Haarlem's Dagblad Een Nederlaag. Wat forensen meer zouden betalen. Gevonden voorwerpen J. MUIJS Het belangrijkste 56e Jaargang No. 16979 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IS. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred, 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: KOBERT PEEREBOOM r)ondercIa£ 27 October 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse n n in uiers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarievcn op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Het Vasteland van Europa heeft gisteren te Londen tegen Engeland gevoetbald en met 3-0 verloren. Dat zal velen uwer koud laten. Waarschijnlijk zelfs heel velen want de pu blieke belangstelling voor voetbal schijnt in den laatsten tijd veeleer af- dan toenemend. Dat schrijven velen in ons land toe aan een te groote versnippering van krachten. Wij tellen het voor een klein land nogal belache lijke aantal van tweeënvijftig eerste klassers, en aangezien de clubs baas zijn in den Voet balbond en haar eigenbelang laten overwe gen komt men niet tot de instelling van een hoofdklasse, die een concentratie van de beste spelers met een hooger spelpeil zou opleveren. Anderen zien een oorzaak van mindere pu blieke belangstelling in de vele verschijnselen van spelverruwing en in de eigenaardige vormen, die het amateurisme bij vele clubs heeft aangenomen. Enfin, het gaat niet zoo best en als er geen Karei Lotsy was die met enkele geestverwanten, gewapend met kun stige trainingsmiddelen en veel psycholo gisch inzicht, er steeds weer in slagen iets goeds tot stand te brengen, zou het met het Nederlandsch Elftal ook mis zijn gegaan. Maar dat speelt nu als regel ver boven het peil der eersteklassers. Zijn reserves worden ook goed opgefokt en werden dus waardig ge acht, het Vastelands Elftal in een oefenwed strijd partij te geven. Toen het Nederlandsch B-elftal dit Zondag te Amsterdam deed en slechts met 21 verloor begreep iedereen dat het Vasteland van Engeland verliezen zou. Maar dat was niet zoo erg, want de voetbal bond der leermeesters de Football Asso ciation bestond 75 jaar, vierde dus een ju bileum en men ging eigenlijk alleen naar Londen om de F. A. een aardige attentie te bewijzen. Een vriendelijke hulde. Nu, kon er een vriendelijker hulde zijn dan ervan te ver liezen? De leiders van het Continentale Elftal in Engeland aangeduid als „The Rest of Europe" verklaarden zelfs ronduit dat hun ploeg zwakker moest geacht worden dan eenig nationaal elftal op het vasteland. En hier komt nu mijn bijzondere beroep op uw belangstelling, die zich wellicht volstrekt niet, of maar heel zelden met voetbal pleegt bezig te houden. Er zit namelijk zoo'n aardige symboliek in het geval. Dat Europeesche Vastelands-Elftal, bestaande uit elf sterren, individueel zeker niet minder dan de Engel- sche spelers maar verre hun manderen als combinatie, als geheel, gaf dan toch wel een roerende weergave ten beste van de staat kundige verhoudingen op dat Continent. Het had geen tijd gehad zich behoorlijk te oefe nen om samenhang te vinden. Neen neen dat klopt. Daar is tusschen de vastelands- staten nog nooit genoeg tijd voor geweest. Wel was de zaak bestudeerddoor Mus solini, had ik haast gezegd, maar ik bedoel den Italiaan Pozzo, die het elftal leidde. Dat kennen we ook: studie en nog eens studie. De Duitsche „kanthalves" moesten een voor hen ongewone tactiek toepassen. Zij vonden die ouder'wetsch en konden er zich niet