STECEMANS De wilde Zwanen Een winterbloeier. MAIFT EEBICITIN WOE N S T) A G 26 OCTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD DE BLINDE 'ALS VOLWAARDIG MENSCH. Propagandamiddag voor den Ned. Blindenbond. BIJEENKOMST VAN DE NED. VEREENIGING VOOR HUISVROUWEN. Dinsdagmiddag om half drie werd in de zaal van hotel „De Leeuwerik" een bijeen komst gehouden van de Nederlandsche ver- eeniging voor huisvrouwen, afd. Haarlem. Deze bijeenkomst was gewijd aan propagan da voor den Ned Blindenbond. N^dat mevrouw J. L. Visser—Brute! de la Rivsïre de talrijke aanwezigen had welkom gehseten, was het woord aan den blinden spreker, den heer J. v. d. Berg, propagandist van den Ned. Blindenbond. De volwaardigheid van den mensch, aldus spr.. wordt niet in de eerste plaats bepaald door lichamelijke gezondheid, maar door de geestesgesteldheid. Er zijn immers naar lichaam gezonde menschen, die'geestelijk te kortkomingen hebben. En zoo kunnen de blinden, hoezeer lichamelijk onvolmaakt, geestelijk zeer wel volwaardig zijn. Wij blin den hebben onze oogen naar binnen gericht, en tenslotte leeft de mensch van binnen uit. Wij blinden willen getuigen van de geniali teit van den menschelijken geest, die alle lichamelijke tekortkomingen overwint. Wij hebben in Nederland 4000 blinden. Dat is in vergelijking met andere landen weinig. Nederland staat er wat dat betreft gunstig voor. En dat komt eenerzijds doordat ons volk gelukkig geen oorlogsblinden kent. doch an derzijds ook door de voortreffelijke oog specialisten, die Nederland altijd bezeten heeft. In 1930 leverde een door den Volkenbond gehouden enquête voor het totaal aantal blinden ter wereld een cijfer op van 2.300.000. Vooral in het Oosten zijn er veel blinden; alleen in Egypte reeds 60.000. Ook Nederlandsch Indië telt vele blinden: 250.000! Volgens des kundigen kunnen hiervan ongeveer 200.000 gevallen genezen worden. Doch in Indië zijn er maar 22 oogartsenVroeger werden de blinden als overtollige menschen beschouwd. Het Christendom bracht echter het licht der naastenliefde in de grauwe wereld der blin den. In het laatst van de 13de eeuw werden de eerste schreden gezet op het pad van de blindenzorg. In 1784 werd in Parijs de eerste school voor onderwijs aan blinden geopend. In 1808 richtte de Loge voor Vrijmetselaren aan de Heerengracht in Amsterdam de eerste bhndenschool in Nederland op. In 1931 vorm de het moderne Blindeninstituut in Bussum een groote verbetering voor het lot der blin den. Het jaar 1829 vormt een historische datum in de geschiedenis der blinden; Braille vond het schrift uit, dat den blinden de poort naar geestelijke ontwikkeling opende. De blinden veroverden zich sedertdien een volwaardige plaats in de samenleving. Zij ver richten thans handenarbeid, zij weven enz. Zij zijn werkzaam als organist, zij arbeiden op kantoren, als telefonisten, als correspon denten en als masseurs. Zij voelen de neer drukkende kracht van de blindheid niet meer. Zij blijven natuurlijk veel missen, maar de blindheid wordt voor hun een klank en is geen concreet begrip meer. Het abnormale wordt normaal. In 1895 werd de Ned. Blindenbond opgericht. Deze bond komt op voor sociale rechtvaardig heid voor den blinden mensch en streeft o.a. naar leerplicht voor het blinde kind, naar vakopleidingen en nazorg. Ons streven gaat uit naar eerbied voor het leven, ook voor het zwakke leven, kortom voor den mensch. Na de rede van den heer Van den Berg, welke met aandacht gevolgd werd, werden twee films vertoond. „Wakende oogen" demon streerde het nut van geleidehonden. „Lichtende verten" gaf een beeld van den blinde vroeger en nu. Het werd een middag, die zeker bij alle aan wezigen een blijvender, indruk zal nalaten. