Voetbal- prijsvraag NEDERLANDSCHE HOCKEYERS WEERSTAAN DUITSCHLAND Onze TEVOREN OVERWINNING OP FRANKRIJK Mijn kijk op het spel MA"ANDA"G 17 OCTOBER 1938 H 'A" A R E E M'S D A G B E A D 5 Fraai gelijk spel voor onze landgenooten België bezet in vierlandentournooi de derde plaats Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan heeft de Kon. Ned. Hockeybond in het Hockey- stadion te Amsterdam een internationaal tour- nooi georganiseerd, waaraan werd deelgeno men door de landenploegen van Duitschland, Frankrijk, België en Nederland. Zaterdag speelde België tegen Duitschland en Frankrijk tegen Nederland. De eerste wedstrijd werd door de Duitschers gemakkelijk gewon nen met 51: FrankrijkNederland eindigde in een overwinning voor de Nederlanders. Men had gehoopt op een kleine overwinning voor Nederland en inderdaad is het zoo geloopen, maar de score voor onze landgenooten had hoo- fer kunnen zijn. Vooral na de rust hadden de ïanschen weinig in te brengen; zij .danken het aan hun doelman Tixier, dat de cijfers zoo laag zijn gebleven. NederlandFrankrijk (21). Het Nederlandscbe elftal heeft een goeden Wedstrijd gespeeld. Er zat vaart in de ploeg en ook het samenspel was goed, al zullen sommige spelers minder moeten treuzelen, alvorens den bal af te geven. Het begin was voor Nederland niet ongun stig. Oranje ging onmiddellijk ten aanval en bezorgde aan de Fransche verdediging enkele zeer moeilijke oogenblikken. De aanvallen Waren des te beter, omdat zij behoorlijk wer- 'den gesteund door de middenlinie; ook de Ne- derlandsche achterhoede hield met lange sla gen de Nederlandsche aanvallen levendig. Reeds na vijf minuten nam Nederland de lei- Hing: Esser, de linksbuiten, besloot een fraaien ren met een fraaien voorzet, die door De Roos onhoudbaar werd ingezet. (10). Na dit doelpunt kwam ook de Fransche ploeg wat los. Wel moest de Fransche doelman Tixier in enkele zeer moeilijke situaties ingrij pen hij wist o.a. een hoog schot van Schnitger uitstekend te keeren maar aan den anderen kant verscheen de Fransche voor hoede enkele malen in den slagcirkel der Hol landers. Doelman Koelesmidt was echter zeer reso luut. Een hard schot uit een strafcorner schop te hij naast het doel en ook den daarop vol genden hoekslag wist hij door persoonlijk in grijpen onschadelijk te maken. Het spel ging vlug op en neer; door de lange passes was het erg aantrekkelijk en zeer ver rassend. Na twintig minuten scoorde Nederland voor den tweeden keer, doch wegens „sticks" werd dit doelpunt niet toegekend. Vijf minuten later was het de beurt der Franschen om te scoren. De middenvoor Souté en de linksbinnen Vandame, die technisch uit stekend speelden, wisten door kort samenspel de Nederlandsche achterhoede te overrompe len, waarna eerstgenoemde onhoudbaar scoor de. (1—1). De Nederlanders vervielen daarna in de fout, het te veel alleen te willen doen. Dit was voor de Franschen een welkome aanleiding om de eigen combinatie te verbeteren. De Hollanders kregen tot aan de rust dan ook geen noemens waardige kansen meer, daar de Franschen nu volkomen ingespeeld waren en de Nederland sche aanvallen met forsche slagen keerden. Na de hervatting trokken de Nederlanders er flink op los; het plaatsen was zeer goed en ook het samenspel klopte nu beter dan in het laat ste gedeelte voor de rust. Door het tijdelijk wegens een blessure uitvallen van den Fran schen links-halfspeler Manoukian ontstond er een gat in de Fransche verdediging. De Roos en Schnitger kregen mooie kansen: voortdurend werd