Haarlem blijft trekken. DINSDAG 25 OCTOBER 1938 HAAKCE M'S D A G B IJ A D S Revue „Lach iederen dae Morgenavond, Woensdag, geeft, zooals wij meldden, Bob Peters Nationale Revue in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem de eer ste van de drie opvoeringen van de revue „Lach iederen dag", met Lou Bandy en 60 andere me dewerkenden. Reeds direct na Den Haag en Amsterdam, waar de revue 3 maanden met groot succes werd op gevoerd, is Haarlem aan de beurt. Dit jaar is Haarlem voor het eerst opgenomen by de groote steden waar de revue in haar geheel en met vol ledige bezetting wordt opgevoerd. De voorstel ling alhier is dus ditmaal geheel gelijk aan de die te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Vooral wat het muzikale gedeelte betreft is dit van veel belang, daar de groote Concertzaal als het ware vraagt om een groot orkest. Nu de muziek door het volledig orkest wordt uitge voerd, kunnen wij verzekerd zijn, dat. ook dit ge deelte van de voorstelling ten volle tot zijn recht komt. Hierbij de komische scène „De Simulant". Van links naar rechts: Rob Milton, Beppie de Vries, Clairette Hammé, Mathleu van Eysden, Lou Bandy. VEREENÏGING VAN BIJENHOUDERS. Gisteravond werd in het lokaal van de vereeniging van Vrijz. Hervormden, een pro- paganda-avond gehouden van de plaatselijke afdeeling van de Ned. Ver. van Bijenhouders. Voor dezen avond bestond een flinke belang stelling, zoodat het lokaal geheel bezet was. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. Kramer, die zijn groote voldoening uitsprak over de flinke belang stelling. In het bijzonder richtte hij een woord van welkom tot den heer Joustra, lid van het hoofdbestuur, uit Amersfoort. Vervolgens sprak de heer Kramer zijn te vredenheid uit over het feit dat vele leden van Jeugdclubs en N. B. A. S. aanwezig waren. Vervolgens sprak hij over het nut van de' bijenteelt. In h^t kort, vestigde spreker, de aandacht op de orde en werkzaamheid die er ln de bijenwereld heerscht. Hierna was het woord aan een der bestuursleden van de af- deeling Amsterdam. Deze gaf een kort over zicht over het ontstaan van de film over het bijenleven, die vertoond zou worden en bracht naar voren de belangrijkheid der honing bijen. Vooral werd hierbij het bestuiven der vruchtboomen, door bijen, besproken en daar na in het kort het leven in de korven of kas ten en het ontstaan van het zwermen. Vervolgens werden de te vertoonen onder werpen van de film besproken. Vertoond werd hierna de ontwikkeling en het leven der bijenvolken. Het was een leerzaam en goed geslaagde avond. Op zeer duidelijke wijze werd iets te zien gegeven van de wonderen der natuur. Deze avond is ongetwijfeld voor velen geweest een van blijvende waarde en van groote propa ganda voor de bijenteelt GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 26 October 1938, des namiddags ten l'/i ure. zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw lid. 3. Ingebruikgeving drie schilderijen, 4. Balans, enz. 1937 Woningbouwver. a. „St. Bavo", b. „Zorgvliet", c. ..Eigen Woning". 5. Voorschot, vergoeding bijz. scholen: a. art. 101, le lid Lager Onderwijswet 1920; b. art. 101 bis, 7e lid Lager Onderwijswet 1920. 6. Uitkeering ingevolge art. 104 Lager On derwijswet 1920. 7. Verkoop grond: a. Gijsbrecht van Aemstelstraat (Bosma en Bovenkamp). b. Gonnetstraat (G. Hellenberg Jr.) c. Gonnetstraat (C. Smits Jr.). 8. Overdracht van voor straat bestemden grond ten Zuiden van de Roerdompstraat. 9. Wijziging no. 19 Uitbreidingsplan „Noord". 10. Verbetering zitplaatsen amphitheater Stadsschouwburg. 