DE ZWEMCLUB „HAARLEM" BESTAAT HEDEN 10 JAAR DE SCHAAKMATCH ALJECHIN-FLOHR Mijn kijk op het spel HET SECRETARIAAT VAN R.C.H. ÏÏA'XNDX'G 3T OCTOBER 1938 HAARtE M'S D A GBEAD Jac. de Geus die vertrekt Het Bestuur van de Zwemclub „Haarlem". V. I. n. r. (zittend): J. M. Broekmeijer, voorzitter: Mej. Hermien Hsase, tweede-secretaresse P. van Goor, secretaris. Staande C. Zeeman, penningmeester J. Veldhoff, vice- voorzitter A. J. van der Meer Jr., commissaris en J.- de Brie, commis saris. Vandaag is het tien jaren geleden, dat de Zwemclub „Haarlem" opgericht werd met 17 leden en 1 adspirant-bd. Acht jaren wisten de heeren er de dames buiten te houden, doch in het voorjaar van 1936 kwam een fusie tot stand met de Dameszwemvereenigïng „Zignea", welke vereeniigneg 29 November 1937 geheel in „Haar lem" opgenomen werd. De prestaties van de leden der ZC. „Haarlem" bewogen zich al dadelijk in sterk stijgende lijn; zelfs werden reeds in de eerste jaren nationale kampioenschappen behaald: in 1931: 3 maal 50 M. wisselslag-estafette (door A. J. v. d. Meer, wijlen H. Kooy en C. Zeeman), in 1931, '32 en '33: 400 M. en 1500 M. vrije .slag door Jan van Hemsbergen; in 1932: een tweede prijs op het nummer 3 maal 50 M. wisselslag-estafette en in 2933: een tweede prijs 1500 M. vrije slag door C. Zeeman. Ook in den Kring Haarlem behaalde „Haar lem" vele fraaie overwinningen: zoo won de Zwemclub vijl" achtereenvolgende jaren (1931 tot en met 1935) den Stads-Editiebeker voor de beste prestatie van den Kring; daarna werd de beker niet meer verzwommen. Ging het de Zwemclub in het begin dus zeer goed, ook haar zouden de gewone meestal tij delijke inzinkingen niet bespaard blijven. In de jaren 1936 en 1937 verloor „Haarlem" soms voor goed, soms slechts tijdelijk, verschei dene beste krachten, zoodat de zwemprestaties daalden. Het eerste polo-team degradeerde naai de tweede klasse, terwijl de springers weinig ac tiviteit aan den dag legden. Gelukkig voor „Haarlem" echter bracht het jubeljaar 1938 haar nieuw licht. Het ledental steeg en stijgt nog gestadig; verschillende be langrijke krachten wijden zich weer aan liet omhoog brengen der prestaties: de eerste polo- ploeg eindigde na eenigen tegenslag op de twee de plaats in de Zomercompetitie; „Haarlem" won met 17 van de 18 punten den Driekamp (met D.W.R. en H.V.G.B.) in de Haarlemsche Sport week; de adspiranten behaalden ook dit jaar weer het polokampioenschap van den Kring; de schoonspringers toonen weer groote belangstel ling voor de plank, zoodat „Haarlem" indien de voorteekenen niet bedriegen weer een goe den tijd tegemoet gaat. Te land heeft „Haarlem" haar jubileum reeds gevierd op 15 October in hotel „De Leeuwerik", Zondagavond 6 November hoopt de Zwemclub te water te jubileeren in het Sportfondsenbad te Haarlem: aan dit zwemfeest zullen de C.N.B. Brussel en de dames Caroen en v. d. Kerkhove uit Ostende hun medewerking verleenen. GAAT NIET DOOR Zondagavond is aan het Centraal Station te Amsterdam de Tsjechische schaakmeester Salo Flohr, een der deelnemers aan het A.V.R.O.-tournooi, aangekomen. Flohr, die vergezeld was van zijn echtgenoote, werd ver welkomd door den leider van het A.V.R.O.