BURGERLIJKE STAND. DONDERDAG 27 OCTOBER 1938 H A A R E E M'S D A G B E A D HILLECOM RAADSVERGADERING Woensdagmiddag kwam de raad bijeen onder leiding van burgemeester van Nispen tot Pan- nerden. Afwezig waren de heeren Van der Aar, Kijne, Loerakker en Meskers. Bij de ingekomen stukken deelde de burge meester mede dat het uitbreidingsplan en de be bouwingsverordening door Gedep. Staten waren goedgekeurd. In verband hiermede wenschte hij een woord van hulde te brengen aan den di recteur van Openbare Werken, den heer Van Gemert, voor den in deze verrichten arbeid, omdat hiermede een besparing van eenige dui zenden guldens wordt bereikt. Het voorstel tot vaststelling der driejaarlijk- sche afrekening met de bijzondere scholen werd met algemeene stemmen goedgekeurd, nadat de heer Veldhuyzen van Zanten had op gemerkt dat het een teleurstelling was dat de scholen moeten terug betalen. Weth. Vermeer antwoordde hierop dat de schoolbesturen nu de dupe worden van hun eigen zuinigheid. De heer C. H. Brants werd tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd. Het voorstel tot verstrekking van twee cre- dieten a f 3240 voor het bouwen van twee land arbeidersplaatsjes werd goedgekeurd. Hierbij merkte de burgemeester op dat de Rijkssteun met groote moeite was verkregen omdat het type woningen te luxueus wordt geacht, zoo dat het middenstandswoningen worden. In de toekomst zal dit moeten veranderen. Het voorstel om een crediet van f 720 be schikbaar te stellen voor het inenten der school kinderen tegen roodvonk en diphterie werd aan genomen. Het Rijk verstrekt de entstof gratis en draagt f 232 in de kosten bij. Wüziging Precario rechten. De heer P a a s e kon zich niet met het voor stel van B. en W. vereenigen. Zooals het lig geld voor woonschepen wordt berekend, betalen deze armsten der armen nog f 31.40 per jaar terwijl voor een veerschuit van dezelfde grootte f 5.85 wordt betaald. Toen de burgemeester op Heemstede en Sas- senheim wees waar f 5 per maand wordt ge heven wees de heer P a a s e op Lisse, waar niets en op Haarlem waar 40 a 45 cent per week wordt geheven (met inbegrip van licht en wa ter). Gesteund door den heer Pijnacker diende hij vervolgens een voorstel in tot betaling van 30 cent per maand. Door B. en W. werd aanneming ontraden; men zou de vestiging in de gemeente daardoor gaan bevorderen. Na een discussie waaraan ver scheidene heeren deelnamen werd dit voorstel verworpen met 7 tegen 4 stemmen (voor de hee ren Paase, Spilker, Pijnacker en Fijma). De voorgestelde regeling van B. en W. werd vervolgens aangenomen met de heeren Paase en Fijma tegen. Inzake het voorstel tot beëindiging van de bestaande regeling betreffende den steun aan kleine kweekers werd een geheime verga dering gehouden van circa een half uur. Na heropening werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen waarbij tevens aan de commissie van advies dank werd gebracht voor de bewezen dienst. De uitstaande credieten zullen door B. en W. worden geliquideerd. Verhuur Sportterreinen. Voorgesteld werd de beide sportterreinen, thans in huur bij de V.V. Hillïnen wederom aan deze vereeniging voor den tijd van 5 jaren te ver huren, resp. voor f 4.30 en f 270. De burgemeester deelde mede dat als nog een verzoek van de Harddraverij-vereeni ging was ingekomen om het tweede sportterrein te huren voor f 325. B. en W. voelden daar wei nig voor, te meer waar Hillinen dit terrein niet kan missen en het college liever alles in één hand wil houden. Namens de