De wilde Zwanen In Londen's achterbuurten. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Centrale Verwarming Holstet TEL. 15597 ZATERDAG IS OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 4 „Kerk cn Vrede''. Ds. S. H. Spanjaard sprak. Vrijdagavond werd in het Rem. Huis Wilhel- minastraat 22 een jeugdbijeenkomst gehouden van „Kerk en Vrede". Ds. G. J. Duyvendak opende de bijeenkomst met een kort woord. Ds. S. H. Spanjaard Rem. pred. te Groningen sprak over het onderwerp: „Evangelie en oor log". God heeft ons in het Evangelie onuitspreke lijk veel geschonken, aldus spr., Zijn Liefde, de Belofte dat Zijn Rijk zal komen. De menschen moeten luisteren naar Wet en Profeten en wel op dwingende wijze. De Boodschap is er. Naast degenen, die er vijandig tegenover staan, zijn er echter helaas de velen, die er wel naar luisteren maar die er op beslissende momenten geen gevolg aan ge ven. Spr. ging over tot de bespreking van de hou ding in den tegenwcordigen tijd, rekening hou dend met de concrete mogelijkheid dat oorlog zal uitbreken. Het is moeilijk om in een be paalden tijd voor bepaalde menschen een grens te trekken tusschen goed en kwaad. Albert Schweitzer heeft eens gezegd: „Goed is alles wat eerbied voor het leven heeft. Op grond daar van zou men reeds moeten veroordeelen. Het gezegde is echter rekbaar, want men zou be paalde levensgebieden kunnen dienen door op andere gebieden te dooden. De natuurlijke ethiek komt tot de redeneering dat ontzaglijke mensch- heidswaarden door een oorlog juist gered zou den kunnen worden. Indien wij echter naar de wet van God luisteren, zooals die uit het Evan gelie tot ons komt gaat alles om het Koninkrijk Gods en om niets anders. Het Evangelie zegt dat gij elkander lief moet hebben als u zelf. Van het verschijnsel oorlog zelf vinden we niet veel in het Evangelie. Maar waar het bij „Kerk en Vrede" om gaat is dat er in de sfeer van het Evangelie een duidelijk woord klinkt t.a.v. het verschijnsel van den modernen oor log. De Christen zal den geest van het Evangelie verstaan, die zegt: Hebt uw naasten lief als u zeiven". Dit is bedoeld in den zin van de geschiedenis van den barmharliaen Sameritaan. Het slaat niet op elke situatie, want wij kennen allen onze sympathieën en antipathieën. Het slaat echter wel op alle beslissende situaties, niet op ontmoetingen, wel op verhoudingen. Iedere tijd stelt bepaalde opgaven. Juist in dezen tijd moeten wij ernst maken met het woord Gods. Het gaat om den vrede, die God wil, die in het Oude Testament als een visioen klinkt en die in het Evangelie werkelijkheid is geworden. Spr. hoopte dat vooral jonge men schen bereid zouden zijn het Woord van God met hun ziel te verstaan, opdat de kracht er van zal overgaan in den tijd, die komen zal. De heer Joh. de Wijs, penningmeester van „Kerk en Vrede" dankte spr. voor zijn woorden. Na een korte pauze bestond voor de aanwezi gen gelegenheid om vragen te stellen. ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL NIEUWE GRACHT 74 Makelaar P. HOOGEVEEN Lz. NIEUWE AMEUBLEMENTEN Verkoop van rechtstreeks door eerste klas Fabrikanten toegezonden degelijke en smaak volle modelkamers tegen enorm prijsverschil. Dagelijks te bezichtigen. (Adv. Ingez. Med.) HET RASKONIJN. Dinsdagavond 18 October houdt de heer Hamaker voor dc Konijnenfokkersvereeni- ging „Het Raskonijn" een lezing over de ko nijnen. Dieren zullen ter demonstratie aan wezig zijn. De lezing heeft plaats in het ge bouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat. DE RAMBLERS KOMEN. Het V. A. R. A.-ensemble „The Ramblers" onder leiding van Theo Uden Masman, zal in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, met een geheel nieuw repertoire optreden op Maandag 31 October 1938 en Donderdag 10 November 1938; medewerking wordt verleend door Alb. de Booy. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 16 OCT. Progr. 1: Hilversum 1. Progr. 2: Hilversum 2. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Programma 3: Parijs Radio 8.30, Keulen 9.20, Parijs Radio 10.20, Fransch Brussel 11.20, Ned. Brussel 12.20, Radio P.T.T. Nord 2.05. Ned. Brussel 2.35. Keulen 3.20 Parijs Radio of Diversen 5.20. Keulen 7.20, Ned. Brussel 8.20. Keulen 10.30. Ned. Brussel of diversen 11 20. Progr. 4; Ned. Brussel 8.30, Diversen 9.20 Ned. Brussel 9.40, Droitwich 11.05. Deutsch- landsender of diversen. 2.20 Pauze. 2.35 Droit wich 2.40. London Regional 4.20 Droitwich 4.40. London Regional 520, Droitwich 5.50. Parijs Radio of diversen 7 50, Droitwich 8.15, London Regional 9.25 Droitwich 9.55. Fransch Brussel 11.00. Parijs Radio 11.20. Progr. 5: 8.30 v.m.12.00 n.m. Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 17 October 1938. Progr. I Hilversum 1. Progr. II Hilversum 2 Progr. III 8.00 Keulen, 9.20 Deutschlandsen- der. 9.50 Pauze, 9.50 Parijs Radio, 12.05 Radio P.T.T. Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen, 3.00 Pauze, 3.05 Parijs Radio. 3.20 Droitwich, 3.50 Keulen. 4.20 Parijs Radio, 4.50 London Regional. 5.20 Ned Brussel, pl.m. 6.00 Fransch Brussel. 6.20 Keulen. 7 10 Beromunster of diver sen, 7.30 Weenen of diversen, 9.20 Ned. Brus sel. pl.m. 10.30 Keulen. 11.20 Parijs. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 London Regional, 11.20 Pauze, 11.25 Droit wich, 11.50 London Regional, 4.20 Droitwich, 7.00 London Regional, 7,20 Droitwich. (In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden). Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Vroolijk programma. Stars and stripes, Royal Guards, 2 Dan the yodelling man, Harry Torrani. 3 Sara the ser geant-major's daughter, The Ramblers 4 Der Pfeifer und sein Hund, Elite Orkest, 5 Nico- tina, L. P. A. Band. 6 Kaffeklatsch. Lothar Röhrig, 7 So meschugge, Hum. Melodios. 8 Waldteufel Reigen, Groot Orkest, 9 De jongens van de Radeldiedeldee, Bob Scholte, 10 Zij zong zoo mooi de tweede stem, The Ramblers, 11 Washington gray. Royal Guards, 12 Teddy Bars Picknick, Elite Orkest, 13 I send my love with these roses, L. P. A. Band, 14 Sitting in a jail house, Harry Torrani, 15 Hier ist eine Wohnung ZU vennieten, L. Riirig, 16 Bei der blonden Kathrein, Hum. Melodios, 17 Eine lus tige Eisenbahnfahrt, Orkest. 8.0012.00 Diversen. Voordracht van Mrs. Cecil Chesterton, voor de English Association. Voor de afdeeling Haarlem van de English Association heeft Mrs. Cecil Chesterton O.B.E. gisteravond een voordracht gehouden over haar ervarin gen in de Londensche achterbuurten. „I lived in a slum" was de titel van haar causerie en uit dat simpele zinnetje kan men opmaken, dat de schildering, die Mrs. Chesterton van deze ware oor den der verschrikking gaf, niet op vluchtige waarnemingen gebaseerd is. Inderdaad heeft deze Strijdster voor so ciale verbetering in verschillende Lon densche „slums" gewoond om des te be ter haar taak te kunnen vervullen. De spreekster werd ingeleid door den voor zitter der Haarlemsche afdeeling, dr. F. P. van der Voorde, die er aan herinnerde, dat Mrs. Chesterton reeds eerder voor de vereeniging is opgetreden, nl. in 1933. Spreker schetste in korte woorden de verdiensten van Mrs. Ches terton. Zij is de schrijfster van de boeken „In Darkest Londen" en „Women of the Under world" en heeft met de stichting van de Cecil Houses daadwerkelijk hulp verleend aan de be hoeftige vrouwen van de Londensche achter buurten. Mrs. Chesterton vertelde allereerst van haar ervaringen in North