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 27 OCTOBER. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum n. Progr. 3; 8.00 Keulen; 9.50 Pauze; 10.05 Pa rijs Radio; 12.05 Radio PTT Nord; 12.30 Parijs Radio; 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Radio PTT Nord. 3.05 Parijs Radio; 4.05 London Regional; 5.20 Fransch Brussel; 5.50 Boedapest of diversen; 6.20 Keulen; 7.20 Radio PTT Nord; 7.50 Lon don Regional;8.20 München of diversen; 8.50 Parijs Radio; 10.20 Ned, Brussel; 10.50 Keulen; 10.20 Danmarks Radio of Diversen. Progr.. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 London Regional; 12.05 Droitwich; 1.20 London Regional; 3.10 Droitwich; 6.40 London Regional; 7.20 Droitwich. Progr. 5; 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Klassiek programma. 1. Hongaarsche Marsch, Concertgeb. Orkest. 2. Adagio, viool en piano. 3. Aufforderung zum Tanz, Alois Melichar. 4. Casse Noisette Suite, Staatsop. ork. v. Berl. 5. 2e Hongaarsche Rhapsodie van Liszt, Staatska pel v. Berlijn. 6. Capricio Italien, Staatsop. ork. v. Berl. 7. Tanz der Sylphiden, Concertgeb. orkest. 8. Romance. Viool en piano. 8.0012.00 Diversen. OPBRENGST BAZAR EVANG. LL'TH. GEMEENTE Naar wij vernemen heeft de bazar der Luth. Gemeente, die begin October in Rustoord ge houden werd. een netto-saldo opgeleverd van f 1756, terwijl bij het College van Kerkrent- meesters rechtstreeks een gift van f 125 is bin nengekomen. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij: levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden ƒ400; ♦erlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim 100; één lid van een duim ƒ50; alle leden van een wijsvinger ƒ60; eén of twee leden van een wijsvinger' 25; alle leden van een anderen vinger ƒ15; één of twee leden van een anderen vinger 5; arm- of beenbreuk 50; enkel breuk 15; polsbreuk 15. Alles indien het gevolg van een ongeval Voor de abonnés op hei Geïllustreerde Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar Amusementsavond „Accordia". Het eerste Haarlemsche Piano Accordeon orkest „Accordia" gaf Dinsdag in het gebouw van den Haarl. Kegelbond een amusements avond aan leden en genoodigden. De zaal en de galerij waren geheel gevuld, wel een bewijs dat de uitvoeringen van deze muzikale ver- eeniging op prijs worden gesteld. Bovendien was geannonceerd dat op dezen avond het be kende Haarlemsche duo Dory Schrama en Jack Funny zou medewerken en waar deze twee optreden, is succes al bij voorbaat ver zekerd. Deze conférencier opende het feest met een geestig welkomstwoord. De leden van „Accordia", waaronder ook een paar jongedames waren en die allen over een prachtig instrument beschikken, begonnen met de afwerking van het rijk voorziene program ma onder leiding van hun bekwamen directeur den heer Herman Teunissen. Achtereenvolgens werden ten gehoore gebracht .J'Enfant du Ré giment" van Fucik; „Let me sing you to sleep with a love song", ..Zigeunerweisen" van Bor- ganoff en „Hor mein lied, Violetta". Vooral dit laatste nummer ontlokte aan de dankbaar ge stemde aanwezigen een daverend en welver diend applaus. Men had blijkbaar moeite om deze bekende meesleepende melodie niet mee te zingen. Nadat Jack Funny eenige geestige moppen en kwinkslagen had gedebiteerd, trad Dory Schrama voor het voetlicht. Deze populaire soubrette bracht met haar welluidende, be schaafde stem eenige radio-schlagers ten ge hoore. waarmee zij een groot succes had. Te recht liet zij haar begeleider op de piano, den heer Funny, in de haar gebrachte hulde deelen. Toen gaf de heer Herman Teunissen het be wijs, dat hij niet alleen uitstekend kan diri- geeren, maar dat hij zelf ook een schier weer