11. Overplaatsing: a. hoofd van school no. 38 naar school no. 43 b. onderwijzer van school no. 5 naar school no. 36. 12. Verzoekschriften ontheffing schoolgeld. Benoeming: a. 2 tijd. leerkrachten Middelbare School voor Meisjes met 5-j. c. b. Twee onderwijzeressen school „Buiten rust". c. Onderwijzeres school no. 17. d. Onderwijzeres school no. 3. e. Onderwijzeres school Voorbereidend La ger Onderwijs no. 6. DRENTSCHE VEREENÏGING. De Drentsche Vereeniging voor Haarlem en Omstreken houdt op Vrijdag 4 November een ledenvergadering in Lion d'Or, Kruisweg. De heer H van Dijk. uit IJmuiden. zal een voordracht houden in Drentsch dialect, ge titeld „Schetsen uit 't Drentsche leven in Rui nerwold en omgeving". De vereeniging organi seert voorts een inzameling van kleine ca deautjes voor het Sinterklaasfeest aan een nader te bepalen Drentsche dorpsschool. EXAMENS. Academische opleiding:. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het doet. ex. Duitsche taal- en letterkunde de heer H. Schulte Nordholt. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het cand.-ex. rechten de heer K. B. J. Haase. Lisse. Machinisten-examen. Geslaagd voor het eerste gedeelte van diplo ma b de heer A. Snooy te Heemstede. Meer vestiging dan vertrek. De balans met de randgemeenten geeft een verliespost. Haarlem blijft als gemeente trekken. Er ves tigen zich veel meer bewoners den er Haar lemmers naar elders verhuizen. De Statistische Gegevens der gemeente Haarlem over het 3e kwartaal van 1938 geven daarover weer interessante cijfers. In de 9 maanden van 1938 vestigden zich te Haarlem 7059 personen, terwijl er slechts 6377 naar elders vertrokken. Een vestigingsoverschot dus van niet minder dan 682. Allereerst blijkt uit deze cijfers dat er nog al veel mutatie onder de bewoners van Haarlem is. Rekenen wij een gezin op gemiddeld 4 per sonen dan wil het zeggen, dat zich te Haar lem in die 9 maanden 1765 gezinnen vestigden, terwijl 1594 gezinnen naar elders vertrokken. Vooral onder Haarlemmers en Amsterdam mers is het nog al een heen en weer trekken. 1279 Amsterdammers kozen in dat 3/4 jaar Haarlem als nieuwe woonplaats, terwijl 1011 Haarlemmers naar Amsterdam verhuisden. Hoe het zij, een gunstig verschil voor Haarlem van niet minder dan 268. Blijkbaar lokt het vele Amsterdammers aan ook al blijven zij in de hoofdstad des lands werken, toch Haarlem als woonoord te kiezen Het groote vertrekcijfer uit Haarlem doet even wel vermoeden dat voor velen op den duur het heen-en-weer reizen te veel bezwaren ople vert, wat voor hen dan aanleiding is het fo rens-zijn op te geven. Maar vaststaat, dat ook velen te Haarlem blijven wonen, want anders zou het vestigingsverschil niet zoo groot blijven. De randgemeenten blijven nog steeds Haar lemmers trekken. Voor de omgeving ziet de balans van vesti ging en vertrek er als volgt uit: Uit Bennebroek 18 Naar Bennebroek 53 Verlies 35 Uit Bloemendaal 336 Naar Bloemendaal 499 Verlies 163 Uit Heemstede 387 Naar Heemstede 382 Winst 5 Uit Velsen 321 Naar Velsen 285 Winst Uit Haarlemmerliede 42 Naar Haarlemmerliede 45 Verlies Bij elkaar verloor Haarlem dus aan de omliggende gemeenten in de laatste 9 maanden 160 inwoners. Het verlies aan Bloemendaal was thans zeer groot, namelijk 163. Onge woon groot was ook het verlies aan Bennebroek. 