IBISSHAG Hoogleeraarsbenoeming iokte lang debat uit. COGNAC AUTHENTIQUE" 3 STER Kunstavond. DONDERDAG 20 OCTOBER 193,9 ET A ARTE M'S D A C, READ Dr. N. B. Tenhaef tenslotte te Amsterdam benoemd Dr. J. M. Romein verwierf slechts twee stemmen minder. De Amsterdamsche gemeentraad heeft Woensdagmiddag vergaderd. Op de agenda kwam o.m. een voordracht van B. en W. voor tot benoeming van een gewonen hoogleeraar in de algemeene geschiedenis en van een bui tengewonen hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis aan de gemeenteuniversiteit van Amsterdam. Werd reeds bij eerste stemming tot buiten gewoon hoogleeraar in de vaderlandsche ge schiedenis met 22 van de 41 uitgebrachte stemmen benoemd ar. H. E. Enno ran Gelder, leeraar aan de Dalton-H^B.S. in Den Haag, die op de tweede plaats stond van de voor dracht, welke 't college van curatoren had in gediend. terwijl op nummer één van deze voordracht jhr. dr. P. J. van Winter te Am sterdam 19 stemmen werden uitgebracht, de benoeming van een hoogleeraar in de alge meene geschiedenis had veel meer voeten in de aarde. Drie stemmingen bleken noodig te zijn alvorens een beslissing werd verkregen. Deze beslissing viel ten gunste van dr. N. B. Tenhaef te 's-Gravenhage. die op de eerste plaats stond van de voordracht van curatoren. Zijn grootste concurrent, dr. J. M. Romein, die niet op de voordracht van curatoren voor kwam, maar tot wiens benoeming de faculteit had geadviseerd, kreeg slechts twee stemmen minder. De stemmenverhouding was 1816, terwijl 7 stemmen blanco werden uitgebracht. Alvorens echter tot stemming werd overge gaan, hield de raad in openbare vergadering zeer breedvoerige debatten. Wel had de voorzitter, toen de benoemingen aan de orde kwamen, de openbare vergadering gesloten, doch de geheime zitting duurde slechts tien minuten. Nadat de openbare vergadering was her opend, voerde allereerst het woord de voor zitter van de soc.-dem. raadsfranctie. de heer Mattijsen, wiens zeer breedvoerig betoog een aanval inhield op het college van curatoren, dat zoo zeide hij dr. Tenhaef op de eer ste plaats van zijn voordracht plaatste, terwijl de meerderheid van de faculteit een andere wenschte en tot benoeming van dr. J. M. Romein had geadviseerd. Spr. behandelde de argumenten, welke het college van curatoren heeft aangevoerd om aan te toonen, waarom curatoren geen vrijheid konden vinden het advies van de meerderheid van de faculteit te volgen, besteed deze argumenten en zette daarbij o.m. uiteen, dat uit niets blijkt, dat dr. Romein verweten kan worden, dat hij wel eens plagiaat heeft gepleegd, dat hij opper vlakkig is, of dat hij niet in staat is de dingen objectief te'beoordeelen. Oud-leerlin gen zoo merkte de spreker op verklaren volmondig, dat dr. Romein steeds blijk heeft gegeven van zijn wil de grootst mogelijke ob jectiviteit te betrachten. Steeds was hij er op uit, de posities van andersdenkenden recht te. doen wedervaren en nooit heeft hij ge tracht propaganda te maken voor zijn eigen sociale en politieke denkbeelden. Met de kwestie der objectiviteit zoo ging de heer Mattijsen verder is de kern aange raakt van het geschil tusschen curatoren en de meerderheid der faculteit. De zaak der objectiviteit gaat den laatsten tijd weer een grootere rol spelen, dan eenige jaren terug. We zien dat weer bij burgemeestersbenoemin gen. Spr. herinnerde daarbij aan de benoe ming van mr. Oud tot burgemeester van Rot terdam. De sociaal-democraten werden daarbij ge- De echie Fransche (raffiaverpakking) tijdelyk, tot 