het Fransche doel onder schot genomen. Doch Tixier verdedigde zóó goed, dat er geen doorkomen aan was. Moedig wierp hij zich steeds in den strijd en herhaaldelijk sloeg en schopte hij de ballen uit het doel. Toen Manoukian na tien minuten weer in het Veld verscheen, was de stand nog steeds gelijk. Een strafcorner wegens haken ging voor Hol land verloren, doordat De Roos den bal over zijn hand liet rollen. Voortdurend opereerde Oranje in het Fran sche gebied. Een half uur na de rust kwam de beslissing. Schnitger ving een mooien voorzet van Esser op, passeerde een Franschen achter speler en gaf aan Nederland met een fraai schot de leiding. (21). De overige Nederlandsche schoten werden door den fraai spelenden Tixier gestopt. Nederland had het volgende elftal: Doel: Koelesmidt. Achter: De Waal en Mendes de Leon. Midden: Sparenberg, De Looper en Van der Veen. Vóór: Roodenburgh, Schnitger, De Roos, Caviet en Esser. BelgiëDuitschland (15) Ofschoon over het algemeen een overwin ning van Duitschland werd verwacht, zag het er hier naar in het begin niet uit. Wel waren de Duitschers meer in den aanval en klopte hun combinatie beter dan die der Belgen, maar dezen wisten door zeer snelle uitvallen het Duitsche doel meermalen in gevaar te brengen. Bovendien kon de Belgische verdediging in hachelijke momenten het juiste antwoord op de goede Duitsche aanvallen vinden. Uit één dezer snelle aanvallen nam België zelfs de leiding door Portielje. (10). De Duitschers slaagden er in, het spel geheel op Belgisch gebied te houden en oefenden daar door een zwaren druk op het doel van de te genpartij uit. Nog vóór de rust maakte Messner na kort samenspel gelijk. (1—1). Na de hervatting hetzelfde spelbeeld: een Duitsch overwicht, sporadisch afgewisseld door een Belgischen aanval. Na drie minuten nam Duitschland de leiding door een schot van Kaesmann en de linksbinnen Lange maakte er vervolgens 13 en 14 van. Voor België was daarmede het vonnis geveld. De Duitschers namen het verder kalm op. Het werd uit een strafcorner 15 door een fraai schot van Kaesmann, in welken stand geen ver andering meer kwam. DE TWEEDE DAG. Onder vrij groote belangstelling werd Zondag in het nieuwe hockeystadion de finale van het vierlandentournooi gespeeld, waarbij de pun ten tusschen Nederland en Duitschland werden gedeeld, een resultaat, waarmede de Oranje- ploeg iets meer kreeg, dan haar qua spel toe kwam. Voor de derde plaats streden België en Frankrijk tegen elkaar, welke ontmoeting door de Belgen met 31 werd gewonnen. De eindstrijd. Voor den eindstrijd kwam de volgende Hol- landsche ploeg in het veld: Doel Koelesmidt. Achter: De Waal en Mendes de Leon. Midden: De Looper, Van der Veen en Sparenberg'. Vóór: Rodenburgh, Schnitger, De Roos, Schmeink en Esser. Gedurende den geheelen middag heeft het geregend, waardoor het veld zeer glad werd. Hooge eischen werden dus aan de technische capaciteiten der spelers gesteld. Het tempo is in sommige perioden zeer hoog opgevoerd. Na elf minuten nam Nederland met een fraai doelpunt de leiding. De bal werd snel door den rechtervleugel opgebracht; Rodenburgh was zijn tegenstanders te vlug af en wist na een so loren den bal keurig voor Schnitger's stick te leggen, die niet faalde. (10). Aangemoedigd door dit succes bleef Neder land iets sterker. Esser kwam meer in actie; ook hij demonstreerde zijn snelheid, waarbij hij uitstekend» voorzetten gaf. Dit overwicht van Nederland moest echter verdwijnen. Onder aanvoering van den vete raan Keiler, den Berlijnschen