- tournooi, den heer S. Landau. Omtrent zijn match om het wereld kampioenschap met Aljechin deelde Flohr mededat deze definitief niet doorgaat. Juist Zondag 30 October liep de termijn af, waaróp een bepaalde som als garantie moest worden gestort. In verband met den toestand in Tsjecho Slowakije is het begrijpelijk, dat de instanties, die hem financieel zouden willen steunen, zich hebben teruggetrokken. Het tournooi van de A.V.R.O. achtte hij bui tengewoon belangrijk. Het is een unicum, dat de acht sterkste meesters der wereld in één tournooi met dubbele ronden tezamen zijn gebracht. De Athletiekvereeniging „Haarlem" is Zondagmorgen bij het Brouwerskolkje weer met haar wintertraining begon nen onder leiding van den heer Rinkel. De Voetbalvereeniging „Tweede Jeugd" speelde Zaterdagmiddag ter gelegenheid van haar 12V:-jarig be staan een voetbalwedstrijd tegen elf oud-internationals. Op de eerste rij de jubileerende vereeniging (v.l.n.r.j: De Jong (reserve). Van Outersterp, Botti, Zeepvat, Mooi, Spek, Hodde, Bosnia, Boot, Crediet, Schouten, Sclieelings. Tweede rij de Oud-Inter nationals Krom, De Boer, Breeuwer, Elzinga, Van Daalen, Van Beekum, Volkers, Hamel, Oldenburg, Lietzen en Van der Kluft. door Criticus R. C. II.—West Frisia. Deze wedstrijd heeft weer eens bewezen, dat het onjuist is, de kwaliteit van het spel naar het aantal goals af te wegen. Een 75 uit slag is zelfs voor de toeschouwers, die hoofd zakelijk naar een match gaan kijken om doel punten te zien (en die vormen nog steeds de meerderheid) teveel van het goede en al wor den die twaalf goals dan ook vrijwel gelijk over beide partijen verdeeld, dan kan men zich niet onttrekken aan den indruk, dat de weder zij dsche verdedigingen wel wat al te vrijgevig zijn geweest. Wanneer men uitgaat van het standpunt, dat voetbal een teamsport is, waax-bij de een heid en de balans van een ploeg de hoofdrol spelen, dan kan men over het vertoonde in deze ontmoeting niet onverdeeld voldaan zijn. Dan dient te worden geconstateerd, dat in de periode van de match, waarin de minste doelpunten werden gescoord (het laatste half uur van de eerste helft) het beste voetbal te zien werd gegeven, zoowel door R. C. H. als West Frisia. De Enkhuizenaren wisten toen met hun, in vergelijking met de blauwzwarten, geringere technische capaciteiten, door voldoende onder ling verband tusschen de linies, het spel meer malen naar de vijandelijke helft te verplaat sen, waarbij de middenspelers en de beide birmenvoorwaartsen nxet crosspasses goed partij trokken van de omstandigheid, dat de R.CH.-kanthalfs eix backs blijkbaar geen af spraak hadden gemaakt omtrexxt het dekken van de vleugels, die een groote mate van vrij heid gexxoten. Hier zag men dus dezelfde fout, datzelfde gebrek aan verstandhouding, dat de defensie van het Continentale elftal tegen de Engelschen in zoo groote moeilijkheden bracht, echter met dit verschil, dat de R.C.H.-kant- halfs zich met succes toelegden op het steunen van de eigen voorhoede. Speciaal Prevost besteedde hieraan groote aandacht, hij gaf de ballen goed aan en dat droeg er toe bij, dat in bovengenoemde periode de linkervleugel der thuisclub den toon aangaf. Ook de spil van Dansik beijverde zich, zijn voorwaartsen tot den aanval in staat te stellen, eeix aanval, die, naarmate de wed strijd vorderde, steeds meer kracht ont plooide. Reeds voor de pauze bleek, dat de jeug dige linksbinnen van Biesbrouck de capaci teiten heeft om een groot voetballer te wor den, mits hij blijft beseffen, dat combineeren met zijïx teamgenooten voor een binnenvoor- waarts (en dus een verbindingsspeler) van grooter waarde is dan een poging tot indi- vidueele prestaties. Van Biesbrouck viel op door zij ïx goede eix sixelle balbehandeliixg, doch vooral door zijn uitstekend plaatsen in de vrije xmimte vóór een medespeler. Daar van profiteerden alle overige voorwaartseix, doch iix het bizonder Van der Horst en van Roodeix; laatstgeixoenxde kreeg zoodoeixde menige gelegenheid om den bal voor te zet- teix eix twee der drie doelpunten iix de eerste helft waren het gevolg van sameixspel op den linkervleugel. Na de rust werd de wedstrijd min of meer seixsatioixeel; want ofschoon het er onmid dellijk na de hervattixxg naar uit zag, dat West Frisia door een sterken drang op het doel der thuisclub, de gapingen in de blauw zwarte achterhoede terdege zou weten uit te buiten, zorgde de R.C.H.