Heydt's VEPZiraiNGEN fmrrjCTin De prettige pasvorm Broeken De Volksvoorstellingen Z A T E R D "A G 29 O f T O T3 E R 1938 H A A R T: E M'S D A" 'G B E A' D 8 VOETBAL. HERVATTING VAN DE COMPETITIE. Twee belangrijke wedstrijden. NU de betrokken clubs, die jl. Zondag hun beste spelers moesten afstaan voor den interlandwedstrijd Denemarken Nederland en Nederland B-Continent, hun eerste elftal weer volledig in het veld kun nen sturen, gaat de strijd om de punten, die hier en daar al bijzonder spannend begint te wor den, zoowel voor de eerste als de tiende plaats, morgen weer beginnen. Eerste klasse. In de Afdeelingen I en II zijn twee wedstrij den vastgesteld, die wel bijzonder de aandacht zullen trekken, want in beide afdeelingen spe len de nummers één en twee tegen elkaar, na melijk Blauw WitA.D.O. en D.O.S.Feijen- oord. Het toeval wil, dat de clubs die op het oogenblik op de eerste plaats staan, drie punten meer hebben, dan nummer twee, zoodat mor gen nog geen verandering in 'den stand ver wacht kan worden. Zal Feijenoord haar eerste nederlaag moeten boeken? Met meer dan gewone belangstelling zullen we het resultaat van den wedstrijd V.S.V. 't Gooi afwachten, want daar hangt heel veel van af. Als V.S.V. immers wint, dan komt zij zelf weer in de leidende groep en dan wordt Haarlem er bovendien mee gebaat. Het zal dan namelijk aan 't Gooi steeds moeilijker vallen, den achterstand in te loopen. Verliest daarente gen V.S.V., dan zal zij waarschijnlijk een paar plaatsen zakken en dan komt Haarlem leelijk in de knel. We houden het voorloopig echter op een overwinning voor de IJmuidenaren. K.F.C. en Stormvogels gaan elkaar morgen in de Koog te lijf: natuurlijk in den goeden zin van het woord. Hierbij komt de derde en mis schien zelfs de tweede plaats in het geding. Die twee partijen kunnen van gelijke kracht geacht worden, want zij hebben beide zes punten; al leen het doelgemiddelde van K.F.C. is iets fraaier, maar dat doet hier tenslotte geen duit in het zakje. Wèl gaat het er morgen om, wie de meeste goals scoort; we hopen en vertrou wen, dat de voorhoede van de Stormvogels dit zal doen. En nu Haarlem! Die gaat naar R.F.C., de club van Daaf Drok. Dat is oogenschijnlijk geen zware opgaaf, zooals misschien velen zullen den ken, maar wij hebben er toch niet zooveel ver trouwen in. Het zou waarlijk niet de eerste keer zijn, dat het resultaat precies andersom was, dan verwacht werd. Ook R.F.C., die nu op de zevende plaats staat, zal er niet veel voor voe len, nog méér in de bedreigde zone te komen. Haarlem zal helaas nog minstens zes weken den steun van Effern, die hetzelfde ongemak aan zijn knie heeft als Smit, moeten missen. Voor morgen is de opstelling van het elftal der rood- broeken weer gewijzigd. We hopen dat het suc ces zal komen, dat er van verwacht wordt. Tweede klasse. H.F.C., die veertien dagen geleden op zulk een onverdiende wijze van de Alkmaarsche Boys verloor, moet morgen wederom tegen een Alk maarsche club spelen; thans uit tegen Alcmaria Victrix. Er zijn verscheidene stadgenooten, die in H.F.C. den toekomstigen kampioen van de tweede klasse A zien en dat kan ook best, want nummer één heeft slechts drie punten méér. Maar dan moet om te beginnen H.F.C. morgen winnen van een club, die blijkens den stand van de ranglijst ongeveer van gelijke kracht is. Het zal dus niet gemakkelijk vallen, maar toch heb ben we er goede hoop op. Nu krijgt morgen E.D.O. bezoek