Haarlem's Dagblad Zuivering" Een Benoeming. Hazenjacht. Japanners reeds in Kanton. Taifoen eischt 200 dooden De Tariefmachtigingswet. De Haarlemsche rekening over 1937. 56e Jaargang No. 16974 Uifgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 21 Ortolier 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel# f 0.60, elk» regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Velen zullen zich met ons geërgerd hebben aan de debatten in den Amsterdamschen ge meenteraad. bij de benoeming van een hoog leeraar in de algemeene geschiedenis, als op volger van prof. Brugmans. Zooals men weet is na urenlange discussies dr. N. B. Tenhaeff, rector van het Haagsche Lyceum, benoemd. Hij stond nr. 1 op de voordracht van curato ren en kwam tenslotte in herstemming met dr. J. M. Romein, die niet op deze voordracht voorkwam maar die door de faculteit was aanbevolen. Dr. Tenhaeff haalde een meer derheid van slechts twee stemmen (1816) en er waren voorts zeven blanco's. Wij hebben een overzicht gegeven van het aan de beslissing voorafgaande debat, waar uit iedereen heeft kunnen afleiden dat het geladen was met politiek. Bovendien werden stukken in het geding gebracht die ter voor lichting van den Raad hadden gediend maar die niet voor openbare behandeling waren bestemd. Het is gelukkig geen gewoonte in gemeenteraden dat te doen; laat ons de hoop uitspreken dat dit zonderlinge voorbeeld geen navolging zal vinden. De voorzitter, burgemeester de Vlugt, uitte er zijn teleurstelling over. Het verbaast ons, eerlijk gezegd, dat hij het als voorzitter had toegelaten. Het ligt niet op onzen-weg te gaan com- menteeren op de gehouden politieke beschou wingen. Het is bovendien ook niet noodig voor dit betoog. Iedereen begrijpt dat een lichaam als een gemeenteraad niet geschikt is voor het houden van debatten over de keuze van een hoogleeraar. Het kan toevallig beschikken over eenige leden die voldoende kennis van zaken hebben in zulk een aangelegenheid, maar als geheel mist het die kennis. Om de zaak dan terug te brengen tot een twistpunt van partijpolitieke strekking lijkt ons totaal mis. Het is niet in het belang van de voorge dragenen en zeker niet in het belang van de Universiteit. Als de indruk gewekt zou wor den dat benoemingen van professoren aan onze eenige- gemeentelijke Universiteit niet meer van de wetenschappelijke bekwaamheid der voorgedragenen afhingen, maar van de politieke sympathieën die hun personen in den Raad wekten, dan zou dat de Universiteit zonder eenigen twijfel blijvende schade berok kenen. En wat den voorgedragenen betreft: zij hebben gesolliciteerd op grond van hun wetenschappelijker! arbeid en streven en heb ben het recht op die gronden alleen beoor deeld te worden. Als hun een behandeling te wachten staat zooals nu aan de voorgedrage nen in den Amsterdamschen Raad te beurt viel zullen er bij volgende gelegenheden be kwame menschen zijn die zich maar liever van solliciteeren onthouden, hetgeen de Uni versiteit zeker schaden zal. Men kan natuurlijk zeggen dat het op zichzelf al geen gelukkig systeem is, hoog leeraren door een gemeenteraad te laten be noemen. Maar vroegere ervaring in Amster dam heeft geleerd dat dit evenzeer goed uit voerbaar is als het benoemen van andere onderwijskrachten, bedrijfsdirecteuren en an deren, als de gemeenteraad maar het ver- eischte vertrouwen toont te bezitten in de adviseerende colleges die hem voorlichten. In dit geval waren die colleges faculteit en curatoren niet van dezelfde meening. Het ware dus beter geweest de voordracht terug te zenden met het verzoek, een nieuwe in te dienen nadat zij tot overeenstemming zouden zijn gekomen. Veel benoemingen moeten niet alleen in Nederland maar in alle landen in laatste instantie geschieden door personen of colle ges die niet over de technische kennis van zaken beschikken. Dit is practisch niet te ver mijden. Maar de goede toepassing van advi seerende colleges pleegt ze tot goede uitkom sten te leiden. Het is zeker dat het in den Amsterdamschen Raad gebeurde sterk de aandacht heeft ge trokken in het