Gerestaureerde kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente geopend. gfl v.Empelen Ernstig verkeersongeval in de De Rijpstraat. MAANDAG 31 OCTOBER 1938 H A A R E E M'S D A G B E A D 6 HEEMSTEDE. Indrukwekkende plechtigheid. Zaterdagmiddag drie uur is het gerestau reerde kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aan het Wilhelminaplein te Heemstede in een plechtige bijeenkomst geopend. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Ook vele autoriteiten gaven een blijk van belang stelling, o.a. Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten; Mi'. M. A. Stufkens, griffier der Sta ten; jhr. J. P. W. van Doorn en de heer N. Vos, resp. burgemeester en gemeentesecretaris van Heemstede; de wethouders jhr. A. van de Poll en Dr. E. A. M. Droog; raadsleden van alle po litieke richtingen: Prof. Dr. P. W. A. Korff, vroeger predikant te Heemstede; mevr. de wed. Oberman, echtgenoote van den vroege- ren predikant te Heemstede, met haar zoon Ds. Oberman. In de bank van den Ambachts heer zat Mevrouw Beels van Heemstede. Na stemmingsvol orgelspel nam eerst Ds. G. A. Barger het woord. Hij zei verheugd te zijn, in tegenwoordigheid van kerkelijke en burgerlijke autoriteiten en van een groot aan tal medewerksters en medewerkers namens de restauratiecommissie het woord te mogen voeren op dezen dag, dien hij als de afsluiting van het werk dezer commissie beschouwde. „Als wij daarop terug zien, dan moeten wij zeggen, dat dit werk in alle opzichten buiten gewoon voorspoedig is verricht. In December 1936 werd de commissie in het leven geroepen. Eén van haar leden zorgde voor den finan- cieelen opzet en ook dat is uitmuntend ge slaagd. In April 1937 konden de plannen be kend worden gemaakt en toen is ook de finan- cieele actie begonnen. Reeds acht maanden later is ook de financieele opzet geslaagd. En nu dit pakkende sluitstuk. 'In Juni 1938 kon het werk aan den aannemer opgedragen wor den en nauwelijks 4V2 maand later werd het werk afgeleverd. Ik hoop, dat dit schoone kerkgebouw aanvaard zal worden door een dankbare gemeente en dat zij blij mag zijn met de blijden". Spreker dankte den architect, den heer H. Korringa, die de allesbehalve gemakkelijke opdracht kreeg om de plannen te ontwerpen. „Hij heeft kunde en goeden smaak vereenigd en tot uitdrukking gebracht in dit kerkge bouw. Hier is nu een interieur met sfeer ge schapen. waarvoor we buitengewoon dank baar zijn. Onze dank gaat ook uit naar den aannemer, den heer H. Klaassen, die hier de rechte man od de rechte plaats bleek te zijn; die van het begin tot het einde gewerkt heeft volgens een vastgesteld plan. De commissie heeft veel respect voor zijn werk; hij verdient er hulde voor, evenals de talrijke adviseurs, de opzichter J. de Graaff en de werklieden, die met zooveel animo en vakkennis hun ar beid verrichtten en van wie ik velen tot mijn genoegen hier aanwezig zie". Ds. Barger richtte zich hierna tot den pre sident-kerkvoogd. Mr. A. J. Honig. „Wij dra gen dit gerestaureerde kerkgebouw aan u op en hopen, dat de kerkvoogdij tot in lengte "an jaren dit kostbare werk zal onderhouden, op dat de geslachten, die na ons komen, kunnen zeggen. „Welgelukzalig zijn zij, die in Uw huis wonen". Mr. A. J. Honig, dankte den voorzitter der restauratiecommissie, dat hij spreker de gelegenheid gaf, dit kerkgebouw aan zijn be stemming te kunnen teruggeven. „Ik heb een gevoel van groote dankbaarheid, dat ik als president-kerkvoogd te midden van genood',g- den en de gemeente deze kerk in haar nieuwe gedaante mag openstellen. Deze nieuwe