WONEN IN STOCKHOLM. H! Overdreven comfort inplaats van ruimte. PER AUTO EN BOOT DOOR ZUID-AFRIKA. Litteraii-e Kantteekeningen. ZATERDAG 29 OCTOBER 1938 EI A A R E E M'S D A G B E A D De „ideale woningheeft gasfor nuis, koelkast, gordijnrails, in gebouwd bad en „electrische por tiermaar slechts één kamer. (Van onzen correspondent). Stockholm, October rET is één October geweest en evenals andere jaren hebben de nomaden van de groote stad hun verhuiskisten van zolder gehaald, hun boeltje op een vrachtauto geladen en een nieuwe woning betrokken, die door ligging, graad van mo derniteit, grootte, inrichting of prijs beter is dan de vorige en die hen althans min of meer bevredigen zal tot over zes of negen maanden de huur uitei-lijk opgezegd moet worden. En in vele gevallen ook opgezegd wordt, want een eenigszins ideale woning is in deze stad, die de hoogste woningstandaard van Europa heet te hebben, moeilijk te vinden. Weer heeft dit jaar zoowat een vijfde deel van de Stockholmers deelgenomen aan den algemeenen „ommetrek". Het is gewoonte, dat er op één October zoo'n honderdduizend men- schen met nieuwen moed een nieuwe woning in bezit nemen en wie om de een of andere reden daar niet aan mee doet denkt nauwe lijks meer aan al de zorgen en al de proble men, aan al de vex-drietelijkheden en al de drama'tjes, die er aan het verhuizen in het bijzonder en aan het Stockholmsche woning vraagstuk ixx het algemeen vastzittexi. Exx on- dex-geteekende, die op grond van lange erva ring zijn flatje weinig minder dan een lootje uit de Stockholmsche woningloterij acht, zou ditmaai dan ook niet over het wonen-hier geschreven hebben, wanneer niet een jong, kersversch uit de Haagsche Heesterbuurt ge ïmporteerd echtpaar een beroep op zijn hulp bij 't zoeken naar een woning had gedaan. Ze zijn voor acht maanden voor studie naar Stockholm gekomen exx ze zijn natuur lijk begonneix gemeubileerde kamers te kij ken, maar die waren duur en ixïet bepaald aantrekkelijk, zoodat al spoedig uitgemaakt wex-d, dat je beter voor 't zelfde geld een flatje kon huren, waarvoor dan 't allernood zakelijkste huisraad gekocht moest worden. De advertentiekolommen werden afgezocht, er werd getelefoneerd, er werden in verschil lende hoeken van de stad huizen gekeken. Een meneer vertelde in één adem in de telefoon, dat hij een pracht van een één-kamer-flat had „met parketvloer, als keuken ingericht kookhokje, groene tegels in de badkamer, cen- traal-radio en zeven meter zonne-balcon" en dat iedereen, die de woning gezien had, den prijs slechts zestiexihonderd kronen per jaar bijzonder schappelijk vond. Dat onge twijfeld riante flatje werd niét bekeken, daarentegen wel een woning van twee ka mers, keukentje en douchehok, die slechts duizend kronen hoefde te doen dat is nauwkeurig 450.- gulden maar die bij na dere kennismaking toch evenmin voldeed, omdat de ramen uitzagen op een sombere zon-looze binnenplaats, omdat de heele boel nogal uitgewoond was en voor dit geld onmo gelijk opgeknapt kon worden en omdat men er zes trappen had te klimmen. Er werd ver der gezocht en geïnformeerd en tenslotte, na een zwerftocht van een halven morgen door een nieuwe buurt in 't Oosten van de stad waar de stratenmakers en de mannen van 't electriciteitsbedrijf een soort loopgraven oox-logje voeren en bovenop de rotsen de splin ternieuwe, wit-gepleisterde huizen acht, tien verdiepingen hoog uitrijzen boven de nu klein lijkende sparren en de goud in 't herfstlicht gloeiende berken werd er eexi flatje gevon