Jeugdwerkloosheid wordt krachtiger bestreden Dagboek van een H. B. S.-er Het rapport in zake het tekort aan lichamelijke opvoeding „Chryssi" zal worden opgeblazen. Niet voor 15 jaar meer in een bedrijf werkzaam Jeugd zal meer geschoold worden Weer een slachtoffer op een „onbewaakte" ZATERDAG 29 OCTOBER 1938 HAARDEM'S DSGBCAD 3 Voor meisjes niet vóór 16 jaar Ik ben ziek. Waar het precies zit. weet ik niet. Overal geloof ik. In mijn hoofd, in mijn buik en in mijn heele vérdere ribbenkast. Ja, ik ben wel echi ziek, maar te beklagen ben ik daarom nog niet. Natuurlijk doe je in zoo'n geval wel alsof. Zoodra je hoort, dat er iemand de kamer nadert heel zachtjes, want je mocht eens slapen kruip je diep onder de dekens en je merkt er niets van dat de deur opengaat. Langzaam en of het vree- selijke moeite kostte sla je je oogen op en je kijkt zoo flauw als maar mogelijk is. Af en toe een zacht gekreun is ook niet te versma den, als je het met mate toepast. En onder- tusschen geniet je honderd uit van het heer lijk warme bed, je ontbijt boven de eetlust heeft weinig of niets geleden, gelukkig en van de gedachte, dat daarginds in die akelige, koude, tochtige school met z'n ellendige kachels waarbij je braadt of bevriest, de lui nu zitten te zwoegen over een scheikunde- proef van bladzijden en bladzijden vol ge- meene formules. Ja, ziek zijn is af en toe nog zoo kwaad niet. Je verlangt nog heelemaal niet naar beterschap, die mag gerust nog een dag of wat uitblijven. Want de ziekte is geen verzinsel, o jee nee. Toen ik een paar dagen geleden thuis kwam voelde ik me werkelijk niet lekker. En ik was zoo verkouden als een lekkende kraan. Nou, dan is het toch van een jongen van mijn leeftijd niet te verwachten, dat hij maar doorsjouwt en zich er niets van aantrekt. We zijn nog in den groei en dan is oppassen de boodschap. Intusschen kun je niet den heplen dag nietsdoen en na negenen kun je ook niet meer slapen. Dan zie je weer wat voor nut een zit- slaapkamer heeft. Ik ben vlak bij de boeken kast, waar nog een stelletje boeken in staat, waarover op school volstrekt niet mag wor den gesproken omdat ze niet ..tot de litera tuur behooren". Of dat mij wat kan schelen. Ik lees niet. omdat een boek ergens bij hoort, maar omdat het spannend is. Literatuur mag niet spannend zijn. geloof ik. Tenminste als je onze schoolbibliotheek eens bekijkt, moet je wel tot die conclusie komen. Wat daar in zit voor ouwe kletspraat, daar schrik je je be roerd van. Allemaal Potgieter en zoo. En dikke historische romans van de een of an dere mevrouw, ik weet al niet meer hoe ze heet. Die staan ook bij mijn grootvader ln de kast en toen ik hem er laatst naar vroeg, zei hij: Nee jongen, dat is uit den tijd gelukkig. Maar intusschen hebben wij ze voor ons eind examen. Gelukkig bestaan er uittreksels van, anders zou je ze nog moeten lezen ook. Nee, ik had nog een Ivans, die ik niet kende en een paar andere boeken. Daar ben ik lekker mee onder de wol gekropen en ik heb me best geamuseerd. Toen kwam moeder met den thermometer. Dat was een tegenvaller: ik dacht dat ze hem vergeten hadden, maar niks hoor. Ik moest er aan gelooven. En laat ik nou zeven en dertig acht hebben! en eerlijk hoor, zonder kunstmiddelen. Zevenendertig acht, dat is geen kleinigheid als zesendertig acht normaal is. Ik voelde opeens dat ik me toch niet heel prettig voelde: echt koorts achtig. En niet vrij van hoofdpijn ook. En dan die verkouden neus. Het boek was toch niet zoo erg boeiend, dus kroop ik er maar