31 October verlaagd tot f 2.50 per fl. gewone prijs is 3.25 Neem eenige flesschen in huis, het is Herfst en de Winter staat voor de deur. Verkrijgbaar in de winkelsKI. Hout; Rijksstraatweg S en 2S3, KJevcrparkweg 24. Amsterd.str. 61, Leidschevaart h. Leidschestr. (Adv. Ingez. Med.) Wielrenners letten niet goed op. Doodelijke botsing met wielrijders. Op den grooten rijksweg no. 16 van Rot terdam naar Dordrecht is de achttienjarige wielrenner J. Ramsteen uit de v. Riebeek- straat no. 21 te Rotterdam, om het leven ge komen. Ramsteen was met een vriend op weg naar Dordrecht. De jongelui zaten op racefietsen en hielden hun oogen zoo ingespanen op den grond gericht, dat zij niet bemerkten, dat op het breede rijwielpad twee wielrijders ston den, die juist waren afgestapt, omdat hun licht niet wilde branden. Eerst op het laatste moment zagen de wielrenners de andere fietsers. Zij konden toen een botsing niet meer vermijden. Ramsteen werd tegen den grond geslingerd, waarbij hij vermoedelijk een nekwervelfractuur opliep. Een juist pas- seerende automobilist vervoerde den bewuste- loozen jongeman naar het politiebureau te IJselmonde. Bij aankomst aldaar bleek hij, yolgens de Tel, reeds te zijn overleden. passeerd. Van de ruim 100 professoren in Am sterdam zijn 5 of 6 links georïenteerd. Spr. critiseerde de objectiviteit, welke men bij al deze benoemingen betracht en noemde haar één der misselijkste uitingen van subjectivi teit. Het feit zoo vervolgde hij dat dr. Romein communistisch geïnfecteerd is, is vol doende om hem niet voor te dragen. De heer Wijnkoop (comm.) betoogde, dat het tusschen dr. Romein en de communisti sche partij, die zoo zeide hij steeds in ontwikkeling vooruitgaat, tot een breuk is ge komen. Dr. Romein is den reactionnairen weg op gegaan en daarom zal sprekers fractie zijn candidatuur niet kunnen steunen. Prol'. Woltjer critiseerde het betoog van den heer Mattijsen en wees op de verantwoorde lijkheid. welke curatoren dragen. Zij hebben zich gehouden aan het oordeel van de histo rische sectie, welke dr Romein niet wenscht. De rede van den heer Mattijsen zoo be sloot spr. is bedenkelijk geweest. Hij heeft daarm »ie noch Amsterdam, noch de universi teit en noch dr. Romein een dienst bewezen. Dr. De Vlugt onderstreepte het betoog van prof. Woltjer daarbij tevens uiting gevende aan zijn teleurstelling over het feit. dat deze zaak in openbare vergadering was gebracht en dat tijdens de debatten stukken waren be sproken, die niet voor openbare behandeling zijn bestemd. Na een korte repliek werd ten slotte tot stemming overgegaan. Bij de eerste stemming verwierf dr. Tenhaef 17, dr. Romein 15 en dr. J. S. Bartstra uit Haarlem, nummer twee van de voordracht van curatoren, 9 stemmen. Bij de tweede vrije stemming was de ver houding 151412. zoodat een herstemming moest plaats vinden tusschen dr. Tenhaef en dr. Romein. Deze stemming werd beslist ten gunste van dr. Tenhaef, die 18 stemmen verwierf tegen dr. Romein 16. Zeven waren thans blanco. De 3 hypothecaire obligaties „Artis". Een waarschuwend woord. De heer A. L. J. Sunier, directeur van Artis. schrijft ons: In verschillende bladen heeft men kunnen lezen, dat de door Mr. A. L. F. J. de Vries ver tegenwoordigde groep van obligatiehouders niet zoozeer de bedoeling heeft op de terreinen van „Artis" beslag te leggen, alswel een betere regeling voor hypothecaire obligatiehouders te verkrijgen. Deze mededeeling kan tot misverstand aan leiding geven. Obligatiehouders hebben een vordering op „Artis", welke vordering