-voorhoede er door vlot aanvalsspel voor, dat de positioneele fouteix vaxx de defexxsie genivelleerd werden. Individueel deden de backs Kors eix Van Thiel, vooral laatstgenoemde, fraai werk, doch zij stonden te dikwijls op ééix lijn en hoewel Slot eix Prevost de vijaxxdelijke buiteixspelers thans iets beter in het oog hielden, was er van een volgeixs een bepaald plan uitgevoerd verdedigingsstelsel, geen sprake. Het was daar om maar goed, dat de Eixkhuizensche midden linie al haar aandacht toen aan de R.C.H.- voorhoede moest besteden, waardoor de eigen aaixval op zich zelf werd aaixgewezen. Des ondanks scoorde West Frisia iix de tweede helft drie goals, waarbij bleek, dat doelman Verkaaik niet steeds de juiste positie innam om zijn heiligdom op de zekerste wijze te be schermen. Hij ïxxoet zich toeleggexx op het verkleiixen van deix schiethoek, op snel uit- loopeix, waixixeer eeix voorwaarts het leder on der coixtrole tracht te krijgen eix hij dient bij uitvallen die richting voor zijn lichaam te kiezen, die hem de meeste kans biedt om den vaxx hem af gaanden bal nog te kunnen be- reikexx. Het was, voor eexx juiste beoordeeling van de werkelijke kracht der R.C.H.-voorhoede, eigenlijk te betreuren, dat de Enkhuizerxsche verdediging in de tweede helft de kluts kwijt raakte. Naarmate de tijd verstreek, ging de samenhang meer en meer verloren, het tack- len exx het wegwerken vaxx den bal werd on zuiver en zwak en de tegenpartij kreeg kan sen, die ze anders niet zou hebben gekregen. Dat neemt niet weg, dat speciaal Van der Horst zich toexx van zijn allerbeste zijde tooixde. Hij trachtte steeds de vrije positie te zoeken en zich zoo voordeelig mogelijk op te stellen, hij verdeelde het spel snel en goed en hij maakte uit een prachtige through-pass van Hoogexx- doorxx het mooiste doeipuxxt vaxx dexx wedstrijd. Zijn vroegere fout om den bal te lang bij zich te houdexx exx te zwaar op den man te spelexx. heeft hij blijkbaar afgeleerd, wat het nuttig effect vaxx zijn spel zeer ten goede komt. Ook Hoogendoorxx demonstreerde een snel lere balbehandeling dan ik tot dusver van hem had gezien, althans iix de tweede helft, toen hij met veel enthousiasme aan dexx strijd deelnam en zijn opbouwende taak als bixx- neixspeler door het geven van vlotte en zuivere passes naar behoox-exx veiwulde. Vóór de rust was hij echter dikwijls te zelfzuchtig; hij hield toen het leder vaak te lang bij zich om het dan tenslotte steeds aan zijn eigen buitenspeler af te geven. Het veelvuldiger toepassen van den crosspass, zij hem aaxxbeyolen. Beide buitenspelers waarvaxx Vaxx Roodexx uiteraard veel meer routiixe heeft dan zijn col lega Mulder, haddexx een groot aandeel in de doelpunteix, waarvoor zij het binxxentrio en de eigen kanthalfs dankbaar kunnen zijn. Bij van Rooden laat de hoogte en bij Mulder het juiste momexxt van de voorzetten te wen- schen over, terwijl laatstgenoemde zich in het xxemen van hoekschoppen terdege moet oefe nen. Als hnie en in onderlinge combixxatie heeft de voorhoede in dezen wedstrijd aardig vol daan. Bij