den, dat xiiet alleen heel geschikt, maar ook betaalbaar was, omdat de blijkbaar evenzeer om huurders als om contanten verlegen zit tende huisbaas het bij wijze van hooge uit- zondering voor acht maanden inplaats van voor een jaar verhui'en wilde, wanneer de huur in zijxx geheel tevoren werd voldaan. TH) IE huur is duizend kronen voor acht maanden, wat neëpomt op zes-en-vijftig gulden en vijf cent in de maand. Eix nu neemt ondergeteekende op de wijze van schrijvers van historische romans uit de vorige eeuw den lezer mede om hem te too- nen hoe duizenden Stockholmers en ixx dit ge val daxx die jonge mexxschexx die daar in de Haagsche Heesterbuurt eexx nette étage woning met twee kaxxxers-exx-suite, eexx ruime slaapkamer, eexx logeerkamer, eexx keukexx, een balcon exx eexx eigen voordeur aan de buiten trap hadden, wonen. Een eigexx voordeur is er niet. In plaats daarvan een breede deur van glas exx roest vrij staal, daarachter eexx vestibuletje met bellekxxopjes voor alle acht-en-vijf tig wo ningen met een luidspreker en eexx microfoon erbij, opdat een bezoeker, een wissellooper, een slagersjongen zich eerst met dengeen, dien hij bezoeken, een wissel presenteeren of een pond varkenskarbonades brengen wil, zal verstaan, waarna de gezochte op een knopje naast zijn bel-telefooxx behoort te drukken, teneinde de deur tusschen het vestibuletje en de hal te openen. Dan is er een lift van rood cederhout, die u in snelle geruischlooze vaart acht verdie pingen omhoog zeult en als ge aangebeld hebt en de ook al rood cederhouten deur geopend is, loopt ge ixx zes, misschiexx zeven passexx re gelrecht door naar het raam, dat een wijd en wonderlijk mooi uitzicht geeft over heel de stad heen. Maar nu hebt ge het vestibuletje overgeslagen en dat is toch zeker de aan dacht waard. Het meet anderhalve meter in het vierkant, de vloer is van groen marmer, dat een rubberen pukkeltjes-mat omlijst, links zijn de twee eenige kleex-kasten van de wo ning en rechts zit een verchroomde kapstok met haken en hoedenstandaards en met een net eronder, precies zooals men dat in den trein heeft. De kamer is vrij groot, ongeveer 4,5 bij 3,5 meter en er is dus plaats voor twee smalle divanbeddexx die gezellig met de hoofd- eixxdexx bij elkaar ixx eexx hoek staan, voor eexx tafel, een boekeixkastje, een paar stoelen en een gemakkelijke fauteuil-bij-het-raam. Naar lixxks springt de kamer uit in een eet hoekje vaxx ruim twee meter in het vierkant, dat met een gord ij xx afgesloten kaxx worden en dat door een glazen wand met schuifdeur afgescheiden is van het keukentje. Dit is zoo groot dat de huisvrouw in overeenstemming met de idealexx van Paulette Bernège geen voet hoeft te verzetten, wanneer zij, voor haar fornuis staande, water bij wil vullen, een lepel moet pakken, het zout wil krijgexx of op het aanrecht een uitje heeft fijn te snijdexx. Het aanrecht is trouwens niet meer dan een smal teakhouten plankje voor het fijn-snijden van uitjes of het uitbeenen van een stukje kalfsvleesch, maar aan dexx anderen kant van den roestvrij-stalen gootsteen met twee bakken en een mengki'aan voor warm en koud water kan een emaille plaat op het gasfornuis neergeklapt worden, waardoor men daar ruimte krijgt om op het bakbord, dat ixx een kastnxuur weggeborgen kan wor den, deeg te rollen, koekjes uit te steken, saxxdwiches op te maken of luxebroodjes te wrochten, zooals een Zweedsche huisvrouw dat met toewijding pleegt te doen. Het gasfor nuis heeft een oven met temperatuurregula- teur en