T RADOX BONTVELLEN BONTKRAGEN Zeer lage prijzen N.V. DE GROOT Recepten Hommen Co. DNDER'D'XtJ20 OCTOBER 1938 H X X R E E M'S 13 X 'GEE 'A' D" 8 Coed verkoopen Het boerenvrouwtje van onzegbaren leef tijd koopt een nieuw bontkraagje op een wintermantel, die misschien al vier jaar oud is. Het kwieke verkoopstertje in het groote magazijn legt een plat grijs kraagje op de mantel en bewondert de adspirant-koopster ten zeerste. Dit staat u heusch erg goed, en het past zoo keurig bij den mantel, kijkt u maar eens in den spiegel. En terwijl de vrouw met critische blikken het resultaat van deze mogelijke aanwinst in den spiegel staat te bewonderen, passeert een rank, jong stadsmeisje, naar de laatste mode gekleed. Ze heeft juist de laatste woor den gehoord en vraagt zich met verbazing af met hoeveel fluweelen zoetheid een ver koopster een klant toch wel iets kan aan smeren, dat kraagje is immers hopeloos stijf en uit de mode! Dit meiske is niet de eenige die zoo denkt; er zijn nog meer wantrouwende menschen, die altijd meenen, dat winkelpersoneel er alleen maar op uit is, om te probeeren de klanten wat in de handen te stoppen als die het maar kwijt is, heet het dan. Het is waar, Justus van Maurik beschreef een vermakelijke geschiedenis van den aan koop van een jas op de markt waarbij de klant allerhevigst werd bedot; maar dat is lang geleden en dat zal ook wel een ver- kooper geweest zijn, die van het begrip mo raal niet het flauwste benul had. Om nu maar bij dit speciale geval te blij ven: die boerenjuffrouw zoekt inderdaad zoo'n stijf en ouderwetsch kraagje, dat is haar smaak, zij zou zich hoepeloos mallotig voelen in de moderne kleeding van het jonge meisje; bovendien vindt zij dat leelijk. Het is daarom de verdienste van de winkeljuffrouw- dat zij zoo gauw begrepen heeft wat deze klant mooi vond en wat zij bedoelde te koopen. Dat zij zich daarbij enthousiaster voordoet dan zij zich persoonlijk voelt, pleit voor haar objectieve opvatting van het vak: niet wat zij mooi vindt, geldt, maar wat de koopster graag wil hebben. Bovendien zijn wij vrouwen, vooral wanneer wij, zooals deze vrouw van buiten niet zoo jong meer zijn, geroutineerd genoeg in het koopen om te zeg gen wanneer het ons niet naar den zin is. Straks moet ditzelfde verkoopstertje bij de afdeeling bontkragen zich verdiepen in de wenschen van het jonge meisje; zij zal dit waarschijnlijk wel met meer enthousiasme doen, omdat het meer in haar eigen leeftijd ligt en bovendien meer aan de jeugd is be steed, maar wanneer zij een goede verkoop ster is, zal zij zich voor iedereen kunnen en willen uitsloven. Natuurlijk bestaan er verkoopsters in soor ten, maar heeft u zich weieens voorgesteld, dat het niet gemakkelijk is om na een paar, soms zeer vage aanduidingen van de klant, al te begrijpen wat die bedoelt? Heel vaak heeft men zich van tevoren al in een aankoop verdiept, wanneer het belang rijke dingen betreft, soms zelfs al heel gron dig. En nu stapt men een winkel binnen en verlangt zonder blikken of blozen dat het winkelmeisje na een paar woorden volkomen begrijpt wat eigenlijk de bedoeling is! Dat is toch wel wat veel gevergd. Zeker, in een winkel, waar men een vaste klant is en waar het personeel weinig wis selt, daar verloopt het meestal wel vlot en zonder veel uitleggingen, maar komt men er gens maar zelden of misschien eens een enkelen keer, dan is er toch wel eenige in formatie gewenscht, om tenminste in groote trekken uit te leggen, waar het eigenlijk om gaat. Natuurlijk hoort daarbij een zekere