DINSDAG 25 OCTOBER 1938 H A A R L E M'S DAGBLAD 4 Voor deq Politierechter. Contrabande in den mensch. Op 25 Augustus 1938 had een Rijksveld wachter des avonds tevergeefs getracht om een automobilist uit Amsterdam op den Haarlemmerstraatweg in Haarlemmerliede zonder geweldmiddelen tot staan te brengen. De auto slingerde namelijk met een vaart van 80 K.M. per uur over den weg. En de veld wachter was uit Amsterdam gewaarschuwd dat een dronken automobilist zijn kant uit kwam. De auto passeerde den veldwachter, die ook in een wagen stapte en met een vaart van 95 K.M. de slingerende wagen inhaalde. Tot drie keer toe reden de auto's elkaar voor bij, maar het gelukte den veldwachter aan vankelijk niet den ander tot staan te bren gen. Maandagochtend deed deze dienaar dei- wet zijn relaas aan den politierechter. Eerst was hij de slingerende auto voorbijgereden en had met de linkerhand een roode zaklan taren uitgestoken en deze waarschuwend op en neer bewogen. De andere auto remde, doch reed den wagen met de politie daarna weer voorbij. Tot twee keer toe werd de manoeuvre herhaald: een keer reed de wagen met den veldwachter erin midden op den weg om den anderen automobilist als 't ware in het ge zicht te schijnen. De veldwachter loste twee waarschuwingsschoten, doch ook dat hielp niet. Daarop greep de dienaar der wet met geweld in en schoot twee banden van den wagen kapot. Toen kon die natuurlijk niet meer verder. De veldwachter vond dat de in zittende in een zoodanigen staat van dron kenschap verkeerde, dat deze een auto niet meer naar behooren kon besturen. De automobilist had tegen den veldwachter gezegd, dat hij geen rood licht had gezien, doch dat hij zich wel had afgevraagd wat of die andere auto steeds voor hem moest. De verdachte tot den politierechter: ..Ik had toch geen reden om te vluchten, mijn rijbewijs was in orde en ik had ook geen contrabande in den wagen". Politierechter: „Ja, die contrabande had u in uw lichaam, in den vorm van alcohol". De raadsman van verd. Mr. B. C. Goudsmit, wilde uitmaken in hoeverre een rood licht, op een wijze als door den veldwachter toegepast het gewettigde middel was om auto's tot staan te brengen Daartoe trad o.a. de brigadier van de Rijks verkeersinspectie als deskundige getuige op. Raadsman: „Bestaat er voor veldwachters een wettelijk voorschrift voor den manier om auto's in net donker te laten stoppen?" Brigadier: ..Er is geen enkel omlijnd voor schrift. Raadsman: „Is een heen en weer bewogen licht hét stopsein van de politie?" Brigadier: Die methode voldoet goed. Raadsman: ..Is het publiek ervan op de hoogte?" Brigadier: „Indien een rood licht heen en weer wordt bewogen beteekent dat toch in het algemeen een onveilig sein in Neder land" Nadat de raadsman ook een tweede des kundige had ondervraagd, deed de rechter de discussie staken en achtte de kwestie te in gewikkeld voor een behandeling door den politierechter en verwees de zaak naar de meervoudige Kamer, die tevens het appèl te gen het vonnis van den Kantonrechter, tegen den verdachte uitgesproken wegens het in kennelijken staat van dronkenschap bestu ren van een auto, luidende 14 dagen gevan genisstraf' en intrekking van het rijbewijs, zal behandelen, opdat deze twee facetten van een zaak het dronken sturen en het weigeren te stoppen in hun verb'and belicht zullen kunnen worden. VOOR DEN KANTONRECHTER Het gezellige avondje. Ieder mensch voelt wel eens de behoefte om na gedanen arbeid ook van de meer zoete ver maken des levens te gaan proeven. Zoo ook een 22-jarige