BURGERLIJKE STAND. DINSDAG 25 OCTOBER 1938 HA ARE EM'S DAGBEAD 9 HAARLEMMERMEER Aanrijding op den Vijfhuizerweg. Twee auto's ernstig beschadigd. Gistermiddag omstreeks drie uur had op het hoekpunt HoofdvaartVijfhuizerweg een botsing plaats tusschen een personenauto, be stuurd door den heer J. uit Haarlem en een vrachtauto, bestuurd door den heer S. uit Haarlemmermeer. Na eenige dagen van rust in de reeks van aanrijdingen is de nieuwe week thans weer ingezet met een ernstige botsing, die gelukkig geen persoonlijke ongelukken met zich mee bracht, doch de materieele schade was daarentegen des te ernstiger. De bestuurder van de luxe auto, die over den Vijfhuizerweg in de richting Haarlem reed, verleende geen voorrang aan een voor hem van rechts komende vrachtauto met het gevolg dat beide auto's in volle vaart op elkaar inreden. Zoowel de luxe als de vrachtauto werden deerlijk beschadigd en moesten door kraan wagens worden weggesleept. De bestuurders kwamen met den schrik vrij. De politie te Hoofddorp, die telefonisch was gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. Tegen den bestuur der van de luxe auto zal proces-verbaal wor den opgemaakt. ALWEER DE RIJKSWEG. Gistermorgen is door een onhandige auto bestuurder een paal van den A.N.W.B., staan de aan den Zuidelijken afrit van het viaduct over de Hoofdvaart bij Abbenes stukgereden. De paal werd totaal vernield, terwijl de onder- deelen van den wegwijzer aan stukken over den weg vlogen. Het nummer van de roode auto Is bekend. VERGADERING BELLAMY. De afdeeling Hoofddorp van de Interna tionale Vereeniging „Bellamy" organiseerde in hotel De Beurs te Hoofddorp een openbare vergadering onder presidium van den voor zitter, den heer L. de Boef, die de vrij goed bezochte bijeenkomst met een kort woord opende, om den heer J. Horsmeier de gelegen heid te geven zijn onderwerp voor dezen avond „Is Christendom vereenigbaar met Bellamy" te behandelen. Door zoo velen en daaronder ook zoo vele geestelijke leiders wordt over Bellamy ge sproken, als ware dit een utopie, maar met evenveel recht zouden wij de Christelijke leer vastgelegd in den Bijbel een utopie kunnen noemen. Spreker haalde verschillende zin sneden van vooraanstaande redenaars aan en bracht die in verband met de beginselen van de vereeniging Bellamy, waarin naar voren gebracht werd, dat Bellamy een nieuwe samenleving propageert waarin „Eén voor allen en allen voor één" waarheid zal worden. Na deze rede sprak de heer C. P. van Oost veen over „Waarom ik als Katholiek Bellamy- aan ben geworden". Wij Bellamy-anen willen, dat de Overheid haar taak niet aan particulier initiatief over laat, dat werkt op eigen verrijking dat de Overheid ieder aan het werk stelt voor goed onderwijs zorgt voor iedereen aan ieder een bestaansmogelijkheid biedt. God te dienen, deugdzaam te leven, is het doel der Katholieken. Er is een zekere mate van welstand noodig om deugdzaam te leven, dat men waarheid spreekt en liegt, om niet zijn bestaansmoge lijkheid te verliezen. Verder behandelt, aldus spr. de Encycliek stuk voor stuk die economische punten waarop de leer van Bellamy is gebaseerd. STEUN AAN KLEINE TUINDERS. Door de Soc. Dem. Raadsfractie zijn aan het gemeentebestuur van Haarlemmermeer zijn de navolgende vragen gesteld: lo. Is het B. en W. bekend, dat krachtens de circulaire van 3 Mei 1938, no. 200,1209, afdeeling W. en S., aan de kleine tuinders on der groep B of C vallende, op de nefcto-steun- uitkeeringen in bepaalde gevallen een toe slag kan worden verstrekt van ten hoogste f 2,25 per week? 2o. Zoo ja, is door B. en W. reeds een ver zoek gericht tot den minister van Sociale Zaken? 