spil, wist de mid denlinie het spel te verplaatsen .In een hoog tempo werd er door de Duitsche voorhoede ge combineerd; De Waal c.s. hadden weldra de grootste moeite om de aanvallen te keeren. Verscheidene corners werden er op het Holland sche doel genomen, doch eerst vijf minuten voor rust gelukte het Kaesmann, den gelijkma ker te scoren. Mèssner gaf keurig aan en de Duitsche midvoor had geen moeite, Koele smidt te passseeren. (11). In de tweede helft ontwikkelde de Duitsche ploeg aanvankelijk een spel, waartegen Ne derland niet opgewassen bleek. Fraai was de homogeniteit van het team onzer tegenstanders, het stoppen en afgeven van den bal waren voortreffelijk, het samenspel nauwkeurig en daarbij ging er een rust van de ploeg uit, welke schril afstak bij het geforceerde zwoegen dei- Nederlanders. Na enkele minuten beging De Waal vlak voor doel, toen keeper Koelesmidt was uitgeloopen, een fout, waarvan Lange dankbaar profiteerde. (1—2). De druk op het Nederlandsche doel werd na dit punt nog grooter. De middenlinie van het Oranjeteam kreeg een ernstige inzinking; voor al Van der Veen en Sparenberg waren zwak. Een kwartier voor het einde kwam er aan het overwicht van Duitschland een einde. De JTe- derlanders kwamen iets meer in den aanval, doch spil Keiler stelde zich tactisch op en aan gezien er slordig door Schmeink en de half- linie geplaatst werd belandden de meeste bal len bij den Duitschen half. Intusschen kwam Blessmann na een aanval van De Roos zóó in de benauwheid, dat hij opzettelijk over de outlijn sloeg. De strafcorner werd door Esser genomen, Schmeink legde den bal stil en de Roos kogelde, tusschen vele bee- nen en stokken door, in. (22). In de resteerende minuten was de strijd zeer enerveerend, doch gedoelpunt werd er niet meer, zoodat het einde kwam met een verdee ling der punten. Congres Federation Internationale de Hockey. LANDENTOURNOOI DAMES EN HEEREN IN 1940 VRIJ ZEKER TE AMSTERDAM. Op het Zondag te Amsterdam gehouden con gres van de Fédération Internationale de Hoc key sur Gazon zijn enkele belangrijke beslissin gen gevallen. De vice-president, de heer R. Liegeois (Bel gië) heeft een uiteenzetting gegeven inzake de kwestie van het al of niet houden van een Olympisch hockeytournooi in 1940. De F.I.H. heeft, zoodra vernomen werd, dat de spelen te Helsingfors zouden worden gehouden, onmid dellijk stappen gedaan, opdat in 1940 ook een Olympisch hockeytournooi zou worden georga niseerd. De F.I.H. hecht hieraan zeer veel waarde en is er van overtuigd, dat de twintig landen, waarin het spel wordt beoefend, zich ten deze volkomen achter de internationale fe deratie scharen. Helaas moet er echter op ge wezen worden, dat de kans op een Olympisch hockeyturnooi zeer gering moet worden ge acht. Mochten het I.O.C. en het Finsch Olympisch Comité geen gehoor geven aan den wensch van de F.I.H., dan zullen in 1940 voor de eerste maal wereldkampioenschappen worden gehou den, waarbij de Kon. Ned. Hockeybond zich gaarne met de organisatie zal belasten. Het congres bleek met dezen gang van za ken volkomen aecoord tc kunnen gaan. Omtrent deze aangelegenheid deelde de se cretaris van den K.N.H.B., jhr. L .J. Quarles van Ufford, ons na afloop van het congres me de ,dat z.i. de kans, dat in 1940 een Olympisch tournooi zal worden gehouden, zeer gering is. Het is practisch zeker, dat in dat jaar onder auspiciën van de F.I.H. voor de eerste maal wereldkampioenschappen zullen worden geor ganiseerd. Nederland heeft een enthousiast hockey-publiek en