Herbert Casson WERKZAME NIEREN De strijd om het succes RODEXenBURBERRYS JASSEN Burgemeester tevreden over verduisteringsproef. V R IJ D A G 21 OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 8 schreef zijn levensgeschiedenis. heeft voor hem de grootste bekoring. Voorvechter van „Efficiency" TT ERBERT N. Casson, predikant, rj socialistisch arbeidersleider, be- kend journalist, schrijver over het zakenleven en met Emerson apos tel der moderne efficiency beweging, heeft een autobiografie 'j geschreven, die in breeden kring belangstelling verdient. Herbert Casson. Want Casson ge hebt het reeds uit het bovenstaande kunnen lezen is een veel zijdig man. Zijn leven heeft één groote karakteristiek; het is één voortdurende strijd. Telkens als Casson zijn doel bereikt heeft, verlaat hij den weg van het gemakkelijke succes. Hij laat anderen de vruchten plukken van zijn strijdlust. Niet wijl hij zoo bijzonder altruïstisch is, maar alleen omdat nieuwe strijd voor hem beteekent: nieuwe avonturen. En zonder avonturen, zonder de bekoring van het nieuwe kan deze merkwaardige man niet leven. In zijn inleiding zegt hij zelf: van het oogenblik af, dat ik heb leeren denken, heb ik strijd gevoerd tegen alles wat verouderd en traditioneel was. Ik heb geworsteld om mij zelf en anderen te bevrijden van de Doode Hand, die bijna iedereen bij den keel houdt en even verder schrijft hij: „Ongetwijfeld heb ik heel veel dingen geloofd, alleen maar om dat iedereen in mijn tijd ze geloofde. Maar ik heb tenminste een volhardende poging ge daan om mij er van vrij te maken en een leven te leven, dat over honderd jaar niet belache lijk zal schijnen. Dat wil dus niets anders zeggen dan: ik hoop mijn tijd honderd jaar vooruit te zijn, Meestal zegt men dat niet van zich zelf. maar Casson gaat, evenals de meeste Amerikanen trouwens, niet gebukt onder een minderwaardigheidscomplex. Hij gelooft in zich zelf. En dat is zijn groote kracht. Daaruit put hij ook keer op keer den moed iets nieuws te beginnen, want niet het succes zélf, doch alleen de strijd om het succes vormt voor dezen geboren „fighter" de grootste attractie Man van de pracfijk. Voor dat Casson een uitspraak doet over een zakelijk onderwerp heeft hij meestal eerst zijn stelling aan de practijk getoetst. En daar hij een gezond denker is met een groote prac- tische kennis en een scherp vindingrijk ver stand, is het geen wonder dat hij zich bewust is, dat hij zijn tijd vooruit is. Ongetwijfeld is hij dat ook in vele opzichten. Daarom is het zoo jammer, dat men speciaal in ons land de „Efficiency"-beweging die toch niets an ders wil dan een zoo goed mogelijk aan elk bedrijf aangepaste rationalisatie, met een scheef oog aankijkt. De een zegt: het is Ame- rikaansche humbug, niets voor ons; de ander: het is een soort suggestie, als je er in gelooft ben je er geiukkig mee, maar je schiet er niets mee op. Er zijn altijd menschen geweest, die een minachting hadden voor nieuwe, frissche ideeën. De voorvaders van deze menschen heb ben honderd jaar geleden de eerste aanhan gers van den spoortrein uitgelachenwelk vervoermiddel zou ooit de trekschuit in veilig heid, snelheid en gemakkelijkheid overtref fen? Zij zijn het ook. die de ontwikkeling van het vliegwezen. de radio, de telefoon, kortom der geheele techniek met wantrouwen gade sloegen. Neen. voor hen is „efficiency" een begrip, dat riekt naar zakelijke kwakzalverij. Geen eerlijk zakenman kan zich daar mee inlaten. Laten zij dan dit boek van Casson eens lezen. Zijn jeugd in de Canadeesche