mee ver eenigen.... Hoe kon het zoo treffen! En de Fransche rechtsbuiten Aston, ofschoon bui tengewoon snel en handig, bleef teveel op zijn lijn en had geen neiging „naar binnen te komen". Natuurlijk niet! Ook was hij een beetje zelfzuchtig en wou te vaak zelf hande len in-plaats van de kans aan den Italiaan- schen middenvoor over te latenOch och. wat klopt dat aardig. Maar zijn samenspel met den Belg Braine was heel goed. En hij was toch gevaarlijker dan de Noor Brustadt. De Italiaansche backs brachten den Engel- schen middenvoor van zijn stuk door hem telkens met hun armen en beenen den door tocht te beletten, maar de Engelsche scheids rechter Jewell zag wat bij de Italianen dooi de vingersles gehad van Chamberlain? en die Italianen begrepen elkaar ten minste goed. Maar met de Duitschers konden ze het niet zoo best vinden dat beweren ze nou altijd van die as Rome-Berlijn en de elf continentalen spraken zes talen en ver stonden die onderling niet, hetgeen hun sa- hang ook al ten zeerste belemmerde. Zoo gaat het maar door. De Engelschen zijn de voetbal-leermeesters van het Conti nent. Natuurlijk. Maar zij zijn ook leermees ters in het vormen van een statenbond the British Commonwealth waarin men elkaar wel verstaat, met taal en al. En het zou wel een wonder zijn als de Engelsche pers deze symboliek niet ontdekte en er zich lichtelijk mee ging vermaken alsook met het feit dat ieder nationaal elftal op het Continent ster ker is dan het Continentale elftal. Want dat is eigenlijk wel het treffendste en tevens droe vigste van alle Europeesche beelden, die door deze vriendelijke attentie-ontmoeting op het voetbalveld voor ons zijn opgeroepen. Toch is liet aardig dat men het voor het eerst met een Continentaal Elftal geprobeerd en zijn feilen geconstateerd heeft. Een goed teeken. Het schijnt te bewijzen dat men iets meer wil leerenEr is veel te leeren. R. P. DE OPMARSCH NAAR HANKAU. Een afdeeling Japansche troepen in de omgeving van Woetsjau, welke stad, evenals Hankau, deze week door de Japanners bezet werd. Verschil tusschen Haarlem en rand gemeenten wordt voor forensen kleiner Dreigende spoorwegstaking in Amerika. WASHINGTON, 27 Oct. (A.N.P.) President Roosevelt heeft zijn „Fact Finding Board" nog 48 uur den tijd ge geven om een rapport op te stellen, dat als grondslag kan dienen tot het afwen den van de dreigende staking van 900.000 spoorwegarbeiders. In onze vorige nummers hebben wij reeds uitvoerige beschouwingen opgenomen over de nieuwe belastingvoorstellen der regeering. Thans hebben wij eenige berekeningen ge maakt om aan te toonen hoeveel de forensen als de voorstellen der regeering althans onge wijzigd worden aangenomen, meer aan belas ting zouden moeten opbrengen. Wij maken die berekening voor Haarlem voor wat betreft de opcenten op de Gemeen tefondsbelasting. Wel is in de voorstellen der regeering de mogelijkheid geopend dat ge meenten die hun begrooting niet sluitend kun nen maken ook een extra gemeentelijke in komstenbelasting kunnen invoeren, maar het is aan te nemen, dat het gemeentebestuur van Haarlem zich krachtig zal verzetten tegen aandrang tot het invoeren van zoo'n nieuwe belasting te Haarlem. Bovendien is nu niet te ramen hoeveel zoo'n eventueel in te voeren extra gemeentelijke inkomstenbelasting zou j moeten opbrengen, zoodat natuurlijk nog min der is te begrooten hoeveel het belastingper centage zou zijn. Voorloopig bepalen wij ons dus tot de Ge meentefondsbelasting. We nemen