ge daante verschilt wel zeer veel met de vorige, zoowel uit- als inwendig. Alles wat buiten lee- lijk was, is verdwenen en het inwendige is ontdaan van al het gewrongene en ongemak kelijke, waarmee we ons zoo lang beholpen hebben. Alles is nu in overeenstemming met de behoeften van den tijd gebracht. Ik hoop, VERZORGING is een moeilijk vak, een goede tuinman is niet duurder dan een slechte. - CARL VAN EM- PELEN, de bekende tuinspecia- list, levert U hiervan gaarne het bewijs. Vrijblijvend advies. tuinbouwbedrijf BINNENWEG no. 18, HEEMSTEDE - TELEF. 28080. (Adv. Ingez. Med.) dat de gemeente en de kerkvoogdij, wanneer er in de toekomst noodzakelijke dingen tot stand moeten worden gebracht, de geschiede nis van deze restauratie niet zullen vergeten en zullen doen, wat dan noodig zal zijn en nalaten wat de uitvoering onnoodig zal ver tragen". Zich tot de gemeente wendend, zei spreker: „Ik zou u gaarne op twee consequenties willen wijzen, ten eerste een materieele._ De kerk voogdij heeft geen middelen. Zij heeft, om deze restauratie te kunnen financieren, ver plichtingen op zich genomen, waaraan zij moet voldoen. Het gevolg is dus: meer uitga ven. Zij moet zorgen voor een sluitende be grooting, dus voor hoogere ontvangsten. En dan de ideëele consequentie: de kerkvoogdij heeft de kerk vergroot, natuurlijk niet om het aantal ledige plaatsen te vergrooten. Aan u dus om er voor te zorgen, dat het kerkgebouw bij de godsdienstoefeningen behoorlijk bezet is. Wat de materieele consequentie betreft, koester ik nu zooveel vertrouwen in u, dat ik durf te zeggen„ik hoop niet, doch ik ver wacht". En wat de ideëele consequentie aan gaat zeg ik: „ik verwacht niet, doch ik hoop". Ds. C. M. B r i t sprak namens den Kerke- raad en de gemeente. Hij verklaarde namens den Kerkeraad het gerestaureerde kerkge bouw te aanvaarden voor het uitoefenen van den openbaren eeredienst en dankte de kerk voogdij en de'commissie voor wat zij in dezen hebben gedaan. In het bijzonder dankte hij Ds. Barger voor zijn bezielende leiding bij het voorbereidende werk. Spreker gaf hem de ver zekering dat hij inderdaad een blijde gemeente achter zich heeft. Blijde zijn de oude Heem- stedenaren, die zoo aan het oude kerkje ge hecht waren; waar zij gedoopt en aangeno men werden, trouwden en op hun beurt hun kinderen ten doop hebben gehouden. De oude Heemstedenaren weten, dat de nieuwe tijd nieuwe eischen stelt. Blijde zijn ook de nieu were Heemstedenaren, die zich gedurende de laatste tien jaren geërgerd hadden aan de haveloosheid van het kerkgebouw. Tenslotte de Nurksen en de criticasters, die gevraagd hadden, of dit alles nu wel noodig was en of het geld niet beter besteed had kunnen wor den. "Hij hoopte dat zij zich zullen bekeeren, want alles wat hier ten koste is gelegd, was ter eere van den Koning der kerken. „De ge meente is verheugd; het oude kerkgebouw heeft een nieuw kleed gekregen, maar het is en blijft nog altijd onze oude Heemsteedsche kerk van het Wilhelminaplein; waar we onze gebeden tot God opzenden; waar het evange lie gepredikt wordt, n.l. het woord van Chris tus, Die gisteren, heden en morgen dezelf de is". De Burgemeester, Jhr. J, P, W.vanDoorn wenschte de Ned. Herv. Gemeente geluk met de voltooiing van het grootsche werk. Het ge meentebestuur is blij, dat het mocht bijdra gen tot de restauratie van dit gebouw van zulk een groote cultureele waarde. Spreker uitte zijn waardeering voor den grooten arbeid, dien Ds. Barger persoonlijk verricht heeft. Hij bracht hulde aan allen, die hem daarbij be hulpzaam zijn geweest. De