•HGti 'm 't Hod DEN EM ARKENNEDERLAN D. SHELL-SERVICE waarborg; WYABBOBG KBEYMBOBG VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 HAARJE M'S DAGBEAD Ome voetbal-prijsvraag De verrassingen van Zondag j.l. en te laat berouw der oplossers Afdeeiing I het moeilijkst te schatten De wedstrijd EngelandContinentDe waar schijnlijke samenstelling van de Engelsche ploeg Wales zal fel van zich afbijten Het oordeel van een Franschman over fietsend Holland. U bent natuurlijk ook een van de 528 lezers, die aan onze voetbal-prijsvraag heeft deelge nomen. Welnu, dan zult u het met ons eens zijn, dat het niet zoo eenvoudig was, als het op hei eerste gezicht wel leek. Wilde men immers met eenige kans op succes tot een oplossing komen, dan was het zaak, aan de hand van het bij den aanvang van het seizoen in ons blad gepubliceerde K.N.V.B.-programma voor het tijdvak van 18 September tot en met 27 No vember en afgaande op de door de clubs reeds behaalde resultaten, de waarschijnlijkheden en mogelijkheden tegen elkaar af te wegen. De Duitsche doelverdediger Raftl is een der beide candidatcn voor de plaats tusschen de palen van het Continentale elftal. worden gegeven om een beter resultaat te kun nen bereiken. Men weet, dat Wales genoodzaakt is, haar team te kiezen uit landslieden, die voor Engel sche League-clubs uitkomen, omdat de Welsh League van weinig beteekenis is en nog op geen stukken na met de derde divisie der En gelsche competitie kan worden vergeleken. Waarschijnlijk zullen drie Arsenal-voorwaart- sen de kleuren van Wales verdedigen, te weten Leslie Jones, Bryn Jones en de jeugdige links buiten Cumner. De sportcorrespondent van een Nederlandsch dagblad krijgt derhalve gelijk met zijn bewering, dat het wel lang zou duren, alvorens Bryn Jones voor Engeland zou spelen. Inderdaad, want blijkbaar- was het hem niet bekend, dat Jones een Welshman is, die sinds 1935 in tien internationale wedstrijden voor zijn land is uitgekomen en vanzelfsprekend nim mer voor Engeland kan worden gekozen. Een Fransch sportjournalist vertelt in een met vele amusante foto's verlucht artikel over het fietsen in Nederland. Niet over het fietsen als sport, doch als middel tot verplaatsing, zoo als dat in ons land nog steeds meer als surro gaat voor het natuurlijke loopen wordt toege past. Het is den schrijver opgevallen, dat, zooals hij het uitdrukt, bijna niemand in Nederland alleen fietst. De Hollander, statig op zijn hooge, zware fiets gezeten, welk vervoermiddel men in dit geval met het volste recht een stalen ros kan noemen, beziet van zijn verheven positie af de wereld rondom hem met welgevallen. En geen wonder! Immers steeds is hij in ge zelschap, hetzij van een vriend of collega, het zij van verloofde of echtgenoote, die hem ver trouwelijk de hand op den arm legt, als bevon den zij zich rustig voortschrijdend op een stil landweggetje. De schoolmeisjes en andere jon ge dames beschouwen dit „hand-opleggen" slechts als een halven maatregel: zij preferee- ren het elkaar een arm te geven of met den arm om eikaars schouders geslagen de intiem ste geheimpjes te fluisteren. Men ziet, onzen Franschen collega ontbreekt het niet aan verbeeldingskracht. Hij slaat echter den spijker op den kop, als hij beweert, dat genoemde paartjes en jonge dames zich van het overige verkeer vaak niets aantrekken en als waren zij op een onbewoond eiland, rustig vrijwel midden op den rijweg voortpeddelen. De fiets