als voorbeeld personen die te Haarlem werken en te Heemstede of Bloemen- daal wonen. Voor het belastingjaar 1938 1939 heffen Haarlem 75 opcenten, Heemstede en Bloe- mendaal elk 35. Iemand met f 3000 belastbaar inkomen heeft een hoofdsom voor de Fondsbe lasting van f 63. Daarop betaalt hij te Heem stede of te Bloemendaal f 22.05 aan opcenten. Volgens de nieuwe voorstellen der regeering zou hij te Heemstede of te Bloemendaal f 15.75 betalen en te Haarlem f 13.50. Tezamen f 29.25 of f 7.20 meer dan nu. Inkomen f 6000. Hoofdsom f 173. Opcen ten thans te Heemstede of te Bloemendaal f 60.55. Dit wordt nu te Heemstede of te Bloe mendaal f 35 en te Haarlem f 54.75. Samen f 89.75 of f 29.20 meer. Inkomen f 10.000. Hoofdsom f 363. Opcenten thans te Heemstede of te Bloemendaal f 127.05. Het wordt te Heemstede of Bloemendaal f 68.25 en te Haarlem f 126. Samen f 194.25, of f 67 meer. Inkomen f 20.000. Hoofdsom f 963. Opcenten thans te Heemstede of te Bloemendaal f 337.05. Het wordt te Heemstede of te Bloe mendaal f 173.25 en te Haarlem f 351. Samen f 524.25 Of f 187.20 meer. Deze berekeningen zijn natuurlijk alleen van waarde voor de thans geldende opcenten. Er moet natuurlijk rekening gehouden worden met de mogelijkheid dat de opcenten in foren sengemeenten (die immers minder belasting zullen ontvangen) verhoogd zullen moeten worden. De personen die te Amsterdam werken en te Haarlem wonen zullen in de toekomst ongeveer hetzelfde betalen aan opcenten, omdat Am sterdam evenals Haarlem 75 opcenten heft. Het zal deze forensen vrij onverschillig zijn dat Haarlem en Amsterdam in de toekomst hun belastingpenningen samen zullen deelen. Hetzelfde geldt voor de menschen die te Haarlem werken en te Bennebroek of te Zand- voort wonen, want ook daar wordt reeds het maximum van 75 opcenten geheven. De zaken komen natuurlijk anders te staan als een der genoemde gemeenten overgaat tot het invoeren van een extra inkomstenbelas ting. Als Amsterdam daartoe overgaat en Haarlem niet, dan zouden de Amsterdammers er voordeel van hebben om Haarlem tot woon plaats te kiezen. Haarlem en de randgemeenten Door de invoering van de nu voorgestelde forensen-belasting wordt het belasting-voor deel voor de Haariemsche werkforensen in de Haarlemsche randgemeenten kleiner. Toch blijft, zoolang de randgemeenten met minder opcenten volstaan dan Haarlem, eenig voor deel bestaan. De volgende berekening toont dit aan: Inkomen f 3000. Belasting voor inwoners van Haarlem voor opcenten Gemeentefondsbelas ting f 47.25. Forensen te Heemstede en te Bloe mendaal zullen betalen f 29.25. Voordeel is dus f 18.—. Inkomen f 6000. Inwoners van Haarlem f 129.75. Forensen te Heemstede en Bloemen daal f 89.75. Voordeel f 40. Inkomen f 10.000. Inwoners van Haarlem f 272.25. Forensen te Heemstede en Bloemen-, daal f 194.25. Voordeel f 78. Inkomen f 20.000. Inwoners van Haarlem f 722.25. Forensen te Heemstede en Bloemen daal f 524.25. Voordeel f 198. Indien Heemstede en Bloemendaal genood zaakt zijn hun opcenten te verhoogen wordt het voordeel voor de forensen kleiner. Bij 45 opcenten is het voordeel: Inkomen f 3.000: voordeel f 13.50. Inkomen f 6.000: voordeel f 30. Inkomen f 10.000: voordeel f 58.50. Inkomen f 20.000: voordeel f 148.50. Directeur van de „Arnoud" veroordeeld. Overtreding was strafbaar meent Haarlemsche Rechtbank Drie geldboeten van 50 cent opgelegd. Na door den Kantonrechter tot een boete van 3 maal zes gulden te zijn veroordeeld werd de directeur