Leiderdorp Gemeenten moeten weer FINANCIEEL ZELFSTANDIG WORDEN. Gelegenheid voor extra-heffing onder goedkeuring van de Kroon. Woongemeente behoudt een voorsprong. KKEYMRORG Uaafystke taad kiest: Ivorol geeft een zeer effectief zacht en geurig schuim DE BRON VAN LEVENSLUST DINSDAG 25 OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Rijk zal hulp blijven verleenen. De beide wetsvoorstellen, welke belastingver ruiming voor noodlijdende gemeenten ten doel hebben, en waarvan wij de hoofdpunten reeds op pag. 1 hebben vermeld, zijn vervat in twee ontwerpen van wet tot: 1. Wijziging van de wet van 22 December 1933 tot steun aan noodlijdende gemeenten; 2. nadere wijziging van de wet van 15 Juli 1929 houdende herziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeen ten en wijziging van artikel 283 van de ge meentewet. De vraag heeft zich aan de regeering opge drongen. indien de steun van het rijk niet voldoende is, of in de moeilijkheden niet kan worden voorzien door een wijziging van de fi nancieele verhouding tusschen de gemeenten onderling, in het bijzonder, voorzoovèr deze verhouding is geregeld in de wet op de finan cieele verhouding tusschen het rijk en de ge meenten. Naar de meening van de ministers is van een wijziging der verhouding, zooals deze in die wet is neergelegd, thans geen afdoende, duurzame oplossing te verwachten. De omstan digheden zijn nog te veel in beweging dan dat het mogelijk zou zijn een vaste basis te schep pen voor een regeling, welke een consolideerend karakter draagt. Op één punt, hetwelk meer op zichzelf staat en niet met de crisisomstan digheden samenhangt, meenen zij intusschen een verbetering te kunnen voorstellen in de financieele betrekkingen tusschen de gemeen ten. Hun opvatting hieromtrent is vervat in het tegelijkertijd met het onderwerpelijke wetsontwerp ingediende voorstel tot wijziging van de wet op de financieele verhouding, bij welk wetsvoorstel de bevoegdheid tot het hef fen van opcenten op de gemeentefondsbelas ting voor een gedeelte wordt overgebracht van de woongemeenten naar de werkforensaal- gemeenten. Deze regeling is echter noch tans geenszins voldoende om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Naast eenige verbetering van den budgetairen toestand der gemeenten over het geheel genomen, zal waar schijnlijk ook in een enkel geval verschuiving der moeilijkheden van de eene gemeente naar de andere haar gevolg kunnen zijn. Nog een stap verder? Of en in hoeverre het mogelijk is, tij delijk, nog een stap verder te gaan in de richting van wijziging der onder linge verhouding zal kunnen blijken bij de voorstellen, welke zullen worden ingediend tot wijziging der wet van 4 Maart 1935, houdende voorzieningen terzake van gemeentelijke kosten van werkloozenzorg. Noch het een noch het ander intusschen kan een, voor het oogenblik afdoende oplos sing van het probleem brengen. De ministers hebben zich dan ook ernstig beraden over ver dere mogelijkheden tot beperking of wegne ming van budgetaire tekorten, daarbij zeer in het bijzonder aandacht schenkende aan het vraagstuk op welke wijze aan de gemeentebe sturen de zelfstandigheid in haar financieel beleid kan worden teruggegeven. In de nota betreffende den toestand van 's rijks financiën is de weg aangegeven waar langs dit, althans gedeeltelijk, zou kunnen worden gevonden. Indien de belastingvoorstel len, tot versterking van 's rijks middelen wor den aanvaard zal voor steun aan geineenten en saneering der gemeentefinanciën een be drag van 1' 37.250.00 beschikbaar zijn. Met de enkele beschikbaarsteling van dit bedrag even wel, zijn de gemeenten, zooals ook in de mil- lioenennota reeds is opgemerkt, in haar finan cieel beleid nog niet zelfstandig geworden