met het nieuwe hockey stadion kan een organisatie worden geschapen, welke aan alle eischen zal voldoen. Men kan rekenen op de deelneming van twaalf a dertien landen, waaronder ook Britsch Indië. De Dameshockeyclub B. D. H. C. nam Zondag geen halve maatregelen: zij klopte Hilversum met niet minder dan 8—0 Het elftal van B. D. H. C.. - V. 1. n. r. Eerste rij, de dames: T. Mulder, W. Mulder. Van Bueren, Bek kers, De Groot. Tweede rij: De Roos, De Vletter, Rijnstroom. Derde rij: D. Roos, H. Andreas, Kerkhof. Ook een damestournooi. Op het congres kwam de wensch naar voren, tegelijkertijd met de wereldkampioenschappen der heeren, een damestournooi te organiseeren. Dit denkbeeld vond algeheele instemming. Ze ker zes landen zouden hieraan deelnemen. De heer R. Liegeois (België) werd bij accla matie tot vice-president herkozen. Tot leden van het bureau werden de heeren jhr. L. J. Quarles van Ufford (Nederland), T. Furgeot (Frankrijk), A. Holst (Denemarken) en d'Aqui- lera (Spanje) gekozen. In 1940 zal het congres te Helsingsfors wor den gehouden, indien het Olympisch tournooi althans doorgaat. In het tegenovergestelde ge val zal het congres te Amsterdam plaats heb ben. Zwemclub „Haarlem" tien jaar. Zaterdag hield de Zwemclub „Haarlem" een feestavond ter eere van het tienjarig bestaan in Hotel „De Leeuwerik". Nadat de voorzitter van de feestcommissie, de heer C. van Ellinck- huijsen, de aanwezigen welkom had geheeten, kreeg de voorzitter van „Haarlem", de heer Broekmeijer, het woord. Vooral de toekomst, zei hij, kon met vertrouwen tegemoet gegaan worden, doordat men beschikt over een ploeg van goede adspiranten. Deze jongens, die den afgeloopen zomer het kampioenschap van den kring behaalden, kregen een vaantje van den voorzitter als aandenken voor hun goede prestaties. Een zang voordracht van mej. A. Hensen en een paar nummers van de Rhythm Swingers vielen bij het publiek in den smaak. Zes Haar lem-dames lieten in een kort ballet zien, zich ook op het land goed te kunnen voortbewegen. De polosecretaris van Haarlem, de heer G. van Goor, vertelde in een mysterieuze om geving als helderziende over het verleden van Haarlem. Achtereenvolgens haalde hij de vette jaren van de Zwemclub, waarin vooral J. van Hemsbergen, A. van der Meer, Zeeman en Bannink een groote rol speelden, voor den geest. Het eerste-klasseschap en de daarop volgende degradatie kwam in des denkers brein te voorschijn. Vooral ook het samen gaan met de dameszwemclub Zignea in Februari 1936 was een lichtpunt in het ver leden van Haarlem. Prof. Baardaap met zijn pop August wist vele herinneringen over het heden van de zwemclub te vertellen. Tusschen vele ondeu gende dingen van August memoreerde hij ver schillende aardigheden uit het zwemmersleven van vooraanstaande Haarlem-leden. De Harlem Swingers verzorgden het muzi kale gedeelte van dezen geslaagden feestavond. De Delft. In verband met de verduisteringsproef kan het oefenuur van „De Delft" Dinsdagavond niet doorgaan; in de plaats daarvan zal wor den gezwommen op Donderdag 20 October van 8.5010 uur. Vervolgens wederom op Dins dag 25 Oct. enz. ATHLETIEK. Nieuw wereldrecord speerwerpen. NIKKANEN BRENGT HET OP 78.80 METER Uit Helsingfors: Het Finsche athletiekseizoen is Zondag be sloten met een' prestatie, welke slechts wei nig jaren geleden voor onmogelijk werd ge houden. Nikkanen, die reeds op 25 Augustus jJ. te Karhula het wereldrecord speerwerpen op zijn naam had gebracht met een worp van 77,87 Meter, bracht het thans tot 78.80 Meter, een