WEERBERICHT De Bilt voorspelt: Radio-uitzending met sensationeele gevolgen (IJN/T EN LUIERE* ,1813". Jeugd. MAANDAG 31 OCTOBER 1938 HA ARE EM'S D'AGBEAD 2 Flatstichting „Voor en Door Vrouwen" geopend. Interessante expositie van interieurs. Zaterdagmiddag werd de flatstichting voor Vrouwen door Vrouwen E.K.A.W.O., welke, zooals men weet, gevestigd is in het voor malige gebouw van den Geneeskundigen Dienst In het Kenaupark, officieel geopend/ Aanwezig' waren o.m. Ir. D. Kruyf, directeur van Bouw en Woningtoezicht, de heer J. A. A. Ochtman, dir. van het Gem. Gas- en Waterleidingbedrijf en hoofdingenieur G. Friedhoff. Mevr. E. J. van Waveren Resink sprak een kort openingswoord waarin zij allen die aan de tot standkoming van deze flatstichting hebben medegewerkt, bedankte. De tuinaanleg, die zich zoo goed aanpast bij het Kenaupark, danken wij, aldus vervolgde spreekster, aan de belanglooze hulp van den bekenden tuinarchitect, den heer Leonard Springer. Architect Rietveld komt groote lof toe voor de wijze waarop hij dit huis oorspronkelijk be doeld voor een gezin, heeft weten te herschep pen tot een complex van 15 een-persoons- woningen plus concierge-huis. Tenslotte danken wij den aannemer, den heer A. J. van den Ham, die het aangedurfd heeft, de zeer gecompliceerde verbouwing uit te voeren. Als feestelijke inwijding van dit flatgebouw houden wij thans een Tentoonstelling van Interieurs. De vrouwelijke Binnenhuis-archi tecten mevr. Schroder—-Schrader uit Utrecht, mej. van Regteren Altena uit Haarlem en mevr. Falkenberg-^-iLieferink uit Amsterdam toonen hier wat moderne inrichting vermag om fiats als deze aantrekkelijk te maken, ter wijl de firma Nederkoorn ons laat zien hoe meubelen van ouden stijl even goed en mooi passen in de E.K.A.W.O. flats. Dat het EK.A.W.O. flatgebouw moge beant woorden aan zijn sociale doel en niet alleen ten goede komen aan de as. bewoonsters, maar ook als voorbeeld moge dienen, dat spoedig overal navolging- zal vinden, waardoor heel veel werkende en alleenstaande vrouwen, die naar een geriefelijke vrije woning ver langen, gebaat zullen zijn. De Flatstichting voor Vrouwen wil baan- breekster zijn voor een nieuw woonsysteem en wijkt af van de vele flat-typen die in ons land bekend zijn. Een E.K.A.W.O. flat bevat alles wat zich in een complete woning bevindt en nog veel meer. Na nog eens uitvoerig de vele voordeelen, die deze flatwoningen bieden te hebben opge somd. besloot mevr. Van Waveren met den wensch uit te spreken dat het flatgebouw een oplossing moge zijn' van het woonvraagstuk voor werkende en alleenstaande vrouwen. De expositie, die tot Zondag 6 November geopend is, is een bezoek zeer zeker waard. De practische indeeling der flats met een eigen sanitaire inrichting, keuken, koelkastje kitchenettebuffet, miniatuur gasfornuis en talrijke andere nieuwigheden zal ongetwijfeld veler belangstelling trekken. Opvoering van het tooneelstuk „Groot Slem". Louis Gimberg de gast van „De Schakel". Op Dinsdag 1 November a.s. zal het Haar- lemsche publiek kunnen kennis maken met het nieuw opgerichte tooneelgezelschap „De Schakel'', onder leiding van Constant van Kerckhoven en Anton Ruys. „De Schakel" zal op dien datum in den Stadsschouwburg een opvoering geven van het bekende Fransche blijspel „Groot Slem" (Le valet Maitre), de carrière van een bridger door Paul Armont en Léopold Marchand. Dit blijspel is door de pers en het publiek buitengewoon gunstig ontvangen, en beleefde