Burgemeester hoopte, dat het Ds. Barger en zijn collega ge geven moge zijn veel te mogen bijdragen tot zegen van de Heemsteedsche burgerij. Woorden van gelukwensch werden tenslGtte nog gesproken door den heer R. A b e r c r o m- b i e namens het Classikaal Bestuur en door Dr. M. Colenbrander namens de ge meenteleden. De plechtigheid werd opgeluisterd door wei luidenden zang van het Kerkkoor onder lei ding van den heer Egbert Vos, met medewer king van den heer Willem Hessink uit Am sterdam (bas) en den heer G. C. Weggelaar (orgel) EEN WACHTHUISJE NABIJ DE SPORTPARKLAAN. Aan het eindpunt der tram Haarlem- Heemstede, nabij de Sportparklaan, is thans ook een wachthuisje voor de passagiers ge plaatst. V.A.R.A.-KINDERFEEST. De afdeeling Heemstede van de Vereeniging van Arbeiders Radio-Amateurs (V.A.R.A.) organiseert dit jaar een Sint-Nicolaasfeest voor de kinderen der ledene dat verzorgd zal worden door het duo Lotte en Alex Wins. Het feest zal worden gehouden in de groote zaal van Het Wapen van Heemstede aan het Wil helminaplein op 4 December; het zal toe gankelijk zijn voor kinderen tot tot twaalf jaar. Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn opent de tentoonstelling „Maak Zelf". In de kleine vergaderzaal van het R.K. Vereenïgingsgebouw waren Zaterdagmiddag vele genoodigden aanwezig om getuige te zijn van de opening der tentoonstelling „Maak Zelf", georganiseerd door de commissie inzake huishoudelijke voorlichting uitgaande van het dep. van Soc. Zaken, die tot Dinsdag haar reizend museum in de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Hee- renweg heeft ondergebracht. Onder de vele aanwezigen waren o.m. de burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, de gemeente-secretaris den heer N. Vos, de beide wethouders, jhr. a. v. d. Pol en Dr. E. a. M. Droog, verschillende leden van den Raad, enkele hoofden van scholen, Ir. W. J. A. Duynstee. directeur der bedrijven, Ir, W. J. Burgersdijk, directeur der N.Z.H.T.M., mevrouw R. de Voogt—de Vogel, presidente van den Volksbond tegen drankmisbruik, den heer F. Vader, directeur der Arbeidsbeurs en de heer v. d. Haar, leider der Cursus voor Werkloozen, beiden te Haarlem. De voorzitter van het uitvoerend comité, den heer N. Vos heette de talrijke aanwezigen welkom en sprak woorden van dank tot hen die zoo ijverig hebben medegewerkt tot het or- ganiseeren dezer tentoonstelling. Wij zijn hier in Heemstede, aldus spr., al wat verwend met onze tentoonstellingen van de werkloozenoursussen, toch hoop ik dat ve len in toepassing zullen brengen wat hier ge demonstreerd wordt. Vervolgens kreeg jhr, J. P. W. van Doorn het woord. De burgembeester wees er op, dat het gemeentebestuur veel voelt voor de so ciale arbeid dezer commissie. Spr. brengt hulde aan hen die aan deze grootsche voorbe reiding hebben gearbeid. Ik heb in dit gebouw, aldus de burgemeester, reeds vele tentoon stellingen in hetzelfde genre geopend en het heeft mij steeds getroffen wat de werkloozen hadden vervaardigd. Moge deze tentoonstel ling een prikkel zijn om nu eens van eenvou dige dingen bruikbare artikelen te maken. De groote waarde dezer tentoonstelling echter al dus spr. is de naam „Haak zelf". In dezen tijd van werkloosheid moeten velen zich afhanke lijk stellen van de maatschappij en het ge vaar bestaat, vooral onder de jongere gene ratie, dat deze het gevoel krijgt van een an der zorgt wel voor mij". Tracht u in de maatschappen een positie te veroveren, maak u vrij van die „gemeenschap" ook al zal het gemeentebestuur u zoonoodig niet loslaten. Met