van de Kalkzandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom door de Haarlemsche Rechtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Arbeidswet. Deze vrijspraak was gebaseerd op het door den verdediger rar. F. van der Goot gedane be roep op art. 83 sub 6 dat zegt, dat overtre dingen onder bepaalde omstandigheden be gaan gerechtvaardigd zijn. De Officier ging in cassatie en de Hooge Raad verwierp het beroep op art. 83 sub 6 doch verwees de zaak terug naar de Haarlemsche Rechtbank om een nader onderzoek in te stellen naar het tweede aangevoerde verweer der verdediging, namelijk dat ae directeur van de „Arnoud" zich kan beroepen op art. 42 W. v. S. In zijn pleidooi bracht mr. F. van der Goot verder nog naar voren dat ook het algemeen over machtsartikel door verdachte ter verdediging aangevoerd kan worden. De officier wees er 14 dagen geleden op, dat de Rechtbank thans alleen te beoordee- len had of het beroep op art. 42 W. v. S. ge grond is m.a.w. of de directeur dus slechts een wettelijk voorschrift ten "uitvoer heeft ge legd. De Rechtbank deed hedenmorgen uitspraak en overwoog dat verdachte strafbaar is. Het beroep op art. 42 W. v. S. ging volgens de Rechtbank niet op, daar de missive van den mi nister niet als een wettelijk voor schrift is te beschouwen. Ook het aan gevoerde beroep op het overmachts artikel werd door de Rechtbank ver worpen. De directeur werd tenslotte veroordeeld tot drie geldboeten van f 0.50. Tariefsverlagingen N. Z. H. T. M. Met ingang van 6 Novebmer a.s. Met ingang van Zondag 6 November a.s. woi-- den eenige tarieven van de N.Z.H.T.M. voor de stadsautobus- en tramlijnen verlaagd. Dan wordt voor die lijnen een uniformprijs van 10 cent in gevoerd, onverschillig den afstand, ook bijvoor beeld voor SchotenHeemstede en Bloemen daalHeemstede. Ook alle overstapjes worden 10 cent; het overstappen moet plaats hebben binnen drie kwartier. Op de trajecten waar nu pasjes geldig zijn. blijven zij geldig. Zesritten- kaarten kosten 50 cent. De weekkaarten voor pasjes kosten nu 80 cent: dit wordt 65 cent en 90 cent wordt de prijs voor de weekkaarten met één keer overstappen. De dagabonnemenlen blijven strikt persoon lijk, maar de stamkaart wordt afgeschaft: por tretten zijn er dus niet meer voor noodig. Het aantal ritten wordt beperkt tot 10 en de kosten zijn 30 cent per dag. Het traject Amsterdamsche BuurtLeïdsche- vaartViaduct wordt als stads traject uitge breid tot Aerdenhout en kost van 6 November af dus ook 10 cent. Ook de maandabonnementen ondergaan een verlaging. De prijzen zijn nu: voor één traject f 5: voor 2 trajecten f 5.50 en voor alle trajec ten 6.50. Met 6 November worden de tarieven: voor één traject f 4.50, voor 2: f 5.25, voor 3 trajecten (nieuw ingevoerd) f 5.75 en voor alle trajecten f 6.25. Voor abonnementen voor jongelieden onder 18 jaar worden de prijzen per maand: 1 tr. f 3, 2 traj. f 3.50, 3 traj. f 4 en alle trajecten f 4.50. (Het aamtal gevonden voorwerpen bij de spoorwegen steeg met een totaal van 22.680 voor het kwar taal 1 Juli30 September tot een nieuw hoogtepunt.) Mocht men 't nog iets erger maken, Dan zijn spoedig bij elkaar, In den trein vergeten zaken, Honderdduizend in een jaar. Als men zoo zit weggedoken In een hoekje der coupé, Wordt er graag een oog geloken, En een oog beteekent twee. Handschoenen zijn uitgetrokken, Taschje naast zich neergezet, Paraplus en wandelstokken, Opgeborgen in het net. Zoo in zoete rust gedompeld, Wordt de reiziger