dient in Holland (constateert onze Franschman verder) echter niet uitsluitend, zooals iedereen zou denken, als vervoermiddel voor één persoon, doch op dit stalen gevaarte vindt ongeveer het geheele familie-kroost een plaats. Op de bagage-drager, in een rieten stoeltje, op de middenstang, ja zelfs op het stuur weet vader, als ware het een rijdend ho tel, zijn nazaten een ruime en gemakkelijke zetel te verschaffen, zonder dat hij zelf er in het minst onder gebukt gaat. Integendeel, hij zit fier recht op met zijn neus in den wind, terwijl hij bovendien nog gelegenheid vindt, zijn echtgenoote liefderijk bij de hand mee te voeren. Men staat veelal versteld van de massa-fi guren der acrobaten-troepen, doch wie de fiet sende families in Holland heeft gezien, kan nog slechts noode bewondering gevoelen voor de equilibristen van het circus. DAMMEN. DAMCLUB HAARLEM. Uitslagen van de Woensdag gespeelde par tijen voor den onderlingen wedstrijd om het clubkampioenschap, tevens wedstrijd ter vie ring van het 35-jarig bestaan der club: A. P. de ZwartP. Mollema Jr. 20 L. P. Huges—H. A. v. Abs 0—2 C. F. VisseC. Dikkeboom 20 A. RussJ .Holm 20 F. H. VerpoortenR. C. Broekmeijer 11 G. P. HeckP. v. Wamel 02 G. P. Roet—F. Mollema 0—2 C. F. Visse—J. Holm 2—0 A. RussF. H. Verpoorten 20 R. C. BroekmeijerR. Groos 02 WIE SLIPPEN WIL WEREN, Laat zijn banden ADERISEEREN. ABSOLUUT SLIP-VRIJ. A'damschevaart 322 - Tel. 16773 POSTDUIVEN. KAMPIOENSCHAPPEN HAARLEMSCHE POSTD ÜIVENBOND. Oostvlucht tot Stendal: 1. L. Glmbrere 574 pnt.; 2. Th. Heinsbergen 572 pnt.; 3. H. J. Handgraaf 555 pnt.; 4. A. v. Zadel 532 pnt.; 5. P. J. v. Daalen 520 pnt.; 6. J. Staphorst 461 pnt.; 7. H. V. Roosdorp 456 pnt.; 8. J. v. Duijn Sr. 451 pnt.; 9. Th. Verdonk 443 pnt.; 10. P. Dik 430 pnt. Zuid vlucht tot Limoses. 1. P. J. v. Daalen 1144 pnt.; 2. L. Gimbrere 1123 pnt.; 3. Th. Verdonk 1072 pnt.; 4. A. v. Zadel 942 pnt.; 5. J. Staphorst 897 pnt.; 6. A. C. J. Sweerts 884 pnt.; 7. H. V. Roosdorp 875 pnt.; 8. P. Dik 867 pnt.; 9. C. Krop 855 pnt.; 10. F. de Leeuw 850 pnt. Oude duiven. 1. L. Gimbrere 1697 pnt.; 2. P. J. v. Daalen 1664 pnt.; 3. Th. Verdonk 1515 pnt.; 4. A. v. Zadel 1474 pnt.; 5. H. J. Hand- graaf 1388 nnt.; 6. J. Staphorst 1358 pnt.; 7. H, V. Roosdorp 1331 pnt.; 8. P. Dik 1297 pnt.: 9 F. de Leeuw 1259 pnt.; 10. C. de Waard 1193 punten. Jonge duiven tot Arlon. 1. H. J. Handgraaf VOETBAL. De eerste Nederlandsche ploeg tegen Deensche spelers. Een stukje geschiedenis. De ivedrtrijd van Zondag De tijd, dat Denemarken in het continentale voetbal den toon aangaf, ligt reeds lang achter ons. Dat was aan het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. Toen kwam er nog wel niet een Deensch vertegenwoordigend elf tal in het veld aan dergelijke wedstrijden dacht men op het vasteland toen nog niet doch Denemarken had toen in de „Boldklub- KREYMBORG) IS Het kwam er vooral op aan, na te gaan, hoe veel en welke uitwedstrijden de in aanmerking komende clubs nog hadden te Spelen en of zij de sterkste tegenstanders in thuis- of uit- matches moesten bekampen. Het toeval heeft bovendien gewild, dat de wedstrijden van Zon dag 1.1., meer dan het normale aantal verras sende resultaten hebben opgeleverd, die van zelfsprekend niet meer in de oplossing van de prijsvraag Herwerkt konden worden. Weinigenzullen toch hebben verwacht, dat K.F.C. op eigen veld van H.D.V,S. en dat R.C.H van W.F.C. zou verliezen en ook de nederlagen van