De verduisteringsproef van 18 October. DEKENS DONDF R n G 27 OCTOBER 193S H 'A' A REE ïfS D A G B E A D 2 Haarl. Bachvereeniging. Tweede concert uitgesteld tot 13 December. Het bestuur van de Haarlemsche Bachver- eeniging ziet zich tot zijn leedwezen genood zaakt. het tweede Bachconcert, waarvan de datum oorspronkeiijk was vastgesteld op 22 November a.s. te verschuiven naar 13 De cember a.s. Zooals bekend, wordt dit concert gegeven door het Concertgebouw-Orkest onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg terwijl als solist zal optreden de violist Milstein. Deze wijziging is een gevolg van het ver blijf van den Koning der Beleen te Amster dam van 21—25 November 1938. Het Gemeen tebestuur van Amsterdam wenscht op 22 No vember een gala-concert in het Concertge bouw te organiseeren, voor welk concert een andere datum niet beschikbaar is. Het eerste concert. Op het eerste concert op Dinsdag 1 Novem ber a.s. in de Gemeeentelijke Concertzaal zal „Het Residentie-orkest" onder leiding van Prof. Georg Szel, met medewerking van de solisten: Arthur Rubinstein, piano en Jaap Stotijn, hobo, het volgende programma ten gehoore brengen: Concert No. 1 in D-moll Opus 15 Maestoso, Adagio, Rondo: Allegro non troppo. Johannes Brahms 1813—1897 Solist: Arthur Rubinstein. Pauze. Concerto per oboe ed orchestro Allegro vicace, Canzone, Allegro con spirito. Alex Voormolen Geb. 1895 Solist: Jaap Stotijn. (Dit werk is nog in manuscript en wordt voor de eerste maal uitgevoerd). 8ymphonie No. 4 in D-moll Opus 120 Ziemlich langsam, lebhaft. Romanze, zlem- I1'cn langsam, Scherzo, lebhaft, Langsam - lebhaft Robert Schumann 1810—1856 Uitspraken van de Rechtbank. Een stomp en een aanrijding. In den nacht van 25 op 26 Juni reed een inwoner van Haarlemmermeer met een ken nis in een auto op den Haarlemmerdijk. Plot seling ontdekte hij aan den kant van den weg eenige meisjes. Een van hen stak haar hand op. De beide inzittenden van de auto vatten dit op als een stopteeken en stopten om een gemoedelijk praatje te maken. Een van de mannen die in gezelschap van de meisjes was beviel dit echter niet. Toen het portier van den wagen werd geopend gaf hij den bestuur der een stomp. Deze reed vervolgens weg, doch toen hij een eindje was doorgereden werd zijn woede hem toch te machtig. Hij keerde om en reed op den jongen man af, die hem een stomp had gegeven. Deze liep met zijn fiets aan de hand en praatte druk met de twee meisjes. Op het laatste oogenblik vertelde de bestuur der aan zijn vriend, dat hij maar liever alleen de fiets zou „pikken". Zoo gedacht, zoo ge daan. De fiets werd met een fraaie zwenking „gepikt" doch ook de eigenaar van het rij wiel kwam door de botsing te vallen en werd aan het hoofd gewond. De Officier had tegen den jongeman, die de stomp had uitgedeeld f 10 of 6 dagen ge- eischt en tegen den autobestuurder maand gevangenisstraf. Voor dezen laatsten ver dachte pleitte Mr. o. H. van Wijk. clementie. De beide verdachten werden hedenmorgen door de Rechtbank conform veroordeeld. Drankwet overtreden. In de zaak tegen den IJmuidenschen filiaal houder van een Haarlemsche wijnfirma, die sterken drank ten verkoop in het klein zou hebben gehad werd de verdachte veroordeeld tot een hechtenisstraf van 1 week. De verdediger mr. dr. F. A. Bijvoet had vrijspraak gevraagd, door den Kantonrech ter was de verdachte indertijd vrijgesproken. BRANDJE IN DE ZOCHERSTRAAT. In een groentenwinkel aan de Zocherstraat ontstond hedenmorgen vroeg een begin van brand doordat tijdens het koken van bieten een gasslang onklaar raakte. De brandweer was. spoedig ter plaatse en wist in korten tijd den brand te blusschen. Binnen een kwartier konden de brandweerlieden dan ook weer in rukken. De materieele schade was gering. BOKSEN „keeps fit body and soul, and makes the gentleman". J. C. KROES, Acad. Leeraar Lich. Oef. M.O. BLOEMVELDLAAN 46 OVERVEEN. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DONDERDAG 27 OCTOBER Gemeentelijk Concertgebouw: Nationale Re vue „Lach lederen dag!" 8.15 uur. Rembrandt Theater: Pola Negri In „Een bij zondere vrouw". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Jezebel" en „Bull dog Drummond neemt revanche". 2 en 8.15 u. Frans Hals Theater: „Wildzang", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „IJsco-tourlsten", 2.30 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Broken Blossom" en „In 'n wilde jacht", 8 uur. Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voor stellingen. 2.30—11 uur nam. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's. 7—10 uur nam. De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Tentoonstelling van schilderijen van Maria E. van Regteren Altena. 10—5 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags), van 3—5 en 7—9 uur. Heemstede: Raadsvergadering, 8 u. nam. VRIJDAG 28 OCTOBER Gemeentelijk Concertgebouw: Nationale Re vue „Lach iederen dag!" 8.15 uur. Stadsschouwburg: Cabaretavond Haarlem sche Tooneelclub, 8.15 uur. Café-Restaurant Brinkmann: Ledenverga dering H. O. V., 8.15 uur. Remonstrantsche Kerk: Propaganda-avond Evangelische Maatschappij, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, nieuwe programma. Wagenweg 52: Tentoonstelling van Kunst foto's. 7—10 uur nam. De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Tentoonstelling van schilderijen van Maria E. van Regteren Altena. 10—5 uur. Conclusie Hoofd Luchtbeschermingsdienst. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst, de heer E. H. Tenckinck. heeft een rapport uitgebracht over de verduisterings proef, die hier op Dinsdagavond 18 October heeft plaats gehad. Na de maatregelen te heb- opgesomd, clie van te voren getroffen moesten worden, merkt de heer Tenckinck o.a. het vol gende op: „Uit de ervaringen is gebleken, dat met de sirenen de geheele bevolking niet kon worden gealarmeerd. Het geluid was in sommige ge deelten van de stad nauwelijks of in het ge heel niet te hooren; zelfs niet op straat, zoodat sirenen moeten worden bijgeplaatst. Nieuwe proeven moeten worden genomen, teneinde het alarm overal en ook duidelijk in de huizen te kunnen laten doordringen. De plaatsen, waar het sirenen-geloei niet- of ilecht hoorbaar was, zijn in een afzonderlijk rapport genoemd. Het luiden der kerkklokken was vrijwel overal goed hoorbaar. Het dooven van de openbare verlichting vorderde nogal wat tijd, vooral van de gasverlichting, waarvan boven dien verschillende lantaarns bleven branden, die dus zoo mogelijk apart gedoofd moesten worden. Het experiment met de speciaal afgescherm de richtlampen kan als geslaagd worden be schouwd. Deze richtlampen waren van hooge punten af, noch van de vliegmachine uit zicht baar. Het verkeer kon zich goed op deze lam pen richten. Hoewel het rijden met gedoofde verlichting voor het betrekkelijk geringe verkeer gedu rende dit uur wel was vol te houden, zal het bezigen van een afgeschermde verlichting in de toekomst toch aanbeveling verdienen. Ver keersongelukken hadden niet plaats. De trams reden met verduisterde (blauwe) verlichting. Bij de waarneming uit de lucht had kapitein Van Riesen de trams van de lijn SoendapleinHeemstede niet opgemerkt, doch de tramtreinen der interlocale lijn Amster damHaarlemZandvoort had hij op hun weg door Haarlem duidelijk kunnen volgen door het blauwe licht, dat zij op het wegdek uitstraalden. Een vrij groot aantal ingezetenen was, het zij uit onwetendheid, hetzij uit laksheid, in gebreke gebleven, tijdig de noodige voorzie ningen te treffen. Opvallend was verder, dat er, evenals elders, velen waren, die aan den voorkant van hun huis op afdoende wijze lichtuitstraling hadden voorkomen, doch aan de achterzijde van de woning of op den