wil dernis. zijn kortstondig predikantendom, zijn ervaringen met het Marxisme en het Commu nisme en tenslotte zijn journalistieke loop baan, waardoor hij tot de efficiency kwam. zij stempelen Casson niet tot een idealistischen droomer of tot een zaken-fakir, die voor de oogen der verbaasde zakenmenschen het ir- reëele touw der efficiency opgooit. Neen. zij. die Casson zóó zien. heb ben het mis. Deze man heeft een harde leerschool gehad en hij is steeds ge dwongen geweest met zijn beide beenen op den grond te blijven staan, omdat elke bewering die hij naar voren bracht in het werkelijke leven is ge trotseerd of er aan is ontleend. En het harde Amerikaansche zakenleven is geen zachte keurmeester. Zoo schrijft Casson over zijn ervaringen als arbeidersleider hij hield voor hen 2000 lezingen. „Vergeefs zocht ik in die tien jaar, als ik er op terugkijk, naar het minste teeken van succes. Elk experiment, dat ik probeerde, liep op een volkomen mislukking uit. Langzaam, heel langzaam sloeg de eene klap na den anderen het In mijn verkeerd gerichten geest dat de hoofdzaak is: verstandig leiderschap en niet: de opleiding van de groote menigte. Men kan hierover met den schrijver van meening verschillen. Een feit is dat hij zijn bewering met zijn eigen ondervindingen kan staven. Als journalist werkte Casson o.m. onder Ar thur Brisbane, den man, die het eerste korte, kernachtige hoofdartikelen schreef over be langrijke dingen van den dag en onder den bekenden Pulitzer. Interviews met Theodore Roosevelt, Wilson. Edison, Mark Twain, King Gillette en tallooze anderen gaven hem de gelegenheid een blik te slaan in het leven van groote mannen. In 1905 Casson was toen 36 jaar be sloot hij zich te gaan specialiseeren als schrij ver over den opbouw van groote zaken en den economischen opbouw van steden. Zijn eer ste zakenromans: „De roman van het staal" en „De roman van de maai-machine" waren groote successen. Voor het eerst was bewezen dat zakenboeken niet noodzakelijk saai en ver velend behoefden te zijn om werkelijke, waarde te hebben. Na zich op dit gebied een uitstekende repu tatie te hebben verworven, keert Casson, zijn gewoonte getrouw, het succes den rug toe en begint dan een nieuwe taak. Zijn origineele manier van reclame-maken voor steden zij. hier terloops vermeld. „Efficiency". „De eerste man, die de principes der Effi-, ciency leerde, was een Engelschman, Charles Babbage genaamd. Hij was professor in de wis- en natuurkunde aan de Universiteit te Cambridge. Omstreeks 1840 heeft deze Engel- sche professor een boek geschreven waarin de voornaamste principes van Efficiency duide lijk naar voren gebracht wordenzoo schrijft Casson in zijn boek. Emerson en Casson besluiten dan de effi- ciencyprincipes op groote schaal te gaan propageeren. Dat viel in het begin niet mee. Eerst door een proces waarbij de spoorwegen verooi'deeld werden „efficiënter" te gaan wer ken het proces vond natuurlijk in Amerika lilaats werden de nieuwe principes bekend en vonden zij spoedig algemeen ingang. Natuur lijk bestaat ook op dit gebied beunhazerij. Casson schrijft dan ook: Naar mijn meening heeft niemand het recht zich efficiency-expert te noemen, indien hij niet minstens 20 zaken bestudeerd heeft. Nadat dus op het industrieele en handels gebied het succes was bereikt zocht Casson weer een ander terrein waarop hij zijn prin cipes kon toepassen. Hij koos daarvoor het verkoopen en reclame-maken. Hij stichtte een reclame-bureau met Hare Mc Cann, doch de zaken gingen voor Casson eigenlijk