en dit laatste juist is een eisch, waaraan een her ziening der financieele uitkeeringsregelingen zooveel als maar eenigszins mogelijk is, moet voldoen. Weer eigen verantwoordelijkheid. Er zal naar moeten worden gestreefd in veel sterkere mate dan thans het geval is, de eigen verantwoordelijkheid der gemeenten voor het doen van uit gaven weder in te schakelen. Immers wanneer geruimen tijd den gemeenten inkomsten toevloeien uit een bron, waarover zij niet zelf vrij beschikken, is het gevaar geenszins denkbeeldig, dat een verslapping intreedt van het verantwoordelijkheidsbesef en het be sef van de noodzakelijkheid eigen we gen te zoeken om de moeilijkheden het hoofd te bieden insluimert. De ministers meenen nu, dat moet worden gestreefd naar het vaststellen van een rege ling der financieele uitkeeringen, welke zoo veel mogelijk volgens objectieve normen den gemeenten de beschikbare gelden doet toe vloeien. Het moet, naar hun overtuiging mo gelijk zijn langs dezen weg een gedeelte van de thans, financieel afhankelijke gemeenten, de zoozeer begeerde financieele zelfstandig heid terug te geven. Zij beseffen volkomen, dat ook na de vast stelling van bedoelde regelen er gemeenten zullen overblijven, die nog bijzondere hulp behoeven. Een gedeelte van het bedrag van f 37.250.000 zal dan ook gereserveerd moeten blijven voor gemeenten, welke daarna nog met een budgetair tekort hebben te kam pen; maar ook aan deze gemeenten moet de gelegenheid worden geboden, desnoods de plicht worden opgelegd, zich zoo mogelijk zelf nog geheel of gedeeltelijk te redden daarbij zal het noodig zijn recht te laten wedervaren aan het zoo juiste algemeene be ginsel bij het financieele overheidsbeheer, dat de kringen, die de uitgaven doen, ook zich in zekere mate offers moeten getroosten. Op grond van deze overwegingen achten de ministers het noodzakelijk, dat de mogelijk heid wordt geopend voor gemeenten, wier be grooting niet sluit om, voordat het rijk met gereed geld bijspringt, uit een bijzondere ver ruiming van belastinggebied, nieuwe eigen inkomsten te putten. Ontkomt hierdoor de gemeente aan het stellen van voorwaarden op het gebied van de gemeentehuishouding, het voorschrift, dat deze extra belas ting slechts kan worden geheven als daaraan vooraf is gegaan een verkla ring van de Kroon, dat daartegen geen bezwaar bestaat, is waarborg dat niet onnoodig naar deze nieuwe bron van inkomsten wordt gegrepen. Anders toch zou de heffing weldra vrij algemeen zijn en het probleem slechts verschoven worden. De re geering stelt zich voor, deze toestem ming niet anders te geven dan in die gevallen, waarin het heffen van nieuwe belasting inderdaad een juist effect zal hebben. Allereerst moet daarvoor vaststaan, dat de gemeente niet meer rond kan komen met de gewone middelen, waaronder dus mede te verstaan de inkomsten, welke een gevolg zijn van de in uitzicht gestelde herziening der financieele uitkeeringsregelen. Daarbij be staat voor de toezichthoudende instanties de gelegenheid, om een oordeel uit te spreken over den stand en den loop van het budget en kan aan de gemeente worden duidelijk gemaakt, dat zij er voor heeft te waken, niet boven een bepaald begrootingsniveau te komen. Het komt den ministers voor, billijk te zijn, dat het gevoerde beleid uitdrukking vindt in den belastingdruk, ook wanneer de normale grenzen, die de wet tot dusver kent, bereikt zijn. Een heilzame aansporing tot versobering kan voorts veeleer liggen in het besef, dat de burgerij zwaardere lasten worden opgelegd dan in het aanvaarden van eischen en op volgen van wenken, gesteld en gegeven door instanties van buitenaf. Tegen vertrek van draagkrachtige ingezetenen. De ministers ontveinzen zich evenwel niet, dat