makelaar uit IJmuiden en zijn vriend. Dies stapten ze samen in een auto. de makelaar zonder rijbewijs achter het stuur en de vriend met dito er naast. Waarom het niet omgekeerd was. is een van die vele onopgeloste raadselen, die wij niet kunnen begrijpen doch alleen maar zullen moeten aanvaarden. Vervolgens werden twee meisjes uit IJmuiden opgehaald en hier na werd de steven pardon radiator naar Haarlem gewend. In een café op de Groote Markt stapte het gezelschap uit en helaas werd er niet alleen koffie of thee gedronken. De bestuurder nuttigde met smaak twee Bolsjes, terwijl ook de dames zich niet onbetuigd lieten. Na dit intermezzo werden nog twee cafés in Overveen bezocht. In het eerste café had de chauffeur,. die blijkbaar den smaak te pakken kreeg, nog een Bols gedronken. In het tweede café kon hij daar echter niet toe komen, want een van de meisjes had zijn glaasje al opge dronken voor hij het gezien had en het tweede glaasje zweefde ze met een elegante zwaai van het tafeltje. Hierdoor eenigszins ontmoedigd besloot men maar weer te vertrekken. Bij de Mollaan in Bloemendaal begon een der meisjes hevig te gillen, de makelaar en zijn vriend, die voorin zaten, keken achterom enreden door het hek van het buiten eener Bloemen- daalsche familie Een verpleegster uit het Prov. Ziekenhuis te Santpoort had het drama gezien en op haar advies had men voor den mond van het nog steeds schreeuwende meisje, een shawl gebonden. Ook een slager en zijn meisje hadden den wonderlijken auto-tocht aanschouwd. Het meisje, dat zoo geschreeuwd had. ver klaarde voor den kantonrechter, dat zij in Haarlem reeds twee Voorburgjes had gedron ken, toen was ze al niet goed geworden. Later was daar in Overveen nog een glas Vermouth bij gekomen en verder herinnerde ze zich niets meer. Het andere meisje, dat op dit „gezellige" avondje was mee geweest bevestigde, dat haar vriendin een glas Bols van den bestuurder had opgedronken en een ander omver had gegooid. De kantonrechter vond het schandelijk, dat aan een jeugdig meisje zooveel drank was ge geven. Ook de bestuurder was dronken. Ten slotte werd de zaak nog aangehouden om de verpleegster te hooren, die het advies gegeven zou hebben om de shawl voor den mond van het schreeuwende meisje te binden. Ook het meisje van den slager zal dan nog gelegenheid krijgen haar verklaring af te leggen. Margarine voor boter. Een juffrouw te Wijk aan Zee verkocht geen knollen voor citroenen maar wel margarine voor boter en dat is misschien nog erger. Wat was het geval? Meer dan duizend kinderen hadden op 14 Juli een kinderfeest gehad te Wijk aan Zee. Een vacantie-kinderfeestvereeni- ging had de zaak geregeld en was met een juf frouw overeengekomen dat zij 70 broodjes met boter besmeerd zou leveren. Dit gebeurde alleen, de juffrouw gebruikte in plaats van bo ter. margarine. Een keurmeester, die het eten voor de kinderen keurde, bemerkte dit. Hij zeide het tegen de juffrouw doch deze ontken de heftig. Hierop werden eenige broodjes ter onderzoek naar Alkmaar gezonden, waar al Openbaar en Bijzonder Lager Onderwijs. Meester Duyvenboer had er geen erg in en vervolgde: Waarde jubilaris: het bestuur v»,n onze vereeniging heeft gemeend niet beter te kun nen doen, dan U en Uw hooggeachte echtge- noote deze enveloppe aan te bieden, welker inhoud naar wij hopen toereikend zal zijn om een zomerreisje naar het buitenland mede te bekostigen, waarnaar immers Uw verlangen al zoo ge ruimen tijd uitgaat." Er volgde een klaterend, langdurig applaus toen de openingsrede van