er is een kookkast naast voor 't warm- houden of gaar-broeien van gerechten, zooals men dat vroeger in een hooikist deed. Wanxxeer ge u, na dit ingenieuse apparaat en de muurkast met glazen laden voor kruide nierswaren erboven bestudeerd te hebben, omdraait staat ge tegenover een practisch in gerichte keukenkast nxet ingebouwde elec trische koelkast en hebt ge rechts nog eens een keukenkast met laden en laadjes, smalle planken voor kopjes en breede voor schalen, enzoovoort. En zooals hier in de keuken de glazexx boterpot, die precies in de koel kast past, al voor de jonge vrouw uit Den Haag klaar stond en zij zelfs cellofaan-zakj es vond om vleesch iix te bewaren, met de paper clips om die zakjes dicht te maken ex-bij, zoo heeft de huisbaas in de 1.80 meter in 't vier kant metende toiletkamer, waar het zeep bakje evenals het bad is ingebouwd en de tegels volgens de laatste mode donkergroen zijxx, niet alleexx eexx handdoekenx-ekje en een rol voor w.c.-papier met aschbakje aange bracht, maar ook een grooten spiegel boven de vaste waschtafel, welke spiegel bij xxader onderzoek in allerlei richtingen blijkt te kun nen draaien om als toiletspiegel te fungeeren exx tevens dienst doet als deur vaxx eexx inge bouwd kastje voor toiletbenoodigdheden. Nu hebt ge de heele woning leerexx kennen zij is ixxderdaad slechts een goede dertig viex-kante meter groot exx er kan alleen nog de aandacht op gevestigd wox-den, dat de gordijnrails bij het huis hooren, evexxals de lampen in keukexx en badkamer, dat er op dak eexx solarium is en eexx installatie voor kleeden-kloppen en kleeren-luchten, dat de lampen opgehangexx zijn aaxx een vex-borgen haak in het plafond, waar een klein stop- contactje zit, oixx de lamp op aan te sluitexx en dat de electrische meter in een kast naast de lift is geplaatst, zoodat de meter-aflezer zijn taak kan vervullen, zonder iemaxxd te storen. Dat het huis uitgerust is met centrale verwarming, warmwaterleidixxg. vuilniskoker en waschkelder met waschmachine, droog- ceixtrifuge en electrischexx nxangel spreekt vanzelf. tttv EZE woning ligt zeer mooi, is hoogst practisch exx uiterst comfortabel inge richt en kost, met inbegrip vaxx water en ver- warmiixg, zooals gezegd zes exx vijftig guldexx in de maand, wat zelfs vor Stockholmsche begrippen niet zoo bar veel is, oxxxdat men voor een woning van één kamer meer, maar zonaer ingebouwd bad, zonder koelkast, zonder gor dijnrails, zonder „electrische portier" exx vaak ook zonder uitzicht, evexxveel of meer be talen moet. Dat is uit sociaal-economisch oogpunt ech ter veel te veeL Twee-derde deel vaxx de Stockholmsche bevolking woont in woningen van ten hoogste twee kamers exx een keuken, kaxx doorgaans niet ruimer wonen omdat het niet te betalen is. Eén vertrek per twee personen wordt normaal geacht. Het is niet zonder grondige reden, dat er van de ruim 500.000 inwoners slechts 50.000 kinderen onder de veertien jaar zijn en dat de gezinneix met meer dan drie kinderen als groote gezinnen worden beschouwd en recht hebben tot het huren van de speciaal met overheidssteun gebouwde woningen voor groote gezinnen. Die dan over 't algemeen drie vertrekken heb ben. En terwijl men van norxxxalc woningtoe standen zou kunnen spreken, wanneer er ruimschoots woningen van twee kamers, keu kentje en badkamertje tegen eexx prijs van duizend kronexx of 450 gulden per jaar te krijgen waren, gaat de tendenz in de richting van kleinere, comfortabeler eix dus ook duur dere woningen De woning, die onderge