belastingverhooging het vertrek van draagkrachtige ingezetenen uit de noodlijden de gemeenten in de hand zal werken en de vestiging van zoodanige ingezetenen zal tegenhouden, waardoor het tegendeel zou worden bereikt. Om deze voor die gemeente funeste ge volgen te ontgaan wordt nevens de beper king in de bevoegdheid tot een heffing, welke in niet sterke mate progressief is, dan voort vloeit uit de toepassing van het Benthamsche stelsel, voorgesteld aan de gemeentelijke in komstenbelasting een forensenbelasting vast te koppelen. In de tweede plaats kan een gemeentebe stuur, tijdig gewaarschuwd, dat de toezicht houdende instanties een bepaald begrootings- W A A n B O It G - K L E E D I G alléén bij (Adv. Ingez. Med.) niveau als maximum beschouwen, met deze wetenschap zijn voordeel doen, wil het zich niet blootstellen aan de moeilijkheden, ver bonden aan niet goedkeuring van een be grooting. Het is het voornemen van de minis ters, in dezen gedachtengang voort gaande, meer dan tot dusver het geval is geweest, toepassing te geven aan de bepalingen, welke de regeering de bevoegdheid geven, waarschuwend in te grijpen in gevallen, waarin het sluitend budget bedreigd wordt. Zij meenden, dat aldus tal van gemeenten, welke, ondanks de hiervoor besprpken, buiten het onderwerpelijke wetsontwerp liggende herziening van financieele uitkeeringen, nog in meerdere of mindere mate inmenging in de huishouding zouden moeten dulden, daar van vrij kunnen blijven en zich kunnen ont trekken aan de nivelleerende werking, welke overmijdelijk verbonden is aan het stellen van eischen voor het verleenen van directen rijkssteun. Directe rijkssteun, in den vorm van een tij delijk renteloos voorschot en'of een bijdrage uit 's rijks kas behoort naar het oordeel van de ministers slechts dan te worden verleend indien tegen de invoering der extra-belasting bij de Kroon bezwaar bestaat en slechts in bij zondere gevallen ondanks de invoering dier extra-belasting. F orensenbelasting Aan de toelichting tot het tweede ontwerp is het volgende ontleend: De wet van 1929 heeft met de gedachte van een meervoudige „woonplaats" radicaal gebroken. De draagkrachtfactor, welke de ver deeling van het gemeentefonds mede bepaalt, moest voortaan goedmaken, wat een enkel voudig woonplaatsbegrip aan de eene groep van gemeenten op het stuk van belastingca paciteiten tekort deed en aan de andere te veel vei'schafte. Het komt den ministers voor, dat de wet gever van 1929 hier iets te ver is gegaan. Zij aanvaarden de bestaande oplossing met be trekking tot de woonforensen, een oplossing die, gelijk bekend is, hierin bestaat, dat de bijkomstige woongemeenten zich moeten te vreden stellen met de woonforensenbelasting van art. 288 van de gemeentewet, met de per- soneele belasting naar de grondslagen huur waarde, meubilair en biljarten en eventueel met andere belastingen op ter plaatse aan wezige goederen, een en ander terwijl de ge meente van hoofdverblijf aan die bijkomstige woongemeenten niets van hare belastingcapa citeit behoeft af te staan. In de verhouding tusschen de ge meenten van hoofdverblijf en de centrale werkgemeente (niet: alle werkgemeentenjmeenen. zij echter een verandering te moeten voorstellen. Zij meenen den werkforens te moe ten zien als een burger van twee ge meenten: van de gemeente van hoofdverblijf en van de gemeente, waar de forens het centrum van zijn werkzaamheden heeft. Alleen tus schen deze gemeenten vinde een verdeeling van bevoegdheid tot op- centenheffing plaats. Maar dan ook een werkelijke verdeeling, zoodat nie mand meer betaalt aan opcenten dan hij zou hebben betaald, indien het aantal opcenten in de woongemeente niet lager was dan dat in de werk- gemeente. In deze orde van