een opwekking den vrijen tijd nuttig te besteden, verklaarde de burgemeester de ten toonstelling geopend. Hierna worden de ge noodigden uitgenoodigd onder leiding van mej. A. S. v. d. Hoop,, leidster der Tentoostellig en haar asistente mej. W. H. Sirks, de tentoon stelling te bezoeken. ZANDVOORT DERDE FEESTAVOND IN GROOT BADHUIS Zaterdagavond werd in de stampvolle too- neelzaal van Groot-Badhuis de derde feest avond georganiseerd door de Zandvoortsche vereenigingen. De heer C. Beekhuis heette de talrijke aan wezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den burgemeester en den directeur van V.V.V. den heert Kruyt. De Muziekkapel Zandvoorl, onder leiding van den heer van 't Hoff, opende het programma met het Wilhelmus. Hierna werd nog gespeeld C'est le moment, Pays de la Meuse, Interrom- pue-Legende (wals) en Holland jubelt. De verschillende nummers werden zeer goed en met veel succes uitgevoerd. Het volgende nummer van het programma werd verzorgd door de gymnastiekvereeniging O.S.S. De heerenafdeeling gaf een reeks zeer mooie oefeningen aan het hoog-rek ten beste. De S.D. tooneelvereeniging Op Hoop van Zegen voerde hierna een blijspel in drie be drijven van Henk Bakker en Van der Heyden, getiteld: Geen dubbeltje in zijn zak, op. Het stuk had veel succes. Als laatste nummer van A CONTANT PRIJZEN en toch vanaf 1.— per week Dat vindt U alléén bij OE KLEEDING VERKOOP CENTRALE SCHAGCHELSTRAAT 19 C. naast Slager's Verfhandel. - TELEF. 17273 (Adv. Ingez. Med.) het programma was er zang van de R.K. zang- vereeniging Arti et Religioni ónder leiding van Paul Broersen. Gezongen werd: Ave Maria van Areadell, Domine Salvum Fac van Giesen en Alleluia van Handel. De zangers hadden voor hun goede prestaties een daverend applaus in ontvangst te nemen. De heer O. A. Brink maakte zich dezen avond zeer verdienstelijk door als conférencier op te treden. De heer Stol leidde het bal. OPENING VAN HET HOCKEYVELD. Zaterdagmiddag had de officieele opening van het hockeyveld van de Zandvoortsche Hockeyclub plaats. Aanwezig waren de burge meester, de beide wethouders, verscheidene leden van den raad en een groot aantal ge noodigden. De voorzitter van de Z.H.C., de heer J. A. B. van Pagee, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den beschermheer, burgemeester van Alphen, dk wethouders en de leden van den raad en den vertegenwoordiger der Ned. Heide Maatschappij. Spreker bracht dank aan het gemeentebe stuur, waarvan de vereeniging steeds veel sym pathie had ondervonden; aan de voetbalver- eeniging Zandvoort, die het mogelijk maakte dat de Z.H.C. het terrein aan de Zandvoort sche laan gebruikte, zoolang de Hockeyclub geen eigen terrein had; aan de bouwers van het clublokaal, de firma Berkhout, die zich keurig van haar taak had gekweten en aan de Heide Maatschappij, die zorgde voor den aanleg van het veld. Ten slotte verzocht hij burgemeester Van Alphen de vlag te willen hijschen en het sport veld te openen. Burgemeester Van Alphen zei dat het ge meentebestuur het zeer op prijs heeft gesteld, dat het zijn medewerking kon verleenen aan het tot stand komen van dit sportveld. Per soonlijk deed het hem genoegen, dat de Z.H.C. dit veld in gebruik kon nemen. Hij twijfelde niet aan de toekomst van de Z.H.C., die geleid wordt door een waardig en sportief bestaan. Met de beste wensehen voor de vereeniging heesch hij de clubvlag. Mevrouw Van Alphen ontving bloemen van de Z.H.C. en de voorzitter van de Z.H.C. had bloemen in ontvangst te nemen van H.D.M., die den eersten wedstrijd op het nieuwe veld tegen