35. Anders gaf ook Heemstede een ver liespost, maar nu kwamen er 5 Heem- stedenaars meer naar Haarlem dan Haarlemmers naar Heemstede trokken. Haarlemsehe Bestiiurdersbond, Feestavond in het Gem. Concertgebouw. M.andagavond werd in verband met de groote actie, welke door den Haarlemschen Bestiiurdersbond is ingezet ter vergrooting van het ledental der moderne arbeidersbewe ging. in de zaal van het Gem. Concertgebouw alhier een feestavond georganiseerd mt hede- werking van het gezelschap Albert de Booy. De voorzitter van den Haarlemschen Be- stuurdersbond de heer A. Mars, heette de aanwezigen, die de geheele zaal vulden, wel kom. De heer H. v. Dugteren penningmeester van het N.V.V. sprak na het derde nummer, dat op het tooneel werd opgevoerd een woord tot het publiek. Spr. zeide dat een groote actie was ingezet om leden te winnen voor de moderne ar beidersbeweging. Dit is noodzakelijk want wij moeten begrijpen 'dat het alleen van onze inspanning afhangt dat onze beweging ster ker wordt, aldus spr. In verband met de tijdsomstandigheden onderandere de werk loosheid. wordt het werken ons moeilijk maakt, doch daarom moeten wij de tanden dubbel zoo krachtig op elkaarzetten. Vorig seizoen hebben we 12000 leden gewonnen Maar dat is niet voldoende. Op ons rust een eeretaak. Wij zijn de eenige vakcentrale waar de vrijheid voor de organisatie geëer biedigd wordt. We hebben enkele weken geleden een les geleerd die we ter harte zullen nemen. De les, dat buiten de vrije georganiseerde arbei dersbonden er in wezen geen eerlijke verdedi gers van de democratie meer zijn. We moe ten ons duidelijk voor oogen stellen wie onze vrienden zijn en wie onze vrijanden. We zijn teruggekeerd naar omstandigheden, waarbij de bezittende klasse in elk land den toon aangeeft. Er bestaat in bepaalde klassen een stemming, die liever het fascisme wil om zijn eigen positie veilig te weten, dan te vechten voor de democratie Derhalve moeten wij er meer dan ooit op uit zijn om onze organisatie te versterken We hebben een leuze aangeheven, en die is onze gelederen met 10 pet. te doen groeien Dat beteekent echter geen grens, uiteraard niet! Arbeiders, die willen pal staan voor de vrijheid behooren alleen in onze gelederen thuis. Als wij dezen winter erop uit trekken om de massa's te organiseeren. bedenk dan dat als het ons niet in één keer gelukt de vesting meer keeren bestormd zal moeten worden, maar overwonnen moet ze worden. Wij willen, aldus besloot spr. onder luid applaus zijn toe spraak. arbeid en vrede maar ook menschen- rechten. Zooals reeds vermeld, het feestelijk deel van den avond werd verzorgd door Albert de Booy's gezelschap. De Booy vormde zelf natuurlijk de spil op het tooneel. Hü zong voor elk wat wils; „Ich grolle nicht", „Droom land", een aria uit de „Barbier van Sevilla". en ook populaire liedjes. Zijn optreden had zooals altijd groot succes. De harmonica vir tu oozen, die het programma openden, moch ten er ook zijn. Door het onophoudelijk applaus van het publiek werden zij tot toegiften gedwongen. Hun manier om de „Schlagers" te brengen was alleraardigst. De goochelaar verbaasde het publiek met zijn kunsten en hij verwaarloos de daarbij de komische noot niet. Men zal zich afvragen of er nooit een einde komt aan nieuwe uitvindingen op goochelgebied. Maar evenals bij de wereldrecords steeds nog verbeteringen mogelijk blijken, komen er hoezeer de goochelkunst tot voor het publiek onbereikbare hoogten is opgevoerd toch nog steeds nieuwe toovertrucs bij. Men kon er dit keer weer van eenige genieten. De acro baat, dien we aan het wérk zagen, wist zijn behendigheid ook zeer geslaagd aan grap jasserij te paren Het publiek toonde door het enthousiast applaus zijn tevreden heid over hetgeen op het tooneel werd ge presteerd. Het Witte Kruis. De afd. Haarlem van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield gister avond een ledenvergadering in het Nutsgebouw, Lange Veerstraat. De