Sparta en Kennemers kwamen vrij onver wacht. Het beoordeelen van de kansen op de boven ste vijf plaatsen in afdeeiing I (de afdeeiing van Stormvogels) zal ongetwijfeld de meeste moeilijkheden hebben opgeleverd, omdat de clubs in die sectie elkaar in kracht maar heel weinig ontloopen. En we hebben een vermoe den, dat vele voetbal-lezers, die afgaande op de twee groote overwinningen van Blauw Wit op H.D.V.S. en H.B.S., den Amsterdammers de bovenste plaats hadden toegekend, na het gelijke spel van de Stadion-club tegen Storm vogels bedenkelijk hebben gekeken en zich thans afvragen, waarom zij niet meer ver trouwen in A.D.O. hebben gesteld. Voorloopig zullen we thans geduldig moeten afwachten, hoe de clubs op de voorspellingen van onze voetbal-helderzienden zullen reagee- ren en menigeen zal op de eerstkomende Zon dagen na een blik op onze uitslagen-borden te hebben geworpen, heimelijk het afschrift van zijn prijsvraag-oplossing raadplegen, om te zien, of zijn kans op één der prijzen gedaald of ge stegen is. Het is nog steeds niet met zekerheid te zeg gen, of de komende match tusschen Engeland en het Continent de volle belangstelling van het Britsche en vooral het Londensche publiek zal trekken. Natuurlijk kan men op Highbury ten allen tijde zeker zijn van een 30.000 toe schouwers. doch het feit, dat Engeland tegen een combinatie in plaats van een landsploeg ten strijde trekt, brengt den Britschen voetbal enthousiast tot de volgende overpeinzing: „Wat voor een kans heeft een ploeg, die sa mengesteld is uit elf spelers, die elkaar voor het grootste deel nauwelijks kennen en die door hun verschillenden stijl, spelopvatting en temperament bezwaarlijk een eenheid kunnen vormen, tegen een vertegenwoordigend En- gelsch team, dat vier dagen tevoren (te Cardiff tegen Wales) in bijna dezelfde formatie een voor Engelsche begrippen veel belangrijker landemvedstrijd heeft gespeeld?" De lezer zal zich herinneren, hoe er aanvan kelijk van F.I.F.A.-zijde op aangedrongen werd, dat het Continentale elftal tegen een Britsch team, d.w.z. een ploeg, samengesteld uit En- gelschen. Schotten, Welshmen en Ieren, zou uit komen. Om financieele redenen, doch meer nog om redenen van speltechnischen aard, wilde de F.A. daar niet op in gaan. Het zal een ieder duidelijk zijn. dat de bedoeling van het En gelsche Bondsbestuur voorzat, een sterk elftal in het veld te brengen en het is logisch, dat een team, bestaande uit de beste Engelsche spelers (waarvan de meesten te Berlijn tegen Duitschland uitstekend voldeden) sterker moet worden geacht en een beter geheel zal vormen dan een combinatie van de vier bovengenoem de „nationaliteiten". Men zal wellicht tegen deze redeneering wil len aanvoeren, dat ook in de Engelsche League- clubs vele Schotten en Welshmen een plaats vinden, doch men verliest dan uit het oog, dat deze enkelingen in den specialen stijl van de club worden ingewerkt en dat het desondanks in den regel zes tot acht weken duurt, vóór zij zich aan het nieuwe milieu hebben aangepast. Het Engelsche elftal moet Zaterdag dus eerst tegen Wales spelen, een wedstrijd die nog lang niet gewonnen is. De Welshmen toch zijn in eigen omgeving zeer moeilijk te verslaan, want zij worden daar door 60.000 zeer enthousiaste toeschouwers tot een prestatie ver boven hun «emiddelden vorm opgezweept en zij spelen «iet een geweldig élan Twee jaar geleden i De Amerikaansche cowboys zijn misschien ae beste inters