te gemak kelijk. Hij verkocht daarom zijn aandeel aan zijn partner en wendde zich, voor de zooveel- ste maal van het succes af. „Als ik reclame agent gebleven was, zou ik vandaag een heel wat rijker man zijn dan ik nu ben. Maar ik zou een massa heerlijke avonturen gemist hebben, zegt hij zelf. En zoo gaat Casson verder, hij trekt naar Engeland en leidt van daar uit een succesvolle efficiency-campagne die in vele landen van Europa weerklank vindt. Het gebeurt niet vaak, dat nieuwe Amerikaansche ideeën zóó snel door de Europeanen worden overgeno men. Waarin dan het geheim van zijn succes schuilt? Ik geloof in de volgende paar regels, die 'n beteren kijk op Casson's karakter geven dan menig uitvoerig betoog. „In Amerika", zoo schrijft hij dan. „heb ik de kunst van geld bij elkaar garen geleerd, maar ik heb er ook geleerd, dat rijkdom zon der karakter, verfijning en geestelijk leven geen beteekenis heeft. Ik heb geleerd, dat men iemand's succes moet afmeten naar de kwali teit van zijn geestelijk bewustzijn zijn innerlijk leven de keten van zijn gedachten en gevoelens". Inderdaad: het is een ongewoon boek, die levensgeschiedenis van Herbert Casson, maar daarom niet minder interessant. De eerste redevoering in Holland. Zoo heeft Herbert N. Casson dan ook voor het eerst in Holland gespro ken In de stampvolle, groote aula van het Koloniaal Museum heeft de thans 69-jarige voorvechter van efficiency gisteravond onder auspi ciën van het maandblad „Succes" zijn 5000ste redevoering gehouden. En het lijkt me onmogelijk, dat de 4999 voorafgaande beter waren. Want Casson heeft zijn gehoor een uur lang in de ban gehouden van zijn redenaars-talent, dat even on gewoon als aantrekkelijk is. En wat van meer beteekenis is, wat hij zei. was waard gezegd te worden. Hij paart aan een zeldzame welbe spraaktheid een frissche, origineele en vaak humoristische woordenkeus die hem het contact met zijn audi torium geen moment doet verliezen. De eerste belangrijke stelling waarmee Cas son na een korte inleiding zijn rede begon was deze: Doe je werk met plezier, dan heb je reeds 40 pCt. gewonnen". Vergeet verder nooit, dat kopergeld niet goed. zilvergeld iets beter, doch papiergeld steeds 't beste is. Ik ben geen ambassadeur, zoo dat ik niet iets zeg. dat alles moet beteekenen. Holland en Engeland zijn beide zakenlanden. Ze hebben veel dingen gemeen, ze kennen alle twee het week-einde en ze hebben geen van beiden het bolsjewisme of de New-Deal Holland is ouder dan Engeland. De Amster- damsche Bank bestond eerder dan de Engel- ,sche Bank. In 1650 leidde Holland den wereld handel. Holland had toen 16000 schepen en Engeland 250. Maar dat leeren de Engelsche kinderen niet. Slechts 1V2 millioen Hollanders beheerschten toen de zee en den wereldhan del. Thans heeft Holland vijfmaal zooveel in woners, maar de handel en de vloot Een van de grootste moeilijkheden, die het zakenleven ondervindt, wordt veroorzaakt door de hooge belastingen. Bovendien be moeien bijna alle regeeringen zich te veel met den handel. Wat het zonlicht is voor den tuin, dat is de vrijheid voor den handel. Wij worden geregeerd door formulieren. Als ik iemand werk geef moet ik een berg formu lieren invullen. Daar komen de werkloozen van. Op zoo'r. manier schrikt men er voor terug iemand in dienst te nemen. Wie maken die formulieren? De Eerste Minister niet De formulieren worden gemaakt door een klerk, nieman kent zijn naam. Klerk no. 3280 maakt onze formulieren. En eiken dag komen er nieuwe bij. Wij zakenmenschen zijn