yiiiisiiif ERMft- Moderne Talen v.Empelen Het kasteel „Oud-Haerlem" te Heemskerk. S. KROM Nv. VANAF 31 OCTOBER 20 KORTING OP AL ONZE PRIJZEN HUWELIJK Kerk der Ned. Herv. Gemeente te Heemstede gerestaureerd. ZATERDAG 20 OCTOBER 1938 H A A R E E M'S DÏGBESD 2 In ons vorig nummer is medegedeeld dat het gemeentebestuur van Heemskerk het plan heeft opgravingen te doen op de plek waar indertijd het kasteel „Oud Haerlem" gestaan heeft. Door historici is steeds verband gezocht (maar niet gevonden) tusschen dit kasteel en de stichting van de stad Haarlem. De naam Haralem komt voor in een zeer oude blaffert (lijst van kerkgoederen) van Utrecht. Het is evenwel twijfelachtig of daarmede onze stad bedoeld wordt, of het kasteel te Heemskerk. Wel toonen andere oude documenten aan, dat beide (stad en kasteel) van zeer vroegen oorsprong zijn. Indertijd schreef Mr. A. J. Enschede (in een in 1880 verschenen boek over de geschie denis van Haarlem)„Het kan zeer wel zijn, dat het kasteel „Oud Haerlem" eveneens zijn naam gekregen heeft van „Harelheim" (Harel beteekent schraal, arm in verband met de nabijgelegen schrale zandduinen en Heim woning) en dat komt mij waarschijn lijker voor, dan dat de stad naar het kasteel of de edelen (die daar op woonden) zou zijn genoemd. Er zijn tenminste geen sporen meer van over, dat de stad en de edelen in eenige betrekking tot elkander stonden. Het eenige van dien aard, dat echter niet als be wijs kan worden aangevoerd, is een geweven 'kleed, op het Stadhuis te Haarlem voorhan den, waarop de wapens van Haarlem in de hoeken zijn geplaatst; zijnde eerst het schild met den dorren boom; ten tweede het roode schild met de vier sterren; ten derde het roode schild met de vier sterren het zwaard 104)'. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 29 OCTOBER La Gaité: Groot nachtfeest. Frans Hals Theater: „Levensspiegel", 2.30, 9 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De avonturen van Robin Hood" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Rosalie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De macht van het goud" en „De gevaarlijke leeftijd", 2 en 8.15 u. Spaarne Theater: „Pleegkinderen" en „Het doode ravijn". Mo viae Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen 2.3011 uur nam. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags), van 3—5 en 79 uur. ZONDAG 30 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Herhaling Historisch Concert H. O. V. 2.30 uur. Gem. Concertgebouw: Groot Ned. Volkstoo- neel: „De onbekende Soldaat". 8.15 uur. Stadsschouwburg: Groot Nederlandsch Volkstooneel: „Hans en Grietje", 2 uur. Gezelschap Saalborn-Parser: „Grompie", 8.15 uur. Theosofia, Nassauplein: Ds. M. Beversluis. 10.30 v.m. Frans Hals Theater: „Hélène Willfuer", 11.30 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. en het kruis en ten vierde het wapen der heeren van Oud Haerlem, zijnde een rood veld met een zilveren krius en beladen met 12 meerlen zonder bek of pooten, drie aan drie geplaatst. Het tapijt stelt een kasteel voor in een boschrijk landschap, alwaar een valkenjacht wordt gehouden. Of dit het kasteel Oud Haerlem voorstelt is onzeker, dan er geen teekening of schilderij van Oud-Haer- lem bekend is." Latere onderzoekingen van Prof. Huizinga hebben evenwel belangrijke gronden aange voerd voor de veronderstelling, dat er toch nauw contact bestaan moet hebben tusschen de stad en het kasteel Haerlem. Kok schrijft in het Vaderlandsch Woor denboek dat het onbekend is, wanneer het kasteel te Heemskerk voor het eerst gebouwd is. Wel staat vast, dat het nadat het op nieuw opgetrokken was, in stand bleef tot 1690. In dat jaar werd het grootendeels af