gedachten hebben de mi nisters gemeend te moeten voorstellen, met betrekking tot werkforensen de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting ten behoeve van de gemeentelijke opcentenheffing te splitsen in een gedeelte dat ten kohiere wordt ge bracht in de gemeente van hoofdverblijf en een gedeelte, dat ten kohiere wordt gebracht in de werkforensaalgemeente. Elke van deze beide gemeenten heeft dan een hoofdsom gedeelte waarop uitsluitend zij hare opeen ten heft. Bij de gedachte splitsing van de hoofdsom is voorts aan de woongemeente een voor gift gegeven van f27.—, overeenstemmende met een belastbare som van f 1800.—. Bedraagt de hoofdsom wel meer dan wordt voor elke ge meente de helft van het daarboven uitgaande tot basis voor opcentenheffing, terwijl de woongemeente, uiteraard, hare bevoegdheid ten aanzien van de eerste f27.van de hoofdsom behoudt. Het ontwerp strekt zich tevens uit tot buitenlandsche belastingplichti gen, die in een Nederlandsche ge meente het middelpunt van hun ge- heelen ax'beid of van hun geheele bedrijf hebben. De hoofdsom wordt van deze belastingplichtigen geheven uitsluitend naar het hier te lande ver worven inkomen. Op deze hoofdsom zal dan de forensaalgemeente hare opcenten heffen, en wel over die ge heele hoofdsom. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 21 October 1938, is aan W. B Kronenburg, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Didam, met dank betuiging voor de langdurige en goede diens ten door hem als burgemeester bewezen. GEDENKTEEKEN ANTON H. TIERIE. Na het overlijden van den bekenden toon kunstenaar Anton H. Tïerie in Februari van dit jaar rees bij de vele vrienden van den overledene het plan zijn nagedachte nis door het plaatsen van een gedenkteeken op zijn graf te eeren. Dit gedenkteeken is thans gereed en zal op Zaterdag 29 October a.s. des middags om drie uur op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam onthuld en aan de familie over gedragen worden. De Haagsche gemeenteraad heeft zich, na drie uur discussie, vereenigd met het voorstel van B. en W. een adres te zenden aan de regeering ten gunste van een vliegveld-Leider dorp. De meeningen waren zeer verdeeld. Naast overtuigde voorstandèrs was er een groep, die alleen aan Leiderdorp de voorkeur zou geven, indien de vlieghavens te Amsterdam en Rot terdam niet beide behouden zouden kunnen blijven. Een derde groep meende, dat de gemeente zich bui ten de kwestie moest houden. De meeningen waren ook in de fracties verdeeld. Een stemming achtte men echter niet opportuun; men meende, dat uit de debatten voldoende de opi nie van den raad gebleken was. waardoor elke noetsing met Ivorol tevens een ware mondwassching wordt. Ivorol (volgens nieuw recept. Tube *60 - 40 - 25 cent. Er zijn sommigen onder ons, die onvoldoen de aandacht wijden aan dat gedeelte van de krant, dat het optimisme, de blijmoedigheid, het geluk in ons bevordert. Het redactioneele gedeelte van de krant, dat wil zeggen: het actueele nieuws maakt ons onrustig. Daar kan de krant niets aan doen, want dat doet het actueele nieuws zelf. De advertenties daarentegen maken ons rustig, blijmoedig, optimistisch en welgezind. Vooral die adver tenties, die een verhaaltje bevatten en die kort en krachtig wijzen op de ontelbaar vele artikelen, die één voor één tot zegen van de menschen en tot bevordering van het geluk zijn uitgevonden, gefabriceerd en gedistri bueerd. U kent die aangrijpende kleine ge schiedenissen wel: Miesje Dinges zat altijd als een muur bloempje aan den kant Al haar vriendin nen dansten met de leukste boys van de stad. Maar zij werd nooit gevraagd. Tot dat zij haar vriendin Annie om raad vroeg: „hoe komt dat toch, Annie en Annie antwoordde: „Wel. Miesje, dat komt omdat je snijtanden zoo groen zijn; je moet Dentine gebruiken, die ge- desodoroniseerde tandpasta, vervaar digd naar de pepsine-formule van prof mr. dr. ir. Borstelmans van de Staats universiteit te Port-au-Prince". En Miesje volgt den raad van Annie op. En wat ziet u dan op het laatste plaatje: alle leuke boys van de stad verdringen zich om Miesje en vragen: „Miesje Dinges, wil je eerst met mij dansen en daarna mijn vrouw worden?" En wat fluistert Miesje in zichzelve: „dat heb ik allemaal aan prof. mr. dr. ir. Borstelmans van de Staats-universiteit te Port-au-Prince te danken!" Arthur Akwaviet zat al jaren op het kantoor van de African Milkshake Asso ciation. Hij had alle eigenschappen voor directeur-generaal in zich. maar hij had het niet verder kunnen brengen dan tot jongste bediende. Hij klaagde op een goe den dag zijn nood aan een goeden vriend van hem, Pieter Peuter, die het reuze ver gebracht had bij de Haitian Hopjes- manufactory. En wat zei Pieter Peuter? Pieter Peuter zei: „Je hebt altijd diezelf de grasgroene sokken aan; dat is saai; sokken zijn de spiegels van de ziel; draag eens die leuke dessins van de Silver- Sock Society, de wereldberoemde S.S.S.- sokken". Arthur Akwaviet volgde den raad van zijn vriend Pieter Peuter op en kocht van zijn laatste spaarduiten 365 paar S. S. S. sokken, voor lederen dag van het jaar een ander patroon. Nu is hij zélf patroon. Want reeds den zesden dag zei de president-commissaris: „We hebben een heel moeilijke opdracht te geven en wij hadden gedacht: wie anders dan Ar thur Akwaviet, de man met die leuke sokken, zou daarvoor geschikt zijn?" Nu is Arthur opper-hoofd-directeur van de African Milkshake Association. Wanneer hij in zijn Rolls naar zijn kas teel rijdt pleegt hij te prevelen: „Dat heb ik allemaal te danken aan die schitte rende S.S.S. dessins. Hij was altijd moe. Hij ging altijd lus teloos naar school. Hij kreeg altijd slech te rapporten. Hij bleef altijd zitten. Toen zijn beste vriend al lang en breed vice- president van den Hoogen Raad der Ne derlanden was. zat hij nog in de derde klas Mulo dingen te leeren. die zijn beste vriend al jaren vergeten had. Totdat tante To eens tot zijn Moeder zei: „Bets". zei tante To, „Bets. je moet dien jongen van jou eens Vitamine-Flakes (met die leuke knetterende knarsing volgens het dangerous zone procédé van jhr. mr dr. Toet van het déjeuner-proefstation te Memel) voor zijn ontbijt geven. Nu, of schoon mams er eerst wat sceptisch te genover stond, heeft ze den raad van tante To toch opgevolgd. En nu staat ze er anti-sceptisch tegenover. Want na drie en twintig Vitamine-Flakes ontbijten 'volgens het dangerous zone procédé van jhr. mr. dr. Toet' was haar zoon gouver neur-generaal. En wat pleegt hij "te zeg gen. wanneer hij door zijn paleis wandelt of wanneer de Sultan van Brazimore hem twaalf met goud beslagen olifanten als mede zijn onderwerping komt aanbieden? Dan mompelt hij in zijn baard (product van de Barbafacecream „de cream met de radiophone suggestie"); „Zonder Vi tamine Flakes 'volgens het dangerous- zone procédé van jhr. mr. dr. Toet van het déjeuner-proefstation te Memel) zou ik nog niet eens een speelgoed-olifantje hebben gehad". Alle mannen schuwden haar. Alle jongens liepen haar uit den weg. En tóch had ze een prachtige teint 'dank zij de Ansjovis-zeep-voor-alle-postzegelverza- melaars-en-deurwaarders) en toch had zij een prachtig figuur (dank zij de Ali- Baba - het nieuwste op het gebied van buikgordels-met-gratis-kaartjes-voor- den-bioscoop volgens het systeem Accuac- celerator) en toch had zij adembenemen de kuiten 'kent u de stroomlijnkous Jam bon van Maison Mary-Loc?). Toen zij haar nood klaagde bij haar grootmama, zeide