dierenmishandeling dc Mekc kwaliteit! TREFFERS VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Ernsfig geval van Paard met stok geslagen. Officier eischt 6 maanden. Voor de Haarlemsche Rechtbank is gisteren een ergerlijk geval van die renmishandeling behandeld. Een 47- jarige landbouwer uit Haarlemmerliede werd er van beschuldigd, dat hij een paard zoo met een groot stuk hout op den kop had geslagen, dat het beest dood was gegaan. Een 20-jarige landbouwer had van een na burig veld gezien, dat het paard met kluiten zand was gegooid. Ook het slaan van het beest had deze getuige duidelijk kunnen waar nemen. Na het slaan was het paard neerge vallen. Drie personen, de verdachte, zijn zoon en een knecht, stonden om het dier heen. Wie er geslagen had kon de getuige niet met zeker heid zeggen. De verdachte vertelde, dat het paard wei gerde een rol te trekken. Daarop heeft ver dachte met een stuk touw geslagen. De ver dachte had toen getracht het paard op zij te laten gaan doch toen was het beest omge vallen waardoor de boom van het span los was geraakt. Na den val is het paard niet meer opgestaan. Ook een 28-jarige landarbeider uit Lisse die op het land in de nabijheid werkte had de mishandeling gezien. Pres.: Op welk moment werd uw aandacht nu getrokken? Get.: Toen de landbouwer het paard sloeg, eerst met een touw en later met een stuk hout. Pres.: Hebt U wel eens eerder gezien, dat hij zijn paarden sloeg? Get.: Nee, den verd. zelf heb ik dat nooit zien doen, wèl zijn personeel. Hij had veel lastige paarden. Een 58-jarige paardenknecht had de mis handeling die op 2 Juli gebeurde, eveneens gezien. Deze getuige had ook waargenomen, dat dat verdachte zelf geslagen had. De volgende getuige, die eveneens op het land aan het werk was geweest, meende, dat Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsverte- ST ~G~7~ Bf VflB ring U pijn bezorgt, ligt de «K oorzaak hiervan meestal in een teveel aan zuur in Uw Vfl maag. Weet U, dat dit zuur SÖBr^. zoo krachtig is, dat het een flngF :.f| gat zou kunnen branden KSp' -v." in een dik pluche vloer- kleed? Dit is bewezen door jjfff? -y&Êi fdfr1 scheikundigen. Zij drup- pelden wat zoutzuur (wat f dezelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar- pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat OrtatnteU foto ..n van 15 c.M. Indien dit «-«r reeds het geval is met een m"B'u pluche vloerkleed, zult U zich kunnen voor stellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor een onmiddellijke uit werking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsvertering krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door over tollig zuur koop dan dadelijk een pak Di gestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pas tilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40 per pakje en 1.25 per groot pak. (Adv. Ingez. Med.) het paard waarschijnlijk met een lemoenboom en niet met een sparretje was geslagen. Als getuige a décharge verscheen hierna voor het getuigenhekje de echtgenoote van een knecht, die bij den verdachte werkte. Deze getuige had wel gezien, dat het paard met een stuk touw was geslagen maar ze had niet geconstateerd dat er ook met een houten paal geslagen was. Een der rechters: Hebt U er den heelen tijd naar gekeken. Get.: Ja. Pres.: Dus U hebt niet gzien. dat verd. het paard met een stok sloeg? Get.: Nee, dat heb ik niet gezien. Pres.; Denkt u aan het gewicht van den eed? Get.: Jawel, ik ben hier niet gekomen om een meineed af te leggen. Ook de volgende getuige a décharge was de vrouw van een der knechts van verdachte. Pres.: Hebt U gezien dat het paard stok slagen kreeg? Get.: Ja. Pres.: Heeft het paard die klappen op zijn kop gekregen? Get.: Dat heb ik niet goed gezien. De 45-jarlge landarbeider, die bij het paard had gestaan en in dienst was van den ver dachte werd vervolgens gehoord. Pres.: Wilde het paard niet loopen? Get.