gebroken, waarna op de oude grondslagen een fraai gebouw getimmerd werd, versierd met schoone Plantaadjes, dat later in eigen dom toebehoorde aan den Heere Hendrik van der Spelt, schepen van Amsterdam. In een oud boekje over het dorp Heemskerk lezen wij: „Oud Haarlem" of „Het Hof". De laatstgemelde naam wordt gemeenlijk dooi de landslieden gegeven: 't zijn overblijfsels, bestaande uit een brok of twee van zonder ling groote steenen, op een heuvel gelegen: de bezitters daarvan voeren nog den tytel van Vryheeren van Oud-Haarlem; zelfs heb ben zij zig somtijdts Vrijheeren van Haar- dem doen noemen, doch zulks is door de Heeren Staaten van Holland, bij Resolutie van 11 Mei 1649 verboden. Zijn ondergang gebeurde -door de razernij van het „Kaas en Broodsvolk"" enverder dezelfs bijna geheele vernietiging door den aanbouw van het huis ,Assumburg". In 1575 waren er nog torens met grooten omtrek van muuren". Bovenstaande teekening die ons werd afgestaan door de Kennemer Oudheidkamer te Beverwijk laat nog een ruïne van het kasteel zien. Deze zal men nu ook zonder succes zoeken, alleen wijzen eenige verhoo gingen in een weiland tusschen het kasteel Assumburg en de spoorlijn de plaats aan waar het gestaan heeft. De secretaris van Heemskerk deelde ons mede, dat ongeveer 60 jaar geleden ook eens, maar toen op zeer bescheiden schaal op die plek gegraven is. Er zijn toen eenige mooie oude voorwerpen gevonden. Nu hoopt men meer te vinden en ook de oude fundamenten bloot te leggen. Aan graven is men evenwel nog niet toe, omdat alles daarvoor nog niet in kannen en kruiken is. Loopen de onder handelingen vlot, dan begint met nog dit jaar, anders moet het uitgesteld worden tot 1939. In de Kennemer Oudheidkamer zijn ook nog eenige groote kloostermoppen (oude met- selsteenen) die ongeveer 5 jaar geleden op het weiland gevonden zijn. De vorm van deze steenen bewijst, dat de fundamenten in elk geval zeer oud zijn. „MERCATOR". ZAANENLAAN 114 TELEF. 23907 (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor doet. ex. rechten P. J. P. Hoo- genboom, Amsterdam; voor doet. ex. wijsbe geerte D. C. S. van der Merwe, Vereeniging, Transvaal (cum laude). Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het candidaatsexamen rechten de heeren N. H. Schuytemaker, A. J. Jessurun en A. Anema. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer J. A. Bakker, Driehuis-Velsen. Tot arts werd bevorderd de heer J. B. Ebbinge, te Haarlem BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zondag v.m. 6.47 uur; n.m. 19.08 uur. Strand berijdbaar van 11.4517.00 uur. Maandag v.m. 7.41 uur; n.m. 20.10 uur. Strand berijdbaar van 12.4518.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. NVERZORGING is een moeilijk vak, een goede tuinman is niet duurder dan PELEN, de bekende tuinspecia- een slechte. - CARL VAN EM- list, levert U hiervan gaarne het bewijs. Vrijblijvend advies. TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG no. 18, HEEMSTEDE - TELEF. 280Ï (Adv. Ingez. Med.) Slechte oogen is een pech. Waar een wil is, is een weg. De goede weg en de goede wil. Vindt U in „DE BLAUWE BRIL", Bij KUIPERS, 97 Zijlstraat, Die daar jaren al bestaat. (Adv. ingez. Med.j De nieuw gebouwde vleugel van de Ned. Herv. Kerk aan het Wilhelminaplein te Heemstede. Het plan bestaat ontgravingen te doen op de plaats der ruïne. De Bill voorspelt: Zwakken tot matigen naar West of- Zuidwest krimpenden wincl, mistig en betrokken tot zwaar bewolkt weer, wei nig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 763.6 m.M. te Scilly. Laagste 734.8 m.M. te Isafjord. Chem. Wasscherij en Ververij Alkmaar, Tel. 4043 (3 lijnen) Filiaal te Haarlem: Zijlstraat 57 Telefoon 16387 Goed kunn. koken en werken. Aanm. 