slechts vereffend kan worden door verkoop der be zittingen van het Genootschap. Nu is tot nu toe slechts één kooper gevon den. die bereid is om na aankoop der terreinen gebouwen, zoölogische verzamelingen en bi bliotheek van het Genootschap deze in eigen dom aan hem overgegane bezittingen weer aan het Genootschap #n gebruike ter beschik king te stellen tegen een nominaal bedrag van f 1 per jaar. Alleen, indien de bezittingen van Artis in handen komen van dezen kooper met name de Gemeente Amsterdam, is dus het voortbestaan van „Artis" verzekerd. Ko men de bezittingen van „Artis" in handen van een anderen kooper. dan is, voor zoover thans bekend, „Artis" gedoemd te verdwijnen. Zoolang niet nauwkeurig bekend is wie de obligatiehouders zijn, die door Mr. de Vries vertegenwoordigd worden en welke precies hun bedoelingen zijn, zullen bezitters van obligaties, die prijs stellen op het behoud van „Artis", dus goed doen hun obligaties niet aan de door Mr. de Vries vertegenwoordigde groep te verkoopen. doch deze te bewaren ten einde op grond daarvan stemmen te kunnen uitbrengen of te kunnen doen uitbrengen op een volgende vergadering van obligatiehou ders. Prinses Juliana op het Loo. Woensdagmiddag om één uur is HJC.H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix per auto op het Paleis het Loo aangekomen voor een verblijf van enkele dagen. Gemeenschappelijke actie tegen wetsontwerp inzake autovervoer van personen. Protestvergadering van den Bond van Touringcarondernemers. Onder groote belangstelling kwam Woens dag de Nederlandsche Bond van Touringcar ondernemers onder voorzitterschap van den heer H. N. Koning te Utrecht in vergadering bijeen uit protest tegen het bij de Tweede Kamer van de Staten-Generaal ingediend ontwerp van wet op het autovervoer van per sonen. De secrataris van den bond, mr. J. C. L Vlaanderen, gaf een breedvoerige uiteen zetting van het ontwerp In vele opzichten achtte spreker de voorgestelde maatregelen in strijd met het algemeen belang. Het zal een groot aantal ondernemers, die in de uitoefening van het touringcarbedrijf een bestaan vinden, ernstig dupeeren en als het ware afslachten. Het zal een grootere werkloosheid tengevolge hebben. En of dit niet erg genoeg is, zal een belangrijke kapi taalsvermindering het gevolg zijn van deze maatregelen, want het wagenpark der onder nemers zal belangrijk worden ingekrompen Voor de wagens is geen emplooi meer. Nieuw materiaal zal niet meer worden aangeschaft met het gevolg, dat de leveranciers, de car rosseriebouwers, de afzetmogelijkheid voor hun producten zullen zien verminderen, en dit alles ter bescherming der spoorwegen. Als daarmede het algemeen belang gediend wordt dan wreet spr. het niet. Het is noodig, dat de touringcarondernemer en allen, die bij een floreerend touringcarbedrijf belang hebben, zich krachtig verzetten tegen maatregelen als de thans voorgestelde. Hierna volgde een gedachtenwisseling, waarbij vele vragen werden gesteld en be antwoord. Tenslotte werd besloten, dat het bestuur zich met andere vereenigingen en organisaties op het gebied van personenver voer iti verbinding zal stellen om op deze wijze een gemeenschappelijke actie tegen de aanneming van het wetsontwerp te voeren. Crematie D. Scheer. Groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling heeft Woens dagmiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer D. Scheer, eerelid en administrateur der afdeeling Haar lem van den Ned. Bond van Schilderspatroons, oud-hoofdbestuurslid van dezen bond en die verschillende functies in de Evang. Luth. ge meente vervulde. Aanwezig waren vele leden van het hoofd bestuur van den Ned. Bond van Schilderspa troons, het bestuur en vele leden der afdeeling Haarlem, deputaties van de afdeclingen 'Am sterdam en Zand voort, de heer A. J. van Rest. vooi-zitter van den Ned. R.