Z.H.C. speelde. Van verschillende zijden waren schriftelijke en telegrafische gelukwenschen binnen geko men, o.a. van de .sportclub Waclcer uit Leipzig. Nadat de aanwezigen het clubhuis met de ruime kleed- en waschgelegenheden hadden bezichtigd werd de eerste wedstrijd op het nieuwe veld gespeeld tegen H.D.M. Na afloop van den wedstrijd werd aan de gasten en aan de leden van de Z.H.C. een thé dansant aangeboden in de Loefhoeck. BLOEMENDAAL 10-JARIG BESTAAN V.A.R.A. De afedeling Bloemendaal van de V.A.R.A. belegt in verband met haar tienjarig be staan een feestvergadering in hotel „Vree burg" op 18 November a.s. Medewerking verleenen o.a. Jan.Lemaire en het gezelschap Kees Pruis. Als spreker zal optreden de heer J. Broeksz, BENNEBROEK Door mist misleid. In de Ringvaart verdronken. De landbouwer M. L. v. T. is, toen hij zich per fiets naar zijn woning begaf, op den Ben- nebroekerdijk door den mist misleid en in de Ringvaart van de Haarlemmermeer gereden. Voorbijgangers poogden hulp te verleenen, doch de man was onder een bietenschip ver dwenen. Het duurde geruimen tijd voor hij opgehaald werd. De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. PRINS BERNHARD JAAGT. Zaterdagmorgen heeft Prins Bernhard in gezelschap van Baron van Hardenlbroek, Jhr. Dedel en vele andere heeren een jachtpartij gehouden op het „Paardenkerkhof" in de Zilk. De drijvers stonden onder leiding van jacht- opz. P. Duivenvoorden. PREDIKANT GEREF. KERK. De Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk alhier heeft besloten over te gaan tot het be roepen van een eigen predikant en tot den bouw van een kerk en pastorie. IJMUIDEN Motorrijder met duopassagier onder een auto. Zaterdagavond omstreeks 7 uur vond op den hoek van de De Rijp straat en de Willem Barendszstraat een ernstige botsing plaats tusschen een auto en een motorrijwiel, waarop waren gezeten de gebroeders Martens, wonende in de De Rijpstraat, resp. 18 en 12 jaar oud. De oudste der broers, die stuurde, wilde, uit de Kennemerlaan komende, door de De Rijp straat naar huis rijden. Op het kruispunt kwam een auto uit deze straat en door een misverstand, waarbij wellicht ook zenuwach tigheid een rol speelde, botste de auto tegen het motorrijwiel aan. Het motorrijwiel werd een eind door den auto voortgeduwd, doch door krachtig te remmen wist de bestuurder van den auto te voorkomen, dat de wielen van den auto er over heen gingen. De botsing was echter hevig. De bestuurder geraakte met zijn rechterbeen tusschen den auto en het motorrijwiel bekneld, met het gevolg, dat dit been op twee plaatsen brak. Zijn broer kwam er met eenige lichte verwondingen af. Onmiddellijk na het ongeluk schoten oog getuigen toe om den bestuurder te helpen. Spoedig kwamen ook dr. Rutten en de heer Bakker van E.H.B.O., die den bestuurder de eerste hulp verleenden, waarna hij naar het Roode Krtiis Ziekenhuis te Beverwijk werd overgebracht. Naar wij vernemen is zijn toestand thans redelijk wel. Het tamelijk nieuwe motorrijwiel werd ern stig beschadigd. BESOMMINGEN. Manden. Trawlers: 1140 Eveline IJM 115 f 3030 1020 En Avant IJM 8 f 3250 1110 Gerberdine Johanna IJM 38 f 2850 1090 Gloria IJM 37 f 3150 920 Uiver IJM 384 f 2530 700 Alma IJM 44 f 2350 1400 Schoorl IJM 39 f 2500 1070 Utrecht IJM 73 f 2830 1700 Delft IJM 17 f 5100 1055 Maria van Hattem IJM 1 f 2990 155 Emma IJM 177 f 1890 Kotter: GG 409 (Zweden) f 1040. Loggers: KW 123 f1180; KW 44 f 1040; KW 153 f1130; KW 135 f1520; KW 40 f630; KW 58 f780; KW 56 f810; SCH 19 f 1830; SCH 15 f 590; SCH 412 f 1270; Gorredijk IJM 490 f 