Kensington. Dit gedeelte van de Britsche hoofdstad werd vroeger door welgestelde burgers bewoond. Deze vertrokken echter geleidelijk naar elders en daarmede on derging het karakter van dit stadsdeel een be langrijke wijziging. Want de huizen kregen an dere bewoners: thans waren het echter geen deftige families, die er in trokken, maar armoe dige gezinnen, die zich dikwijls met een of twee kamers als „woning" moesten behelpen. Aan deze huizencomplexen is sinds onheugelijke tij den geen vernieuwing of herstelling meer ver richt en zij dragen dan ook het stempel van grenzelooze bouwvalligheid. Het is duidelijk, dat ook de hygiënische toestanden letterlijk al les ,te wenschen overlaten. Vele dezer woonka zernes zijn al lang voor onbewoonbaar ver klaard, maar niettemin blijven de gezinnen er in huizen, zonder dat ingegrepen wordt. Het radicaal afbreken van deze gebouwen stuit op moeilijkheden, omdat de huiseigenaars buiten gewoon hooge sommen voor den grond vragen. Dikwijls kost het zeer veel moeite een gezin tot verhuizen naar de moderne flatwoningen voor minvermogenden te bewegen. Ondanks de ellende van de „slum" voelen velen er zich ge lukkig, hetgeen o.a. te verklaren is uit het feit, dat er in de oude woonblokken altijd een in tensief onderling contact tusschen de étagebe woners heerscht, iets, dat bij dc moderne woon kazerne niet in die mate mogelijk is. Ook in Westminster heeft Mrs. Chesterton eenigen tijd gewoond. Hier, in de onmiddellijke nabijheid van de luxueuze Houses of Parlia ment, is de ellende zoo mogelijk nog grooter dan in Kensington. In sommige gelijkvloersche woningen kan maar één kamer behoorlijk be woond worden, omdat door de poreuze wan den en vloeren der andere kamers water bin nendringt. Andere woningen weer zijn volkomen van het zonnelicht afgesloten, zoodat de bewoners er te allen tijde op kunstlicht aangewezen zijn. Ook is de voorziening van drinkwater veelal absoluut onvoldoende. Mrs. Chesterton noemde nog andere steden in Engeland, waar de woningtoestanden drin gende verbetering eischen, o.a. Leeds. Het laat zich begrijpen, dat in buurten, waar dergelijke onhoudbare toestanden heerschen ,ook de mis daad welig tiert. Toch dient erkend, dat de Engelsche overheid belangrijk werk verricht heeft en nog verricht voor een betere huisvesting der „slum" be woners. Millioenen ponden sterling zijn daar voor reeds uitgetrokken en de nieuwe com plexen arbeiderswoningen, die verrijzen in enkele gevallen op de plaats van gesloopte wo ningblokken zijn het duidelijkste bewijs van den vooruitgang. Spreekster herinnerde er in dit verband aan, hoeveel dank men verschul digd is aan wijlen Sir Austen Chamberlain, die het initiatief nam voor verbetering der wo ningtoestanden in Westminster. Sprekende over de nieuwe flatwoningen in Londen, maakte Mrs. Chesterton de opmer king, dat deze minder comfortabel en prac- tisch zijn ingericht dan die in andere Euro- peesche landen, met name Oostenrijk (Wee nen), Tsjecho-Slowakije (Praag, Bx-atislawa) en Nederland. Ook in aesthetisch opzicht wint de moderne woningbouw in deze landen het van Groot-Brittannië. Mrs. Chesterton besloot haar causerie met een karakteristiek van de Londensche „slum" bevolking. Zij zeide, dat zij zelden een zoo sterk gemeenschapsgevoel had opgemerkt als in deze miserabele buurten. Het is of de bevolking daar één groote familie vormt, waar alle lief en leed gedeeld wordt. De moed en taaie vol harding, waarmede vooral de moeders zich van haar vaak onmenschelijke taak kwijten, is ont roerend en bewonderenswaardig. De heldhaf tigste menschelijke karakters, aldus Mrs. Ches terton, treft men in de Londensche achterbuur ten aan. Dr. van der Voorde dankte