van de Alk maarsche Boys. Dat zal de jongens van de Kaas stad niet meevallen, want E.D.O. speelt op het oogenblik weer in een uitstekenden vorm. Zij stuurde veertien dagen geleden nog West-Frisia met een 40 nederlaag naar Enkhuizen terug. Het zal dus morgen in het Noorder Sportpark zeker geducht spannen, maar toch gelooven we, dat de Alkmaarsche Boys hier morgen hun .eerste nederlaag te slikken zullen krijgen. R.C.H., die zoo aardig op weg naar de hoo- gere regionen was, maakt door haar 10 neder laag tegen W.F.C. helaas weer een leelijke duik naar beneden. Die teleurstelling was nog groo- ter, omdat de Racing een week te voren zulle een éclatante 62 overwinning tegen de Kenne- mers behaald had. We zijn echter nog lang niet aan de helft van het seizoen toe; er is dus vol op gelegenhei dom het verloren terrein te her winnen. Morgenmiddag vier uur is R.C.H.,. die in het Heemsteedsche Sportpark West Frisia te bekampen krijgt, zeer waarschijnlijk twee pun ten rijker. De Kennemers zullen wel heel veel moeite hebben om van de laatste plaats af te komen. Gelukkig voor hen is H.R.C. ongeveer even zwak. Maar nu moeten de Wijkers zien, den wedloop tegen die Heldersche club te winnen en aangezien zij morgen op eigen veld juist te gen H.R.C. moeten spelen, kunnen zij alvast een flinken voorsprong nemen. Als de voorteekenen niet bedriegen, gelooven we dat de,Kennemers op beide punten beslag zullen leggen. Derde klasse. Voor de derde klas A gaat Beverwijk, die vaartien dagen geleden zulk een fraaie 70 overwinning op Assendelft heeft behaald, waar mee zij aan onze verwachtingen beantwoordde, morgen naar Pumersteyn, die slechts één punt je minder heeft. Als de Wijkers ook deze klip ontzeilen, dan gaan zij een behoorlijke kans op de eerste plaats maken. Kinheim is helaas toch op de laatste plaats terecht gekomen en dat met slechts één puntje uit vier wedstrijden. We kunnen haar voor haar uitwedstrijd tegen Z.V.V. niet veel hoop geven. Dat durven we wel aan Bloemendaal, die nog zoo mooi met een gemiddelde van 2.op de eerste plaats staat. De Zeemeeuwen zullen ten minste ook wel met een nederlaag naar hun badplaats teruggestuurd worden. Met Schoten gaat het in dit seizoen tot nog toe verrassend goed .Zij zal er op eigen veld ook wel in slagen van de helckesluiters A.P.G.S. te winnen. Ripperda maakt vrij zeker korte metten met den ex-eerste en 2e-klasser V.V.A., waardoor de Haarlemmers dus Bloemendaal zullen blijven bedreigen. Zandvoort, die bezoek van het Amsterdam- sche Germaan ontvangt, kan ook nog lang niet worden uitgeschakeld. De twee punten zullen wel in en bij Zandvoort blijven. Vierde klasse. C.S.V, kan morgen werkeloos in Castricum blijven. Een mooie gelegenheid om te overden ken, op welke wijze zij het best van de laatste plaats af kon komen. V.V.B., die langzamerhand vooruit gaat, krijgt visite van A.S.V.K., die wel te sterk voor de jongens van de Hoogovens zal blijken te wezen. Halfweg staat door een beter doelgemiddelde nu al op de tweede plaats. Toevallig speelt zij uit tegen D.J.K., de club die haar het meest op de hielen zit. Dat zou wel eens een gelijk spel voor al Uw ai uw /-^ ITIorentzpI<2inl9 Tel: :125I4 (Adv. Ingez. Med.) kunnen worden of een kleine zege voor de thuis club. De Vliegende Vogels zullen hun tweede lustrum wel willen vieren met een overwinning op eigen veld tegen D.I.O., waarin ze wel zul len slagen. T.H.B. zal wel met een overwinning van haar uitstapje naar Westzaan terugkeeren. Zilvermeeuwen lijdt vrij zeker op eigen ter rein een nederlaag tegen E.H.S. en de Spaarne- vogels zullen na hun uitwedstrijd tegen Zaan- landia ook morgen nog wel aan den kop staan. R. F. C.