galoos accordeonist is. Met zijn schitterend in strument, een Super-Scandalli accordeon", dat hij voor het eerst in Haarlem liet hooren, bracht hij eenige fraaie nummers ten gehoore, die met een uitbundig applaus beloond wer den. Vooral zijn imitatie van het bioscooporgel sloeg in. De heer Funny droeg vervolgens eenige nummers voor, die de feeststemming steeds meer deden stijgen, niet alleen door zijn zang, maar ook door zijn mimiek. Het kostte hem niet de minste moeite, om bij het vertolken van het nummer „Die goede oude tijd komt nooit weerom" de aanwezigen het refrein uit volle borst te laten meezingen. Veel succes had hij ook met het zingen van het lied „Daar moet je voor in Holland wezen", waarbij hij gele genheid kreeg, de goede en de ongewenschte dingen in ons land te belichten. Hij werd door den heer Herman Teunissen bescheiden, maar hoogst muzikaal op de piano begeleid. Het is voor het Piano-Accordeon-orkest „Ac cordia" een heel mooie propaganda-avond ge weest. Hier werd weer eens het bewijs gele verd, wat goed en regelmatig oefenen onder bekwame leiding vermag. BRANDWEER MAAKTE VERGEEFSCHEN TOCHT. Dinsdagmiddag tegen vier uur werd de brand-weer gealarmeerd voor een brand aan de Geweerstraat bij de Pijlslaan. De melding geschiedde door twee perso nen kort na elkaar, zoodat de brandweer met volledig materiaal uitrukte. Toen zij echter ter plaatse arriveerde was er van een brand geen spoor te ontdekken Onverrichterzake werd na eenigen tijd ver geefs zoeken weer ingerukt. Waarschijnlijk is de melding valsch alarm geweest, hoewel het feit, dat de brandweer door twee verschillende personen werd ge waarschuwd, dat niet deed verwachten. Het belastbaar inkomen van Haarlem. met de fijne zachte rooksmaak (Adv. Ingez. Med.) In het laatste jaar belangrijk gestegen. In de laatste jaren liepen de belasting kohieren te Haarlem geregeld achteruit. In de jaren van welvaart hadden de Haarlem mers een belastbaar inkomen van meer dan 93 millioen gulden. Elk crisisjaar bracht even wel een verlaging. De kohieren waren: 1930 1931: 93.266.314. 1931 1932: 91.939.715. 1932 1933: 81.772.128. 1933/1934: 70.971.655. 1934/1935: 67.952.712. 1935/1936: 64.065.181. 1936/1937: 60.527.247. Nu kunnen wij evenwel de verblijdende mededeeling doen. dat het kohier 1937 1938 een vrij belang rijke stijging te zien geeft. Het belastbaar inkomen is van 60.527.247 in het belastingjaar 1936 1937 gestegen tot 66.600.000 voor het belastingjaar 1937/1938. Het aantal aangeslagenen is nu 36.882 tegen 28.015 in het vorige belastingjaar. In den goeden tijd waren er 38.205 aan slagen. Voelt U zich óók wel eens zoo? Onze Illustratie moge overdreven zi|n toch voelt U zich mlierabel, als vingers en papier vol Inkt zitten zoodra U Uw pen hebt gevuld. Ga toch over op Talen» .Elite' flacon. Een vernultlg vulbassin ln den hals voorkomt een besmeurden houder, vuile vingers ol ver bogen penpuntenl Boven dien Is de flacon een lust voor het oog en gevuld met den besten Inkt, dien men voor vulpennen kent: Talens. Wie zou nu nog willen morsen? Voor 60 cent hebt U zoo n nieuwen .Elite" flacon bi) lederen kantoorboekhandelaar. „ELITE" FLACON Zorgf voor een „schoone boord" een Uw pen/ (Adv. Ingez. MedJ FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 25 October 1938. 1. Willem Joore, schipper en bloembollen handelaar, wonende te Aalsmeer, Wetering straat 28. Curator mr. B. E. van Tijn, te Haarlem. 2. B. de Lang, handelaar in ijzerwaren en sanitair, wonende te Haarlem, Pleiadenstr. 18. Curatrice mej. mr. C. H. Deknatel te Haar lem. Rechter-Commissaris in beide faillissemen ten mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: 1. J. V. E. Hoorns, kapper, wonende te Beverwijk. Curator mr. F. v. d. Goot, te Haarlem. 