zolder geen enkelen of een absoluut onvoldoenden maatregel hadden genomen. Verscheidene ma len werd geconstateerd, dat in keukens, slaap kamers en toilets het licht korten tijd brandde. Hieraan dient men dan ook voortaan bij zondere aandacht to schenken. De houding dei- bevolking tegenover de controleurs was in het algemeen goed. Bij enkele gevallen van weigering tot het treffen van de gewenschte maatregelen is dit maal nog geen proces-verbaal opgemaakt. Bij een volgende oefening zullen de onwilligen echter zeker met den strafrechter in aanraking komen. Vele menschen zijn verder niet voldoende doordrongen van den ernst van deze oefe ningen. De nieuwsgierigheid van het publiek, vooral van de zijde van opgeschoten jongens en meisjes, was veel te groot. Het resultaat van deze eerste verduisterings proef was niet onbevredigend. Er dient ech ter nog veel verbeterd te worden." De heer Tenckinck eindigt met een woord van dank aan allen, die medewerking hebben verleend om de oefening zoo goed mogelijk te doen slagen. ARROND. RECHTBANK. Vrouw met mes gestoken. Officier eischt 6 maanden. Hedenmorgen behandelde de Haar lemsche Rechtbank de zaak tegen een 25-jarigen Beverwijker, die een vrouw met wie hij betrekkingen onderhield met een broodmes had gestoken. De vrouw had zich afgeweerd waardoor zij slechts in haar hand was geraakt. De vrouw die door de Rechtbank als getuige werd gehoord was zeer nerveus en kon zich wei nig meer herinneren. Pres.: Was verdachte op 21 April in uw wo ning en heeft hij een broodmes gegrepen? Get.: Ja. Pres.: Heeft de verd. ook gezegd: ,ik zal je doodsteken". De getuige zwijgt. Pres.: Dat hebt u toch vroeger aan de politie verklaard. Pres. tot verd.: Hoe kwam u er nu toe dat mes te grijpen? Verd.: Ik was driftig. Op een vraag van den verdediger mr. T. A. M. A. v. Löben Seis aan de getuige of zij den jon geman verweten had, dat hij lui was en niet wilde werken, zei de getuige, dat ze heelemaal niets gezegd had. De verdachte had haar ten huwelijk gevraagd en was, omdat zij niets geantwoord had, kwaad geworden. Officier tot verd.: Had u de bedoeling die vrouw uit den weg te ruimen? Verd. Nee, ik wist niets moer, ik heb nog nooit zooiets bij de hand gehad. In zijn requisitoir achtte de Officier de ten laste gelegde poging tot doodslag niet bewe zen. Ten aanzien van dit feit zal hij dus moe ten worden vrijgesproken. De mishandeling, die secundair in de dagvaarding stond, is nog goed afgeloopen. Dit is echter buiten verdachte's wil gebeurd. Er had ook een ernstige verwonding kunnen ontstaan. De Officier vond dat deze mishandeling streng moest worden bestraft. De eisch luidde zes maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. T. A. M. A. v. Löben Seis wees er op dat men twisten tusschen twee ge liefden niet al te zeer au serieux moet nemen. In dit licht bezien is de eisch, daar de poging tot doodslag niet bewezen kan worden, te hoog. Pleiter drong dan ook op een clemente straf aan. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer J. van Altena voorman-bestuurder bij de N.Z.H. T.M., bij genoemde Maatschappij in dienst trad. De heer Van Altena had den dag vrij en ont- ing te zijnen huize bezoek van den chef van exploitatie, ir. B. Nugteren en den chef van den uitvoerenden dienst den heer P. M. Gieske, die hem namens de directie complimenteerden en het gebruikelijk geschenk onder couvert over handigden. Verder kwam een deputatie uit het Jubi leumfonds hem een geschenk met oorkonde en zijn vrouw bloemen aanbieden. De Bilt voorspelt: Meest matigen tijdelijk krachtigen wind aanvankelijk uiteenloopcnd, later uit Noordelijke tot Oostelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, met tij delijke opklaringen, waarschijnlijk en kele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 765.4 m.M. te Valentia. Laagste 744.6 mM. te