met schrik Door de aankomst overrompeld, Dat is 't kwade oogenblik. En zoo krijgt van deze gasten Onze spoorwegmaatschappij, Naast de lusten ook nog lasten In gezoek en schrijverij. Ik zou willen adviseeren, Dat men spoedig op perrons, Luidsprekers gaat installeeren, Die, althans op hoofdstations, Om de tien seconden vragen, Met stentorisch stemgeluid: Iets vergeten in den wagen, Haal het er dan gauw nog uit. Dat zou heel wat kunnen redden, Van wat men vergeten wou. Maar ik wil er ook om wedden, Dat het veel voorkómen zou. Want het luchtige vergeten, Kwam zoo dikwijls voor niet meer, Als men reeds vooruit zou weten. Strakjes hoor 'k den boeman weer. „Wij willen den busdienst Haarlem-Amsterdam behouden." Reeds meer dan 600 personen onderteekenden deze verklaring Op het bureau van den wilden bus dienst, die het laatst op Amsterdam heeft ge reden, n.l. die van de N.V. Reverti (Kruisweg 27) ligt een lijst ter teekening van den vol genden inhoud: „Ondergeteekenden wenschen ten zeerste te protesteeren tegen den door den minister genomen maatregel, waardoor noodgedwongen de dienst HaarlemAmsterdam werd gestaakt. Zij stellen den hoogsten prijs op het behoud van den busdienst Haarlem Amsterdam tegen het goedkoope ta rief van 40 cents retour". Tot nog toe hebben reeds 600 personen deze lijst geteekend. En nog steeds komen er hand- teekeningen bij. Personeel der wilde busondernemingen vergaderen. Hedennacht om 2 uur zal het personeel van de wilde busondernemingen in Amsterdam een vergadering houden. Verbod van busdienst in Den Haag geweigerd. 's-GRAVENHAGE. 27 October. De president van de Haagsche Rechtbank mr. A. S. Rueb, deed heden uitspraak in het kort geding van de Nederland- sche Spoorwegen en de Haagsche Tramweg Maatschappij tegen de N.V. Reisbureau Stoop te 's-Gravenhage, één van de z.g. „wilde busonderne mingen. De president heeft de door de Ne- derlandsche Spoorwegen en de Haag sche Tramweg Maatschappij gevraag de voorziening om autobusdiensten van Stoop onmiddellijk stop te zetten met een dwangsom van f 250 voor eiken rit, geweigerd. In zijn vonnis overwoog de president o.a., dat de zeer ruime redactie van artikel 2 R.A.P. geen grond voor onrechtmatigheid van de handeling van gedaagde (Stoop) oplevert, dat ook niet geageerd kan worden uit de wet openbare middelen van vervoer, omdat de machtigingswet, waarop het R.A.P. steunt, deze wet ter zijde heeft gesteld. S. en A. Tours en Gooi Express verboden. Ook de president van de Amsterdamsche 1 rechtbank mr. A. J. van Royen, heeft vandaag uitspraak gedaan in twee korte gedingen, den strijd tusschen tram en wilden autobusdienst betreffende. De Gooische tram had twee procedures aan hangig gemaakt, namelijk tegen de S. en A. Tours en tegen de Gooi express. De eerste bus dienst, de S. en A. Tours, rijdt van Amsterdam naar Bussum, Blaricum en Huizen vice-versa. De tweede gaat van Amsterdam naar Hilver sum. De president heeft beide wilde- bus diensten verboden op dezelfde gronden als in de vorige processen tegen wilde- busdiensten. Ten aanzien van het proces tegen de Gooi- express heeft hij bepaald, dat het verbod geldt zoo lang de appel-procedure tusschen tram en Gooi-express nog niet beslist is. In deze zaak wordt morgen voor het Hof gepleit. Voorts heeft de president een bepaling in Het woord is aan Maurice Barrès: Men leert de menschen niet kennen door hun redeneerin gen, maar door deel te nemen in hun gevoelens. zijn vonnis opgenomen, waardoor het voor