NATIONALE tabak (itidtai m GW*'"/ Levensverzekering-bank Rotterdam vanBREEMENs De bankzwendel in de hoofdstad. Verduister uw huis niet! Ochtendmoeheid? Van der Linden's Bakkerijen MAANDAG 17 OCTOBER 193? HAARDE M'S DAGBLAD 3 - - Nationaal Jongeren Verbond vergaderde. Wijzigingen in het hoofdbestuur. In cle algemeene vergadering van het Na tionaal Jongeren Verbond in kasteel Nijen- rode te Breukelen, Zaterdagmiddag gehou den, werd het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond voor het vereenigingsjaar 19381939 bij acclamatie als volgt samenge steld: Algemeen voorzitter: J. H. P. V. Haitsma Muiier te Amsterdam, algemeen secretaris jhr. W. M. de Brauw te 's-Gravenhage, alge meen penningmeester, A. Ph. C. Giebergen te Arnhem. Leden: K. Rijsdorp te Utrecht, H. A. V. Giesberger te Utrecht, S. Baron van Heem stra te Arnhem; J. C. van den Berg, Utrecht en mr. C. W. van Santen te Leiden. Het aftredende hoofdbestuurslid mr. O. Verdoorn, werd tot eerelid benoemd. Des avonds hield de afdeeling de Vecht streek van het verband een zeer druk be zochte bijeenkomst, waar prof. mr. A. C. Jo- sephus Jitta, Rijksbemiddelaar te 's-Graven hage, het woord voerde. STAAT HET MERK VAN VERTROUWEN ALS HET SYMBOOL VAN KWALITEIT EN SERVICE BRANDSTOFFEN U(mi m. AooqtM cabiiscAe Mokte,! (Adv. IngezMed.) Weer een wilde busdienst op Haarlem verboden. Vonnis in kort geding. Zooals wij reeds in een deel onzer vorige oplage hebben medegedeeld heeft de presi dent van de rechtbank te Amsterdam, mr. A. J. van Royen, Zaterdag vonnis gewezen in een kort geding, waarbij de Noord-Zuidholland- sche Tramweg Maatschappij als eischeres op trad tegen de wilde autobusdienst-onderne ming S. en A. Tours. Deze wilde busdienst wordt onderhouden tusschen Amsterdam en Haarlem. De tram wegmaatschappij achtte zich hierdoor bena deeld en eischte van den president, daar deze bus geen concessie heeft, stopzetting van den dienst. Voor de tramwegmaatschappij trad op mr. J. Deenik en voor den wilden busdienst mej. mr. J. M. Nieboer. Eischeres vorderde behalve stopzetting van den dienst het opleggen van een dwangsom van honderdvijftig gulden per dag en machti ging van den president den dienst met den sterken arm stop te zetten. De gedaagde had aangevoerd, dat de bus weinig of geen schade veroorzaakt, omdat door de zeer lage tarieven het publiek van de bus gebruikt maakt, dat anders toch niet met de tram zou gaan. Voorts voerde gedaag de aan, dat het publiek met de opheffing van de bussen zeer gedupeerd zou zijn. Ook was naar de meening van gedaagde voor stopzet ting geen aanleiding, daar het betreffende artikel van het R. A. P. (reglement autover voer personen) niet verbindend is en artikel 3 van de wet op de openbare middelen van vervoer heeft afgedaan door dit R. A. P. De president overwoog in zijn vonnis, dat het autobusvervoer ongetwijfeld schade be rokkent aan de Tramweg-maatschappij, al is dan ook de geheele schade van honderd vijftig gulden per dag niet te wijten aan deze eene autobus-maatschappij, doch ook aan de beide andere wilde busdiensten, die het tra ject Amsterdam-Haarlem berijden. Al zou dan ook een deel van het publiek zijn gedupeerd door opheffing van.de bussen, de wilde dienst dient te worden stopgezet. Voorts overwoog de president, dat artikel 1 van de wet op de openbare middelen van vervoer niet door de zgn. bezuinigingswet is afgeschaft, zoodat de autobusdienst in het bezit van een concessie had moeten zijn. Tenslotte overwoog de pre sident nog dat deze zaak een spoedeischend karakter draagt. De president verbood op deze gronden den busdienst, legde een dwangsom op van hon derdvijftig gulden per dag voor iedere over treding en machtigde eischeres met den ster- ken