's avonds van half 8 tot 9 behalve Maandag en Dinsdag. Nette weduwe, wonende te Haarlem in aardig huis, zoekt kennismaking met net persoon met vaste positie of inkomen, Ift. 40-50 jaar. Br. no. 346 bur. van dit blad HUWELIJK wenscht besch. verpleegst., mid- delb. leeft., opgew. hum., uitst. huisvr., geen fort., eigen meub. m. heer op leeft., goed karakt., ook huïpbeh. of inval. Br. no. 342 bur. van dit blad Het hoogedrukgebied op den Oceaan trok zich verder Zuidwaarts terug, en bevindt zich thans op zijn normale plaats nabij de Azoren. Een nieuwe depressie verscheen ten Zuid- Westen van IJsland, haar kern beweegt zich in Noord-Oostelijke richting. Rond IJsland is het stormachtig weer. De warme lucht aan de Zuidzijde van de depressie wordt reeds tegen de koude lucht over de Britsche eilanden opgestuwd en veroorzaakt reeds regen op Ierland. Over Noord-Italië ligt nog steeds een lage drukgebied, dat zware neerslag in Zuidwest- Duitschland en Oost-Frankrijk veroorzaakte. Over geheel Duitschland en Centraal-Europa is het windstil weer of heerscht zwakke Noordelijke tot Oostelijken wind. Hedenmorgen werden over het vasteland nog uitgebreide mistgebieden aangetroffen. Voor morgen wordt krimpende wind ver wacht. Opnieuw zal zich in den komenden nacht mist vormen, terwijl het overdag vrij somber zal blijven. Regen van be- teekenis is niet te voorzien, terwijl de temperatuur weinig zal veranderen. MAANDAG 31 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Machinisten examen, Beslaagd voor diploma C de heer W. Flight te Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 29 October 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 4 November zijn de volgende apotheken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. I. Koster, apotheek „Bosch en Vaart", Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Cohen, firma H. Remmers en Zn., Kruis straat 6. Tel, 10354. M. E. Plaatzer van den Huil, Noorder-Apo theek. Jan Gijzenkade 181. Tel. 23821. B. K. Blommendaal, Nolf's goedkoope apo theek, Kruisstraat 26. Tel. 11174. DE TENTOONSTELLING VAN JAPANSCHE PRENTEN. Heden, Zaterdagavond zal de bekende ken ner van Japansche prenten de heer B. Mod derman een rondleiding houden door de ten toonstelling van Japansche teekeningen en schetsen in het Frans Halsmuseum. Aanvang omstreeks 8.30. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. NED. VER. V. SPIRITISTEN „HARMONLI", Afd. n, Sociëteit Vereeniging, Zljlweg 1. Woensdag spreekt mevr. L. Servaas Smits- Peletier uit Den Haag over „Allerzielen". Me dewerking van het a cappella koor „Carmina". Helderziende waarnemingen Mevr. J. Rem- mers-v. d. Lans. Een fraaie afbeelding yan het gerestaureerde intérieur der Ned. Herv. Kerk aan het Wilhelminaplein te Heemstede. Op den achtergrond het grafmonument van Adriaen Pauw. Aankomende Naaister en LEERLINGE gevraagd. Ged. Oude Gracht 49. Mevr. LUYT, Overboschlaan 21, Heemstede, zoekt tegen 1 of 15 Dec. flinke DIENSTBODE Naar de plannen van architect H. Korringa heeft de heer H. Klaassen, aannemer te Heemstede, het in vier maanden klaarge speeld, het kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente aan het Wilhelminaplein te Heem stede grondig te restaureeren en met een vleu gel uit te breiden. Voordat daartoe kon worden overgegaan, moest heel wat voorbereidend werk worden verricht. Er werd een restauratiecommissie benoemd, bestaande uit de heeren Ds. G. A. Barger, A. J. Honig, Mr. G. H. Slotemaker de Bruine, Dr. M, Colenbrander, Mr. J. A. de la Hayze, P. C. Oosterkoorn en H. J. Voors. Deze commissie mocht heel veel medewerking ondervinden, vooral ook van financieelen aard, waarbij