iet wereldmaar als zij op een moest Engeland te Cardiff met 2—1 de vlag Rodeo een volkomen oningebroken paard moeten berijden, wordt het zelfs hun vaak te strijken en ook ditmaal zal het uiterste moeten machtig. Zoo schrijft de Arabier 't woord dat hij alleen gebruikt voor din gen, van wier betrouwbaarheid hij absoluut overtuigd is. De naam van betrouwbaar te zijn in prijs en kwaliteit heeft de WAAR fiSOBG-KLEEDIIVG zich door zijn aparte coupe, mooie modellen en degelijke stof over heel Nederland veroverd. Heeft U de nieuwsteW aar- borg-jassen al gezien in de Kreymborg- etalages en ook de prijzen? Is dat niet geweldig? Waarborg-Kleeding alléén bij Bij goed kijken en vergelijken zal Waarborg-kleeding U de beste blijken (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) 816 pnt.; 2. Th. Verdonk 815 pnt.; 3. J. Th. Bakker 788 pnt.; 4. Joh. Broek 744 pnt.; 5. J J. Petri 709 pnt.; 6. G. v. Zutphen 669 pnt.; 7. P. Kroon 660 pnt.; 8. P. Dik 638 pnt.; 9. L. Gimbrere 633 pnt.; 10. P. J. v. Daalen 576 pnt. Generaa.l kampioen. 1. Th. Verdonk 2331 pnt.; 2. L. Gimbrere 2330 pnt.; 3. P. J. v. Daa len 2240 pnt.; 4. H. J. Handgraaf 2204 pnt.; 5. P. Dik 1935 pnt.; 6. J. Staphorst 1826 pnt.; 7. H. V. Roosdorp 1784 pnt.; 8. A. v. Zadel 1766 pnt.; 9. Joh. Broek 1744 pnt.; 10. G. v. Zutphen 1670 pnt. Navlucht tot Oldenzaal. 1. Joh. Broek 588 pnt.; 2. G. v. Zutphen 569 pnt.; 3. H. J. Bel- froid 556 pnt.; 4. G. Kors 535 pnt.; 5. H. Schrievers 532 pnt.; 6. S. de Weers 524 pnt.; 7. P. H. Boeree 499 pnt.; 8. J. Leest 494 pnt.; 9. P. J. v. Daalen 492 pnt.; 10. D. Kofferman 443 pnt. ben van 93" een zeer sterk clubelftal, dat zelfs voor Engelsche profploegen een ernstige tegen partij was. Die Deensche club heeft ook een bezoek aan ons land gebracht. Het hoofdunm- mer van die toer was de op 13 April 1903 ge speelde wedstrijd tegen een Nederlandsch elf tal, eindigende in een 63 overwinning voor de onzen, die een prachtigen wedstrijd hadden gespeeld. Nederland had toen een voorhoede in het veld, die niet alleen de kunst verstond kansen te maken, maar ook ze te aanvaarden. Dat laatste is wel een zeer bijzondere kunst, bij heel wat eerste klassers in den laatsten tijd blijkbaar verloren gegaan. Maar de aanval van dat Nederlandsche elftal, bestaande uit Twaan van Renterghem, John Stol, Jan van den Berg de welbekende Haarlemmer Kees Bekker en Albert van Renterghem, was die kunst machtig; 6 doelpunten, waarvan de eerste 4 minuten van den wedstrijd er reeds 3 oplever den, waren daarvan het bewijs. Het verdere contact tusschen Nederland en Denemarken werd voorloopig uitsluitend onderhouden door toerende clubs, die te Kopenhagen zeer gast vrij werden ontvangen en er sterke tegenstan ders aantroffen. Aan interlandwedstrijden waagde Denemar ken zich eerst in 1908 en wel ter gelegenheid van de Olympische voetbalwedstrijden te Lon den. De Deensche voetballers hadden zooveel verplichtingen aan den Engelschen V. B., dat ze het verzoek om aan de Londensche wed strijden deel te nemen, niet konden weigeren. Het bleek, dat de Denen, na Engeland, de sterkste ploeg hadden. Nederland werd in dit tournooi derde. Nederland had daarvóór reeds met succes verschillende internationale wed strijden gespeeld. De Denen namen ook deel aan de Olympische voetbalwedstrijden te Stockholm in 1912, waar ze in den eindstrijd van Engeland met 42 verloren, na in den halven eindstrijd onze ploeg met 41 gesla gen te hebben. Ook hier