Isafjord. De depressie, welke gistermorgen bij Schot land lag, verplaatste zich Zuidzuidoostwaarts naar ons land. Aan haar achterzijde steeg de luchtdruk snel, terwijl ook in Scandinavië de hooge druk weer in beteekenis toenam. Een nieuwe Oceaandepressie trok snel in Noordoostelijke richting naar IJsland. In het Westelijke gedeelte van de Britsche eilanden en in Bretagne waait het krachtig tot storm achtig uit Noord. Koude polaire luchtmassa's dringen steeds verder Zuidwaarts door en brengen guur en bui'ïg weer in Engeland en Noordwest Frankrijk. In ons land, Zuidoost- Frankrijk, Duitschland en Scandinavië is het somber, betrokken weer, met plaatselijk regen. De ochtendtemperaturen zijn in deze gebie den over het algemeen belangrijk hooger dan gisteren. Voor ons land is aanvankelijk nog ver anderlijke, later matige tijdelijk krach tige noordelijke tot Oostelijke wind te verwachten. De lucht is meest zwaar bewolkt tot betrokken, echter met tij delijke opklaringen en waarschijnlijk enkele regenbuien. De temperatuur ver andert weinig. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 760 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 5.36 uur; n.m. 17.40 uur. Strand berijdbaar van 10.3015.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. N.V. WEI». OOSTEN ZOON'S COMPLETE WONINGINRICHTING. BARTELTORISSTRAAT IJ—17 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med Wala Corsettensliow. Jeugd, schoonheid, elegance, de triomf van de lijn, ziedaar de idealen van de vrouw! Het Corsettenhuis Koppes, Gen. Cronjé- straat 52, alhier gaf daarvan gistermiddag- en avond met medewerking van de Koninklijke Nederlandsche Corsettenindustrie Van de Waal Co. te Amsterdam een zeer geslaagde de monstratie in het gebouw van den Haarlem sehen Kegelbond. Eerst werd ons aan de hand van een aantal lichtbeelden getoond hoe de corsettenmode zich van 1400 af tot op heden heeft ontwik keld en we zagen tot onze verbazing, dat de vrouw van 1400 nog een ijzeren harnas droeg! Het geheel gaf ons een interessanten kijk op de wijziging der modellen in den loop dei- tijden. Men denke b.v. aan het keurslijf, de crinoline (de z.g. hoepelrok) en de tournure, welke laatste 1884 in de mode was. Hierna werd tot de eigenlijke demonstratie overgegaan en werden ons eerst de Wala- corsets gedemonstreerd. Hierbij dient vermeld te worden, dat de Wala-corsetten geheel wor den gefabriceerd volgens het figuur van de Nederlandsche vrouw. De Nederlandsche vrouw is nu eenmaal geheel anders gebouwd dan haar buitenlandsche zuster en aan deze eischen voldoen in alle opzichten de modellen door de ontwerpers der Wala-corsetten gecreëerd. In de Cronjéstraat wordt men geholpen door mevrouw Koppes zelf, die ook medisch op de hoogte is, welk corset voor uw gezondheid het beste is. Men kan daar dus de verschillende modellen passen onder vakkundige leiding en men kan zich de zekerheid verschaffen een echt Wala-corset te koopen door te letten op het ingeweven garantiebewijs. Nadat ons door de drie coupeuses der Am- sterdamsche fabriek, onder leiding van een chef-coupeuse c-n van mevrouw Koppes. de diverse modellen met en zonder veter, met voor- en zijsluiting en met buikband waren getoond, werd overgegaan tot de bustehouders. Hiervan zijn vier verschillende modellen, welke men van elkaar kan onderscheiden door een gekleurd lintje. Deze vier soorten zijn in alle maten van 36—56 verkrijgbaar. Een aardig uitgevoerde prospectus maakte ons wegwijs in de diverse modellen en prijzen. Tenslotte werden ons eenige corselets ge demonstreerd, welke speciaal bij een avond toilet zeer goed voldoen. Het corset vormt de basis voor een goed figuur en wanneer men een corset gaat koopen waar men zelf weinig begrip van heeft, is het een eerste vereischte, dat men onder vakkun dige leiding gaat passen. Welnu, bij mevrouw Koppes kan