Donderdag j.l. in het Rika Hopper Theater te Amsterdam de 25e achtereenvolgende voor stelling. Louis Gimberg zal, als gast, de rol van den Franschen ambassadeur vervullen, terwijl verdere medespelenden zijn: Tilly Lus, Con stant van Kerckhoven, Mien van Kerckhoven- Klink, Anton Ruys, Pierre Myin, Aline Markus, Ben Aerden, Marie Faasen, Ko van den Bosch, Mela Soesman, Willy Ruys, Willem de Vries, Dick Swidde. Vertaling en regie zijn van Con stant van Kerckhoven. AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST. Op den Heerenweg reed hedenmorgen, een luxe auto, waarin een 5-tal personen zaten en die bestuurd werd door H. B. uit Haarlem in\ de richting Bennebroek. Nabij het Grotstuk gekomen, zag de bestuur der door de mist de uit de Rijnstraat komendiï trambus niet tijdig genoeg, om nog te kunnen stoppen. Wel remde de bestuurder en hij gooi de zijn stuur naar linies om, om zoo nog te trachten achter de boomen om op het rijwielpad te komen. De auto kwam echter tegen een boom, en sloeg om. Wonder boven wonder kwamen de Inzitten den er met eenige schrammen af. De auto werd echter beschadigd en moest weggesleept wor den. SLACHTOFFER VAN MOTORONGELUK OVERLEDEN. De heer Dekker, uit Haarlem, die in den avond van 21 September op de Zandvoortsche laan nabij de Houtvaartbrug op zoo noodlottige wijze met zijn motor tegen een auto opbotste, is Zondag, na bijna onafgebroken buiten kennis te zijn geweest, in het Diaconessenhuis te Haarlem overleden. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. OV'ERVEEN Door de politie is aangehouden Vayi B., wo nende te Haarlem, die in 1937 al/hier een rijwiel heeft ontvreemd. Hij wordt ook ver dacht betrokken te zijn geweest bij bet com plot dat zich heeft schuldig gehaakt aan diefstallen van rijwielen en belastingplaatjes en waarvan reeds twee personen -in bewaring zijn gesteld. Van B. is te Overvcen in arrest gesteld om vervolgens voor den officier van Justitie te Haarlem te worden geleid. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA MAANDAG 31 OCTOBER •Stadsschouwburg: Ned.Tooneel: „Pater Mala- rchius' mirakel". Frans Hals Theater: „Levensspiegel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De avonturen van Robin Hood" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Rosalie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De macht van het goud" en „De gevaarlijke leeftijd", 2 en 8.15 u. Spaarne Theater: „Pleegkinderen" en „Het doode ravijn". Moviac Uurfilm Theater: Doorloopende voorstellingen 2.30—11 uur nam. DINSDAG 1 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Bachconcert, 8.15 u. Stadsschouwburg: Tooneelgroep De Schakel: „Groot Slem". Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Were! dspaar dag. Waarom sparen wij? Op instigatie van het Internationale Insti tuut voor het Spaarwezen wordt telken jare op den 31sten October in bijzondere mate pro paganda gemaakt voor de spaargedachte. Op dezen dag worden alle krachten erop gecon centreerd om het sparen zooveel mogelijk in gang te doen vinden bij hen, die den weg naai de Spaarbank tot dusver nog niet hadden ge vonden. Ongeveer 5000 Spaarbanken, verspreid over 28 landen van de wereld, vieren dezen We- reldspaardag. Zij hebben alle één doel: de bevordering van de spaarzaamheid! „Geld moet rollen" wordt in deze dagen vaak gezegd door economen en menschen uit de praktijk en soms hoort men daaraan gekop peld de theorie, dat sparen thans uit den booze is. Dit is echter een