geheele land en vrijwel alge meen wordt afgekeurd. Het is te hopen dat men met deze uitwerking in de hoofdstad zijn voordeel zal doen en een herhaling van zulk een vertooning zal weten te voorkomen. Emigratie naar Sumatra's hoogvlakten. Inspectietocht van dr. Vrijburg naar de Dairilanden. GRONINGEN, 21 October. In aansluiting op de mededeelingen betreffende een proef neming op beperkte schaal met een aantal Nederlandsche boeren in het gebied van de Dairi-kolonisatie, deelt het bestuur van de Stichting Nederlandsche Volksplanting Su matra te Groningen mede, dat dr. Vrijburg met den inspecteur van den Kolonisatieraad in November as. een inspectietocht zal gaan maken naar de Dairilanden. Met belangstelling wacht het bestuur de resultaten van dit onderzoek of. Vooral daar dr. Vrijburg die reeds vele jaren een vee teeltbedrijf exploiteert op de Pengalan-hoog- vlakte en bovendien met zijn jarenlange er varing als gouvernementsveearts voldoende deskundig mag worden geacht om te beoor- deelen of de Dairilanden voor het beoogd0 doel in aanmerking komen. De hazenjacht is weer hervat, De jager kiest het hazenpad, Klaar om met vuur te vuren; Al in een groen groen knollenland Zitten wel haasjes heel parmant, Maar dat zal niet lang duren. Het hazenslaapje is voorbij, Het haasje is weer vogelvrij, En hagelbuien dreigen; Er waait een booze hazenwind Wanneer de jager hem straks vindt, Zal hij 't er kwaad mee krijgen. De mensch heeft hem een korten tijd Gegund in alle veiligheid, Om 't leven te genieten; Maar eensklaps werd het arme haas, Van zijn gezichtspunt uit helaas, Een beest om op te schieten. Het moet wel meedoen aan een sport, Die hem slechts inge-peperd wordt, Al slipt hij soms door 't maasje, Dat in de vlucht nog open staat, Maar meestentijds wordt vroeg of laat Het haasje toch het haasje. P. GASUS Gemechaniseerde afdeelingen zijn de stad binnengerukt. SJANGHAI, 21 OCTOBER. ReuterA. N. P.). Volgens be richten uit gezaghebbende bron rukken Japansche gemechani seerde afdeelingen Kanton binnen. De Chineezen zouden de fa brieken en openbare gebouwen in de lucht hebben laten vliegen. Ook de correspondent van United Press meldt het binnen rukken der Japansche troepen in Kanton. Om half vijf vanmorgen zag hij de eerste tanks de stad binnenrijden. DE CHINEESCHE STAD KANTON, uit de lucht gefotografeerd tijdens een der jongste aanvallen der Japansche troepen. Het Japansche district Kagosjima zwaar getroffen. Te Tokio staan tienduizend huizen onder water. TOKIO, 20 October. (Reuter.) Een taifoen heeft in de prefectuur Kagosjima groote schade aangericht. Meer dan 200 personen zijn om het leven gekomen; 600 menschen zijn gewond en vele worden vermist. Er zijn verder 30.000 dakloozen. Meer dan 2000 huizen zijn vernield. Ook te Yokohama is groote schade aange richt. De schepen varen niet uit. Ze ven passagiersschepen waaronder de 11.000 ton metende „Antenor" zijn over tijd. Het stoomschip „Jamaboeki Maroe" dat 5000 ton groot is, is te gen een golfbreker gevaren. De taifoen heeft zich van de Boni eilanden een weg naar het Noorden gebaand en bereikte vanmorgen Tokio. Het tramverkeer werd ontwricht, scholen werden gesloten, de telefoni sche verbindingen werden verbroken, terwijl de benedenverdiepingen van 10.000 huizen onder water staan. Ook zijn verscheidene huizen ingestort en duizenden boomen ontworteld. Vliegongeluk in Zuid-Afrika. Vijf dooden. BULAWAYO 20 October. Nabij Selukwe in Zuid-Rhodesia is een particulier vliegtuig verongelukt, waarbij de vijf inzittenden om het leven zijn gekomen. (Reuter). Ministerieel overleg. Naar aanleiding van de ten aanzien van de Tariefmachtigingswet gerezen moeilijkheden bericht onze Haagsche correspondent ons, dat sinds het Kamerdebat van gisteren geen mi nisterraad is gehouden maar dat wel gister avond en vanmorgen door eenige ministers be sprekingen zijn gevoerd over de situatie. Verbetering straatverlichting Bloemendaal. Uitvoering van een beperkt plan. In de zitting van den Gemeenteraad van Donderdagmiddag deed. naar aanleiding van een vraag van den heer van Riessen, wethou