men op die leiding rekenen! De talrijke aanwezige dames toonden veel belangstelling voor deze show en ook het kopje thee, dat ons in de pauze werd aange boden, werd door allen zeer op prijs gesteld. B. A. Politiemotor met zijspan omgeslagen. Om een wielrijder te ontwijken. Hedenmorgen half tien reed een politiemotor met zijspan achter een autobus op de Lange Brug. Tusschen deze twee wagens reed geheel rechts, dus tusschen het trottoir en de tram rails, een wielrijder, die door onbekende reden een zwenking naar links maakte. De bestuur der van den motor deed een poging om den fietser te ontwijken en ging daartoe even eens naar links. Zoodoende bleef de onvoor zichtige wielrijder voor een aanrijding ge spaard, maar de motor botste tegen een auto die juist op dat oogenblik van den tegen- overgestelden kant kwam, met het gevolg dat de motor omsloeg en ae bestuurder er af geslingerd werd. Wonderlijk genoeg kreg hij geen letsel en ook de politieman in de zij span bleef ongedeerd. De auto kreeg een lek- len band; de motor werd zóó ernstig bescha digd, dat die moest worden weggesleept. De wielrijder, die de oorzaak van al deze misère was. bleek verdwenen te zijn. Hij is j onbekend gebleven. De Brandstoffentoeslag Welke gesteunden daarop aanspraak maken. Door den Minister van Sociale Zaken is een circulaire tot de gemeentebest-uren gericht betreffende de verstrekking van brandstol'- fentoeslag in de periode van 30 October 1938 tot en met 15 April 1939, in welke circulaire o.m. het volgende wordt medegedeeld: „Ik heb de eer u te berichten, dat in het tijdvak van 30 October 1938 tot en met 15 April 1939 evenals den vorigen winter, aan ondersteunden en bij een werkverschaffing geplaatste werkloozen een brandstoffenbijslag mag worden verstrekt. Deze zal gedurende het tijdvak van 30 October tot en met 26 Novem ber 1938 ten hoogste 1.— per week mogen bedragen, van 27 November 1938 tot en met 11 Maart 1939. maximaal 1.30 per week, ter wijl nadien wederom geen hooger bedrag dan wekelijks 1— aan brandstoffenbijslag mag worden toegekend. Voor dezen toeslag komen in aanmerking- gehuwde en ongehuwde kostwinners, alsmede zij, die den steun voor alleenwonenden ont vangen. Voorts kan gedurende het in den aan hef vermelde tijdvak aan diegenen, die bij een ander een kamer hebben gehuurd zonder huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg voor hun voedsel dragen en voor het verkrijgen van brandstoffen op zichzelf aangewezen zijn mits uw college hiervoor termen aanwezig acht een brandstoffenbijslag worden ver strekt, gelijk aan de helft van die, welke ten uwent aan kostwinners wordt toegekend, mitsdien in vorengenoemde drie tijdvakken tot een maximum van respectievelijk 0.50, 0.65 en 0.50 per week. Laatstbedoelde bij slag mag alleen worden uitgekeerd indien in de kamer een in bruikbaren toestand verkee- rende stookgelegenheid aanwezig is, waarvan ook inderdaad regelmatig gebruik wordt ge maakt. Aan hen, die bij anderen inwonen en aan vorengénoemde voorwaarden niet voldoen, zooals kostgangers en zoogenaamde slaapgas ten, mag geen brandstoffenbijslag worden verstrekt". Hieruit blijkt dus, dat de brandstoffenbij slag voor het eerst zal worden uitgekeerd bij de ondersteuning welke op Zaterdag 5 No vember wordt verstrekt. Voorts kunnen wij nog mededeelen dat de laatste dagen Maatschappelijk Hulpbetoon bij gevallen van ziekte, indien tenminste de con troleer ende geneesheer van den Gemeentelij ken Geneeskundigen Dienst hiervoor een be wijs afgeeft, brandstoffen verstrekt, evenals dit het geval is indien in een gezin een baby aanwezig is met een leeftijd beneden de zes maanden. Voor hen die in ondersteuning zijn bij den Gemeentelijken Dienst der Werkloos heidsbestrijding geldt dezelfde maatregel. Vereeniging Dante Aligliieri. Prof. Aug. Stefanelli over Napels en omgeving. Voor een