arm den dienst stop 'te zetten. De bus-maatschappij wordt veroordeeld in de kosten van het geding. DE„ ABBEKERK" VAN STAPEL GELOOPEN. Zaterdagmiddag is op de Schichauwerf te Dantzig het dubbelschroef-motorschip „Abbe- kerk" van stapel geloopen. dat gebouwd is voor rekening van de Vereenigde Nederland- sche Scheepvaartmaatschappij te 's-Graven hage. De Abbekerk" is evenals het onlangs bij dezelfde werf gebouwde schip „Arenskerk" bc-stemd voor den dienst op Australië en Ne- derlandsch-Indië. De reederij heeft nog een derde schip bij dezelfde werf op stapel staan. Directeuren bekennen, dat de effecten zijn verdwenen. Betreffende de bankkrach van de comman ditaire bankvereeniging Wiegerinck. Muschter en Co. te Amsterdam, vernemen wij nog. dat de hoofdverdachten, de heeren Wiegerinck en Muschter, langdurig door den substituut-offi cier van justitie, mr. H. A. Wassenbergh en door den inspecteur van politie, den heer Dijkstra, chef van het Amsterdamsche bureau handelspolitie, zijn gehoord. Zij geven toe, dat de effecten verdwenen zijn. Het verhoor heeft zich voornamelijk be paald tot de hoofdzaken. De finessen zullen pas in den loop van het onderzoek ter sprake ko men. De verdachten zullen morgen voor den officier van justitie, mr. van Thiel, worden geleid en daarna waarschijnlijk in het huis van bewaring worden ingesloten. Thans ver toeven zij nog op het hoofdbureau van politie. Betreffende de verhouding tusschen de commanditaire bankvereeniging Wiegerinck, Muschter en Co. en de verzekeringsmaatschap pij de nationale Lloyd, die gevestigd is Kei zersgracht 267, en die, zooals wij reeds schre ven, door de manipulaties van de bank ernstig is gedupeerd, vernemen wij nog het volgende: Ongeveer vier jaar geleden kocht de com manditaire banlwereeniging de aandeelen op van de Nationa# Lloyd, zoogenaamd voor groepen menschen, die zich voor deze verze keringsmaatschappij interesseerden, in wer kelijkheid echter voor de bank zelf, die daar door vrijwel de geheele financieele zeggings kracht aan zich trok en de beschikking kreeg over de effectenportefeuille van de verzeke ringsmaatschappij. die een waarde had van f 450.000. Bovendien vertrouwden de beide be drijfsleiders van de verzekeringsmaatschappij de heeren Bijlsma en Borrius, de bank hun pivé-bezit tot een waarde van ongeveer een halve ton aan effecten toe. De bank kreeg hierdoor dus in totaal de beschikking over een half millioen. Aanvankelijk ging alles uitstekend. De com missarissen van de bank en een zeer goed be kend staande Amsterdamsche accountant oefenden bij de bank geregeld controle uit en op papier werd alles uitstekend in orde be vonden. De effecten en dit is een groote fout werden echter bij die controle nooit vertoond. Volgens de boeken berustte het ef fectenbezit bij de kasvereeniging. Betrekkelijk korten tijd geleden kregen de beheerders van de Nationale Lloyd de over tuiging, doch niet de bewijzen, dat de zaken bij de commanditaire Bankvereeniging Wiege rinck, Muschter en Co. niet in orde waren. Zij stelden aan de directie van hun verzekering maatschappij, die uitgeoefend werd door de heeren Wiegerinck en Blonk de laatste is procuratiehouder bij de Commanditaire Bank vereeniging den eisch, dat het effectenbezit van de Verzekeringmaatschappij moest wor den getoond en bij een andere groote bank moest worden gedeponeerd. Gebeurde dit niet, dan zouden de beheerders van de Nationale Lloyd, die zich verantwoordelijk achtten voor de belangen van de verzekerden, de verzeke- ringsposten bij een andere verzekeringsmaat schappij onderbrengen. De directie van de Commanditaire Bankvereeniging. die tevens de directie voerde van de Verzekeringmaat schappij, ging op den eisch van hun beheer ders