LOTISICO ULSTERS Peek Cloppenburg Verzet tegen wijziging Tarief- machtigingswet. Kamer voelt zich in dwangpositie gebracht. (e^EMSER-WATER Pleiters voor de kleine electriciteits-distributie- bedrijven. TREKT MAANDAG 7 NOVEMBER LOTISICO-AGENTSCHAPPEN Voor Diesel-automotoren VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 HAARCEM'S DAGBLAD TWEEDE KAMER. DEN HAAG, Donderdag. Was het gezichtsbedrog, of verkeerde mi nister Steenberghe werkelijk in een somber dere stemming dan zijn buurman-collega De Wilde, toen bijkans alle sprekers de Regeering onder handen namen over de tactiek, die zij thans met betrekking tot de voorgestelde wij ziging van de Tariefmachtigingswet en een eventueel tot stand te brengen, laat het wezen, gematigd, protectionistisch tarief van invoer rechten wenschte te volgen? Wellicht speelde ons ook door het hoofd wat we onlangs reeds hadden hooren fluisteren over botsingen in den Ministerraad, waar zij het op ander ge bied met name minister De Wilde het met het R.-K. vierspan aan den stok zou hebben gehad. Hoe dit ook moge wezen, vanmiddag open baarde zich, volkomen in tegenstelling met wat gisteren viel waar te nemen, een scherp verzet tegen den opzet van de Ministers om de Ka mer als het ware te dwingen reeds nu bij voor baat goed te keuren, dat het Kabinet weldra bij Kon. besluit een protectionistisch tarief zou invoeren. Als gij u vereenigt met het door ons ontworpen artikel 2 van de Tariefmachtigings wet zooals dat nu ter tafel ligt en waarin we aan zekere bij het afdeelingsonderzoek geop perde bezwaren zijn tegemoet gekomen, dan wil dat zeggen, dat ge er in toestemt het servi tuut, dat lot nu toe op art. 1 dier wet rustte, als opgeheven te beschouwen. Aldus de rede neering, van Regeeringszijde in de stukken ge volgd. Bedoeld servituut kwam hiex-op neer, dat in 1934 van de ministerstafel af was toegezegd, 'dat genoemd artikel niet zou worden aange wend om met behulp van een Kon. besluit protectionistische tarieven in te voeren, tenzij het Parlement zich met zulk een ombuiging van onze handelspolitiek eerst na een daaraan ge- wijd debat zou hebben vereenigd. Heden begon het verzet naar voren te komen in de rede van den heer v. d. Tempel (s.-d.), die op merkte, dat zulk een prin cipieel discussie gevoerd hoort te worden, los van het aanhangige wetsont werp en wel na behoor lijke voorbereiding. Spr. kwam op tegen de z.i. ongekende dwangpositie, waarin de Regeering gepoogd had de Kamer te brengen, en noemde haar optreden zelfs een kras staaltje van intimidatie. De Regeering wenscht de Kamer tot een bepaald oordeel te pressen, maar onthoudt haar de volkomen onontbeei-lijke gegevens. Zulk een streven tot aantasting van de rechten van ons Pai-lement, dat waarlijk wel getoond heeft snel te kunnen werken als dat moet, achtte deze afgevaardigde, die een over gang naar het px-otectionisme een sprong in het duister noemde, uit den booze. Daai-om zou, in dien de Regeering bij haar tactiek bleef, de s.d. fractie tegen het wetsontwerp stemmen, om re denen, buiten het ontwerp zelf gelegen. Een soortgelijk standpunt nam ook Dr. B i e- rema (lib.) in, die op zichzelf ingenomen was met de bij nota van wijziging in het oorspron kelijk ontworpen art. 2 aangebrachte beperkin gen. Intusschen vond hij, dat een principieel debat over een wat meer inslaan van den pro- tectionistischen weg toch niet goed mogelijk is zonder precies de tai'iefvoornemens van de Re- geex-ing te kennen. En daar spr. in het algemeen vreest, dat we bij een gewijzigde handelspolitiek geen baat zullen vinden, verklaarde hij, dat de liberalen niet bereid zijn de Regeering ten dezen blindelings te volgen, zienswijze voorts zij het met wat andex-e woorden door de heeren d'Ansembourg (nat.