werd Nederland der de. Die eerste officieele landemvedstrijd tus schen Denemarken en Nederland had wel een eenigszïns geflatteerd resultaat, daar onze spe lers in het veld gingen in de vaste overtuiging, dat ze met flinke cijfers zouden worden ge slagen. En dat wel in de eerste plaats omdat onze ploeg enkele goede spelers moest mtesen. Zoo was aanvoerder de Korver in den eersten wedstrijd te Stockholm verwond geraakt en verder had men Feith als achterspeler opzette lijk niet opgesteld daar men dacht, dat op een modderig veld zou worden gespeeld. Het veld was echter prachtig; het gemis van Feith werd zeer gevoeld! De groote reputatie van Dene marken, dat o.m. kort te voren een Engelsch vertegenwoordigend elftal van amateurs had geslagen en dat in het Stockholmsche tournooi met een reserveploeg Noorwegen had gadegesla gen met 7-0 deed de rest en zoo was onze ploeg reeds geslagen vóór dat ze in het veld kwam. Het was de verdienste van Nico Bouvy in H.F.C. kringen nog wel voldoende bekend dat hij in de pauze een anderen geest in de spelers wist te brengen, door duidelijk te ma ken, dat onze ploeg heelemaal niet zwakker was dan de Denen, al hadden die door ons wei nig overtuigend spel een 30 voorsprong ver overd. Ons elftal tapte daarna uit een geheel ander vaatje, maar men bleek toch niet in staat te zijn den achterstand in te halen. In de twee de helft speelde men 11, zoodat het een 41 nederlaag werd. De tweede wedstrijd in 1914 te Kopenhagen gespeeld, werd een 43 nederlaag. Met de pauze had ons elftal met 31 de leiding; het is onbegrijpelijk, dat men dien voorsprong niet heeft kunnen behouden. Na den oorlog was Denemarken het eerste land, dat weer internationaal contact met ons kreeg. Op 5 April 1920 speelde de Deensche ploeg te Amsterdam. Het werd een welverdien de 20 overwinning voor oranje, waarbij dui delijk bleek, dat het Deensche voetbal niet meer stond op het peil van vóór den oorlog. Merkwaardig was het nog, dat er ter elfder ure geen neutraal scheidsrechter was, zoodat de heer Mutters den wedstrijd heeft geleid. Tot 1928 heeft men vrijwel jaarlijks een wedstrijd tusschen Nederland en Denemarken gehad, waarbij onze ploeg slechts een enkele maal werd geslagen en wel in 1926 te Kopenhagen met 41. Daarna speelde ons elftal nog tweemaal te gen de Denen, eerst werd te Amsterdam ge wonnen met 20 en wel in 1931 en daarna, in 1935, te Amsterdam met 30. z zz Van de 11 wedstrijden heeft Nederland 6 gewonnen, 2 gelijk gespeeld en 3 verloren. Het doelgemiddelde is 22 doelpunten voor en 16 tegen. De wedstrijd van Zondag. Het elftal, dat a.s. Zondag tegen de Denen zal uitkomen, heeft, met enkele invallers, te gen York City een goeden wedstrijd gespeeld, waarin vooral de voorhoede goed werk heeft gedaan. Vooral' dat laatste stemt tot vreugde, omdat men tot dusver nog maar niet de goe de oplossing voor de bezetting van de midden voorplaats had weten te vinden. Het komt ons voor, dat men daarin eindelijk is geslaagd. Du- mortier is in den laatsten tijd sterk vooruit gegaan; hij speelde tegen de Engelsche profs uitstekend, zóó goed zelfs, dat we vermoeden, dat de commissie voorloopig op dit punt geen zorgen zal hebben. De commissie heeft boven dien de Leur Jr., een clubgenoot van Dumor- tier, als rechtsbuiten opgesteld, wat ons een daad van wijs beleid lijkt te zijn. De Leur is een handig speler, doch hij zou mogelijk zijn plaats in de nationale ploeg toch niet waard