Haarlem's Dagblad V eiliffheidsdagen. Luchtverkeer. Een heuglijke tijding voor Zandvoort. Duitsch-T sjechische douane-overeenkomst reeds een feit? Inwerkingtreding binnen tien dagen verwacht. J. MUIJS De woningvoorraad te Haarlem. Verdachten in vrijheid Het belangrijkste 56ë Jaargang No. 16973 Uitgave Lourens Costcr, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 13034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EÏV ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 20 October 1938 Abonnementen per week f0-25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco |>er post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën; 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnenientstarieven op aanvruag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentje» xie rubriek. o C In de hoofdstad treedt de Vereeniging „Vei lig Verkeer" weer eens krachtig en nuttig op den voorgrond op drie veiligheidsdagen: ach tereenvolgens in het bijzonder gewijd aan de fietsers, de automobilisten en de voetgangers. Vandaag, morgen en overmorgen zullen de Amsterdamsche bussen en trams gesierd zijn met groote opschriften: „Veilig Verkeer het- gaat om menschenlevens". Fietsers zullen met het zichtbare motto: „Ik houd goed rechts. U ook?" rondrijden. En zoo meer. Iedere cate gorie wordt met haar tien verkeersgeboden bewerkt, er wordt een verkeerstentoonstelling gehouden en Vrijdagavond krijgen de beroeps chauffeurs, die (volgens verklaring van hun patroons) een jaar lang zonder ongevallen hebben gereden, in een feestelijke bijeen komst het emblee.m van de Vereeniging, dat zij dan een jaar lang op hun wagen mogen voeren. Dat is een onderscheiding, die ook nog bizonder nut heeft bij sollicitaties. Enfin, de vindingrijkheid op verkeersgebied Is onuitputtelijk. Tenminste als het den weg betreft." Men zou wenschen dat dergelijke toe wijding eveneens bestond voor de veiligheid van het internationale verkeer tusschen sta ten. Maar dat is een andere aangelegenheid en daar wou ik het nu niet over hebben, al zou de daar bestaande onveiligheid al onze veiligheid-op-den-weg wel eens met één slag te niet kunnen doen. De politie en de Vereeniging Veilig Verkeer hebben nog werk en zorgen genoeg eer het in ons land werkelijk goed zal zijn op den weg. De tijden zijn nu wellicht gunstig om belang rijken vooruitgang te maken, want terwijl zooveel wegen en verkeersregelingen verbe terd zijn en nog worden, neemt het aantal auto's niet of nauwelijks meer toe. Dat is na tuurlijk een gevolg van de zeer zware belas tingen die op het automobilisme drukken en die men overigens als een groot nadeel moet beschouwen. Maar er zit dan misschien dit eene voordeeltje in, dat zij een soort adem pauze opleveren, waarin men den toestand kan overzien en ten beste regelen. Uit de genomen maatregelen blijkt dat men groote waarde hecht aan den factor „opvoe ding van het publiek". En met reden. Die factor is belangrijker dan alle kunstige tech nische maatregelen en alle waarschuwings borden bij elkaar. De menschen moeten mee werken. Het is zeker een goede tactiek, daar toe een beroep op hen te doen op speciale verkeersdagen. Overigens zullen er altijd overblijven die het bepaaldelijk weigeren te doen. Er zijn er veel die het uit pure balda digheid weigeren en sommigen brengen hun éigen leven en dat van anderen daarmee vrij geregeld in gevaar. De „slipperigste" tijd des jaars is nu weer aangebroken en dus is dat gevaar nu op z'n ergst. Op natte wegen, vooral als die gedeeltelijk met gevallen blaren zijn bedekt, moet plotseling remmen vermeden worden. Dat weten alle automobilisten, maar wanneer iemand, als een auto al dichtbij hem is, op sarrend-langzame wijze den weg gaat oversteken, is er voor den bestuurder vaak geen andere uitkomst meer. Komt er een on geluk van, waarop de kans in zoo'n geval groot is, dan zal het publiek prompt partij voor den voetganger kiezen die in alle opzichten de schuldige zal zijn. Dergelijke prestaties worden vaak geleverd door fietsers, die meenen alles te