-soc.) en Wijnkoop (comm.) gedeeld. Verre van px-ettig voor de Regeering was in tusschen, dat er zich mede verzet uit den kring van haar naaste politieke vrienden openbaarde. De heer Schouten (a.-r.) gaf namelijk even eens te kennen, dat thans een eerste vereischte was, dat de Regeering met concrete voorstellen en een duidelijke toelichting in zake haar ta riefsbedoelingen voor den dag zou komen, aan gezien anders een vruchtdragende discussie over deze materie niet mogelijk was. Mocht het Ka binet zonder meer in den vervolge art. 1 van de Taxüefmachtigingswet, als nl. het nu aanhan gige ontwerp zou zijn aangenomen, anders aan wenden dan destijds was aangekondigd, dus ook om bij Kon. besluit protectionistische tariefbe palingen in te voex-en, dan zou de Kamer, als zij dat thans niet op eenmaal zou willen aanvaar den, tot verwerping van het ter tafel liggende voorstel kunnen overgaan hetgeen dan de schuld van de Regeering zelf zou wezen. De eenige, die de Minis ters bijviel was Mr. Kor- ten horst (R.-K.) Vol gens hem kon men thans best het bedoelde full dress debate houden. De Kamer moest inzien, dat zij op het gebied van ta riefsvoorschriften geen wetgevende, doch alleen een controleerende taak te vervullen had. Zou men er geen genoegen mee ne men, dat voortaan art. 1 der Tariefsmachtigïngswet gebruikt zou mogen worden om vast bij Kon. besluit matig bescher mende tarieven in het leven te roepen, dan zou den er honderden contingenteeringen moeten volgen en nu gaf spr .aan het eerste stelsel de voorkeur. Minister De Wilde pleitte er voor het ser vituut, dat in 1934 op art. 1 der Tariefmachti gingswet gelegd was, op te heffen. Sedert dat jaar had de tijd niet stil gestaan en thans acht de Regeering wijziging der Tariefwet onver mijdelijk. Maar dan moet zij dat kunnen doen op dusdanige manier, dat zij z.g.n. vooxinvoe- ren zal künnen tegengaan. Het systeem, door de Regeering aanbevolen, was verreweg het eenvoudigste en zeker beter dan b.v. hanteering op groote schaal van de bevoegdheden, welke de crisisinvoerwet verschaft. Trouwens, in het buitenland placht men hetzelfde veelvuldig te doen. „Daar doen ze soms zulke vreemde din gen", interrumpeei-de de heer v. d. Tempel (s.-d.), waarop de minister zeide: „Ook wel eens goede dingen". Mr. De Wilde ontkende, dat het de bedoeling was de Kamer in een dwangpositie te brengen. Het ging hem alleen maar om de vraag hoe het door het Kabinet beoogde doel te bereiken was, d.w.z. invoering van een protectionistisch tarief, zonder dat we eerst, doordat men te voren al weet wat er zal komen, door overmatigen in voer overladen worden. Wil echter de Kamer er niet toe meewerken het servituut van 1934 op te heffen zoo gaf de bewindsman te verstaan dan zal de Re geering zich natuurlijk moeten beraden over wat haar dan te doen staat. Tenslotte merkte hij nog op, dat bij iedere wijziging van het ta rief natuurlijk ook wel bepaalde belangen ge schaad worden. Daarom moet het ook niet te veel gedaan worden, zoo zeide hij, en terwijl hij deze woorden uitsprak tikte hij zijn ambt genoot Steenberghe, die lachte als een boer, die kiespijn heeft, onder groote vroolijkheid van de Kamer, vaderlijk-vermanend op den schou der! Ook deze bewindsman deed nog een duit in het zakje. Hij merkte o.m. op, dat men bij ma tig beschermende rechten nog niet terstond aan autarkie hoeft te denken, dat onze Regeering eveneens gaarne zal meewerken aan elke ern stige poging in de richting van verruiming