Haarlem's Dagblad BEZORGDHEID Een Herinnering. over den toestand van 's lands financiën Vijanden van Uw levenssucces Spreekangst - Vlot spreken J. MUIJS Directeur van de „Arnoud" zal cassatie aanteekenen. Paardensprong. Het belangrijkste 56e Jaargang IVo. 16981 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Couraut-Uitgavcn en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15051 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterrlag 29 October 1938 Abonnementen per week f 0.25. p maand f 1.10. per 3 maanden t 3.25. franco per post f3.55. losse nummers t» cent per ex. Advertentiën •- 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Het was deze week om precies te zijn: Dinsdag een eeuw geleden dat de Fransche componist Georges Alexandre César Leopold Bizet te Parijs geboren werd en een kort leven aanving dat veel vreugde en veel leed bracht, tot zijn draad plotseling afknapte op het oogenblik, waarop het zijn hoogtepunt had bereikt. Want de aardsche glorie, aan Bizet's naam verbonden door de schepping van zijn opera Carmen is te Iaat gekomen om door hem te worden genoten. Hij stierf drie maan den na de première te Parijs, die een misluk king was. Dat is een heel droeve herinnering. Velen hebben beweerd dat deze diepe teleur stelling zijn dood veroorzaakte, althans ver haastte. Anderen onder zijn tijdgenooten heb ben het ontkend; de waarheid zal wel nooit inet zekerheid kunnen worden vastgesteld. Het nageslacht kan zulke roerselen van de men- schelijke ziel niet meer peilen. Maar als Bizet zich bewust was dat hij waarlijk een groote schepping had volbracht, en dat schijnt zoo geweest te zijn, kan hij zijn vertrouwen in een latere erkenning van zijn werk niet ge heel verloren hebben. Te minder omdat hij zelfs in zijn korte levenhij was 36 toen hij stierf de grilligheden van de publieke gunst al ruimschoots had ervaren. Als negentienjarige had hij, korten tijd te Rome vertoevend, zijn eerste opera's Don Pro- copio en La guzla de l'emir en de ouverture La chasse d'Ossian al geschreven. Vijf jaar later, in Parijs, oogstte de opera Les pècheurs de perles een matig succes dat later tot een veel grooter waardeering zou aangroeien. Zij staat nu nog steeds op het internationale repertoire en „de Italianen" hebben haar ver leden jaar nog in Amsterdam opgevoerd. La jolie fille de Perth kreeg evenmin een zeer warme ontvangst bij haar eerste verschijning in 1867; het jaar van de Wereldtentoonstel ling die gansch Europa naar Parijs lokte en de apothéose van den praal van het Tweede Keizerrijk werd, dat toen reeds in al zijn voe gen kraakte. Bizet's werk legde het af bij de vroolijke oppervlakkigheid van Jacques Offen bach's operette La Grande Duqhesse de Gé- rolstein, die het succès fou van het Tentoon stellingsjaar werd. Een gevaarlijk succes, want pij bespotte de hoogwaardig- en doorluchtig heden aan de kleine Duitsche hoven en Bis marck, als gast van den Franschen Keizer, zat met een grimmigen glimlach van „Wacht maar" in zijn loge. Drie jaar later zou hij toe slaan. Djamileh (1872) bracht Bizet nog niet veel erkenning maar zijn muziek bij Alphonse Daudet's tooneelstuk l'Arlésienne werd einde lijk zijn eerste groote overwinning op het Pa- rijsche auditorium. Zijn tweede suite l'Arlé sienne, de suites Roma en Jeux d'enfance, drie symphonieën en de ouverture Patrie bevestig den dit. Daudet's tooneelstuk is nu vrijwel vergeten maar de beide l'Arlésienne-suites ontbreken geen enkel jaar op de programma's onzer orkesten en als straks Eduard van Bei- num het derde Jubileums Feestconcert van de H. O. V. komt leiden, zal hij er weer een vier tal fragmenten van uitvoeren. Die brillante, pittige, kleurige muziek van het Zuiden van Frankrijk, die mij van den zomer nog zoo sterk in herinnering kwam