Haarlem's Dagblad Vier groote schuren prooi der vlammen. De Duisternis. Parate jeugd. J. MUIJS Palestina, vereenigde staat onder Britsche leiding Hef belangrijkste 56e Jaargang No. 16972 Uitgave Louren» Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N. V. Bureaux: Creole Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Een overzicht van het blusschingswerk van den brand in Haarlem-Noord, waar vier groote schuren aan den Rijksstraatweg tegenover de R.-K. Kerk een prooi der vlammen werden. Mef lucifers spelende jongens veroor zaken brand in Haarlem-Noord. Haarlem is gisteravond een uur lang in duisternis verborgen. Dat is bij wijze van oefening gebeurd, met het oog op de onzekere toekomst waarin luchtaanvallen op weerlooze burgers ook ons deel zouden kunnen worden. Amsterdam zal eerstdaags ook eens zooiets probeeren. En de schrik van den achtentwin tigsten September u weet wel, die Woens dag zal wel zoo nawerken dat er werkelijk in Nedex-land een organisatie van de lucht bescherming zal komen. Want zooals u weet is die er nog niet. Het lijkt er nog niet op. Die oefening was dus nuttig en aangezien er geen onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt von den velen het wel aardig en belangwekkend omdat het zoo donker was in hun straat en omdat je vliegtuig-geronk hoorde dat heele- maal geen kwade bedoelingen vertegenwoor digde, en zoo. Maar intusschen was die duisternis een triest symbool van den toestand waarin Euro pa nog steeds verkeert. Ook na München verkeert. Als Hitler en Chamberlain hun nooit-meer-oorlog-overeenkomst, door den Engelschen premier op papier gezet en door beiden onderteekend, werkelijk in diepen ernst gemeend hebben, dan zouden wij wel eens wat meer ervan willen hooren. Met „meer" bedoel ik niet de berichten, dat Duitschland en Engeland bezig zijn met nieu we uitbreiding van hun bewapening, en even min de plezierige beschouwingen die conclu- deeren, dat geen der betrokken groote mo gendheden op 28 September eigenlijk klaar was voor een oorlog. Neen. Ik bedoel verdere maatregelen om samenwerking in Europa tot stand te brengen en dus in de eerste plaats: om bestaande geschillen uit den weg te rui men. Verduisteringsoefeningen, verhooging van bewapeningsuitgaven en gepraat over invoering van dienstplicht in Engeland zijn niet de logische gevolgen van de onderteeke- ning van dat document, dat Chamberlain zoo triomfantelijk zwaaide toen hij bij zijn terug keer uit München te Heston landde. En dat-ie toen meteen voorlas. Het heeft mij geenszins ontbroken aan eer bied voor den moed en het initiatief van den Engelschen premier in dagen van hevige crisis. En het hapert daar nog niet aan. Maar dat het bij het vermijden van den oorlog schijnt te blijven zonder dat er meer sprake is van een herstel van het nog even ont wrichte Europa maakt anderen en mij be zorgd. Moeten wij nu doorgaan met van de eene politieke crisis in de andere te vallen, van sensatie op sensatie te leven hopend dat het telkens wel weer goed af zal loopen zonder dat er iets nieuws wordt onderno men, zonder dat zich een staatsmanschap met vooruitzienden blik in Europa ontwik kelt? Dan is dat een treurig en ook een ge vaarlijk vooruitzicht. Het baat niet dit alleen aan de staatslieden te wijten. Hun taak in dezen tijd is ongetwij feld zeer zwaar. Willen zij iets tot stand brengen dan moeten zij buiten de eng- begrensde belartgen van hun eigen land gaan, dan moeten zij een grooter politiek gaan voeren dan die vanouds bekende, die alleen op direct voordeel voor dat eigen land be dacht is, den tegenstander zoo weinig moge lijk kans op welvaart laat en concessies