geen kleine kinderen of misdadigers. Waarom moe ten we dan behandeld worden of we geen eer en gezond verstand hebben? Slechts wei nig dingen zijn niet verboden. En dat terwijl vlug handelen heden een gebiedende eisch is. Daarom moeten we efficiency hebben. Efficiency is geen systeem. Systeem is van daag het zelfde doen wat je gisteren deed. Het is ook geen slavendrijverij. Het is de ma nier een zoo hoog mogelijk percentage aan netto winst uit je zaak te halen. Scheppend denken, dat is efficienc. Men most de moeilijkheden onderzoeken. Niemand kent zijn eigen zaak van A tot Z. Adverteeren. Ad verteeren is duur maar noodzakelijk. Ik had een vriend, zoo vertelde Casson, die dacht, dat adverteeren geld wegsmijten was. Nie mand leest de advertenties zei hij. Ik liet dien dag in de plaatselijke krant een advertentie zetten: Katten gevraagd. Ik betaal 4 sh. voor iedere kat. Te bezorgen bij (het adres van den vriend). Wel de man is nu geen vriend meer van me, maar hij gelooft in ad vertenties. Verkoop alleen aan die landen, die kapitaalkrachtig zijn. Vroeger heb ik trams geleverd aan Brazilië. Ik verloor veel geld. Of de Brazilianen reden niet in mijn trams of ze reden er wél in maar betaalden niet. En als ze betaalden dan sta len de conducteurs het geld. Met zulke landen moet men geen handel doen, tenzij de orders contant betaald worden. Je overwint vele moeilijkheden indien je zorgvuldig uit kijkt aan wien je verkoopt. Een koop is dan pas goed als de kooper er steeds met genoe gen aan terugdenkt. Groothandelaren moeten om de concurrentie het hoofd te kunnen bie den óf lang crediet geven of vlugger leveren of voorkomender zijn. Het personeel van een onderneming moet door allerlei middelen tot efficiency worden opgeleid. Maak zoo min mogelijk aanmerkingen, doch geef zooveel mo gelijk aanmoedigingen. Straf doet nooit iets goeds. De vraag „wie deed dit?" is volkomen overbodig. Wat doet het er toe, wie het deed. Het is gebeurd. Maak het niet iiog erger dan het al is. Geef de menschen leiding, doch regeer ze niet. We moeten trachten de prijzen op een hooger peil te brengen. De meeste goederen zijn te goedkoop. Vrijheid en netto winst, dat zijn de twee pijlers van den handel. Wat zal de toekomst brengen? Niemand kan het met zekerheid zeggen. Mijn generatie heeft bijna afgedaan. Het was een slechte generatie. Er was in mijn tijd oorlog geweest en dat zegt genoeg.Iedere gek kan oorlog ma ken, doch alleen verstandige lieden kunnen zaken doen. Als je je kinderen goed op wilt voeden, haal ze dan bijtijds van school. Daar worden ze het meest bedorven. De onderwijzers, die de wereld niet kennen, kunnen de jeugd ook niet voor de wereld klaar maken. Dat kan alleen de practijk. Tenslotte: wat de moeilijkheden ook zijn, als wij ons sterker toonen kunnen wij ze over winnen. Zoo was ongeveer Herbert Casson's eerste redevoering in Holland. B. K. *)„Mijn levensgeschiedenis" door Herbert Casson, uitgave N.V. maandblad Succes, Den Haag. VOOR HERFST EN WINTER Een gedistingeerd genre onovertroffen in kwaliteit van J. 45_ tot J.130.