theorie, die geen rekening houdt met de juiste beteekenis van sparen. Er is geen individu, dat niet voor zichzelf weet. dat sparen noodig is. Elk weldenkend mensch wil sparen en elk merrsch behoort weldenkend te zijn. „Geld moet rollen" beteekent ook niet, dat men het geld moet laten rollen, doch dat men het moet doen circuleeren en om dat goed te kunnen doen met weloverwogen nut, moet men het eerst doelbewust sparen. Daarnaast is het voor elk individu een ge biedende eiseh om op zijn tijd en zonder in uitersten te vervallen, iets op zij te leggen. Iedereen heeft ervoor te zorgen dat hij in staat is om periodiek terugkeerende betalin gen, welke hét dagelijksche budget te boven gaan, als belasting, huishuur, verzekeringspre mie en wat al niet meer op tijd te voldoen en en hoe zal hij dit kunnen doen, wanneer hij niet geregeld van zijn inkomen iets terzijde legt. Ook afgezien van deze geregeld terugko mende betalingen zijn er tal van onzekere fac toren, waarvoor men een tijdige voorziening zal moeten treffen. Niemand zal ontkennen, dat het goed is om te sparen voor deze min of meer periodiek te rugkomende hoogere eisehen, welke aan de be talingscapaciteit gesteld worden. Integendeel, men kan slechts dan den strijd met de dage lijksche zorgen aanbinden, wanneer men weet. dat men in geval van nood iets heeft om op te faunen. Door te sparen vermeerdert men zijn verstandsvermogen en verhoogt men zijn on- hankelijkheid. Wanneer men bedenkt dat bij 181 Spaarbanken, welke tezamen vormen dein Nederlandschen Spaarbankbon d, in totaal duur bijna 1.150.000 spaarders ongeveer 480 mülioen gulden is ingelegd, dan beteekent dit dus', een gemiddeld tegoed per inlegger van ruilA f 410. H<f-t gezegde: „Vele kleintjas maken één groöte" wordt hierdoor duidelijk bewaarheid. Inldien men het erover eens is dat er door ?lk» individu gespaard zal moeten worden, dan rü/st een tweede vraag en wel deze: „Hoe kim- nten de spaargelden veilig worden bewaard?" Vroeger borg men ze vaak in de bekende 1 oude kous, in 'n ouden trekpot of in de linnen kast. Door schade en schande is men wijs ge worden, want maar al te vaak ging dit bezit door brand of diefstal verloren. Men zal dus goed doen zijn spaarpenningen alleen aan die instellingen toe te vertrouwen, welke speciaal daarvoor zijn opgericht. Het zoo menigmaal in de pers voorkomende bericht: „Kleine spaar ders gedupeerd" toont duidelijk aan. dat voor zichtigheid bij de keuze noodzakelijkheid is. Men late zich daarom niet op een dwaal spoor'brengen en late zich niet verleiden door hooge rente, maar brenge zijn spaargelden bij een zuivere Spaarbank, d.w.z. een instelling van algemeen maatschappelijk nut, welke door haar belangenoos wordt beheerd en waar de gelden op de meest solide wijze worden belegd. Als zoodanig zijn te beschouwen de Spaarban ken, aangesloten bij den Nederlandschen Spaarbankbond en natuurlijk ook de Rijkspost spaarbank. De Bondsspaarbanken staan onder regelmatig controle van den Nederlandschen Spaarbankbond, waarbij er op wordt toegezien, dat het beheer der Spaarbank op de juiste wijze wordt gevoerd, opdat zij ten allen tijde aan haar verplichtingen zal kunnen, voldoen. Men vernachte echter niet, dat bij de Spaar banken een hooge rente van het spaargeld is te verkrijgen. De zekerheid, dat het geld steeds kan worden terugbetaald, is de hoofdzaak. De Bondsspaarbanken hebben reeds een lan gen staat van dienst achter den rug. Vele be staan reeds meer dan een eeuw