RADIO? Ochtendbeurs Amsterdam DONDERDAG 20 OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBEAD Ned. NaUuirhist. Vereeniging Jan P. Strijbos als vogelfotograaf. Als Jan Strijbos op zijn geestige en onder houdende manier gaat vertellen over ervarin gen uit zijn 31-jarige practijk als vogelfoto graaf, en daarbij tal van fraaie foto's vertoont, dan vliegt de avond om en komt hij zeker tijd tekort. Zoo ging het ook Woensdagavond in de afd. Haarlem der Ned. Natuurhistorische Vereeniging. De vogelfotografie heeft zich in de laatste jaren snel ontwikkeld en is met groote spron gen Vooruitgegaan. Om de vogels rustig te kun nen gadeslaan, moet de fotograaf gebruik maken van schuilhutten, en van deze hutten uit leert hij zelf van de gedragingen der vo gels buitengewoon veel.De gemaakte foto's heb ben echter o.a. waarde als middel om belang stelling voor het vogelleven te wekken. Van de verschillende typen schuilhutten liet de heer S. foto's zien; moeilijker wordt het wanneer vogels, die in hooge boomen hun nesten heb ben, bespied moeten worden, vooral als zich op het terrein waar de schuilhut is opgebouwd, koeien bevinden, die niet rusten voor ze die vreemde stellage omver hebben gewerkt! Maar dat de verkregen resultaten de moeite looneh bleek wel uit de getoonde lantaarnplaatjes, zooals b.v. dig van de extasehouding van de groote stern, de foto's van kapmeguwen, visch- diefje, kluut en van de aalscholverkolonie in Lekke v-kerk. Met behulp van bliksemlicht werden opne mingen verkregen van nachtvogels, w.o. een van een Ransuil die met een muis in het nest keert, van steenuiltjes e.a. Een aparte studie eischt het fotografeeren van vogels in de lucht. Ondertusschen vertelde de heer Strijbos ver schillende bijzonderheden; de Mormelplevier vertoeft hier in de eerste helft van Septem ber, in die gebieden waar het zeemelkruid groeit, omdat zich daarop een bepaald rupsje bevindt, waarmede deze vogel zich voedt. Voor de pauze liet spr. nog eenige foto's zien van kinderen met planten of dieren, om na de pauze een paar films te toonen o.a. van de voertafel in den tuin, waarop koolmees en de Vlaamsche gaai zich te goed doen, zeer mooie opnemingen van duingebied met bloeiende meidoorn. Dat de jongen het de moeder soms lastig kunnen maken bleek uit de opneming van de wulp die af en toe met haar snavel de jongen weer onder de beschermende vleugels moest „harken". Eigenaardig was het tafe reeltje van het groote sternouderpaar dat zijn jong komt voeren en dat de vreemde, die zijn voederdrift wil uitleven en het jong een groote visch wil toestoppen, steeds weer verjaagt. Een gekleurde film van Texel, waarin o.a. zeer mooi uitkwam de scholekster met zijn felle zwart-wit teekening. roode snavel en bioedrood oog, en vertraagde opneming van de sierlijke vlucht van de fregatvogel besloten dezen buitengewoon mooien avond. „THE COCKTAIL RHYTHM CLUB". Dinsdagavond j.l. hield ..The Cocktail Rhythm Club" haar eersten feestavond in de bovenzaal van Van der Mooien. Toen de voorzitter den avond om half ne gen opende, was de zaal flink bezet. De avond werd opgeluisterd met dansen en eenige attracties. Vooral het optreden van den heer Brugsma, die eenige liedjes met zijn guitaar tn gehoore bracht, was een groot succes. Verder traden nog ..The Cocktail Rhythm Friends" en een Hawaii-ensemble op. Plet bestuur der „Cocktail Rhythm Club" heeft besloten om den 30sten October een Thé-Dansant te geven. over Uw Onze TECHNISCHE DIENST helpt IJ VLUG VAKKUNDIG VOORKOMEND VOORDEELIG Off. service station TELEFUNKEN - PHILIPS GOLDSCHMEDING GRCOTE MARKT, HAARLEM Inspectie GRATIS (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 20 OCTOBER Stadsschouwburg: Nederlandsch Tooneel „Boefje", 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Rembrandt Theater: „In Oud-Chicago". 