2. W. Lijnzaad, groentenhandelaar, wonen de te Haarlem, Lange Lakenstraat 24. Curator mr. J. Deenik te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdee- lingslijst is geëindigd het faillissement van W. Vermey, bouwondernemer, wonende te Hillegom. Curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. Copyright P. I. B Box 6 Copenhogen Een uur vóór de zon opging, stonden de elf broers van Elize voor de poort van het slot. Het was nog schemerdonker, zoodat zij nog niet in zwanen veranderd waren. Zij konden de poort echter niet passeeren, aangezien er twee schildwachten voor stonden, die iedereen den toegang verboden. De prinsen vroegen om hen dan tenminste bij den Koning aan te dienen Het antwoord was. dat zoo iets toch niet ging. Stel je voor, den Koning 's nachts wakker maken omdat vreemdelingen dat kruisten de hellebaarden en sloten zoo den weg door de poort af... wenschtenNeen, dat ging nietElize's broers probeerden toen de wachten zonder toestemming te passeeren. Maar deze Elize's broers smeekten om toch alsjeblieft met den Koning te mogen spreken. Maar het hielp niets. Het rumoer was echter ge hoord en even later trad de geheele wacht naar buiten. En onver biddelijk luidde het antwoord, dat de vreemdelingen niet b\j den Koning konden worden toegelaten. Toen ging de zon op en de elf broers waren verdwenen. De leden van de wacht wreven zich de oogen uit. Zoo even hadden zij nog elf menschen gezien en nu niets meer? Zij zageu echter niet, hoe elf zwanen hoog over het slot wegvlogen.. (Wordt vervolgd). DE LIDCACTUS: We zouden ons moeilijk de wintermaanden meer kunnen denken zonder den bloei van de lidcatus: het plantje is, en terecht, tegen woordig overal ingeburgerd. Tegen Kerstmis, vaak echter later, komen de bloemen uit; de knoppen beginnen echter nu al heel klein zichtbaar te worden. De takken bestaan uit vleezige groen-bruine „blaadjes", aaneenge- rijd, en aan de uiteinden van die takken ko men dan de bloemen de bekendste kleur is paarsig-rood maar er bestaan ook variëteiten die echt lakrood, rose of witte bloemen dra gen. U moet daar eens op letten: ze zijn bij zonder mooi. Tijdens den bloei heeft onze Epiphyllum veel water noodig. Na den bloei kunnen we de plant wat rust geven en 's zomers is de beste plaats ongetwijfeld buiten, op een be schaduwd plekje. De bladeren worden daar stevig en gedrongen en wanneer we het plan tje half September binnenhalen, kunnen we vaak het begin van knoppen al zien zitten. Zoo is 't goed mogelijk, jaar op jaar een Epiphyl lum zelf in bloei te krijgen. We zullen moe ten zorgen voor voldoende voedsel 's zo mers, buiten af en toe wat gier, en tegen en tijdens den bloei binnen wekelijks kunstmest. Door stekken laten zich gemakkelijk nieuwe plantjes vormen, die al gauw weer bloeibaar zijn. Wie een goed grondmengsel wil hebben voor Epiphyllum, neme 1 deel bladaarde, 1 deel graszodengrond, 1 deel fijngewreven klei en 1 deel grof metselzand. Gaat de plant in het voorjaar naar buiten, dan verwijderen wij de bovenste laag aarde, totdat de wortels te zien komen, leggen er een laagje oude verteerde koemest overheen en vullen verder aan met het bovengenoemde grondmengsel. Een lichte en koele standplaats in den winter, vóór en ook tijdens den bloei, d.w.z. niet beneden de 55 en liefst niet boven de 60 gr. Fahrenheit, is het geheim van een welvarende, rijkbloeiende Lidcactus. De meeste euvelen: afvallen van knoppen, geel en week worden van het blad, zijn toe te schrijven aan te veel warmte. Het afvallen van de knoppen kan ook een gevolg zijn van stooten tegen den pot of omdraaien van de plant-in-knop, waardoor de knoppen een anderen stand