alleen in de uiterste noodzaak en zoo beperkt moge lijk verleent. Er zijn wel menschen die dit inzien, maar zij voeren niet den boventoon. Achterdocht, bekrompenheid, beperkte visie overheerschen nog steeds bij de groote volksmassaas. En angst komt erbij. Het soort angst dat geen snippertje prestige, geen vierkanten meter grond, geen halve cent vrijwillig aan een ander wil afstaan omdat-ie dan wel eens te sterk zou kunnen worden. En intusschen wordt-ie, tenminste in bewapening, toch steeds sterker hetgeen de vrees weer doet toenemen zoodat men in een vicieuzen cix-kel ronddraait. Herleving van de vredesactie lijkt mij nood zaak. Niet in den vorm van mooie juridische constructies, die prachtig zouden zijn als men ze aanvaarden wou, hetgeen helaas niet het geval is, maar in den vorm van het streven naar een Europeesche federatieve samenwer king. Het is niet gemakkelijk die voor te staan, want men moet daarbij de welvaart van anderen aanvaarden en op den duur ex- offers voor brengen bovendien. We zijn na tuurlijk nog niet zoover. Maar toch gaan we dien kant uit, want de volken willen den Europeeschen oorlog niet. En als zij hem niet willen, is het toch logisch dat er wat goeds uit den toestand gemaakt wordt en dat we niet voortgaan met fouten, die vermeden kun nen worden. De tijd voor een nieuwe oriënteering van het streven naar internationale samenwer king is er. Moge men hem niet laten voorbij gaan! R. P. Klerk verduisterde twintig mille. De Arnhemsche politie heeft den klerk J. W. M„ die werkzaam was aan de gemeente-gas fabriek te Arnhem in arrest gesteld. Het was aan het licht gekomen, dat M. die reeds twee- en-twintig jaar in gemeentediensx was, zich ge durende twintig jaar aan frauduleuze hande lingen had schuldig gemaakt. Hij heeft jaar lijks een bedrag van ongeveer duizend gulden verduisterd, zoodat de gemeerfte voor ongeveer 20.000 gulden is benadeeld. De fraude bestond hierin, dat M. kleine bedragen achter hield bij de verrekening met de afnemers van de munt meters en bovendien had hij verschillende be dragen zelf geïncasseerd. (Te Den Haag tvordt een comité gevormd ter bevordering van de lichamelijke ontwikkeling der Ne- derlandsche jeugd.) Ferme jongens sfcoere knapen, Beenen vierkant op den grond, Meisjes, meer dan slappe schapen, Krachtig, frisch en kerngezond. Geen gehang in luie stoelen, Geen geloop met krommen rug, Ha, daar kan ik wat voor voelen, Zooiets komt me nooit te vlug. Jonge, frissche open snuiten, Recht en sterk en gaaf gewas, Met een geur van 't wijde buiten, Niet van plantjes uit een kas. Klare onverschrokken menschen, Scherp van oog en vast van hand, Wat kan men zich beter wenschen, Voor de toekomst van ons land. Waarlijk, want de dag van morgen, Eischt een ruime dosis kracht, Ter bestrijding van de zorgen, Wachtend op het nieuw geslacht. En de kracht van lijf en leden, Zoo is 't altijd al geweest, Door 't verleden naar het heden, Steunt ook morgen kracht van geest. P. GASUS. Specialiteit in PAPIERWAREN en AANVERW. ARTIKELEN - PRIJSKAARTENCARTON - GOMPAPIER - APPARATEN - RUBBERBANDS GED. OUDE GRACHT 103, TELEF. 11723. (Adv. Ingez. Med.) H. O. V.