2.30 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Spionnage in de Maginotlinie" en „Lachparadc" 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Wildzang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „IJsco-touristen". 2.30 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Het mysterie van de Mondschein Sonate" en „Het wrekende water". Moviac Uurfilm Theater: o.a. De aanleg van 's werelds hoogste autobaan. Doorloopende voorstellingen. 2.30—11 uur nam. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's. 7—10 uur nam De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Tentoonstelling van schilderijen van Maria E. van Regteren Altena. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur behalve 's Maan dags Toegang vrij. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags* van 3—5 en 7—9 uur. VRIJDAG 21 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's 7—10 uur nam De Kerkuil. Nieuwe Gracht: Tentoonstelling van schilderijen van Maria E. van Regteren Altena. De luchtbescherming. „Wij waren niet gereed." Het heden verschenen October-nummer van „Luchtgevaar". officieel orgaan van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming. bevat een door het Dagelijksch Bestuur onderteekend hoofdartikel, onder het opschrift: „Waren wij gereed?" Hierin wordt de vraag gesteld, hoe het met de luchtbescherming in ons land gesteld was tijdens de critieke dagen, einde September j.l. Wij ontleenen aan dit artikel het volgende: „Ook ten onzent is men vervuld van ge voelens van groote dankbaarheid voor het afwenden van het oorlogsgevaar, gevoelens, die recht evenredig zijn met de ongerustheid die allerwege heeft geheerscht. Deze onge rustheid kan worden weergegeven met de eenvoudige vraag: „Waren wij gereed?" Opgemerkt wordt, dat de organisatie van Overheidswege geheel buiten de verantwoor delijkheid van de N.VL. valt en derhalve het oordeel over de doelmatigheid en meer of minder volmaaktheid van die organisatie hoezeer het werk van de N.VL. daarmede in nig verbonden is het bestuur te dier plaatse niet toevalt. Het staat dan ook uitsluitend aan de wettelijke organisatie in ons land om de vele en bittere woorden, die met betrekking tot de beweerde onvolkomenhid van de Over heidsorganisatie gevallen zijn, aan de juist heid te toetsen. Ons daarom beperkende tot het terrein, dat aan de N.VL. is voorbehouden: de „Zelf bescherming", moeten wij eerlijk bekennen dat in de afeeloopen dagen niets ons zoozeer beangst heeft als de onvolkomenheid van de voorlichting en instructie van de bevolking. Het bestuur geeft te kennen, dat het haar onmogelijk is, een ander antwoord op de hier boven gestelde vraag te geven, dan: „Wij waren niet gereed!" Zij voert hiervoor verschillende argumenten aan, daarbij opmerkend, dat de bevolking in breede lagen niets van luchtbescherming af wist, dat men geen notie had van het geen zij vóór, tijdens en na een luchtaanval had te doen en te laten. De bescherming in eigen huis en bedrijf was behalve in som mige loffelijke uitzonderingsgevallen in het geheel niet georganiseerd. De materialen waarop zelfs een elementaire zelfbescherming moet