kunnen doen als zij maar een arm uitsteken. Zelfs in regenweer en 's avonds, als de automobilist door zijn zij rui; ten vrijwel geen uitzicht heeft, steken zij plotseling vlak vóór hem over, liefst van links komend. Het loopt vaak nog goed af, maar de sarrend-grijnzende „held" die triomfantelijk wegrijdt kan de volgende maal het slachtoffer van zijn eigen domme baldadigheid worden. Ik wil niet beweren dat automobilisten geen fouten maken en dat er geen roekelooze rijders bij zijn, die eveneens behoefte aan verkeers- opvoeding hebben. Maar bij den tegenwoor- digen stand van zaken geloof ik dat er onder hen heel wat minder overtreders van verkeers regels schuilen dan onder een zeker soort fiet sers en voetgangers, dat er vooral in de steden zooiets als een baldadige sport van schijnt te maken. Misschien is ook dit de oorzaak, dat het ver keerslawaai, in enkele jaren tijds zoo sterk afgenomen, in den laatsten tijd weer aan het toenemen is. Er wordt weer meer en soms erg hinderlijk met klaxons gewerkt. Een kundig lawaai-bestrijder, een van die zeer kundigen die zelfs de decibels doorgrondt, waarin men lawaai meet, heeft het mij in zooveel woor den bevestigd. Dat is dus een achteruitgang. Er is een tijd geweest waarin vooral jeugdige autorijders het mooi schenen te vinden, de aandacht te trekken door zooveel mogelijk spektakel. Daarop bereikte de Anti Lawaai-beweging het groote succes dat men er een eer in ging stel len zoo weinig mogelijk rumoer te maken, het geen tevens tot beleidvoller en meer „voor uitziend" chauffeeren leidde. Maar nu neemt het spektakel weer toe. Ik geloof dat bittere ervaringen met de vertegenwoordigers der na tionale baldadigheid er niet vreemd aan zijn en dat het goed zou wezen als er eens wat meer van die lieden, wegens het in gevaar brengen van het verkeer, bekeurd werden. R. P. PLOTSELINGE DOOD. Woensdagavond kwart over negen viel de 74- jarige heer B. uit de Allard Piersonstraat, toen hij over de Amsterdamsche vaart wan delde, plotseling dood neer tengevolge van een hartverlamming. Het lijk werd per zieken auto naar het Sint-Elisabeths Gasthuis ver voerd. (Uit de jongste statistiek van de K.L.M. blijkt, dat in de eerste 8 maanden van dit jaar liet passa giersvervoer in het binnenland met 98%, op het buitenland met 15% en op Indië met 42% is ge stegen.) De statistiek der luchtvaartmaatschappij, Geeft een juist beeld, dat wil ik onderstrepen, Want anders denkt u er misschien nog bij: Nou ja, het is maar uit de lucht gegrepen. Wij gaan dus nog maar steeds meer op de vlucht, De luchtband wordt al sterker door de jaren, Wij houden van verandering van lucht, 't Zit in de lucht, om in de lucht te varen. Een luchtsprong maak je niet zoo dikwijls meer, En 't is thans niet een tijd van luchtig leven, Figuurlijk dringt het tijdsbestek ons'eer. Om ons gemoed en hart eens lucht te geven. Maar het vervoer gaat sprongsgewijs vooruit En snel omhoog, in dubblen zin bekeken. De nieuwe herfst brengt ons een blij geluid. Met cijfers die van zoo'n vooruitgang spreken. En de conclusie waar dit ons toe leidt, Is een verschijnsel, dat niet kan bedriegen, De menschen slaan in een benarden tijd Als deze, niets meer af, ook niet meer vliegen. H. O. V.-JUBILEUMFONDS. Giften te storten Postgiro 4000 Twentsche Bank, Haarlem of Penningm. Comité van Actie tot Steun a. d. H. O. V., Florapark 5 of Admi nistrateur der H. O. V., Ridderstraat 26 a, Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) De wilde-Busdiensten. Ook de onbekende N.V. zal vervolgd worden. Naar wij van den rechtskundigen adviseur van de N.Z.H.T.M. mr. J. Deenik vernemen, bestaat ook het voornemen om de onbekende N.V. die na dat de N.V. S. A. Tours verboden was een busdienst Amsterdam—Haarlem ge opend heeft, van rechtswege te doen vervolgen. Wij meldden reeds dat in het algemeen tegen ondernemers van wilde busdiensten meer ver volgingen ingesteld zullen worden. Prins Bernhard jaagt op Schiermonnikoog. De Prins blijft tot morgen op het eiland. SCHIERMONNIKOOG, 20 October. Gis