—HAARLEM. Haarlem gaat met de volgende eenigszins ge wijzigde, opstelling naar Rotterdam. De Vries, Van den Berg, Huijsmans, H. de la Mar, Kammeijer, Van Gooi, De Winter, J. de la Mar, Van der Hulst, Van Polanen, Ninaber, Haarlem 2 heeft het volgende elftal: Mulder, Verhappen, Van Duin, Vreeken, Goossens, Urban, Hartog, Van der Kruk, Van Noesel, Koning, Elsinger. K.F.C.—STORMVOGELS.. Stormvogels vertrekt met: Hollenberg, Visser, Haak Jr., BraVenboer, Tol, Gerrlts, Van Pel, Schoorl, Woudenberg, Prins, Opbergen. V.S.V.—'t GOOI. V.S.V. komt volledig uit, dus met: Michel, Broek, Voet, Heins, De Vries, Van Osch, Döhring, Balvers, Van der Lugt, Bot, Sterk. STORMVOGELS II—R.C.H. II. Stormvogels II verschijnt als volgt: Akkerman, Booy, Van Dongen, Heilig, Kuiper, "Ceerssemaker, Verdam, Goedhart, Schellevis, Keuris, Cupido. AJAX rv—V.S.V. II. Demmers, Van Straaten, Van den Berg, Voorthuizen, Glas, Van den Gevel, Michel, Karrebelt, Van der Kuyl, Rechsteiner, De Haas. R. C. H.—WEST FRISIA. Het R.C.H.-elftal verschijnt met een kleine wijziging in de volgende opstelling: Verkaaik, Van Th iel, Kors, Slot, v. Dansilt, Prevost, Mulder, Hoogendoom, Van der Horst, Biesbrouck, Van Rooden. STORMVOGELS 2—R.C.H. 2. De reserves verschijnen in IJmuiden als volgt: Van der Vliet, Van Eek, Brandse, Van Esch, Vreenegoor, Stevenhaagen, Troost, Van Roodselaar, Kedde, Hellingman, Meyer. E.D.O.—ALKM. BOYS. E.D.O. speelt Zondag in de volgende opstel ling: Wille, v. d. Sluis, K. Zandstra, J. Koene, Schijvenaar, H. Oomen, S. Spek, Van Zaanen, Steffens, Timmerman, P. Spek. SPARTAAN II—E.D.O. II. Verhagen, Web er. Bos, W. Koene, C. Zandstra, Manakker, Nottrot, H. Koene, Van Narde, Bos, H. Oomen Jr. is het waardoor HEYDT'S BROEKEN uitblinken. Door het speciale matenstelsel van HEYDT kunt U er zeker van zijn, bij HEYDT een pas sende broek te vinden. De reuze sortering en de lage prijzen maken U de keuze gemakkelijk. Voor Broeken naar Heydt Daar slaagt U altijd ANEGANG DB SPECIAALZAAK IN BROEKEN. (Adv. Ingez. MedJ WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 30 OCTOBER 1938. IA Bloemendaal 2—EDO 3 lü uur, J. M. P. Giebels. Kinheim 3Hillinen 2. 10 u.. J.Fortgens IVODWOSchoten 2, 10 uur, H. Scholts. RCH 5DeCeO, 10 uur, C, J. Roodt Haarlem 3aSpaarnestad. 10 u., A. Peper IB HFC 3—EDO 4, 10 uur, A. v. Dam. EDO 5—RCH 3, 10 uur, H. Scholts Hzn. HeemstedeHaarlem 3. 10 u., G. F. Bom. RCH 4Droste, 10 u., J. A. v. Gemerden. VOGKinheim 2. 10 uur, J. Joosten. 2A VSV 3—HFC-Vet.. 12 uur, J. F. Ploeg. Kennemers 6IVODWO 2, 12 uur, C. v. d Pol. Stormvogels 4Kinheim 4, 12 uur, W. H. Korevaar. KemphaanEDO 6, 10 u„ J v Aalst. Beverwijk 3Haarlem 4, 2 uur, J. H. v. Mechelen. 2B Stormvogels 3—HFC 4, 12 uur, A. Bras. VSV 4Beverwijk 2, 12 u„ H.M.Philips. EHS 2Brederode, 10 uur, J. C. v. Tol. VVB 2—DIO 2, 10 u., A. J. Grootegoeci. DSKKennemers 5. 10 uur, A. H. Diets. 2C Nieuw-VennepHaarlem 5. 2 uur, C. A. de Feber. WHKennemers 3, 10 uur, R. Honijk. Halfweg 2Zandvoort 3, 10 uur, A. C. J. Crombeen. Bloemendaal 3RCH 6, 10 uur, Joh. Hendriks. 