-K. Bond van Schil derspatroons St. Lucas: leden van den kerke- raad der Evang. Luth. gemeente alhier, regen tessen en regenten van het Luthersche Wees- en Oudeliedenhuis, het bestuur en vele leden van den Lutherschen kring: de beide prediakn- ten der Evang. Luthersche gemeente, ds. G. J. Duyvendak en ds. C. H. Brandt, de heer L. J. van Wijk te Heemstede, oud-algemeen secre taris van het Ned. Bijbelgenootschap e.a. Wegens de groote belangstelling had de plech tigheid plaats in de nieuwe hal. Toen de stoet nabij het crematorium was gekomen, zong het Luthersche Dameszangkoor een lied. Allereerst sprak de heer C. van Willigenburg namens de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Schilderspatroons, die zeide dat voor de leden dit afscheid een droeve en zware tocht was. De heer Scheer, heeft voor de orga nisatie voortreffelijk werk verricht, hij was in het bondsleven een hoogstaande figuur. Spoedig na zijn lid worden werd de aandacht op hem gevestigd. Vele jaren was hij secreta ris der afdeeling en als zoodanig heeft hij uitnemend werk gedaan, vooral in de moei lijke jaren na den oorlog. Toen hij zijn werk neerlegde, bleef hij bereid het werk van admi nistrateur te blijven behartigen. Enkele weken geleden, bij het bondscongres in Haarlem, was hij nog vol opgewektheid, daarom treft zijn heengaan zeer. Spr. dankte den overledene voor alles, wat hij voor de afdeeling gedaan had. De heer W. C. van As. namens het hoofdbe stuur van den Ned. Bond van Schilderspa troons. zeide dat in den Bond de naam van den heer Scheer met eere genoemd zou blijven. Als lid van het hoofdbestuur hebben wij hem ook leeren kennen als een man met een hel deren blik en als een stoer werker. Wij nemen een dankbare herinnering aan hem mede. De heer Verkouw sprak namens het college van diakenen der Evang. Luth. gemeente. Hij zeide dat de overledene prachtig werk deed in het belang der behoeftige leden van de ge meente en dat hij dien arbeid deed zonder aan zien des persoons. De heer Krook sprak namens de afdeeling Amsterdam van den Bond van Schilderspa troons en als vriend. Namens den Lutherschen kring in Haarlem voerde het woord de heer A. Thomas, die den overleden voorzitter herdacht als 'een man van groote beminnelijkheid. Hij was een der op richters van den kring en elf jaar voorzitter. Wanneer de kring een goede naam heeft onder de vereenigingen in Haarlem, is dat grooten- deels aan hem te danken. Namens het college van regentessen en re genten van het Luth. Wees- en 'Oudeliedenhuis zeide de heer van Vliet dat de overledene als voorzitter goed werk had gedaan en met wijs beleid de reorganisatie van de tehuizen der Evang. Luth. gemeente had gevoerd. Het stemt weemoedig, zeide spr., dat de overledene werd weggenomen te midden der voorbereiding voor de viering van het 200-jarig bestaan van het huis. Een zoon van den overledene herdacht wat deze voor de familie was geweest. Ds. C. H. Brandt, het woord voerende na mens de Algemeene Vereeniging van Vrijz. Lutherschen, den kerkeraad der Evang. Luth. gemeente en als wijkpredikant, zeide dat de Luth. gemeente in Haarlem werd benijd om zulk een werkkracht als de heer Scheer, naar wien in de vergaderingen van den kerkeraad