geheele Christelijke fractie deel de weth. Vermeer mede, tegen dit voorstel te zijn. wegens de Zondagsheiliging. Een zeer langdurige discussie volgde hierop. De heer Van Lierop diende eindelijk een voorstel in, gesteund door den heer Pijnacker om 't voorstel van B. en W. terug te nemen en nader met beide vereenigingen te onderhandelen Dit werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen (ovor de heeren Goemans, Van Dam, Pijnacker, Van Lierop en Klaver) waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen met den heer v. Lierop tegen. Het voorstel tot een crediet van f 60.000 voor het bouwen van een nieuwe snelfilter-installa- tie ten behoeve van het waterleidingbedrijf werd met algemeene stemmen aangenomen. Een leening van f 75.000 plus f 15000 van verschillende andere posten zal worden gecon verteerd in een nieuwe leening tegen VA pet. met een looptijd van 15 jaar. Dit beteekent een rentebesparing van ongeveer f 1000 per jaar. De rekening over het dienstjaar 1937 werd aangeboden, sluitende met een te kort van f 13200. De burgemeester merkte op hierover niet ontevreden te zijn, daar op dezen dienst een tekort van f 40.000 werd geraamd. Het adres der verschillende onderwijzers-or ganisaties om te komen tot een verlaging der leerlingen-schaal bij het lager onderwijs werd voor kennisgeving aangenomen, omdat men ge meentelijk toch hieraan niets kan doen. In de rondvraag bepleitten de heeren Van Dam en Van Zanten het uitbaggeren van ver schillende slooten, welke een ondragelijken geur verspreiden. De burgemeester zegde een onder zoek toe. DEMONSTRATIE E.H.B.O. Woensdagavond organiseerde de E.H.B.O. in hotel Sistermans een grooten demonstratieavond, waarvoor flinke belangstelling bestond. Onder de aanwezigen waren het college van B. en W., alle doktoren, enz. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer J. Paling, mede, dat deze demonstratie be doeld was als inleiding tot den georganiseerden spoed-cursus voor licht- en gasbescherming. Het rapport der Nederl. Vereeniging voor luchtbe scherming, verschenen in het October-nummer dezer vereeniging, komt tot de conclusie dat de Nederlandsche bevolking in breede massa niet gereed is zich te beschermen tegen een onver- hoopten aanval uit de lucht. Een paniekstemming zou daarvan het gevolg zijn en men moet dus de hand aan den ploeg slaan om zich voor te be reiden. Waar de mannelijke bevolking in tijd van oorlog voor een groot gedeelte wordt op geroepen. rust dus op het vrouwelijk deel de plicht zich te bekwamen in hulpverleening en spreker hoopt dus dat velen zich daartoe zullen aanmelden. Vervolgens voerde burgemeester van Nispen tot Pannerden het woord. Hij juichte het initiatief der E.H.B.O. ten zeer ste toe; binnenkort hoopt hij met meer uitge breide plannen te komen tot een algemeene re geling van dit onderwerp waarbij hij rekende op een volledige medewerking der geheele be volking. Het is dringend noodig dat men zich ter dege voorbereidt. Ten slotte hield dr. H. F. ten Hoopen een be schouwing over de hulpverleening der E.H.B.O., waarbij hij er op wees dat dit instituut een on misbaar onderdeel der gemeenschap is gewor den. In 't kort besprak hij de ongelukken, zoo als deze nu voorkomen langs den weg, in huis en fabriek om dan stil te staan bij hetgeen ge schiedt bij luchtaanvallen. In zijn slotwoord hoopte de heer Paling dat de aanwezigen overtuigd zouden zijn van het nut en de noodzakelijkheid van deelname aan de verschillende door de vereeniging gehouden