weer eens een poosje onder. En terwijl ik daar zoo rustig lag, drong het opeens tot me door, dat Huug gauw jarig is. En dat hij een paar lui zou vragen. En mis schien ook meisjes. En dat we zouden dansen bij de gramofoon als ze het bij hem thuis goedvonden. En dat Edith er clan natuurlijk ook zoo zijn. En dat ik nu ziek in bed lag. En dat je altijd na een ziekte vreeselijk moet op passen van je moeder. En dat het best zou kunnen zijn, dat ik niet naar Huug z'n feestje toe zou mogen. Ik vloog mijn bed uit naar den thermometer. Zevenendertig acht was toch feitelijk een volslagen onmogelijkheid. Ik voelde me zoo lekker als kip. Nog eens pro- beeren. Achtendertig een. Bijna twee. Dat was een slag. Wie kon dat nou denken. Zooiets was in mijn hoofd niet opgekomen. Daar had je het nou al. Ik was gewoon razend. Voor alle proeven wou ik dat ver jaarspartijtje bij Huug niet misloopen. Had ik nu maar niets gezegd, dan had ik gewoon naar school kunnen gaan. Zoo'n beetje koorts, wat komt dat er nu op aan. Daar moet een jongen tegen kunnen. Ik ben sterk genoeg, van achterendertig een zal ik heusch niet dood gaan. Zoo lag ik maar te brommen en te mopperen, maar er was niet veel aan te doen. Moeder blijft er altijd bij als je temperatuur opneemt 's Nachts heb ik me ontzettend ellendig ge voeld, niet om die danspartij maar écht. Het kon me heelemaal niet meer schelen of ik er bij zou kunnen zijn of niet. Nu. den derden dag, begin ik weer wat op te knappen. Van school zijn er al een paar lui komen kijken. Ze waren heel verbaasd, dat ik werkelijk ziek was. Iedereen had dadelijk gezegd, dat het om die scheikunde-proef was. Misselijk zijn ze toch. Den leeftijd van schoolziekte ben je in de vierde klas (voor de tweede maal) nu toch wel te boven. Bovendien, schoolziekte houd je geen drie dagen vol. Daar zijn de ouders veel te slim voor. Het festijn van Huug is pas de volgende week. Ik had me vergist, zeker door de hooge koorts. Daar kan ik dus nog rijkelijk naar toe. En behalve die proef ben ik er nog twee misgeloopen en een schriftelijke overhooring waar niemand op had gerekend. Zoo heeft een mensch soms toch onverwachte meevallertjes. Nu ik zoover herseld ben, dat ik wat lezen mag in bed, kan ik het best uithouden. Huug brengt stapels detective-romans voor me mee en ik tuimel van den eenen moord in den an deren. Zoo is het leven nog wel te genieten. MAX. A HANDELSCREDIETEN EFFECTEN COUPONS ned. middenstandsbank n.v. h Haarlem - Gierstraat 14 - Tel. 13098 I (Adv. Ingez. Med.) vordering van het werken-door-de-jeugd op verruimde schaal te kunnen voortzetten. Zij zal onderdeel zijn van een ten departemente in het leven geroepen crisisdienst, sociale jeugd-dienst geheeten. waarin de geheele aan gelegenheid der door de omstandigheden nood zakelijk geworden sociale jeugdzorg wordt ge concentreerd. Dames en heeren. alvorens zich tot de Sta- ten-Generaal te wenden en om zich daarheen zoo zorgvuldig mogelijk voorbereid te kunnen wenden, heeft de regeering prijs erop gesteld, uw commissie te vragen, op de u ontvouwde grondslagen aan de regeering te willen geven die adviezen, welke tot de vruchtbaarheid van de uitkomsten der regeering-voornemens naar uw deskundig oordeel kunnen bijdragen. Ten einde een vlot uitbrengen dier adviezen te be vorderen, zal ik u in den verderen loop van ons samenzijn een daarop gerichte werkwijze voor stellen. Na deze uiteenzetting heeft de minister van sociale zaken mededeeling gedaan, dat hij, in overleg met de betrokken leidende ambtena