steunen, waren voor het groote publiek niet verkrijgbaar. Men kan nu eenmaal een volkomen onvoorbereid volk in de zeer korten tijd die dan beschikbaar is, niet nopen tot gedragingen die geheel buiten haar gezichtskring vallen. Het be stuur wijst erop, dat een en ander gemakkelijk tot een paniekstemming had kunnen leiden, den voornaamsten vijand. De Nederlandsche bevolking zal wijzer geworden door de ervaring thans de hand aan den ploeg slaan om niet ten tweeden male onvoorbereid te staan tegenover toestanden, die leven en gezondheid van onze gezinnen en ons nationaal bestaan bedreigen". Het artikel besluit met de volgende woor den: „De opluchting van het oogenblik mag ons de voorzichtigheid voor onze kostbaarste be langen niet uit het oog doen verliezen. Wel hebben wij thans meer tijd. Laten wij hem goed gebruiken. En bovenal.... laten wij in onze Vereeni ging alle krachten inspannen om de grootst mogelijke éénheid en samenwerking te be reiken". ALS JONGENS MET VUUR SPELEN. Gisteren berichtten wij reeds dat ons ver klaard werd dat de brand in Haarlem-Noord waardoor vier groote schuren totaal vernietigd werden, door met lucifers spelende jongens was ontstaan. Het officieele onderzoek heeft thans inderdaad uitgewezen dat een jongen van negen jaar. die met twee vriendjes van 9 en 7 jaar met lucifers speelde het vuur veroorzaakt heeft. DE BRAND IN HAARLEM-NOORD. Gisteren vermeldden wij in ons verslag be treffende den brand in Haarlem-Noord, waar vier houten schuren aan den Rijksstraatweg een prooi der vlammen werden, dat de brandweer om kwart voor tien werd gewaar schuwd en eerst om kwart over tien ter plaatse was. Zulks werd ons door de omwo nenden verklaard. De commandant van de brandweer verzoekt ons echter mede te dee- len, dat de brandmelding pas om één minuut over tien bij de brandweerkazerne is binnen gekomen. De brandweer begon om negen mi nuten over tien met de blusschingswerkzaam- heden. MARKTBERICHT. Haarlem, 19 October. Witlof 8—18 ct. per KG. Tomaten 616 ct. per KG. Heerenboonen 4—24 ct. per KG. Snijboonen 623 ct. per KG. Andijvie 1040 ct. per kist. Sla 595 ct. per kist. Postelein 12—65 ct. per kist. Spinazie 1580 ct. per kist. Gele kool 2075 ct. per kist. Groenekool 20—50 ct. per kist. Boerenkool 1230 ct. per kist. Uien 50—80 ct. per kist. Winterwortelen 60—110 ct. per kist. Bloemkool 2—6 ct. per stuk. Roodekool 2*2—7 ct. per stuk. Savoyekool 2—6 ct. per stuk. Wortelen 27 ct. per bos. Selderie 1—5 ct. per bos. Prei 28 ct. per bos. Peterselie 1—6 ct. per bos. Radijs 2—5 ct. per bos. Spruiten 60—120 ct. per zak. Koolrapen 60—90 ct. per zak. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Breukband. Bureau van Politie, Smede straat; halsband, Oostnig, Vergierdeweg; arm bandhorloge. Bonfrère. Pr. Bolwerk 62; een paar handschoenen. De Boer. Julianalaan 319; hond (D. herder); Willemse, Voorzorgstraat 5; een paar handschoenen, Kroon. Gierstraat 73; armbandhorloge. Mul. Floresstraat 33; auto nummerbord G 58738; Hofstee. Bilitonstraat 16; damesring. Vissers, Schutterstraat 27; rijwielbelastingmerk in étui; Hartog, Zoete- straat 23 rd.; een paar sokjes, Dales, Cremer- plein 19; autozeil; Leveber, Timorstraat 22. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.77 Berlijn 73.62% Parijs 4.91 Vb Brussel 31.06 Zwitserland 41.76% New York 1.83 3/4 Is 't koud of nat Holen van „do Sfuzacnestad" Tel. 14164 - 13904 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koude nacht iets warmer overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 772.4 m.M. te Nancy. Laagste 733.9 m.M. te Reykjavik. Het gebied van hoogen luchtdruk over Frankrijk nam nog in beteekenis toe en breid de zich uit over Engeland, onze omgeving en Zuid-Duitschiand De depressie over Scandinavië trok Oost waarts. De depressie op den Oceaan werd gisteren zeer diep. doch trekt thans vrijwel Noordwaarts naar IJsland. In het hooge drukgebied is het mooi weer met lage nachtelijke minimumtemperaturen en plaatselijk ochtendmist. In Oost-Europa is het onder invloed van de aftrekkende depressie nog buiig en guur. Over IJsland is de temperatuur sinds gisteren ge middeld ongeveer tien graden Celcius gestegen, terwijl er zware regen viel. Voor onze omgeving is mooi droog weer te verwachten met zwakken Zuidelijken wind en lage ochtendtemperaturen, ter wijl het overdag nog iets warmer zal worden. BAROMETERSTAND Vorige stand 771 m.M. Stand van heden 779 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 1.07 uur; n.m. 13.28 uur. Strand berijdbaar van 6.0011.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 333—%. Amst. Rubber 2356. Philips 233 AKU 42Va. Unilever 143 Beth. Steel 47—1/4. U. S. Steel 47— Republic Steel 14%11/16. Anaconda 2-91/4. Shell 10 7/8—11. General Motors 381/8. North Am. Aviation 10 3/8Vs. ■WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 8.76. Berlijn 73,63. Parijs 4.90. Brussel 31.06. Zwitserland -41.76' Kopenhagen 39.10. Stockholm 45.10. Oslo 44.05. New-York 1.83 3/4. Praag 6.35. Italië: Vrije lire 9.72%. Reislire 8.75. Bankpapier 7. VOORBEURS TE AMSTERDAM De opwaartsche prijsbeweging van het pond sterling, die vanaf het einde van de achter ons liggende week viel waar te nemen, was hedenmorgen tot staan gekomen en thans viel zelfs een inzinking te constateeren. De wisselmarkt is de resultante van zooveel krach ten en stroomingen, waarvan de herkomst niet steeds kan worden opgespeurd dat het niet altijd mogelijk is de juiste oorzaken voor de mutaties der toonaangevende deviezen te ontdekken. Te Amsterdam werd het Britsche pond hedenmorgen ingezet op 8.778.77 1/4. dus op ongeveer het peil van de officieele no teering van gisteren, doch daarna trad een vrij scherpe reactie in tot circa 8.76. op welk niveau goed stand werd gehouden. De Amerikaansche dollars waren onveran derd 1.83 3 4.Het Nederlandsche egalisatie fonds was weliswaar bereid om materiaal op te nemen, doch daar ook in de open markt 1.83 3 4 werd geboden, kreeg het tot dezen prijs, voor zoover uiterlijk te beoordeelen was, weinig of geen materiaal toegewezen. De Fransche francs werden aanvankelijk vernomen op 4.91%, doch de daling van het pond sterling bleek niet zonder uitwerking en later werd afgedaan tegen 4.90. Het disagio voor termijnfrancs bedroeg 3 cents voor 1 maand en 13 cents voor 3 maanden. Belga's waren 31.0431.08. met een disagio voor ter- mijnbelga's van 6 cents voor 1 maand en 22 cents voor 3 maanden. Zwitsersche francs golden 41.7441.79. Duitsche marken 73.60— 73.65. De koersen van de Scandinavische deviezen waren niet veel veranderd. Het niet-officieele ochtend-effectenverkeer was kalm. De Amerikaansche waarden kwa men lager te liggen, daar het verloop van Wallstreet voor de bezitters dezer fondsen te leurstellend was geweest. De locale aandeelen waren niet noemenswaardig gewijzigd. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 4.