aftredende bestuursleden, mevrouw J. Ha- gebout-Wensing en de heer J. G. Snuif werden bij acclaamtie herkozen. Aan de orde kwam nu de bespreking van de agenda voor de algemeene vergadering. Hierbij bleek, dat de Algemeene Vereeniging een batig saldo had gehad van ongeveer f 1200. Overwo gen werd of de Groene Kruis-film ook hier ter stede vertoond zal worden. Na ampele discussie besloot men eerst het oordeel van de afgevaar digden af te wachten. Als afgevaardigden naar de algemeene verga dering werden gekozen de voorzitter, de heer C. v. d. Velden en de heer W. J. van Vloodorp Bij de rondvraag deelde een der leden mede dat de leden van het Witte Kruis door de Algem. Ver. voor facultatieve lijkverbranding uitgenoo- digd worden om een excursie naar het crema torium te maken. meenten. Namens den Algemeenen Neder- landschen Vrouwen-Vredebond, de Propagan diste. A. M. PENNINGS—GERRITSE, Houtplein 1 rd., Haarlem. Voor den inhoud, dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Luchtbescherming eu Opvoeding. Geachte redactie, Naar aanleiding van het stuk van M. over „Luchtbescherming en bijzaak", gevolgd door het naschrift tfan de redactie, moet mij het volgende van het hart. De redactie zegt in haar bijschrift: „We voelen wel het bezwaar, dat de luchtbescherming de menschen weer meer vertrouwd maakt met de oorlogsge dachte als een soort onvermijdelijke nood zaak. Dat is een kwaad". Maar hoe is het met onze kinderen? Mijn jongen van zeven jaar had des morgens de sirenen hooren loeien en wilde nu gaarne van ons weten wat dat te be duiden had! Het antwoord van mij en mijn man was ontwijkend. Eerlijkheid in de op voeding is 'n gebod geworden sedert Ellen Key haar baanbrekende theorieën verkondigde en daar is dan ook inderdaad alles voor te zeggen. Maar nu de practijk! Heeft één van u, Moe ders, den moed gehad of kan men hierbij wel van moed spreken haar klein kind de volle waarheid omtrent dit punt mede te dee- len? Ik als Moeder heb mij diep geschaamd om mijn kleinen jongen deze verwordenheid van onze maatschappij op een voor hem be grijpelijke manier uit te leggen. Denzelfden avond van de verduisteringsproef, hoorde ik een echtpaar in de tram druk discussieerende over wat dienzelfden avond zou gaan gebeu ren. Een kindje van ongeveer 3 jaar zat bij moeder op schoot in de tram. Het protesteerde heftig- toen vader en moeder de tram wilden verlaten en stond er op in de tram te blij ven. Eensklaps schreeuwde het: „anders vallen de bommen op ons". Is dit nu het droevige resultaat van onze beschaving? Waarvoor krijgen wij moeders toch zooveel leiding van bekwame adviseurs en paedagogen om onze kinderen eerlijk en gezond op te voeden tot eerlijke en verantwoordelijke menschen met karakter en liefde voor den medemensch? Staan wij volwassenen niet tegenover onze kinderen als huichelaars? Dorst ik daarom mijn kind dien gedenkwaardigen morgen niet in te lichten? Moet ik het dan aan kinderen overlaten? Of moet ik net zoo doen als het echtpaar in de tram? Zal ik mijn jongen uitleggen, dat ik ook daarom voor den Vrede wil werken? in gemeenschappelijk verband! Dat ik daarom propagandiste ben geworden van een Vredesvereeniging? Om deze hel, die oorlog met zich brengt, te helpen uitroeien? Hoe denkt gij Moeders er over die dit stukje leest? Wordt het geen tijd dat gij u aan sluit bij een Vredesvereeniging. Geeft u nog vandaag op! Wordt lid van één der Vredes- vereeniglngen te Haarlem of omliggende ge Opmerkingen over de verduisteringsproef. Haarlem, 19 October. Geachte redactie, Het zij mij vergund in uw blad naar aan leiding van de verduisteringsproef