer dan eens is door cliënten, die zich gedupeerd achtten omdat zij hun vorderingen niet betaald kregen, het fail lissement van de Bank aangevraagd. Steeds weer wisten de directeuren echter hun las tigste cliënten op de een of andere manier tevreden te stellen, zoodat de faillissements aanvrage weer werd ingetrokken. veelbelovende advertenties van hun bankzaak lieten opnemen. Deze advertentie zal nu wel voor de laatste maal zijn verschenen. De beide directeuren zijn in politiebewaring gesteld en ook de procuratiehouder is aangehouden. Er is nog zelden zooveel papier en boeken in beslag genomen als bij deze huiszoeking. Een groote politie-uitrukauto is volgeladen aan het hoofdbureau teruggekeerd. Het zal voor den rijksaccountant Stil, die in vele groote bankfraudes zijn omvangrijke rapporten heeft uitgebracht, geen gemakkelijke en zeker een zeer tijdroovende taak zijn, om uit deze bergen boeken en andere bescheiden klare rapporten te distilleeren. De Bank is na den inval der justitie geslo ten. Het vooronderzoek, het hooren der gedu peerden en andere getuigen zal ongetwijfeld maanden in beslag nemen. n AGENTSCHAP HAARLEM Gr. Houlstr./Gr. Markt Tel. 13990 (3 lijnen) WIJ VERSTREKKEN CREDIETEN AAN HANDEL EN INDUSTRIE. (Adv. ingez. Med.) Directeuren in arrest schen de anderhalf en twee millioen ligt. Hoogstwaarschijnlijk is het ef fectenbezit verspeculeerd. Wel zijn nog eenige effecten gevonden, doch die hadden weinig waarde. Ik ben geen beroepsspieker. Ook geen gewoontespieker. Maar een beetje een gelegenheidsspiekertje laat ik eerlijk wezen dat ben ik wel. Hoe gaat 't? Je hebt de een of andere proef geleerd, goed geleerd zelfs. Je gaat naar school met het veilige gevoel dat je er zeker een zeven voor zult fokken.als 't een beetje meeloop en je zwijnt wat. zelfs een acht. Het begin lukt best, je pent maar door. maar opeens zit je vast. Er is je één ding ontschoten. Je piekert een heelen tijd, je prakkizeert je hersens kapot, je kluift op je vulpen, je staart naar het plafond met de vochtplekken. Het helpt niets. Overslaan, dat is het eenige wat er overschiet. Dan merk je plotseling dat de rest van het heele verhaal van dat eene ongelukkige feitje afhangt. Eén blik in je boek kan je redden. Je weet precies waar het staat. Derde of vierd regel van boven. Zal je het wagen? De leeraar zit te corrigeeren. Peinzend blijf je naar boven kijken, maar je linkerhand zoekt in je vak. Het boek is op het gevoel te herkennen. Bladzij twintig zoo wat. Voorzichtig het boek op schoot trekken. De leeraar zit nog aldoor over zijn werk ge bogen. Nou komt het. Even uitrekken en wat achteroverbuigen. Vlug naar beneden kijken, 't Is de goede pagina niet. Wat nu? Het boek wegdoen? Je bent vlak bij de oplossing. Een bladzij omslaan. Nog een Max! Je krijgt een schok of je doodgeschoten werd. J3n op hetzelfde moment weet je dat je erbij bent. Vier erbij. Sommige probeeren er zich nog uit te draaien, verstoppen bliksem snel hun boek of papiertje en liegen of het gedrukt staat. Maar daar doe ik niet aan mee. Wat had je daar onder de bank? M'n boek meneer. Lever je werk maar in. Ik doe onverschillig, terwijl ik tusschen de banken door naar voren loop, maar ik voel me eigenlijk ellendig. Leg maar neer. Een ijskoude blik. Als ik me omdraai, alle oogen van de heele klas op me. Doorwerken. Zij buigen zich voorover. De pennen kras sen. Ik laat me in mijn bank vallen, nog altijd met een gezicht of het me niets kan schelen. Maar als het niet zoo kinderachtig was, zou ik wel willen huilen. Om m'n eigen stommiteit. Om m'n verpeste cijfer. Om al m'n werk voor niets. Om het figuur. Om het gevoel betrapt te zijn op spieken. Wat nu? Een beetje uit het raam kijken. Een beetje teekenen in mijn agenda tot 't. uur om is. En vooral niet laten blijken, dat ik er me iets van aantrek. In het vrij kwartier dat maar tien minuten duurt (deze keer vind ik hel gelukkig) komen er natuurlijk een heele massa jongens om me heen staan. Het liefst zou ik hard wegloopen, maar dat kan je toch niet doen.' Dan loop je heelemaal in de gaten. Als ik nu maar een sigaret kon opsteken, dat maakt dadelijk alles veel gemakkelijker, maar rooken in het vrij kwartier is streng verboden en ik heb absoluut geen zin den Baas als een gebraden eendvogel in den bek te vliegen. Ze hebben natuurlijk allemaal wat te zeg gen. De een vindt het stom van me dat ik het deed, de ander dat ik het zoo stom deed. De derde vindt het gemeen van den leeraar dat ie net doet of hij corrigeert en ondertusschen zit te loeren. Het kan me allemaal niets