- Nee. Pres.: Heeft het toen eenige klappen gehad. Get.: Ja, de baas heeft het met een touw geslagen. Pres.: Is het paard met een stok geslagen? Get.: Jawel maar niet op den kop. Pres.: Vier getuigen hebben gezien, dat het paard met een stuk hout op den kop is ge slagen. Get.: Dat heb ik absoluut niet gezien. Pres.; Daar kan nog wel eens een meineed uit komen uit deze zaak. Meineed. De Officier vindt het beter, dat de zaak wordt geschorst, daar de getuige kennelijk een meineed pleegt. Misschien wil hij later op den middag zijn verklaringen nog herroepen. De president vindt hiervoor echter geen aan leiding. De Officier verzoekt nu een acte van proces verbaal op te maken, waarna de president den getuige nog eens ondervraagt. Deze blijft echter bij zijn verklaring, dat het paard niet op den kop was geslagen. Het dier was ten slotte gaan draaien en steigeren waarna het was gevallen. Nadat de rechtbank in raadskamer was gegaan deelde de president mede, dat tegen den getuige een vervolging wegens meineed zal worden ingesteld. De Officier vond, dat verdachte de klok weer heeft teruggezet. Een dergelijke mishan deling is van een primitieve wreedheid, waar voor geen verontschuldiging te vinden is. Er bestaat geen reden om te twijfelen aan de juistheid van de getuigenverklaringen. Een der veldwachters uit Halfweg, die een bijzon der nauwgezet onderzoek heeft ingesteld, heeft zélf door een reconstructie kunnen constatee- ren, dat de waarnemingen van de gefcigen zeer scherp konden zijn. Wat de verdachte gedaan heeft is zonder redelijk doel geweest. We hebben hier een voorbeeld van dierenmishandeling zooals ge lukkig maar zelden voorkomt. Spr. eischte tenslotte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. dr. A. F. H. Schreurs, wees erop, dat ook de verdachte dierenmishan deling verafschuwt. De verdediger betreurde het zeer, dat er een incident met den getuige a décharge heeft plaats gevonden. Deze ge tuige is absoluut een eerlijk man, die niets dan de waarheid sprak. De getuigenverklarin gen kloppen niet. Op een afstand van 259 Meter kan men niet zien of er met een dikken paal of met een dun sparretje is geslagen. Verdachte heeft niet de bedoeling gehad mis handeling te plegen. Met klem drong spr. op clementie aan. De president bepaalde de uit spraak op 3 November. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 22 OCTOBER 1938. Progr. I. Hilversum 1. Progr. n. Hilversum 2. Progr. III. Keulen 8.00; Parijs Radio 9.20; Diversen 12.05: Ned. Brussel 12.20; Keulen 1.30: Pauze 2.502.55; Fransch Brus sel 2.55; Keulen 3.20; Diversen 5.20—5.35; Fransch Brussel 5.35; Ned. Brussel 6.20; Keu ren 7.50; Fransch Brussel 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20 10.35; London Regional 10.35; Droitwich 11.20; London Regional 12.10; Droitwich 1.05; London Regional 2.50; Fransch Brussel 4.20; Droitwich 5.20: London Regional 9.45: Ned. Brussel 10.20; Droitwich pl.m. 10.30. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen; 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekpro gramma; 8.00—12.00 Diversen. „IK HEB DEN GRAAF VERMOORD". Zaterdag 22 October a.s. geeft de N.V. Het Residentietooneel, directeur de heer Dirk Ver beek, in den Stadsschouwburg te Haarlem de eerste voorstelling hier ter stede van „Ik heb den graaf vermoord", een crimineele puzzle van Alec Coppel, een spannend en geestig de tective-stuk. De regie berust bij Johan de Meester. De vertaling is van mevrouw Werumeus Buning. Medewerkenden zijn: Adolphe Engers, Paul Steenbergen, Piet Bron, Johan de Meester, Mimi Boesnach, Mieke Flink-Verstraete, Jan C. de Vos, Joelde Broedelet, Guus Oster, Henk van Buuren, Alex Pola, Evert Burema. Het décor is ontworpen door Johan de Meester en uitgevoerd door Willem Deering. 0 land van mest en mist van kille, nare regen! Wie Rheumalana kent, die kan er heel goed tegen! Want Rheumalana Lakens houden U *s nachts heerlijk warm, terwijl U toch geen benau wende vracht dekens noo- dig hebt. Bij rheumatische aandoeningen een uit komst! Geschoren tlanel, dus geen lastvan kriebelen- ANJAARD - BORNE (Adv. Ingez. Med.) NED. PHILAT. VEREEN. „OP HOOP VAN ZEGELS". Bovengenoemde vereeniging houdt een alg. ledenvergadering op Vrijdagavond 28 October. De agenda vermeldt o.a.: „Van het Duifken tot den Pelikaan" (historisch overzicht van de post verbindingen NederlandNed.