van Dins dag 18 October enkele opmerkingen te maken, die m.i. voor allen van belang kunnen zijn. Ofschoon ik veel waardeering gevoel voor de politie en andere helpers voor de door hen betoonde activiteit, waarvoor ik hun gaarne hulde breng, vraag ik mij toch af of zij zich in alle gevallen wel voldoende rekenschap hebben gegeven van de veronderstelling der oefening: een aanval uit de lucht! Waar om dan gespeur naar spleetjes licht aan den bovenkant van gordijnen? (Uitgezonderd natuurlijk de gevallen, waarin die spleetjes lichtstralen uitwerpen, die op den grond een lichtvlek veroorzaken!. M.i. zijn luiken met naar beneden gerichte latjes voldoende af scherming, mits aan de hiervoor genoemde voorwaarde is voldaan van been rechtstreek- sche verlichting van de straat. Ik veronderstel natuurlijk dat die spleetjes' niet óók uit de lucht zijn te zien). Een andere opmerking betreft den waar schuwingsdienst. Ik woon op de Parklaan, die m.i. zeer zeker in de gevaren-zóne ligt bij een eventueelen aanval op het station. Welnu, bij ons was van het sirenen-geloel niets te hooren en ik moest een raam openschuiven om te hooren of de oefening al begonnen was en toen hoorde ik nog net iets dat op sirenenge- luid leek. Hoe zou dat hebben moeten gaan als er werkelijk een aanval had plaats gehad, die niet met dag en uur van tevoren in de krant was aangekondigd? Hier valt m.i. nog zeer veel te verbeteren! Ik zeg dit alleen om de bevoegde autoriteiten de lekken aan te wij die die te stoppen zijn. Ik weet wel dat een eerste oefening niet volmaakt kan zijn. Doch dit is van te groot gewicht om onbesproken te blijven. Ieder burger moet ook als hij niet voorbereid is en b.v. naar de radio luistert, het waarschuwingssein hooren. Het klokkenge beier was al even slecht te hooren, doch ge lukkig is dit sein van minder belang, terwijl er dan nog bijkomt dat bij een werkelijken aanval een ieder wel scherp zal luisteren of hij het hoort. Met dank voor de plaatsing, A. E. J. HELLINGMAN. Ongeweiisclite toestanden in Haarlem-Noord. Geachte redac^e, Brandstichting door de jeugd heeft tot gevolg gehad het afbranden van enkele loodsen in Haarlem-Noord, waarbij een paard omkwam, (het had ook nog 'n menschenleven kunnen kosten) en onherstelbare schade werd veroorzaakt. Wie bekend is met de toestanden te Haar lem benoorden de Jan Gijzenkade, verwon dert zich er niet over, dat dergelijke dingen plaats vinden. In dit deel van Haarlem heerscht ongebreideld een bandelooze jeugd. Politietoezicht is er absoluut onvoldoende. Er komt op gezette tijden van den dag wel po litie per motor en per rijwiel, maar de jeugd houdt dan even op met haar wandaden of stelt ze eenige oogenblikken uit, totdat de politie weder uit het gezicht verdwenen is, ze ker als ze is daarna opnieuw geruimen tijd gelegenheid te hebben anderen ongestraft te hinderen, te terroriseeren, te schelden, vanda lisme te plegen, oriderdeelen van rijwielen, zooals lampen en pompen, te stelen, stil staande auto's te beschadigen, enz. enz. Het wordt hoog tijd, dat in deze, zich steeds uitbreidende volksbuurt een politiepost ge vestigd wordt van waaruit permanent toezicht kan worden gehouden op de gedragingen van hen, die dit stadsdeel thans onveilig maken. Dit zou ook het prestige van de politie ten goede komen, want thans is de staat van za ken zoo, dat. ook al wordt een jeugdige de linquent op heeterdaad betrapt, het politie personeel vrijwel machteloos staat om doel treffend in te grijpen (door bijv. de schuldige naar het bureau mede te nemen) doordat de dichtsbijzijnde politiepost veel te ver weg is. De jongelui