routine: de verkoopster van damesartikelen ziet aan het uiterlijk van de koopster meestal wel gauw, in welke richting haar smaak gaat, maar er zijn nog zoo enorm veel andere dingen die met smaak op het eerste gezicht niets uitstaande hebben en die toch ook ge- en verkocht moeten worden. Praat daarom niet te gauw van „aansme ren" of „oude rommel verkoopen"; in een goeden winkel is het personeel er ook heel wat aan gelegen dat de klant tevreden weggaat en dus terugkomt te gelegener tijd. Want dat is het eigenlijke voordeel: de vaste klant, niet die van één keer en daarna nooit weer. E. E. J.—P. Hoestsiroop-receptje voor onze lezeressen Ruim een kwart liter komt U op 75 cent. Hier is een nieuw recept tegen hoest, ver koudheid, kinkhoest en bronchitis, dat onze lezeressen zelf kunnen klaar maken. In een kwart liter heet water lost U een eetlepel suiker op. Na afkoeling voegt U hieraan toe 30 gram Vervus, die U bij eiken apothe ker of drogist tegen den vastgestelden prijs van 75 cent kunt koopen. Als resultaat verkrijgt U een groote flesch medicijn, zoo doeltreffend van kwaliteit, dat één eetle pel U verlichting brengt, terwijl na korten tijd Uw verkoudheid geheel verdwijnt. Vervus is buitengewoon geschikt voor kin deren; ook bij volwassenen is de werking afdoend. Neemt vandaag zelf een proef met dit uitstekende middeltje. (Adv. Ingez. Med.) SCHATTEN VAN DEN HERFST. Een overvloed van bladeren om ons huis mee te sieren. Nu de bloemen hoe langer hoe schaarscher worden, gaan we naar andere versiering voor onze kamers omzien. Het bosch levert ons verschillende soorten bladeren, waarvan eikenbladeren wel de sterkste zijn. En dan zijn er rietpluimen en fluweelige „sigaren". Voor een smaakvolle kamerversiering zijn enkele takken in een vaas van aardewerk voldoende, maar laten we opletten dat de kleuren harmonieeren. Bladeren kunt u een heele tijd bewaren als u de uiteinden van de stelen flink plat slaat of ze een einde afschilt. Maar als u er prijs op stelt, ze den heelen winter goed te houden, probeer dan eens het volgende middeltje: Maak en mengsel van glycerine en water (gelijke deelen) en dompel de bladeren direct na het plukken hierin. Laat ze er veertien dagen in liggen, 't Beste is, slechts een paar takken tegelijk te behandelen. Als de bladeren uit dit „badje" komen, heb ben ze geen water meer noodig. De groene soorten zullen zacht blijven en niet verdor ren. Ook behouden ze hun tint, als u er maar op let, dat ze niet in de zon staan. Als u van „doorschijnende" bladeren houdt, verzamel dan een hoeveelheid afge vallen populierenblaadjes. Leg ze in heet water, totdat het bladgroen geheel verdwenen is en alleen het nervenstelsel overblijft. In dien u met fijn ijzerdraadjes de blaadjes aan elkaar verbindt, krijgt u een prachtig „kant werk". Probeert u 't maar eens. EEN MOOIER TEINT verkrijgt U door een goede huidverzorging. Doe daartoe wat Radox in Uw waschwater Bii apothekers en erkende drogisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. (Adv. Ingez. Med.) Eenige hoofdlijnen van de mode 1938—1939. 5'^ le. De mode is door en door vrouwelijk. Steeds gracieus en aangenaam ver sierd. En toch is er ook een sportieve kant aan. 2e. Het hooge kapsel heeft alles omverge worpen, wat tot dusver tot onze silhouet behoorde. Als compensatie voor onze lange kale nekken krijgen we fraai bewerkte lijfjes, kraagjes, mouwen. Het kapsel herinnert aan de elegance 18801900 enook de lijn der avondtoiletten herinnert hieraan met haar wijden rok, mof, veeren, borduurwerk enz. 3e. U houdt niet van strikjes en kwikjes? Wees gerust: uw jurken voor overdag mogen eenvoudig en keurig zijn. Tailleurs met korte rokken, nauw, wijd of geplooid, laten een sportleven gang toe. Tinten? Zachte ruiten en zwart. Korte manteltjes in levendige kleru-en. Helroode en blauwe blouses in de tinten van gebrand schilderd glas. Iets practischers 'gevraagd? Dan bruinrood, terra en alle wijntinten. 