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.35 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Tal moed Torah worden verricht in het Gemeen tegebouw. Lange Wijngaardstraat 14. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestrat 11. Uitspraken van de Rechtbank. Drie fietsen binnen een maand gestolen. Tegen een 29-jarigen schildersknecht uit Utrecht, die binnen één maand drie fietsen resp. in Aerdenhout, Haarlem en Heemstede had ontvreemd, had de Officier 8 maanden geëischt en tegen een 37-jarigen Haarlem - schen koopman, die verdacht werd van he ling 6 maanden. Voor den laatsten verdachte had mr. J. G. Bettink vrijspraak gevraagd wegens gebrek aan bewijs. De schildersknecht werd heden morgen door de Rechtbank veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. De Haarlemsche koopman werd eveneens veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Nog een fietsendiefstal. Na ettelijke borrels- ln een café gedronken te hebben had een 39-jarige los werkman uit Haarlem een verkeerde fiets meegenomen. De Officier was van meening dat de verdachte de fiets gestolen had en vroeg 8 maanden ge vangenisstraf, de verdediger mr. H. O. Drilsma achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak, verdachte werd door de Rechtbank vrijgesproken. RITUEEL SLACHTEN IN ITALIë VERBODEN. De „Gazeta del Popoio" bericht, dat de re geering alle prefecturen van het koninkrijk telegrafisch heeft doen weten, dat met ingang van heden het slachten volgens Joodsch ritueel verboden is. Het blad voegt hieraan toe. dat de bond van dierenbescherming te Turijn en gezondheidsbureaux de aandacht van de regeering op deze „afschuwwekkende" handelwijze hadden gevestigd. HOCKEY. Dames-elftal tegen Jeugdploeg B. M. H. C. Zaterdag proefwedstrijd. De ploeg van den Ned. Dameshockeybond, die a.s. Zaterdag te Bloemendaal een proef wedstrijd tegen een jeugdploeg van B.M.H.C. zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Hans Andreas (B.D.H.C.) Achter: Richter (Be Fair), Rollin Couquer- que (H.O.C.) Midden: De Vletter (B.D.H.C.), Smithuyzen (Amsterdam), T. Broese van Groenou (H.H. IJ.C.) Vóór: S. Broese van Groenou (H.H.IJ.C.), Mulder (B.D.H.C.). Van Bueren (B.D.H.C.), Teilegen (H.I-I.IJ.C.) en Nagel (Leiden). VOETBAL. NEDERLAND B-CONTINENT. Wijzigingen in het Continentale elftal. Na langdurige onderhandelingen is de F.I.F.A. commissie er thans in geslaagd een oplossing te vinden inzake de moeilijkheden, welke door hel niet beschikbaar zijn van de Hongaarsche spelers voor het Continentale elftal waren ont staan. Op aandringen van de leden dezer commissie, de heeren Mauro (Italië) en Lotsy (Neder land), alsmede van de heeren Pozzo (Italië) en Schricker, den F.I.F.A.-secretaris, heeft de Hongaarsche regeering zich bereid verklaard, alleen Zsengeller vergunning te geven, naar Amsterdam en Londen te reizen. Wat Dr. Sarosy betreft, door den militair-en dienst is deze speler totaal zijn vorm kwijt, zoodat voor hem geen verzoek bij de Hongaar sche regeering behoefde te worden ingediend. Naar wij vernemen zal het Continentale elf tal Zondag a.s. in het Stadion te Amsterdam in de volgende samenstelling tegen de Neder landsche B-ploeg uitkomen: Doel: Olivieri (Italië). Achter: Foni (Italië) aanvoerder en Rava (Italië). Midden: Kupfer (Duitschland), Andreolo (Italië), en Kitzinger (Duitschland). Vóór: Aston (Frankrijk), Zsengeller (Hon garije), Piola (Italië), Braine (België), en Brustad (Noorwegen). Men mag wel aannemen dat dit elftal in deze opstelling ook tegen Engeland zal spelen. Wellicht dat men het spel