-Indië), lezing met lichtbeelden door den heer J. D. van Brink Arnhem, hoofdredacteur van Het Nederlandsch Maandblad voor Philatelie. A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf 1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel, - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld „Kindervacantiekolonie en tuberculose" de heer J. Bos geb. te St. Jacobi-parochie; geslaagd voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde (F) de heeren G. Krijt en K. A. Fischer. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Sme- destraat, uitsluitend tusschen 1113 uur). Armband. Soelaart. Slamatstraat 13. Bril in doos A. v. Tol. Kepstraat 6 rd. Stalenboek voor behangselpapier. J. Wensing, Rozenpriëelstr. 10. Bril in étui. C. J. Staritsky, Leidschevaart 556. Kerkboek. Thoolen. Kedoestraat 22. Duim stok. J. Rademaker. 'Acaciastraat 69. Etui in houdende postzegels, S. Molenaar, Jan de Braystraat 8. Een paar handschoenen, bureau v. politie, Smedestraat 9. Armbandhorloge, J. Smink, Jan Evertsenstraat 37. Jurkje. Zaagsma, Jan v. Walréstraat 4. Kat, v. Santen, Stoofsteeg 6. Twee portemonnaies, Bureau v. politie, Smedestraat 9 Portemonnaie met in houd. Bureau v. Politie, Smedestraat 9. Rijwiel- belastingplaatje, C. v. d. Broek, Dr. Leysstraat 66. Riem met sleutel, F. v. Woning, Godfried v. Bouillonstraat 45. Jongensschoen, C. J. Sta ritsky. Leidschevaart 556. Zakdoek, H. Taconis, P. de Hoogstraat 24 (Heemstede). Postwissel, Bureau van Politie, Smedestraat 9. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF (Openbare Leeszaal en Bibliotheek) AANWINSTEN Godsdienst. Haitjema. Het ambt van ouderling. Kooistra. Rondom het leven en den arbeid van Amalie Sieveking. Salomonson. De nieuwe dienstregeling; be knopte reisgids voor het leven. Rechtswetenschappen. Noyon. Het wetboek van strafvordering. Opstellen, Drie bekroonde, over huwelijks wetgeving. Simons, Leerboek van het Nederlandsche Strafrecht. 6 dr. WYNHOLDS. Wettelijke regeling van het particuliere bankbedrijf. Letterkunde. Merode, De, Kaleidoscoop. Munteano. Panorama de la litterature rou- maine contemporaine. Roland Holst-van der Schalk. De vrouw in het woud. Vermeylen. De Vlaamsche letteren van Ge- zelle tot heden. Nederl. en i. h. Nederl. vert. Romans. Kick, Dagloners. Lewis. Ouders in opstand. Mitchell. Gejaagd door den wind. 1. Vuur over land. 2. Als een vlam in den storm. 3. Het zaad ontkiemt. Stjernstedt, Juffrouw Liwin. Zernike, Elisabeth En toen besloot de Koning om zijn vrouw 's nachts te bespieden. li In werkelijkheid was hij klaar wakker, angstig lettend op elk Dien avond ging hij slapen. Maar hij deed échter alsof hij sliep. gerucht. En weldra moest hij merken, dat Elize zachtjes opstond en zich verwijderde. Eiken nacht herhaalde zich dit. En telkens ging de Koning zijn vrouw zachtjes achterna, om te merken, dat zij naar het speciaal voor haar ingerichte vertrek ging. lederen dag versomberde zyn gezicht. En het werd Elize, die dit wel zag, maar er de oorzaak niet van wist, bang te moede. Steeds dieper voelde zy de smart om haar broers. Als zij aan hen dacht, begon zij te schreien. Haar tranen vielen op het Koninklijk fluweel en purper, bleven daar als even veel diamanten op liggen, zoodat iedereen, die dit Koningin wenschte te zijn. Intusschen werkte zij vlijtig 's nachts aan de pantserhemden. enbrandnetels had zij niet meer. Weer zou zij dus den angsti- En tenslotte waren er tien gereed. Toen was het vlas echter op gen tocht naar het kerkhof moeten maken, om het begeerde te verkrijgen en haar werk te voltooien. (Wordt vervolgd). "ANTON HONING ANTON HUNINK, DEVENTER (Adv. Ingez. Med.) Je ff ris de Detective door JAAP STIGTER. JEFFRIS, particulier detective, die totnog toe weinig met misdadigers had uit staande gehad, lag zachtjes grinnekend in zijn versleten roode fauteuil. Er was zooeven een elegant heer in dit ver trek geweest, die met klem een beroep had gedaan op zijn speurderstalenten. Het was een lang en gewichtig gesprek ge worden, waarbij Jeffris, in gepeins verzonken, de eene sigaret na de andere gerookt had. Hij