en nooit is een spaarder ook maar één cent tekort gekomen bij een Spaarbank, welke bij den Bond is aan gesloten. Men denke echter niet, dat de Spaarbank er is om (groote) bedragen aan te nemen waar voor men tijdelijk geen emplooi heeft in zijn bedrijf. Zulke gelden behooren bij een spaar bank niet thuis en zij zullen daar dan ook zeker worden geweigerd. De Spaarbank is een instelling, welke met uitsluiting van elk persoonlijk winstbejag niets anders ten doel heeft dan de bevordering van het sparen. Zij is de trouwe bewaarster van de spaargelden der kleine spaarders en waakt voor hun belangen in het besef, dat: Sparen is de bron van volkskracht. EVANG. LUTII. GEM. De herdenkingsdienst der Kerkhervorming die hedenavond door de Evang. Luth. Gem. wordt gehouden en waarin ds. C. H. Brandt en ds. G. J. Duijvendak zullen spreken, begint niet zooals in ons blad van Zaterdag ver meld om 8 uur. maar om 8 uur 15. INDIë-NUMMER VAN „ONS LEGER". De Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger" heeft een editie van haar orgaan gewijd aan „Het Koninklijk Nederlandsch- ïndische leger". De samenstelling is van den heer W. J. M. Linden, secretaris der vereeni ging. Vele foto's verluchten den tekst. Spaar ogen en geld met een bril van Carel van Huizen, Opticien Kl. Houtstraat 13, Telef. 14112 (Adv. Ingez. Med.) Matigen tot krachtigen Westelijken, tot Zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk weinig of geen regen, later weer toenemende regen kans, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND Hoogste 764.3 m.M. te Lyon. Laagste 731.3 m.M. te Isafjord. De depressie nabij IJsland is verder opge vuld; aan de Zuidzijde van de depressie voert een krachtige Westelijke luchtstroom koude polaire maritieme lucht aan. Deze koude lucht drong reeds over de Britsche eilanden en op de Noordzee binnen. Een scherp front dat hedenmorgen in ons land plaatselijk dikke mist gaf, scheidt de genoemde koude lucht van de continentale lucht. Over het vasteland blijft het nog somber en plaatselijk mistig weer. De barometer is over West-Europa flink gestegen en tegen de Alpen vormde zich een hooge druk- gebied. Ver in het Westen op den Oceaan ont wikkelt zich een nieuwe en actieve depressie. Deze zal voor het weer ten onzent van betee kenis worden. Voor morgen wordt geleidelijk toenemen de wind verwacht, bij zwaar bewolkt tot betrokken lucht wordt de kans op ragen weer grooter. De temperatuur zal weinig veranderen. BAROMETERSTAND Vorige stand 768 m.M, Stand van heden 769 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 8.50 uur; n.m. 21.27 uur. Strand berijdbaar van 14.0019.30 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Voor de Najaarsexamens der Federatie (Mer- curius-Diploma) gelden weer gesplitste deel- nemingsvoorwaarden. Inschrijfgeld ƒ5.per examenvak. Diplomageld bij slagen 12.50. Voor hen, die een jaar lid van één der aan gesloten vereenigingen zijn, geldt alleen in schrijfgeld van ƒ4.per examenvak. Sluiting der inschrijving op 23 November. (Adv. Ingez. Med.) Botsing met Mars bracht ware paniek teweeg. Honderden automobilisten op zoek naar de „plaats des onheils" Een radio-uitzending van het stuk „Oorlog der Werelden", naar een ro man van H. G. Wells, heeft gister avond onder vele luisteraars in de Vereenigde Staten een ware paniek teweeggebracht. Het stuk beschrijft een botsing tusschen Mars en de Aarde. Marsbewoners doen een ware invasie op onze planeet en terroriseeren de bewoners