steeds geluisterd werd. Spr. besloot met het uit spreken van het Onze Vader. Het Luthersche Dameszangkoor zong daarna den Oud-Testamentischen zegen, waarop de kist daalde onder de onen van „Ruhn'n in Frieden. alle Seelen" van Schubert. De oudste zoon heeft voor de groote belang stelling bedankt. FAILLISSEMENT VAN ,DE HOOFDSTAD". De civiele kamer van de Amsterdamsche rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard de N.V. maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen ..De Hoofdstad", kantoor houdende Keizersgracht 213. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. Sprey en tot curator mr. D. Giltay Veth. Deze maatschappij werd geëxploiteerd door de bank van Wiegerinck Muschter en Co. KORPS MOTORDIENST. In afwachting van een eventueele overplaat sing zijn bij het korps gedetacheerd de ser geanten der le klasse N. de Jong van het 18e R. I.. A. H. Meijer van het 8e R. I., J. Witte va nhet 3e R. I.. P. Lenstra van het 22e R. I., en E. K. H. Boersma van het 22e R. I. ..LOTÏSICO" BESTAAT VEERTIG JAAR. De N.V. De Eerste Nederlandsche Maat schappij tot Verzekering van Risico in Lote rijen ..Lotisico" te 's-Gravenhage bestaat deze maand veertig jaar. Dit feit zal op Donderdag 20 October worden herdacht. Aan deze herdenking nemen o.m. de honderden hoofdagenten, afkomstig uit het ge- heele land, deel. Commissarissen en directie houden dien dag receptie in een der zalen van den Dierentuin te Den Haag, 's middags van 6 uur. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot arts: mej. E. M. Kop, Bussum, en de heeren Th. J. van Vloten, Amsterdam, H j. P. Tulner, Amsterdam en K. R. de Jong. Amsterdam; geslaagd voor artsexamen 1ste gedeelte de heeren J. Das, Hilversum, M. A. ten Berge. Alkmaar en J. W. Weener. Haar lem Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld „Kindervacantlekolonie en tuberculose" de heer J. Bos geb. te St. Jacobi-parochie; geslaagd voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde (F) de herren G. Krijt en K. A. Fischer. M. O. Akte K. (Wiskunde). Opgeroepen en opgekomen 2 candidaten. Geslaagd de heer H Verschoor te Heem stede. De Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Eendracht", welker bestuur zich beijvert haar leden zoowel het aangename als het nuttige te verschaffen, stelde hen Woensdagavond in de gelegenheid tot het bijwonen van een kunst avond, die in de groote zaal van het gebouw St. Bavo gegeven werd door Tilly Sylon's Ballet, met welwillende medewerking van de violiste Ans van Maanen. Het optreden van Tilly Sylon's Balletensem ble doet telkenmale een reeks tafereelen vol kleuren en levendigheid zien. Soms beperken die kleuren zich tot teedere nuances van licht blauw, lichtrose, lila en crème, dan weer ver- toonen ze felle tegenstellingen van harde tinten, ook wel eens domineert een smetteloos wit en heel vaak schijnt de kleedij met veel smaak gekozen te zijn. De levendigheid resul teert uit de nu eens behagelijk deinende, dan weer verrassend snelle, maar bijna steeds gracieuze bewegingen der welgevormde en lenige lichamen, waarbij de leidster zich haast steeds de prima inter pares toont. Ook bewe- ginglooze groepeeringen komen wel voor, meestal aan het einde van een nummer, en die bezitten soms als b.v. die aan het einde van Frühlingsstimmen" een opmerkelijke schoonheid. De illustreerende kracht dezer balletnum mers is ongelijk en ook menigmaal voor ver schillende beoordeeling vatbaar. Tilly Sylon heeft haar persoonlijke opvattingen omtrent het karakter van vele muzikale