teekende vluchtig beschrevexx heeft, is geen uitzondering exx evenmin een toppunt van comfort. Zoo is waarschijnlijk een derde deel van de woningen, die dit jaar gebouwd zijn, ingericht en er zijn er, waar men in het keukexxtje ook nog eeix electrische afwasch- machine of in de kamer een vast divanbed tegenover eexx open haard heeft. En het vol gend jaar tegexx 1 October zullen er wel weer huizen gebouwd zijn met nóg meer comfort en nóg kleiner grondoppervlak. Het is alleen maar de vraag of men bij zulke woningen wel van woningstandaard, laat staan van hoogen wonixxgstandaard kan spre ken. Wonen vraagt niet alleen comfort, maar ook en ixx de- eex-ste plaats ruimte. Exx ruimte heeft men over 't algemeexx in de Stockholm sche woningen nauwelijks. C. G. B. Bij het Kerstmannetje van Wankie. Zebra's bij Wankie. Door Dr. W. C. N. VAN DER SLEEN Wankie is bekend, omdat het de grootste kolenmijn van Rhodesia omvat, maar er is ook een Wankie Game Reserve, die iets der gelijks wil wox-den als het Krug'er Wildpark. In het Noox-den van dat gebied woont eexx zekere Mr. Robins, die daar al tientallen jaren het wild beschermt exx af exx toe wel eens vreemdelingen toestaat, zijxx pleegkinde ren te bewonderen. Ik had een introductie voor den oudexx zonderling van dexx gouver nementsopzichter der Victoria falls en bo vendien duidelijke aanwijzingen, hoe je hem vinden moest. Zoo brakeix we vol moed onze texxtjes maar weer eens af, pakten dexx aanhangwagen vol en liepexx voor het laatst even langs alle mooie puntexx vaxx de watervallen. En toexx een vaartje er in. De eerste dertig kilometer gixxg het langs den grooten weg, diexx wij ook ge komen warexx, toen moesten wij rechtsaf naar station Matetsi. Zoo'n weg naar een statioxx zal wel goed zijn, denk je dan. Wat den verderen weg betreft had ik al zoo'xx flauw vermoeden, dat de aanhangwagen misschien xxiet heele- maal mee zou kunnen en ik had de zaak dus zóó gepakt, dat we hem eventueel ergexxs bij eexx boerderij of zoo zoudexx kuxxixen latexx staaxx exx dan alleexx met wat eetwaar exx de texxtjes doorrijden. Maar de weg xxaar het- station Matetsi was al van diexx aard, dat ik spijt had, het zaakje maar niet nxeteexx aaxx dexx grooten weg te hebben achtergelaten, waar een boer oixs nog inlichtingen had gege ven. Exx waarenxpel, wij rijdexx weer eexxs om laag in eexx dip, zooals ze hier zeggexx. door zoo'xx regen ravijntje heen. Er zitten een paar scherpen knikkexx ixx dexx weg, dus heel lang zaam, anders kost het mij weer een stel vee- ren; dan, als we bexxeden zijn, vol gas en de helling op. Kan je net denkexx. De wagexx klom twee, drie meter omhoog exx toen begonnen de wielen door te slaaxx en ik achteruit te glijden en hou daxx zoo'xx aanhanger eexxs ixx het rechte pad! Ixx een minimum van tijd stond het geval dwars over den weg, de aan hanger dwars op de auto. Weer probeeren, voorzichtig gas, maar het hoefde niet hoor! De wagexx vertikte het. Dus afkoppelen exx zonder aanhangwagen verder. Gewoon aan den kant gezet langs den weg. Een briefje ex- op geplakt met de boodschap „Asjeblieft latexx staaxx. Ik koxxx hém halexx", eix toen xxxet de auto alleexx verder over den steeds slechter wordendexx xveg. Daar hadden we zeker stuk- keix gemaakt! Pech. Bij het statioxx kx-ijgen we een kaffer mee om ons een eindje den weg te wijzen. Twin tig mijl verder ligt een boerderij exx daar kunt u weer verder vragen. Exx daar woonde ook al weer een beste kerel. Zoo, wilt u naar Robins? Kom daxx eerst binnen voor een glas