2D Kennemers 4Damiaten, 10 uur, J. G. C. Scheffer. Hillegom 2Schoten 3, 10 u., E. Kerkman Zeemeeuwen 3—Kenau, 10 uur, Th. van Kampen, Zandvoort 4Spaarndam, 10 uur, J. van der Wereld. THB 2RCH 7, 10 uur, A. G. Peperkoorn 3A WaterlooSV '34, 10 uur, M. Koekoek. RCH 8Swastika, 10 uur, M. Kruijff. Beverwijk 4Haarlem 6. 2 uur. Th. Verhoef. SB RCH 10—HFC 5, 10 uur, Th. Portegies. Hillinen 4—THB 3, 10 uur. H. C. de Wid. Heemstede 2Zeemeeuwen 4, 10 uur, J. Hafkenscheidt. DeCeO 2—Spaarnevogels 3, 10 uur, M. Bloemink. 3C Kennemers. 7—VSV 5, 10 uur, A. Kuijper. Brederode 2—DOA, 10 uur, T. Post. Kenau 2Bloemendaal 4, 10 uur, G. de Raadt. Haarlem 7—EHS 3, 10 uur, J. Sondorp. 3D Spaarnevogels 4—Droste 3. 10 uur, G. Winkelaar. SV '34 2—RCH 11, 10 u., L. v. Halem. Hillegom 3—DeCeO 3, 10 uur, J. West. 3E Schoten 4Kennemers 8, 10 u., H. J. Jore IVODWO 3—Brederode 3, 12 uur, K. Bergmann. EDO 8—VI. Vogels 2, 10 u., W. Goulooze. Kemphaan 2—Ripperda 3, 1 uur, J. A. G. Krouwels Jr. 3F HFC 6—Hillegom 4. 10 u„ W. de Groot Jr. Zandvoort 6DKT, 12 u., S. J. de Vries. DIO 4—DSK 2, 11.30U., J. W. J. de Nijs. THB 4—RCH 12, 10 uur, J. C. Luiten. 3G Bloemendaal 5—Beverwijk 5, 12 uur, W. Lubbers. Spaarnestad 2WH 2, 10 uur, J. W. J. Nijsen. Droste 2—Ripperda 4, 10 uur, O. J. M. van Waveren. Schoten 5—EHS 4, 10 uur, J. P. J. den Nieuwenboer. 4A Ripperda 5DeCeO 5. 10 uur, J. J. L. Houttuin. VI. Vogels 3—Kemph. 3, 10 u., W. Kelder. Brederode 4Bloemendaal 6, 12 uur, H. Bakker. 4B Damiaten 2—WH 3, 10 uur, H. de Boer. EHS 5—Kenau 3, 10 uur, G. Smit. 4C Halfw. 4—DeCeO 4, 10 u., J. Th. Jordan Jr DOA 2—DSK 4, 10 uur, G. v. 't Hul. Zeemeeuwen 5ETO 2, 10 uur, j. A. van Bakkum. 4D Swastika 2—WH 4, 10 uur, J. v. d. Wissel Ripperda 6Waterloo 3, 10 uur, J. Diepgrond. VVB 3VL Vogels 4, 10 uur, G. v. Dijk. JUNIOREN-COMPETITIE. A Schoten a—VSV a, 12 u., H. H. Kraneveld EDO a—Stormvogels a, 10 u., J.Keur. HFC a—RCH a, 10 uur, G. Kerkman. Haarlem aBloemendaal a, 10 uur, J. H. Martens Jr. B Haarlem b—Bloemend, b, 10 u., L. Menist (Gem. Speelteri'. Mr. Jan Gerritszlaan). Kinheim—VSV b, 10 uur, E. G. Krab. DIO—RCH b, 11.30 u., J.C. de Graaf. Kennemers b—Stormvogels b, 10 uur G. Wiedijk. C Haarlem cHillinen, 12 u., C. J.Scheffer. EDO bZeemeeuwen a. 12 uur, L. Notenboom. Zandvoort aHillegom, 10 uur, j. W. Hogendijk. WH—HFC c, 2 uur, C. de Bok. D SpaarndamKennemers c, 10 uur, C. J. Hartman. Bloemendaal c—Stormvogels c. 12 uur. Beverwijk bHaarlem d, 12 uur, j. F. Kroonsberg. Th. G. Vloemans. Kinheim b—Brederode, 12 uur, G. P. J. van de Wiel. E Zandvoort bHeemst., 12 u., A. J. Spoor. DSK—EHS, 12 uur, B. van Dijk. HFC dSchoten b, 10 uur, J. Schaap. SCHAKEN. HET OOSTEN. A. Herfstv. Eis 10; KoningFrijn 01, SeytsHogedoorn afgebr. HoofdD. Buur 01; HovingkDe Haas 10; PiersProsee 01; Horeman—Sierveld 1—0. De Nederlaagwedstrijd om den wissel beker uitgeschreven door Het Oosten, is ge ëindigd; de S.V. Bloemendaal is voor dit jaar de winnaar. Woensdagavond heeft de voor zitter den beker en de medaille aan deze vereeniging overhandigd. De Haarlemsehe Scheidsrechtersvereeniging bestaat vijftien jaar. Hierbij een afbeelding van het Bestuur (v. 1. n. r.)zittend: G. W. de Korte, secretaris J. W. Luyken, voorzitterR. Smink, penningmeester. Staande W. Voogd en W. F. Ie Fèbre, commissarissen. Toen de Stadsschouwburg 20 jaar geleden geopend werd, is tegelijk het instituut der volksvoorstellingen in Haarlem geboren. Het was vooral de toenmalige burgemeester wijlen Jhr. Sandberg, die groote belangstelling toon de voor dit instituut en o.a. in zijn toespraak op de openingsvoorstelling