1 De werkloosheid dalende. VlCKS aVA?TRO-NOL BURGERLIJKE STAND. VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 H A A R E E M'S D A G B E AD UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE. Thans geringer dan sedert 1932 het geval was. Blijkens de laatste opgave van het plaatse lijk orgaan der arbeidsbemiddeling staan thans 271 werkzoekenden ingeschreven. Se dert 1932 is het aantal ingeschreven werk- loozen in denzelfden tijd van het jaar voort durend hooger geweest, zooals uit het vol gende staatje blijkt. Aantal werkloozen in de eerste helft Jaar: van October. 1931 129 1932 303 1933 344 1934 326 1935 381 1936 429 1937 310 1938 271 Sedert 1936 nam de werkloosheid dus af met 158, of 36 pet. sedert 1937 met 39, of 12 procent In verschillende bouwvakken bedraagt de werkloosheid momenteel 57. Dit aantal is gunstig beïnvloed door de vrije omvangrijke restauratie van de Nederlandsch Hervormde Kerk, waarbij een groot aantal werklieden ar beid hebben gevonden. Deze werkzaamheden zijn thans zoo goed als geëindigd en eenige vermeerdering van de werkloosheid in deze categorie is dan ook vrij zeker te verwach ten. In de bloembollen- en hoveniersbedrij ven is het aantal werkloozen in de jongste opgave als 45 vermeld. Ook dit getal is gun stig, maar ook hier spelen toevallige en tij delijke factoren een rol van beteekenis. Eenige tientallen bloemistarbeiders hebben n.l. voor korten tijd werk gevonden bij het z.g. scheuren van welland in de omgeving van den Heeren- weg. Het betreft hier een uitgebreid terrein dat in cultuur gebracht wordt als bloembol- lengrond. Ofschoon het scheuren zelf slechts korten tijd arbeidsgelegenheid schept, is deze aange legenheid van groot belang uit een oogpunt van werkverruiming. In de laatste jaren is de oppervlakte grond, die voor de bloembollencultuur in gebruik is, regelmatig verkleind. Slechts voor een zeer beperkt deel hield dit verband met den be- drijfstoestand, hoofdzakelijk was het een ge volg van de voortschrijdende stadsuitbreiding Daardoor dreigde de groote werkloosheid onder de bloemistarbeiders een blijvend ka rakter te krijgen. Op de gronden, die nu in cultuur gebracht worden, zullen weer een aantal bloemistarbeiders seizoen- zoowel als blijvenden arbeid kunnen vinden. Heeft het er door bovenstaande omstandig heden dus eenigszins den schijn van, dat het gunstige werkloozencijfer alleen aan tijde lijke factoren te danken is, daartegenover staat, dat er momenteel zoo goed als geen werk door de gemeente wordt uitgevoerd terwijl dat zeer binnenkort weer in toenemende mate het geval zal zijn. Zeer speodig zal n.l. worden begonnen met den stratenaanleg in Aerdenhout ten Westen van de Spoorbaan en ten noorden van de Zandvoortschelaan. Dit werk zal in de z.g. vierweeksche werkver schaffing worden uitgevoerd. Hierbij worden de werkloozen gedurende vier achtereenvol- •beidsvoorwaarden, dus ook tegen het loon, gende weken tewerkgesteld op normale ar- dat in de collectieve contracten is vastge legd. De gunstige ontwikkeling van het werk loozencij fer ten opzichte van het vorige jaar. die al eenige maanden aanhoudt, vindt nog geen weerspiegeling in de totale steunbedra gen. Over het tot nu toe verstreken jaar ge deelte moest vrijwel evenveel worden uitge keerd als in de overeenkomstige periode van 1937. Wel is er een aanmerkelijke beparing ten opzichte van 1936. maar bij de vaststelling van de gemeentebegrooting is daarop al vol ledig gerekend. Een meevaller op den steun- post, zooals de gemeenterëkening over 1937 gebracht heeft, zal de rekening 1938 dan ook te zijner tijd niet kunnen opleveren. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: v. Kampen, Bin nenweg 43, regenjas; Uittenbogaard, Javalaan 6. bril; Bureau van politie, ring met steentjes; H. v. Lennep, Craijenestersingel 28, beursje met inhoud; Frans Schubertlaan 48, zwarte poes; H. Huising, woonwagen H. 5087, bril; Leij, Dr. Cuijperlaan 21, paar gymn. schoenen, J. Adriaanse, Raadhuisstraat 99, schakel-arm band Gemeente-secretarie, damestasch; Helleganger, Heerenweg 205, groene muts; Rekoert, Zandvoortschealan 10, grijs onder broekje; Eggers, J. v. d. Bergstraat 24, para- pluie; v. d. Aar, Kastanjelaan 35, geruite das; De reus, Kerklaan 3, sleutel van melkkraan; Bureau van politie, kosteloos rijwielbelasting- merk; Bureau van Politie, portemonnaie; Kerklaan no. 85, pakje boordlint; Sluijter, J. v. d. Bergstraat 33, rozenkrans; Blom, Wipper plein 1, rijwielbelastingmerkv. Gelder, Bali- straat 23: Agentschap P. T. T. Jan van Goyen- straat, portemonnaie m. inh.; Zandvoortsche laan 145. hoed; A. Turkenburg, Sumatra - straat 24. sjaal, alpinomuts en sigarettenko ker; Stolpen, Rich. Holplein 12. zilveren arm band; A. v. Zijl, Zandvoortschelaan 134, mo torjekker. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. Oopgave van 14 tot en met 20 October 1938. Overleden: M. Orgemeister, weduwe van M. Johnson, oud 75 jaren, wonende te Josefstal (Oostenrijk). TRAINING BIJ KUNSTLICHT. Op het veld van de voetbalvereeniging „Zandi- voort" aan de Vondelstraat is een verlichtings installatie aangebracht, zoodat bij avond bui ten getraind kan worden met witgeschilderde ballen. Hoewel de verlichting nog niet ideaal was, bood deze manier van training toch groo te voordeelen boven de training in een zaal. JAARVERSLAG SCHOOLMELKCOMITé. Heden ontvingen wij het jaarverslag van het schoolmelkcomite over het schooljaar 19371938, waaruit wij hier het een en ander laten volgen. Op 30 April werden de enquête-formulieren naar de verschillende scholen verzonden. De bewerking van dit materiaal alsmede de Classificatie der leerlingen vergde veel tijd. O BROS reepen voor5 cent BROS ALS BESCHUIT volle in elk chocolade bij uwen winkelier of in onze verkoopfilialen en depóts (Adv. Ingez. Med.) doch op 21 Mei was men zoover gevorderd, dat prijsopgaaf gevraagd kon worden aan diverse melkinrichtingen. Door de leerlingen zou naar gelang van de draagkracht der ouders worden bijgedragen 10, l\z of 2V2 cent per kind en per liter. Nadat nog zeer vele administratieve werk zaamheden waren verricht, kwam op 7 Juni 1937 de toestemming van overheidswege om met de melkverstrekking te beginnen. Ht totaal aantal leerlingen bedroeg toen 1182 waarvan er de eerste week 603 melk op school gebruikten. In de tweede week was dit aantal reeds gestegen tot 707, hoofdzakelijk ten gevolge van de propaganda, die de kinderen zelf voor de goede zaak maakten. In de week van 2025 Juni 1938 werden ook de drie bewaarscholen ingeschakeld. Ondanks het feit, dat in de vergadering van het comité gehouden op 13 September 1937 moest worden besloten de prijzen te ver- hoogen tot resp. 12.8 en 3 ct. per liter, een noodzakelijk gevolg van de stijging van de melkprijs en een wijziging in den rijkstoeslag- regeling, bleef het getal schoolmelkgebruikers vrijwel constant. Over het schooljaar 19371938 werd door de firma Kranenburg geleverd 25961V2 liter. Door het comité werd gemiddeld ongeveer 10V2 cent per liter betaald, terwijl de bijdrage per leerling per liter gemiddeld bijna 7V2 ct. bedroeg. Van verschillende rijks instanties werd een toelage ontvangen van f 773.41 zoo dat tenslotte een batig saldo overbleef van f 6.65. HAARLEMMERMEER Goede vangst voor jeugdige visscliers. Karpers van vijf pond aan den haak. Het was gisteren een goeden dag voor de jeugdige visschers