met doodende stralen. Om een suggestiever karakter aan de op voering te geven had men de oorspronkelijke namen van het boek door Amerikaansche na men vervangen. De uitzending had onverwachte ge volgen. Talrijke luisteraars verkeer den in de meening dat de catastrofe In werkelijkheid had plaats gehad. Velen kregen zenuwtoevallen en uit sommige deelen van het gebied van New York werd gemeld dat de bevol king door een paniek bevangen haar huizen ontruimde. In sommige geval len vertelden de menschen aan de po litie en de dagbladen dat zij de in vasie hadden „gezien". In enkele deelen van Atlanta, (Georgia), dacht men dat het einde der wereld was ge komen. Hier en daar kwamen de menschen bijeen om te bidden. Te Indianapolis rende een vrouw een kerk binnen, schreeuwend „New York is verwoest. Het is het einde dei- wereld. Wij kunnen beter naar huis gaan om te sterven. Ik heb het zoojuist over de radio gehoord". De dienst werd onmiddellijk ge staakt en de gemeente naar huis gezonden. Honderden automobilisten dwaalden door de provincie, op zoek naar de plaats des on heils. Berichten over een gasaanval verspreid den zich zoo snel, dat dokters en verpleegsters hun diensten aanboden en tal van menschen moesten in de ziekenhuizen wegens zenuw aanvallen worden behandeld. Vele luisteraars in Canada overstelpten de dagbladbureaux met telefonische oproepen, waaruit een pani sche angst sprak. De omvang der verwarring noopte de radio maatschappij, die het stuk uitgezonden had, speciale uitzendingen in te lasschen, waarin den luisteraars werd medegedeeld, dat de ge- heele „ramp" fictief was geweest. VEREENIGING DANTE ALIGHIERI Op de tweede bijeenkomst der Haarlemsche afdeeling van de Dante Alighieri Vereeniging op Zaterdag 5 November in de zaal van de Kerkuil. Nieuwe Gracht 23, zal de Duca Carlo Alberto De Vera d'Aragona, zaakgelastigde der Italiaansche regeering te 's-Gravenhage, spreken over zijn geboortestad Lucca in ver band met de poëzie en het leven van Giosuè CarduccL JAPANSCHE TEEKENINCEN EN SCHETSEN. De tentoonstelling, die thans in het Frans Halsmuseum gaande is, biedt hun, die de moei lijke kunst willen verstaan een teekening te lee- ren „lezen", een prachtige gelegenheid zich daarin te oefenen. En wie die kunst reeds meent te verstaan, zal er zonder twijfel een genotrijk uurtje kunnen doorbrengen. We zullen niet ontkennen dat daarvoor een zekere geoefend heid dienstig kan zijn. Voor den Oosterling is teekenen, meer nog dan voor den modernen schilder, een hem karakteriseerend handschrift, een neergeschreven uiting van zijn gevoeligheid, waaraan hij slechts spaarzaam kleur toevoegt en en die dan ook in de eerste plaats „gelezen" wil worden. De Japansche prentkunst, zooals wij die in de soms wonderlijk elegante houtsneden kennen, is den Westerling langzamerhand toegankelijk ge worden, de toevoeging der kleurblokken heeft er die decoratieve charme bij gebracht, waar door zulk een prent dadelijk zinnestreëlend op ons inwerkt. De schriftuur eener simpele één- kleurige teekening vraagt een dieper ingaan, een meer verstandelijke actie van onzen geest te genover het werk, én wordt daardoor pas tot een genieting voor wie in een paar lijnen of pen- seelhalen de emotie van den teekenaar kan na voelen. Het zou daarom niet verwonderlijk zijn zoo de genegenheid van den leek-bezoeker zich het meest hechtte aan die bladen, voorteekeningen vaak van later te maken kleurprenten, waarin reeds bij wijze van proef hier en