termiddag te ongeveer vijf uur is Prins Bern hard met een motorboot op Schiermonnikoog aangekomen. De Prins kwam van Terschelling en is via Harlingen naar Oostmahorn vertrok ken, waar hij is overgestoken naar Schier monnikoog. In een gereedstaande auto is Prins Bernhard naar het hotel Van der Werff gereden. De Prins zal tot Vrijdag op het eiland vertoeven en jacht maken op wild, waarvan het eiland zeer rijk voorzien is. In 1936 heeft Prins Bernhard ook op Schiermonnikoog ge- f168.000 uit het Werkfonds Hedenmorgen ontving het col lege van B. en W. te Zandvoort bericht, dat een bedrag van ƒ168.000.uit het Werkfonds be schikbaar was gesteld voor de uitvoering van verschillende werken. Wij komen hierop nader terug. De Daily Telegraph and Morning post meldt uit Boedapest, dat in Duit- sche diplomatieke kringen aldaar ver trouwelijk wordt medegedeeld, dat bin nen tien dagen 'n tolverbod tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije zal in werking treden. De totstandkoming ervan wordt een „reeds voldongen feit" genoemd. Er wordt aan toegevoegd, dat zoodra de overeenkomst van kracht zal worden de Duit- sche regeering de verplichtingen als garant van de Tsjecho Slowaaksche grenzen op zich zal nemen. Het is echter duidelijk, dat het ge schil over de Slowaaksche en Hongaarsche minderheden en de grenslijn moet geregeld zijn aleer een dergelijk plan kan worden uit gevoerd. Hoewel de Praagsche radio dezer dagen heeft medegedeeld, dat directe onderhande lingen tusschen de Hongaarsche en Slowaak sche vertegenwoordigers zouden worden her vat, wordt over deze aangelegenheid in offi- cieele kringen te Boedapest een streng stil zwijgen in acht genomen. De correspondent acht het echter veelbetee- kenend. dat de ministers Tiso. Durcanski en Baccinsky per vliegtuig naar München zijn gegaan, waar zij met von Ribbentrop een be spreking hebben gevoerd, welke drie uren heeft geduurd. Men vermoedt, dat parallel aan deze ontwikkeling voorbereidende on derhandelingen langs diplomatieken weg worden gehouden tusschen Praag en Boedapest. Gemeld wordt, dat Hitier er in heeft toegestemd concessies te doen in de kwestie van Subkarpathisch Rus land en daarmede een gemeenschappe lijke Poolsch-Hongaarsche grens toe staat. Deze inlichting moet volgens den correspondent echter met voorbe houd worden aanvaard. Een Tsjechisch wegenplan. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat een belangrijk gedeelte der 10 millioen pond, welke de Britsche re geering ter beschkiking van de Tsjechische nationale Bank heeft gesteld, besteed zal wor den voor den aanleg van een nieuwen weg van de westelijke naar oostelijke grenzen van Tsje cho Slowakije. Zoo'n weg zal van strategische en economische beteekenis zijn. Onaangename ontdekking van politiecommissaris. NEW-YORK, 20 October. De commissaris van politie, Lewis Valentine, heeft een groot politie-rchandaal ontdekt, toen hij bemerkte, dat de inhoud van zes boeken met aanteeke- ningen van het hoofdbureau van politie te Brooklyn was verdwenen. Deze boeken, die van Augustus 1936 tot Januari 1938 liepen, be helsden de gegevens omtrent 7.200 arrestanten. De bladen van deze boeken waren met een scherp mes uit de omslagen gesneden. Valen tine heeft bekend gemaakt, dat reeds met een diepgaand onderzoek is begonnen. Hij zeide dat elk geval, waarvan de gegevens ver mist worden, opnieuw zal worden onderzocht teneinde op het spoor van dit schandaal te komen. Men verwacht orders, dat er speciale wachten geplaatst zullen worden in die ka mers, waar de archieven zijn geborgen, op alle politiebureaux van de stad. Volgens andere berichten, die vandaag de ronde doen. zouden de gegevens van eenige misdaden op het hoofdbureau van politie van Manhattan eveneens verdwenen zijn. (United Press) Specialiteit in PAPIERWAREN en AANVERW'. ARTIKELEN. - ETALAGECARTON - STROO- CABTON - ETALAGEFLITTER. GED. OUDE GRACHT 103, TELEF. 