die hun vrijen tijd aan den Hoofdvaart-kant plegen door te brengen en onafgebroken naar het dobbertje turen met de hoop op goeden vangst. Strakker werd die blik, toen een van de buurjongens een ongeveer li2-jarige knaap een karper van 5 pond boven het water zwaaide en de buit zorgvuldig in een netje deed. Twee andere jongens mocht het even eens gelukken zoo'n slag te slaan. Ook zij maakten ieder een flinken karper buit. FIETSER AANGEREDEN. Gisteravond had op den IJweg een aanrij ding plaats die door krachtig remmen van den bestuurder van een vrachtauto nog be trekkelijk goed afliep. De heer S. uit Amsterdam reed op den IJweg en wilde links den weg oversteken om het erf van een boederij op te rijden. Juist op dat oogenblik naderde een vrachtauto, waarvan de bestuurder te laat bemerkte dat de fietser wilde oversteken. Hoewel de chauffeur krachtig remde, greep de auto nog juist het achterspatbord van de fiets, wat tot gevolg had, dat de fietser tegen den grond werd geslingerd. S. liep enkele schaafwonden op aan de armen en het gezicht, terwijl van de fiets het spatbord werd verwrongen. HILLECOM BLINDEN-PROPAGANDA-AVOND. Op 27 October organiseert de R.-K. Blin- denbond „St. Odilia" in Hotel Flora een pro- paganda-avond met medewerking van de Har monie „Crescendo". Vertoond wordt de film „Het licht van binnen". Een blinde dame zal machineschrijven en braille-schrift demonstree- ren, terwijl een andere blinde het innerlijke leven van zijn lotgenooten zal bespreken. AUTO IN UITSTALKAST GEREDEN. Donderdagavond reed door de Hoofdstraat een uit Leiden komende auto. toen plotseling een veer brak; de auto begon over de tramrails te slippen en reed met volle vaart in de groote uitstalkast van het modemagazijn „Modern". Een jongeman die daar met de fiets aan de hand stond werd gegrepen en een tiental meters medegesleurd. Wonder boven wonder kwam de jongen er goed af en liep slechts eenige schaaf wonden aan den arm op. In de uitstalkast was natuurlijk een groote verwoesting aangericht. Nog deelde men ons mede dat de autobe stuurder, die geen letsel had opgeloopen, reeds zeven jaar zonder rijbewijs reed. Natuurlijk werd van dit feit proces-verbaal opgemaakt. HAARLEMMERLTEDE EN SPAARNWOUDE. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Alida, d. van H. A. M. Koel man-van Schie. Huwelijken: Th. A. Dijkman 37 jaren en A. F. op den Kelder 25 jaren. Overleden: C. M. E. Kieft, 22 jaren, echtge- noote van J. R. P. Meijer. BEVERWIJK Siimiltaan-avoiicl van de Bever- wijksclie Damclub. J. W. van Dartelen won 13 partijen. Gisteravond heeft de Beverwijksche Dam club in gebouw „Adrichem" een simultaan- avond gehouden, waarbij de heer J. W. van Dartelen simultaanspeler fungeerde. Voor den aanvang verwelkomde de voor zitter, de heer J Bakker, de talrijke aanwe zigen en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Spr. hoopte, dat degenen, die nog geen lid van de damclub waren, op dezen avond als lid zouden toetreden. Hierna werd met den wedstrijd begonnen. Er werd gespeeld aan 24 borden. De heer Van Dartelen bleek zeer bedreven te zijn in het simulteeren. In snel tempo liep hij de borden langs en reeds binnen een half uur had hij al aan een bord de volle winst behaald. Voordat de wedstrijd een uur oud was, was dit aantal reeds gestegen tot vijf. De heer M. Rietkerk wist als eerste zijn partij van den heer Van Dartelen te winnen Ook de heeren P. van Staalduinen, J. A. Ous- soren, W. Spanjaard en B. Reimes brachten den heer Van Dartelen een nederlaag toe. De heeren M. Kemper, N. Rampe, C. Peekei, H. de Waard, F. Wentink en H. Peekei speel den remise, terwijl 13 partijen door den heer Van Dartelen werden gewonnen. Na afloop dankte de voorzitter den simul taanspeler voor den aangenamen en leer- zamen avond en met de mededeeling ,dat zich twee nieuwe leden hadden opgegeven, sloot de voorzitter dezen geslaagden avond. SANTPOORT UITSLAG VEILING. In „Zomerlust" had Donderdag een open bare verkooping plaats ten overstaan van notaris Dolleman te IJmuiden. 