der Prinsenberg eenige mededeelingen betref fende de straatverlichting. De Raad stond een bedrag van f 5000 hier voor toe, maar met dit bedrag kunnen niet eens alle winkelstraten een betere verlichting krijgen. De afrekening van het P.E.N. is inmiddels ingekomen en meegevallen, zoodat wellicht nog wat kan worden voortgegaan met de ver betering der verlichting, waarvoor ook weer een bedrag op de begrooting komt. Een beperkt plan is in uitvoering. n,l. de verbetering der verlichting in het centrum (Bloemendaalscheweg). Er komen nieuwe lampen met een grooter capaciteit in de 1350 lantaarns. Maar eerst moeten de bestaande lampen, die 1000 uren kunnen branden, ook dien tijd gebrand heb ben, wat nu nog niet het geval is. JAN FORTGENS, Groote Houtstraat 109, naast Cinema-Palace VERLOVINGSRINGEN. BILLIJK MASSIEF VOEGLOOS. (Adv. lngez. Med.) Een tekort van f744.515. Hoogere uitgaven van Werkloozen en Armenzorg. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat de gemeenterekening van Haarlem over 1937 vermoedelijk een tekort zou aanwijzen dat on geveer gelijk was aan dat over 1936, namelijk f 700.000. Thans is de rekening door B. en W. aan den Raad ter vaststelling gezonden. Het blijkt, dat het tekort over 1937 nog iets hooger is dan over 1936, na melijk f 744.515. De inkomsten waren f 20.926.141 en de uit gaven f 21.670.656. Uit een vergelijking van de uitgaven met de oorspronkelijke begrooting blijkt, dat zoo als wij trouwens al in de voorbeschouwing hebben medegedeeld dat de uitgaven voor Armenzorg veel hooger zijn geweest dan ge raamd was. Het nadeelig saldo van Maatschap pelijk Hulpbetoon is tenslotte f 1.922.612 ge worden, terwijl het aanvankelijk geraamd was op f 1.426.400. Een verschil dus van niet min der dan f 496.212. Het nadeelig saldo van het hoofdstuk On dersteuning van werkloozen is opgeloopen van f 172.590 tot f 399.367. hier dus een verhoogd tekort van f 226.777. De gemeente heeft voor werkloozensteun uit het Werkloosheidssubsidiefonds ontvangen f 1.610.345, terwijl aanvankelijk op f 1.629.870 gerekend was. Niet ontvangen is de extra subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds van f 399.000. De gemeente heeft evenwel een renteloos voor schot van het rijk ontvangen tot een bedrag van f 187.500. Ook hier dus weer een verschil van f 211.500. De belastingen hebben iets meer opgebracht dan geraamd was namelijk f 2.965.297 tegen een raming van f 2.879.338. De opbrengst der voornaamste belastingen was: Grondbelasting: aandeel hoofdsom f 186.712 (raming f 185.100), opcenten f 412.836 (ra ming f 410.060). Personeele belasting: aandeel hoofdsom f 106.544 (raming f 106.400) 185 opcenten f 1.029.555 (raming f 1.037.675). Dividendbelasting: 48 opcenten f 46,600 (ra ming f 25.000). Vermogensbelasting: 38 opcenten f 73.343 (ra ming f 53,500). Gemeentefondsbelasting: 55 opcenten f 677.755 (raming f 607.600). Vermakelijkheidsbelasting: f 161.174 (ra ming f 183.000). Straatbelasting f 565.188 (raming f 540.000). In het algemeen zijn de belastingontvangsten dus iets hooger geweest dan geraamd was, al leen de opbrengst der Vermakelijkheidsbelas ting is wat tegengevallen. Aan het onderhoud van straten en wegen is uitgegeven f 100.303 of f 3000 meer dan ge raamd was. De saldi der winstgevende bedrijven waren: Electriciteit f 935 657 (raming f 932.734). Grondbedrijf f 82.637 (raming f 128.849). Gasbedrijf f 332.550 (raming f 353.075). Waterleiding f 95.308 (raming f 109.034). Slachthuis f 90.680 (raming f 89.701). Uit de bedrijven kwam dus ruim f 75.000 minder dan geraamd was. De Reiniging kostte f 323.120, terwijl ge raamd was f 317.871. Het tekort van het Woningbedrijf geraamd op f 273.503, is in werkelijkheid f 294.762 ge worden. Aan rente voor geldleeningen is f 1.674.683 betaald, terwijl voor aflossingen opgebracht meest worden f 2.159.412. De voornaamste takken van onderwijs kost ten: Openbaar L. O. f 217.176 (raming f 218.062). Bijzonder L. O. f 312.693 (raming f 314.036). Middelbaar Onderwijs f 294.011 (raming f 296,963). Gymnasium f 44.884 (raming f 35.343). KONING CAROL