3o. Zoo ja, zijn B. en W. bereid mededee- ling te doen van de resultaten van dit ver zoek, of van de beschikkingen op dit verzoek? 4o. Zoo neen, zijn B. en W. alsnog bereid een dergelijk verzoek tot den minister van Sociale Zaken te richten? STANDPLAATS RIJKSVELDWACHTER. Tot Rijksveldwachter voor de standplaats Aalsmeerderdijk is met ingang van 1 Nov. 1938 benoemd de heer P. Been, rijksveld wachter te Haastrecht. Van dien datum af woont hij in perceel no. 275. HALFWEG VOLKSONDERWIJS. De vereeniging „Volksonderwijs" voor „Half weg en Omstreken" heeft op Vrijdag 28 Octo ber een ledenvergadering belegd in de zaal van den heer F. Pollé te Halfweg. Op de agenda is o.m. vermeld: beschrijvingsbrief algemeene vergadering en verkiezing afge vaardigden. ZANDVOORT ZANDV. HANDELSVEREENIGING. Donderdag 27 October, 's avonds half negen houdt de Zandv. Handelsvereen., afd. van den Kon. Ned. Middenstandsbond in Bodega Mus- tert aan den Strandweg een algemeene ver gadering. Een van de belangrijkste agendapunten is wel het voorstel van het bestuur betreffen de aansluiting der Vakorganisaties bij de Z. H. V. en bespreking van de verkoopactie. VERGADERING VAN HET SCHOOLMELK- COMETé. Maandagavond vergaderde het Schoolmelk- comité ten Raadhuize. Na de opening door den voorzitter, wethou der A. J. v. d. Moolen, kwam het jaarverslag van den secretaris aan de orde. Hieruit bleek, dat er tenslotte een batig saldo van ongeveer f 7.— was. De gemiddelde prijs per liter, door het co mité betaald, bedraagt 10,418 ct„ terwijl de bijdrage per leerling per liter gemiddeld 7.468 ct. was. Door het gezonde saamhorigheids gevoel der Zandvoortsche bevolking is het mo gelijk zij het dan ook met steun van de Rijksinstanties het mooie werk in het be lang van de gezondheid der Zandvoortsche jeugd voort te zetten. Van de ongeveer 1200 kinderen behoorden er op het eind van het schooljaar ruim 780' tot de vaste „klanten" van het schoolmelk- comïté. De voorzitter en ook de leden van het co mité brachten den secretaris, den heer Zon neveld, lof, niet alleen voor het uitgebreide jaarverslag, maar ook voor het vele werk, dat hij voor de goede zaak verricht. De kascommissie, bestaande uit mevr. Scholtens en den heer Crabbendam, bracht bij monde van den heer Crabbendam verslag uit over de boekhouding van den penning meester, den heer Stel. Alles werd punctueel in orde bevonden. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voor zitter de vergadering. CENTRALE OUDERCOMMISSIE. Heden avond vergadert de Centrale Ouder commissie in School C. Belangrijke punten, als bestuursverkiezing en bespreking betref fende de vorming van een Oudercommissie aan U. L. O. school staan op de agenda. OPENBARE LEZINGEN. Ds. H. H. Schmitz, predikant te Haarlem zal in de vergaderzaal van pension X, aan de Groote Krocht een viertal openbare lezingen houden over onderwerpen, die den godsdienst betreffen. Hedenavond spreekt hij over het onderwijs: Is de Bijbel Gods woord? GARNALEN OVERVLOED. Zelfs oude Zandvoorters herinneren