1. Een perceel weiland, aan den Hofgees- terweg, groot 1.87.29 H.A. Opbod Geukens f 5760. Gemijnd door Holleman f 100. 2. Idem groot 1.98.16 H.A. Opbod J. de Nijs f6000. Niet gemijnd. 3. Idem groot 1.95.61 H.A. Opbod J. Nol f 6130. Niet gemijnd. 4. Een woonhuis met koestalling, schuur erf en weiland, staande en gelegen Hofgees- terweg, groot ongeveer 1.58.74 H.A., eigendom van den heer F. Heeremans. Opbod J. J. v. Schie f12410. Gemijnd door Holleman f7 5. Combinatie perceelen 3 en 4. samen groot 3.54.35 H.A. Stond op f 18.547. Gemijnd door Holleman f 5. 6. Combinatie 1 tot en met 4 groot 7.39 H.A. Stond op f30.417. Gemijnd door P. Rutte te Bloemendaal op f 1500, die dus eigenaar werd voor f31.917. 7. Een perceel weiland aan den Hofgees- terweg, groot 32.40 Are. Gekocht door H. v. Rijn te IJmuiden-Dost voor f 1050 f 250 is f1300. 8. Een perceel wei- en hooiland gelegen in de Velserbroek achter „Thom" groot 1.54.70 H.A. Opbod Donkers f 4450. Gemijnd door D. Vissers te Heemskerk op f 20, die dus eigenaar werd voor f 4470. 9. Een perceel wei- en hooiland genaamd „Dammer", gelegen in de Velserbroek, groot I.57 H.A. Opbod Sintenie f 4810. Gemijnd door P. Vink te Haarlem op f 300, die dus eigenaar werd voor f5110. 10. Een perceel buitenland, gelegen aan Zij- kanaal B, groot 5.60 Are. Gekocht door J. Nol, Velsen, voor f 15. PERSONALIA. Aan de Leidsche Universiteit is voor het candidaatsexamen in de rechten geslaagd onze plaatsgenoot, de heer W. de Boer. IJMUIDEN Uitspraken van den Raad voor de Scheepvaart. Kapiteins veroordeeld. De Raad voor de Scheepvaart heeft Donderdag morgen uitspraak gedaan inzake de stranding tijdens mist van den motorlogger „De Ver wachting" KW 28 op de Nederlandsche kust ter hoogte van Wijk aan Zee op 13 Maart van dit jaar. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van de stranding van de ,De Verwachting" KW is toe te schrijven aan onvoorzichtig handelen van den kapitein van dat vaartuig. De Raad vindt zijn handelwijze zoo onvoorzichtig, dat hij den kapitein straft door hem de bevoegd heid te ontnemen als kapitein te varen op een schip voor den tijd van acht dagen. De Raad oordeelde in zake de stranding tij dens mist van den motorlogger „Gloria" KW 51 op de Nederlandsche kust tusschen Zand- voort en IJmuiden op 8 Maart j .1. den kapitein schuldig. De Raad verwijt hem onvoorzichtig heid en heeft den betrokkene gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schip per te varen op een schip voor den tijd van acht dagen. Tenslotte heeft de Raad uitspraak gedaan in zake de aanvaring van den motorlogger „Floris" KW 59, met eenige gemeerd liggende trawlers in de visschershaven te IJmuiden, op 20 Juni 1938. De Raad is van oordeel, dat de aanvaring ge heel te wijten is aan de schuld van den betrok kene, die op roekelooze wijze heeft gevaren een gevolg van de omstandigheid, dat hij verkeerde onder den invloed van gebruikten alcoholhou denden drank. Het is wel zeer onverantwoor delijk, dat de schipper in dezen toestand het schip naar buiten wilde brengen. Een gevoelige straf acht de Raad hier geboden. De betrokkene wordt mitsdien gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schip per te varen op een schip voor den tijd van twee maanden. MARKTBERICHT IJmuiden. 