1330. Engelsche drifter: PD 377 f 650. MARKTBERICHT IJMUIDEN. Versche viseh: Tarbot 8380 ct. per k.g. Tong 106—84 ct. per k.g. Heilbot 11470 ct. per k.g. Griet f 28—20 p. 50 k.g. Groote schol f 25.50. idem. Middelschol f 21 idem. Zetsehol f 19 idem. Kleineschol f 1610 idem. Schar f 94.50 idem. Poontjes f 5.504.60 idem. Middel schelvisch f 2624 idem. Kleinmiddel schelvisch f 179.50 idem. Kleine schelvisch f 103.50 idem. Groote gul f 12.5010 idem. Wijting f4.502 idem. Makreel f 9.50—1.85 idem. Versche haring f4.151.90 idem. Kabeljauw f42;24 p. 125 k.g. Vleet f21.60 per stuk. Leng f 1.5690 per stuk. Koolvisch f 0.70—0.16 per stuk. Hal D hedenmorgen in gebruik genomen. De 12 trawlers, 24 loggers, 12 ha- ringloggors en 1 Zweedsche kotter, die hedenmorgen aan den afslag waren, voerden in totaal ongeveer 12000 kisten visch aan en in ver band met dezen grooten aanvoer be sloot de directie van het Staatsvis- sehershavenbedrijf het gedeelte van hal D dat zoover gereed was dat het voor den verkoop gebruikt kon wor den, te bestemmen voor de vangst van den stoomtrawler Utrecht. Wanneer men alle schepen in één beurt had willen afslaan, zou men zeker de geheele lengte van de nieuwe hal noodig gehad heb ben. Nu konden de loggers en de Betje eerst worden .afgeslagen nadat er in de andere hallen ruimte was gemaakt. De ingebruikneming van de nieuwe hal ge schiedde zonder eenig ceremonieel. Aanwezig waren o.a. de heeren C. Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf, ir. A. Eggink, ingenieur van den R.W.S., onder wiens directie de bouw werd uitgevoerd en de heer C. van Staalen, technisch ambtenaar bij het Staats visschershavenbedrijf. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Catharina Duyvis IJm. 60. Vangst: 60 man den schelvisch. 200 m. braadschelvisch, 25 m. platvisch, 70 m. gul en kabeljauw, 80 m makreel, 70 m. radio, 20 m. varia, totaal 525 manden, benevens 50 stuks stijve kabeljauw Mary IJm. 19. Vangst: 20 manden schel visch, 130 m. braadschelvisch, 50 m. radio 260 m. makreel, 70 m. gul en koolvisch, 20 m platvisch, 10 m. varia, totaal 570 manden be nevens 80 stuks stijve kabeljauw en 10 stuks stijve leng. Martha IJm. 165. Vangst: 20 manden tong en tai'bot, 25 m. groote schol, 75 m. kleine schol, 50 m. wijting en gul, 5 m. schelvisch, totaal 175 manden, SANTPOORT „DE LEELIJKE MAN". Zondag a.s. treedt de R.-K. Tooneelvereeni ging VOOTAG in „De Weyman" voor het eerst in dit seizoen voor liet voetlicht. Zij zal dan op voeren „De leelijke man", een tooneelspel van P. Mossinkoff. HET „SANDIIAESFONDS". Het bestuur van „Santpoorts Bloei" heeft een aanbod van de tooneelvereeniging „Jan van Dommelen" om de klucht „In 't Gouden Haan tje" ten bate van het „Sandhaesfonds" op te voe ren, in dank aanvaard. Het hoopt, dat nog meer vereenigingen zich in dezen tot een daad geroe pen achten. Opmerkelijk is het, zoo vernamen we, dat zoo veel oud-Santpoorters, die zich thans elders ge vestigd hebben, op daadwerkelijke wijze toonen. prijs op het behoud van „hun Sandhaes" te stellen. HANDBAL. De turnvereeniging „Santpoort" heeft het voornemen een handbalafdeeling op te richten zoowel voor dames als heeren. FILMAVOND. Het is de commissie, welke in het Vereeni gingsgebouw aan de Enschedélaan cultureele filmavonden organiseert gelukt beslag te leg gen op een film, die een groote bekendheid heeft verworven, nl. „De witte Engel", waarin het levenswerk van Florence Nightingale de stich- ster van het Roode Kruis, op zoo'n mooie wijze uitgebeeld wordt. (Is reeds in een .deel eener vorige oplaag opgenomen.) „Hot