zich den tijd niet, dat er zooveel garnalen aan de kust voorkwamen als de laatste dagen. De overvloed is zoo groot, dat men er veel meer kan vangen dan er in den handel opgenomen kunnen worden. Wie met het gewone gara- lennet gaat kruien vangt in tien minuten minstens twee groote emmers vol. Versche garnalen zijn een heerlijk voedsel en de verstandige huismoeders zorgen er door ze telkens op andere wijze op te dienen wel voor dat het niet gaat vervelen. In de zen tijd van overvloed eet zelfs menig Zand- voortsch gezin 's Zondags garnalengehakt, dat, goed toebereid, zeer smakelijk is. SPAARNDAM SPAARNDAM'S GEMENGD KOOR BESTAAT 30 JAAR. In de afgeloopen maand bestond bovenge noemd koor 30 jaar. Dit feit zal niet onopge merkt voorbijgaan. Een kort overzicht van de geschiedenis van het koor laten we hier volgen Op 8 October 1908 werd Spaarndam's Ge mengd Koor opgericht door de heeren P. Duinker, L. A. Vallentgoed, N. J. Dijksman, L. Max, L. C. Tijburg en J. Zwaan. Bij de oprichting werd de muzikale leiding opgedragen aan den heer Jac. Zuidweg, toen tertijd hoofd der school alhier. Verschillende dirigenten hebben in de afge loopen jaren hun beste krachten gegeven aan dit koor. Achtereenvolgens dirigeerden: de heer Jac. Zuidweg 19081919, Jan Booda 1919'24, Piet Zwager 1924'25, Jac. Zwaan 1925'34, H. Arisz 1934 tot heden. Dat Sp. Gem. K. in dezen tijd onder de leiding van bovengenoemde heeren tot een hoog peil is gestegen moge blijken uit het feit, dat het koor zestien maal heeft deelgenomen aan een zangwedstrijd en zijn prestaties 13 maal werden bekroond. De viering van het 30-jarig bestaan zal plaats vinden door het geven van een kerk- concert in het laatst van November, Aan dit concert zal meewerken de heer Michel Gobets (tenor) van Amsterdam. Het tegenwoordige bestuur wordt gevormd door: mej. J. v. Meesschen, de heeren F. On derweegs. J. Heermans, C. Amelinck en D. Polderman. Als bijzonderheid kunnen ken nog opmer ken. dat de heer P. Duinker van de oprichting af lid van het koor is en nog steeds zijn medewerking verleent. DE SCHOOLMELKVOORZIENING. Vandaag begon de melkvoorziening die zeer „in den smaak" viel. De bezorging was flink op tijd en ook het terughalen der ledige fleschjes verliep vlot. HILLECOM De gemeenteraad is in vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag 26 October, des na middags 2 uur ter behandeling der volgende punten. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der vorige ver gaderingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Reclames plaatselijke belastingen. 4. Comptabiliteitsbesluiten. 5. Voorstel tot vaststelling van de driejaar- lijksche afrekening met de bijzondere scholen, ingevolge artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. 6. Voorstel tot vaststelling van de vergoe ding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1937 voor de bijzondere scholen. 7. Voorstel tot benoeming van een Ambte naar van den Burger-lijken Stand. 8. Voorstel tot het verleenen van een voor schot ingevolge de Landarbeiderswet. 9. Voorstel tot wijziging van de Instructie voor den Gemeente-Ontvanger. 10. Voorstel tot het verleenen van een cre- diet voor inenting van schoolkinderen tegen diphterïe en roodvonk. 11. Voorstel tot het wijzigen van de heffings verordening precariorechten. 