4e. Voor 's middags: elegante tailleurs met bont- en fluweelgarneering. Laméblouses tot over de taille. Hooge boordjes, halsuitsnij dingen geborduurd of versierd met halfedel- steenen. Mantels zeer wijd of nauwsluitend. 5e. Voor 's avonds: ten eerste de cocktail japon, kort en zeer eenvoudig van vorm (de z.g. coupe chemisier), doch vervaardigd van kostbare stof. Ten tweede de „tailleur de diner" met lange mouwen. Het silhouet is in de meeste gevallen recht en slank, soms met zeer belangrijke mouw partijen. Decolleté diep en puntig. De zeer gekleede japonnen zijn soms geheel zonder schouderbandjes. Men heeft overigens de keus tusschen den zeer slanken en zeer wijden rok. De laatste doet denken aan crinoline, panier en tour nure. Selderijsoep Benoodigdheden: 1 L. selderijwater (aan gevuld met water of bouillon), 40 gr. bloem (21/2 lepel), 40 gr. boter (5 lepels), wat groene selderijblaadjes. Bereiding: De boter laten smelten, de bloem toevoegen en dit papje even goed verwarmen Het selderijwater er langzaam bijschenken de soep door laten koken en afmaken met de gehakte groene selderij. Gebakken dobbel steentjes brood er bij geven. WIJ HEBBEN VOOR U ALLE SOORTEN EN EEN PRACHT COLLECTIE EN EN TEVENS VAKKUNDIGE VOORLICHTING GR. HOUTSTR. 98 - HAARLEM - TEL. 10772 (Adv. Ingez. Med.) ZONDAG: Vermicellisoep Ossetong Witte boonen Zure saus Aardappelen Appeltaart MAANDAG: Witte boonensoep V ar kenskarbonaden Bieten Aardappelen Vruchten DINSDAG: Zuurkoolschotel Wentelteefjes WOENSDAG: Ribstuk Savoyekool Aardappelen Rijst met appelen DONDERDAG: Haché Rijst Kropsla Griesmeelpudding Gestoofde abrikozen VRIJDAG: Gestoofde kabeljauw Wortelen Aardappelen Broodschotel ZATERDAG: Erwtensoep Beschuit met kaas Appel VEGETARISCHE MENU'S. 3. Tomatensoep Bleekselderij in een vuurvasten schotel Aardappelen Zweedsche appel schotel 4. Tomaten gevuld met roerei. Aardappelen Chineesche kool Trommelkoek met stroopsaus. Omelet met padde- stoelenragoüt Havermoutlapj es Gesmoorde andijvie Aardappelen Citroenvla met bis cuits 2. Groentesoep Stamppot van aard appelen en appelen Rijstkoekjes Appeltaart. (eenvoudig recept voor een springvorm 20— 22 cM. middellijn). Benoodigd: 200 gr. bloem, 150 gr. boter, gr. basterdsuiker, 1 ei, 4 zure appelen, pl.m. 80 gr. suiker, 2 theelepels kaneel, zout. Bereiding: De bloem met iets zout in een kom doen, de boter toevoegen en deze in klei ne stukjes snijden. De basterdsuiker en de grootste helft van het losgeklopte ei toevoe gen en met de hand doorkneden tot men een soepelen bal heeft. Deze een half uur wegzet ten om op te stijven. In dien tijd de appelen schillen, wasschen en in dunne schijfjes snij den. Den springvorm met boter besmeren. Het deeg uitrollen op een met bloem bestrooide tafel tot pl.m. 1/2 cM. dikte. Den bodem en den rand van den vorm er mee bedekken, maar nog een stukje deeg achterhouden voor garneering. Den vorm met de vruchten vullen, de suiker en kaneel er tusschen strooien. Den bovenkant garneeren met smalle reepjes deeg, die kruiselings over elkaar gelegd worden. De ze bestrijken met het restje ei en de taart in een tamelijk warmen oven gaar bakken in 3/4 a 1 uur. Voldoende onderwarmte geven, zoo dat de taart van onderen goed gaar wordt. Na bekoeling voorzichtig uit den vorm nemen. Haché (eenvoudig recept) Benoodigdheden: 4 ons overgebleven rund- vleeseh (ribstuk, runderlappen rollade), 1/2 L. magere jus aangevuld met water, zoodat ze niet te zout is of 1/2 L. water en 2 bouillon blokjes, 1 groote ui, peperkorrel, kruidnagel, laurierblad, 1/2 d.L. azijn. 