niet in. Toen hebben de heeren Bijlsma en Borrius alle verzekeringsposten. behalve die van de transportverzekeringen, onderge bracht bij een groote Deensche Verzekering maatschappij. De belangen van de verzeker den zijn dus veilig gesteld. De vraag is nu of de Verzekeringmaatschap pij door zal kunnen werken, wat waarschijnlijk wel het geval zijn. Te verwachten is, dat de officier van justitie ambtshalve het faillisse ment van de Commanditaire Bankvereeni ging zal aanvragen, Nadat de rechtbank het faillissement zal hebben uitgesproken, zal de Nationale Lloyd een regeling met den te benoe men curator moeten treffen, daar thans de beheerders van de Lloyd bijvoorbeeld geen geld op kunnen nemen, daar geldzaken ge regeld werden door de heeren Wiegerinck en Blonk, die moesten chèques en dergelijke stukken teek?"en. Behalve de heeren W. en M. zijn ook voor- loopig twee procuratiehouders H. Buys en G. C. W. Blonk aangehouden. Eerstgenoemde be heerde een nevenonderneming en trad als re- misier van de „bankvereeniging" op. laatstge noemde was commanditair vennoot en remi- sier. De H. H. V.'ers vierden feest in het Concertgebouw. „We all dance the Lambeth Walk, hoi". Dat was de strijdkreet, die Zaterdagavond herhaal de malen in het Concertgebouw weerklonk tij dens den feestavond van de H. H. V., de ver- eeniging van oud-leerlingen der Hoogere Han delsschool aan de Raaks. Dat onze huidige dan sen een weinig variatie broodnoodig hebben bleek wel uit de gretigheid waarmede de po pulaire „Lambeth Walk" door iedereen werd gedanst. Het beperkte repertoire van fox-trot, tango. Engelsche wals en een enkele maal een slow-fox of 'n Fransche wals, dreigde zoo langzamerhand elk feest, hoe grootsch of aar dig ook opgezet, te verstikken door zijn ein- delooze eentoonïgheid. Gelukkig dus, dat Za terdagavond de zalen van het Concertgebouw daverden van het gestamp der enthousiaste Lambeth Walkers" waardoor het vele werk der H. H. V. bestuurders tenslotte toch nog op de juiste wijze met 'n uitermate geslaagd feest na melijk, beloond werd. Want wat er ook beperkt mag zijn, niet de vindingrijkheid en de onder nemingslust van de H. H. V.-ers, die er elk jaar weer in slagen eenige feestavonden te or- ganiseeren, die nog grootscher van opzet en nog geslaagder zijn dan de vorige. Twaalf groote pilaren met bloembakken en oranje-doeken hadden de groote zaal van het Concertgebouw een veel intiemer aanzijn ge geven dan men ooit voor mogelijk had gehou den. Ook de groote kartonnen bloemen aan den Wand, die tezamen de letters H. H. V. vormden werkten hiertoe niet weinig mee. Be halve in de groote zaal werd ook in de tuin- en de bovenzaal gedanst. Drie bands, de Blue Ramblers, o. 1. v. Pi Scheffer, de Melody-makers en de Collegians, verzorgden de dansmuziek en zij deden dit zonder uitzondering voortreffelijk. Vooral de trombone-soli van Pi Scheffer waren een klasse apart. Waarmede overigens niets aan de kwa liteiten van de overige bands tekort is gedaan want vooral de Melody Makers vormen een ensemble dat men graag nog eens in Haarlem zal hooren. Zoo werkte alles weer mee om dit feest als van ouds te doen slagen en er verder nog veel van vertellen zou „water naar de zee" bren gen zijn. Het was een H. H. V, feest en dat zegt genoeg. Herstellingsoord-Vereenigino Liefdadigheids-Cabaretavond. Ten bate van het aflossingsfonds van de Herstellingsoord-Vereeniging voor Spoorweg personeel te Vorden werd Zaterdagavond in het gebouw van den H.K.B. in de Tempe liersstraat een cabaretavond gegeven, die tot een volledig succes is geworden. De groote zaal was geheel gevuld toen de voorzitter, de heer J. Wit, den feestavond met een kort woord opende. Spr heette de ver tegenwoordigers van de