kwast, eigen fabrikaat! En ze was heex-lijk, maar oxx- dertusschen hoox-den we, dat de eerste vijf mijl goed wareix, daxx acht mijl zóó dat je be ter deed met naast dexx weg te rijdexx, als de plantengroei dat toeliet en verder ging het dan wel weer. En goed uitkijken, waxxt het is zeker twee nxaaxxdexx geledexx. dat er een wa gexx laxxgs is geweest! Mooie boodschap! En het was net zooals hij gezegd had. Eex-st ging alles best, maar toexx wij het kaffex-dorp op vijf mijl gepasseex-d waren bleken de wagen sporen door x-egen zóó uitgespoeld te zijn, dat je telkens gevaar liep, met de vooras van dexx wagexx aan den grond te loopen. Dan maar liever op zij van den weg door het gras, dat maar een meter of drie noog was. Verderop Een knaap wordt man. Merijntje Gijzen's Jonge Jaren IV. door A. M. de Jong. Amsterdam, Querido. Wij kennen de planxxen vaxx den schx-ijver A. M. de Jong ixx geenendeele en weten dus niet of er xxa de vier boeken over Merijntjes jeugd exx de vier axxdere over zijxx joxxge jaren, evexx omvangrijke beschrijving vaxx zijxx vol wassenheid en zijn grijzen ouderdom oxxs te wachten staat. Mocht dat echter het geval wezexx, daxx is er geen bijzoixdere schrander heid voor noodig oxxx vrij groote artistieke on gelijkheid te voorspellen tusschen de schakels, die den keten gaaxx- vox-men. Daar ontkomt zelfs de kxxapste auteur xxiet aan, ook A. M. de Jong xxiet exx men moet vreezen dat, zoo hij eexx ixieuwen cyclus met bijvoorbeeld „Partij genoot Mex-ijntje" zou willen beginxxeix, zijn gaxxsche positie tegenover zijn model een axx dere zou zijn dan die van den zuiveren kun stenaar, die het kind Merijntje deed geboren wordexx. Aan het einde van het boek dat wij thans lazexx is Merijntje, na eenige strubbeling met het eigen kiixdeiTijk wezexx. genaderd tot de sfeer waarin een bepaald maatschappelijk in zicht, beleden en vex'heerlijkt, de bron wordt voor 't geluk en daar dat inzicht te overdui delijk door dexx schrijver gepropageerd wordt in zijn model vex-liest hij wel iets van zijn ar tistieke onafhankelijkheid exx Merijntje moet er iets van zijn echtheid bij inboeten. Merijntje wordt man in Rotterdam, waar- heen hij is teruggekeerd uit Brabant na het onheil door „Het boze gerucht" gesticht en na een poos verblijf te hebben gehouden bij mijnheer Louis en zijn vriexxd Jox-is, twee men schen, die ixx dit ondermaansche, ieder op zijn wijze, hun leven voorbeeldig leven als wijs- geeren en kunstenaars, en die van Merijntje wel iets meer willen maken dan het boeren- jochie dat den .tuin van meneer Pastoor mocht schoonhouden. De inmenging eener zoixdex-linge dame mevrouw Amelie, Louis' zuster, maakt aan deze geestelijke opvoeding een einde. Merijntje wordt door het gedrag van mevrouw Amelie, een soort vampyr, we derom in de vrouwen teleurgesteld en keert huiswaarts naar de stad aan de Maas, naar zijn vader en moeder, broers en zusters, allen hard arbeidexxde mexxschen, terwijl hij, nog met schoone verzen exx goede ideeëxx over kunst en leven in dexx kop, zich in huxx omge ving moet trachtexx thuis te voelen. Mex-ijxxtje zou Merijntje niet zijxx als hem dit niet prachtig gelukte. Hij wordt zelfs boot werker en traint zich in dat zware werk zoo geweldig, dat zijn groote broer Arjaen het tegen hem aflegt. Hij heeft een kameraad, gevreesd om zijn ruwe kracht door ieder, doch die voor Merijntje een beschernxexxde gexxe- genheid aan den dag legt. Hij krijgt zelfs een meisje uit duizendexx, waarvoor zijn kameraad eexx Ixopelooze liefde koesterde, die