Drie mannen en hun Noodlot Koning Leopold in gesprek met een oorlogsinvalide, die den vorst een ver zoekschrift overhandigde bij de her denking van den 24sten verjaardag van den slag aan de Yser In den nieuwen Rijksweg No. 15 wordt nabij Hardinx- veld een viaduct gebouwd. Een kijkje op de werkzaam heden De houtzaagmolen „De gekroonde Poelenburg" in het Oostzijderveld te Zaandam loopt kans te verdwijnen in verband met een gewijzigd uitbreidingsplan der gemeente De zesde driejaarlijksche „Efficiency'-tentoonstelling is Maandag in de Apollohal te Amsterdam geopend. Tijdens den rondgang der autoriteiten. Tweede van rechts: dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T. De sultan van Djokja toonde tijdens zijn bezoek aan de jaarmarkt te Soerabaja groote belangstelling voor het nieuwste afweergeschut, dat door het Ned. Indisch Leger was geëxposeerd Een bakje „leut" bij de viering van het 40-jarig jubileum van het Rusthuis voor ouden van dagen der Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente te Vlaardingen Een bloemenhulde bij het monument voor de Fransche Moeders, dat Zondag te Parijs onthuld werd op de boulevard Keilerman en dat het werk is van de beeld houwers Bouchard en De- catoire De inlijving der dienstplichtigen te Amsterdam, die oorspronkelijk op 4 October werden opge roepen, had Maandag plaats in het voormalig kantoorgebouw van de Kon. Hollandsche Lloyd aan de Oostelijke Handelskade FEUILLETON Naar het Engesch door A. J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 40) O'Malley's eerste opwelling was naar Mc Girks kamer te gaan, den kerel wakker te maken en een bekentenis uit hem te wringen Maar. na een oogenblik zag hij, evenals den avond te voren, de dwaasheid hiervan in. Als Mc Girk alles ontkende en weigerde hem te vertellen waar zij was, zou hij niets verdei gekomen zijn en alleen bereiken dat Mc Girk gewaarschuwd was en extra op zijn hoedt zou zijn. Er zat niets anders op dan den man scherp in de gaten te houden en de hoop zoodoende op het spoor van het meisje te komen. Maar het kostte O'Malley een ge weldige zelfbeheersching om zoolang werke loos ie blijven. In zijn verbeelding kon hi zich duidelijk Claudia's verontwaardiging en vrees voorstellen. Mc Girk en zijn satel lieten waren niet bepaald zachtaardig te werk gegaan toen zij haar gefouilleerd hadden En nu Bindles' gewezen dienaar haar ergem had achtergelaten vermoedelijk bewaakt dooi een paar van zijn handlangers, zou zij in haar eenzaamheid natuurlijk doodsangstei uitstaan. Hoe hij zijn hersens ook inspande, hi- kon zich absoluut niet indenken wat voo- motset de mannen hadden gehad om haa; te ontvoeren. Maar de heele situatie was zot yerward, dat een raadsel meer of minder geen verschil maakte. De oorzaak was dat zij ge vonden en bevrijd moest worden! Ongekende gevoelens stegen uit de diepten van O'Malley's ziel op. Alles dat goed en groot in hem was concentreerde zich op het meisje waarvoor hij zoo snel liefde had op gevat en de gedachte dat zij een nacht van verschrikking tegemoet ging was bijna on dragelijk. Hij zat ineengedoken op den rand van zijn bed met opeengeklemde tanden de vuisten tussehen de knieën en zijn lichaam trillend van onderdrukte energie. Om naar de politie te gaan zou ook niets geven. Ze wisten niet meer dan hij. En Barrett, in wien hij nu wel gelooven moest, had gezegd dat hij als hij de politie erinhaalde, alles be derven zou. Eindelijk kleedde hij zich uit en ging naai oed. Het huis was stil als het graf en toch ton hij niet in slaap komen. Hij draaide zich ;m, stond toen weer op en sloop zacht de xamer uit, de trap op die naar boven leidde De tocht was vruchteloos, hoewel de noodige imzichtigheid en concentratie zijn opgekropte energie eenigermate lucht gaf. Door het ï.euteigat was het regelmatige, toe- en af nemende geluid var, Mc Girks gesnurk dui- jelijk hoorbaar. Het was een lange nacht. Een paar maai del O'Malley in een lichte sluimering om dan weer met een schok wakker te worden tegen den morgen viel hij in een langeren •n vasteren slaap en ontwaakte pas toen het •roege zonlicht tegen zijn vensterkozijn cheen. Met een «prong was hij uit bed. Enkele minuten later sloop hij naar be dden en het huls uit. Als Mc Girk wegging zou het moeilijk zijn hem na te gaan als TMalley hem van het huis uit moest vol sen. want hij zou Mc Girk een voorsprong moeten geven om niet ontdekt te -worden er •ijn prooi kon we direct in een taxi stap pen en verdwenen zijn eer O'Malley naai buiten kwam. Het zou gemakkelijker zijn buiten de wacht te houden en vandaar de jacht te beginnen. Toen hij het huis verliet, slap en met dikke oogen van spanning en te weinig slaap was het even over zessen; maar Mc Girk was laat thuis gekomen en zou minstens nog een uur olijven slapen, taxeerde hij. Dus zou er geen gevaar zijn hem te missen als