van Aston nog eens nader zal bestudeeren. Mocht hij niet geheel voldoen, dan kan hij altijd nog vervangen wor den door Colaussi (Italië), die evengoed rechts als links speelt. De voorzitter van de F.I.F.A., de heer J. Ri- met, zal de ontmoeting te Amsterdam bijwo nen, verder de bestuursleden Seeldrayers, Mauro en Lotsy, alsmede de secretaris, dr. I. Schricker. SKI-SPORT. NAJAARSVERGADERING NED. SKI-BOND. Dezer dagen heeft de Nederlandsche Ski- bond in Den Haag zijn gebruikelijke najaars- jaarsvergadering gehouden. Medegedeeld werd, dat de Pullman Club thans officieel tot den Ned. Ski-bond is toegetreden. De Ned. Ski- bond omvat thans dus drie vereenigingen nl. de Ned. Ski-vereeniging. de Ned. Alpenvereeni- ging en de Pullman Club. Voorts Werd besloten, dat, evenals het vorige jaar, aan de Nederlandsche kampioenschappen te Arosa een trainingscursus zal vooraf gaan onder leiding van Tom Zur Mühlen. Een re glement voor den trainingscursus en de Ned. Skikampioenschappen werd vastgesteld. De mogelijkheid van uitzending van Neder landsche skiloopers naar de F.I.S.-kampioen schappen te Zakopane van 1119 Februari werd besproken, doch een definitieve beslissing zal de bond eerst na Arosa nemen. DAMMEN. DAMCLUB „HET NOORDEN". In het clublokaal aan den Rijksstraatweg werden de volgende partijen gespeeld: Clubkampioenschap 19381939. Ie klase: A. BronG. v. d. Meulen 02 P. OttoliniA. F. v. Leuffen 20 A. G. HoekstraH. Boekei 20 J. Dienske Jr.L. Poots 20 2e klasse: H. KruiswegtJ. F. v. Garderen 20 G. LobbesH. Kruiswegt 02 J. F. v. GarderenA. Bakker 20 J. SchotmanJ. F. v. Garderen 02 HET TOONEEL' Vereeniging van Huisvrouwen CHARLOTTE KöHLER. Romeo en Julia. Voor de Vereeniging van Huisvrouwen heeft Charlotte Kohier gisteravond in den stamp vollen Stadsschouwburg Romeo en Julia voor het eerst te Haarlem voorgedragen en zij heeft ook hier met haar voordracht het pu bliek in hooge mate geboeid. Met een gespan nen en geen moment verflauwende aandacht heeft de zaal deze tragedie van.jonge liefde gevolgd en aan het slot. toen bloemen ten tooneele werden gedragen, mevrouw Kohier staande een warme ovatie gebracht. Weinigen zullen zeker in staat zijn een publiek bijna 3 uur lang met haar voordracht zoo in den ban te houden als Charlotte Kohier en men moet bewondering hebben voor een zoo sterke con centratie, een zoo feilloos geheugen en bo venal voor een zoo groote dramatische kracht. Toch heeft deze avond mijn bezwaren tegen deze wijze van voordragen of beter spelen van een tragedie van Shakespeare niet weggenomen. Integendeel, ik heb nog sterker dan te Amsterdam gevoeld, dat de grenzen der voordracht door mevr. Kohier in Romeo en Julia worden overschreden. Wan neer ik een liefdesduet, zooals dat prachtige vijfde tooneel der dei'de acte, dat aanvangt met Julia's woorden: Wilt gij geeds gaan? Het is nog lang geen dag; Het was de nachtegaal, de leeuwerik niet zoo drastisch zie spelen, met afwisselend de 2 gelieven in andere houding, dan voel ik een te veel, dat door de zuiverste voordracht niet te overbruggen is. Het spel leidt mij hier af, inplaats van dat het den indruk verhoogt. Er is in Shakespeare's drama's te veel uiterlijke dramatiek ook, dan dat één persoon dit zonder gevaar kan spelen. Dat blijkt ook wel heel duidelijk aan het slot.met al die gevechten en zelfmoorden. Vijf maal de voordraagster realistisch te zien ster ven, telkens weer in andere houding, dit is toch van .den toeschouwer te veel gevergd. Wanneer ik