Chineesche Volk". Vrijdagavond hield de Koninklijke Vereeni ging Oost en West afdeeling Haarlem en Om streken een bijeenkomst in de zaal van hotel De Leeuwerik, welke zeer goed bezet was. De voorzitter, den heer P. C. Woudsma. heette de aanwezigen welkom. Spr. achtte het van groot belang om de banden tusschen moederland en de overzeesche gewesten te versterken. Spr. bracht het zilveren jubileum van de vereeniging in herinnering. Wij heb ben den tijd en den stroom tegen, doch we hebben den wind in de zeilen. De tijd is voor bij dat men onverschillig tegenover Oost en West stond. In Haarlem en omstreken wonen velen, die Indië kennen. Laen zij zich tezamen met al de anderen, die Indië nog nooit aanschouw den aaneensluiten tot heil van alle volkeren van Groot Nederland. De heer J. Moerman, leeraar aan de Hol- landsc-h-Chineesehe kweekschool in Mr Cor- nelis (Batavia) hield vervolgens een causerie met lichtbeelden over: „Het Chineesche volk" De aanraking van China met Indië is al zeer oud, aldus spr. Reeds in de 4de eeuw waren er Chineezen op Java. Zij kwamen er zuiver uit handelsoverwegingen. Op West- Borneo ontstonden zelfs twee Chineesche staatjes, die tribuut betaalden aan den Chi- neeschen Keizer. In 1292 hebben de Chinee zen zelfs geprobeerd om Java te veroveren. Zij werden evenwel door de Javaansche legers teruggeslagen. Tot in de 19de eeuw werd deze emigratie in China zelf beschouwd als landverraad. Het gaan van Chineezen naar Indië was dus te beschouwen als een individueele wilsdaad. Daar kwam echter bij dat de Chineezen uit louter armoe werden gedwongen te emigree- ren. De naar Indië emigreerende Chineezen kwamen voornamelijk uit Zuid-China (Kwan- toeng etc.). In den beginne kwamen de Chineezen alleen op eigen initiatief, later werden zij zeer ge wilde werkkrachten op de cultures in de bui tenbezittingen, vooral omdat de Javanen niet wilden emigreeren. Bij de volkstelling in 1931 werden in Indië 1.225.000 Chineezen genoteerd. Daaronder zijn ten eerste de Sinkeh's begrepen, de nieuwaangekomenen, en verder de Chineezen, die geslachten lang zijn gebleven en door dat zij aanvankelijk geen vróuwen uit eigen land meenamen met inheemsche vrouwen trouwden. De levenswijze van deze Chineezen vervreemde zich uiteraard van de oorspron kelijke zeden. Alleen in den Godsdienst houden zij nog aan de origineele beginseien vast. De Chinees maakt zich geen voorstelling om trent een opperwezen. De hemel blijft voor hem een zeer vaag begrip en wordt niet ge personifieerd. De ouderdienst is een zeer merkwaardige zijde van den Chineeschen Gods dienst. In het heele leven worden de afge storven ouders betrokken, via allerlei cere moniën. Daarom is de Chinees voor wien het huwelijk een soort koopcontract is zoo gesteld op mannelijke nakomelingen, want anders bezit hij geen familie, die voor hem zorgt en die hem nog in het leven betrekt wanneer hij gestorven is. De heer Moerman besprak aan de hand van vele aardige interessante lantaarnplaatjes de dagelij ksche leefwijze der Chineezen, de bouwtrant van hun huizen en graven, hun bijgeloof, hun kunst. De causerie werd door de vele aanwezigen met aandacht gevolgd. Na de pauze werd een film vertoond: een reis met één der booten van de Java China Japan lijn. Het was een zeer goed opgenomen film. De opnemingen van de Chineesche kust waren voortreffelijk. In de havenplaatsen Hongkong, Amoy, Sjanghai enz. bleven we steeds even rondkijken. Al met al maakten we van Tandjong Priok uit per film een in- teresant zeereisje. Gramofoonplaten met Chi neesche muziek vormden de