toen ik te Arles was waar de tragedie van een ander kun stenaar, Vincent van Gogh, zich kort na Bizet's dood zou voltrekken was als een voorbode van het wonder Carmen. Dat is zij tot op den huidigen dag gebleven: deze vreemde, hevige Spaansche episode in Fransche sfeer getoondicht, altijd weer aan grijpend en boeiend door haar rhythme en kleur, haar prachtige melodieën, haar sterke oorspronkelijkheid en voortal haar krachtige, bruisende vitaliteit. Carmen „stond tusschen de grand opéra en opéra comique in". Zij was in 1875 een te onverwachte verschijning. Een in de Fransche pers wel zeer ongewoon puri tanisme had haar tevoren als onfatsoenlijk gebrandmerkt. Al deze dingen werkten blijk baar samen tot de mislukking bij de première. Maar ook nu nog voelt de muziekminnende mensch deernis bij de herinnering aan den jongen componist, die dien nacht wanhopig door de Parijsche straten doolde, vergezeld door een enkelen vriend die hem troost en moed poogde bij te brengenaan den schepper van een onsterfelijk vitaal meester werk, wiens zwakke lichaam drie maanden later te Bougival den strijd zou opgeven. On middellijk daarop volgde de storm van geest drift, te Berlijn ingezet, die Carmen door de gansche wereld vergezellen zou. Een herinnering aan Bizet.Voor velen onzer is dit ook een oogenblik van herinne ring aan Carmen, dat wij hoogstens nog eens van de Italianen in Amsterdam kunnen gaan genieten maar dat jong Nederland in ons vrijwel operalooze land eigenlijk alleen uit orkestfragmenten, enkele aria's en piano transcripties zoo'n beetje vagelijk kent. Wij zijn wel treurig verstoken geraakt van de muzikaal-dramatische kunst die in den opera- vorm is belichaamd. Daaraan herinnert de herdenking van Bizet's leven en werk ons ook. R. P. RADIO-DISTRIBUTIE HAARLEM Hoe is 't moog'lijk voor twee kwartjes, Zeven dagen lang muziek. En dan zonder bijgeluiden. Is zooiets niet magnifiek? (Adv. Ingez. MedJ Vrijdagavond werd op den nieuwen weg tusschen Hillegom en Vogelenzang op den onbewaakten overweg een vrachtauto door een trein gegrepen. Op de spoorbaan na het ongeluk. Negen vooraanstaande Nederlanders heb ben aan dr. H. Colijn een uitvoerige brief ge richt, waarin zij uiting geven aan hun groote bezorgdheid over den toestand en de vooruit zichten der publieke financiën hier te lan de. Wij ontleenen aan dezen brief het vol gende Het dienstjaar 1937 zal volgens de officieele Rijksrekening een batig saldo op den gewonen dienst opleveren van f 37.7 mil- lioen, terwijl volgens de reconstructie, welke de Minister van Financiën op bladzijde 16 zijner nota voor 1939 van dit saldo geeft, in plaats van een batig saldo dit dienstjaar een nadeelig saldo heeft van f 32.4 millioen. De Rijksbegrooting voor 1938 heeft een officieel tekort op den gewonen dienst van f 13.6 mil lioen. welk tekort volgens de toelichting in de Millioenenriota 1938 in werkelijkheid be draagt f 84.7 millioen Ongetwijfeld blijven echter ook de aldus gereconstrueerde bedragen van f 32.4 mil lioen en f 84.7 millioen belangrijk beneden de tekorten tot welke een juiste begrootings- opstelling zooi hebben geleid. Een nog gecompliceerder beeld geeft de Millioenennota van het tekort voor 1939. Dit tekort bedraagt in de officieele begrootings- stukken f 142.6 millioen of, na aftrek van de opbrengst van nog te verlengen tijdelijke heffingen en een nader wettelijk te regelen vermindering van de storting in de Sociale verzekeringsfondsen f 25.6 millioen. Blijkens de toelichting die de Minister van Financiën in de Millioenennota geeft is dit echter niet Tt ..reëele" tekort, hetwelk wordt becijferd op f 61.2 millioen. welk cijfer echter ook weer niet juist is omdat daarin, naar de Minister erkent, belangrijke elementen niet zijn be- grejen. Aldus opgesteld zijn er dus