van vrijer handelsverkeer, maarde werkelijk heid geeft geen reden voor al te groot opti misme in dezen. We vernamen verder, dat de Regeering geen dictatoriale neigingen koestert, de Kamer niet wil intimideeren enz. enz., doch men diende tenslotte wel te bedenken, dat de handel altijd nog vlugger is dan de snelst wer kende Kamer en daarom was het door de Re geering voorgestane stelsel toch heusch ge- wenscht. Langs den omweg van contingentee- ring (systeem dat bovendien als een bot mes werkt) wil de Regeei-ing niet gaan, doch langs dien, welke logisch is. Bij de replieken, waaraan nu ook Mr, Jo ekes (v.-d.) deelnam bleek duidelijk, dat men zich bleef verzetten tegen het verlangen van de Regeering om ook maar eenigen band te leggen tusschen aanneming van het aanhan gige wetsontwerp en een principieele beslissing over wijziging in onze handelspolitiek. Dat laatste kon over eenige weken mogelijk ge beuren, als het Kabinet inet behulp van de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I de Ka mer nader omtrent de gekoesterde voornemens zou hebben ingelicht. Dan ware een princi pieel deugdelijk voorbereid tariefsdebat moge lijk, maai- nu is dat uitgesloten en daarom dient nu de door de Regeering verlangde toestem ming bij voox-baat achterwege te blijven. Aldus de zienswijze, niet slechts door den v.-d. woord voerder, maar eveneens door den heer Schou ten en door andere sprekers, kenbaar ge maakt. De replieken liepen nog niet af, want de voorzitter sloot op een vx-oeg uur; vermoe delijk omdat de Regeering zich ook nader wil beraden! E. v. R. Ook voor Uw jongens een mooie collectie! HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv. Ingez. Med.) /SE&n, Echt Let op Secjert eeuwen het onovertroffen jj middel bij mnerV H o est en Ve rk o u d H e i d (Adv. Ingez. Med.) EERSTE KAMER. DEN HAAG Donderdag. Den ganschen dag had de Eerste Kamer noo- dig om zich te uiten over het wetsontwerp in zake de electx-iciteitsvoorzieninA. zoodat de mi nister pas V r ij d a g aan het woord kan ko men. Aan bestrijders ontbrak het niet. Met name bleek de heer Blomjous (R.-K.) sterk tegen het voorstel gekant te zijn terwijl voorts o.m. ook de heer In 't Veld (s.-d.) lang niet geest driftig gestem dwas. Laatstgenoemde, die even als de heer TerHaar (c.-h.) aan een energie- raad boven een electx-iciteitsraad de voorkeur geeft, keurde wat vóór hem de heer Blomjous al had gedaan de machtsdelegatie, welke in dit ontwex-p is neei-gelegd, ten eenen male af. Het kwam er z.i. tenslotte op neer, dat het doodvonnis wordt uitgesproken over tal van kleine distributiebedrijven, met name in Noord- Holland. Zijn stem zou spr. laten afhangen van de beantwoording van zijn vraag, of de minis ter het ideaal eerst bereikt acht. als alle distri butiebedrijven om hals zijn gebracht de voor zitter meende dat „om hals bi-engen" door een sierlijkere uitdrukking vervangen kon worden of kunnen ze ingeschakeld blijven? Als we nog hebben aangestipt, dat zoowel de heeren De Zeeuw (s.-d.) als v. Citters (a.-r.) zich overtuigd toonden van het nut van deugdelijke keuring en dat de heer Janssen (R.-K.) aan centrale regeling de voorkeur gaf, zij vermeld, dat de heer Blomjous (R.