op 30 September 1918 zijn hoop uitsprak, dat de nieuwe schouw burg zou bijdragen tot verhooging der cultuur en ook het publiek in breederen kring ten goede zou komen door het organiseeren van goede volksvoox-stellingen. En werkelijk is door de gemeente in de eerste jaren van het be staan van onzen Schouwburg op het Wilsons- plein in dit opzicht ook voortreffelijk werk gedaan. Per seizoen werden geregeld 14 a 16 volksvoorstellingen gegeven, waarop steeds stukken van het nieuwe repertoire werden gespeeld. Deze voorstellingen werden door de directie van den Stadsschouwburg geheel voor risico der gemeente georganiseerd. Nu was wel is waar het financieele risico zeer gering, omdat in die jaren de belangstelling van het publiek voor de volksvoorstellingen zoo groot was dat de schouwburg op zulke avonden bijna geregeld was uitverkocht. De uitkoopsom, wel ke aan de gezelschappen moest worden be taald, werd niet alleen gemakkelijk door de entrees gedekt, maar er bleef ook voldoende voor de exploitatie van den schouwburg over. In die jaren gaf onze gemeente een voor beeld aan de andere steden met haar volks voorstellingen. Alleen in Amsterdam was het aantal volksvoorstellingen per seizoen grooter dan te Haarlem en wij konden dan ook terecht van een bloeiend tooneelleven spreken. Er is na dien tijd veel veranderd. Met de verminderde belangstelling van het publiek voor het tooneel is ook de toeloop voor de volksvoorstellingen steeds geringer geworden en het is dan ook natuurlijk, dat men het groote aantal van deze voorstellingen niet kon handhaven. En wat heel jammer was ook het peil der voorstellingen zakte, want de directie meende niet meer het risico van nieuwe stukken te mogen nemen en zocht daarom oude en afgespeelde stukken, die bij het publiek het meest in trek waren. De cul- tureele waarde der volksvoorstellingen ging daarmee tegelijk achteruit. En nadat de schouwburg verpacht is, is het met de volksvoorstellingen er niet beter op geworden. In het contract van den pach ter staat wel, dat er volksvoorstellingen moe ten worden gegeven en de pachter over de entree-prijzen contact moet houden met de commissie van beheer, maar er is niets voor geschreven omtrent het aantal en den aard der voorstellingen. En wat erger is, het risico van deze volksvoorstellingen komt ge heel voor den pachter. Het is heel natuurlijk, dat de pachter tracht, dit risico voor hem zoo gering mogelijk te maken en dat hij dus volksvoorstellingen doet geven, die zoo weinig mogelijk kosten. Het ge halte van deze voorstellingen is er dus in de laatste jaren al werden er ook nog wel goede stukken gegeven niet op vooruit ge gaan. En daarbij of misschien ook tenge volge daarvan komt, dat de belangstelling van het publiek voor deze voorstellingen steeds minder wordt. De 9 volksvoorstellingen in het vorige seizoen werden in totaal bezocht door 2932 personen; per voorstelling waren er dus gemiddeld 415 leege en 325 bezette plaatsen. In mijn overzicht over het vorige tooneel- seizoen heb ik de vraag gesteld, of het onder deze omstandigheden nog wel wenschelijk was om met het geven van volksvoorstellingen op deze wijze door te gaan. En tevens stelde ik de vraag, of de volksvoorstellingen niet zooals bij de schoolvoorstellingen met heel veel succes- was gedaan zoo konden worden 'gereorganiseerd, dat het publiek ze weer in grooten getale zou gaan bezoeken. Het doet mij genoegen te kunnen