hij terwille van Merijntje om hals brengt! Een staking in de haven brengt ook Merijntje in actie en zijn meisje staat naast hem, en zoo ziexx wij hen beiden ook op den omslag vaxx dit nieuwe deel, ixx verrukking starend in zichzelf en over de prachtige rivier, met het visioen vaxx eexx ixieuwexx dageraad voor den geest. Het is een beetje jammer dat wat ons in de schildering van Merijntje's jeugd heeft aan getrokken, de geromantiseerde natuurlijkheid van een onbedorven kind in een omgeving, waarin eeuwigdurende levexxsdingen op dich- tex-lijke wijs doorvoeld exx beschreven konden worden, een weinig verlox-en dreigt te gaan, nu de schx-ijver Merijxxtje brengt op eexx tex-rein waar een xxuehtere belangenstrijd diexxt uit- (Siiihv IVooitinv VAX DE>' WEG!! gevochten te worden waarbij dichterlijkheid exx pathos echter aan beide kanten een ver dacht luchtje hebben. In eexx kunstwerk zou mexx die liefst missen, wat natuurlijk xxiet zeg gen wil dat de klassenstrijd niet een kunste naar zou kunnen inspireeren. Maar als een schrijver zijn figuren pathetisch laat worden iix termen die xxiet van hen. doch alleexx van hemzelf kunnen zijn, loopt het kunstwerk ge vaar billijk maatwerk te worden en het zou jammer zijxx, zoo A. M. de Jong zich daarvoor niet wist te behoeden. Hoe weinig er in dat opzicht noodig is om al duf te schenen bewij zen de dialogen tijdens de hier geschilderde staking, het verhaal van het dienstmeisje en den student, de verwijten aan de „bourgeoisie" enz., die in een hedendaagschen roman toch al erg aftandsch aandoen en ook van het standpunt van den proletariër gezien oude kost uit een lang verleden moet schijnen. Ik heb een te hoogen dunk van de tegenwoordige ontwikkeling van de arbeiders om niet te vreezen dat ze dit enthousiasme van Merijn tje's geestelijken vader maar matig zullen waardeeren, en zijn tegemoetkomendheid in de schildering hunner nobele qualiteiten niet op den gewenschten prijs zullen stellen. Met dat al heeft dit boek ook veel oprecht geslaagde stukkenwat van een auteur als De Jong niet in het minst bevreeixxden kan. Hij is niet de eerste die de pracht van de Rotterdanxsche haven en het leven van de werkstad beschx-eef en ook hij doet dat zoo onder de bedrijven door uitmuntend. Maar in zijn figuren is hij naar mijn inzicht te ge wild eenzijdig gericht in dit deel, om er als werk van kunst onverdeeld van te kunnen ge nieten. Eexx vreede dame noemden wij mevrouw Amelie, die in het voor-Rotterdamsche ge deelte zulk een interessante activiteit ver toont. Met den ouden Alexaxxder Verheul zou men kuxxnen vragen „Zijn er zoo?" en met hem en met A. M. de Jong het antwoord ge ven: „Zoo zijn er". In ieder geval is zij in haar perversiteit een verschijning, die den mexxsch van vandaag meer zou kunnen inte resseeren dan de dialogeerende havenarbei ders uit het vervolg, die x-eeds tot het verleden schijnen te behooren. Men mag benieuwd zijn naar hetgeen de lieer De Jong verder met Merijntje gaat be ginnen. Hij heeft nu eenmaal onze belang stelling verworven. J. H. DE BOIS groeide dergelijk gras, ook op den weg en ver borg de sporen bijna volkomen, zoodat je op goed geluk voortreed, hopende dat de wielen maar spoor zouden houden en er straks weer eens weg te zien zou zijn. Zicht: geen tien meter af en toe. maar leuk rijden! En je leert gauw zien, hoe dik een boompje nog mag zijn, wil het gemakkelijk ombuigen voor den bumper! En zoo staat onverwacht gauw een huis voor ons op een heuveltop, dat is de tweede halte. Nu nog eens