zusterafdeelingen te Amsterdam. Utrecht en Amersfoort van harte welkom en vestigde er vervolgens de aandacht op, dat de vereeniging in de laatste paar jaar. zooals trouwen zoovele organisaties, veel leden heeft verloren, toch is het ledental in totaal nog met 12 vooruitgegaan, hetgeen hoop geeft voor de toekomst. Naar het herstellingsoord worden excursies georganiseerd en de heer Wit wekte de aanwezigen op, deze inrichting eens te gaan zien. Dit zal de beste propaganda zijn, die men zich denken kan. want zij, die al eens aan zulk een excursie hebben deelgeno men, verklaarden, dat zij zich de inrichting te Vorden niet zóó mooi hadden voorgesteld. Tenslotte gewaagde spr. van de tombola zonder nieten, die aan dezen feestavond was verbonden en waarvoor een damescomité zich veel moeite had gegeven. De heer Wit bracht dit comité daarvoor hartelijk dank evenals aan den heer J. den Hartog. die zooveel doet voor het verzamelen van zilverpapier en capsules, ook ten bate van het Herstellingsoord. En nu de feestavond zelf! Wij durven te verklaren, dat de talrijke aanwezigen genoten hebben. Want het bestuur was zoo gelukkig geweest, zich de medewerking te kunnen ver zekeren van het welbekende Amsterdamsche Cabaretgezelschap „Harree", dat vroeger al meer voor de leden der vereeniging is opge treden. maar nu sedert eenige jaren niet. Het lijdt geen twijfel of de hernieuwing van de kennismaking met dit gezelschap heeft allen feestgenooten groot genoegen gedaan. Waar lijk; deze Amsterdammers weten wat het is, een gezelligen avond in elkaar te zetten en te doen slagen. Het gezelschap beschikt over een conférencier, die den juisten toon weet te treffen om zijn publiek te „pakken" en hij toonde zich ook door een collega uitstekend terzijde gestaan in het nummer „Hen and Lee" een zeer verdienstelijk zanger bij de piano. Het gezelschap heeft in dezen amateur, die ook veel succes had met zijn cafetaria voordracht en als dirigent van het vermake lijke kwartet „Amicitia" een voortreffelijke kracht. Wat verder geboden werd, was niet minder dan de genoemde nummers: er was bij voor beeld nog een handig goochelaar, een aardige Jordaan-scène met een zeer verrassend slot en een scène „Tropical Mystery", waarin d<* spheer heel goed getroffen was. Ook dit num mer had een slot, dat wel niemand in de zaal verwacht zal hebben! Het zal wel niet de laatste maal zijn, dat het gezelschap .Harree" voor deze vereeniging is opgetreden! De goede muziek was van „The Rhythm Collegians" en de avond werd besloten met een bal onder leiding van den heer W. Schroder. Schakel het licht uit en ga naar de overweldigende film Brand in Oïd Chicago" in het Rembrandt Theater DINSDAG één avondvoorstelling van 8 tot 10.15 uur. - Toegang boven 14 jaar. (ACLv Ingez. Med.) P. V. N viert haar eerste lustrum. Prins Bernliard woont gewestelijke bijeenkomst te Amsterdam bij. Op zeer feestelijke wijze vierde de Padvin ders Vereeniging Nederland in een algemeene ledenbijeenkomst in het gebouw der A.M.V.J. te Amsterdam haar eerste lustrum, een lustrumviering, die bijzondere luister werd bijgezet door de aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, Koninklijk Commissaris der Ne- derlandsche padvinders. Des middags tusschen 5 en 6 uur werd voor het A.M.V.J.-gebouw voor de hoofdleiders cn mede voor den hoofdcommissaris Oosterlee van de Ned. Padvinders Vereeniging een défilé van de Amsterdamsche P. V. N.-troepen ge houden. Daarna vereenigden zich raad van toezicht bestuur en commissarissen der P.V.N. aan een maaltijd, waarbij als gasten de hoofdcom missaris en de hoofdkwartierscommissarissen der N.P.V.