ren, besloten heeft, den heer Meijer de Vries van de bemoeiingen met de werklooz jeugd te ontlasten, en de leiding van den nieuwen cri sisdienst te stellen in handen van den heer G. W. F. van Hoeven, aan wien t.z.t. een raad van beheer uit de bij deze voorzieningen betrok ken kringen zal worden toegevoegd. De in op bouw zijnde belangrijke uitbreiding en wijzi ging der werkverschaffing, zoomede nog ander leidend werk betreffende de bestrijding dei- werkloosheid van volwassenen, waarmede de heer de Vries belast is, maakte het onmogelijk, dezen ook nog voor de zorg met de werklooze jeugd te behouden. De minister vond gele genheid om, nu hij de volle werkkracht van den heer de Vries voor het welslagen van den versterkten aanval op de werkloosheid onder de ouderen heeft moeten opvorderen, hem met groote waardeering dank te zeggen voor den even moeitevollen als belangrijken pio niers-arbeid, welke door hem op het terrein der zorg voor de werklooze jeugd is verricht. Nog deelde de minister mede, dat, om ook overbelasting van den heer van Hoeven te voorkomen, deze tijdelijk is ontheven van zijn werkzaamheden alsi hoofd der af deeling steun- verleening. De regeering is zich bewust, dat al het vo renstaande tezamen bij de huidige verhou dingen nog niet de werkloosheid onder de jeugd geheel zal opheffen. Daarom wenscht zij, zoolang de verhoudingen zulks noodig ma ken, de uitbreiding te bevorderen van de ver schillende soorten xan cultureele zorg, waar mede sedert eenige jaren het departement van sociale zaken bemoeiing heeft. t.w. kampwerk, centrale werkplaatsen, werkobjecten en cur sussen. Tot de bevordering van de beschik baarstelling der daartoe noodige ruimere geld middelen heeft de regeering besloten, gelijk ook tot een verhoogde subsidieering in de kampkosten, t.w. van 75 op 85 pet. dier kosten, „In vreemde landen wonen zoowaar stammen, waar de jeugd een deel van den kostelijken tijd gebruikt voor zoo genaamde „lichamelijke ontwikkeling"." De beide directeuren van de commandi taire bankvereeniging Wiegerinck, Muschter en Co. te Amsterdam, de procuratiehouder B., benevens de directeur van de credietvereeni- ging „Amsterdam" die gevestigd was in het zelfde perceel als de commanditaire bank vereeniging, zijn voor de raadkamer van de rechtbank gehoord. De rechtbank heeft de insluiting in het huis van bewaring voorloopig voor den tijd van dertig dagen bevolen ten opzichte van de beide directeuren van de conmanditaire bankvereeniging en van den procuratiehou der. De vierde gearresteerde, de directeur van de credietvereeniging „Amsterdam", ls op vrüe voeten gesteld. Werk zal drie maanden duren. Vrijdag hebben de hoofdingenieur- directeur en de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in de directie beneden-rivieren, een onderzoek inge steld naar het wrak van de „Chryssi". Er is komen vast te staan, dat ber ging uitgesloten is, het wrak zal zoo spoedig mogelijk met dynamiet wor den opgeblazen. Deze arbeid zal waarschijnlijk drie maanden in beslag nemen. De bankdébacle te Amsterdam. Deelneming aan cultureele zorg wordt indirect bevorderd De regeeringspersdienst meldt: In de vergadering van de rijkscommissie van advies inzake het vraagstuk van de werk loosheid onder de jeugd, welke heden is ge houden, heeft de voorzitter, mr. C. P. M. Rom- me, minister van sociale zaken, een inleiding gehouden. Aan deze inleiding is door ons het volgende ontleend; De regeerig is voornemens ter be strijding van de jeugdwerkloosheid twee maatregelen