deze: „Adem mij eens in het ge zicht, Dollie-lief.En toen Dollie dit deed, deinsde grootmama achteruit en sprak de galden woorden: „gij riekt uit uw asem, Dollie-lief, gebruik eens een kilo of wat onwelriekende adembenemende Tjiftjaf-tabletten (ook voor vegetariërs)". Dolly volgde den raad van grootmoeder op. En wanneer zij nu in de armen van Leo. den danseur-mondain van de Shé- hérazade-dancing ligt, fluistert zij tus schen twee kussen door: „Aan u, Tjiftjaf tabletten (ook voor vegetariërs) dank ik deze zaligheid". U kent dit soort prettige verhalen toch? Ge moet ze niet te laag aanslaan. Zij bevorderen het menschelijk geluk en het optimisme. Zij toonen duidelijk aan. dat de wereld nog zoo kwaad niet is. Dat ieder mensch zijn bestem ming en zijn zaligheid kan vinden. Want laten wij wel wezen...... waaraan heeft bijvoorbeeld een man als ik zijn fabel achtig vermogen zijn charme en zijn lustslot op de Canarische eilanden te danken? Aan Vitamine-Flakes 'met die leuke knet terende knarsing) aan Ansjovis-zeep, aan S.S.S. Sokken (volgens het desodoroniseer- procédé van jhr mr. dr. Toet)aan de Tjif tjaf-tabletten (volgens het anti-b.-o.-recept van prof. Kegelaar) en toen ik gisteren het gebouw van deze krant betrad met mijn nieu wen bordpapieren boord .jSans reproche" om (naar een oud recept van Aga Khan Imredy Bey. hofarts van den burgemeester van Noot dorp 1653-1749) zei de directeur: „Wij zullen dezen heer honderd procent meer honorarium geven, iemand met zulke schitterende boorden heeft daar recht op" En wat zeg ik nu, wanneer ik 's avonds naar de bioscoop ga? (Oplossing in ons volgend nummer). Mr. E. ELIAS. Weldra een 1 lichtdienst Curacao— Barbados. Inspectievlucht had goed verloop. Naar wij uit de West vernemen, heeft de Lockheed Super Electra van de K.L.M. een proefvlucht ondernomen van Curagao via Trinidad naar Barbados. De rond 900 KM. welke Curasao van Trinidad scheiden, wer den afgelegd in ca. 3 uur, het traject Trini dad-Barbados, dat c.a. 370 K.M. bedraagt, vergde een vliegtijd van slechts ongeveer vijf kwartier. Deze vlucht had ten doel het inspecteeren van de vliegvelden langs de route in verband met het openen van een geregejden dienst op Barbados. Hierbij werd vastgesteld, dat het vliegveld op Trinidad binnen zeer korten tijd opengesteld kan worden voor 't verkeer; van het terrein op Barbados was de belangrijkste startbaan reeds gereed. Het moet dan ook geenszins uitgesloten worden geacht, dat bovenvermelde geregelde dienst einde van dit jaar, in elk geval in Januari 1939, in exploitatie wordt genomen. Leerkrachten hij het Nijverheids onderwijs voor meisjes. De bond van leerkrachten bij het nijver heidsonderwijs voor meisjes heeft Zaterdag te Amersfoort zijn najaarsvergadering ge houden. 's Middags deed mejuffrouw Haverkorn mededeelingen over een proef, die op verschil lende nijverheidsscholen is gedaan, om o.a. de waarde van stillezen voor het onderwijs na te gaan. De verwerking der gegevens hierover is nog in vollen gang. Daarna hield de heer D. Mulock Houwer, directeur van „Zandbergen" een interessante lezing over deze stichting, waarna de ver schillende tehuizen, allen te Amersfoort ge legen. werden gezichtigd. 