- afdeeling Amsterdam, mede aan zaten. Even over 8 uur verscheen Z.K.H. Prins Bernhard, de Koninklijke Commissaris der Nederlandsche padvinders, aan het gebouw, waar hij ontvangen werd door raad en be stuur der P.V.N. en hunne gasten, met wie Z.K.H. zich eenigen tijd in een zijvertrek on derhield. Om kwart over 8 trad Prins Bernhard, ge volgd door dit gezelschap de groote zaal binnen die zich inmiddels gevuld had met een 300-tal leiders, leidsters en voortrekkers, benevens leden van plaatselijke besturen der P.V.N. De Prins, die gekleed was in padvinders uniform, werd begroet met het padvinderslied .Hoort, zegt het voort", dat staande door alle aanwezigen met volle borst werd gezongen. De voorzitter der P.V.N.. ingenieur C. Beets, Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij: levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden 400; verlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim 100; één lid van een duim ƒ50; alle leden van een wijsvinger 60, eén of twee leden van een wijsvinger 25; aile leden van een anderen vinger f 15; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel breuk ƒ15; polsbreuk ƒ15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés op het Geïllustreerde Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar Voor ƒ186,— 's-jaars verzekert 26-jarige de volgende uitkeringen Bij overlijden binnen 39 jaar: 1) 10OO,- terstond betaalbaar, 2) 1000,— gezinsrente per jaar, 3) 5000,op einddatum. Bij leven na 39 jaar: ƒ5000,— benevens 1 000,bij later overlijden. (Adv. Ingez. Med.) Portugal onder dr. Salazar. Voordracht van Mr. Brongersma voor Katholieke Jonge Werkgcversvereeniging. Voor den Kring Haarlem van de Katholieke Jonge Werkgevers Vereeniging' heeft mr. E. Brongersma Zaterdagavond in de RjK. Lees zaal een inleiding gehouden op een tweetal lezingen, die hij voor genoemde vereeniging over het „nieuwe Portugal" en de figuur van dr. Salazar zal houden. Tot degenen, die deze voordracht bijwoon den behoorden o.a. de vice-consul van Portu gal, de heer J. de Sousa Cordeira en pater Vlaar, rector van het R.K. Lyceum. Mr. Brongersma gaf allereerst een overzicht van de geschiedenis van Portugal. Spreker ging in groote lijnen de gebeurtenissen na. die zich aan het begin van deze eeuw onder het Portugeesche vorstenhuis afgespeeld hebben. De laatste koning, Don Manuel de Braganza. moest na de revolutie van 1910 de vlucht ne men. Daarop volgde de uitroeping van de re publiek. Het republikeinsche bewind bracht een weinig gelukkigen tijd over Portugal. Er heerschte ernstige willekeur in den lande en o.a. stonden de katholieken aan voortdurende vervolging bloot. De ommekeer kwam in 1926, toen de militairen naar de macht grepen. Er werd een „generaalsregeering" gevormd, waar toe ook de huidige president van Portugal. Carmona, behoorde. Het grootste probleem, waarvoor het nieuwe regime zich gesteld zag. was de financieele toestand. Men verzocht den hoogleeraar Salazar de zorg voor de financiën, die in deplorabelen toestand verkeerden op zich te nemen. In Juni 1926 vertrok hij naar Lissabon, maar toen na een verblijf van vijf dagen in de stad, de voorloopige leider van het departement van financiën nog steeds geen aanstalten maakte zijn plaats in te ruimen, keerde dr. Salazar naar zijn universiteit terus De financieele toestand bleef zorgwekkend en in 1928 deed Carmona, die inmiddels tot president was uitgeroepen, een nieuw beroep op dr. Salazar. Deze aanvaardde het hem aan geboden minister-presidentschap en de porte feuille van financiën. Salazar vroeg volmach ten, die hem op 14 Mei 1928 werden verleend. Van dat oogenblik dateert het „nieuwe Por tugal". Salazar hief de geweldige buitenland- sche schuldenlast op. en zorgde voor de eer ste sluitende begrooting. Hij verdreef de werk loosheid, stabiliseerde de