drie saldi: het officieele, het „reëele en het werkelijke te- korte. van welke drie het laatste en voor de beoordeeling van den financieelen toestand meest belangrijke geheel onbekend is. Is het wonder dat in zulke omstandigheden de be- teekenis van de begrooting als bifldend richt snoer voor het Regeeringsbeleid steeds meer in discrediet geraakt? Hiertegen meent men met allen ernst te moeten waarschuwen. Om tot een juister berekening van het wer kelijk tekort over 1939 te komen moet het be drag van f 61 millioen in elk geval worden verhoogd met f 137 millioen, zoodat het in totaal f 198 millioen bedraagt. Hierbij zij er nog op gewezen, dat geen rekening is gehouden met de uitgaven van het z.g. Werkfonds, noch met de rentebeschrijvmg op de N.O. inpoldering van de Zuiderzee, welke rente niet bijgeschreven mag worden omdat daardoor de kostprijs van den grond verre boven de waarde komt te liggen, terwijl ein delijk ook niets is berekend voor de tijdens de crisisjaren uit de begrooting geschrapte maar niettemin noodzakelijke reservevorming. Niet minder zorgwekkend dan het tekort op den gewonen dienst der Rijksbegrooting is de snelle groei van de zichtbare en onzichtbare Staatsschuld. De schrijvers berekenen, dat de schuldtoename ten laste van den Staat in het tijdvak 1930—1939 het bedrag van f lVz mil liard overschrijdt. Met de hierboven weergegeven cijfers voor oogen heeft het bij de onderteekenaars van den brief groote teleurstelling en bezorgdheid gewekt, dat weliswaar in de Millioenenota op de noodzakelijkheid om tot verlaging van het peil der uitgaven te komen den nadruk wordt gelegd, maar dat nergens wordt aangegeven hoe die uitgavenverlaging zal worden verkre gen en in plaats daarvan ook ditmaal weder een slechts gedeeltelijke dekking van het tekort wordt gezocht in een bestendiging van als tijdelijk bedoelde belastingverzwaring en voorts in aangekondigde nieuwe belastingen welke per saldo een vermeerdering van in komsten van f 55 millioen zullen moeten op leveren. De onderteekenaars meenen bij voorbaat te moeten vaststellen dat hun niet kan worden verweten dat ook zij in gebreke blijven de concrete maatregelen aan te geven welke de noodzakelijke uitgavenverlaging zouden te weeg brengen. Immers zij zouden zich daar mede begeven op een terrein dat buiten hun bevoegdheid ligt. Wei zijn zij van oordeel dat begonnen moei worden met het opmaken van de Rijksbegrooting in een zoodanigen vorm dat daarin de kosten van elk onderdeel der Rijkshuishouding, alsook de reëele tekorten duidelijk en volledig tot uitdrukking worden gebracht met vermijding van lastenverschui ving naar de toekomst en van financierings methoden, welke aan de duidelijkheid en de overzichtelijkheid van het geheel tekort doen. De alsdan blij kende reëele tekorten zullen be slissend moeten zijn voor de maatregelen welke ter voorkoming van verderen achteruitgang en tot versterking van de voorwaarden eener wederopleving getroffen moeten worden. De schrijvers van den brief zijn overtuigd dat, in het licht van de onloochenbare feiten, het nemen van doortastende maatregelen niet langer mag worden uitgesteld. Het geldt hier niet meer een vrije keuze van den te volgen weg, het gaat om het verlaten van den weg, die regelrecht naar den afgrond moet voeren en die in strijd is met het karakter en den vrijheidswil van het Nederlandsche Volk. De brief was geteekend door: Mr. D. Crena de Iongh, Gottfr. H. Crone, Mr. Dr. A. van Doorninck, F. H. Fentener van Vlissingen, J. B. van der Houven van Oordt, Mr. W. G. F. Jongejan, Mr. K. P. van der Mandele, Mr. L. J. A. Trip, C. J. Ph. Zaalberg. (Complexen - minderwaardigheidsgevoelens examenvrees - bevangenheid - autoriteitsvrees - menschenschuwheid - geheugenzwakte - ge brek aan concentratie ene.) FRANK REUSCH, Psycholoog, houdt a.s. Maan dag 31 Oct. te half negen, in de bovenzaal van Rest. BRINKMANN, Groote Markt, Haarlem, een hoogst interessante voordracht over bovengenoemde storingen en zoowel in het gezelschaps-, beroeps- als^ vereenigingsleven. (Adv. Ingez. MedJ VOOR ƒ5.