12. Voorstel tot het wiizigen van de heffings verordening precariorechten. 12. Voorstel tot beëindiging van de bestaan de regeling inzake steunverleening aan kleine kweekers. 13. Voorstel tot het verhuren van de gemeen telijke sportterreinen aan de Jhr. Mockkade. 14. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een crediet voor verbetering der zuiverings- werken van het Pompstation. 15. Conversie geldleening. 16. Mededeelingen: a. Aanbidding van de rekening over 1937 en de begrooting voor 1939 van de gemeente en de gemeentelijke bedrijven, alsmede benoe ming van de Commissiën van onderzoek. b. Nadere voorloonige vaststelling gemeen terekening 1935 c. Adres van verschillende onderwijzers-or ganisaties inzake verlaging leerlingen-schaal lager onderwijs. SASSENHEIM CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Steen wijk I. de Bruijne te Sas- senheim. SANTPOORT TWEE NIEUWE BRIEVENBUSSEN. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor brengt ter kennis, dat d.d. 24 dezer te Santpoort-dorp 2 hangbrievenbussen zijn aangebracht op de navolgende plaatsen: 1. Hoek Terrasweg—Burgemeester En- schedelaan 2. Bij punt van samenkomst van den Rijks straatweg en de Hoofdstraat. De lichtingsuren zijn als volgt: 4 uur (al leen 'sMaandags); 8.45 u.; 10.35 u.; 16 u.; 22 uur. Des Zondags en op feestdagen vindt geen lichting plaats. FEESTAVOND V. A. R. A. SANTPOORT— BLOEMENDAAL. De afdeeling Santpoort-Bloemendaal van de V. A. R. A. geeft ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een feestavond in Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal op 18 November a.s. met medewerking van het Kees Pruis ge zelschap en Jan Lemaire. VERDEDIGING OF VERNIETIGING. Maandagavond sprak ds. R. H. Oldeman in de consistorie der Ned. Herv. Kerk voor de plaatselijke afdeeling van „Kerk en Vrede" over „Verdediging of vernietiging". Spr. zeide met vernietiging te bedoelen mi litaire paraatheid en met verdediging de geestelijke volksweerbaarheid. t Met de vernietiging beginnend, zeide spr. dat, naar het oordeel van deskundigen, be veiliging tegen luchtaanvallen onmogelijk is. Verdediging van ons land, noemde spr. een fictie. In dit verband citeerde spr. den vlieger Viruly, die dit in een brochure uitvoe rig heeft uiteengezet. Maar, zoo zei spr.. al zou een verdediging wel mogelijk zijn, dan willen wij, pacifisten, toch niet meedoen aan geweldwerk. Militaire verdediging beteekent dus vernie tiging. Daartegenover stelde spr. de geeste lijke weerbaarheid. Als een volk wordt opge voed in den geest van het geweld, dan is het de taak van ons, pacifisten, de menschen de oogen te openen. Het werkelijk volksbezit is de dagelijks wisselende cultuur, zijn taal, zijn instellingen, zijn zeden en gewoonten. Wie een volk dit ontrooft, ontrooft het zijn toe komst. Polen, Britsch Indiërs, Ieren, Vlamin gen en andere volken hebben geweigerd ge dachten en vormen van overwinnaars over te nemen. Men zou dit burgerlijke ongehoor zaamheid kunnen noemen. Deze strijd staalt terwijl oorlog demoraliseert. De bewapening staat veel in den weg. Spr denkt in dit verband aan het onderwijs, volks opvoeding, medische hulp, ondervoeding enz. Dit alles leidt langzaam maar zeker naar een nieupw pauperras, dat leidt naar het fas cisme. Bewapening beteekent dictatuur der mili tairen, óók in vredestijd, bewapening onder mijnt de