schelen. Ik laat ze maar kletsen. Voor mij is de hoofdzaak; wat nu? Zou hij er met den Baas over spreken? Allicht. Dat doen ze alle maal. En dan? Een brief naar huis, dat Is al het minste. Voor een dag van school? Mis schien wel voor twee. Of voor een heele week, daar is niets van te zeggen. Heelemaal er af? Nee, dat is te erg. Dat doen ze niet voor een keer spieken. Hoewel De jongens die om me heen staan, be denken ook al wat er met me zou kunnen gebeuren. Ze zijn niet bepaald opwekkend in hun veronderstellingen. Ze kennen den Baas. Ik ook. Ik zie hem voor me, zooals hij daar zal zitten achter zijn bureau. Malsch zal het in ieder geval niet zzijn. Lang niet. Nou, zeg ik zoo flink als ik kan, wat ik krijg dat zullen we dan wel weer zien. Daar maak ik me nou nog maar geen kopzorgen over. Meteen loef ik naar de deur. want het vrij kwartier "is eindelijk om. Je trekt er je ook niet veel van aan, zegt een van de jongens en ik hoor een beetje bewondering in zijn stem. Gelukkig, dat heb ik tenminste bereikt, dat ze niet merken hoe ik me voel. Dan de volgende uren. Elk oogenblik kan de deur opengaan en de concierge komen vragen of ik even bij den Directeur mag komen. Over zulke zaken laat de baas geen gras groeien. Er komt niemand. Om twaalf uur moet ik nog een middeltje vinden om niet langs de Directeurskamer te hoeven. Van uitstel komt wel geen afstel, maar 't is toch beter. Nu komt het me te pas dat we zoo'n oud hok van een school hebben. Listig sluip ik door de verboden achterdeur. Huug neemt mijn fiets mee naar buiten. Dan kar ik zoo hard ik kan naar huis. Er is nog geen brief. Maar morgen MAX. Max gebruikt hier het op zijn school door de jongens gebezigde „miegelen". Wij hebben dat ten gerieve onzer lezers in het bij ons gebruikelijke „spieken" veranderd. Red. Jongens door achteropkomende auto overreden. Dertienjarige knaap gedood. Op den weg van Pey naar Konings bosch (L.) is Vrijdagmiddag omstreks vijf uur een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een dertienjarige jongen werd gedood en zijn acht-jarig broertje werd gewond. De De jongens reden naast elkaar op de fiets. Achter hen kwam een vrachtauto aan rijden van den vrachtrijder Scheres te Pey. De bestuurder van deze auto moest plotseling naar rechts uitwijken omdat een auto, welke van de tegengestelde zijde kwam, naar links zwenkte om een wandelend kind te ontwij ken. Het gevolg was, dat de twee kinderen, zoontjes uit het gezin Jeuken te Pey, kwamen te vallen en onder de vrachtauto geraakten. De dertien-jarige jongen werd op slag ge dood. Zijn broertje brak een been. Hij werd naar het Sint Laurentiusziekenhuis te Roer mond vervoerd. Hoogere rente, maar effecten verdwenen. Vele ciënten hadden geld en vooral ef- Vele cliënten hadden geld en vooral effecten aan de bank in leendepót ge geven, de bank verkreeg hierdoor het recht de effecten te beleenen en met het aldus verkregen geld transacties te doen. De cliënten kregen dan van de bank een hoogere rente dan de ef fecten plegen te geven. Vele men- schen zijn door de hoogere rente over gehaald hun in effecten gelegde spaargelden aan de bank toe te vertrouwen. Deze effecten zijn bij de huiszoe king niet teruggevongen, wel leege ruim ten, waar de effecten zich moesten bevinden. Ook waren er cliënten, die effecten in re kening-courant hadden gegeven tot zeer hooge bedragen. Ook van deze effecten, vele honderdduizenden waard, is niets terugge vonden bij het zeer nauwkeurige onderzoek van de justitie en de recherche. Maar hiermede is het onderzoek nog niet ten einde geweest. De Bank dreef nog enkele andere naamlooze vennootschappen, waarvan zij het effectenbezit als bankiers onder zich hadden tot een bedrag van eenige tonnen gouds. Ook bij deze N.V.'s is een onderzoek in gesteld. De effecten die op het kantoor van de Bank behoorden te zijn, bleken even spoorloos als de rest. Ook van de bezittingen van deze naamlooze vennootschappen is niets teruggevonden. Zooals wij reeds schreven, wordt het totale tekort ruwweg geschat op anderhalf millioen gulden. Nieuwe plannen. Andere zaken, doch geen actief. Betreffende verhouding tusschen de bank Wiegerinck. Muschter en Co. en de Verzeke ringsmaatschappij, vernemen wij, dat de bank alle aandeelen van deze maatschappij in haar bezit had. zoodat zij in feite de directie voer de. Het effectenbezit van de Verzekeringmaat schappij, was, zooals wij reeds schreven, over gebracht naar de bank en hiervan is geen cent over. De bedrijfsleiders van de verzekering- maatschappij echter, die waarschijnlijk