mede- deelen, dat de directie van onzen Stadsschouw burg thans pogingen in deze richting wil doen. Bij wijze van proef wil de directie series van abonnementen voor 3 volksvoorstellin gen uitgeven geheel tegen volksvoorstel- lingsprijs waarbij het publiek dus niet meer bij het koopen van plaatsen in de rij zal be hoeven te staan en het voordeel zal hebben van vaste plaatsen op 3 volksvoorstellingen. En doordat de abonnementen niet persoonlijk zullen zijn, zal het bij verhindering niet moei lijk vallen de plaatsen aan anderen over te doen. Ook zal het bij deze abonnementen vrijwel vast staan, dat steeds nieuwe stukken door de beste gezelschappen zullen worden gespeeld, zoodat ook het goed gehalte der voorstellin- 1 gen zal zijn verzekerd. Wij hopen zeer, dat deze poging om de volksvoorstellingen weer tot nieuwen bloei te brengen zal slagen. Want het zou wel heel jammer zijn, wanneer het instituut der volks voorstellingen op den duur niet te Haarlem zou kunnen worden gehandhaafd. J. B. SCHUIL. CABARET H. T. C. Het was een zeer gevarieerd programma, dat de Haarlemsehe Tooneelclub, aangevuld door eenïge krachten van buiten, had sa mengesteld voor den liefdadigheidsavond, dien ze gisteren ten bate van de „Vereeniging voor Vacantiebezigheden voor Schoolkinde ren" van welk goed doel mej. A. Serph.os ons in haar openingswoord het een en ander mededeelde heeft gegeven. Muziek, tooneel en dans wisselden elkander voortdurend af en het bleef toch aldoor „cabaret". De eenige opmerking, welke men zou kunnen maken, was, dat het programma door de extra-num mers wat overvol is geworden, maar op een liefdadigheidsavond nemen wij ook dat gaarne op den koop toe mee. De eerste eisch voor een goed cabaret blijft nog altijd een vlot en geestig conferencier en met den heer Roest van Limburg als gang maker waren wij daarvan te voren reeds ver zekerd. De heer Roest van Limburg weet pre cies den juisten toon te treffen voor het De- schaafde cabaret. Hij lanceert zijn Witzen zonder eenige nadrukkelijkheid en altijd met vlot gebaar en levendige mimiek. En hij heeft de gave van gemakkelijk improviseeren. Aan hem In de eerste plaats was dan ook het groote succes van den avond te danken. De H. T. C. had natuurlijk de sketches voor haar rekening genomen. In De Trompet een sketch met een aardige frappe was het vooral de heer Wijt, die als de vreemdeling de Russische romantiek met geestig pathos over het voetlicht bracht, in „Hallo Amstelveen" za gen wij met genoegen een levendig jong mensch, die er geheel en al „in" was en in ,Wat zoudt U doen in zoo'n geval?" stonden drie der beste krachten van de H. T. C. me vrouw Tijsseling en de heeren Roest en Wijt op het tooneel, zoodat dit lichte stukje waarin als de „improvisator" de heer Spoelder medewerkte, de volle 100 procent kreeg. Het was uitstekend cabaret. .,De man, die bleef" viel eenigszins buiten het luchtige programma, maar wij zouden het niet graag hebben willen missen. Het is een zeer gevoelig geschreven schets, een soort mo noloog, die door den heer Rutgers van der Loeff heel fijn en teer werd gespeeld. Vooral het slot. \Vaarin de ontroering ..den man. die bleef" een oogenblik te machtig werd, maakte door het sobere, maar zuivere spel van den heer Van der Loeff grooten indruk. In een menuet en een gavotte kregen wij het choreographisch deel van den avond. De dans, die was ingestudeerd door mejuffrouw J. Goeting, muntte uit door gratie