DE VOLGENDE MAAND NAAR ENGELAND. Reuter verneemt, dat koning Carol van Roemenië is uitgenoodigd een bezoek aan Engeland te brengen. Vernomen wordt, dat deze uitnoodiging aanvaard is. Men verwacht dat de Koning zijn bezoek in November zal brengen. Een blik op dc oude stad van Jeruzalem met de Omarmoskec. De Britsche troepen hebben dit deel der Palestijnsche hoofdstad thans zoo goed als „gezuiverd" van de opstandige elementen. Het woord is aan. Herbert N. Casson in zijn gisteravond te Am sterdam gehouden rede: Iedere gek kan oorlog tna- ken, doch alleen verstandige lieden kunnen zaken doen. in Oud Jeruzalem duurt voort. Soldaten mogen alleen bij tegenstand geweld gebruiken Havas meldt uit Jeruzalem, dat de bezetting van de oude stad methodisch voortgezet wordt. De militairen om singelen de verschillende wijken der stad, waarbinnen met groote voorzich tigheid en zoo weinig mogelijk geweld de zuivering woi-dt doorgevoerd. Den soldaten werd er op gewezen, dat onder de Arabische bevolking vermoedelijk 85 pet. onschuldig zijn. Ze hebben opdracht een klein getal bandieten en desperado's te dooden of gevangen te nemen. Alleen in geval van te genstand mag geweld gebruikt worden. Gisteravond werd officieel medege deeld, dat, voor zoover bekend, bij de operaties in de oude stad negentien Arabieren gedood en 25 gewond zijn. Van Britsche zijde zijn geen nieuwe slachtoffers gemeld. Men is thans begonnen met de stelselmatige inschrijving der bewoners, teneinde na te kun nen gaan, wie de niet ingezetenen zijn. De laatsten worden ondergebracht in een militair kamp, in de Davidsburcht, waar zij onder vraagd worden en tevens onderzocht wordt, of zij op hun schouders indrukken hebben van het dragen van een geweer. Sedert drie dagen is door de muezzins niet opgeroepen tot het gebed. Vermoeid en ongeschoren na twee dagen in touw te zijn geweest, staan de Britsche solda ten met de bajonet op het geweer op wacht in de moskeeënwijk. terwijl andere soldaten in dekens gehuld, op de straatsteenen slapen. Oproep der Zionisten. Het Zionistische comité van actie heeft een oproep gericht tot de over de wereld versprei de Joden uit naam van het gemeenschappelijke front, dat op het huidige oogenblik, dat „be slissend is voor het lot van Palestina" alle Jo den vereenigt. Hierin wordt gezegd, dat de Jo den „geenerlei voorstel zullen aanvaarden, van welken aard ook, dat openlijk of heimelijk knechting of beperking van de expansie in het vaderland met zich mede zou brengen". H. O. V.-JUBILEUMFONDS. Giften te storten Postgiro 4000 Twentsche Bank. Haarlem of Penningm. Comité van Actie tot Steun a d H. O. V., Florapark 5 of Admi nistrateur der H O. V.. Ridderstraat 26 a, Haarlem. (Adv. lngez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Te kort op de Haarlemsche rekening over 1937 f 744.515. Veel hoogere uitgaven voor Werkloozen- en Armenzorg dan ge raamd was. 1 Op het Plein is Donderdagavond een auto over den kop geslagen. 'x Voor de Haarlemsche rechtbank is een ernstig geval van dierenmishandeling behandeld. 4 Bloemendaal's burgemeester tevreden over de luchtbeschermingsoefening. 6 BINNENLAND. In de Tweede Kamer is sterk verzet gere zen tegen een wijziging van de Tarief machtigingswet 3 Verschillend'' Eerste Kamerleden pleiten voor de kleine electriciteitsdistributie- bedrijven. 3 Voor Dicsclautomotoren zal moeten wor den betaald. 3 BUITENLAND. De Japansche troepen zijn heden Kanton binnengerukt. 1 In een te Clacton on Sea gehouden rede heeft Samuel Hoare geantwoord op de jongste rede van Eden. 5 De communistische partij is thans voor geheel Tsjecho Slowakije verboden. 5 Bij een incident aan de Tsjechisch Duit- sche grens zijn vier Tsjechen gedood. 5 SPORT. Sport in 't kort. 3 C. J. Groothoff over den voetbalwedstrijd DenemarkenNederland. 3 ARTIKELEN. R. P.: Een benoeming. 1 H. D. Vertelling: Jeffris de Detective. 4 Speciale correspondentie uit Brussel: De gemeenteraadsverkiezingen in België. 5 B. K. Herbert Casson schreef zijn levens geschiedenis. 5 Voor dc Jeugd. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1