-K.) van ooi-deel was, dat, als dit ontwerp wet wordt, straks geen provinciaal- geen ge- KOOPT TIJDIG UW KANS BIJ DE BEKENDE (Adv. Ingez. Med.) Drukke luchtdienst op Praag. Toestellen steeds volgeboekt. Nog steeds is het normale verkeer tusschen Tsjecho-Slowakije en de omi-ingende landen niet hersteld. Wel bestaan er eenige spoor verbindingen, bijv. via Pressburg, doch hierbij treden nog groote vertragingen op, terwijl de reizigers te voet de grens moeten overschrij den. Het vliegtuig vormt daarom op het oogen- blik de eenige geregelde verbinding met Praag. Uiteraard bestaat er daardoor een groote belangstelling voor de vliegtuigen, welke de diensten op de Tsjechische hoofd stad onderhouden. Het traject Weenen— Praag, dat de K.L.M. bevliegt als étappe van haar dienst Londen-RotterdamMidden Europa, is dan ook voortdurend volgebokt. terwijl dagelijks tientallen passagiers moeten worden afgewezen. Het zijn voornamelijk in September uitgewezen Duitschers en Tsjechen die nu terugkeeren en tal van passagiers, die in normale omstandigheden de reis op andere wijze zouden hebben gemaakt, ondergaan nu hun luchtdoop. Zoodra een regeling tot stand is gekomen, die aan een aantal naar Praag gevluchte Sudeten-Duitschers de emigratie naar West-Europa toestaat, zullen waar schijnlijk extra vliegtuigen worden ingezet om dit vervoer snel en zonder moeilijkheden te doen plaatsvinden. Ook voor goederenvervoer is de luchtweg op het oogenblik nagenoeg de eenige moge lijkheid. Honderden kilo's vracht worden dagelijks van Rotterdam naar Praag ver voerd. Zoo groot is het vrachtaanbod, dat een groote Nederlandsche industrieele onderne ming Dondei-dag een speciaal vliegtuig heeft gecharterd om haar goedex-en naar Praag te zenden. De Douglas D C 2 „Nachtegaal", speciaal ingericht voor den nieuwen vracht- dienst op Londen, vertrok ter uitvoering van deze opdracht Donderdagochtend volbeladen van Waalhaven naar Tsjecho-Slowakije. NOODWEER IN HET DJOKJASCHE. SEMARANG, 20 October (Aneta-A.N.P.) Dinsdagmiddag is de plaats Goenoengkidoel (Djokja) door een windhoos geteisterd. Hier bij zijn 67 huizen ingestort, een meisje van twee jaar werd gedood, een man en twee vrouwen zijn zwaar gewond. OVERDRRACHT VAN HET COMMANDO VAN HET VLIEGKAMP DE KOOY. DEN HELDER. 20 October. Op het vlieg kamp De Kooy heeft vanochtend kolonel K van Aller het commando overgedragen aan den nieuw benoemden commandant, kapitein luitenant ter zee J. W. G. van Hengel. Crematie van Karl Kautsky. Buitenlanders mochten niet spreken. Honderden waren Donderdag op Westerveld aanwezig, toen de auto met het stoffelijk overschot van Karl Kautsky, met vele kransen bedekt, arrivieerde. Door een haag van belangstellenden werd de baar, die gedekt was met de vlag der S. D A. P., naar de aula gedragen. Voorop liepen vertegenwoordigers van de afdeelingen van de S.D.A.P. en de moderne vakbeweging uit de gemeente Velsen, die omfloerste vaandels meedroegen. Onder degenen, die in den stoet volgden, zagen wij vele bekenden uit de socialistische internationale en uit de S.D.A.P. in Neder land. Zoo waren o.a. aanwezig de heeren Louis de Brouquère en Friedrich Adler. voor zitter en secretaris van de S.A.I.. Emile van der Velde, Kamiel Huijsmans, Koos Vorrink. voorzitter en C. Woudenberg, secretaris der S.D.A.P., ir. J. W. Albarda, voorzitter van de Kamerfractie der S.D.A.P., E. Kupers. voor zitter van het N.V.V. Er waren bloemstukken o.a. van de socia listische arbeiders in Nederland, Denemarken, Zweden en Letland, alsmede van de Sozial Demokratische Partei Deutschlands. Ir. Albarda herinnerde als eex-ste spreker er aan, dat in de te Brussel gehouden ver gadering van S.A.I. Louis de Brouquère be wogen worden van eerbied en dank heeft ge wijd aan den grooten mensch, die Kautsky was De executieve der SA.I. is gedurende dè ge- heele vergadering van de gedachte aan Karl Kautsky vervuld gebleven. Gaarne zou de voorzitter der S.A.I. ook hier de tolk van allen zijn geweest. Met schaamte moet spreker zeg gen. dat dit niet