innemen, zich naar het licht terugdraaien en dan afvallen. Oorspronkelijk hoort de plant thuis in Bra zilië, waar zij tegen de boomen groeit in sple ten en holten en waar de wortels voedsel vin den in half-vergane boombast, stof of dood hout. Heel vaak groeit zij in gezelsschap van Orchideeën, die er een soortgelijke groeiwijze op na houden. Maar terwijl die exotische planten over 't algemeen alleen maar willen groeien en bloeien in de kas, is Epiphyllum een plant voor iedereen, die betrekkelijk wei nig zorgen noodig heeft en ons dan beloont door rijken bloei, wel niet zoo aristocratisch als de Orchideeën, maar even langdurig. L. S. VESTIGINGSWET TOEGEPAST OP KAPPERS EN BLOEMISTEN. De vestigingswet kleinbedrijf 1937 is thans ook toegepast op het kappersberijf en op het bloemen verkoopbedrijf. Voor deze twee bedrijven is n.l. een tijdelijk vestigingsverbod afgekondigd. Dit verbod geldt voor den tijd van ten hoogste een jaar, daarna doch eventueel eerder zullen vestigingseischen worden af gekondigd en dan zal men voor het vestigen van een inrichting de vergunning behoeven van de kamer van koophandel. Het ligt in de bedoeling bij de vestigings eischen voor het kappersbedrijf onderscheid te maken tusschen dameskappers en heeren kappers. Men zal zich dus kunnen vestigen of als dameskapper, of als heerenkappeiC al naar gelang men zich voor het vak bekwaamt. Voldoet men daarentegen aan beide eischen dan zal men zich als dames- en heerenkap per kunnen vestigen. De eischen voor de bloemisterij hebben op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 alleen betrekking op die bloemverkoopbedrij - ven, welke over een inrichting beschikken, De bloemenventers vallen dus niet onder de zen maatregel. TENTOONSTELLING „MAAK ZELF". De officieele opening van de tentoonstelling „Maak zelf huisraad, speelgoed, gebruiksvoor werpen, voeding en kleeding in de Huishouding van Nu", te houden in de zalen van het R.-K. Verenigingsgebouw, Heerenweg 101, zal Zater dag 29 October a.s. te half twee, geschieden door den burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn. A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf f 1.— per week. Dat vindt U alléén bij DE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) PURMERENDER MARKTBERICHT. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 par tijen, wegende 46.500 K.G. Handel goed. Hoogste prijs f 23. Kleine Boeren f 24.50 per 100 K.G. met Rijksmerk; Volvette f 27.50 per 100 K.G. met Rijksmerk. Boter 879 f 1.36—1.45 per K.G. Runderen 548 stuks. Vette koeien 235 64—70 per K.G., matig; Gelde koeien 200 115—180 per stuk: Melkkoeien 65 180—260 per stuk; Stieren 38 0.400.52 per K.G. Paarden 10, 90160 per stuk, stug; Vette kalveren 86 0.28—0.48 per K. G., matig; Nuchtere kalveren voor de slacht 249, 7—12 per stuk, stug; Nuchtere kal veren voor de fok 11—18 per stuk, stug; Vette varkens voor de slacht 164 0.54—0.55 per stuk, vlug; Magere varkens 27, 18—33 per stuk, matig; Biggen 369 14—20 per stuk, matig; schapen 1244, 17—26 per stuk. matig; Bokken 56 3—16 per stuk, matig; Kipeieren 5.506.00 per 100 stuks. Eendeieren 2.90 per 100 stuks; Noordholl. blauwen f0 50—0.57'2 per K.G., Oude kippen en hanen 0.30—0.45 "per K.G., Ko nijnen 0.30—1.E5 per stuk; Eenden f 0 20—0.60 per stuk; Duiven f 0.40 per paar: Ganzen 2.40- 3.10 per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 95000 eendeieren f 2.95—3.15. kleine f 2.69—2.80: 60.000 kippeneieren 65-66 K.G. f 5.75—5.85; 63-64 K.G. f 5.70—5 80: 60-62 K.G. f 5.50—5.710; 58-59 K.G. f 5.40—5.60; 56-57 K.G. f 5.15—5.40; 53-55 K.G. f 4.60—5.10; 50-52 K.G. f 4.10—4.60; 45-49 K.Gè f 3.40—4.00.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6