munt, liet moderne wegen aanleggen en stichtte nieuwe scholen en universiteiten, hij reorganiseerde de defensie en de koloniën. Gedurende de tien jaar, dat dr, Salazar thans aan het hoofd van Portugal staat, is de begrooting elk jaar in evenwicht geweest. Dr. Salazar verheugt zich in de warme sympathie van zijn volk, maar in tegenstelling met andere alleenheerschers schuwt hij de openbaarheid. Hij heeft een afkeer van elk of ficieel vertoon en in zijn eigen omgeving heerscht een opvallende eenvoud. De redevoe ringen van Salazar zijn diep van inhoud en prachtig van stijl en nimmer gericht op het op den voorgrond plaatsen van zijn eigen per soon. Hij richt zich ook nooit tegen personen, maar uitsluitend tegen systemen. Mr. Bron gersma citeerde eenige gedeelten uit toespra ken van den Portugeeschen premier. In een daarvan wendt hij zich tot de boeren met het verzoek nimmer hun gezang te staken, omdat het lied van de boerenbevolking een onmisbare factor in het nationale leven vormt. Prof. Sa lazar, zeide mr. Brongersma, is niet alleen een een geleerd wan, hij is bovenal een wijs man. Na de voordracht van mr. Brongersma sprak dr. de Sousa Cordeira een woord van dank tot den inleider. Hij zeide, dat men het huidige bewind in Portugal niet als dictatuur in den gebruikelijken zin van het woord kon beschou wen, het is een „dictatuur van het gezonde verstand." Spreker hoopte, dat de vriendschap pelijke banden tusschen Nederland en Por tugal steeds in hechtheid mochten toenemen. Na een slotwoord van den voorzitter, den heer C. A. H. Kahmann, werd de bijeenkomst gesloten. Door het versterkende, gezonde, voedzame brood uit VAN DER LINDEN'S Bakkerijen overwint U het BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM TELEFOON 13882 (Adv. Ingez. Med.) hield allereerst een korte feestrede. Hij her dacht daarin de vijf jaren van padvindersle ven der P.V.N., waarin de vereeniging zich door natuurlijken groei van 1400 tot 2750 jongens en leiders heeft uitgebreid en bracht den leiders dank voor veel toewijding en werk bij hun mooie taak, jongens te helpen vormen tot goede gezonde Nederlanders, door het spel en den broederschapgeest van den chief Baden Powell. Met groote voldoening getuigde spr. van de vriendschappelijke en padvinderlijke verhou ding. welke nu reeds lang tusschen de hoofd leiders van de P.V.N., met die der andere Ne derlandsche padvindersvereenigingen in het bijzonder van de N. P. V., waarmede ae P.V.N. door 'n accoord is verbonden, bestaat, en eindigde met een woord van warme erkente lijkheid aan Z.K.H. Prins Bernhard. die als Koninklijk Commissaris der Nederlandsche Padvinders op dezpn feestavond jongens en leiders der P. V. N. de eer en de vreugde van zijn tegenwoordigheid schonk. Nadat de voorzitter onder daverend applaus van zijn vele jeugdige toehoorders zijn hoog gestemde herdenkingsrede had beëindigd werd een zeer welvoorzien programma afge werkt, een programma, dat geheel gevuld was met „eigen werk" van de padvindsters en pad vinders, spelletjes, koorzang, een Hongaar- sche dans en zelfs een „diplomatendans" wis selden elkaar af. Ieder nummer oogstte een zeer welverdiend en hartelijk applaus. DE VOLKSZANGAVONDEN BEGINNEN WEEK. Voor „Volkszang" is de tijd aangebroken, om ae wekelijksche repetitie-avonden weer te houden. Evenals verleden jaar wordt er gezongen in het gebouw „Het Blauwe Kruis", Oude Groen markt. De leiding is weer in handen van den heer A. J. Poestkoke. De eerst, zangavond heeft het bestuur vastgesteld op Woensdag 19 Oc tober. Het feit dat Volkszang zich in het afge- loopen jaar in een toenemende belangstelling mocht verheugen, wekt de verwachting, dat ook dit jaar vele nieuwe leden ingeschreven zullen worden. Het bestuur kan een kennis making met Volkszang dan ook van harte aanbevelen, temeer daar voor gezellige en afwisselende programma's zal worden zorg gedragen. Wie dus van onze Nederlandsche liederen houdt, worde een „Volkszanger" on der het motto: „Woensdagavond is Volks zangavond". 