cursussen. ZANDVOORT De nieuwe Belastingvoorstellen. De invloed voor Zandvoort. Indien de nieuwe belastingvoorstellen wet worden zal de gemeente nog voor groote moeilijkheden komen te staan. Zandvoort heeft n.l. bijna uitsluitend woonforensen. Vol gens de nieuwe belastingvoorstellen zal een gedeelte van de door deze forensen te beta len belasting ten goede komen aan de ge meenten waar zij werken, dus als werk- forens zijn ingeschreven. Een gedeelte van de belasting die anders in Zandvoort's kas vloei de komt dan dus in de kassen van omliggen de gemeenten, in hoofdzaak Haarlem en Am sterdam. Dit nadeel wordt niet gecompen seerd door de belasting van forensen, die elders wonen en te Zandvoort werken, omdat Zandvoort maar zeer weinig werkforensen heeft. Hoe groot het nadeelig saldo zal zijn is op het oogenblik nog moeilijk na te gaan. Doch al beloopt het slechts enkele duizenden gul dens, toch zal er een compensatie voor ge vonden moeten worden. Gezien de weinig gunstige resultaten der laatste seizoenen zal het uiterst moeilijk vallen het nadeelig verschil uit andere bron nen te putten, terwijl het aan den anderen kant even moeilijk zal zijn het verschil te dekken door vermindering der uitgaven. De laatste jaren is er reeds zooveel bezuinigd, dat ook hier de grens wel bereikt is. SCHIETWEDSTRIJDEN. Bij de politie-schietwedstrijden, die giste ren te Zandvoort werden gehouden maakte de gemeentepolitie van Zandvoort een uit stekend figuur. Aan de wedstrijden werd deelgenomen door ruim 30 revolverschutters uit Kennemerland. De uitslagen luidden: le prijs agent van politie J. v. Huffelen Zandvoort. 2e prijs agent van politie Houkes Heem stede. 3e prijs commissaris van politie, Zandvoort. 4e prijs agent van politie Borgo Zandvoort. 5e prijs gemeenteveldwachter Kranenburg Heemstede. 6e prijs agent van politie K. Platje, Zand voort. De agent van politie Borgo, die thans een vierde prijs behaalde, was in 1937 winnaar van den len prijs. MARTHA-STICHTING. Op Maandag 28 November wordt in Ons Huis een propagandafilmdag georganiseerd voor de Martha-Stichting te Alfen aan den Rijn. 's Middags half vijf begint de film voorstelling voor de kinderen; 's avonds acht uur voor de volwassenen. HAARLEMMERMEER PAARDENSPORT. Te Middenmeer werden de premie keurin gen van ingevoerde merrieveulens van 't type trekpaard gehouden, die dank zij de belang stelling en deelneming uit Haarlemmermeer goed geslaagd zijn Bovenaan werd geplaatst Rudolfine, doch ter van Bijou van Frederica-polder van den heer A. Pruissen te Rijk, Haarlemmermeer. Nummer twee was ook voor de Haarlemmer meer n.l. voor Dirkje van den heer Jb. de Graaf te Hoofddorp. De derde prijs ging naar Anna Paulowna, de twee volgende prijzen weer naar Haar lemmermeer, wel een bewijs dat de paarden fokkerij hier op een hoogen trap staat. De vierde werd Juliana van Rena een dochter van Acron van Avenir, eigenaar de here G Rip te Vijfhuizen en Beatrix een doch ter van Floran van den heer D. van Dam, eveneens te Vijfhuizen. HET E.T.O.-TOURNOOI. Zaterdagmiddag wordt het voetbaltournooi van de Junioren-afdeeling van E.T.O. voort gezet met een wedstrijd tegen de openb. lagere school 7 (Bennebroekerweg). De uitslag van de wedstrijd E.T.O.Chr ULO te Hoofddorp was 122. Het eerste elftal dat bij Bloemendaal III op bezoek ging, kreeg met 62 klop, het tweede verloor eveneens van V.O.G. II met 1—0. Zondag a.s. ontvangt E.T.O. I de Spaarne- vogels II het tweede gaat naar de Zeemeeuwen kijken. IJMUIDEN BESOMMINGEN. manden. Trawlers. 