11723. (Adv. Ingez. Med.) In den Amerikaanschcn staat Tennesse.v zijn voor den katoenoogst machines in gebruik genomen die per uur twaalfhonderd pond katoen verzamelen. Welke huizen op huurders wachten. In een vorig nummer ontleenden wij reeds bijzonderheden uit de statistiek over de on bewoonde woningen te Haarlem. Een nadere studeering der cijfers stelt ons in staat nog eenige opmerkingen te maken over den wo ningvoorraad te Haarlem. Wij deelden mede dat op 1 October van dit jaar ledig stonden 1165 woningen. Daarvan kunnen evenwel afgetrokken worden 47 huizen die inmiddels verhuurd maar nog niet betrok ken waren. 5 huizen die in verbouwing waren, 5 dienstwoningen die ledig stonden, zoodat er voor verhuur en verkoop overblijven 1108 huizen, waaronder 103 winkel huizen zijn. Het aantal woningen was op 1 October 37.066, zoodat het per centage der leegstaande huizen gesteld moet worden op bijna 3. Eenige jaren geleden was dit per centage bijna 5. Maar in de eene huurklasse zijn veel meer onbewoonde huizen dan in de andere. Wan neer wij een staat maken van de onbewoonde huizen met de aantallen huizen die in de ver schillende klassen voorradig zijn moeten wij ons een kleine onnauwkeurigheid veroorlooven, daar wij op dit oogenblik nog alleen beschik ken over een gespecificeerde opgaaf van het aantal huizen op 1 Juli, dat 171 kleiner is dan het aantal op l October. Voor een verge lijking maakt dat evenwel weinig uit. Aantal Te huur of Huren woningen te koop Tot 156 906 48 156—208 2151 117 208—,, 275 8751 190 T75—350 8975 185 350—450 6461 230 450—,, 600 4145 200 600—800 2536 86 800—1000 1000 en hooger 1317 24 28 We hebben in deze statistiek ook geen reke ning gehoyden met de vrije of dienstwonin gen. Uit onze vergelijking is te concludeeren: Hoewel er in onze stad behoefte is aan woningen met een lage huur staan er 48 hui zen met een huur van 3 en minder leeg. Maar daaronder zijn 32 perceelen die voor on bewoonbaarverklaring in aanmerking komen Het is aan te nemen dat de overige 16 ook niet veel aanlokkelijks kunnen bieden voor woningzoekenden. Van de 117 huizen in de huurklasse 34 komen er 10 voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking. Het percentage onbewoonde perceelen in deze huurklasse is vrij hoog (boven de 5) maar daaronder zijn blijkbaar ook verscheidene die bij voorkeur niet ge huurd worden. Van de zeer groote groep huizen in de klassen 208f 275 en 275350 staat on geveer 2 pCt. ledig, wat dus nomaal is. Iets grooter zijn de percentages van de huurklassen 350450 en 450f 600. Voor de laatste groep is het zelfs iets meer dan Weer kleiner is het percentage voor de huurklasse 600800. Er zijn slechts 24 huizen onbewoond in de huurklasse f 800f 1000 en 28 in de groep 1000 en hooger. Totaal dus voor die beter gesitueerden 52 perceelen, maar daarvan vallen dan ook nog 17 winkelhuizen af, zoodat er voor bewoning slechts 35 overblijven. Men weet evenwel, dat er nu in het Haar lemmerhoutpark 51 huizen worden gebouwd in huurklassen van 800 tot 1000. Woningen van arbeiders en middenstands- bouwvereenigingen waarbij de gemeente fi nancieel betrokken is staan er bij elkaar 131 leeg. Wij vonden aangegeven: 39 arbeiders woningen van vereenigingen. 22 gemeente woningen en 70 middenstandswoningen. Voor al wat de middenstandswoningen betreft is dit een leelijke schadepost voor de gemeente, want als men de huur van de 70 huizen op gemiddeld f 500 per jaar stelt beteekent dat een huurverlies van 35.000 per jaar. Het huurverlies op de 39 arbeiderswoningen is ongeveer 12.000 en op de 22 gemeentewonin gen ongeveer 6000. Totaal dus voor de ge meente een huurverlies van ongeveer 53.000 per jaar. Natuurlijk moet bij elke exploitatie gerekend worden op een huurverlies doordat meestal 2 pCt. huizen tijdelijk leeg staat, maar het huurverlies bij de middenstandswoningen is onevenredig hoog, wat natuurlijk be- invloed wordt door het feit dat er nog steeds veel huizen van Tuinwijk-Zuid op huurders wachten. Men weet, dat de gemeente de mid denstandswoningen moderniseert om de ver huring te bevordering. Hitier weer in het Sudetenland. Een tocht in het gebied der Boven Moldau. LINZ, 20 October <D N.B.) Hitler is van morgen van Linz uit een tocht begonnen door het Sudeten Duitsche gebied van de Boven- Moldau. Hij werd vergezeld door generaal Ritter von Leeb. rijkscommissaris Konrad Henlein. rijksstadhouder dr. Seyss-Inquart. den rijksperschef dr Dietrich en den Ober- gruppenführer Brückner. Het woord is aan. La Rochefoucauld: Fouten zijn altijd vergeef lijk als men de kracht heeft ze te bekennen. hoewei bekentenis is afgelegd. Dubbele moord te Vlissingen nooit opgehelderd Op 4 Maart 1937 was te Vlissingen ontdekt dat het echtpaar Lauwereins in café Keersluis om het leven was gebracht en dat roof ver moedelijk hiertoe de aanleiding was geweest. Hierop zijn drie arrestaties gevolgd. De ge arresteerden waren L. B.. B P. de K en D. van T.. allen uit Maassluis. Deze verdachten zitten resp. sinds Augustus en December 1937 in voorarrest. L. B. heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd De justitie is er echter niet in geslaagd vol doende bewijsmateriaal bijeen te brengen, terwijl geen veroordeeling mogelijk is uitslui tend op de bekentenis van een verdachte De instructie is daarom j.l. Dinsdag geslo ten en de verdachten zullen dezer dagen in vrijheid worden gesteld. In verband met dezen gang van zaken is het wel zeer waarschijnlijk, dat deze dubbele moord wel nimmer zal wor den opgehelderd. Japan krijgt een „nationale politieke partij". Prins Konoye zal wellicht zelf de leiding nemen. Het Japansche persbureau Domei meldt dat de oprichting van een nieuwe „nationale politieke partij" in Japan verwacht wordt. Hieraan wordt in Japansche politieke kringen groo te waarde gehecht. Men bepleit er de noodzakelijkheid van een dergelijke partij om het hoofd te bieden aan de ingewikkelde politieke situatie als ge volg van de ontwikkelingen in China. De Miyako Sjimboen schrijft, dat drie leden van het kabinet Konoye. de ministers van binnenlandsche zaken Soetsoegoem, justitie Sjiono, en landbouw Arima, beschouwd wor den als krachtige voorstanders van een bewe ging tot oprichting dezer nieuwe partij. Deze ministers hebben, volgens het blad, hun opvattingen daaromtrent uitgesproken tegenovei minister-president Konoye en heb ben hem gevraagd de zaak in overweging te nemen. Het blad verneemt verder, dat minister-pre sident Konoye onlangs besloten heeft tot de oprichting over te gaan. Zoo noodig zou Ko noye zelf de leiding der partij op zich nemen. Het blad gelooft, dat de groote politieke partijen, o.m. de Minseito en de Seiyoekal volledigen steun zullen geven bij de vorming van de nieuwe nationale politieke partij. UTIeBT U iets op te ruimen? Licht zijn er onder de lezers van Haar lem's Dagblad, die daar juist op zitten te wachten. Een Groentje brengt U met hen in contact. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. De woningvoorraad te Haarlem. Welke huizen op huurders wachten. I Een heugelijke tijding voor Zandvoort: f 168.000 uit het werkfonds beschikbaar gesteld. 1 BINNENLAND. Ook de onbekende N.V., die de wilde bus dienst exploiteert zal worden vervolgd. 1 De Tweede Kamer is voor opheffing van de korting op de spoorwegpensioenen; mi nister van Buuren vraagt schorsing van wetsontwerp aan. 3 In Duitschland is een smokkelcomplot ont dekt. waarbij ook Nederlanders zijn be trokken. 3 Eerste Kamerleden klagen over late indie ning van wetsontwerpen. 3 Hoogleeraarsbenoeming lokte in den Am- sterdamschen raad een breedvoerig de bat uit. 6 BUITENLAND. Polen en Roemenië zouden voorstanders zijn voor aansluiting van Roethenië bij Hongarije. 5 De Britsche troepen hebben de „zuiverings actie" in Jeruzalem ingezet. 5 De toestand van Kemal Ataturk blijft zorg wekkend. 5 SPORT. Ook de 14de partij tusschen Keiler en Rai- chenbach Ls remise geworden. 7 Schaakrubriek. 7 C. J. Groothoff over den wedstrijd Enge land tegen het continent. 7 ARTIKELEN. R. P.: Veiligheidsdagen. j J. B. Schuil over Charlotte Kohier. 2 Jan Greshoff: België organiseert een In ternationaal muziekfeest, 5 Voor de Vrouw g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1