stapel was geloopen. De spreker ging weer zitten en bette zich het bezweete voorhoofd met zijn nog opgevouwen Zondagschen zakdoek. Hij was nijdig op zich zelf, want hij voelde het als iets minderwaar digs, dat hij baas Koster zóó had toegesproken. Had hij de ingeving van zijn hart gevolgd, dan zou hij zich ongeveer als volgt geuit hebben: Koster: het geheele bestuur, en ik in het bijzonder, zijn allemachtig opgelucht, dat je eindelijk je biezen hebt gepakt! Feitelijk hadden we al met je vijf-en-zes tigste jaar de gelegenheid moeten aangrijpen om je luie lichaam uit wandelen te sturen, maar om financiëele redenen konden we er toen niet toe overgaan om behalve je pensioen nog het salaris van je opvolger te betalen. Ge lukkig is dat nu wel het geval, en zoo zullen we dus voortaan .ie opgezwollen drankgezicht niet meer dagelijks vóór ons zien! Dat je het nog tot vandaag hebt volgehouden, is zuiver en alleen een kwestie van uithoudings vermogen. Dat die beroerde vrouw van je meteen op hoepelt, is een reden te meer om blij over te zijn! Hopenlijk zal het eeuwige geknoei en gefraudeer met de badkaartjes nu voortaan óók ophouden! Ik hoop jullie lamme tronies nooit meer te zien te krijgen, en wensch je voor de rest het beste toe! Overigens doe je beter wat voorzichtiger te wezen, Koster, want een kind kan zien, dat je op die manier bin nenkort aan delirium zult doodgaan Dat alles was de werkelijke opinie, die meester Duyvenboer ten aanzien van den jubilaris en zijn vrouw bezat, en ongetwijfeld zou een getrouw verslag van deze onuitge sproken rede betere kopij voor de locale pers geweest zijn dan de conventioneele frases, die de beide jongelui nu zaten op te teekenen. De huldiging werd voortgezet; er volgde de aan bieding van een paar leunstoelen door een commissie uit de bezoekers van het badhuis, waarna een paar in het wit gekleede hummels een versje opzegden en bloemen offreerden aan de bevallig nijgende juffrouw Koster. Eenmaal zoover gekomen, werd het gezel schap door den meester verzocht hem naar buiten te willen volgen. Daar stond het stede lijke fanfarecorps in vol ornaat opgesteld, met een groep fakkeldragers ter verhooging van de feestelijkheid. De muziek zette klaterend en luid „Lang zullen ze leven!" in, en de stoet zette zich in beweging naar het huis van de gehuldigden. „Duizenden stadgenooten getuigden van hun belangstelling bij deze treffende plechtig heidnoteerde de man van de „Avond bode", en z'n confrater van den „Koerier", die lyrische talenten bezat, stenografeerde haastig: De bevolking eerde met deze fijnge- voelde attentie de nobele eigenschappen van een man, die zoovele jaren lang op de bres heeft gestaan voor de belangen van de volksr gezondheid. In den zoelen voorjaarsavond klonken de ijle tonen van het muziekgezel schap „Crescendo", en het was of de instru menten in de verheven taal der muziek den dank uitzongen van gansch de groote schare, die het echtpaar Koster wegens hun dage lij kschen, liefdevollen arbeid heeft leeren kennen en hoogachten". Het duurde eenigen tijd vóór de stoet,, die de noodige meeloopers telde, uit het gezicht was verdwenen. Op het oogenblik, dat de ver slaggever van de .Avondbode", die in een portiek was gaan staan om rustig te kunnen schrijven, met een opgelucht gezicht z'n boekje dichtsloeg, en naar huis wilde wande len. voelde hij zich zachtjes aan zijn mouw trekken. Hij keek op, en zag een oudachtig heertje met een zilvergrijs baardje naast zich staan. „Meneerneemt U me niet kwalijk!" zei het heertje, „maar kunt