700 Cornells IJM. 15f 2780 700 Bergen IJM 16f 2450 180 Knikker IJM. 4f 1520 300 Bloemendaal IJM. 71f 2520 110 Amstelstroom IJM. 91f 950 750 Caroline IJM. 26f 2730 505 Jacq. Clasina IJM. 10f 2460 110 Maria Elisabeth IJM. 114f 1190 100 Raaf IJM. 432 f 1270 135 Bruinvisch IJM. 97f 1120 Loggers: R.O. 9 f 1150; KW. 78 f 1020 KW. 159 f 1400; IJM. 490 f 1490; KW. 79 f 1100; KW. 34 f 890; KW. 65 f 1900:-KW. 43 f 540: KW. 36 f 1360; SCH. 412 f 1010; SCH. 210 f 510; SCH. 195 f 1170; VI. 132 f 960: Drif ter S.R. 531 f 1140; Lt. 63 f 1080. AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding voor het ma ken en aanbrengen van betonblokken en het onderhoud van de havenhoofden, zeeweringen, gebouwen, steigers enz., van de Noordzeehaven alhier was hoogste inschrijfster de N.V. Th Smeuler's Aannemersbedrijf te 's-Graven- hage met f 44.900 en laagste inschrijver de heer J. de Vries in Den Helder met f 36.738. G. Paul Boncour bezoekt het Staats visschershavenbedrijf. Gisteren heeft de heer G. Paul Boncour. attaché bij de Fransche legatie in den Haag en zoon van den oud-minister een bezoek ge bracht aan het Staatsvisschershavenbedrijf. De hooge bezoeker werd rondgeleid door den directeur, den heer C. Oud en legde bij de rondwandeling groote belangstelling voor de inrichting van het bedrijf aan den dag. In het bijzonder stelde hij belang in den Franschen export. O.a. had hij een gesprek met een der Fransche exporteurs hier ter plaatse. Het is te hopen, dat dit bezoek een wat royaler houding van Frankrijk jegens den Ne- derlandschen vischhandel tot gevolg mag hebben. MARKTBERICHT IJMUIDEN. (Versche visch.) IJmuiden, 27 Oct. 1938 (A.N.P.) Tarbot 90—60 ct. per K.G. Tong 10060 ct. per K.G. Heilbot 11062 ct. per K.G. Griet f 24—11 per 50 K.G. Groote schol f 22.50 per 50 K.G. Middel schol f 19.50 per 50 K.G. Zetschol f 19—18 per 50 K.G. Kleinschol f 21—5.40 per 50 K.G. Bot f 17—13 per 50 K.G. Schar f 9—2.30 per 50 K.G. Tongschar f 2315 per 50 K.G. Poontjes f 6.30—5.40 per 50 K.G. Groote schelvisch f 24—22 per 50 K.G. Middel schelvisch f 2218 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 19.5012 p. 50 K.G. Kleine schelvisch f 13.50—6 per 50 K.G. Groote gul f 13.508 per 50 K.G. Kleine gul f 8.505.50 per 50 K.G. Wijting f 6.10—0.85 per 50 K.G. Makreel f 11—3.80 per 50 K.G. Versche haring f 4.903.10 per 50 K.G. Kleinmiddel heek f 16 per 50 K.G. Kleine heek f 139.50 per 50 K.G. Kabeljauw f 6225 per 125 K.G. Vleet f 1.651 per stuk. Leng f 1.201 per stuk. Koolvisch f 0.65—0.25 per stuk. Rog f 14 per koop. Gezoute haring f 2.20 per mand AANBESTEDING VAN DEN BOUW VAN HET HOOFDBUREAU VAN POLITIE. Hedenmorgen vond ten gemeentehuize de aanbesteding plaats van den bouw van het hoofdbureau van politie met dubbele woning aan het Tiberiusplein te IJmuiden. Ingeleverd werden 84 biljetten. Laagste was Chr. D. A. App§i te Amsterdam f 82.947. Hoog ste P. A. van 't Hoog, te Texel voor f 136.000. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Rotterdam IJM 112. Vangst: 700 m. makreel, 230 m. diversen. Totaal 930 m. Ewald IJM. 48. Vangst: 75 m. schelvisch, 220 m. braadschelvisch, 40 m. gul, 15 m. platvisch, 270 m. makreel. Totaal 620 m. Walrus, IJM 24. Vangst: 1300 m. haring. HET BAGGERWERK IN DE BUITEN HAVEN. Bij de door den rijkswaterstaat gehouden aanbesteding van het onderhouden op diepte van de buitenhaven alhier, de toeleidingska- nalen tot de sluizen, de berghaven en de ha ven voor bijleggers, gedeelte van het hoog ovenkanaal en het zeevak