West-Frisia waren de spel Stelling en dr rechtervleugel Jelles en Muskee de bestexx. De leidixxg van scheidsrechter Scholting was zeer goed criticus. Blijkens een mededeeling in „Ons Racing- nieuws", het orgaan van de Racing Club Haarlem, heeft de heer Jac. de Geus bedankt voor zijn functie als secretaris. Hij had reeds in Augustus j .1. in de jaarvergadering den wensch te kennen gegeven, zijn mandaat te beschikking te stellexx. Er werd toen van vele kanten aandrang op hem uitgeoefend om zijn functie te blijven waarnemen. Hij verklaarde zich toen daartoe bereid, onder het uitdruk kelijk voox'belxoud, dat hij. wanneer de normale gang van zaken ixx de club hersteld zou zijn, zou heengaaxx. De heer De Geus meent, dat dit oogenblik nu gekomen is. Het Bestuur heeft dit verzoek nu wel moeten accepteeren; het dankt hem voor de eminente wijze, waarop hij gedurende tal van jaren het secretariaat heeft waargenomen. Stellig zal dit bericht door vele R.C.Il.'ers met groote teleurstelling zijn ontvangen, want de heer De Geus, die altijd bescheiden zijn gang gaat, heeft zich vele vrienden vexworven. Maar bij ai die teleurstelling komt toch ook weer een lichtpuntje, want de heer W. van Brussel, waarlijk geexx onbekende in de R.C.H.-kringen, heeft zich bereid verklaard, de door het Bestuur gestelde candidatuur te aanvaarden. Hij zal ook hier de rechte man op de rechte plaats blijken te zijn. Candidaatstellingen door leden moeten vóór 10 November bij het bestuur zijn ingeleverd. Wanxxeer die uitblijx'exx en daar zal wel nie mand aaxx twijfelen dan zal de heer Van Brussel zonder stemming tot secretaris 2ijn gekozen. GYMNASTIEK Vergadering K. T. K. Zaterdagavond werd een vergadering van de Technische Coxxxmissie van den Kennemer Turnkring gehouden onder leidiixg van den heer B. J. Wieland Los. Aan de athletiek-commissie werd de op dracht gegeven, de indeeling van de A exx B klassen te herzien en na te gaaxx. of de keuze van eexx derde dames-partij in dexx jaarlijk- schen kringenwedstrijd mogelijk is. nu de turnkring Purnxerexxd e.o. volgend jaar geen danxesploeg kan leveren. De T. C.-voorzitter zal den K. T. K. verte genwoordigen in de Technische Bondsverga dering van 13 November te Arnhem. De vergadering stelde vooi'loopig het tech nisch programma vast, dat voor 1939 ruim 40 middagen of avoxxden zal beslaan. Het pro- f^mma voor 't volgend jaar vermeldt: Gymxxastiek: Oefenkox-ps dames, oefenkorps heeren, dameswedstrijd Haarlem-Rest. hee- en wedstrijd tegen reserves A. T. B., voorbe reiding kringenwedstrijd, kringenwedstrijd, Llgnal-uitvoering, openluchtuitvoering te Zandvoort, graadwedstrijden, technische kringenvergadering, adspix-anten-wedstrijd, Kanaalwedstrijd, vaardigheidsproeven K. N. G. V. Athletiek: competitie, adspiranten-wed- strijd, kampioexxswedstrijden, kringenwed strijd. De 19 November in Haarlem te houden tech nische kringvergadering zal hoofdzakelijk bovengenoemd programma behandelen en ge legenheid geven aan mevr. v. d. Most-Leijer- weert uit Rotterdam tot het geven van enkele demonstraties met bespreking. Behandeld werden voorts de graadwedstrij- den, die 23 en 24 November in Haarlem on der leiding van de heex-en J. J. van Doorn en J. M. Berrevoets zullen plaats vinden. De heer J. A. B. van Pagée zal 10 December in Haar lem de adspiranten-wedstrijden leiden, die globaal zullen worden beoordeeld. Op 19 De cember volgt dan in Velsen de Kanaalwed- strijd tusschen Noord- en Zuidploegen onder leiding van den heer P. Dijkstra.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13