acht mijl en wezouden er geweest zijn als er niet tel kens wegsplitsingen waren geweest. Den eer sten keer, dat we verkeerd rijden, komen we na een kwartier voor een groot moeras, waar geen spoor doorloopt. Dus terug. Dexx tweeden keer vindexx we een weg, zóó mooi, dat we be sluiten, dat dit de directe verbinding naar Wankie moet zijn. We rijden hem een eind op en keeren dan terug. Nu linksom bij de doorwaadbare plaats in de rivier. Nu. dat was pas een weg, waar ixx geexx twee maanden een auto langs geweest was. Het eexxe oogenblik kan je duidelijk zien dat er eens iets geredexx had, evexx later zat je midden in een hoog grasveld, waar je op twintig meter afstand je auto niet ixx zag staaxx en moest je dan aan den overkant van het graslaxxdje gaan zoeken of er ook ergens een weg uit kwam zetten. Zoo sukkelden we voort, nu eens vast over tuigd, dat er eens een weg was geweest, dan, dat er iemand langs geloopen kon zijn met het plan er eexx weg te laten maken. Tot onze groote verlichting zagen we eindelijk op een heuvel een paar kafferhutten. Het begoix al laat te worden namelijk, zoo tegexx vijven, en het terrein werd steeds moeilijker voor onze arme Fordwagens, die zoo'n korte galop niet gewexxd waren. Helaas, de kraal was leeg, ver laten! Waarom? Misschien lag' er een aanwij zing in de hoogte vaxx de omheining, waar het vee moest overnachten. Palen van eexx meter of zes, mannetje aan mannetje, de beneden ste helft met doornstruiken versterkt en overal met prikkeldraad bevestigd dat hier vrij duur moet zijxx in die wildernis. Dat is een omheining zooals je ze alleen vindt, waar leeuwen en luipaardexx geregeld hun tol van de kuddexx komexx eischen. We kijken elkaar eens aan en denken aaxx de verhalen van Cumming, op vijf mijl van Matetsi, die verle den week zijn vierhoxxderd-zeven-en-dertig- sten leeuw heeft gedood en vorige maand bij een buurman twee olifanten heeft moeten wegschieten uit een kudde van twaalf, die eiken nacht een halve suikerplantage opaten. De zon daalt en af en toe brengt de wind geluiden aan, die sterk aan de jakhalzen van Kruger-pax-k herinneren, 't Wordt een beetje ongezellig. Hier slapen in onze kleine tentjes lijkt niet aanlokkelijk, verder gaan lijkt haast onmogelijk, dus.... terug naar het laatste huis, nog eens vragen, misschien zijn er nu Eux-opeanen in huis: de kafferbe dienden, die wij er troffen, bleken niet veel te weten. Wij kennen nu den weg. weten de diepe gaten te zitten en racen door de groote gras vlakten, in het laatste licht van de onder gaande zon. Daarmenschen, jagers! Een Guesthouse. Ja, we waren op den goeden weg geweest. Het stuk tusschen de beide buren wordt druk bereden en is dus zeer goed. Over de rivier en dan rechts. Geen acht mijl, maar twaalf. O juist, dank u zeer. En we rijdexx een grooten boog door het hooge gras exx suizen texx derden male door de vlakten. De duisternis valt snel, de koplichten moeten aan exx werpen fantas tisch licht op de onder den radiator verdwij nende grasbundels. De rivier, een stuk bosch, dan weer gras. een diep ravijn, remmen en ixx de tweede. We plonzen het water ixx, dat opspat voor wielen en bumper, aan den aixdereix kaxxt omhoog, tweede, neen eerste versxxelling, zoo steil is het. Een cross country rit over eexx moeilijk traject in hardstikke- donker. Nog eenmaal rijden we verkeerd maar gelukkig houdt dat spoor dadelijk op. Dan hooren we vlakbij het doffe brullen van een leeuw en meteen rijst voor onze verbaasde oogen een torenhuis op, wel 20 meter