veroorloofd werd. Uitvoerig schetste spreker het vele werk. dat de over ledene in het belang der socialistische arbei dersbeweging heeft gedaan en wees ten slotte op het tragische einde van dezen grooten strijder en theoreticus als banneling "in een vreemd land. In de Duitsche taal richtte spr. eenige woorden tot mevrouw Kautsky. De heer Koos Vorrink sprak namens de S.D.A.P. in Nederland en als vertegenwoordi ger „dier honderdduizenden, die in" den geest met ons vergaderd zijn, maar die niet hier konden komen en wier stemmen niet luid en klaar konden klinken". Ook deze spreker richtte zich met eenige gevoelvolle woorden tot mevr. Kautsky. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door den heer Sam de Wolff, die den banne ling gedurende geruimen tijd gastvrijheid heeft verleend. Terwijl de organist het lied „Aan de strij ders" ten gehoore bracht, werd de baar neer- gelaten. meentelijk of particulier electriciteitsbedrijf van zijn bestaan meer zeker zal zijn. Tenslotte zij er gewag van gemaakt, dat Mr. v.Vesse m (nat.-soc.) die al verschillende malen het woord dictatoriaal in zijn mond had genomen, zich door den voorzitter het woord ontnomen zag, toen hij dezen van dictatoriaal optreden be schuldigd»? E. v. R. WILLEM MENGELBERG ONDERSCHEIDEN In het kader van de „Noordsche week" heeft de rector van de Hansische universiteit te Hamburg, prof. ,dr. Rein, in tegenwoordigheid van talrijke vertegenwoordigers uit de Noord sche landen den Zweedschen dichter Verner von Heidenstam de z.g. „Hansische Henrik Steffensprijs" van 1938 toegekend. Aan Prof. dr. Willem Mengelberg werd de „Hansische Rembrandtprijs" voor 1938 verleend en aan den Engelschen dichter John Masefield de ..Hansische Shakespeareprijs" voor 1938. Aan den Duitschen dichter Hans Friedrich Blunck werd de eerepenning der universiteit overhan digd. Vereeniging voor Koeltechniek bestaat 30 jaar Prof. De Haas tot eere-lid benoemd. Onder voorzitterschap van prof. dr. W. H Keesom werd hedenmorgen in het Kamerlingh Onnes laboratorium te Leiden de 54ste alge- meene vergadering der Nederlandsche vereeni ging voor koeltechniek gehouden. Bij de mededeelingen van het bestuur richt te de voorzitter een speciaal woord tot zijn collega, prof. dr. W. J. de Haas, die het vorige jaar aftrad als algemeen voorzitter der ver eeniging. Het bestuur, aldus spr., heeft gemeend vol komen in den geest van de vereeniging te han delen, door aan de leden-het voorstel te. doen, prof. De Haas tot eerelid te benoemen. De vergadering betuigde hiermede unaniem en bij acclamatie haar instemming. Spr. bood hierop prof. de Haas de betref fende oorkonde aan. Naar aanleiding van het feit, dat het thans dertig jaar geleden was, dat de vereeniging werd opgericht, hield pi-of. Keesom vervolgen? een herdenkingsrede. Het historisch concert van de H. O. V. De voorbereidingen in vollen gang. HAARLEM, Vrijdag. Voor het eerste Feestconcert dat de Haar- lemsche Orkestvereeniging onder leiding van Marinus Adam. Dinsdag a.s. zal geven, is reeds groote belangstelling. Na een gedwongen rust van zes weken, is het orkest weer aan het repeteeren. De nieuwe Concertmeester Gijs Beths heeft z'n plaats in het orkest ingeno men. Deze bekende violist heeft eenige malen solo gespeeld bij de H.O.V. en in 't Utrechtsch Orkest en ook bij het V.A.R.A.