mevrouw Kohier bezig zie een denkbeeldig hek met alle krachtsinspanning open te wringen, weet ik, dat dit niet de juiste, artistieke wijze is om Shakespeare tot ons te brengen. Men kan nu eenmaal niet alleen en zonder een tegenspeler een drama van Shakespeare spelen. Doet men dit wel, dan zal men het aesthetisch gevoel van som migen wel nu en dan moeten kwetsen Maar ik erken gaarne, dat mevrouw Kohier in haar opvatting prachtige dingen doet. Haar voordracht is van een zeldzame bewogenheid en hét lyrische zoowel als het dramatische element komt bij haar volkomen tot zijn recht. De voordracht is weer zeer virtuoos en zij doet sommige tooneelen leven op een wijze, zóó raak en zuiver, dat geen ander het zou evenaren. Ik denk hier bijvoorbeeld aan het tooneel tusschen gravin Capulet, de voed ster en Julia, waarin de voedster en de gra vin wel zeer scherp en geestig worden ver beeld. Prachtig in haar lyriek was ook de be roemde balkonscène; Vader Lorenzo in zijn goedige braafheid. Romeo in zijn jeugdige hartstochtelijke liefde, Julia in haar teerheid, mevrouw Kohier wist hen tekens in de voortdurende wisseling der personen, met een verrassende zekerheid voor ons op te tooveren. Het was qua voordracht weer verbluffend knap en ik kan er niet anders dan bewon dering voor hebben. Maar ontroerd heeft het mij niet, omdat ik heel den avond al te sterk voelde, dat deze wijze van acteerend voordra gen artistiek toch niet verantwoord is bij een tragedie van Shakespeare. J. B. SCHUIL. Nieuwe K. L. M.-rlienst in tie West. Aansluiting op de Pan American Airways. Woensdag is de eerste luehtmaildienst op Barbados geopend met het vertrek van een K.L.M -vliegtuig naar Trinidad en Curacao. Het plan is. dat in Januari zal worden begon nen met een geregelden driemaalwekelijkschen dienst. De vliegtuigen der Ki.M. zullen te Trinidad aansluiting geven op de toestellen van de Pan-American Airways. DE HEER J. D. EVERS VERLAAT DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. UTRECHT, 20 October. Naar wij verne men, zal de heer J. D. Evers, chef van den dienst der exploitatie der Nederlandsche Spoor wegen met ingang van 1 Mei a.s. den dienst verlaten. HEEMSTEDE Voor werkloozen. De brandstoffentoeslag. Aan de werkloozen, vallende onder de ge meentelijke werkloozensteunregeling zal ge durende de wintermaanden een brandstoffen- toeslag worden verstrekt tot een bedrag, gelijk aan den prijs, dien handelaren moeten betalen aan de gemeente-gasfabriek voor 1 H.L. parel cokes. Deze prijs bedraagt thans 70 ets. Daalt of stijgt de cokesprijs in den loop van den winter, dan wordt de brandstoffentoeslag automatisch veranderd. De toeslag wordt voor de eerste maal ver strekt bij den steun over de week die op 24 October aanvangt, derhalve bij de steunbe taling op 1 November. Ingeval op den steun een korting plaats vindt tengevolge van inkomsten, dan wordt de brandstoffentoeslag verminderd met 4 ct. voor eiken gulden steunkorting, met dien ver stande, dat de bijslag niet daalt beneden 0.30. TOONEELVEREEN. „NUT EN GENOEGEN". Zaterdagavond opent de Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" haar 18e tooneelseizoen in café-restaurant „Wapen van Heemstede" met de opvoering van het vroolijk spel in 3 bedrij ven „Gebroeders Kalkoen". Ook dit jaar weer heeft mevr. J. Opdam de regie op zich genomen, zoodat dit belangrijke onderdeel weer in goede handen is. De avond wordt besloten met een bal.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2