zelf weten dit ook zeer wel en het ware te wenschen dat de autoriteiten, die in deze aangelegenheid te beslissen hebben, de laatdunkende uitlatingen konden hooren van deze jongelui, onmiddellijk nadat ze van de politie een vermaning hebben gekregen. Met dank voor de plaatsing, ABé. Haarlem, 20 October 1938. Wij hebben deze klacht overgebracht aan den Commissaris van Politie, die er onze aan dacht op vestigde dat ten opzichte van den brand in loodsen in Haarlem-Noord niet van „brandstichting" kan worden gesproken: jon gens hebben met vuur gespeeld. Dat de wan daden worden bedreven als de politie weg is, komt natuurlijk overal voor en overigens zeide de Commissaris, het politietoezicht in het 'oedoeide kwartier niet te kunnen uitbreiden, omdat het agentencorps niet kan worden ver groot, daar het geld er voor ontbreekt. Veranderde busroute geen verbetering? Geachte redactie, Zoudt u mij in de gelegenheid willen stellen, in uw blad er de aandacht op te vestigen, dat een groot gedeelte der bewoners van het Kin- heimparlc te Bloemendaal, te weten van de Dr. Dirk Bakkerlaan en het daaraan ten Noor den grenzend deel van genoemd park, zich ten zeerste gedupeerd achten door de nieuwe re geling der busroute, welke sinds 17 October jl. is ingevoerd ten behoeve van een gedeelte der bewoners van Kleverlaan en omgeving. Door deze regeling is een einde gemaakt aan een, helaas slechts veertien dagen geduurd heb bende, m.i. volkomen logischen toestand in het busverkeer BloemendaalHaarlem vice versa. Immers, de Dr. Dirk Bakkerlaan vormt de lijn, welke het Kinheimpark in twee vrijwel gelijke helften verdeelt: de route, welke van 117 October werd gereden, stelde de bewo ners van beide zijden van het Kinheimpark (en die van de slechts aan één zijde bebouwde Kleverlaan) in de gelegenheid, op een recht vaardig verdeelde wijze de bushalten te berei ken. Het aantal inwoners van Bloemendaal, te wier gerieve de nieuwe regeling tot stand kwam, te weten o.a. de bewoners van den Prof. v. Vlo- tenweg (ten hoogste twintig huizen!) de Bus ken Huetlaan (drie huizen!) en het kleine stukje Korte Kleverlaan, weegt naar mijn in zicht en dat van vele anderen niet op tegen het veel grooter aantal gedupeerden in het Kinheimpark, die nu voor een groot deel ge dwongen zijn, het heele Kinheimpark door te loopen tot de halte Kleverlaan, een halte, die door de thans bestaande regeling op een vrij wel onmogelijke plaats is terecht gekomen. In het aanstaande winterseizoen zal het bijna on doenlijk zijn, op dit tochtige punt, bij een wijde, open vlakte op de vaak zeer ongeregeld rij dende bussen te wachten. Zou een en ander voor de betrokken autoritei ten geen aanleiding kunnen zijn, in overweging te nemen, een mogelijke andere regeling te treffen, waarmede zooveel als doenlijk is, alle bewoners van Kinheimpark- en Kleverlaan- kwartier zijn gebaat, en niet alleen de laatstge noemden, die de billijkheid gebiedt het te erkennen reeds van de indienststelling der N.Z.H.T. bussen af de voordeelen van de oor spronkelijke route aan hun kant hebben ge had. Volledigheidshalve diene nog, dat, wanneer de uitbreiding van Bloemendaal ten N. van het station zich zal hebben voltrokken, het groot ste contingent busgebruikers van Kinheimpark en omgeving zich zelfs ten N. van de Dr. Bak kerlaan zal bevinden. Eventueele adhaesiebetuigingen met het bo venstaande, die zouden kunnen dienen tot het opzenden van een gezamenlijk verzoek in den zelfden geest aan den directeur der N.Z.H.T.M. worden gaarne ingewacht aan het adres van on- dergeteekende, Dr. Dirk Bakkerlaan 88, Bloe mendaal. Met dank voor