's Avonds hield mr. G. F. de Jongh, oud- kinderrechter. een zeer boeiende voordracht over kinderrechtspraak en kindercriminali- teit. Tenslotte werd nog de wenscheiijkheid naar voren gebracht van het openstellen der mogelijkheid tot vrijwillige pensionneering op 60-jarigen leeftijd. Het hoofdbestuur zal nagaan, welke kosten hieraan voor de betrok kenen verbonden zouden zijn en welke stap pen eventueel gedaan zouden kunnen worden om het te bereiken. Hierna sloot de voorzitster deze zeer ge slaagde bijeenkomst. „Beroepsbruidegoms" krijgen het moeilijker. Maatregelen tegen schijnhuwelijken in voorbereiding. De aandacht der justitie en der met de grens bewaking belaste autoriteiten is gevestigd op buitenlandsche dames, die door een huwelijk of schijnhuwelijk de Nederlandsche nationaliteit trachten te verwerven, ten einde voor zichzelf en voor haar naaste familieleden den weg naar Nederland te banen. Door een huwelijk als regel een schijn huwelijk dat na korten, vooraf overeenge komen tijd, weer door echtscheiding wordt ont bonden verwerven deze „trouwlustige" dames de Nederlandsche nationaliteit, terwijl na kor- teren of lanceren tijd haar naaste verwanten z.g. voor „familiebezoek" eveneens naar Nederland komen, met de bedoeling evenwel er zich blij vend te vestigen. Bij een summier onderzoek is gebleken, dat de laatste maanden een betrekkelijk groot aantal buitenlandsche dames door inmiddels voor een deel reeds weer door echtscheiding ontbonden huwelijken, blijvend de Nederlandsche nationa liteit heeft verworven. Tevens is echter gebleken, dat er personen zijn, die er een beroep van maken tegen beta ling buitenlandsche dames door een huwelijk tot Nederlandsche te maken. Waar de regeering er geenszins op gesteld is, dat op deze wijze de bepalingen op de toelating van vreemdelingen worden ontdoken, zijn naar de Tel. van welingelichte zijde wordt me degedeeld maatregelen in voorbereiding om aan het werk der ..beroepsbruidegoms" een ein de te maken en het „trouwlustige" buitenland- schen dames minder gemakkelijk te maken door schijnhuwelijken de Nederlandsche nationaliteit te verwerven. Verwanten der trouwlustige dames, die zich onder voorwendsel van familiebezoek blijvend in Nederland trachten te vestigen, zullen ooorts als ongewenschte vreemdelingen worden be schouwd en als zoodanig behandeld. Aparte crisisdienst voor de jeugd? Ten departementc zou meer zorg aan haar worden besteed. Naar de Tijd verneemt, heeft de minister van sociale zaken na overleg in den minister raad besloten, de zorg voor de jeugdige werk- loozen los te maken uit het ressort van de werkverschaffing en tot een zelfstandigen crisisdienst, jeugddienst, van het departement te verheffen. Deze dienst zal onder leiding worden gesteld van den referendaris, den heer G. W. F. van Hoeven. Binnen enkele dagen zal de Jeugdraad officieel van dit besluit in kennis worden gesteld. Deze maatregel vormt een gunstige aan wijzing omtrent den koers van de jeugd- werkloozenzorg in de naaste toekomst, aldus het blad. Degenen, die tot dusverre ten depar- temente de jeugdwerkloozenzorg beheerden, maakten er voor niemand een geheim van, dat zij van bepaalde diep ingrijpende maat regelen tegenstanders waren. De heer Van Hoeven is dat allerminst. Reeds geruimen tijd voordat de gedachte aan maatregelen in grooten stijl speciaal ten behoeve van de werklooze jeugd ernstig ter sprake werd ge bracht, drong deze ambtenaar in publicaties op zulke maatregelen aan en iedere instem ming. die hij daarmee vond. registreerde hij nauwkeurig om zoo effectief mogelijk en in zoo breed mogelijken kring de idee te propa- geeren, dat voor de jeugd maatregelen in grooten stijl mogelijk, wenschelijk en nood zakelijk zijn De Maasbode interpreteert de taak, welke den heer Van Hoeven wacht, eenigszins anders. Zij schrijft dat de heer Van Hoeven de zorg voor de jeugdige werkloozen zal overnemen om den heer Meijer de Vries, die met werk is overladen, eenigszins te ontlasten. Ruim een millioen radio luisteraars. Op 30 September j.l. bedroeg het aantal angegeven radio-ontvanginrichtingen in Ne derland 708.681. Het aantal aangeslotenen op radio-distributie-inrichtingen bedroe^ oó dien datum 363.579.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5