fantastische verrichting van den krachtigen Finschen athleet. Het nog officieel erkende wereldrecord staat ten name van zijn landgenoot Matti Jaervinen met een afstand van 77,23 Meter, op 18 Juni 1936 te Helsingfors gevestigd. Het werk van de Streekcommissie. Reeds lang lag het in de bedoeling der streekcommissie voor Haarlem en Kennemer- doelverdedigers in ons rayon in de gelegenheid land om ook de jeugdige en veelbelovende te stellen een speciale trainingscursus te volgen. Dit plan wordt thans werkelijkheid, want binnenkort zal onder leiding van Bondstrainer Kaufmann des Zaterdagsmiddags op het E.D.O.-terrein in het Noorder Sportpark een zevental-keepers met de oefeningen begin nen. Mogelijk wordt daarmede reeds Zaterdag a.s. een aanvang gemaakt; in het andere ge val begint de training op 29 October. Slechts die doelverdedigers komen in aan merking, die minstens 1.70 Meter lang zijn. 528 inzendingen Het resultaat van de prijsvraag, die we voor onze voetballezers hebben georganiseerd, heeft tot ons genoegen onze verwachtingen overtroffen. Niet minder dan 528 lezers hebben er zich toe gezet, te bestudeeren, welke clubs halverwege het seizoen de bovenste vijf plaat sen in de eerste klasse van de afdeelingen I en H en in de tweede klasse A zullen bezetten. We zullen nu tot Zondag 27 November, wanneer de clubs de eerste helft van het programma gespeeld zullen hebben, moeten wachten, eer we de namen van de prijs winnaars kunnen publiceeren. Tot zoo lang geduld dus! door Criticus H. F. C.—Alkmaar sche Boys „De paarden, die de haver verdienen, krij gen ze niet". De juistheid van dit spreekwoord zal door een ieder, die getuige is geweest van boven- genoemden wedstrijd, ten volle worden erkend, want al speelt het verrassende element in voetbal een zeer belangrijke rol. zoo kan men het resultaat van deze match toch bezwaar lijk een verrassing noemen. Immers zoolang de stand gelijk was. bestond er steeds de mo gelijkheid, dat een dezer beide nog ongeslagen teams het beslissende doelpunt zou weten te scoren, al was ook de eene partij in het veld veel sterker dan de andere. Ik kan mij echter niet herinneren, ooit een wedstrijd te hebben gezien, waarin een elftal, ondanks een door uitstekend spel verkregen volkomen meerderheid, een zoo onverdiende en onfortuinlijke nederlaag leed. H.F.C. heeft mijn verwachtingen verre over troffen, zoowel technisch als tactisch heeft het team een prestatie geleverd, die menige eerste klasser haar kan benijden en die een duidelijk beeld geeft van een degelijke voor bereiding. De spelers toonden begrip voor el kanders bedoelingen, er werd vlot gecombi neerd met afwisselend korte en lange passes, de balcontrole viel te loven, maar bovenal werd er door de geheele ploeg hard en met animo gewerkt, zonder dat men in uithoudings vermogen te kort schoot. De eenheid van dit elftal is ongetwijfeld de belangrijkste factor; het feit, dat het team geen bepaalde uitblinkers telt, aan wie door de overige spelers onwillekeurig te veel aan dacht zou worden besteed met het gevolg, dat de balans dan verloren zou gaan, kan de kracht van het geheel slechts ten goede komen. Desondanks waren enkele blauwwitten In dezen wedstrijd buitengewoon op dreef en in dit verband moet dan in de eerste plaats Hoek worden genoemd, die niet alleen een fantasti sche hoeveelheid werk heeft verzet en zich met nimmer verflauwenden ijver in den strijd wierp, doch die tevens zeer goed en oordeel kundig speelde en de krachtigste schakel tusschen middenlinie en