— Agenten voor de beroemde Engelsche (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENT. Op Woensdag 19 October 1938 werd door de Arrondïssements-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: H. J. van Grinsven Sr., houder van een pu bliciteitsbureau, wonende te Heemstede, Jacob de Wittstraat 10. Rechter-Commissaris: Mr. S. J. Pit. Curator: Mr. F. A. Davidson, advocaat en procureur te Haarlem. EVANGELIST D. MEYER 75 JAAR Vrijdag 28 October hoopt de evangelist D. Meyer zijn 75en geboortedag te vieren. Gedu rende ruim 50 jaren was de heer Meyer werk zaam in den Evangelisatie-arbeid, aanvanke lijk op de Friesche heide, later als predikant der gemeente Antwerpen van de Belgische Evangelische Zending. Hier verkreeg hij in 1934 zijn emeritaat, waarna hij zich te Heiloo vestigde, echter niet om zich geheel uit den Evangelisatie-arbeid terug te trekken. Weke lijks vervult de heer Meyer nog spreekbeurten in verschillende gemeenten in Noord-Holland, terwijl hij gedurende de laatste 4 jaren meer dan ITO bijeenkomsten te Haarlem leidde. Zondag 23 October om 10 uur en half 6 zul len speciale diensten worden gehouden in lo kaal Parklaan 21. waarbij de heer Meyer een gedachtenisrede zal uitspreken en er gelegen heid zal zijn den jubilaris, die nog een goede gezondheid geniet, geluk te wenschen. HAARLEMSCHE TOONEELVEREENIGING V. Z. O. D. Het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging herinnert hiermede aan de opvoering van" „Vadertje Langbeen" op Zondagmiddag a.s in gebouw St. Bavo aanvang 2 uur. Deze voor stelling is speciaal voor de jeugd van de hoo- gere klassen bedoeld. TWEE REUZENTUBES anders 10 ct. p. stuk, TIJDELIJK SAMEN VOOR 'n Erdulproduct, DUS GEEFT DIEP-ZWARTE LAKGLANS (Adv. Ingez. Med.) Raad Bloemendaal. Er komen vier arbeiderswoningen aan den Brouwerskolkweg. Vergadering van den Raad der Gemeente op Donderdagmiddag onder leiding van den bur gemeester jhr mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heeren Cassée en Rohling. Aan de R.K. Voetbalvereeniging Vogelen zang wordt een subsidie van 250 verleend. Vijfde suppletoire bcgrooting 1938 Vastgesteld wordt de 5e suppl. begrooting 1938 tot een totaal bedrag van 1455 waaron der begrepen 380 voor een nieuwe vloerbe dekking met kurklinoleum in het gymnastiek lokaal van het Politiebureau en 1000 voor verhooging kosten van bescherming tegen luchtaanvallen. De Voorzitter licht naar aanleiding van een vraag van jhr. Quarles van U f f o r d (V.B.) toe dat ten opzichte van de vloerbedekking geen fout is gemaakt door het gemeentebestuur. De architect heeft de- bestaande vloerbedekking', die niet voldoet, uitgekozen, geen rekening houdende met het feit, dat in het gymnastieklokaal de agenten ook doen aan Zweedsche gymnastiek, waarbij de beoefenaars ook vaak een liggende houding aannemen. De bestaande vloerbedekking nu is te koud voor menschen die warm zijn van inspanning. De heeren Noorman en E n s c h e- d (V.B.) vragen korte handleidingen aan de inwoners te verstrekken, opdat zij kunnen weten, hoe bij luchtgevaar te handelen. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. opgezien hebben tegen de kosten, die een verspreiding huis aan huis van zulke hand leidingen zou meebrengen. Er zijn er ver krijgbaar gesteld, maar de belangstelling was al zeer gering. Gasmaskers zijn besteld, maai er is „mondjesmaat" ontvangen. B. en W. doen wat zij kunnen. De nieuwe huizen aan den Bloemendaalscheweg. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W„ het verzoek van den heer A. Spinoza om een strook grond te mogen koopen ten behoe ve van een toegang naar het perceel Bloe mendaalscheweg 317 te Overveen, in te wil ligen, brengt de heer Posthumus M e y j e s (V.B.) de nieuwe huizen aan den Bloemendaalscheweg gebouwd in de voor malige „Kuil") ter sprake. Deze huizen mis sen geheel een landelijk karakter; spr. had daar" zooveel mogelijk gras willen hebben, be plant met hooge boomen. In plaats daarvan is er nu een ontzettend breed trottoir en niets dan beton, keien en klinkers. Waarom is met dezen st-raataanleg door Publ. Werken zoo'n spoed gemaakt? Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt dat de winkeliers daar, die zaken gingen openen, spoedig geholpen moesten worden. Er moest een trottoir zijn. De menschen kun nen in hun voortuinen nog groen maken. Een voortuin voor de huizen en géén voetpad er vlak langs is juist .landelijk. Wil de Raad den bedoelden grond aan den heer Spinoza niet verkoopen, .dan kunnen B en W. zich daarbij neerleggen. Besloten wordt, den grond niet te verkoo pen. Bouw vier arbeiderswoningen. B. en W. stellen voor, hun machtiging te verleenen, over te gaan tot den bouw van 4 kleine woningen van een huurwaarde van pl.m. 5 per week op een aan de gemeente behoorend terrein hoek Brouwerskolkweg en Tetterodeweg, ter voorziening in de behoefte aan woningen voor gemeentepersonel De heer Posthumus Meyjes (V.B.) vindt de kosten per woning ruim 4000 vrij hoog. Zal de bouw aan een particulieren architect worden opgedragen (de Raad heeft indertijd besloten dergelijke werken behal ve in uitzonderingsgevallen op te dragen aan een particulieren architect uit Bloemen daal). Baron Van Till (C.H.) acht een an nuïteit van 50 jaar lang en wil er 40 van ma ken. De huur moet dan maar 6 of f 5.50 worden. Spr. heeft er bezwaar tegen dat bij de calculatie de grondprijs niet in aanmer king is genomen. De heer Prinsenberg (R.K.) zegt dat openbare aanbesteding de bedoeling is. Een annuïteit van 50 jaar is gewoon voor ar beiderswoningen. Ruim f 4000 is inderdaad wat duur. maar het punt, waar de huizen ge bouwd zullen worden, bij de Prins Bernhard- brug, stelt hooge eischen. De grond heeft in dertijd maar 60 cent per M2. gekost: die prijs kon wel verwaarloosd worden. De opdracht is gegeven aan den directeur van P.W., maar wil de Raad het. dan kan ook een particulier architect het doen. De heer Posthumus Meyjes stelt voor, de opdracht te geven aan een particu lier architect. om na te gaan of het b.v. voor f 3600 kan. De heer Enschedé (V.B.) wil rekening houden met de tegenwoordige waarde van den erond en herinnert ook aan het door den heer Posthumus Meyjes genoemde Raadsbesluit. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) wijst er op, dat de grond ter plaatse zeer in waarde is gestegen door den aanleg van de mooie wegen Wethouder Ouwehand (C.H.) wil zooveel mogelijk gelegenheid laten aan het particulier initiatief. Het voorstel van den heer Posthumus Meyjes wordt met 7 tegen 6 stemmen aange nomen. De Raad bepaalt, dat de kosten f 4000 per woning zullen mogen bedragen. Op voorstel van den heer Schulz (S. D. A. P.) wordt besloten de woningen tot dienst woningen te bestemmen De Bergweg B. en W. stellen voor de oude weggedeelten van den Bergweg aan het openbaar verkeer te onttrekken en te doen vervallen. Jhr. Quarles van Ufford zegt dat nu 50 M. grond niet meer aan den open baren weg zullen liggen en wil daar 10 M. van maken, daar anders de eigenaresse van dien grond te veel schade zal lijden. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen Geen adhaesie betuigd Ingekomen is een verzoek om adhaesiebe- tuiging aan een door de hoofdbesturen der samenwerkende onderwijsorganisaties tot den voorzitter van den Ministerraad gericht adres inzake verlaging van de leerlingenschaal. De heer Noorman (S.D.A.P.) wil aan het verzoek voldoen. Andere gemeenten doen het ook. Besloten wordt het verzoek voor kennisge ving aan te nemen. Ontheffing bebouwingsvoorschriften Ontheffing van bepalingen der Bebouwings- voórsehriften wordt verleend aan: A. D. Strumphler Amsterdam voor het bouwen van een garage aan een te bouwen woonhuis aan den Borgerweg; P. van Boort Zandvoort voor het bouwen van drie woonhuizen met drie aangebouwde garages aan de Grenslaan; C. J. A. Molenaars Haarlem, voor het bou wen van drie woonhuizen met twee aange bouwde garages aan de Pernambucolaan; Ir. W. van der Laan, Santpoort-station, voor het bouwen van een garage bij het perceel Vinkenbaan 8; R.K. Kerkbestuur Vogelenzang, voor het bouwen van een garage bij perceel Vogelen- zangscheweg 91a; P. Rutte, Bloemendaal, voor het bouwen van een schuur achter perceel Kleverlaan 117; Woningbureau „Kweekduin" (namens last gevers), voor het bouwen van een woonhuis met aangebouwde garage aan den Bloemen daalscheweg. De verduisteringsproef. De heer Posthumus Meyjes (V.B.) vraagt of de voorzitter iets kan mede- deelen over de resultaten van de verduiste ringsproef. De Voorzitter antwoordt, dat de medewerking der burgerij zeer voldoende is geweest, evenals de verduistering zelve. De menschen doen in het vervolg beter geduren de zulk een proef van de straat te blijven. Er waren te veel menschen op straat die de woef als een pretje beschouwden. Zoo werd op een gegeven oogenblik het werk van de Burger wacht, die aan het seinen was, zeer belem merd. Belangstellenden in luchtbescherming en aanverwante zaken kunnen zich aan het Po litiebureau vervoegen om nadere inlichtingen. Fietspaden. Naar aanleiding van een vraag van jhr. Quarles van Ufford over het doen verdwijnen van fietspaden zegt de V o o r- z i t t e r praeadvies van B. en W. toe tegen de volgende Raadsvergadering. Wethouder Prinsenberg (R.K.) acht fietspaden aan één kant van den weg voor twéé richtingen gevaarlijk. Voorraadvorming. De heer Enschedé (V.B.) vraagt het eigenlijke „hamsteren" afkeurend of de overheid kan aanmoedigen, dat zij, die het kunnen betalen, voorraden vormen om zoo in tijd van nood ook te kunnen zorgen voor de financiëel niet draagkrachtigen. De Voorzitter acht dit bezwaarlijk daar minister Colijn verklaard heeft, dat er voor ieder voldoende is. De overweg aan de Kleverlaan. De heer Noorman vraagt of B. en W. bij de Spoorwegen op spoed willen aandringen inza ke de verbetering van den spoorwegovergang aan de Kleverlaan. Schuilplaatsen. De heer B o u v y (R.K.) geeft in over weging onder nieuw te stichten gebouwen bom- en gasvrije kelders te doen bouwen. De Voorzitter zegt, dat dit bij eventueele nieuwe gebouwen, b.v. een school, zeker mogelijk ls. Straatverlichting. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) vraagt, waarom zulke zware, leelijke palen in de Dorpsstraat zijn geplaatst voor de straat verlichting. Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt dat het er maar 4 zijn en zóó leelijk zijn ze niet. Zij waren noodig. omdat de overspan ning niet kon worden bevestigd aan som mige gevels. Hierna sluiting. ZORG VOOR M IEMAND verdraagt verstopping der Inge- 1 wanden, maar traag functlonneerende nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls vorwaarlooad. Rugpijn, ver* etoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, Ischias of spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een diuretlsch middel. Stel uw gezondheid niet In de waagschaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar*. Iljke bestanddeelen en hebben in Holland ruim 30 Jaren ongeëvenaard succes behaald. ugpijn Nieren Pillen B (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10