40 gr. boter of vet van jus, 40 gr. bloem. Bereiding: Het vleesch in niet te kleine stukjes snijden. De ui snipperen en in de boter of het vet bruin bakken. De jus, de kruiden en het vleesch toevoegen, ook de azijn, en alles zachtjes laten koken tot het vleesch ge heel zacht is. pl.m. 1/2 uur. De kruiden verwijderen en het vocht binden met de aangemengde bloem. Haché met bruine saus. Benoodigdheden: 4 ons malsch zacht rund- vleesch, 1/2 L. magere jfts 1 groote ui, 40 gr. boter of vet, 50 gr. bloem, peper, soya, 1/2 dL. azijn. Bereiding: Het vleesch in nette, niet te klei ne stukjes snijden. De ui in groote stukken snijden met de bo ter en de bloem in de pan doen, en steeds roerende bloem en uien bruin bakken. De verdunde jus er langzaam bijgieten, de saus goed door laten koken en zeven door een me talen zeef De saus op smaak en kleur afma ken met soya, zout, peper en azijn en het vleesch er even in verwarmen. Op doen in een rijstrand. Haché geven met roode kool of bieten. Hulp in nood De vorstin von Bülow was zeer gesteld op de etiquette. Het lichtste vergrijp tegen de goede manieren aan tafel of in den salon werd door haar opgemerkt engewroken. Zoo kwam het, dat de jonge officieren van het Berlijnsche garnizoen eigenlijk doods bang waren voor een uitnoodiging van de vorstin, want maakten ze een klein foutje dan behoefden ze er niet op te rekenen, ooit weer te worden uitgenoodigd. Eens zag een jong luitenant tot zijn schrik en ontsteltenis, dat hij op het sneeuwwitte damast van het tafellaken een kleine jusvlek had gemaakt eneen paar plaatsen van hem af zat de vorstin en deze zou dus het ongelukje stellig zien. Hij zat een poosje te tobben en kwam toen op een reddende ge dachte. Stilletjes begon hij aan het tafellaken te trekken om de vlek onder zijn bord te kun nen verbergen en dit gelukte hem tenslotte zonder dat iemand er iets van gemerkt had. Ook de tafelversiering was door het trekken niet in 't minst in wanorde gemaakt. Een paar minuten later zag de luitenant echter opeens de vlek weer boven zijn bord. Hij wist niet hoe hij 't had, tot hij toevallig de oogen van een tegenover hem zittend meisje ontmoette. Ze keek hem smeekend aan: de luitenant begon werktuigelijk weer aan het tafellaken te trekken envoelde dat aan den anderen kant ook getrokken werd. Boven het bord van de jeugdige gravin bevond zich ook een vlekje. De luitenant maakte een lichte neiging, het meisje stamelde blozend „dank u". Haar vlek verdween: de jonge officier ech ter werd nooit meer door de vorstin uitge noodigd. Onze toekomst Hoopvolle klanken klinken uit Engeland, waar een vrouwelijke doctor in de sociale we tenschappen, Elisabeth Sloan geheeten, zich waagt aan een profetie omtrent de vrouw in het jaar 2000. Huishoudelijke beslommeringen zullen zoo goed als verdwenen zijn, daar de rationali seering der huishouding haar climax heeft bereikt. Huishoud- en lijfwasch zullen van papier worden vervaardigd evenals het ser vies, maar zóó keurig en smaakvol dat het niet van batist, zijde, fijn damast ofsteen goed te onderscheiden zal zijn. Denkt u eens in, hoe gemakkelijk: inplaats