composities en volgens die opvattingen ontwerpt zij haar choreografische uitbeeldingen. Heeft nu een compositie een karakteristieken titel of in houd, dan kan het wel gebeuren dat deze of gene toeschouwer die niet direct in haar uit beelding terug kan vinden. Zoo ging het mij ditmaal bij de Berceuse van Liadoff en de Fisdur-Romance van Schumann. Maar Mosz- kowsky's Polonaise. Sinigaglia's Danze Pie- montese en Joh. Strauss' Walsen lieten vol komen vrije ontplooiing der dansbewegingen toe en die bereikte in „Frühlingsstimmen" wel een hoogtepunt van gratie en expressiviteit. Dat was als een gedwarrel van bloesemblaadjes in den lentewind, een fleurigheid van rose en bleu. die door de bloemenkransen om de hoof den der danseressen nog verhoogd werd. Wat betreft scherpe karakteristiek stond wel de scène ,.De Buren" uit De Falla's „De driekante Steek" bovenaan, maar daarin was dan ook evenveel pantomime als ballet in engeren zin. De pianobegeleidingen van Caroline Luitjes sloten zich als altijd nauw bij den dans aan. In Moszkowski's Polonaise trok haar welver zorgd spel op zichzelf de aandacht; meer nog in De Falla's werk. waar zij de kunst verstond om op een gewone piano de klankwerkingen van het orkest dicht te benaderen. Dat was uitmuntend, en verdient temeer lof omdat het stuk groote technische eischen stelt. Maar die leverden voor de pianiste geen enkel be zwaar op om het karakter volkomen weer te geven. De violiste Ans van Maanen speelde, bege leid door Mevr. Waalewijn, Beethoven's Ro mance in F. en eenige aardige kleine werkjes nl. een Gavotte van Méhul en enkele composi ties of bewerkingen van Fritz Kreisler. Even pretentieloos als deze muziek was haar voor dracht. waarin een aantal deugdelijke violis- tische kwaliteiten op te merken waren. Beet hoven's Romance vraagt echter wel wat groo- ter stijl en meer warmte. Na de pauze hield de heer J. H. J. Hulsman een „coöperatief praatje", waarin hij van het doel en het werken der coöperaties in en buiten Nederland een kort overzicht gaf. Het bleek daarbij dat op coöperatief gebied ons land bij vele andere ten achter staat. In Groot-Brit- tannië, Ierland en Denemarken zijn percents gewijze veel meer leden van coöperatieve ver- bruiksvereenigingen. Merkwaardig was het te vernemen, dat de om hun zuinigheid bekende Schotten bijna tweemaal zooveel per jaar bij hun coöperaties besteden als de Ieren. Na de voordeelen van het coöperatieve gebruik in 't licht gesteld te hebben besloot spr. met een opwekking tot meerdere deelneming. Aan de dames Tilly Sylon, Lien Luitjes. Ans van Maanen en Mevr. Waalewijn werden bloe men aangeboden. De zaal was goed bezet en de kunstpresta ties werden zeer op prijs gesteld. K. DE JONG. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Luchtbescherming als bijzaak. Vriendelijk verzoek ik u opneming van het volgende: Alle onderdeelen van het luchtbescher mingsapparaat zijn kwetsbaar voor zakelijke kritiek. Indien wij eerlijk tegenover ons zelf zijn, en tegenover anderen, moeten wij be kennen. dat de beveiligingspogingen niet meer zijn dan een loterij met vele nieten. In Duitschland en Engeland waarschuwde men voor het volksgasmasker, omdat reeds vele slachtoffers waren gevallen. Men pro beerde n.l. de maskers in vertrekken met lichtgas. Dit lichtgas bevat het gevaarlijke gas koolmonoxyde, waartegen geen enkel goedkoop volksgasmasker bestand is. Over bomvrije schuilplaatsen praat men niet zoo veel meer na de ervaringen in Span je. Men spreekt nu meer over gas- en scherf- vrije