de bussen niet mogelijk is, door een kleine wijziging van de route hun dienst toch voort te zetten. GEEN WILDE BUS VERBINDINGEN HAARLEM—AMSTERDAM MEER. Naar wij gisteren reeds meldden zou de Haar lemsche politie ook het opnemen van passagiers door wilde busdiensten uit Den Haag of Heem stede voor vervoer naar Amsterdam verbieden. De fa. Sommeling uit Den Haag en de fa. Kors uit Heemstede e.a. hebben aan het bevel der politie om met hun bussen geen Haarlemsche passagiers voor Amsterdam meer op te nemen voldaan zonder dat de sterke arm er aan te pas behoefde te komen. De politie oefent nochtans onafgebroken controle uit op de juiste naleving van het verbod. Begrootine voor 1939. Opcenten zullen hetzelfde blijven. Het college van B. en W. van Bloemendaal is bijna gereed met de voorbereiding van de gemeentebegrooting voor 1939. Naar wij vernemen zal de nieuwe begroo ting niet veel verandering brengen. De opcenten op dc verschillende beslastingen zullen hetzelfde blijven als voor het loopende jaar. Von Papen genoemd in het Amerikaansche spionnageproces. Geheimzinnige mededeelingen. NEW-YORK, 27 October (Havas/A.N.P.) Tijdens de voortzetting van het spionnage proces is de naam van Von Papen genoemd. Bij de documenten betreffende militaire ge heimen, die naar Duitschland zijn overge bracht aan boord van de „Europa" bevinden zich verscheidene in 1935 geschreven brieven. In de briefwisseling wordt „Von Papen" her haaldelijk genoemd, nu eens als „infanterie- officier van Montecillello" (een kleine garni zoen in den staat New-York) dan weer als „op het oogenblik in Oostenrijk verblijvende". Een andere raadselachtige mededeeling zegt: „De kapitein is reeds in contact getreden met Von Papen". Het is duidelijk, dat deze aan wijzingen op een code berusten welke de rechtbank echter nog niet heeft kunnen ont cijferen. JAN FORTGENS. Groote Houtstraat 109, naast Cinema-Palace VERLOVINGSRINGEN. BILLIJK MASSIEF - VOEGLOOS. (Adv. Inqez. Med.) Specialiteit in: PAPIERW AREN en AANVERW. ARTIKELEN - GEBAK- en VERZENDDOOZEN TAARTRANDEN en SCHIJVEN - CAISSES. GED. OUDE GRACHT 103. TELEF. 11723. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Wat dc forensen meer zullen betalen. Ver schil tusschen Haarlem en de randge meenten wordt voor forensen kleiner 1 De N. Z. H. T. M. voert tariefsverlagingen in met ingang van 6 November a.s. 1 Op de Blocmendaalsehe begrooting voor 1939 zullen de opcenten voor de belas tingen ongewijzigd blijven. 1 BINNENLAND. De ondernemers van wilde busdiensten zullen den strijd met alle geoorloofde middelen voortzetten. 3 Te Amsterdam zijn een aantal requisieten van het de Boer-van Rijk-ensemble ge stolen. 2 Een aantal spoorwagons zijn te Amsterdam ontspoord. 3 De „Chryssi" ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. 3 BUITENLAND. Praag heeft de Hongaarsche regeering ge antwoord. dat bij de te voeren bespre kingen alleen de minderhedenkwestie behandeld kan worden 3 De Japanners hebben de bezetting van Hankau. Hanjang en Woetsjang voltooid. 5 SPORT. Het Continentale voetbalelftal verliest met 30 van Engeland. 7 Iet van Feggelen zwemt wereldrecord. Van onzen Scandinavischen correspon dent: Finland werkt voor de Olympische Spelen. ARTIKELEN. R. P.: Een nederlaag. i John S. Zody: Tien jaren K. N. I. L. RL 3 Van onzen Parijschen correspondent: Da- ladier's decreten. 5 J. B. Schuil over de revue „Lach iederen dag." 6 Voor de vrouw. n De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1