hij eerst ging ontbijten. Hij vond een klein koffiehuis in Sixth Avenue, dat hoofdzakelijk door taxichauf feurs bezocht werd. En na een smakelijk maal verorderd te hebben, voelde hij zich heel wat beter. Het was nog geen zeven uur, toen hij de straat weer op ging. Hij liep Sixth Avenue een eindje in, tot er een „blauwe" taxi kwam aanrijden. Hij riep deze aan, veraam dat de i'nauffeur al ontbeten had en zei hem zijn taxi op den hoek van Sixth Avenue en Ele venth street te parkeeren, tot hij nadere aan wijzingen kreeg, zoodat O'Malley de voordeur van mrs Pells huis kon gadeslaan terwijl hij ichter in den auto zat. Hij moest immers rekening houden met de mogelijkheid dat Mc Girk het huis uit kwam. een taxi zou aanroepen en uit O'Malley's gezicht verdwijnen, eer hij ge legenheid kreeg een anderen wagen te vinden om hem te volgen. Vandaar dat deze ma noeuvre noodzakelijk was. Er waren echter bezwaren aan verbonden Sn voor het geval dat de chauffeur er iets -egen had om zoo lang te wachten, omdat wachttijd minder opbracht dan rijtijd, be- 'oofde hij den man het volle taxitarief te zullen betalen met een flinke fooi er bover. op en gaf hem twee dollars als handgeld. Zoodra de taxi een geschikte plaats inge -ïomen had, leunde O'Malley in afwachting 'chterover in de kussens. De minuten kropen net tergend*- 'vaagheid voorbij De zon. klom teeds hooger zakenmenschen en winkel meisjes begaven zich stadwaarts en in de straten begon het normale leven. Een agent kwam aangewandeld, keek naar O'Malley en liep verder. De stroom van mannen en vrouwen die naar hun werk gingen zwol aan en ebde weer. Tweemaal had O'Malley den ongeduldig wordende chauffer met een aanvullende be taling gekalmeerd. Het was langzamerhand over negenen geworden; de drie andere mannen van het pension waren al uitgegaan maar van Mc Girk geen spoor. Toen, zonder waarschuwing of aankondi ging ging het spel beginnen. O'Malley's blik ging van de voordeur naar een mannengestalte. die uit Seventh Avenue kwam en door Eleventh street liep. Iets vaags bekends aan den voetganger trok zijn aandacht. Het was Claudia's broer Julian. De jongeman was te ver weg om zijn ge laatsuitdrukking te kunnen onderscheiden, maar zijn bewegingen waren snel en nerveus. Hij bereikte het hek van mrs. Pell's huis, keek onrustig om zich heen en haastte zich over het voetpad. Even later verdween hij in het huis. O'Malley floot zachtjes voor zich heen. Het leek ongelooflijk dat de jongen voor ver rader speelde, maar zijn aanwezigheid hier wees er toch op. Tien minuten gingen voorbij. Toen kwam Julian eensklaps weer naar buiten. Maar nu liep hij naar Sixth Avenue, in O'Malley's richting. De Ier schoof zoo ver mogelijk naar achteren, in de taxi. Nu kwam Julian langs en O'Malley kon zijn gezicht goed opnemen Het stond half angstig, half norscli. „Heeft ook meer op zijn vork genomen dan hij verduwen kan", peinsde O'Malley. Hij vestigde zijn aandacht weer op het huis en vergat Julian. Want Mc Girk was de voor deur uitgekomen en liep het pad af. Zijn breede middelgroot? figuur had iets zwie rigs en hij was ook met zwier gekleed Hij lad een bruinen slappen hoed schuin op het hoofd en men kon zien dat hij zeer met zich zelf ingenomen was. Hij liep het hek uit en tot O'Malley's er gernis wandelde hij naar Sixth Avenue. De jongeman boog zich naar voren en wendde zich naar den chauffeur: „Rijd langzaam naar Seventh Avenue en houdt bij den versten hoek stil". Ze waren bij den hoek, juist toen Mc Girk Seventh Avenue in draaide. O'Malley ver wachtte half een wachtende taxi te zullen zien, maar Mc. Girk liep verder en stak toen dwars de straat over. O'Malley's taxi volgde en daarna zag de Ier dat de ander een sta tion van den ondergrondsche binnenging. „Ik stap hier uit", waarschuwde hij snel den chauffeur. Hij rekende af en nam een dankbetuiging van den chauffeur in ontvangst, waarvan de warmte in overeenstemming was met den omvang van de fooi. Toen O'Malley uitge stapt was, zag hij dat Mc Girk al in het station verdwenen was en hij rende de straat over, nauwelijks ontsnappend aan het ge vaar om door een grooten vrachtauto over reden te worden. Hij liep vlug de trappen af, zag Mc Girk de controle passeeren en hield zijn vaart in. Een oogenblik later had hij het perron bereikt en stond niet meer dan ee paar meter van den man af. Het perron was tjokvol en O'Malley had niet veel moeite om uit het gezicht te blijven. Mc Girk nam den binnenkomenden sneltrein naar Brooklyn en O'Malley slaagde erin in den zelfden wa,gen, waarin de passagiers op eengepakt waren als haringen in een ton, te wippen. Terwijl de trein zich hortend en gierend en denderend in Zuidelijke richting voortspoedde, kon hij den ander, door telkens even een blik over zijn schouder te werpen, tn het oog houden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8