groot aantal belangstellenden, on der wie vele nieuwe leden werd Woensdag avond het nieuwe seizoen van de Italiaansche vereeniging hier ter stede geopend. De presidente mevr. L. Vandervelden-Vijgh bedankte alle aanwezigen voor de trouwe op komst en de blijvende belangstelling voor het Italiaansche cultuurleven. Vervolgens stelde mevr. L. Vandervelden- Vijgh prof. Aug. Stefanelli aan de leden voor. Prof. Stefanelli zou spreken over Napels en omgeving. Het was dezen volbloed Italiaan een waar genoegen over zijn geboortestad te kunnen spreken en met een serie prachtige lichtbeelden voor den geest en de oogen der aanwezigen de heerlijkheden van dit onverge lijkelijke oord te kunnen oproepen. Spreker schetste heel even de beteekenis van Napels voor Italië en voor de Middellandsche be schaving om breedvoeriger uit te weiden over de stad"Napels zelve en hare heerlijke omge ving onder meer over het „parto della ri- menbrenza" dat wel het mooiste punt der om geving is. Men overschouwt van uit dit hoog gelegen park de heele golf van Napels. Daar na bezochten we met prof. Stefanelli de we reldberoemde Vesuvius Pozzuoli, met de grot der Sybillen het graf van Vergilius, het Al- verno meer, en de kokende Solfatara. Vervol gens maakten wij een „trip" naar het heer lijke Ischia, het eiland beroemd om zijn he- melsch klimaat en zijn genezingbrengende waterbronnen, het zomerverblijf der Napoli- tanen. Prof. Stefanelli illustreerde zijn prettige en enthousiaste voordracht door het vertoonen van een en dertig prachtige lichtbeelden die een verrukking waren voor het oog. Het be toog van den spreker was helder en boeiend, zoodat een ieder met een minimum van in spanning ten volle van al het gebodene en verklaarde kon genieten. Het was, bij killen herfstavond, een fleu rige en kunstzinnige reis naar het zonnige zuiden vol blijde schoonheid. Met enkele gepaste woorden vertolkte de presidente den dank van alle aanwezigen voor het door prof. Stefanelli geboden rijke genot. INTERIEURS7" JUBILEUM J. KUNNEN. Op 1 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn. dat de heer J. Kunnen. Rollandstraat 79. werkmeester op de aid. stoffeering der Straf gevangenis alhier, bij het gevangeniswezen in dienst trad. De heer Kunnen begon zijn loop baan als opzichter, werd daarna meester knecht en is nu sinds 2 jaar werkmeester. SYNAGOGEDIENSTEN NEDERL. ISRAcL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 4.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.22 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werk dagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Tal moed Torah worden verricht in het Gemeente- gebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De dien sten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. BUR.vBINNENHUIS ARCHITECTUUR EN WONINGINRICHTING Joh. Vermeerstr. 1, Heemstede - Telef. 10402 Ontwerpen en begrooten zonder eenige verplichting Levering door geheel Nederland. (Adv. Ingez. Med.) Haarlemsche Orkestvereeniging. Herhaling van het Historisch Concert. Zondagmiddag a.s. zal de H.O.V., op veel vuldig verzoek een herhaling geven van het historische concert dat Dinsdagavond j.l. zoo'n enorm succes oogstte. Pers en publiek waren opgetogen over dit concert. De talrijke bezoekers hebben zich kostelijk geamuseerd. De technische moeilijkheden maken het on mogelijk nog een derde uitvoering te geven, zoodat a.s. Zondagmiddag absoluut de laatste uit- en opvoering van dit concert zal plaats vinden. Evenals Dinsdagavond zullen ook nu Hen- riette Kegge (Else Kempen) en Jac. van Kem pen, onze bekende Nederlandsche tenor, solis tisch medewerken. De hoornist Wassilow Karpof zal weer zijn kunsten vertoonen en een uitgelezen publiek uit de tijdperken 1813 en 1838 zal onder de regie van Tilly Sylon weer welwillend mede werking verleenen. Allen die aan deze