U me ook zeg gen, wat dat voor een feestelijkheid was?" Zijn stem klonk melodieus en beschaafd, haast al te beschaafd voor iemand, die er zóó armoedig uitziet, dacht de jonge journa list bij zichzelf. Vriendelijk zei hij toen: „Meneer, dat was de huldiging van bad meester Koster, die zeventig jaar is gewor den, en die nu van zijn pensioen gaat leven. Hij en zijn vrouw hebben een paar leunstoe len gekregen, en een enveloppe met 500 gul den, als ik goed ben ingelicht, ongerekend nog drie-en-twintig bloemstukken." „Zoozoo....!" zei peinzend de oude man, vijfhonderd gulden en een paar leun stoelen't Is prettig als je zóó door de menschen bedacht wordt bij een jubileum!" En hoofdschuddend stapte hij weg. „Zeg!" zei de jongeman tegen zijn confrater van den „Koerier", die naderbij was geko men, „zeg, ken je dien ouwen baas ,die daar zoo zielig wegschuifelt?" „Dieantwoordde de ander, en hij tuurde scherp in de richting van den ouden man. die in de schemering door de plotse ling verlaten straten liep, maar kerel ken je die niet? Dat is immers Eduard van Weerdaal, de groote dichter, die zich in dertijd van de Tachtigers heeft afgescheiden. Hij schrijft nog altijd, en ik kan je werkelijk aanraden eens wat van zijn nieuwe dingen te lezen. Vorige maand vierde hij zijn zeventigsten verjaardag. Ik heb nog een herinnerings artikeltje aan hem gewijd in onze krant beslist een artikel op pooten, al zeg ik het zelf't Is een stakker! Een paar~van zijn vrienden hebben bij die gelegenheid een steunfonds voor hem op- touw gezet, want hij heeft letterlijk niets om van te leven.... hij staat moederziel alleen op de wereld. Ze hadden deze week al een kleine twee honderd pop voor 'm bij mekaar geschar reld Toch mooi, wat!" (Nadruk verboden, auteursrecht voorbehouden.) De kleine muizen schoten her- en derwaarts over den grond. In het eerst zag Elize ze niet eens, maar een poosje later hoorde zij een hevig geritsel. En toen ze opkeek om te zien wat er aan de hand kon zijn, zag zij dat de muizen de brandnetels tot vlak bij haar voeten sleepten, een welkome hulp voor het meisje. Even later kwam een lijster tusschen de tralies van het venster zitten. Hij zong steeds maar door, het eene vroolijke wijsje na het andere, opdat Elize den moed niet zou verliezen. (Wordt vervolgd). Toeneming van leerlingen bij het Bijzonder daling bij het Openbaar Onderwijs. By den nieuwen cursus in September van dit jaar werden de openbare lagere scholen en de scholen voor u. 1. o. en buitengewoon on- lenviis bezocht door 6848 leerlingen .Vergele ken bii September 1937 is dit een vermindering van 128. Bii het bijzonder onderwijs steeg het aantal leerlingen van 10775 tot 11053. dus met 278. PERSONALIA. Bii Koninklijk besluit van 20 October 1938 is toepokend de aan de orde van Ovanie-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan H. van Aste. voorheen zeepzieder bij de N.V Haarlem- sche Stoom Zeep-, Eau de Cologne en Parfume- rieënfabriek „Het Klaverblad" te Haarlem, Copyright P. I. 8. Box 6 Copenhoger Zoo was Elize's laatste nacht aangebrokenNog enkele uren had zij te leven, dan zou het vonnis, door het volk uitgespro ken, voltrokken worden. Eenzaam zat zij in het vochtige, koude hol. Er was geen hoop meer op redding. Daar ging de celdeur open en de bisschop trad binnen. Deze had den Koning beloofd het meisje in haar laatste uren bij te staan, om haar kracht te geven de komende beproeving te doorstaan. Maar zij strekte de handen afwerend uit, schudde het hoofd en liet duidelijk merken, dat zij ging de