van de waschmand met de heele rompslomp van waschlijsten, waschman, waschrekening, teilen, -boenders, -zeep, -knijpers, -lijnen enz., enz. komt een speciale oven, waarin al les, wat men eenige dagen gedragen heeft, spoorloos verdwijnt om te worden verbrand. Na het eten pakt de huisvrouw het tafel laken met alles wat er op staat benevens de spijsresten bij vier punten, rolt alles in elkaar en duwt het eveneens in den oven! De maal tijden zelf worden door groote centrale keu kens geleverd; men behoeft ze enkel op smaak af te maken. Er zullen oneindig veel nieuwe groenten en vruchten worden ge kweekt, zoodat het menu een rijke afwisseling biedt. De vrouw zal aldus miss Sloan in het jaar 2000 veel meer tijd over hebben voor haar man en kinderen en ze zal een veel jeug diger kameraad voor hen kunnen zijn. Want de vrouw der toekomst zal stellig over een ro- bustere gezondheid kunnen beschikken: We tenschap en hygiëne zullen zoover gevorderd zijn, dat er geen vrouwenkwalen meer zullen zijn. Een vrouw van vijftig zal er uitzien als een dertigjarige van thans. Als u bedenkt, dat nog voor twee gene raties een vrouw van dertig er uit zag als een vijftigjarige van nu, dan gelooven we, dat althans op dit laatste punt de voorspelling van miss Sloan nog zoo gek niet is! nieuw maken i0°< c°ü9 Geheel naar maat en naar ieder gewenscht model geknipt Speciaalhuis inDamesstoffen j Anegang 38-401 Ditmaal geven we een idee om een jurkje op te knappen en toch het gekleede cachet te behouden. We kiezen hiervoor een van die mooie, doorschijnende stoffen met bloempa- troon. Het bovenstuk wordt in bolero-mode) geknipt en heeft aangeknipte, van onderen wijd uitloopende mouwen, die ingerimpeld op een smal manchetje gezet zijn. Een schuine reep stof, hetzij van de jurk of van een contrasteerende kleur wordt meege- stikt en loopt van de zijnaad 1 achter om den hals weer in de zijnaad 2. Deze schuine bies geeft een afgewerkt geheel aan -de japon. NIEUWE UITGAVEN. In de Cultuurserie van de Zuid-Hollandsche Uitgeversmaatschappij is verschenen „Episode" door Rosamond Lehmann. In de Kroonserie van deze uitgeverij ver schenen: „De eenzame kudde", door Christian Munk. „In den zomer van het leven", door Gwen Bristow. (Adv. Ingez. Med.) Nieuwe Vrouwen Nieuwe Wereld Een ernstige boodschap van de Oxfordgroep aan ons allen. Van de wereldconferentie voor Moreele Her bewapening, te Interlaken in September bij een, ontvingen wij de volgende boodschap uitgaande van de vrouwen uit meer dan 40 landen, die reeds eerder in ons blad werd opgenomen: 19181938. Twintig jaren van vrede. En nu? Gebroken gezinnen, gebrek aan persoonlijke discipline, collectieve onverantwoordelijkheid vormen den achtergrond voor oorlog. Hebben wij vrouwen hier een deel aan? Voor vrede moet een prijs betaald worden. Namelijk een wereldoorlog tegen zelfzucht. Wat kunnen wij vrouwen aan dien oorlog bijdragen? Ons gevoel voor details, om geduldig telkens en telkens weer dezelfde kleine dingen te doen. Ons vermogen om met ons hart te denken en met ons verstand te voelen en onze gedach ten en gevoelens meteen in daden om te zet ten. Onze ervaring in het vredestichten, bedenk eens, hoeveel tijd vrouwen dagelijks besteden om als buffers tusschen man en zoons op te treden. Ons vermogen tot het brengen van offers. Ons zorgen en durven, zonder compromis, voor de menschen, die we liefhebben. Onze bereidheid, ons leven te verliezen om nieuw leven te scheppen. Dit zijn dingen, die vrouwen ter beschik king staan voor den moreelen en geestelijken