-JUBILEUMFONDS. Giften te storten Postgiro 4000 Twentsche Bank, Haarlem of Penningm. Comité van Actie tot Steun a. d. H. O. V., Florapark 5 of Admi nistrateur der H. O. V., Ridderstraat 26 a, Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) DE LUCHTBESCHERMING TE HAARLEM. Te zijner tijd een tweede verduistering DAN GEPAARD MET PRACTISCHE OEFENINGEN. De resultaten van de Dinsdagavond gehou den verduisteringsproef in Haarlem en omge ving zullen nauwkeurig bestudeerd worden. In verband ook met de uitgebrachte rapporten zal nagegaan worden wat nog vei-beterd kan worden en welke nieuwe maatregelen noodïg zijn. Het is aan te nemen, dat er „te zijner tijd" een tweede vei-duisteringspi-oef zal worden ge houden. Maar het zal wel eenigen tijd duren voor het zoo ver is, want zoo verzekerde ons de heer E. H. Tenckinck, hoofd van de Lucht bescherming te Haarlem men moet ook re kening houden met het ongemak en de schade die een deel van het publiek van zoo'n oefe ning ondervindt. De autobussen hebben een uur stil gestaan, de bioscopen konden slechts één avondvoorstelling geven, enkele fabrieken konden niet op de gewone wijze doorwerken, enzoovoort. De oefeningen moeten dus tot een minimum bepei-kt blijven. Maar als ern ee tweede proef wordt gehou den is het de bedoeling voor de vex-schillende hulpdiensten van de Luchtbescherming practi- sche oefeningen in te lasschen. Nu is Dinsdag avond door den Ongevallendienst, de Brand weer en den Ontsmettingsdienst alleen naar de plaats gereden waar verondersteld werd dat hulp noodig was, om vast te stellen of de auto's van de betrokken diensten daar met afge schermde lichten konden komen, maar dan zullen er practische oefeningen plaats hebben. De Ongevallendienst zal „gewonden" vervoeren, de Ontsmettingsdienst zal een straat waar een bom met mostei-dgas viel, ontsmetten. Enzoo voort. Paard in het vuur omgekomen. Hedenmorgen zijn vier gx-oote hou ten schuren aan den Rijksstraatweg, tegenover de R.K. Kerk, in Haarlem- Noord een prooi der vlammen gewox-- den. De schuren waren eigendom van den 76-jarigen heer D. v. Staveren, die drie schuren aan een fietsenmaker, en huurd had. Een paard van den schil lenboer was toen de brand uitbrak al voor den wagen gespannen. Een veu len kon eveneens worden gered. Doch het paard „Corrie" kwam in het vuur om het leven. De fietsenmaker was zijn bedrijf in de gehuurde schuren pas begonnen. Hij stalde en sloopte ook auto's. Eén. auto kon nog bijtijds uit de vlammen geduwd worden. Een andere wagen werd evenwel door het vuur vernield. Om kwart voor tien bemerkten omwonen- dexx dat er in een kleine bijschuur in het; complex van groote schuren brand was uit gebroken. Door den krachtigen wind gi-epen de vlammen snel om zich heen en vatten spoedig de groote schux-en aan. De brandweer, die onverwenld gewaarschuwd werd was eerst een half uur later ter plaatse. In den tus- schentijd porbeerden de omwonenden zelf te redden wat te redden viel. De 76-jarige heer Van Staveren, die door rheumatische aan doeningen zeer slecht ter been is bleek noch tans in een der brandende schux-en, die hij als werkplaats voor zichzelf in had gericht, aan den arbeid te zijn. De oude heer was dooi den brand zoo ovex-stuur dat hij aanvankelijk niet uit de wei'kplaats weg wilde gaan. De omwonenden slaagden er evenwel in hem buiten gevaar te brengen. Men begon in tusschen ook één van de schuren, die nog op eenigen afstand van de vuurhaard verwij derd was. met water nat te gooien. Hierdoor bleef deze schuur, die ook aan den fietsen maker toebehoox-de, overeind. Toen de brandweer eenmaal gearriveerd was werd met vier slangen water gegeven. De wind bleef evenwel van groote kracht en wak kerde de vlammen zoodanig aan dat er prac- tisch van de schuren, die reeds in brand ston den, niets te redden viel. Toen het vuur uit gewoed was bleven er smeulende hoopen van verkoold hout over. Allerlei werktuigen van den slooper, de diverse karretjes van den schilleboer vorm den één onontwarbare zwarte massa. Zoodx-a kon een aanvang worden gemaakt met de opruimingswerkzaamheden of men toog op zoek naar het paard Corrie, dat