bisschop weer heen. Nog enkele uqen om haar taak te voleindigen... Daarom had Elize den bisschop weer laten vertrekken. Nog één pantserhemd moest vervaardigd worden, dan was het meisje gereed. Bij het schaarsche licht van een kaarslantaarn werkte Elize ijverig do.or. Honderden gedachten vervulden haar, gedachten aan haar vader, aan haar booze stiefmoeder, aan haar broers spoedig aan het licht kwam, dat er inderdaad margarine was gebruikt. De juffrouw had zich op deze manier voor f 1 bevoordeeld. De Amb tenaar van het O.M. vond het een buitenge woon onsympathieke overtreding. Een vereeni ging, die geheel van liefdadigheid bestaat, te bestelen om den eigen zak te spekken, gaat toch wel alle perken te buiten. Met het oog op de generale preventie eischte de Ambtenaar f 25 of 10 dagen. De kantonrechter halveerde dezen eisch en maakte er f 12.50 of 5 dagen van. LICHTBEELDEN-VERTOOMNG. Woensdagavond 26 October zal in het gebouw Lange Heerenstraat een lichtbeelden-vertoo ning plaats hebben, waarvan het onderwerp is: Peter de Visscherman, van W. G. v. d. Hulst. Donderdagmiddag is er een vertooning voor de kinderen van den Hosannabond, en zoover er plaats is voor anderen. Dan wordt behandeld het onderwerp: „Benjo de kippendief", verteller is de heer J. F. Snoeks. LEZING DS. B. E. J. BIK. Op uitnoodiging van het Comité voor Opwek kingssamenkomsten zal Ds. B. E. J. Bik, Lu- thersch predikant te Amsterdam, op Donderdag 27 October een spreekbeurt vervullen in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan no. 34. Op dezen avond zal het „Noorderkoor", dir. de heer S. P. Visser, eenige liederen ten gehoore brengen. WOENSDAG 26 OCTOBER 1938. Programma I: Hilversum I. Programma II Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Pauze of diversen. 10.35 Parijs Radio. 12.05 P.T.T.- Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Radio P.T.T. Nord of diversen; 3.05 Deutschlandsender of diversen; 3.20 Keulen. 4.05 London Regional. 5.20 Parijs Radio. 6.35 Keulen. 8.20 Fransch Brussel. 8.35 London Regional; 10.20 Ned. Brussel; 10.30 Weenen. 11.20 Danmarks Radio of Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen of Gramofoonmuziek. 10.35 Londen Regional. 12.35 Droitwich. 1.05 London Regional. 3.30 Droitwich. 8.05 London Regional. 8.35 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Orgel-Ac- cordeon-piano. 1. Colleen film selectie, H. Croudson. 2. Saddle your blues. Gipsy acc. Band. 3. Kitten on the Keys, I. Moreton and D. Kay 4. The blue Danube waltz, Reg. Foort. 5. La cucaracha, L. P. Acc. Band. 6. Jan Kïepura Film melodies, Fred. Stein. 7. The great Ziegfeld, H. Croudson. 8. Alone. Gipsey Acc. Band. 9. Nola, Polly, I. Mareton and D. Kay. 10. Broadway Melody 1938. Reg. Foort. 11. Le roi de Musette, Victor Marceau. 12. Dizzy fingers, dizzy keys, Jack Wilson. 13. Dixonland no. 8. Reg. Dixon. 14. The Continental, L. P. Acc. Band. 15. Petersburger Schlittenfahrt, Paul Mania. 16. Au Luxembourg, Victor Marceau. 8.0012.00 Diversen. H.D.-Vertellie De Jubilaris. door BAS VAN DEILEN. ER viel eenige deining in't kleine pro vinciestadje waar te nemen: Koster de populaire badmeester van het volksbadhuis, herdacht zijn zeventig sten verjaardag en beëindigde bovendien zijn ambtelijke loopbaan, want het bestuur van het badhuis had hem eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten door den jubilaris bewezen. Op den avond van het feest was de wachtkamer van het badhuis, zooals de beide jongelui, die de plaatselijke pers vertegenwoordigden, plichtmatig