aanval vormde, ter wijl hij bovendien als motor van de voorhoede fungeerde. De grootste lof, die men hem kan toezwaaien, is echter, dat zijn spel voortdurend het elftal ten goede kwam. Naast Höck dient Van Olphen speciaal te worden vermeld, die als halfback een uitste kende partij heeft gespeeld. Er ging van hem zeer veel initiatief uit en de taak van kant- half in het door H.F.C. gehuldigde systeem, waarbij Kruyer als verdedigende spil wordt beschouwd, heeft hij met veel succes vol bracht. Steeds was hij er op bedacht den aan val te steunen, waarbij hij een groot deel van het middenveld bestreek, zonder nochtans de verdediging te verwaarloozen. De backs bleken goed op elkaar te zijn in gesteld; af en toe was het wegwerken van den gladden bal niet geheel zuiver en te kort van lengte, maar alles tezamen genomen vormden zij een solide verdediging, zo'odat Van der Togt slechts sporadisch gelegenheid kreeg zijn ta lenten te toonen. Die weinige schoten waren echter zeer gevaarlijk, doch zij werden op be kwame wijze door den doelverdediger gekeerd. In de voorhoede trachtte Drijver steeds het spel naar de vjeugels te openen, waarmede hij voor de rust meer succes had dan in de tweede helft. De buitenspelers Hagenaar en J. ten Have wisten zich in de meeste gevallen de gelegenheid te scheppen om te kunnen voor zetten, doch bijna alle centers gingen onbenut langs het doel. Ten Have dient de hoekschop pen beter en hooger te plaatsen; thans wer den deze vrijwel alle een prooi van de tegen partij. Het afwerken van den aanval liet ondanks de goede combinatie in het veld. veel te wen- schen over; Höck was de eenige, die snelle en goed gerichte schoten afvuurde, de overige voorwaartsen wachtten veel te lang en maak ten geen enkele maal van de vele kansen ge bruik om op den doelverdediger, die de lage ballen nimmer klemvast kreeg, in te loopen. Toch heeft HJ.C. door een kopbal van Drij ver een doelpunt gemaakt, dat door den scheidsrechter m.i. niet had mogen worden afgekeurd. Weliswaar bevond rechtsbuiten Ten Have op het moment, dat de bal het laatst gespeeld werd. zich in theoretische buiten spel-positie, doch hij stond op den vleugel meters ver van het doel verwijderd en nam aan het spel geen deel. Er was derhalve van hinderlijk en dus strafbaar buitenspel staan geen sprake en om die reden had het doelpunt moeten worden toegekend. Mag men over de nrestatles van het H.F.C.- elftal in dezen wedstrijd over het algemeen zeer tevreden zijn, er blijven toch altijd nog wenschen voor de toekomst. In de eerste plaats dan een doorzetter met een goed schot in de voorhoede, die dan linksbinnen of na omwisseling met Drijver middenvoor zou moe ten spelen. Als de jeugdige reserve Van der Wal wat meer routine heeft verkregen, is hij ongetwijfeld de aangewezen man, want hij be schikt over een zeer hard en zuiver schot. Voorts verdient het voor Beets aanbeveling, bij een eigen aanval de voorhoede niet aan haar lot over te laten en dus meer naar voren te gaan. Kruyer en de beide backs toch vor men een voldoend sterke verdedigingslinie, terwijl de kanthalfs in dit systeem verbin dingsspelers zijn. Sneller „tacklen" van een opdrlngenden vijandelijken voorwaarts zij over-gens den H.F.C.-verdedigers aanbevolen; afwachten schept onnoodig gevaarlijke situa ties. C. ten Have grijpt in dit opzicht nog het beste in, al maakt hij het zichzelf dikwijls moeilijker, door den rechtsbuiten der tegen partij te veel alleen te laten. CRITICUS.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9