buiten den mond der haven was ingeschreven door de N.V. Amst. Ballast Mij._voor f 559,000 per jaar; fa: D. Blankevoort en Zn. te Bloemendaal voor f 484.900: N.V. Bos en Kalis te Sliedrecht voor f 428.000; N.V. T. den Breejen v. d. Bout te Berg en Dal voor f 422,200 en A. Volker te Sliedrecht voor f 327.000. Het werk is dus voor de jaren 19391943 weder in handen van de fa. A. Volker AERDENHOUT BRAND DOOR KORTSLUITING? In den afgeloopen nacht omstreeks kwart voor een werd door den heer L. van den Zandvoorterweg aangifte gedaan dat zijn huis in brand stond. De brandweer werd direct geallarmeerd en rukte met groot materiaal uit. Eveneens was de politie spoedig ter plaatse. Bij onderzoek bleek dat de Vuur haard zat tusschen het plafond en den vloer van de eerste verdieping. Met een tuinslang kan de brand worden gebluscht. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De politie stelt een onderzoek in. OVERVEEN ONACHTZAAMHEID VEROORZAAKT ONGELUK. Woensdagavond zes uur reed het 10-jarig meisje H. uit O verveen per fiets op den Wil lem de Zwijgerlaan. Door onbedachtzaamheid der werklieden van een heistelling waren de staaldraden die daaraan bevestigd waren niet voor het verkeer voorzien van een roode lan taarn. Het meisje reed tegen den draad aan waarbij zij aan het gezicht gewond werd. Door de politie werden onmiddellijk lantaarns ge plaatst en tegen de schuldigen proces-verbaal opgemeakt. BEVERWIJK MARKTBERICHT Noteering van 26 Oct. 1938. Postelein per kist 0.540.65 Andijvie per 100 str. 2—2.50 Radijs. 100 bos 1.20 Koolrapen, per zak 0.85 Wortelen per bos 0.07V2 Bieten per kg. 0.05 Schorseneer en per kg. 0.10 Aardappelen, klei per kg. 0.02'^0.05 Snijboonen per kg. 0.320.38 Heerenboonen. p. kg. 0.17 Spruitjes per kg 0.100.17 Bloemkool per 100 8—13 Roode kool per kg. 0.02'A0.03'3 Savoije kool per 100 6—7.50 Bloemkool per 100 8 31 Uien per kg. 0.04V2 Prei per kg. 0.03—0.04Vi Sla, per krop f 0.04 Pieterselie per kistje f 0.09 Selderie per kistje 0.10 Appelen per kg. 0.160.30 Peren per kg. 0.17—0.38 Druiven per kg. 0.260.30 SUCCESVOL BEGIN VOOR B.C.IJ. De eerste competitiewedstrijd van den Ken- nemer Bridgebond vond Woensdagavond plaats. B.C.IJ. I speelde een zeer moeilijken uitwedstrijd tegen Haarlem-Noord, terwijl het tweede den strijd aanbond tegen Haarlem Noord n. B.C.IJ. I won den wedstrijd met 167109; B.C.IJ. II deed het ook goed en won met 148—105. ONGELUKKIGE VAL. Hedenmorgen is in de Breestraat een fiet ser geslipt, waardoor de man een zoo ongeluk- kigen val maakte, dat hij bewusteloos bleef liggen. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was. constateerde, dat de man een hersen schudding had opgeloopen. Hij is in het Roode Kruis Ziekenhuis ter verpleging opgenomen. HEEMSTEDE TUINLIEDENVEREENIGING. Woensdagavond hield de onderlinge tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en Omstr" een zeer druk bezochte ledenvergadering, met als spreker den heer W. v. Dijk uit Bloemen daal, die een vakbespreking hield, toegelicht met lichtbeelden. Eerst had de uitreiking der prijzen plaats, van de prijsvraag tuinkeuringen aan de hee ren K. Goudzwaard, B. Nieuwenhuis, H. van Gurp en K. Brakke. Vervolgens werd in beginsel besloten het volgend jaar wederom een Lathyrusprijsvraag te houden. Ter keuring was door den heer B. Nieuwen huis een pracht collectie Begonia Eges Favo riet ingezonden, waarvoor de keuringscom missie 10 punten toekende. Hierna kreeg de heer van Dijk het woord. Op het witte doek verschenen een aantal fraaie foto's van in- en uitheemsche planten en bloemen, varieerende van de gewone wilde planten tot de fraaie orchideeën. Uitvoerig schetste spr. de veelal eigenaardige groei wijze en de. herkomst, Na de pauze werd nog een groot aantal tak ken van heesters, groeiwijzen en eigenaardig heden vertoond. (Is reeds in een deel eener vorige oplaag opgenomen.) De „Deutschland" zet den tocht voort. Vrijdagavond te New-York verwacht. HAMBURG, 26 Oct, (D.N.B.