de spreekster na mens de aanwezigen. SOLISTEN-CONCERT. Op Dinsdag 18 October zal ten bate van het Steunfonds tot Huisvesting van Ouden van Dagen der Haarlemsche Doopsgezinde Ge meente een solisten-poneert worden gegeven in de bovenzaal van het Concertgebouw. Wel willende medewerkenden zijn Annie Hermes. zang, Fr. Althuizen, viool en Jacob Bijster, piano. Er zullen werken van Bach, Franck, Diepenbrock, Debussy en Hendrik Andriessen worden uitgevoerd. De heer Bijster zal ook een eigen compositie voordragen en wel zijn Suite 1934. HET NIEUWE GEBOUW VAN DE K.L.M. Op het voormalige artillerie-terrein bij de Wittebrug te 's-Gravenhage is men eenige dagen geleden begonnen met grondboringen om de vastheid van den grond voor de fun deeringen van het nieuwe K.L.M.-gebouw te controleeren. Wanneer deze boringen geëindigd zijn, wordt het nieuwe gebouw aanbesteed. Men hoopt dan nog op het einde van dit jaar met den bouw te kunnen beginnen. Dit zal noodig zijn, omdat de K.L.M. eind 1939 het nieuwe gebouw in gebruik wil nemen. Kinderverlamming te Haarlem. Een vierde geval. Te Haarlem heeft zich thans een vierde geval van kinderverlamming voorgedaan. Nu is de ziekte geconstateerd bij een 19-jarig meisje. Ook nu is er, naar ons verzekerd werd, geen reden om maatregelen te Haarlem te nemen, omdat dit weer een geheel op zich zelf staand geval is, dat dus niets te maken heeft met de vroeger bij jeugdige kinderen gecon stateerde gevallen. De rondritten van „Haarlem's Bloei". De belangstelling blijft zeer groot. Vrijdagmiddag had weder een rondrit plaats van „Haarlem's Bloei", ditmaal met bussen van de N.Z.H.T.M. Het mooie weer bracht on middellijk weer toenemende belangstelling Niet minder dan 5 volle bussen vertrokken van het Stationsplein. Het vertrek blijft tot nader order bepaald op half drie. Ook a.s. Vrijdag vertrekken wederom bussen om half drie. Ook in October is Haarlem nog in volle pracht. Overal bloeien in de plantsoenen de kleurrijke herfstbloemen, terwijl het geboomte waaraan Haai'lem gelukkig zoo rijs is, zich in zijn bonte herfsttinten op zijn fraaist laat zien. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het cand.- ex. theologie mej. M. B. de Lugt; voor het propaed. ex. theologie de heer J. Wieringa en voor het cand.-ex. rech ten de heeren A. G. Lubbers en J. R. de Groot. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld: „Over den invloed van geslachtshormonen op enkele accessarische geslachtsklieren van den mannelijken rat", de heer L. A. van der Woerd, geb. te Amster dam. Geslaagd voor het cand. ex. siciografie mej. W. M. Leyns, mej. E. W. van der Klift en de heer J. Mooy. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het cand. ex. geschiedenis de "heer P. J. Gran- pré Molière, Heemstede. Voor het Cand. ex. rechten; de dames A. H. Vermeulen. Overveen, A. L. Blok. Haarlem. Te Delft slaagde aan de Technische Hooge school voor het prop. ex. voor civiel ingenieur W. N. Blankvoort, te Haarlem en J. Thijsse, Heemstede. Politiediploma Het diploma van den Alg. Ned. Politiebond verwierven de heeren A. Rijkeboer IJmuiden en J. C. Verzet, Haarlem. I095- -m L Eenvoudig' gekleed japonnetje. Voor dit aardige eenvoudige model kan men het beste soepele wollen stof of crêpe kiezen, dat gemakkelijk geplooid en gedra peerd kan worden. De mouwen zijn drie-kwart lang en worden met een klein beetje ruimte aan den schouder ingezet. De rok loopt een ietsje klokkend uit. Benoodigd materiaal: 2,50 Meter van 130 centimeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 42; boven wijdte: 96 centimeter: taillewijdte: 74 centi meter; heupwijdte: 98 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. De japon is zeer afkleedend en doet een slank figuurtje heel goed tot zijn recht komen. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar bij de bureaux van dit blad Gr. Hout straat 93 en Soendaplein 37. OLIESTOOKINRICHTING. NATUURLIDK VAN A ADR. STOOPPLEIN 24 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette „Bei mir bist du schön", 8.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Liefdadigheids cabaretavond Herstellingsoord Spoor- en Trampersoneel, 8 uur. Rembrandt Theater: „In Oud-Chicago", 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Spionnage in de Maginotlinie" en „Lachparade" 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Wildzang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „IJsco-touristen", 2.30 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Het mysterie van de Mondschein Sonate" en „Het wrekende water". Moviac Uurfilm Theater: o.a. De aanleg van 's werelds hoogste autobaan. Doorloopende voorstellingen. 2.3011 uur nam. Frans Halsmuseum: Eerste groepstentoon stelling van werken van Haarl schilders en beeldhouwers, 104 uur en 7.3010 uur des avonds. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's, 710 uur nam. De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling 10—5 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. ZONDAG 16 OCTOBER Stadsschouwburg: Gezelschap Saalborn-Par- ser: „Parkstraat 13", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Gezelschap Pierre Mols: „De Rozenkrans". Frans Halsmuseum: Eerste groepstentoon stelling van werken van Haarl. schilders en beeldhouwers. 10—4 uur en 7.30—10 uur des avonds. (Laatste dag). De Kerkuil: Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling 2—5 uur. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's. 105 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 17 OCTOBER Stadsschouwburg: Residentie tooneel: „Les sen in laster", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's 7—10 uur nam. De Kerkuil. Nieuwe Gracht: Tentoonstel ling 105 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, ls door den Inspecteur Ier Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 15 October 's avonds S uur tot en met Vrijdag 21 October zijn de volgende apotheken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. H. J. M. Bartels, Firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. B. W. Ferguson, Park-Apotheek, Klever parkweg 13. Tel. 11793. W. C. Keizer, Teyler-Apotheek, Teylerpleln 79. Tel. 17946. Copyright P. I B. Bo> 6 Coponhogon Tenslotte opende de Koning de deur van een kamer, dicht bij haar slaapvertrekken. Elize ging naar binnen. Een kostbaar groen tapijt dekte den vloer. Aarzelend keek het meisje rond. Waar deed deze kamer haar aan denken? Daar zag zjj het al. Het vertrek was precies ingericht als het hol, waar de Koning, die haar nieuwsgierig gadesloeg, haar gevonden had. Op den grond lag ook de bundel vezels, welke zij van de brandnetels had gemaakt en aan een haak hing het eerste van de elf pantserhemden, die zg moest maken. De jagers hadden, toen de Koning met Elize het hol verliet, een en ander merk waardig genoeg gevonden om mede te nemen. Daarom was de Koning er in geslaagd het hol na te bootsen. En dat Elize blij was, zag hij al aan de wijze, waarop zij met een lachend gezichtje op het pantserhemd toesnelde. „Hier kun je droomen van Je vaderland en van je vroeger tehuis", zeide de Koning. „En hier vind je ook den arbeid, waar mede je in het hol klaarblijkelijk zoo druk bezig was. Je zult het misschien vel aardig vinden, om in dit prachtige slot, dat jou nu even goed toebehoort, ook eens terug te denken aan den vroegeren tijd." iWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6