6, 10, 13 CT. PER HALF ONS (Adv. Ingez. Med.) H. A. C. O. een verboden loterij? In hooger beroep ls voor de Haagsehe Rechtbank de zaak behandeld tegen den di recteur der Haagsehe Assurantie- en Crediet- Onderneming (H.A.C.O.). die wegens overtre ding van de loterij wet door den kantonrechter te 's-Gravenhage tot een geldboete van f 3000 subs, drie maanden hechtenis is veroordeeld. De H.A.C.O. heeft in 1926, nog voordat de jongste wijziging van de loterijwet was inge voerd. een premieleening uitgegeven, welke binnen tien jaren zou worden geamortiseerd. Daar de H.A.C.O. na tien jaar de leening niet heeft afgelost en bovendien prijzen heeft uit gekeerd, welke niet in de prospectus waren opgenomen n.l. prijzen van f 3.15 stelde het O.M. zich op het standpunt dat het hier een nieuwe premieleening betrof, welke in strijd was met de nieuw gewijzigde loterijwet. Na een kort getuigenverhoor, waaruit bleek, dat de Haagsehe Verzekeringssocieteit (H.V.S.) een groot gedeelte van de H A C.O.-obligaties onder het publiek bracht en dat inderdaad prijzen van f 3.15 zijn uitgekeerd, nam de Officier van Justitie, mr. Cohen Tervaert re quisitoir. Spr. achtte bewezen, dat de door de H.A.C.O. aangelegde premieobligatieleening een andere was dan die in 1926 is uitgegeven en dat deze nieuwe premieleening in strijd was met de loterijwet. Spr. vorderde derhalve bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediging werd gevoerd door mr. E. Hollander te 's-Gravenhage en mr. Zadoks te Amsterdam. Mr. Hollander betoogde allereerst, dat de H.A.C.O. inderdaad onder de overgangsbepa lingen valt hetgeen het O M. overigens niet betwist en wees er op, dat de H.A.C.O. eerst op de Staatsloterij trok. Toen dit verboden werd. organiseerde de H.A.C.O. eigen trekkingen onder notarieel toezicht; op de wijze zooals de Staatsloterij het deed. Ze keerde daarbij evenwel hoogere en meer prijzen nl. die van f 3.15 uit dan waartoe zij zich in de prospectus verplicht had. Daar door is de premieleening evenwel geen andere geworden. Het was een soort toegift, een at tractie. Bovendien keert ook de Staatsloterij die kleine prijzen uit, maar de volksmond noemt dit „eigen geld". Juridisch is dat „eigen geld" evenwel een uitkeéring van prij zen. Wat de aflossing betreft, betoogde plei ter. dat. nu deze achterwege is gebleven, er evenmin geen nieuwe premieleening is ont staan. Er is geen enkele rechtsvordering om van de H.A.C.O die amortisatie te eischen: bovendien is de geheele leening nog niet eens geplaatst, hoe kan men dan al in zijn geheel aflossen? Om deze redenen meende pleiter, dat de dag vaarding geen strafbaar feit omschrijft en drong hij op ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak aan. Mr. Zadoks bepaalde zich tot het becriti- seeren van de dagvaarding. Deze spreekt bv. van „loting", maar een enkele loting is niet strafbaar, wel wanneer deze met andere fei ten tezamen tot een loterij leidt. Voorts blijkt, aldus pleiter, uit de dagvaar ding niet welk artikel het O.M. eigenlijk over treden acht. Vermoedelijk artikel 2 van de overgangsbepalingen, waarbij de voor 1926 reeds aangelegde loterijen mochten worden afgewikkeld. Maar dit artikel heeft geen sanctie. Men kan nu wel zeggen, dat de pre mieleening door verandering in de voorwaar den vanzelf in een verboden loterij is ver anderd. maar dit is niet de constructie van de dagvaarding.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5