schuilplaatsen. Tegen voltreffers en die zijn er in den oorlog altijd in groot aantal helpen de scherf vrije en bomvrije schuil plaatsen niet. Ontploffingen in deze ruimten met beperkten luchttoevoer geven aanleiding tot de ontwikkeling o.a. van het koolmonoxy de. waartegen het volksgasmasker niet be stand is. Tegen de moderne gifgassen het mosterd gas b.v. is dat masker ook niet bestand. Het is wel tegen enkele gassen bestand, maar er is geen enkele aanwijzing, dat men deze gas sen zal gebruiken, als men gassen gebruikt. De gasvrije schuilplaatsen gemaakt vol gens de officiëele voorschriften geven slechts een schijnveiligheid, hetgeen door proeven is aangetoond (The protection of the public from aerial attack, by the Cambridge Scientists' anti-war group, London 1937). Het luchtafweergeschut en de zoeklichten zijn technisch zoo verfijnd, dat ze tevens uiterst kwetsbaar zijn en door verkeerde be handeling spoedig defect raken. Het tech nisch personeel dat voldoende geschoold is, is slechts in beperkte mate aanwezig en moeilijk te vervangen. De praktijk van den luchtoorlog in Spanje heeft uitgewezen, dat men gebruik maakt van een nieuwe tactiek n.l. de geruischlooze nadering. Van groote hoogte laten de bom menwerpers zich zakken met afgezette mo toren vlak boven een doel, werpen hun bommen af en verdwijnen voordat het lucht alarm gemaakt is. Eerst na het verdwijnen 91 WB& Es WAAIT NIET UIT 0E PUP M«y«> öottclmami...lckker,Tnant (Adv. Ingez. Med.) van de bommenwerpers gaan de sirenes loeien. Bij de laatste verduisteringsoefening in Breda werd deze praktijk in toepassing ge bracht, d.w.z.: een vliegtuig cirkelde eenige malen boven de stad voordat alarm gemaakt werd! De laatste verduisteringsoefeningen toon den aan dat alle vitale punten in alle steden en langs de waterwegen zonder moeite te vin den waren. Er is geen reden om aan te nemen, dat bij donkere maan dit niet het geval zal zijn. De verkeersvliegtuigen vliegen regelmatig ook bij duisternis, door de hevigste stormen heen, zelfs als de scheepvaart nagenoeg stil ligt. Op de Noordzee zijn geen steden en geen straatlantaarns die verduisterd kunnen wor den, maar de oriëntatie faalt niet. Bovendien kan men de zaak ook zóó stellen. Als een Nederlandsche vlieger boven uitge strekte verduisterde gebieden de Nederland sche steden niet kan vinden, dan is de waar de van de dure luchtmacht als militair instru ment meer dan twijfelachtig. Tot nu toe hebben echter alle proeven op groote schaal bewezen, dat gewone verkeers vliegtuigen met gewone bestuurders alle plaatsen, die waren opgegeven bij de ver- duisteringsprocessen in de drie Noordelijke provides hebben gevonden. De radioreportage bevestigde dit alles. Als Nederlandsche vlie gers dan wèl alle opgegeven doelen kunnen vinden, dan volgt hieruit, dat de waarde van de dure verduisteringsoefeningen méér dan twijfelachtig is. Men kan zoo op grond van zuiver mili tair-technische overwegingen aantoonen, dat het geheele beveiligingssysteem overeen komt met een loterij met véél nieten. Laten we dus maar bekennen, dat de angst voor den luchtoorlog reden van bestaan heeft ook na beveiliging. De eenige conclusie, c'ie er uit getrokken kan worden is dus: Wij moe ten een anderen uitweg zoeken. Hierbij zullen we geholpen worden door de economische noodzaak omdat de militaire vei ligheid het heele economische leven ontwricht (waar halen we nu weer de 120.000.000 van daan voor de proefmobilisatie?). Alleen de wapenindustrie profiteert van het wantrouwen. De luchtbescherming bevestigt