21 October 1938 (ANP) Tarbot 126110 ct. per kg. Tong 200—96 ct. per kg. Griet f 3628 per 50 kg. Groote schol f 33 per 50 kg. Middel schol f 23 per 50 kg. Zetschol f 29.50 per 50 kg. Kleinschol f 20.506.30 per kg. Bot f 11.50—9.50 per 50 kg. Schar f 4.502.30 per 50 kg. Groote gul f 17 per 50. Kleine gul f 16.50—8.50 per 50 kg. Wijting f 5.101.20 per 50 kg. Versche haring f 4.25—2.50 per 50 kg. Kabeljauw f 5243.50 per 125 kg. Leng f 1.40 per stuk. BESOMMINGEN. Manden TRAWLERS: 1100 Walrus IJM. 24 f 2870 Loggers: KW 75 f 1690. KW 114 f 570, KW 20 f 426, gedeeltelijke lading pekelharing. Met versche haring: KW 86 f 570, KW 65 f 1000, KW 130 f 1160, SCH 328 f 680. IJM. 268 f 1880. VELSEN UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. De ten overstaan van notaris W. A. Dolle man gehouden openbare verkooping had het volgende resultaat: Het woon- en winkelhuls met erf. Wijker- straatweg 35 te Velsen-N. werd gekocht door den heer H. Meijer voor f 3200. De boerderij met woonhuis., koestalling enz. aan den Hofgeesterweg 16 te Santpoort werd gekocht door den heer P. Rutten q.q. voor f 31.917. Het perceel weiland groot 32.40 Are aan den Hofgeesterweg werd gekocht door den heer A. van Rijn te IJmuiden voor f 1300. Het perceel wei- en hooiland groot 1.54.70 H.A. in den Verserbroek achter Thorn werd gekocht door den heer J. Visser te Heemskerk voor f 4470. Het perceel wel- en hooiland „Dammer" aan de Westlaan groot 1.57 H.A. werd gekocht door den heer P. Vink q.q. voor f 5110. COLLECTE T.B.C.-BESTRIJDING. A.s. Zaterdag zal te Velsen en te Velsen- Noord de jaarlijksche collecte gehouden wor den ten bate van de Vereeniging tot Bestrij ding der Tuberculose. BLOEMENDAAL BEGROOTINGSZITTING 24 NOVEMBER. In de Gemeenteraadszitting van Donder dag deelde de burgemeester mede, dat, nadat eerst op 10 November nog een gewone raads zitting zal zijn gehouden, de begrootingszit- ting zal gehouden worden op 24 November a.s. SPELDJESDAG VALKENHEIDE. Evenals vorige jaren zal ook ditmaal, en wel op Zaterdag 22 October een speldjesdag wor den gehouden voor het Jongens Opvoedingsge sticht „Valkenheide" te Maarsbergen. Deze stich ting heeft reeds vele jongens van het verkeerde pad gehaald en tot goede burgers der samen leving gemaakt. „Valkenheide" is de vluchthaven voor schip breukelingen der maatschappij. Collectanten kunnen zich aanmelden bij mej. G. My „Wild hoef" Bloemendaal. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Mr. Oud geïnstalleerd als burge meester van Rotterdam. ROTTERDAM, 20 October. Vanmiddag heeft mr. P. j. Oud, met ingang van 15 Octo ber benoemd tot burgemeester van Rotter dam. het voorzitterschap van den gemeente raad aanvaard in een daartoe speciaal be legde vergadering. De tribunes van de raads zaal waren dicht bezet. Op de gereserveerde tribune merkten wij o.a. op de burgemeesters van Amsterdam, Schiedam. Dordrecht, Hille- gersberg, Capelle a. d. IJssel, Krimpen a. d IJssel en Barendrecht, de leden van het bu reau van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, de bestuursleden van het college van de hoofdleden der brandweer en oud-minister mr. Slingenberg. De naaste familie van den burgemeester mevrouw Oud, de zoon met de verloofde en twee broers van den heer Oud met hun echt- genooten woonden de plechtigheid bij. Nadat de nieuwe burgemeester de raads zaal was binnengeleid, sprak de loco-burge meester, de heer A. B. de Zeeuw, hem toe. Na hem welkom te hebben toegeroepen en hem te hebben gelukgewenscht met zijn benoeming ging de heer De Zeeuw voort: „Ik spreek voor u en Rotterdam den inni- gen wensch uit. dat gij en Rotterdam het goed met elkaar zult mogen vinden. Het moge u gegeven zijn, als ge naar uw inzicht en op vatting leiding geeft aan het publieke