spe ciaal de bezoekers der jeugddiensten zich bij het verzamelen van het geld bijzonder ver dienstelijk gemaakt hebben. Tenslotte werd in het voorjaar een groote bazar georgani seerd, die tot resultaat had, dat het vereischte geld er kwam. Vrijdagmiddag drie uur werden de verte genwoordigers der pers, in tegenwoordigheid van deze commissie, den architect en den aannemer, in de gelegenheid gesteld, de res tauratie te bezichtigen, waarbij de heeren Barger, Voors en Korringa de noodïge inlich tingen verschaften. In 1345 werd op de plaats, waar nu het kerkgebouw staat, een kapel gesticht, die in 1573, toen de Watergeuzen met de Spanjaar den slaags raakten, verwoest werd. Het was de raadpensionaris van Holland en Heer van Heemstede Adriaen Pauw, die in 1621 stappen ondernam, dat in Heemstede weer een gelegenheid zou komen, waar open bare godsdienstoefeningen konden worden gehouden. Deze bijzonderheden en nog vele andere kan men lezen op de zware balken, die boven in de kerk onder de gewelven zijn aange bracht. Het doel van de restauratie was niet zoo zeer om het aantal zitplaatsen (450) te ver- grooten, maar om meer practische ruimte te verkrijgen .In het middenvak is een geroot aantal stoelen geplaatst: verder staan er vele zware eiken banken en het geheel is door een eiken lambriseering omgeven. Vroeger waren er in één der vleugels vele nissen. Die zijn verdwenen, op twee na, die nu een fraaie omlijsting vormen voor het mooi grafmonument van Adriaen Pauw. In. 1934 werd al met de restauratiewerk zaamheden begonnen en wel" "aaïT'den'Noor- delijken vleugel. Er werd een galerij gebouwd, waarop de speeltafel voor het orgel is aan gebracht. Er zijn een paar fraaie ramen van gebrandschilderd glas, omlijst door oude stee nen, door den heer W. Bogtman vervaardigd, die zich daartoe moest behelpen met de scherven van twaalf andere ramen, die in den loop der jaren verdwenen zijn. Deze twaalf ramen waren bij den bouw der kerk geschonken door leden van de familie Pauw, door de prinsen Maurits en Frederik Hendrik, door de vroedschappen van Vlaar- dingen, Beverwijk en Den Haag, de ridder schap en edelen, den koning van Bohemen, het dorp Heemstede en de provincie. De meeste glazen waren versierd met de wapens dei- schenkers. Het resultaat van dit moeilijke werk van den heer Bogtman is in één woord schitte- rend.Doordat nu een muur en een trap verwij derd zijn, is er thans een beter evenwicht verkregen. Door al deze wijzigingen is de acoustiek veel beter gewonnen. Onder de galerij, die in den nieuwen vleu gel van het kerkgebouw aan de zijde van den Voorweg is gemaakt, staat een oude zoo genaamde „heerlijkheidsbank", dateerende uit het begin van de 17de eeuw. Deze bank vormt den wand van een portaal, waardoor heen bezoekers in de kerk kunnen komen. Ook de verlichting is veel beter gewor den. Er hingen drie koperen gaskronen, die ge handhaafd zijn, maar waarin nu electrisch licht kan branden. Verder is op vele plaatsen aan de wanden, onder de ramen en galerijen fraai indirect licht aangebracht. Hier kan inderdaad van een groote verbetering gesproken worden. Ook de fraaie, oude preekstoel heeft een ge duchte verandering ondergaan. De verf is er af geloogd, zoodat het gestoelte in overeen stemming met het geheel is gemaakt. Op het podium vóór den preekstoel is ruim te voor een catheder, het doopvont en een prachtige oude tafel, ook dateerend uit de 17de eeuw en die nu dienst zal doen bij den eeredienst en het H. Avondmaal. Het doop vont is ook gemaakt naar de plannen van architect Koringa. Naast den preekstoel geeft een poortje toegang tot de consistorie kamer. Boven dit poortje is een gevelsteen met het jaartal 1624 