— PER JAAR STEMT F. MOLENAAR PIANO'S om de 3 mnd. op toon. Orgels repareeren. SCHALKBURGERGRACHT 38, H.N., Tel. 13795 (Adv. Ingez. Med.) Specialiteit in PAPIERWAREN en AANVERW. ART. - CASSA- en TELMACHINEROLLEN - KAPPERSROLLEN en ZIJDE VLOEI. GED. OUDE GRACHT 103, TELEF. 11723. (Adv. Ingez. Med.) JAN FORTGENS, Groote Houtstraat 109, naast Cinema-Palace VERLOVINGSRINGEN. BILLIJK MASSIEF - VOEGLOOS. (Adv. Ingez. Med.) De directeur van de Kalkzandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom zal. naar wij vernemen, cassatie aanteekenen van het vonnis van de Haarlemsche Rechtbank. Zooals men weet is de directeur wegens overtreding van de Ar beidswet tot drie geldboeten van f 0.50 ver oordeeld. De Hooge Raad zal zich dus nu voor de tweede maal met de „Arnoua'-kwestie bezig houden. Naar wij van Mr. F. van der Goot vernemen zal eerst de principieele uit spraak van den Hoogen Raad afgewacht .worden alvorens verdere pogingen in het werk zullen worden gesteld om deze kwestie op een voor de fabriek aanvaardbare wijze te regelen. Öp het oogenblik draait de fabriek gewoon door. (Een nieuio wereldrecord hoog springen voor paarden is gevestigd door kapitein Gutierrez, die te Rome met Osoppo 2.44 Meter hoogsprong). Athleten springen kranig hoog, Soms boven de twee Meter, Een paard, dat hoeft nu geen betoog, Doet het nog heel wat beter. Daar heeft me toch zoo'n spring in 'fc veld, Een paardensprong genomen. Die als nieuw wereldrecord geldt Vertoond in 't oude Rome. Osoppo onder Gutierrez, Om man en paard te noemen. Kan zich op dit fameus succes In een tournooi beroemen. De mensch zal nog wel niet zoo vlug Twee vierenveertig springen En dan met iemand op zijn rug, Daar valt niet naar te dingen. Met slechts één enkle paardekracht Van pezen en van spieren, Heeft het die tour de force volbracht, Dit nobelste der dieren. Misschien vindt u dit niet veel waard, Op 't punt van sportsensatie, Maar Pegasus, 't gevleugeld paard, Groeit in die prachtprestatie. P. GASUS. Bloemendaal's begrooting voor 1939. De eindcijfers van de Bloemendaalsche ge meen t^iegrootïng voor 1939, zooals die heden door B. en W. aan de raadsleden wordt gezon den, zijn: inkomsten f 2.039.298.50, uitgaven eveneens f 2.039.298.50, zoodat er op geen batig of nadeelig saldo is gerekend. B. en W. zeggen in de zeer korte toelichting: „Het verheugt ons, dat wij er in zijn geslaagd den raad ook voor 1939 een sluitende gemeente-begrooting te kun nen aanbieden, zonder hoogere belas tingheffing of het putten uit de re serve". Voor onvoorziene uitgaven is een post van f 84.458.63 beschikbaar. Het saldo op de rekening 1937 is f 83.236.59, welk bedrag dus de begrooting voor 1939 ten goede komt. Er blijft dus nog steeds een bedrag van f 202.000 beschikbaar van de batige saldi op de begrootingen 19221924, dat gereserveerd is voor eventueele tekorten in latere jaren. Voor 1939 zal deze reserve dus niet behoeven te wor den aangesproken. De uitkeering uit het Gemeentefonds is ge raamd op f 120.359 tegen f 140.612 in 1938. De gemeente krijgt nu nog slechts 5/9 van de garantie-uitkeering van f 183.261, die genoten werd in het jaar 19351936. De uitkeeringen aan de gemeente verminderen dus wel sterk! Het nadeelig saldo op het hoofdstuk openbare veiligheid (politie en brandweer) is uitgetrok ken op f 188.978.83. dat der volksgezondheid op f 13.261 en der volkshuisvesting op f 11972.77. Aan rente van geldleeningen moet in 1939 f 149.164.75 betaald worden en aan aflossingen f 289.806. Voor subsidies