en bevordert dit wantrouwen. Het is dus noodzakelijk dat hier en daar en voortdurend de stemmen blijven opgaan: Wij willen den oorlog niet meer. Deze stemmen gaan in alle landen op en worden overal onderdrukt, maar toen we vóór den afgrond stonden bleek overal de diepe afkeer en angst voor het bedrijf van den oor log. De luchtbescherming leidt ons af van de hoofdzaken. De volkerenverzoening is nu gevoeld als economische noodzaak. De arbeid dient te staan in dienst van het universeele leven. Daarom is de wapen industrie waar deze zich ook moge bevin den als een kwaadaardig gezwel dat over al zijn zaailingen verspreidt en leven vernie tigt. Dit kwaadaardig gezwel fungeert boven dien overal als een machtige magneet voor de luchtaanvallen. Uit zedelijke en practische overwegingen moeten wij dus tegenover dat bedrijf stellen de verantwoordelijke menschwaardige arbeid. De honderdduizenden, die tot millioenen worden, besteed aan het speculatief bedrijf van de luchtbescherming zouden honderd maal beter besteed zijn als credieten voor de ons omringende landen voor de levering van levensmiddelen in plaats van voor de levering van de grondstoffen voor het oorlogsmate riaal! In deze richting dienen wij te zoeken naar de handhaving van het universeele leven. Het najagen van de „eigen" veiligheid en het „eigen" recht door militair geweld zullen dan als bijzaken op den achtergrond worden gedrongen. De luchtbescherming is zoo'n bij zaak. Met dank voor de plaatsing. M. B ij schrift: Als een „loterij met vele nieten" zou de ge achte inzender nevens de luchtbescherming ook het Roode Kruis kunnen stellen. Dat be proeft in oorlogstijd eveneens een groot aan tal menschen te redden en slaagt slechts in een deel van de gevallen. Maar dat is toch geen reden om deze diensten maar achter wege te laten, te veronachtzamen of ze als biizaak te beschouwen? Wij voelen wel het bezwaar dat de lucht bescherming de menschen weer meer „ver trouwd" maakt met de oorlogsgedachte als een soort onvermijdelijke noodzaak. Dat is een kwaad. Maar géén luchtbescherming lijkt ons een grooter kwaad. Wij voelen de verantwoordelijk heid om in oorlogstijd zooveel menschen te redden als we maar kunnen. Voorbereiding daartoe is noodig. En men is er in ons land nu al laat mee. Tot dusver is er maar een heel klein beetje aan gedaan. Of er oorlog komt of niet hangt helaas niet van ons Nederlanders af. Wij kunnen ons deel Internationalen invloed ten goede aanwenden, maar vertegenwoordigen maar twee procent van de bevolking van een verscheurd en twistend werelddeel, vol achterdocht en ge varen. Als het gezond verstand in dat wereld deel zoo weinig aanhangers meer telt dat het toch weer gaat vechten, en wij worden daarin betrokken, kan dat alleen buiten en tegen onzen wil zijn. Maar het verhoeden kunnen wij niet. De macht daartoe ontbreekt ons. Evenwel zullen we ons toch menschel ijk ver plicht achten, zoovelen van onze medemen- schen te redden als wij maar kunnen, wan neer luchtaanvallen op onze steden zouden worden gedaan. Ik zie niet in dat de principiëele betoogen van den geachten inzender daaraan ooit iets veranderen kunnen. Wat de techniek der luchtbescherming be treft: die zal zich wel voortdurend blijven wijzigen met de verandering van de aanvals middelen. Binnenkort zal men weer dingen verwerpen die nu aanbevolen worden, en an dere gaan aanraden. Dat is met het oorlogs bedrijf altijd zoo gegaan. Trouwens niet alleen met het oorlogsbedrijf, R. E, j

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10