daar wat kleur werd ingezet. Hij zal dan stil staan voor de Moeder en kind (nr. 69), uit de reeks teekenin- gen van Kuniyoshi, en de bekoring er van on dergaan cn dan tevens zien hoe verfijnd het lij- nenschrift de verhouding van moeder en kind uitdrukt, en van de eerste de opgeheven arm zuiver is neergeschreven. Of het amusante zal hem aantrekken van de voorstelling eener vrouw, die over de schutting naar een hond kijkt (nr. 68) door denzelfde kunstenaar. Ziet men daarna naar het portretje van den dichter Arjwara (51) eveneens door Kuniyoshi, dan zal men toch wel iets gaan gevoelen van de onge- loofelijk vaste hand waarmee zoo'n costuum in enkele penseel trekken gegeven is. Trouwens het geheele reeks je werken van dezen artist die in het midden der vorige eeuw werkte, toont een zeldzame begaafdheid: studies van katten, vo gels en voorwerpen wijzen dat voldoende uit. Tot de generatie die hem voorafgaat behoort Toyokuni II, van wie we hier een wandelend meisje met een mand op het hoofd kunnen be wonderen om eenzelfde gei-outineerde knapheid van teekening. Van twee grootmeesters der prentkunst van Hokusai en Tiroshige zijn hier oorspronkelijke teekeningen te zien. Men zie eens van den eer sten de schets van een papegaai (nr. 21) en ver gelijke die in gedachten met iets soortgelijks van onzen Van Hoytema. Dan zal men verwante zielen ontdekken en den langzaam aan in het vergeetboek rakenden Van Hoytema meer gaan waardeeren. Maar een fantasie als Hokusai in zijn monsterdieren, die een meisje belagen, ten toon spreidt (nr. 27) be zat onze Hollander niet, De twee vliegende zwaluwen (76) van Hiros- hige daarentegen zouden ook zijn bewondering gehad hebben. De humor is in de Japansche prentkunst niet schaarsch. Men lette hiervoor eens op de teeke ningen van Hanabusa Itcho, die omstreeks. 1700 leefde. Behalve een beeldje van de godin van de levensblijheid: Uzume, is hier een als pel grim verkleede vos die naar een rattenval kijkt (93) een alleraardigst blad, en een reizende straatvertooner (nr. 97) waarin ge een Japan- schen Van Ostade zoudt kunnen zien. Van veel later datum is de kunstenaar Masayoshi (1761 1824), maar zoo ge hier de gekleurde schets bladen van hem, met worstelaars in de vreemd ste situaties, of andere figuren uit het dage- lijksch leven (nrs. 11 en 12) gezien hebt, zoudt ge hem gaarne bij de beste artisten uit den bloeitijd van den Simplicissimus ingedeeld heb ben. Meer nog dan uit de kleurige houtsneden is uit de schetsmatige teekeningen van de kunste naars een verwantschap met westersche, zoowel als met nog veel oudere periodes af te leiden. De eerste ontroering, waarvan de teekening de uiting is, blijkt door de eeuwen heen een zekere constantheid te bezitten, daarna varieert de uitwerking er van al naar land, volk en tijd va- rieeren. Daarom is het kunnen genieten van schetsen in het eenvoudigst materiaal een zich niet opdringend, doch wel waardeerbaar en be reikbaar genot, en kan een tentoonstelling als deze den weg daarheen open zetten. J. H. DE BOIS. HET TOONEEL De Eerste Schoolvoorstelling Met de Schoolvoorstellingen heeft men daar is wel geen twijfel aan na de reorgani satie den goeden weg gevonden. Dank zij de bereidwilligheid van het gemeentebestuur om op de schoolvoorstellingen geen vermakelijk heidsbelasting te heffen, is de entree tot een minimum vijftig cent gereduceerd kun nen worden, zoodat de kosten voor de meesten geen bezwaar meer zijn. De stukken worden met de meeste