volkskracht. Het mag een verheugend verschijnsel hee- tene dat in dit opzicht langzaam maar zeker verbetering komt. Spr. herinnerde aan het doortrekken van de Duitsche troepen van Berlijn, zonder gejuich, zonder bloemen. Hienia volgde een uitvoerige gedachten- wisseling. BLOEMENDAAL LEZING PROTESTANTENBOND. Voor de afd. Bloemendaal van den Ned. Pro testantenbond sprak Maandagavond mevr. Tony de Ridder—Schottelius in het bonds- kerkje aan den Potgieterweg over de trilogie van Gulbranssen „En eeuwig zingen de bos- schen", „Winden waaien om de rotsen" en „De weg tot elkander". Het bestuur organiseert deze winterlezin- gen om het contact onder de leden te bevor deren. Voor de lezing bestond zeer voldoende be langstelling. Spreekster werd door afwezigheid van den voorzitter ingeleid door den heer A. J. van Rijswijk. Mevrouw de Ridder gaf een zeer uitgebreid overzicht over de geschiedenis van het stoere geslacht op Björndal en legde den nadruk op hun gebondenheid aan den bodem, waarvan hun gesloten natuur wederom een gevolg is. Zij schetste eveneens den invloed van de ontwikkelde vrouwen uit een gansch andere wereld op deze mannen en den moeilijken strijd van allen, om het leven en de waar heid. De voordracht, welke beëindigd werd met de declamatie van het gedicht „Den berg op", werd met groote aandacht gevolgd. De heer Van Rijswijk sloot de bijeenkomst met een woord van dank. BURGERLIJKE STAND. Bevallen G. C. E. H. Jager—Rijkeboer d., D. J. Vader—van Groningen d., C. M. Roos- Polak z. Ondertrouwd: J. W. de Munk en M. Bo ting, J. J. Valks en C. Stuurman, C. Hobo en N. van der Ploeg. Getrouwd: J. H. Bouwman en M. C. de Vos, W. A. van Beeck Calkoen en E. D. van Has selt; G. G. H. Vonfelde en Th. Nauta; Th. H. Blans en M. Glatz. Overleden J. H. Kampen 72 j.; A. M. E Schoenmakers, Wed. van P. Engel 85 jH. A. I. Peters 88 j. overleden te Haarlem; J. O» Strebe 67 j. IJMUIDEN Trawlkotter vastgeloopen. De thuisvarende trawlkotter Sch. 12, schip per G. den Heyer, is in den afgeloopen nacht, misleid door den zwaren mist tusschen Kijk duin en Monster op het strand geloopen. Het feit. dat de trawlkotters vrij dicht onder de kust blijven, is het schip noodlottig geworden. Het mag een geluk genoemd worden, dat de kotter niet op een golfbreker is geloopen, maar dat het hooge water het schip op het vlakke strand zette, want nu kon de bemanning zon der gevaar het schip verlaten. De vier mannen lieten hun schip op het strand zitten en begaven zich naar de Sche- veningsche haven, waar zij om 6 uur, na een tocht van twee uur. aankwamen. Onmiddellijk voer toen de moterschokker Sch. 2 ter assistentie uit. Het plan is ankers te zetten om op deze wijze de kotter in den namiddag vlot te krijgen. Daartoe zal even wel ook nog een platbodem-schip, een schouw, moeten uitvaren, want een schokker kan we gens zijn diepgang het gestrande schip niet dicht genoeg naderen. BESOMMINGEN. Manden Trawlers: 105 Penelope IJM 64 f1790.— 100 Tram IJM 135 f1800.— 230 Protinus IJM 85 f2050.— 640 Clasina Luther IJM 59 f3540.— 185 Jenny Elsa IJM 88 f1640.— 70 Dolfijn IJM 103 f1340.— Loggers: KW 76 f 1500, IJM 266 f2350 (gedeeltelijke lading)Sch 84 f 1360. Engelsche drifter LT 207 f 1160.