en distinc tie en vormde een prettige afwisseling in het programma. Een zeer geslaagd nummer was ook de „imitator" de heer Post die in den „Gysbreght" en „Jantje zag eens pruimen hangen", aan onze meest bekende acteurs en actrices het woord verleende en dit zoo deed, dat wij Lotje Kohier, Jacqueline Royaards, Verkade, Van Dalsum en Johan Kaart in voordracht en stem ook zonder dat de heer Post de namen noemde onmidclelijk her kenden. Met Saalborn en Magda Janssen was het wat lastiger, maar die zijn voor een imi tatie ook moeilijker te „treffen" dan de eerst- genoemden. En dan was er nog het „muzikale" gedeelte, dat ook volkomen in den cabaret-stijl bleef. Mevrouw Hoog zong op den vleugel be- begeleid door den heer Hoog eenige levens liedjes, waarvan vooral het expres voor dezen avond bestemde Vacantie-Bezigheden insloeg. Wij kregen „jazz" op 2 vleugels met een techniek en in 'n samenspel, zooals wij nauwe lijks van amateurs zouden verwachten. Het „mannenkoor" herinnerde aan het koor van Jushny en had vooral succes met zijn Rus sische en Duitsche parodieën. Wij hoorden nog eens de Gysbreght, maar nu, zooals die door een Jordaner wordt gezien en bezongen met begeleiding van guitaar, er was een Tirolerinnetje, dat jodelde, alsof ze haar leven lang niet anders had gedaan en tegen het slot verscheen nog een violist met Paganini- allures ten tooneele, die zeer muzikaal door een der 2 jazz-spelers aan den vleugel bege leid een Hongaarsche stemming in de zaal bracht. Het was middernacht, toen het doek voor goed viel en nog was het liefdadigheidsfeest niet ten einde, want de moderne dans volgde op de menuet en de gavotte, maar daar stond de critiek buiten. Het was een zeer geslaagde avond, die zeker ook zijn baten zal hebben afgeworpen voor de Vereeniging voor Vacan tiebezigheden voor Schoolkinderen, want de zaal was vol en het animo groot. De school kinderen zullen er dus in Juli en Augustus profijt van trekken, J. B. SCHUIL. De heer Joh. P. W. Kuin over Verdi. In verband met de uitvoering van Verdi's Requiem op Vrijdag a.s. door de R.K Orato- riumvereeniging „Haarlem", noodigde het be stuur zijn medeleden uit, te komen luisteren naar de voordracht, die de heer Joh. P. W. Kuin, musicoloog te Rijswijk, ging houden in de zaal der R.K. Openbare Leeszaal Nieuwe Gracht 70. Nadat de voorzitter der vereeniging, mr. J. F. De Vilder, in zijn openingswoord had gewe zen op het tekort aan zin voor cultuur bij de Katholieken van heden, en op het streven der stichting „R.K. Leeszaal", deze leemte te doen verdwijnen, gaf hij het woord aan den spreker voor dezen avond. De heer Kuin begon met de gronden aan te halen, die Verdi den grooten strijd deden strij den van elk waar kunstenaar, die weet waar heen zijn weg zal leiden, De theaterschablone, die den componist voorschreef, hoe en wat hij voor de solisten had te schrijven, vond in de robuste natuur van Verdi. aan wien niets ope- ra-achtigs, niets theatraals, niet tendentieus was, een fel bestrijder. En, zooals dr. Bernet Kempers opmerkt, Verdi maakte 'tonmgelijke mogelijk: de tiran, die de tirannen overwon.Elke nieuwe opera moest dan wel een nieuwe strijd worden. Hoe zegevierend Verdi uit dezen stri.id te voorschijn kwam, toont we] de uitroep, waarmee de Italiaansche popoio den nieinycn koning eischte: Evoiva Verdi (Vittore Emma- nuele. Re d'Italia). In Roncole, bij Busseto (Parma) staat Ver di's geboortehuis. Zijn vader Carlo, zijn