zorg gekozen en dit komt de belangstelling voor de schoolvoorstellingen van de leeraren zoowel als van de jeugd ten goede. Sinds de reorganisatie is de toeloop voor de schoolvoorstellingen zoo groot, dat onze schouwburg herhaaldelijk op deze mati nees te klein blijkt te zijn. Ook Zaterdagmiddag bij de opvoering van „1813" door Het Residentie Tooneel was de zaal tot de laatste plaats bezet en het succes was zoo uitbundig, dat deze middag ook zeker de liefde voor het tooneel bij de jeugdige be zoekers zal hebben opgewekt. En dat laatste hoopt men nog altijd cnet de schoolmatinees te bereiken. En welk een goede keuze bleek „1813" te te zijn! Want het moge dan een gelegenheids stuk wezen, het is toch ook boeiend en goed tooneel en ongetwijfeld een der beste historie stukken, die in de laatste jaren in ons land zijn geschreven. Hoe dit tooneelspel van Bets Ranucci-Beckman en Johan de Meester het jeugdige publiek „pakte", bleek wel overdui delijk uit de soms fanatiek-geestdriftige reacties van de zaal. Het tooneel werkt direc ter en sterker op de jeugd dan urenlange voor drachten of lectuur en het is dan ook wel zeker, dat de jonge menschen door deze op voering een duidelijker beeld hebben gekregen van de groote waarde voor ons land van de Oranjes en de beteekenis van de .revolutie" van 1813 en haar leiders Van Hogendorp, Van Limburg Stirum en Van der Duyn van Maas dam, dan door 20 geschiedenislessen mogelijk zou zijn geweest. Hier kreeg men historie in actie en de indruk zal voor de hiervoor zoo vatbare jonge menschen onuitwischbaar zijn. Welk een donderend applaus bijvoorbeeld ging er op bij het symbolische slot van HE, toen de drie hoofdfiguren elkander de hand reikten en trouw zwoeren aan Nederland en Oranje. Met welk een geestdrift werd het Wil helmus aan het slot door heel de zaal mee gezongen! En nog zelden heb ik zulk een enthousiaste ovatie in onzen schouwburg bij gewoond als Zaterdagmiddag na de opvoering van „1813". Deze ovatie gold niet alleen de op voering maar ook de nationale gedachte, die in dit stuk tot uitdrukking komt. Het Residentie Tooneel heeft alle eer inge legd met de opvoering van het historie-stuk. Zij was tot in de puntjes verzorgd en stond ook artistiek op hoog peil. Ook dat heeft het jeugdig publiek weten te waardeeren. Jonge menschen zien altijd nog het liefst een cos- tuumstuk, vooral, wanneer de costuums zoo fraai zijn als in „1813" en zoo goed worden gedragen. Maar er moet ook gespeeld worden, de handeling moet boeiend zijn. En dat is in „1813" wel degelijk het geval. De heer Schroder heeft indertijd reeds uit voerig na de gala-voorstelling over stuk en opvoering geschreven, zoodat ik dat dus niet meer behoef te doen. Laat ik alleen Dirk Ver beek mogen noemen voor zijn voortreffelijk, sterk geconcentreerd spel in de rol van Gijs- bert Karei van Hogendorp en heel het gezel schap voor de zeer verzorgde, artistiek hoog staande vertooning van dit stuk van Bets Ranucci en Johan de Meester. J. B. SCHUIL. HET MASKER. Een volle zaal heeft oprecht genoten van het nieuwe stuk, Jeugd! van Claude André Puget dat de tooneelgroep „Het Masker" hier Zaterdagavond in den Stadsschouwburg heeft gespeeld. Het was vooral de charme van de jeugd, zoowel in het stuk als in de op voering, die het publiek heeft veroverd. „Les Jours Heureux" heet het stuk in het Fransch. De gelukkige dagenja, dat zijn in onze herinnering de dagen van de jeugd. Maar wij vergeten daarbij wel eens, dat wij ook