-A.N P.) De gezagvoerder van de „Deutschland" heeft vanochtend te 10.40 uur zijn reederij radiotelegrafiseh medegedeeld, dat de brand op zijn schip met eigen middelen geheel gebluscht is. Het schip zet de reis naar New York op volle snelheid voort. Passagiers en be manning zijn ongedeerd. De passa giers hebben voortdurend hun kalmte bewaard. Verwacht kan worden, dat het schip nog Vrijdagavond te New York zal aankomen. BEGRAFENIS A. HEEROMA.. Hedenmiddag had te Huisduinen de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer A. Heeroma, oud-commis saris van politie te Amsterdam en medewerker aan ons blad. Er was slechts weinig belangstelling voor deze plechtigheid. Behalve de naaste familie leden was aanwezig de commissaris van poli tie te Den Helder, de heer A. J. van der Hoe ven. Een drietal bloemstukken dekte de baar. Aan het graf werd niet gesproken. Een schoonzoon van den overledene, de heer Brouwer, dankte de aanwezigen namens de- familie voor de betoonde belangstelling. Bazar voor «le Waalsche Kerk. HAARLEM, Woensdag. Hedenmorgen elf uur heeft Ds. Marc Jospin in de groote bovenzalen van Café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt een bazar geopend, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de restauratie van het Waalsche kerkgebouw op het Begijnhof. Hij dankte allen, die hun beste krachten voor het orga- niseeren van dezen bazar hadden ingespan nen en hoopte, dat het bezoek druk zou we zen, opdat het doel bereikt kan worden. Een aantal dames zong daarop Gezang 227 vers 4. Deze bazar duurt slechts één dag, maar aan de inrichting ervan zou men dat niet zeggen; er is zooveel zorg aan besteed, alsof die een geheele week zou duren. Alle artikelen, die men gewoonlijk op een bazar aantreft, zijn geschonken of zelf ge maakt. Het aantal artikelen is zóó groot, dat er wel veel handen voor bezig moeten zijn geweest. Er is in het midden van de zaal een groote stand ingericht voor den verkoop van goede Fransche boeken, die in Frankrijk be steld zijn en die men tegen grossiersprijs in eigendom kan krijgen. Het aantal attracties is niet alleen groot, maar ook oorspronkelijk. Zoo zit er in een donker gemaakten hoek. waarin een koperen kandelaar met vier brandende kaarsen staat, een dame, die tegen een gering bedrag uw karakter uit uw handschrift ontsluiert. Een grabbelton ontbreekt natuuurlijk niet, evenals verschillende andere spelletjes. Het aantal wollen baby-artikelen zal stellig zeer de aandacht trekken, evenals de vele et sen en teekeningen. Jhr. D. J. van Lennep uit Utrecht is be reid, op een zeer snelle wijze een caricatuur- portret van u te teekenen. Wie eens even wil uitrusten, vindt daartoe gelegenheid aan een paar aardige zitjes, waarbij men den tevens van een kop koffie of thee kan genieten. Vanavond half zes wordt de bazar gesloten, maar te acht uur wordt die weer geopend. Dan is er een soirée, waar de heer M. Burdet over zijn nieuwe vogel- en bloemenfilms zal spreken. Een groep jeugdige leden van de Waalsche Kerk zal den een-acter „Mon fils que