moe der Luisa Utini hadden er een kleine osteria ('n kroegje) waar ook tabak en zout en zoo verkocht werden. Hier werd Guiseppe 10 Octo ber 1813 geboren. Het oorlogsjaar 1814 bracht den ouders het leed, dat slechts zij beseffen die oorlogskinderen hebben opgevoed. Vader Carlo liet zich moeilijk overtuigen, van zijn kind een muzikant te moeten maken. Toch werd hij het. De kleine „Beppo" kon al spoedig zijn leermeester vervangen op de orgelbank, en ontving zelfs het jaarsalaris van f 18, dat later „bij gebleken geschiktheid" werd ver hoogd tot f 20. De oude Baistrocchi glimlachte tevreden met een gezicht van „zie je nu wel, ik heb het wel voorspeld," maar achtte tevens de tijd gekomen om een anderen leermeester te zoeken. Het was Provesi, die het tooneel door en door kende, en die in den 14-jarigen Guiseppe het genie deed ontvlammen, dat ons zooveel schoonheid zou schenken. Provesi zij hier dankbaar herdacht! Vooral ook. omdat ook deze onderwijzer het juiste moment wist te kiezen, dat Guiseppe weer verder moest. Het conservatorium te Mi laan, het beste destijds van Italië, leek Pro vesi juist goed genoeg. Buseto had gelukkig een filantropische instelling, de „Monte di Piëta ed Abbondanza" (de lommerd Lombardo!). Die bekostigde de studie. Maar nu was 't ook uit met de eenvoudige onderwijzeres, de leeraren volgden op, en de directeur van bet Conservatorium Basili, weigerde Verdi aan te nemen, „omdat hij geen talent had". Dus nam een ander hem aan, en leerde hem klei ne stukjes schrijven. Maar Verdi ging zijn eigen weg, schreef zijn eerste opera „Oberto" en had succes, De volgende, een komische opera, maakte fiasco (wat zou hij later met „Falstaff" revanche nemen). Eerst met Na- bucco begon zijn succes, Met I Lombardi en met Ernani sluit de eerste periode af. De glanstijd begint met ..Rigoletto", die met hartebloed geschreven werd (moest niet Verdi, wien in één jaar gade en zijn twee kinderen ontvielen, terzelfder tijd een ltomi-" sche opera schrijven?), Over Trovatore en Traviata weidde spreker uitvoerig uit. De laatste had pech, want Violetta, die aan te ring sterft, was een vrouw met appelwangen, en toen de „dottore" zei dat ze nog een uur had te leven, barstte het Scala in lachen uit, en dagenlang lachte Milaan na. Tot de derde periode: Ottello, Aïda. Fal staff, was voor langen tijd de serie zijner tromfen afgesloten. In die periode valt om. „La forza del destino". Nadat spreker naar aanleiding van genoemde werken had ge toond, hoe enorm de groei van Verdi's werken werd, was het oogenblik gekomen, dat naar het Requiem de aandacht zou uitgaan. Tot goed begrip zij hier gezegd, dat de volgorde is: Aïda (1871), Requiem (1874). Ottello (1887), Falstaff (1892) (Verdi was hier dus tachtig jaar!). De dood van zijn vriend Man- zoni deed dit heerlijk werk ontstaan. Alleen het „Libera me" was reeds bij Rossini's dood geschreven; hoe toen Verdi's streven, 13 toondichters te doen meewerken aan 't, com- poneeren van een Requiem voor Rossini, mis lukte door intrigues, mag bekend worden ver ondersteld. In 't eerste jaar na Manzoni's dood werd In de S. Marco te Milaan het werk uitgevoerd. Het Scala gaf het daarop drie malen. In de kleine kerk van Orvieto klonk het werk nog mooier. De heer Kuin deed enkele gramofoonplaten hooren. Ook na het slotwoord door den voorzitter klonk warm en dankbaar applaus. G. J. KALT.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10