de plaatsing, CHR. v. BOMMEL-KOUW. DE ONLUSTEN IN PALESTINABritsche soldaten op wacht bij een bankgebouw. Nog eens de wilde busdienst. Geachte redactie, De S.A. Toers of de N.V. die onbekend wenscht te blijven wil zich schoonpraten door papieren op de wagens te plakken; de inhoud is ons allen bekend. Het punt waar alles om draait is dat men geen vergunning heeft om personen te vervoeren. Het gaat hier alleen om den prijs, niet om het vervoermiddel. Als de N.V. haar prijs gelijk stelt met de tram gaat er niemand meer met de bussen mee. Iedereen die met deze bussen meegaat vecht tegen zijn eigen medemenschen. Waar moet het naar toe als iedere bushouder maar ging rijden over een vast traject? Dan kreeg al het personeel van de tram ontslag. Men moet niet denken dat het personeel in een dorado leeft. Ten eerste het loon: een en kele chauffeur verdient 20 gulden, de rest ver dient f 18 en dan zijn er nog die de kapitale som van 15 gulden verdienen. In weken heb ben de chauffeurs geen vrijen dag gehad. De dienst is van 's morgens 7 tot 5.30 uur, of als men reserve rijdt, van 's morgens 8 tot 's avonds 10 uur. Er zijn maar 10 chauffeurs en een paar losse en die verdienen haast niets. Over het materiaal spreken we maar niet; alleen kan men als het regent en men gaat met de bus mee. gerust zijn parapluie opste ken, anders wordt men kletsnat. Dit wordt door de dames vaak gedaan. Het is te hopen dat deze zaak maar gauw ten einde is. Als het publiek goedkooper wil rijden zal men dit aan de tramdirectie moeten meedeelen. Ik geloof dat dan in de toekomst de tram haar prijzen wel zal laten zakken. Men dank voor de plaatsing, IEMAND DIE ONBEKEND WENSCHT TE BLIJVEN. Donderdag 20 October 1938. De demping van de Bakenesser gracht. Geachte redactie. Binnen afzienbaren tijd zal de gemeenteraad de beslissing nemen of de Bakenessergracht ge dempt zal worden, ja of neen. Het is niet de eerste maal, dat deze zaak aan de orde komt. Reeds 50 jaar geleden was er ernstig sprake van de gracht te dempen, maar dit stuitte toen af op Rijnland, de Haar lemsehe Brood- en Meelfabriek, en de Firma van Breemen, die veel goederen per schuit ont vingen. Men zag dus reeds toen de noodzakelijkheid van demping in en wil men het verkeer van toen met nu vergelijken? Dagelijks hebben kleine botsingen plaats tusschen voertuigen; het argument éénriehtingverkeer houdt ook geen steek; twee uit dezelfde richtingen ko mende voertuigen kunnen elkaar ook niet pas- seeren. Het is mij niet duidelijk, dat er vijftig jaar geleden geen stemmen opgingen van schoon heidsminnaars; men was toen practischer, men liet het verkeer te water het zwaarst wegen, anders was men toen zeker tot demping over gegaan. Het is voor de eigenaars van de perceelen aan de Bakenessergracht een prettige toe stand; de perceelen zijn of worden minderwaar dig. Ze verbouwen zou dwaasheid zijn: zij .blij ven staan aan een zeer smallen kademuur, dus zijn de eigenaars gedwongen het te laten, zoo als het is. Perceelen productief maken, wat toch, met het oog op de hooge lasten, gewenscht is, blijft uitgesloten. En dat alleen omdat en kelen aan de gracht met moeite nog een ouden gevel kunnen ontdekken. De „dobbelsteenen" bij de Groote Houtbrug vonden sommigen ook mooi, maar niemand zal ze nu terug wenschen. Men make van de Bakenessergracht een mooien breeden weg, dat schaadt geen stadsschoon en bevordert de belangen van een groep belas tingbetalers. de eigenaars van de perceelen aan de Bakenessergracht. Met dank voor de plaatsing. F. J. v. d. BOS. Papentorenvest 68.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10