voici" van Charles Dombre opvoeren. On getwijfeld zal dus ook deze soirée veel aan dacht trekken. VOOR HET ROODE KRUIS. De schouwburgavond ten bate van Het Roode Kruis heeft een batig saldo opgeleverd van 2025.98 WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie t# Groningen vestigt de aandacht op drie als padvinders gekleede heeren, niet behoorende tot de be kende Ned. Padvinders Ver. NF.V., die het land doortrekken en de laatste dagen Gro ningen bezochten. Zij gaan bij de bewoners rond en vragen geld tegen afgifte van een foto, waarop staat, dat zij een wereldreis zul len ondernemen. De gelden, welke zij ophalen, worden niet afgedragen aan de een of andere padvindersvereeniging of groep en worden ook niet gebruikt voor een algemeen lief dadig doel, maar worden door de heeren zelf ten eigen bate gebruikt. Deze padvinders zijn afkomstig uit Den Haag; in Zuid-Holland werd ook reeds tegen hen gewaarschuwd. HET TOONEEL Door Inspanning Uitspanning „Menschen in 't Plantsoen." HAARLEM, Woensdag. De tooneelvereeniging „Door Inspanning Uitspanning" opende gisteravond in onzen Stadsschouwburg haar seizoen met een opvoe ring van „Menschen in 't Plantsoen", het stuk, dat indertijd door Het Vereenigd Tooneel te Amsterdam en twee jaar geleden door Nieuw Leven ook hier te Haarlem werd ge speeld. Geen slechte keuze, dit stuk, dat eens iets anders geeft dan het gewone tooneelspel. Het staat tusschen revue en tooneel en gaat met zijn vele sketches zelfs meer naar den revue-kant dan naar dien van het tooneel. De bank in het plantsoen is het bindmiddel tus schen de verschillende tooneeltjes; zij blijft het middelpunt, waarop wij telkens weer een stukje leven zien afspelen, nu eens humoris tisch en dan weer verdrietig zooals het leven nu eenmaal is. Maar de humor houdt in dit stuk den boventoon en' vormt er het beste deel van. .Menschen in 't plantsoen" biedt de ver eeniging die het opvoert, het groote voordeel, dat er zeer veel personen in kunnen mede spelen en het geheel door enkele zwakke krachten niet bedorven wordt, omdat het fei telijk een opeenvolging van kleine sketches of éénactertjes is. D. U. heeft gisteravond dan ook verschillende jonge krachten in het vuur kunnen brengen, die daardoor wat tooneel- rcutine opdeden en tegelijk voor den leider proeven van bekwaamheid aflegden. Het spreekt vanzelf, dat de opvoering hierdoor nog al verschillend van kwaliteit was. Naast uit stekend geslaagde tooneeltjes stonden er ook, die veel zwakker waren en niet volkomen ge lukten. Zoo zou van het tooneeltje tusschen de twee militairen bij sterker bezetting meer terecht zijn gekomen en ontbrak er ook de noodige sfeer "in het moeilijke tafereeltje tusschen d.e oude vrouw en den handelsman. Maar wij zagen ook zeer vele raak getypeerde personen en goed geslaagde sketches. Opmerkelijk was het. dat het publiek tel kens uitstekend de waarde van het spel wist te beoordeelen. Zoo kreeg de „juffrouw met het hondje" goed en natuurlijk gespeeld door mevrouw Jo de MonLugtig een open doekje, evenals de geestig getypeerde Joodsche reiziger van Arie Mourik, het dankbare en alleraardigst gespeelde boekhoudertje van Piet Wouda, de voortreffellijke „straatmeid" van mevrouw De VosJacobs die verreweg het beste spel van den avond gaf en de ma troos. Ook het scènetje tusschen de typiste en haar drogen, saaien vrijer zeer goed en in zuiveren toon gespeeld door Greet Cor net en Jan van Dam en het dankbare tooneeltje tusschen het gelukkige oude paar van H. Smit en Tlnl Smit