aangebracht. Om het podium heen zijn eenige groote grafzerken zichtbaar gemaakt. De kleinere liggen in de paden. De stoelen in het schip staan op een rubbervloerbedekking. Er is een practische installatie voor cen trale verwarming gemaakt. De koude lucht wordt door een rooster uit het gebouw in een kelder gezogen Daarvandaan wordt de ver warmde lucht achter één der galerijen in het gebouw gebracht. Hierdoor ontstaat geen tocht, maar een aangename verwarming. De zitplaatsen zijn nu zóó gemaakt dat de bezoekers gemakkelijk en ruim kunnen zitten. Wanneer het noodig is kan het aantal plaatsen vergroot worden, want aan de zij kanten van elke bank kan een plank worden uitgeschoven. Ook het orgel is gerestaureerd. Verder heeft de commissie beslag kunnen leggen op drie oude brandweerlantaarns, die in de por talen worden opgehangen en die daaraan een mooi cachet geven. Aan de buitenzijde van het kerkgebouw wordt de situatie eveneens verbeterd. Het oude ijzeren hek zal eerlang verdwijnen; het lage steenen muurtje, waarop het staat, zal van een schuine overkapping voorzien, worden ge handhaafd. Ten einde aan de moeilijkheden van het verkeer aan de zijde van den smallen Achterweg tegemoet te komen, zal tusschen het kerkgebouw en het muurtje een pad voor de voetgangers worden aangelegd. Aan de zijde van het Wilhelminaplein komt een grasgazon, zoodat ook de aanblik aan de buitenzijde zeer verfraaid zal worden. Met gemeentebestuur overweegt ook plan nen om op het Wilhelminaplein zelf verbete ringen voor het verkeer te laten aanbrengen. Tot dusver is daar het verkeer vooral voor de voetgangers zeer gevaarlijk, want midden op het plein staan wel eenige boomen, maar er liggen geen vluchtheuvels. In een plechtige bijeenkomst, die heden middag half vier plaats heeft, zal het geres taureerde kerkgebouw officieel geopend wor den. Ds. G. A. Barger zal het namens de restauratiecommissie aan het kerkbestuur overdragen, waarna de heer A. J. Honig, pre sident-kerkvoogd, het woord zal voeren. De plechtigheid zal door zang van het Kerkkoor- worden opgeluisterd. Zondagochtend wordt de eerste dienst ge- leid door Ds. Barger. Niet minder dan veertig predikanten heb ben in dit historische kerkgebouw het evan gelie bediend. De eerste was Ds._Marti.nus Bruno, die op 20 Augustus 1623 zijn intrede deed. Vele bekende predikanten hebben sindsdien op den preekstoel gestaan. De meest bekenden waren Ds. Nicolaas Beets (4 October 1840— 28 Mei 1854); Dr. G.J. van der Flier 1870—1873)later hofprediker evenals Ds. W. L. Welter (18831885) Dr. A J Th. Jonker (1902—1905): Dr. A. H. de Hartog (1906—1910). Thans spreken er om beurten Ds. Barger en Ds. Briët. COLLECTE VOOR HET DIACONIE-HUIS. Reeds eerder werd er in dit blad de aan dacht op gevestigd, dat het College van Dia kenen der Nederl. Hervormde Kerk, alhier, door middel van een speciaal daarvoor in het leven geroepen Commissie, gelden tracht te verzamelen, opdat aan de bewoners van het Diaconie-huis in de Jansstraat een zoo goed mogelijke verzorging kan worden gewaar borgd,'en de steun aan de armen der gemeen te bestendigd kan blijven. Om dit doel te bereiken zal in de week van 7 t/m. 12 November a.s. een collecte worden gehouden. Men hoopt, dat met blijdschap zal worden geofferd voor dit maatschappelijke werk. Collectanten kunnen zich nog opgeven aan het kantoor der Diaconie, in de Ridderstraat. Pédicure met anatomische kennis, ook gen. in zaak of winkel mede te helpen. Br. no. 344 bur, v. d. blad Gevraagd omgeving Wilhelmi- nastraat nette Werkvrouw. Dagelijks van 8—10 en 19—20 u„ ook kunnende tafeldienen wan neer noodig. Br. no. 354 bur. van dit blad

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2