van wetgevenden aard voor te leggen aan de Staten- generaal, één van tijdelijk, één van meer blijvend karakter. Zoolang het aanbod van jeugdige werkkrachten de vraag belangrijk blijft overtreffen, wil de regeering zich door den wetge ver gemachtigd zien, bij een uiteraard voor beperkten tijdsduur geldende crisiswet, om, indien zulks naar het oordeel der kroon kan bijdragen tot een betere verdeeling van beschik bare werkgelegenheid, aan jongens beneden de 15 jaar ondernemingsar- beid (buiten den landbouw, waarvoor een afzonderlijke regeling in overwe ging is) te kunnen verbieden. Daar naast denkt de regeering zich een wijziging der Arbeidswet, waardoor, behoudens eventueel noodzakelijke uitzonderingen in verband met drin gende eischen van het bedrijfsleven, 14- en 15-jarige meisjes uit onderne- mingsarbeid (buiten den landbouw) zullen worden geweerd- Dat de laatste maatregel, betreffende de meisjes, zich uitstrekt tot aan de 16-jarigen en daarenboven als een meer blijvende is ge dacht, hangt samen met de opvatting der regeering, dat deze maatregel niet slechts deugdelijk is ter bevordering van een betere verdeeling der beschikbare werkgelegenheid, doch in beteekenis daarbovenuit gaat, inzoo- verre hij het nog kind zijnde meisje de nood zakelijke bescherming verleent tegen het voor •haar veelal zoo gevaarlijk verblijf in het on dernemingsmilieu, eru daarenboven haar richt op den arbeid in en voor het gezin, waar vooral haar toekomstige taak ligt. De regee ring verwacht van deze maatregelen een zoo danige verschuiving in de verhouding van vraag naar- en aanbod van jeugdigen, dat in meer dan een jaarklasse van hen, voor wie ondernemingsarbeid toegelaten blijft, de werkloosheid zal verdwijnen. Scholingsplannen. Intusschen is hiermede het vraagstuk niet opgelost, zelfs kan men zeggen, een nieuw facet daaraan toegevoegd, inzooverre n.l. voor het bedrijfsleven een tendenz van kostprijs verzwaring uit het genoemde voortvloeit. Aan deze moeilijkheid wil de regeering tege moet komen en tot verdere oplossing wil zij geraken in samenwerking met het bedrijfs leven waarbij de regeering dan meer in het bijzonder op het oog heeft de 14-jarige jon gens, samenwerking waartoe zij het be drijfsleven uitnoodigt. De regeering is harer zijds in die samenwerking bereid te bevorde ren, dat, zoolang zij van haar vorenbedoelde machtiging gebruik maakt, van rijkswege de gelden beschikbaar worden gesteld, welke noodig zijn ter financiering van wat ik moge noemen, in de breede beteekenis van het woord, de scholingsplannen, welke het be drijfsleven in zijn verschillende schakeerin gen, met behulp van deskundigen, naar voren zal willen brengen, om de 14-jarigen beter geschikt te maken voor hun toekomstige be- drijfstaak en hen dus als 15-jarigen van meer waarde te doen zijn in het bedrijfsleven dan zij zonder die opleiding zouden wezen. Ik denk hier aan de mogelijkheid van nijver heidsonderwijs, dat op te zetten ware op den voet van onze centrale werkplaatsen; aan een eventueele combinatie van zulk nijver heidsonderwijs en algemeen ontwikkelend onderricht, aan invoering ook van het twee- op-een-stelsel waarbij dispensatie mftge- lijk zou zijn van het arbeidsverbod voor 14- jarigen met aanvullend onderwijs enz. Het spreekt vanzelf, dat bij deze bereidver klaring de regeering ervan uitgaat, dat het geen het bedrijfsleven, deskundig voorgelicht, naar voren brengen zal, zal worden geken merkt door nuttigheid evenzeer als door soberheid, in een woord degelijk zal zijn. Voor