deden het gisteren. Trouwens het heele derde bedrijf sloeg in en werd dan ook over de gansche linie het beste gegeven. D.I.U heelt vele goede dames-krachten. Zoo is Bep de Mon altijd een frisch. levendig actricetje en zij gaf ook gisteren kleur aan het tooneel van het> schoolmeisje, waarbij ze goed werd geassisteerd door Daaf de Hoop als de „chocolade-jongen". En de sketch tusschen de twee schwarmende bakvisschen slaagde ook best. dank zij het spel van Tini Smit en Loes Stinis. De heer Ruigrok maakte van den zwerver wel een aardig type al had de dialoog wat lichter kunnen zijn. De boekhouder zou nog meer succes hebben gehad, als hij wat beter tegenspel van den monteur had gehad. Deze laatste was voor een zoo frissche en weinig conventioneele figuur wel wat erg mat. De heer Mourik had het geheel flink eeleid en voor een aardig decor gezorgd. Dat niet alles even goed gelukte, kwam zooals ik reeds schreef door de zwakheid van sommige spelers. Om een vuist te maken moet je ten slotte een hand hebben. Het origineele stuk van Peter Dewkin deed het gisteren uitstekend bij het publiek, zoodat wij hieruit weer zagen, dat het niet altijd noodig is met zwaar geschut te komen om de vesting „publiek" te veroveren. Er was veel en hartelijk applaus ook bij open doek zoodat van een succes gesproken kan wor den. Tenslotte nog een persoonlijk woord. Ik cjank den voorzitter van D.I.U., den heer D. de Hoop hartelijk voor de zoo gevoelvolle woorden, die hij aan de nagedachtenis van mijn vrouw wijdde en het publiek voor de sympathieke geste na dit gesproken woord. Ik behoef hier wel niet te verklaren, d&t dit mij sterk getroffen en ontroerd heeft J. B. SCHUIL. HAARLEM, 26 October. Ondertrouwd 26 October: G. Th. J. Fonville en G. J. M. Hazenberg; W. C. Geels en J. M. G. de Jong; A. A. Versteeg en P. J. Geerlings; N. B Komen en H. E. A. Jötten; J. F. van Hooijdonk en A. Th. Oudalskl; J. Sival en J. Vermaas; J. J. Beenders en G. H. v. d. Horst; H. Buijs en J. B. Nijssen; B. Huijbens en M. Martens; H. J. Robin en E. G. Streef- land; J. de Boorder en C. Baert; J. Verburg en K. Goris, W. J. Koster en M. G. Nan; K. Jonges en E. K. Tillema; N. L. Maas en G. Zwarter. Getrouwd 26 Octaber: J. P. A. Nelissen en W. J. A. Gerritsen; A. Kersten en A. R. Jansen Hendriks; H. A. E. van Gastel en A. Groot; E. A. C. Disco en W. v. d. Putten; J. Dekker en M. C. Oskam; J. C. A. Peterse en J. P. M. Verzijlberg F. L. Lemmers en W. M. de Graaff; J. Sival en T. Straatman; E. Schor nagel en A. van Balen; L. Bekkers en H. de Nieuwe; J. Eikerbout en J. Baas; W. Beukman en G. Dirks; S. P. de Moei en A. A. v. Roode; J G. M. Bruschke en J. Th. Willemse; A. Cu pido en A. Visser: J. G. W de Droog en J. Schell; H. Boerrigter en J. Th. Bruines; W. J. Eising en J. M. IJlstra; J. C. Blom en H. M. Spoor; S. J. Schreur en J. L. de Zwarte; J. B. Wempe en P. G. Kramer. Bevallen 22 October: A. van IJsseldijk Bakker, d.. Z. RietmanKoning, d.; 23 Octo ber: C. M. C. v. d. MeerFris. z.; F. W. Blom Koek. d.: 24 October: C. W. VinkSmakman, z.; 25 October: P. Eleveldde Vries, z.; H. NieuwenburgNuismer, d.; C. G. A. van Wor- kum—Sengers, z.; H. A. Wetterhahn—Heems kerk. z.: 26 October: W. M. Soellaart—van Walen. d. Overleden 24 October: M Berg. 59 J., Rijks straatweg; 25 October: A. v. d. Hoef. 71 J., Mrt. v. Heemskerkstraat; M. J., 4 mnd., z. v J. J. Gimpel, Romolenstraat; J. J. Meurs, 76 J., Hazepaterslaan; M. Cornet, 62 j., Hazepaters laan. 1

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7