begeleiding. Woninginrichting-expositie van de N.Y. J. Christiaans. HAARLEM Zaterdag. De N.V. Woninginrichting J. Christiaans heeft van haar perceelen Julianapark 58 60, 62, de vlaggen uitgestoken. En daar is reden voor want op de bovenverdieping wordt een tentoonstelling gehouden van verscheidene woninginrichtingen. Men heeft hier een over vloed van keuze. En toch weer niet zooveel dat men er besluiteloos van wordt. Neen, er is juist genoeg om u een overzicht te geven van de manieren waarop u een nieuwe salon, een eetkamer of een slaapkamer smaakvol kunt inrichten of oude dergelijke kamers in uw huis gezelliger en stijlvoller kunt maken. Op de 1ste en de 2e verdieping wordt deze tentoonstelling' van 29 October tot 6 Novein- ber van 10 uur v.m. tot 7 uur n.m. gehoudten. Het geheel beslaat een ruimte van drie pan den, zoodat men alles overzichtelijk heeft kunnen opstellen. Het verschillende karakter van de kamers wordt door aardige betim meringen en „blinde" vensters gesuggereerd, zoodat u zich kunt voorstellen hoe of die meubels bij u thuis in een bepaalde kamer zullen staan. Op de tweede etage ziet men hoe of zelfs van lage zolderkamers werkelijk uitnemende en gedistingeerde interieurs te maken zijn. Al met al maakt deze expositie een zeer geslaagden indruk. De N.V. Ramloe past zich aan bij de eischen des tijds. Een etalage gewijd aan het moderne huisinterieur. HAARLEM Zaterdag. De bekende N.V. Randoe in de Gierstraat no. 16 heeft zich aangepast bij de eischen des tijds. Er is een etalage heelemaal gewijd aan het stijlvolle moderne huisinterieur. Drie ka mers, een slaapkamer, een eetkamer en een zitkamer zijn door den bekenden binnenhuis architect J. C. Jansen op zoodanige wijze in een etalage samengebracht dat zij één geheel vormen wat de stijl betreft; en toch is er een onderscheid tusschen de drie kamers gesugge reerd, waardoor het mogelijk is elk interieur op zichzelf te bezien. Men mag deze etalage- compositie wel als zeer geslaagd beschouwen. Het is de bedoeling van de N.V. Randoe, om voor menschen, die een huis willen inrichten geheel volgens den smaak der cliëntèle 'n com pleet interieur te vervaardigen. Uiteraard kunnen ook aparte meubels worden gekocht. Met de prijzen is in het bijzonder rekening gehouden met de koopkracht van jonge men schen. Dit jaar is het 70 jaar geleden dat de fa. Randoe werd opgericht (12 Augustus 1868 is de preciese datum van de oprichting) en het is dus eigenlijk een jubileumjaar, waarin de N.V. Randoe die natuurlijk de oudere interieurinrichtingen ook trouw blijft zich aanpast bij de eischen van dezen tijd. Voor een „zeventigjarige" inderdaad een lofwaardig ding. HERSCHOLING VAN KLEERMAKERS. In de aanstaande wintermaanden zal van ge meentewege een cursus worden gegeven voor de herscholing van kleermakers. De opening van dezen cursus zal plaats heb ben op Woensdag 2 November a.s., des avonds half acht, in het atelier van de firma G. A. van der Steur, Kruisstraat 7, alhier. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 29 October. Bevallen 27 October: L. PolsVermeulen, z.: 28 October: A. M. Haans—-Bouwens. d.; C. J. Maaskant—Burgersdijk. d.; W. Stam—Hoff, d.; A. A. M. Dalk—Plasmeijer, d.: M. van Ra- vensberg—Dorner. z.; 29 October: C. G. van Kouteren—Landwehr Johan. z.; Overleden 28 October: C. Bakker. 78 j„ Lange Heeren vest; C. A Wustrow—Bax 70 j„ Zijl- weg; G. v. d. Mije. 74 j., Hazepaterslaan; C. Ie Minje, 70 j„ Hasselaersplein; G. A. H„ 3 j„ d. v. A. C. J. Essenberg, Dr. Schaepmanstraat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10