zagen aankomen, dat de zaken mis zouden gaan, hebben de afgesloten verzekeringsposten voor het overgroote deel ondergebracht bij andere verzekeringen, zoodat de Verzekeringmaat schappij de belangen van haar cliënten in vei ligheid had gebracht, doch door dit onder brengen was de maatschappij vrijwel geliqui deerd. Voorts dreef de commanditaire bankvereeni ging Wiegerinck, Muschter en Co een huizen maatschappij. Ook daarvan had zij het groot ste deel der aandeelen in haar bezit. De hui zen waren gecedeerd aan een groote hypo theekbank, zoodat ook deze zaak weinig ef fectief vertoont. Betreffende de groote sommen aan effecten, die zij in leendepót hadden, vernamen wij, dat zij aan hun cliënten, behalve het dividend 2 pet. z.g. stukkenhuur uitkeerden. Daar staat tegenover, dat wanneer men effecten bij een solide bank in open bewaargeving deponeert men iets minder dan de rente uitgekeerd krijgt. De bank was lid van de vereeniging voor den effectenhandel, zoodat de waarborg som, bij de vereeniging gestort, tot het actief kan worden gerekend. Ook had de bank nog een depot bij een groot-e bankinstelling hier ter stede, doch waarschijnlijk ligt dit depot onder nul of zal het net gedekt zijn. Een accountant heeft voor een crediteur van de bank reeds ongeveer een maand geleden een onderzoek ingesteld bij de bank en ook toen was reeds duidelijk, dat er practisch ge sproken niets meer was. wat de bank haar be zit kon noemen. Anderhalf jaar geleden had een financieel weekblad te Amsterdam reeds een alarmeerend artikel over de bank geschre ven, wat tot gevolg had, dat vele deposito's bij de bank werden opgevorderd, welke deposito's toentertijd alle zijn terugbetaald. De bank diende toen een eisch tot schade loosstelling in bij de rechtbank tegen het week blad en de rechtbank wees in haar vonnis een schadeloosstelling van 2000 gulden toe. Naar wij vernemen zullen ook waarschijn lijk vele kleine spaarders de dupe zijn van deze bank„krach". Ds. R. H. OLDEMAN. SANTPOORT Zaterdag. Ds. R. H. Oldeman, Ned. Herv. predikant alhier, staat op het zestal te Deventer in de vac. die aldaar ontstond door het emeritaat van dr. H. W. ter Haar Bzn. De vennooten zagen reeds eenigen tijd ge leden in. dat de zaken spaak zouden loopen en om moeilijkheden zooveel mogelijk te voorko men, waren zij van plan een geheel nieuwe N.V. op te richten. Daarvan zouden dan stroo- mannen—handlangers directeuren worden en de bestaande N.V. zou dan worden onderge bracht in de nieuw op te richten naamlooze vennootschap. De justitie is echter juist op tijd gekomen en met haar tijdig ingrijpen is waar schijnlijk voorkomen, dat deze reeds zoo inge wikkelde fraude nog ingewikkelder zou wor den. Dat het de heeren niet aan de noodige bru taliteit ontbreekt, blijkt o.a. uit het feit, dat zij op de eerste pagina van het politieblad Nog een arrestatie. Nader vernemen wij, dat ook de directeur van een N.V., die in het zelfde gebouw een kantoor had en welke N.V. nauw samenwerkte met de Bank, aangehouden is. Ook in dit kantoor is een nauwkeurig onderzoek ingesteld en de boekhouding is in beslag genomen. De aangehoudenen ontkennen. Het is echter wel zeker, dat het tekort tus- De justitie te Amsterdam heeft in haar strijd tegen de zwendel- banken en banken met voor het publiek gevaarlijke practijken, weer een goeden slag geslagen. Vrijdagmiddag hebben de recbter-commissaris, Mr. Dijksterhuis, de officier van justitie, Mr. Dr. A. J. van Thiel, de subst.-officier Mr. H. O. Wassenbergh, de inspecteur van politie Dijkstra, chef van de handelspolitie en de Rijks-accountant Stil een inval gedaan ten kantore van de Commanditaire Bankvereeniging Wiegerinck, Muschter Co., gevestigd Keizersgracht 213. Contant geld is vrijwel niet gevonden. Over liquide kasmiddelen beschikte de bank blijkbaar niet. Het bedrijf werd ongeveer tien jaar uit geoefend. Al eenige jaren was het bij het hoofdbureau van politie bekend, dat er vreem de dingen gebeurden in dit Bankbedrijf, doch de klachten waren van dien aard, dat poli tieel ingrijpen moeilijk was. De N.V. die haar effectenbezit aan de Bank ter bewaring heeft gegeven, is een goed be kend staande verzekeringsmaatschappij, waarvan Vrijdagmiddag de directie ook ge hoord is. Zij heeft in weerwil van het effectenverlies, de verzekerden veilig gesteld. De eerste verhooren zijn in den loop van den avond gehouden en hebben zeer veel tijd in beslag genomen. De justitie heeft de beide firmanten, de heeren Wiegerinck en De greep naar Kanton.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5