—. MARKTBERICHT IJMUIDEëN. (Versche visch). IJmuiden, 25 October 1938 (A.N.P.) Tarbot 105—90 ct. per K.G. Tong 106—71 ct. per K.G. Heilbot 108—74 ct. per K.G. Griet f 33—16 per 50 K.G. Groote schol f 2822 per 50 K.G. Middel schol f 2423 per 50 K.G. Zetschol f 32—27,50 per 50 K.G. Kleinschol f 21,50—6.60 per 50 K.G. Bot f 16—11.50 per 50 K.G. Schar f 8—1,25 per 50 K.G. Tongschar f 3825 per 50 K.G. Poontjes f 4.103.40 per 50 K.G. Kleinmlddel schelvisch f 1916.50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 16—5.60 per 50 K.G. Groote gul f 1511 per 50 K.G. Kleine gul f 10.505.10 per 50 K.G. Wijting f 71,60 per 50 K.G. Makreel f 5.60—4.60 per 50 K.G. Versche haring f 6.103.85 per 50 K.G. Kabeljauw f 5222 per 125 K.G. Leng f 1,13—0.60 per stuk. Koolvisch f 0.78—0.50 per stuk. VERWACHTE VISCH AANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Witte Zee IJM 167. Vangst: 60 m. schelvisch, 230 m. braadschelvisch, 50 m. gul en kabel jauw, 60 m. wijting, 400 m. makreel, 25 m. varia, totaal 825 m.. benevens 60 stuks stijve kabeljauw. Poolzee IJM 77. Vangst: 20 m. groote schol, 30 m. kleine schol, 80 m. schelvisch, 35 m. braadschelvisch, 140 m. gul, 30 m. wijting, totaal 335 manden, benevens 200 stuks ijs- kabeliauw en 50 stuks halve stijve. Petten IJM 49. Vangst: 500 kisten makreel, 100 kisten braadschelvisch, 200 kisten diver sen, totaal 800 kisten. Alkmaar IJM 31. Vangst: 600 manden ma kreel. 150 manden diversen, totaal 750 manden. Flamingo IJM 25. Vangst: 1500 manden haring. Antje RO 15. Vangst: 120 manden makreel. 130 m. braadschelvisch, 35 m. schelvisch, 20 m. platvisch, 50 m. gul en kabeljauw, 20 m. zwarte koolvisch, 35 m. rog, totaal 410 manden. Dirkje RO 53. Vangst: 410 manden makreel, 30 m. schelvisch, 125 m. braadschelvisch, 20 m. radio. 40 m. kabeljauw, 15 manden wij ting, 10 m. rog en poon, totaal 650 manden, benevens 135 stuks stijve kabeljauw. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) Wegeiiverbeteringen in Noord- Holland. Vooral Velsen en omgeving worden goed bedacht. Voor werken aan wegen en bruggen is op de Verkeersbegrooting 1939 een bedrag van 9.8 millioen gulden aangevraagd, schrijft de K. N. A. C. Hieronder vallen ook de volgende uit gaven: 1.273.000 voor de spoorwegwerken in Am sterdam Oost (totale raming). 94.300 voor het pontveer te Velsennieuwe pont en steigers). 67.100 voor onderhoud en exploitatie van de veren nabij de Hembrug en te Buitenhui zen. 11.500 voor herstelling van de St. Maar- tensvlotbrug te Zijpe. 10.000 als bijdrage voor de provinciale wegen tusschen de zes Noordhollandsche steden. 320.000 voor onderhoud van de rijksplan- wegen. Voor verbeterings- en nieuwe werken aan de rijksplanwegen worden o.a. besteed: 1. 1.520.000 voor grondaankoop en begin van aanleg van den nieuwen weg Amsterdam —Utrecht, waarvan een gedeelte in Noord- Holland is gelegen. 2. 225.000 voor bochtverbetering en aan leg van een rijwielpad aan den weg Amster damAbcoude. 3. 100.000 voort voortzetting verbetering van het wegvak onder Halfweg en het aan brengen van parkeerstrooken langs den weg Amsterdam—Haarlem. 4. 25.000 voor verlenging der parallel wegen langs den weg HaarlemVelsen. 5. 12.600 voor verbetering van het weg vak Velsen—Alkmaar. 6. 140.500 voor verbetering van het weg vak Alkmaar—De Stolpen. 7. 210.000 voor grondaankoop, aanleg aardebaan en kunstwerken van den nieuwen weg De Stolpenvan Ewijcksluis. 8. 64.900 voor verbetering van het weg vak De StolpenDen Helder. 