leven en het publieke werk alhier, dat zoo te doen. dat gij er groote voldoening in vindt voor uw persoon, en waardeering en dank oogst van de burgerij. De voorwaarden er voor zijn aan wezig. Het gansche land kent u als een be kwaam, hard en ernstig werker, als een eerlijk en trouw verdediger van de zaak, die gij dient. Onze stad is het waard zulke gaven van hoofd en hart aan haar te besteden". Na den heer Oud gefeliciteerd te hebben met het groote vertrouwen dat de regeering in hem stelde, gewaagde spreker van zijn goe de hoop dat ondanks alle ellendige verschijn selen een tijd van economischen vooruitgang bezig is door te breken. Moge het zoo zijn eindigde spreker, opdat de periode van uw burgemeesterschap een tijd van welvaart en vooruitgang zij. Voor moreele en geestelijke herbewapening. UTRECHT. 19 Oct. - Men schrijft ons: Velen zullen ongetwijfeld onder den indruk zijn van het persoonlijk woord van Hare Ma jesteit de Koningin over moreele en geeste lijke herbewapening. Eenige vooraanstaande personen uit de provincie Utrecht hebben ge meend het initiatief te moeten nemen om het hierna volgend schrijven tot. Haar te richten: Mevrouw, Ondergeteekenden, en de velen, allen inge zetenen van Utrecht en omgeving, die van hun instemming met de gedachte in dit schrijven vervat deden blijken, veroorloven zich Uwer Majesteit eerbiediglijk hun warmen dank te betuigen, dat zij zich aan het hoofd heeft gesteld van de beweging voor moreele en geestelijke herbewapening, welke zij in haar persoonlijk woord tot het Nederlandsche volk zoo gelukkig heeft gedefinieerd als dien lnnerlijken drang, welke ook uitwendigen ommekeer teweeg brengt en tot gevolg heeft, dat eerlijkheid, vertrouwen en liefde richt snoer worden tusschen personen en volken Ons volk is door de gebeurtenissen van de laatste weken diep geschokt: door het feit, dat minder clan twintig jaar na het einde van den vreeselijksten aller oorlogen een nieuwe, wellicht nog sehrikkelijker oorlog dreigde uit te breken. Wij kunnen niet dankbaar genoeg zijn, dat de oorlog thans is vermeden. Edoch, de grond oorzaken, welke tot oorlog leiden, zijn niet weggenomen en zullen tot nieuwen oorlog voeren, tenzij het kwaad in den wortel wordt aangetast. Wie zou er niet toe bereid zijn voor dat hooge doel te doen wat In zijn vermogen is? Indien de wereldtoestand het ooit mocht noo- aig maken in Nederland tot algemeene mobi lisatie over te gaan. zouden de dienstplichti gen uit liefde voor hun land zeker zonder aarzelen aan dien oproep gehoor geven. Hoe veel te eerder zullen duizenden bereid zijn aan een oproep voor moreele en geestelijke mobi lisatie gehoor te geven, indien zij er van door drongen worden dat zij hierdoor medewerken aan de uitbanning van den oorlog en de be vordering van een duurzamen vrede. Ieder onzer is hiervan overtuigd en wil dan ook trachten de beginselen, welke Uwe Ma jesteit in haai- persoonlijk woord aangegeven heeft, zooveel mogelijk tot verwezenlijking te brengen". Het schrijver} is onderteekend door de hee ren H. Botterweg. H. A. J. Boudier, dr. G. A. Diepenhorst, dr. J. P. Fockema Andreae, W. Graadt van Roggen, dr. H. Th. 's'Jacob, dr. G. A E. B. Meyer, prof. dr. A K. M. Noyons, jhr. mr. K. J. Schorer en mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Jubileum in liet Diaconessenhuis. HAARLEM Donderdag. Heden herdacht Zuster Paulien Breen in het Diaconessenhuis den dag, dat zij vijf-en-twin tig jaar geleden haar verplegingsarbeid begon, eerst in Zuid-Limburg en daarna te Haarlem. Dit jubileum wordt in het Diaconessenhuis op opgewekte wijze gevierd. Het begon vanmor gen al met een feestelijk ontbijt in den Zus- terkring. Namens de Zusters werd haar door den heer F. J. F. van Hasselt, den geestelijk verzorger van het huis, onder waardeerende bewoordingen een geschenk overhandigd. Vanmiddag zit de jubilaresse met de fami lie aan den maaltijd. Na afloop daarvan wordt ieder in de gelegenheid gesteld, haar te com plimenteeren en vanavond wordt het jubileum besloten met een feest in den intiemen kring van de Zusters. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Ontsiering van de Floresstraat. Mijnheer de redacteur, In het eerste gedeelte van het Soendaplein af staan in de Floresstraat ovaalvormige ijzeren hekjes met scherpe punten aan beide kanten met leelijk lang gras, waardoor de straat zelf ontsierd wordt. Het is mij niet recht duidelijk waarom wij Floresstraatwinkeliers en bewoners met die uitlaatplaatsen voor honden opgescheept zitten. Bovendien heb ik meermalen gezien, dat oude menschen en kinderen er over vielen en zich flink bezeerden. Bovendien is deze toestand schadelijk voor de winkeliers. Het zou een weldaad zijn als B. en W. die obstakels lieten weghalen. Mijn vriendelijken dank voor de plaatsing, uw abonné C. DE VRIES. Floresstraat 17 (Haarlem-N.) De wilde busdiensten en de Spoorwegen. Geachte redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer F. P. Hekker zij het mij vergund, eenige korte opmerkingen te maken. De bewering van den heer Hekker dat de N.S. met tekorten werken is onjuist. Hij leze hiertoe de brochure van S. A. Reitsma, hoofd redacteur van „Spoor en Tramwegen", waaruit blijkt, dat van 1920 tot en met 1937 de N.S. met een voordeelig saldo gewerkt hebben: in het minst voordeelige jaar werd een winst gemaakt van f 96,906 33''. terwijl het hoogste winstbedrag (in 1929) bedroeg f 50.614.502.83; over 1937 was dat bedrag f 9.307.505.09. Moge lijk komt hij na lezing tot andere gedachten. Dan meent de heer Hekker te mogen schrij ven, het hebbende over de busdiensten: „waar van het materieel dikwijls twijfelachtig is, met chauffeurs, die dikwijls dag en nacht in de weer zijn. Dat deze beweringen op louter fantasie berusten zal de heer Hekker toch ook wel weten. Het is hem blijkbaar niet bekend, dat er een driemaandelijksche keuring van het busmateriaal bestaat. Voorts hebben de chauffeurs een behoorlijke dienst- en rusttij denregeling, beter dan bij sommige takken van dienst bij de N.S. Voorts schrijft hij, dat de bussen alleen een geringe wegenbelasting betalen. De onderne mers weten wel beter! Zeker zijn er „gedupeer de" reizigers bij de bus, maar bij de N.S. niet? En dan het hinderlijke gecontroleer in de trei nen en zoo is er nog wel een en ander wat den reizigers bij de N. Sp. onaangenaam is. Met dank voor de plaatsing, G. P. EIJKHOUT. Zoodra U snuift of niest, vlug een paar druppels Vicks Va-tro-nol in ieder neusgat 1 Spoedig ver dwijnen de benauwdheid en prikkeling en de ver- koudheid wordt gewoonlijk in de kiem gesmoord. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM,, 20 October. Ondertrouwd 19 October: G. van Laar en M. E. E. Hirth: J. T. Overman en P. c. van KoningsbrUfcgcn. 20 October: H. Herwarts en J. G. van Ledden Hulsebosch; J. E. de Vries en J. M. Breek- J. A. v. Polanen en A. C. L. de Winter; G A Dijkstra en E. H. W. Gart. Getrouwd 20 October: p M. Dieben en M J C. Ooms; G. P. Kors en L. E. Meiland- C. J v. d. Glas en P. Boosman; R. Westrik' en J. C. M. van Diggelen; J. Stelnhorst en J b Immer. Bevallen 18 October: G. Smit—Vledder, z A. Meijer—v. Weeren, d.; M. C. Bijl—Hetem' d.; 19 October: P. M. KloosterBaauw z Overleden 18 October: K. K. A. Numans, 71 j„ Zuider Buiten Spaarne; 19 October: R, Nauta, 71 j., Tugelastraat

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7