vond de kwestie heel simpel, had hij aan het slot van de conferentie te kennen gegeven. Hierna had hij dankbaar en met veel buigingen een stapeltje bankpapier aangenomen en was nog wat gewichtig met zijn eigenaardige korte beentjes door het vertrek gaan ijsbee- ren. Toen hij den klant uitliet, zei hij met. klem: „U kunt op mij rekenen. Ik ben een man in wien u onbeperkt vertrouwen kunt stellen". Hij moest de gangen van een man nagaan, die zijn schuldeischers trachtte wijs te maken dat hij de spreekwoordelijke kikker was, waar van geen veer en te plukken vielen. Maar men meende reden te hebben, aan de juistheid van deze bewering ernstig te twijfelen. Jeffris, een klein mannetje met een boos aardig uiterlijk, gekleed in een slobberig col- bertcostuum, begon na een poosje weer zijn rommelig vertrek op en neer te drentelen. Op het wrakke schrijfbureau vormden stapels vergeelde kranten een waren chaos, terwijl op het tafelblad van alles en nog wat verstrooid lag van eindjes sigaar en afgebrande luci fers tot fleschjes vlekkenwater toe. Voor het raam, op welks vensterbank een heele serie verdroogde geraniums stond, bleef Jeffris in eens staan, legde het hoofd iets in den nek en zei met licht-omfloerste stem: „Eindelijk een opdracht Hierna begon hij zijn schrijfbureau over hoop te halen, waarbij groote stofwolken om hoog dwarrelden. Na een poosje hield hij een lijvig boekwerk in zijn handen, op welks om slag met donkerroode letters stond: „Hoe word ik een goed detective?" Hij liet den wijsvinger over het eerste blad, waarop de inhoud vermeld stond, van boven naar beneden glijdennagaan en bespie den van personenpag. 80 Weldra las hij hardop de volgende vetge drukte regels: „Bewaar tusschen den persoon, dien gij achtervolgt en u een vrij grooten af stand, mits de straat of weg waarop gij u be weegt, recht is en weinig verkeer heeft. Neem een ongedwongen houding aan of ga, voorover gebogen in een tijdschrift lezen. Tracht u niet te verbergen, indien de persoon, dien gij achtervolgt toevallig omkijkt. Is er een druk verkeer en bestaat de kans, dat de be trokken persoon onverwachts in een zijstraat verdwijnt, kort dan den afstand zeer sterk in en kijk aanhoudend naar den grond. Bent u er zeker van, dat de andere argwaan gekregen heeft en uw gelaat scherp opgenomen heeft, wandel hem dan met een onbewogen gezicht voorbij en ga het een of ander restaurant binnen. U gaat hem dan een der komende dagen in een vermomming weer achterna. (Zie voor vermommingen pag. 125)". Jeffris glimlachte: „Ziezoodat komt in orde. In elk geval zal ik dat boek maar meenemen Een half uurtje later zag Jeffris in een éta- lagekast een boekje, dat getiteld was: „Hoe kan een leek een detective herkennen?" Hij kocht het en las onder het opschrift: „Bespiedt men u?" de volgende vetgedrukte letters: „Is de weg recht en heeft hij weinig verkeer en ziet gij achter u een persoon, die een vrij grooten afstand bewaart, een ongedwongen houding heeft en zelfs nog in een tijdschrift leest, zoo is dit in hooge mate verdacht. Ver bergt hij zich niet, zoo gij omkijkt, zoo wordt dit nog verdachter. Is er een druk verkeer, zoo dat gij onverwachts in een zijstraat kunt verdwijnen en gaat hij dan vlak achter u loo pen. voortdurend naaf den grond ziende, dan kunt gij er zeker van zijn, dat gij door een detective achtervolgd wordt. Wandelt hij u ineens met een onbewogen gezicht voorbij en gaat hij het een of ander restaurant binnen, laat u dan niet misleiden. Een der komende dagen keert hij in een vermomming terug. (Zie voor het herkennen van vermommingen pag. 176) Jeffris stond als versteend. Zachtjes kreu nend en met een wezenlooze expressie in de oogen wandelde hij tenslotte naar huis te rug (Auteursrecht voorbehouden. Nadruk ver boden.) Dit zijn de succesvolle kleine ADVER- TENTIëN in het HANDELSBLAD, die in geheel Nederland worden gelezen. Toch zijn „TREFFERS" voordeelig 8 CENT PER WOORD en voor betrekkingzoekenden 5 CENT PER WOORD Een TREFFER plaatsen beteekent slagen Bijkantoor voor Haarlem Ged. Oude Gracht 9Tei 18414

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6