opvoering medewerken, doen zulks met het grootste enthousiasme, zelfs drie onzer bekende Haarlemsche zangeressen werken mede evenals vele andere bekenden uit de Haarlemsche muziek- en tooneelwereld. Niemand verzuime dit Historische Concert! EXAMEN SCHOOLRAAD. Op het gisteren te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel is o.m. geslaagd de heer J. Dijkstra, onderwijzer met H. A. alhier met de aantee- keningen C. N. S. en G. S. TOONEELGROEP „HET MASKER". De tooneelgroep Het Masker, Dir. Ko Arnoldi, zal op Zaterdag 29 October a.s. in den Haar- lemschen Stadsschouwburg de eerste voorstel ling hier ter stede geven van Jeugd! (Les Jours Heureux) van Claude André Puget. De rolverdeeling omvat uitsluitend de jongere generatie. Heieen Pimentel, Lies de Wind, Joke Busch, Adolphe Rijkens, Leo de Hartogh en Jan Retèl treden in dit stuk op. De regie is in handen van den bekenden Franschen regisseur Jean Wall, die ook de mise en scène verzorgde van de Parijsche voorstellingen in het Théatre Michel. De ver taling is van Betsy KiekWolffers. Het décor I is ontworpen door Lucas Wensing. 1 HET SPREEKUUR VAN WETHONDER REINALDA. De heer M. A. Reinalda, wethouder van Publieke Werken, is verhinderd morgen, Vrij dag, zijn gewone spreekuur ten Stadhuize te houden. Geen volksfrontre«?eerin« in Chili, Aguirre zal een kabinet op breede basis vormen. SANTIAGO. 27 Oct. (Havas).— De verkie zing van Aguirre als president der Chileen- sche republiek beteekent geen overwinning van een volksfront, zooals men in Europa kent. Het communisme heeft in Chili niet veel invloed: de meerderheid wordt gevormd door een burgerij, die min of meer socialistisch getint is. Aguirre zal twee jaar lang moeten regee- ren met de tegenwoordige kamers, die een rechtsche meerderheid hebben. In rechtsche kringen is men van meening, dat het succes der linkerzijde noodzaakt tot een groote krachtsinspanningen een gemeenschappelijke Het schijnt, dat in de regeering van Aguirre geen enkele socialist of communist zitting zal hebben. De nieuwe president is voornemens een kabinet te vormen, dat berust op een breeden nationalen grondslag en vooraanstaande personen omvat. Pedro Aguirre is een der leiders der radi cale partij. In verschillende regeeringen heeft hij de portefeuille van binnenlandsche za ken gevoerd. Hij is advocaat, docent in de geschiedenis, econoom en taalkundige. Hij heeft verschillende werken op economisch ge bied geschreven. LITAUEN EN DE MEMELLANDERS. KAUNAS, 26 Oct. (Havas). Het Litausche telegraafagentsc-hap spreekt de berichten tegen, volgens welke voorstellen en eischen zouden zijn gedaan, waardoor de politieke on afhankelijkheid van Litauen geschonden zou worden. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat in de buitenlandsche politiek van Litauen geen enkel nieuw feit is waar te nemen. Een bewapeningsovereenkonist tusschen de vier Europeesche mogendheden De Parijsche editie van de „Daily Mail" meldt, dat de eerste minister Chambex-lain de laatste dagen met de ministers en deskundi gen gesproken heeft over de fundamenteele kanten der toekomstige Britsche buitenland sche politiek. Het blad verklaart te kunnen melden, dat Chamberlain na een onderzoek van den toestand besloten heeft de politiek tot pacificatie van Europa, welke te München werd ingezet, voort te zetten, daar hij van meening is, dat een Engelsch-Duitsche over eenstemming de beste waarborg voor den vrede is. Het doel van de overeenkomst zou zijn te komen tot een bewapeningsovereenkomst, waartoe ook Frankrijk en Italië zullen worden uitgenoodigd. Een belangrijk gedeelte dezer algemeene overeenstemming zal een schikking zijn ten aanzien van de koloniën, waarin Frankrijk om medewerking zal worden verzocht om te vol doen aan den wensch naar Expansie van. Duitschland.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2