wat betreft de 14- en 15-jarige meis jes, wier toekomstige taak, zooals gezegd, de regeering vooral ziet liggen in den arbeid in en voor het gezin, is de regeering, onder gelijk vooropstelling als evengemeld, bereid, gel delijke hulp te verleenen, wanneer vanuit het maatschappelijk leven naar gebleken be hoefte plannen worden aanhangig gemaakt en goed bevonden, welke bevorderen dat de ontwikkeling dezer meisjes erop wordt ge richt, dat zij ook later voor den gezinsarbeid behouden blijven. indien de leiding het tot uitbreiding weet te brengen. Staat-van-dienst-boekje. Ter stimulecring van de deelneming aan deze cultureele zorg deelneming welke thans helaas veel te wenschen overlaat zoomede ter stimuleering van de deelneming aan de voorzienin gen voor de 14-jarigen, meent de re geering, aan de Staten-Generaal te moeten voorstellen de invoering van een staat-van-dienst-boekje voor eiken minderjarigen leerplicht-vrijen jongen, in welk boekje aanteekening wordt ge houden, aan welke voorziening is deel genomen, c.q. dat en waarom niet aan een voorziening deelgenomen is. Het effect van dezen drang naar ruimere deelneming aan de voorzieningen ziet de re geering recht evenredig loopen met de wezen lijke beteekenis dier voorzieningen: naar mate die beteekenis reëeler is, naarmate het nut, dat de jongere voor zijn vorming ervan trekt, grooter is, zijn kennen en kunnen erdoor groeit, hij geschikter erdoor wordt voor aan pakken en doorzetten in het leven, naar die zelfde mate zal de beteekenis van het staat- van dienst boekje toenemen en zal het kun nen worden wat het inderdaad worden moet tot een belangrijk document bij de beslis sing over indienstneming. Wordt dit verwe zenlijkt, dan is de uitbreiding in de deelneming verkregen door het, naar het oordeel der re geering, best denkbare middel, omdat dat mid del tevens een stimulans vormt tot opvoering van de innerlijke waarde der voorziening. Jeugdregistratie wordt uitgebreid. Tenslotte heeft de regeering besloten te be vorderen, dat de jeugdregistratie over het ge heele land wordt uitgebreid, teneinde haaror- ganiseerende taak met betrekking tot de be- Vrijdagavond is op den onbewaak- ten overweg aan de Loostraat, gele gen op slechts enkele minuten af stand van het station Nuenen, doch onder de gemeente Eindhoven, de 35-jarige Verberne, die den overweg per fiets passeerde, door den perso nentrein, die om 18.15 uur uit Eind hoven naar Helmond vertrok, gegre pen en op slag gedood. Het slachtoffer was werkzaam bij zijn zwager, den heer Vogels te Nuenen en woonde te Maasbree (L.). De trein had tien minuten vertraging. De strijd tegen de wilde busdiensten. Voor den president der Amsterdamsche rechtbank hebben Vrijdag nog gedingen tegen wilde busdiensten, waarvan de Nederland - sche Spoorwegen stopzetting eischten met alle gevolgen van dien, gediend. Door de Spoorwegen waren gedagvaard de NV. Avanti (dienst tusschen Amsterdam en Den Haag), de Lindbergh touringcar N.V. (AmsterdamArnhem en Amsterdam Groningen), N.V. Autoverhuur Centrale van W. van der Weyden (AmsterdamDen Haag). N.V. Touringcar Zilvermeeuw (Amsterdam- Eindhoven) en N.V. Royale (Amsterdam Utrecht) De president van de rechtbank zal in deze vijf zaken op Donderdag 3 November vonnis wijzen. t Adv. Ingez. Med.j WIJ VERSTREKKEN CREDIETEN AAN HANDEL EN INDUSTRIE. n NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ, n.v. AGENTSCHAP HAARLEM Gr Houtstr./Gr Markt Tel. 13990 (3 lijnen)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5