in het vuur omgekomen moest zijn. Het duurde niet lang of een droeve vondst bevestigde ten over vloede deze zeer waarschijnlijke veronderstel ling. Ergens lag het half-verkoolde bord .Autostalling" dat getuigde van de groote plannen van den fietsenmaker, die thans let terlijk in rook zijn opgegaan. De heer v. Sta veren is, naar wij van den zoon vernamen, verzekerd voor zijn eigendommen, doch zeer laag. De zoon had zijn auto ook in één van de schuren gestald, doch hij was vanmorgen uitgereden, zoodat zijn wagen den dans van het vuur ontsprongen was. De commissaris E. H. Tenckinck was bij de blusschingswerkzaamheden aanwezig. En wie zijn nu de oorzaak van deze bedroevende geschiedenis? Een aantal jongens die met lucifei-s speelden! En wel op een zeer brutale en onverant woordelijke manier. Een kolensjouwer verklaarde ons dat hij omstreeks den tijd, dat de brand uitbrak, zakken kolen in een huis in de buurt binnen dx-oeg. Hij zag een aantal jongens lu cifers aansteken en blijkbaar spelen derwijs in één der schuren werpen. Toen hij het huis uitkwam stond de schuur in lichterlaaie. De steekpartij te Eindhoven. Woensdag 19 October 1938 Abonnementen per week fO.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. lowe nummer» 6 cent per ex. Advertenticn: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnementstarievcn op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elk® regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het woord is aan. Montaigne .- Wie vreest te lijden lijdt reeds datgene, wat hij vreest. Plan van Minister Malcolm MacDonald LONDEN. 19 October (Reuter. A.N.P.) Volgens de Daily Telegraph zal mi nister Malcolm MacDonald vandaag het kabinet nieuwe voorstellen ter goedkeuring voorleggen, waarin wordt afgezien van 't plan tot vcrdeeling van Palestina, en besloten wordt tot hand having van het Britsch bestuur en, met als laatste doel de vorming van een vereenigden staat onder Britsche leiding. MacDonald beveelt volgens het blad in het licht van hi t rapport der conxmissie-Woodhead verwerping der voorstellen van de commissie- Peel aan. Peel wilde verdeeling van het land en op heffing van het Britsche mandaat, terwijl de conxmissie-Woodhead van meening is. dat verdeeling in een Arabischen en Joodsche staat billijk noch uitvoerbaar zou zijn. Zuivering van Jeruzalem begonnen. JERUZALEM, 19 October (Reuter/A.N.P.) Britsche troepenafdeelingen. de „Goldstream Guards" zijn vanochtend de oude stad binnen gerukt om haar van onstandelingen te zuive ren. Commissie voor binnenscheep- vaartrampen voor het eerst hijeen. Onderzoek naar het vergaan van de „Jonge Jan 3". AMSTERDAM, 19 October. Naar wij ver nemen is Dinsdag ten stadhuize te Leeuwar den naar aanleiding van het zinken van de „Jonge Jan 3" op 4 October j.l. op het Ber- gumermeer de eerste zitting gehouden van de commissie binnen vaartrampenwet. onder voorzitterschap van mr. W. A. C. van Dam, met als bijzitters de heeren P. Schaap, haven meester te Harlingen en G. Visscher, expert te Heerenvees De zitting was niet openbaar, daar open bare behandeling niet alleen plaats vindt, wanneer zulks door den minister van water staat wordt bepaald. GEEN VERANDERING IN DEN TOESTAND VAN KEMAL ATATURK. Even voordat „De Rietvink" haar tocht over teiten, dat de vlucht meemaakte. Op onze foto meentesecretaris van Heemstede, hoofdinspec litig van de Haarlemsche politie, Jhr. J. P. W. stok aan den arm), dr. J. E. baron de Vos van C. Bregman, genieetitesecretaris van Benne van Haarlem en daar achter den burgemeester duister Haarlem begon. Het gezélschap autori- ziet men o.a. v.l.n.rden heer N. Vos, ge- teur M. Woud, chef van de justitieele afdee- van Doorn, burgemeester van Heemstede (met Steenwijk, burgemeester van Haarlem, den heer broek, mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecretaris van Bloemendaal Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Verdachte Van der V. aangehouden. EINDHOVEN. 