hoog, een balcsteenen huis van drie verdiepingen midden ixx het wilde bosch. Eexx hoog prikkel draad-hek omgeeft het open erf, waar twee groote Deensche doggen blaffend aan komen springen. Een kafferboy roept ze terug en opent het hek voor ons. De deur gaat open en daar staat in het matte licht van een petro leumlamphet Kerstmannetje. Ik heb xxog nooit iemand geziexx, die zóóveel leek op Santa Claus uit de kleurenfilm van Walt Disney. Een klein maxxxxeke. maar breed geschouderd, een flinke dikke buik en een lange, spierwitte baard tot aan den gordel. Zelfs de slaapmuts en groote bril ontbrakexx niet. Alleen was de kleeding khaki in plaats van irood. De oude baas keek zeer verbaasd, bijna vex-bolgen over onze invasie. Ik overhandigde mijn brief, dien hij ongeopend neerlegde en hij vroeg ons, wat wij kwamexx doen. We vroegen alleen een vei lig plekje om onze tent op te slaan en de vergunning, dan morgexx een rit door het re servaat te maken. „Zoo, zoo. dus jullie hebt kampeergerei? Kan kan ik mijn guesthouse tot uw beschikking stellen! Ik zie u dan mor gen wel. Tot genoegen. Slaap lekker". En daar stoxxden we weer buiten met den kaffer jongen. Guesthouse? Een logeergebouwtje ze ker zooiets als we in Ixxdië eexx paviljoentje noemden en ik dacht al aan luie stoelen en een groot bed met klamboe en een glas kwast en 's ochtends thee op bed. De jongen ging voor naar 'n paar rondavels, u weet wel, van die kafferhutten in het groot, die een heel eind buiten de omheining met de bulldoggen lagen, net aan den rand vaxx het bosch. Hij wees ons twee van die hutten aan en ging weg. Daar stondexx we in het donker. Onze autolampen verlichtten den witgekalkten wand zonder ramen en het hoogopgaande strooien dak. O, daar is de deur, een beetje bukken, en vol verwachting richt ik mijn elec trische lantaarn op het inwendige. Eexx keu rige. witgekalkte wand een mooi platge stampte aarden vloei-, een dronken uitziend bed op drie pooten, zonder matras of dekens, en een dressoir, getimmerd uit een oude kist en een paar plankjes! En we hebben er gege ten en gelachen en geslapen en weer ge lachen, vooral toen er onx half zeven geklopt werd en een van ons eerst drie broeken aan trok alvorens zijn neus in de koude te wagen en den kafferboy buiten vond met een keurig presetxteerblad, waarop een regiment kopjes, een groote pot thee en een keurige kan heer lijke melk. We kregen een kopje op onze lucht matrassen, die keurig langs den wand ge rangschikt lagen en we hebben er van ge smuld ook. Geen geluid meer gehoord en toch zijn er vannacht weer twaalf leeuwen rond de kafferkx-aal geweest, die hier dichtbij ligt, en het met strychnine vergiftigde aas, dat er is neergelegd, is tot het laatste stukje opge geten. Er komen te veel leeuwen, ook hier. en zelfs vriend Robins kan niet dulden, dat ze eiken hacht weer een paar stuks vee uit de kralexx wegrooven, want onze oude vriend be schermt niet alleen de dieren van het woud, maar ook de menschen, die in zijn gebied le ven. Hij heeft ons beloofd, dat we met een van zijn jachtopzieners het bosch in mogen gaan en dus wachten we kalm af wat er verder zal gebeuren. En het duurt niet lang, of de oude baas komt ons opzoeken en kortaf mededee- len, dat wij over een kwartier met een zijner menschen kunnen gaan rijden en dat hij ons daarna graag voor een babbeltje bij hem thuis verwacht. Dat kan gezellig worden, dus gauw de ca mera's geladen, de wagens even nagezien en er op uit! (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13