9. 500.000 voor verbetering van de tra verse te Diemen. 10. 1.000.000 voor verbetering van het wegvak DiemenEemnes. 11. 100.000 voor aanleg van een tweede rijwielpad en voltooiing van den aanleg van parkeerstrooken langs den weg Amsterdam— Sassenheim. 20. 1.000.000 als uitkeering van het nieuw aan te leggen wegvak tusschen het stations Amsterdam Oost en de Hartveldsche brug. 21. 1.000.000 voor de tunnel te Velsen. Engcland's defensieprogram. LONDEN, 24 October. (Havas- A.N.P.). Volgens de Daily Express zou het kabinet hebben besloten tot het publiceeren van een witboek over de defensie. Het zou voorstellen de som van anderhalf milliard, die is toegestaan voor het herwapsnings- programma. te verhoogen tot drie milliard pond sterling. Het program ma zou dan in drie in plaats van in vijf jaar voltooid moeten zijn. De rondritten van „Haarlem's Bloei". J.l. Vrijdag vertrokken van het Stationsplein wederom 6 volle bussen met deelnemers aan den Rondrit door Haarlem, zooals die sind eenigen tijd iederen Vrijdagmiddag worden georganiseerd door de stichting ..Haarlem's Bloei". Het ligt in de bedoeling later ook eens bussen op andere tijdstippen te laten loopen opdat ook anderen er van kunnen profiteeren Voorloopig wordt de Vrijdagmiddag nog even aangehouden, terwijl het vertrek-uur dp half drie uur precies wordt gehandhaafd. Bij wijze van proef zullen echter ook Za terdagmiddag. 29 October a.s. op hetzelfde uur bussen loopen. Daar de rondrit t vee uur in beslag neemt, zal het vertrek-uur ter gelegener tijd nog iets worden vervroegd in verband met 't korten der dagen. „Haarlem's Bloei" mocht van verschillende zijden woorden van dank ontvangen voor haar initiatief in deze, waardoor vele oudere Haarlemmers in de gelegenheid zijn gesteld de enorme uitbreiding van Haarlem, welke door velen van hen tot heden nog niet werd aanschouwd, thans gezeten in een kalm rij dende, comfortabele bus te zien. Bollenpraclit tc Haarlem? Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat het Surplusfonds uit de bloembollenorganisa ties een belangrijk overschot heeft aan bol len, die nu aan de gemeentebesturen kosteloos zijn aangeboden ter planting in plantsoenen. Ook Haarlem heeft een aanvraag gedaan. De directeur van den Hout en de Plantsoenen, de heer J. L. Bouwer, deelde ons mede, dat het nog niet vaststaat of Haarlem van dit fonds bollen zal krijgen, omdat hij bijzondere eischen gesteld heeft. De heer Bouwer meent, dat als Haarlem in zijn plantsoenen een zeer groot aantal bollen plant, dit niet alleen een reclame moet zijn voor de bloem bollencultuur in het algemeen, maar ook voor de stad. Haarlem wil daartoe graag mede werken, maar dan moeten wij bollen ontvan gen die zich in het bijzonder voor het beoogde doel leenen. Deelt het Surplus-fonds deze op vatting, dan willen wij zoo besloot de heer Bouwer gaarne een flinke hoeveelheid bollen ontvangen. Reeds thans planten wij in verschillende plantsoenen bollen, maar als wij de beschikking krijgen over een groote partij, dan is daarmee nog veel te doen voor de ver nieuwing van onze plantsoenen. Tot heden hebben wij evenwel geen bevestigend ant woord ontvangen, terwijl de bollen ook nog niet aan ons zijn afgezonden. Het is dus nog niet met zekerheid te zeggen of wij in het komende voorjaar in onze plantsoenen een extra hoeveelheid bollen