aan vereenigingen tot bestrij ding der tuberculose is f 5000 beschikbaar. Over 1937 is slechts f 2542 uitgekeerd, maar B. en W. achten het toch gewenscht over de f 5000 de beschikking te houden. Op het hoofdstuk openbare werken is (even als voor 1938) f 58.000 uitgetrokken voor on derhoud van wegen en voetpaden en f 43.593 voor onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen (voor 1938 f 42.264). De kosten van de verschillende takken van onderwijs worden als volgd geraamd: Openbaar lager onderwijs f 36.168 (f37.358) Openbaar-uitgebreid l.o. f 20.017 (f 13.8 Biizonder gewoon lager onder wijs f 72.519 (f 71.443) Bijzonder u.l.o. f 10.519 (f 6.3 Bijzonder voorbereidend onder wijs f 7.099 (f 7.444) Middelbaar onderwijs f 63.712 (f62.712) Hooger onderwijs f 17.020 (f 13.277) Nijverheidsonderwijs f 8.375 (f 9.325) (Tusschen haakjes geven wij de bedragen die voor 1938 geraamd waren). Aan de H.O.V. willen B. en W. evenals vorige jaren 2000 subsidie toekennen. De Bloemen daalsche muziekvereenigingen „Sursum" en „Euphonia" krijgen elk 150. De hoofdstukken ondersteuning aan behoef- tigen en aan werkloozen wijzen als nadeelige saldi aan 81.995 en 75.535 (over 1938 65.905 en 87.500). Voor steun in geld aan behoeftigen is 45.000 uitgetrokken (1938: 39.500) en voor subsidiën aan vereenigingen van armenzorg 2334. De kosten van ziekenverpleging zijn op 7000 geraamd, 146.400 is uitgetrokken voor werkverschaffing door of vanwege de ge meente ondernomen, waarin het rijk niet bij draagt (1938: 170.900). Verwacht wordt dat ook over 1939 het percentage van de kosten voor werkloozenzorg, vergeleken bij de andere uitgaven der ge meente. te gering zal zijn om de gemeente in aanmerking te doen komen voor een uitkee ring van het Werkloosheidssubsidiefonds. Het percentage moet zijn 15.119, maar over voor 1938 was het slechts 6. De opbrengst der belastingen is alsvolgt ge raamd: Gedeelte van de hoofdsom der grondbelas ting 39000. 80 opcenten op gebouwd 83.200. 20 opcenten ongebouwd 1000. 20 pCt. van de hoofdsom der Personeele Be lasting 49.000 (Voor 1938 werd daarvoor 46000 uitgetrokken, dus er wordt vernacht, dat de Personeele Belasting meer zal opbren gen). 4, 5 en 7e grondslag 18000. 117 Opcenten op de Personeele Belasting f310.000 (1938; f282.000). 48 opcenten divi dend en tantièmebelasting f 6000 1938f3200 35 opcenten op de Gemeentefondsbelasting f 389.334 (1938: f353.666). 25 Opcenten op de Vermogensbelasting f 80.000. Hondenbelasting f 10.200. Alle belastingontvangsten worden voor 1939 geraamd op f 989.388, tegen f 916.461 voor 1938. Een hoogere be lasting-opbrengst dus van f72.971. Het batig saldo van het gasbedrijf is ge raamd op f24.000 (1938: f 10.000', van het waterleidingbedrijf op f 41.000 1938 f 30.000' Bloemendaal zal dus, naar verwacht werdt, f 25.000 meer winst uit de be drijven halen. Het woord is aan Stendhal: Om den mensch te kennen is het voldoejide zichzelf te bestudeer en; om de men- schen te kennen moet men met hen omgaan. Het gasbedrijf heeft nu geen schul den meer, alles is afgelost. Op den kapifcaaldienst is f 73.000 uitgetrok ken voor het verder opnieuw verharden van den Zeeweg. f 6000 zal besteed worden voor aanleg van sportvelden en speelplaatsen. De schuld der gemeente Bloemendaal zal op 1 Januari 1939 f 4.337.559 zijn. AUTO BIJ HILLEGOM DOOB TBEIN GEGBEPEN. Vrijdagavond omstreeks half acht passeer de een vrachtauto den onbewaakten spoor weg overgang in den nieuwen weg tusschen Hillegom en Vogelenzang. Juist op de spoor baan sloeg de motor af. Op hetzelfde oogenblik naderde goederen trein 4609 uit de richting Haarlem. De be stuurder van de auto wist zich bijtijds in veiligheid te stellen door uit de cabine te springen. De auto werd gegrepen, een paar honderd meter meegesleurd en