19 October. In den af ge- loopen nacht is de gemeentepolitie van Veld hoven er in geslaagd, den 29-jarigen J. H. van der V. aan te houden, die gezocht werd als ver dachte van den doodslag op L. Sanders tijdens een vechtpartij, den nacht tevoi-en in de He melrijken onder Woensel gepleegd. De man was in een boei'enschuur gaan slapen, waar hij werd aangehouden en naar Eindhoven over gebracht. Bij zijn vei'hoor door den commissaris van politie verklaarde hij echter niets met de vechtpartij te hebben uit te staan. Dat hij met de 38-jarige vrouw Fr. de Bie op den motor is weggereden verklaarde hij met de mededeeling, haar slechts een korten rit tot het einde der straat op de duo te hebben laten maken. Voor de politie staat het evenwel vast, dat deze vrouw hem op zijn nachtelijken motoiTit heeft vergezeld. Zij is tot nu toe onvindbaar. Van der V. ontkent pertinent, dat hij Sanders gestoken heeft. De man wordt ter beschikking van den Officier van Justitie in Den Bosch gesteld. De Japanners bezetten Tsjeiigsing. Zestig kilometer ten Oosten van Kanton. TOKIO, 19 October (Domei). Een com muniqué van het Japansche hoofdkwartier meldt de inneming van Tsengsjing, gelegen op 60 K.M. ten Oosten van Kanton, aan den Noordelijken oever van de Oostrivier. Het communiqué voegt hieraan toe. dat de Ja- pansché militaire verrichtingen in Zuid China een zeer vlot verloop hebben en dat de Chï- neesche tegenstand, waar die geboden werd, gebroken is. De val van Teian, aan de spoorlijn Nant- sjang-Kioekiang, wordt elk oogenblik ver wacht, daar de Japannei's een algemeen of fensief op de 45.000 man sterke Chineesche troepenmacht in het gebied van Teian hebben geopend. De Chineezen hebben alle bruggen over de Teian-rivier afgebrand, teneinde den Japanschen opmarsch naar de ommuurde stad te stuiten. Te Hongkong wordt volgens nadere berichten bevestigd, dat de Japansche troepen Sjekloeng, 55 K.M. ten Oosten van Kanton, genomen hebben. ISTANBOEL. 19 October (Reuter-A.N.P.) Kemal Ataturk heeft een vrij goeden nacht gehad. In het bulletin van vanochtend wordt gezegd, dat de algemeene toestand van den patiënt onveranderd is. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Ter zijner tijd een tweede vci'duisterings- proef te Haarlem, die dan gepaard zal gaan met practische oefeningen voor de hulpdiensten. 1 In Haarlem-Noord heeft hedenmorgen een vrij ernstige brand gewoed. 1 De verduisteringsproef te Haarlem en omstreken. 6 en 8 BINNENLAND. De Spoorwegen gaan ook tegen de „wilde" busdiensten procedeeren. 3 Voor de Amsterdamsche rechtbank zijn zware straffen geëischt tegen dronken automobilisten. 3 De politie onderzoekt een nieuw spoor in de moordzaak-Groen. 5 BUITENLAND. De Britsche militaire troepen treden krach tig op te Jeruzalem. 5 De Belgische regeering vraagt financieele volmachten. 5 In Tsjecho Slowakije wordt een strooming merkbaar, die naar afschaffing der poli tieke parti,jen streeft. 5 SPORT. De dertiende partij Keller-Kaichenbach is remise geworden. 2 ARTIKELEN. R. F.: De Duisternis. j J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Mr. E. Elias: Visite is uit de mode. 3 Max: Dagboek van een H. B. S.-er. 3 H. D. Vertelling: Botsing. 4 K. de Jong: Solistenconcert. 3 J. B. Schuil over het A. B. C.-Cabaret. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1