aanval in onze volkeren. Geleid door God kunnen zij gebruikt worden om wantrouwen af te breken en vertrouwen op te bouwen, liefde op te wekken, een ziel te geven aan een volk. Vrouwendie volkeren verzoenen, vrouwen die inspireeren, vrouwen die scheppen. Eén vrouw kan een volk vernietigen. Eén vrouw, door God geleid, kan een volk redden. Vrouwen, die al haar kracht onder God's leiding gebruiken, kunnen een nieuwe wereld scheppen. Hier in Interlaken zijn mannen en vrouwen uit West-Europa, uit den Balkan en het Noor den, uit Klein-Azië en Britsch-Indië, uit de Ver. Staten en Canada. Uit meer dan veertig landen zijn zij vereenigd en vastbesloten, de stem van God tot de stem van het gezonde verstand in de tegenwoordige wereld te maken Tot zoover de boodschap van de wereldcon ferentie te Interlaken. Ze is duidelijk en vraagt m.i. een duidelijke toelichting. Want ze is gericht aan ons allen en dus mag niemand van ons haar terzijde leggen, ook niet die vrouwen, die niet met de Oxford groep sympathiseeren, zélfs niet de vrouwen, die nimmer van God spreken en liever haar hoogste ideaal, de glans van haar leven, klee- den in een anderen vorm. Wat ons ook moge scheiden van opvattingen of overtuigingen, één ding hebben wij vrou wen allen gemeen: den drang om ons op te offeren. Tenminste als we échte vrouwen, na tuurlijke, gezonde vrouwen zijn. U zult me misschien tegenwerpen, dat het percentage échte vrouwen van tegenwoordig wel zeer gering is. En u denkt aan leegloop- sters, die het hoofd en den mond vol hebben met niets anders dan haar „schoonheid" en wat er allemaal bijbehoort, aan de vrouwen (misschien ook wel moeders) die uit wanhoop al maar door bridgen, winkelen, de bioscoop bezoeken Laten we haar niet al te hard vallen. Mis schien was een hevige levensteleurstelling het begin van deze ellende; misschien zijn ze op gevoed in de foutieve opvatting, dat „zich uit leven" ooit leven kan zijn. Want iedere vrouw met gezonde op vattingen weet, dat egoïsme in het vrouwen leven ja, natuurlijk in het leven van ieder mensch den dood beteekent; dat het brengen van offers, het leggen van het eigen leven op het altaar van gezin of andere ern stige levensroeping, het Leven is. Deze offer vaardigheid is de diepste grond van ons be staan; zij mag soms in ons sluimeren, zij mag tijdelijk door onszelf worden ontkend, maar zij zal door het harde leven gewekt en aan gewakkerd, in iedere echte vrouw eens naar boven komen. Zoo ooit, dan is nü de tijd gekomen om ons op' deze dingen zeer ernstig te bezinnen en ons af te vragen: Ben ik diep genoeg doordrongen van den ernst der tijden? Ben ik er werkelijk van overtuigd, dat alleen het offeren van ons aller persoonlijk leven in dienst van de menschheid, een nieuw* wereld kan voorbereiden? Leef ik deze offervaardigheid wel geheel uit ten opzichte van mijn naaste omgeving? Sta ik vast genoeg in mijn schoenen om mijn overtuiging als het moet te verdedigen? Laten we dit alles maar eens ernstig over denken enernaar handelen. Als alle vrouwen ter wereld, die nu reeds van nature den drang tot het offer in zich dragen, zich ook werkelijk bewust wilden wijden aan het scheppen van een nieuwe wereld door het offer, zou er dan een nieuwe wereldoorlog kunnen ontstaan? Zeer zeker niet. Wordt het niet tijd, dat we ons onze groote macht ten goede eindelijk bewust worden? Het ernstig overdenken van deze bood schap van een wereldconferentie van ern stige menschen moge ons hiertoe aanleiding geven!

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14