constateerden, „in een bloemen tuin herschapen". Koster en zijn vrouw, met hun veertien kin deren, waarvan negen eigen en vijf aange trouwde, zaten in plechtige afwachting van de komende gebeurtenissen te praten met het voltallige bestuur. De voorzitter, meester Duyvenboer van de openbare school, van wien het bekend was, dat hij een doodelijken haat koesterde jegens alle dragers van den familienaam Koster, had zoowaar de gekleede jas te voorschijn gehaald, en zat met een slachtoffersgezicht te conver seeren met de vrouw van den jubilaris. Juffrouw Koster had haar man jarenlang geassisteerd bij zijn werk, en meester Duyven boer koesterde de helaas nimmer bewezen ver denking tegen haar, dat zij er niet voor terug deinsde, een al gebruikt badkaartje ten eigen bate nóg eens aan een bezoeker af te geven. Het zaaltje stroomde langzaam vol; de trouwe bezoekers van het badhuis wilden bij de huldiging tegenwoordig zijn. Toen er niemand meer bij kon, stond mees ter Duyvenboer met een stuursch gezicht op. knoopte zijn jas dicht, haalde een velletje ruitjes papier met z'n voor den spiegel inge studeerde openingsrede te voorschijn, en be gon keelschrapend zijn toespraak af te werken. De pers zette zich in postuur om vooral niets te laten verloren gaan van meesters vleiende qualificaties. Gij waart een man," galmde het door het kleine, benauwde zaaltje, „die er steeds op bedacht zijt geweest de belangen van onze vereeniging te behartigen als een vader. Gij en Uw trouwe, altijd zoo ijverige echt- genoote, ge hebt ons badhuis gemaakt tot wat het nu isGeen moeite was U daarbij te groot, geen opoffering te veel! Als twee zeer ver dienstelijke medewerkers aan de verhooging van het hygiënische peil onzer gemeente zult ge nog in een verre toekomst worden geëerd door een dankbaar nageslacht, dat, dank zij Uw onversaagd pionierswerk, tot een gezonder leven werd aangespoord. Gij hebt bij onze be volking den heilzamen invloed van het water op het menschelijk lichaam gepropageerd De verslaggever van de „Koerier" knipoogde eens tegen zijn collega van -de „Avondbode", en fluisterde achter zijn hand: „Uitwendig dan altijd!" De ander dacht aan Baas Kosters geduchten rooden neus, en verslikte zich in een onder drukten lach. ONDERWIJS. B. en W. van Haarlem hebben de volgen de voordracht aan den raad gezonden voor de benoeming van een onderwijzeres aan school 3: 1 mej. M. Misset te Noord-Scharwoude, 2 mej. C. H. Zwart te Haarlem en 3 mej. C. E. M. Max te Haarlem. Mej. M. Voorneveld te Haarlem wordt door B. en W. aanbevolen voor tijdelijk leera- res in de handwerken aan de Middelbare Meisjesschool. Voor de benoeming van twee onderwij zeressen aan de Buitenrustschool zijn de vol gende voordrachten opgemaakt, le voordracht le. mej. A. M. J. Taselaar te Purmerend, 2e. mej. J. Langeveld te Gouda en 3e. mej. C. H. Mekking te Velp; 2e voordracht: le. mej. J. J. C. VeUenga te Zaandam, 2e. mej. A. M. J. Taselaar te Purmerend, en 3e. mej. M. C. R. Drijver te Amsterdam. KON. VEREEN. „OOST EN WEST". Voor de afdeeling Haarlem en omstreken der Kon. Vereen. „Oost en West" wordt Vrij dagavond 23 October a.s. in de nieuwe Too- neelzaal van Hotel „De Leeuwerik" een film- vertooning gegeven: een reis met een dei- booten van de Java-China-Japanlijn, met een inleiding over „Het Chineesche Volk" door den heer J. Moerman gewezen hoofd van de Hollandsch-Chineesche School te Mr. Cornells (Adv. Ingez. Med.) brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere r.ooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6