-orkest was hij een zeer gewaardeerde kracht. Ook is hem de eer te beurt gevallen, aangezocht te wor den. de concerten onder Toscanini mede te spelen. De H.O.V. heeft in hem een waardig plaatsvervanger gevonden, van den scheiden den concertmeester Hans Bijvanck. Het Historisch concert belooft zeer interes sant te worden. Niet alleen door de te spelen werken, maar ook door de wijze van uitvoeren. Het orkest in 1813 (de Schutters) en het pu bliek uit dien tijd zullen ten tooneele ver schijnen. Origineele marschen voor de Schutterij en werken van Ludwig von Beethoven gecompo neerd voor die bezetting zullen worden uit gevoerd. Het tweede programma-deel heeft een ge heel ander karakter, doch belooft even inte ressant te worden als het eerste; het speelt n.m. in 1838. Er is gebruik gemaakt van de beschrijving van „Het Concert" uit Hildebrand's „Camera Obscura". De familie Kegge en de fat Van der Hoogen, die in dit gedeelte een belangrijke rol spelen, zullen ten tooneel verschijnen. Het orkest en publiek zullen de costumes uit dien tijd dragen. Uitgevoerd zal worden de symphonie in e kl. terts van Joh. Verhulst, waarvan de eeste drie deelen worden ten ge hoore gebracht. Henriëtte Kegge speelt tusschen het eerste en het tweede gedeelte twee piano-soli. Tus schen het tweede en het derde gedeelte worden een paar hoorn-soli door Wassilow Karpoff ten gehoore gebracht. Na het derde gedeelte wordt het solistisch gedeelte be sloten met twee soli voor tenor en orkest. Het verheugt het bestuur der H.O.V., Jac. van Kempen bereid gevonden te hebben aan dit bijzondere concert z'n zeer gewaardeerde medewerking te verleenen. Het orkest speelt daarna nog de vierde satz (finale) van de symphonie en tot slot de Jubel-ouverture van C. M. von Weber, Tilly Sylon is reeds met een 35 tal dames en heeren. waaronder zeer goede bekende uit ons Haarlemsch muziekleven aan het repe teeren. De costumes worden geleverd door den bekenden costumier André Helsloot en het kapwerk wordt verzorgd door André Steen- man, beiden uit Amsterdam. zal moeten worden betaald. Wijziging motorrij tui gen wet aanhangig gemaakt. Rijk rekent op een opbrengst van 800.000. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet. D regeering wijst hierin op het feit. dat een steeds stijgend aantal motorrijtuigen van Dieselmotoren wordt voorzien, welke motoren niet met benzine, doch met niet aan belas ting onderworpen olie worden gedreven. Reeds thans wordt hierdoor een bedrag van ongeveer 2'2 millioen gulden aan de schatkist onttrokken, welk bedrag in de naaste toekomst nog aanmerkelijk zal stijgen. Ten einde deze bevoorrechting van gebrui kers van Dieselmotoren boven de gebruikers van benzine op te heffen, stelt de regeering voor om de motorrijtuigenbelasting te ver dubbelen voor alle motorrijtuigen, die voor zien zijn van andere dan benzinemotoren. Dat deze extra heffing matig kan worden genoemd, blijkt volgens de regeering uit het feit, dat de daaruit voortvloeiende verhoo ging van de motorrijtuigenbelasting voorloo- pig niet meer dan f 800.000 per jaar zal be dragen. Voorts stelt de regeering in uitzicht een zoo danige wijziging van de omzetbelastingwet, dat voor de berekening van de ingevolge die wet te heffen belasting, zoowel ten aanzien van ingevoerde als van de hier te lande ver vaardigde benzine, het krachtens de benzine belastingwet geheven bijzonder invoerrecht ad f 8,60 per 100 K.G. met een accijns gelijk gesteld wordt, hetgeen dan zal medebrengen, dat in de waarde der benzine waarvan de omzetbelasting en haar equivalent geheven wordt dit bedrag van f 8,60 niet meer begre pen behoeft te worden. Het automobielverkeer als geheel be schouwd zal door deze combinatie van extra heffing en belastingverlaging met meer dan een half millioen gulden worden ontlast. Eerc-promotie van minister J. J. C. van Dijk. Donderdagmiddag heeft in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam de promotie plaats gehad van den minister van defensie, den heer J. J. C. van Dijk tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid, welke onderscheiding den minister is toegekend door den senaat der Vrije Universiteit te Amster dam, welke hoogeschooï Donderdag haar stich tingsdag herdacht. Nadat de promotor, prof. mr. V. H. Rutgers den minister de doctorsbul had overhandigd, kreeg dr. van Dijk gelegenheid uiting te geven aan zijn groote erkentelijkheid jegens den se naat in het algemeen en jegens de faculteit in het bijzonder voor de onderscheiding, die zij hem waardig hadden gevonden. Dr. van Dijk merkte daarbij op, dat men hem geen grootere onderscheiding had kunnen verleenen. Zulks temeer, omdat de promotie ls gebeurd aan de universiteit, waarmede spr. reeds met zeer nauwe banden ls verbonden. Door deze voor spreker zoo bijzondere «beurtenis zijn deze banden nog nauwer aangehaald. Dr. van Dijk eindigde zijn korte toespraak met woorden van dank en waardeering tot zijn promotor en persoonlijk vriend, professor Rutgers. Vervolgens heeft de rector-magniflcus, prof. dr. J. F. Koksma, den minister geluk gewenscht waarna de plechtige zitting werd gesloten. De correcte Engelschman. Na twintig jaar betaald. Het was wel een zeer zeldzaam staaltje van gentlemanlike optreden van een Engelschman dat de belastingdienst te Bandoeng onlangs heeft ondervonden, een geval waar genoemde dienst begrijpelijkerwijze hoogst verbaasd over was. schrijft de Bandoengsche corres pondent van het Bat. Nbld. Deze dienst heeft van dezen Engelschman een brief ontvangen, waarin hij meldde, dat !hij onder anderen gedurende de oorlogsjaren in het ressort Bandoeng van de inspectie van financiën woonachtig was. dat hij in 1918 naar zijn land was teruggekeerd en dat hij thans, na twintig jaar. bij het nazien van oude papieren een stuk aantrof van den belasting dienst. waaruit hem gebleken was. dat hij nog een belastingschuld aan het Neder- landsch-Indische Gouvernement had van bijna zeshonderd gulden. De Engelschman, die. wanneer wij ons niet vergissen, als plan ter werkzaam was bij de P en T.-landen, voegde bij zijn brief een chequé in ter grootte van het genoemde bedrag, met het verzoek om hem. indien hij eventueel nog meer be lastingschuld had. daarvan In kennis te wil len stellen opdat hij dan ook het resteerende alsnog zou kunnen voldoen. De chèqué is in dank aanvaard, hetgeen hem is medegedeeld geworden, met de ver melding. dat hij volgens de belastingadmini stratie geen schuld meer aan het Neder- landsch-Indische Gouvernement had PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE. 's-GRAVENHAGE. 18 October. Z.K.H. Prins Bernhard heeft hedenmiddag de ge wone vergadering van den Raad van State bijgewoond. In deze vergadering werd de Commissaris van de Koningin van de pro vincie Friesland, mr. P. A. V. baron van Ha- rinxma thoe Slooten beëdigd als staatsraad ia buitengewonen dienst. Rotterdam tegen Schiphol als centraal vliegveld. Het Rotterdamsche vliegveld-comité deelt mede. dat bij zijn werkzaamheden is gebleken, dat ofschoon In het algemeen aan een inter nationaal vliegveld in de onmiddellijke nabij heid van Rotteixiam de voorkeur wordt ge geven, toch grootere bevolkingsgroepen dan aanvankelijk werd aangenomen, zich kunnen vereenigen met den aanleg van een centraal gelegen vliegveld voor het Westelijk gedeelte van Nederland. Concentratie van het internationaal lucht- vaartverkeer op het excentrisch gelegen vliegveld Schiphol wordt unaniem nimmer aanvaardbaar geacht.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5