zullen kunnen be wonderen. De bollen waarover het hier gaat zijn in het bijzonder tulpen en narcissen. BAZAR VOOR DE WAALSCHE KERK. Woensdag 26 October te 11 uur v.m wordt in de zalen van rest. Brinkmann (Gr. Markt) een bazar geopend waarvan de opbrengst ten goede komt aan de restauratie van het Waalsche kerkgebouw op het Begijnhof. De bazar wordt om half zes gesloten en des avonds weer opengesteld. Men zal er vele stands vinden, wij noemen slechts boeken-, papier-, bloemen-, fruit- en handwerktentjes, terwijl er tevens een wel voorzien buffet zal zijn. Verschillende attracties zullen de bezoe kers aangenaam bezig houden. Zoo zal men te rade kunnen gaan bij een grapholoog, terwijl als snelteekenaar zal fungeeren Jhr. D. J. van Lennep uit Utrecht. Des avonds te acht uur is er een soirée waar de heer M. Burdet zal spreken over zijn nieuwe bloemen- en vogelfilms, terwijl een groep jeug dige leden van de Waalsche kerk een een-acter van pasteur Ch. Dombre zullen opvoeren: „Mon fils que voici." HAARLEMSCHE BRIDGECLUB. De Haarlemsche Bridgeclub Weid haar maandelijksche drive in de Sociëteit „De Vereeniging" onder leiding van den heer C. Kluit. Gespeeld werd volgens Mittchel-systeem In één groote groep, waarbij als prijswinnaars te voorschijn kwamen: A. in de N— Z. lijn: le prijs: mej. Rieze en de heer A. Beens 136 m.p. 2e pr. de heeren Rosies en Kroskinsky 11912 m.p. 3e pr. de heeren Arpean en Proos- 117 m.p. 4e pr. de dames de JongEnden burg 110 m.p. B. in de O—W lijn: le prijs: mevr. Van Gooi en de heer Bak ker 125 m.p. 2e pr. de heer en mevr. Ver- bruggen 123 m.p. 3e pr. de heer en mevr. Geerllng 120 m.p. 4e pr. mej. Proper en de heer Tabbers 111 mp. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De Arabieren in Palestina. Geachte redactie, In uw blad lees ik geregeld over rebellen en opstandelingen in Palestina, waarmede de Arabieren bedoeld worden. Dit acht ik onjuist. De Abessyniërs waren toch ook geen opstan delingen, evenmin als de Chineezen of de Spaansche republikeinen Zoo kan men, vol gens mijn inzichten, ook de Arabieren geen rebellen of opstandelingen noemen. Zij ver zetten zich hardnekkig en op eigen bodem tegen veranderingen, die van buiten af wor den opgelegd. Dit zouden de Hollanders in een soortgelijk geval eveneens doen zonder „rebel len" te worden. Met dank voor de plaatsing, R. De positie der Arabieren in Palestina is niet te vergelijken met die der Abessyniërs, Chi neezen of Spaansche republikeinen. Palestina is geen Arabische staat, maar een land met Joodsch-Arabische bevolking onder Britsch gezag 'mandaat). Met „opstandelingen" wor den diegenen bedoeld, die tegen dit gezag in verzet komen. Red. HAARLEM, 24 October. Bevallen 20 October: A. J. Admiraal—Kuij- per, d.; 21 October: K. Ruijter—Grönegres. d.; G. Woudenberg—Boontjes, d.; T. de Man— Tempelaar. z.; 22 October G. A. Busé—Meurs. d.; 23 October: M. BoeréGrotenhuis, d.- A. A. Zuurendonk—Bosvelt. z.; T. van Tets—van Heukelom. d.; 24 Octobér: E. G. K. Koops— Croppen, d.; E. M. BuskcrmolenMank, z.; F. Land werdBarmen tlo, d.; Overleden 21 October: C. T. van Schuijlen- burg. 49 j.. Kloppersingel; 23 October: A. de Bie. 72 j 2e Vooruitgangstraat; 24 October: E. M. Weijers—v. Lierop, 74 j., Schouwtjes laan, d.; R. Torringa, 79 j., Spaarne.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7