zijn, indien hij niet zoo uitstekend met Dumor- tier samenwerkte. Heel wat doelpunten van Dumortier kwamen van voorzetten van de Leur, tal van lastige gevallen wist Dumortier met succes op te lossen, door den bal naar zijn rechtsbuiten te trappen, wat gewoonlijk weer een aanval op het doel tengevolge had. Zoolang Smit nog niet speelt, lijkt ons de Vroet een bruikbaar plaatsvervanger. Van der Veen en de Harder completeeren dezen aanvaL De laatste' twee hebben aan het slot van het vo rig seizoen reeds een plaats in de ploeg, gekre gen, doch de drie anderen komen voor het eerst in een officieelen landenwedstrijd uit. Dat men, ondanks deze drie debutanten in den aanval, den wedstrijd te Kopenhagen wel met optimisme tegemoet ziet, pleit in de eerste plaats voor de nieuwe spelers maar het pleit ook voor het vertrouwen, dat men heeft in onze uiterst geroutineerde en solide verdediging. De 6 spelers van de verdediging, waarbij we ook de middenlinie rekenen, hebben met elkaar in totaal reeds 175 maal voor ons vertegen woordigend elftal gespeeld, wat wel bewijst dat dit spelers zijn, die het volle vertrouwen hebben en dat ook waard zijn. Van Heel is wel de man met de grootste er varing. Die heeft nu reeds 62 maal in de oranje trui gespeeld. Op hem volgt Anderiesen met 40, Weber met 25, Bas Paauwe met 21, Calden- hove met 18 en van Male, de Benjamin, met 9 wedstrijden. Bij den laatsten wedstrijd tegen de Denen, in 1935, speelden onze backs en onze halfs in dezelfde opstelling van thans. Halle stond toen tusschen de palen en het oude vijftal: Wels, Vente, Bakhuys, Smit en Mijnders vormde den aanval. In de Deensche ploeg van thans, zitten 4 spelers, die in '35 ook te Kopenhagen speelden. De beste van de ploeg is ongetwijfeld de spil Jörgensen; hij speelde in 1935 als back. Op een enkele uitzondering na de middenvoor Christensen hebben alle spelers reeds eer der internationaal gespeeld. Van de kracht van het elftal is echter heel weinig te zeggen, daar de Deensche ploeg in den laatsten tijd al zeer afwisselend heeft gespeeld. Zoo was het ge lijke spel tegen Noorwegen een mooi resultaat, doch de ploeg heeft ook enkele zwakke wed strijden gespeeld. Ondanks het feit, dat er drie debutanten in onze voorhoede spelen, zien we de ploeg toch met vertrouwen naar het Noorden trekken. Speelt oranje zoo, als men mag venvachten, dan moet het o.ï. wel een ovenvinning wor den. C. J. GROOTHOFF. KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. ADSPIRANTENWEDSTRIJDEN VOOR ZATERDAG. Het volgende programma is vastgesteld: In de eerste klasse wordt slechts één wed strijd gespeeld en wel Animo-ReadyOnder Ons, dat winnen kan. In de tweede klasse gaat Haarlem b naar Watervliet en ontvangt T.H.B. Meerlebosch a; we houden het op de thuisclubs. In de derde klasse waarin nu zeven twaalf tallen uitkomen, lijkt Meerlebosch b te kunnen winnen van O. K. c en is Haarlem c iets sterker dan Meerlebosch c. BILJARTEN. „D. E. S."—„V. O. G." De ontmoetingen tusschen „D.E.S." en „V. O. G." werden Donderdagavond in het clublo kaal van „D.E.S." voortgezet. Het resultaat was, dat „D.E.S." 369 en „V.O.G." 635 caramboles behaalde. Hierdoor werd de totaalstand ge bracht op,: „D.E.S." 1123 en „V.O.G." 1585 pun ten, zoodat „V.O.G," 357 punten voorsprong heeft. Op Donderdag 3 November heeft de eind strijd plaats bij „D.E.S.", waarna de prijsuit-« reiking plaats heeft.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 14