vernield. Tengevolge van de botsing ontspoorde de locomotief, waardoor het spoor tusschen Vo gelenzang en Hillegom werd versperd. De dienst moest op dit traject over één spoor worden onderhouden, hetgeen een vertraging van een kwrtier voor de treinen van Leiden naar Haarlem beteeker.de. De boottrein uit Vlissingen en D-trein 28 uit België, werden ter ontlasting van het ge stoorde traject over Utrecht naar Ajnster- dam C. S. geleid. Uit Amsterdam zijn twee ongevallen wagens met een ploeg personeel naar Hillegom vertrokken om de ontspoorde locomotief in de rails te plaatsen. Op de plek van het ongeluk was. behalve de burgemester en de politie van Hillegom. ook weldra de Officier van Justitie uit Haar lem aanwezig. Nader wordt nog gemeld: Een vrachtauto met open laadbak van de firma Verkerk, expediteur van zand en steenen, kwam op den spoorwegovergang in den nieuwen weg tot stilstand, doordat de motor afsloeg. De bestuurder probeerde den wagen van de rails te duwen, doch toen dit niet gelukte, ging hij hulp zoeken bij een be woner van een zeer nabijgelegen perceel, vlak bij den overweg staande. Voordat beide mannen bij de auto terug waren, zagen zij de lichten opdoemen van de uit de richting Haarlem komende ijlgoederen trein 4609, welke met een snelheid van 75 K.M. per uur naderde. De afstand was te kort om nog een waarschuwing te geven pn over een lantaarn beschikte geen der beide mannen. Door de zwarte duisternis kon men op de locomotief de gestrande auto niet onder scheiden en met een harden slag greep de goederentrein de vrachtauto in de flank. Verbrijzelde stukken vlogen her en der; de laadbak werd op de buffers meegesleurd en het chassis werd onder de linkerwielen ver morzeld. Driehonderd meter voorbij de plaats des onheils kwam de trein tot stilstand. De hevige botsing had de eerste ae van de loco motief uit de rails gelicht De zeven goederen wagens, waaruit de trein bestond, bleven in het spoor. Weldra waren werkploegen uit Hillegom en Lisse ontboden. Men spande alle krachten in om de ont spoorde machine op de baan te krijgen. Hier bij kreeg men assistentie van de beide uit Amsterdam gekomen ongevallenwagens. Om elf uur was de zware locomotief, die vrij belangrijke schade had opgeloopen, in de rails en sleepte de machine van den ongeval- lentrein haar met de goederenwagens naar naar het emplacement-Hillegom. Aangezien de spoorstaven van het gebeurde niet hadden geleden is korf daarop het ver keer over dubbel spoor hervat. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Bij Hillegom is een auto door een trein ge grepen. De Bloemendaalsche gemeentebegrooting voor 1939. 1 De gerestaureerde kerk der Ned. Herv. gemeente te Heemstede. 2 BINNENLAND. Negen vooraanstaande Nederlanders uiten hun bezorgdheid over den financieelen toestand des lands. 1 Minister Romme kondigt aan, dat de jeugdwerkloosheid krachtiger zal worden bestreden. 3 BUITENLAND. Een geweldige brand heeft gisteren te Mar seille groote verwoesting aangericht en verscheidene slachtoffers geëischt 1 en 5 Duizenden Poolschc Joden in Duitschland zijn gisteren naar de grens gevoerd. 5 ARTIKELEN. R. P.: Een Herinnering. 1 Max: Dagboek van een II. B. S.-er 3 Mr. E. Elias: De herfst is zoo mooi geweest. 5 C. B.: Uit het land van den broederkrijg. 5 G. J. Kalt: De heer Joh. P. W. Kuin over Verdi. 6 J. B. Schuil: De volksvoorstellingen. 6 J. B. Schuil over de cabaretvoorstelling van de H. T. C. 6 Van onzen Scandinavischen correspondent: Wonen in Stockholm. 7 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. 7 Dr. W. G. N. van der Sleen: Per auto en boot door Zuid-Afrika. 7 K. de Jong: Kunstkring Heemstede. 8 Financieel-Economiscli weekoverzicht: Geen protectie of „matige" protectie? 9

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1