in onze jeugd ons verdriet en onze zorgen hadden. Wij hadden, toen wij jong waren, ook heel zwaar lief en wij meenden, dat het levensgeluk er van af hing, maar wij waren er toen nog niet zoo als later van over tuigd, dat wij zoo veel meer veerkracht had den en veel spoediger wisten te vergeten. Claude André Puget heeft ons de jeugd voortreffelijk geteekend in zijn licht tooneel spel. Wij bleven heel den avond enkel met de jeugd en wij voelden ons jong met die zes jonge menschen. Och, er gebeurt eigenlijk heel weinig in dat zomerhuisje te Bonneuil, waar een vliegenier binnen komt vallen en de harten van 3 jonge meisje in verwarring brengt, maar het wordt ons zoo charmant voorgezet, zonder eenige zwaarwichtigheid of gephilosopheer. Een stukje leven, zooals wij het allen in onze jeugd wel hebben meege maakt, wat verdriet, waarbij wij dachten, dat onze harten zouden breken, en waaraan wij op latefen leeftijd glimlachend terugdenken. Hoe zonnig en vroolijk is dat eerste bedrijf!! Het is de zon van de jeugd, die het beschijnt. Vijf jonge menschen die daar te samen zijn in dat huisje op een zomerdag met hun fan tasieën, hun droomen en hun jonge liefde. Omdat Olivier Laprade zoo koel en koud. doet tegenover Marianne Gassin, besluiten, Ma rianne en haar vriendin Pemette hemja- loersch te maken. Maar met wien? Zij-ont moeten in Poitiers,, waar zij wonen, bijna geen jongelui. Wat nood, dan scheppen ze maar een jongen man uit het niet! Zij fantaseeren een heele liefdeshistorie tusschen Marianne en een denkbeeldigen vliegenier in een wit vliegenierspak en met een roode foulard om zijn hals; zij fantaseeren zoo, dat zij tenslotte in hem gaan gelooven. En laat nu geheel on verwachts een jongeman in een wit vliege nierspak en met roode foulard binnenstappen, en de fantasie dus werkelijkheid worden! De zaal had er even veel pleizier in, als de jonge lieden er verrast over waren Met dezen jeugdigen veroveraar komt ook Amor in het huis en die sticht verwarring in de harten der meisjes. Geen van de drie blijft onaangetast, maar ze reageeren geheel verschillend, al naar hun geaardheid. En ook Olivier en Bernard, de 2 jongelingen in het zomerhuisje blijven niet onbewogen, Pemette, het droome-kind. Marianne, de kleine kokette en Francine, het' gesloten, in zich zelf gekeerd meisje, zij beleven ieder op haar manier hun eerste romannetje. Het wordt een klein stormpje, al is het dan in een glas water en als de vliegenier eindelijk weer is heengegaan, is het water nog wel lichtelijk bewogen, maar wij weten, dat het weer na eenige dagen glad en rimpelloos zal zijn, omdat Pemette, Mhrianne, Francine, Olivier en Bernard dank zij him jeugd deze episode vergeten zullen. De Fransche auteur geeft ons dit- alles in lichten toets, en toch niet zonder gevoel. Jeugd is een stuk van fijne 'distinctie, dat wij en blijkbaar allen in de zaal met groot genoe gen en met de vreugde van herkenning hebben gezien. En wat werd dit stuk ook charmant gespeeld! Het was de jeugd, die ons veroverde. Zes jonge menschen, die een avond van uitstekend too neel hebben gegeven, dat was het verheugende van deze voorstelling. Voor een groot deel is het zeker te danken aan den regisseur, Jean Wall, een Franschman, die het stuk ook in Parijs heeft geregisseerd. Het stuk werd in een heerlijk vlot en licht tempo zonder souf fleur gespeeld. Naast Heieen Pimentel, die het droomen- kind met veel fantasie en zeer poëtisch speel de, zagen wij hier voor het eerst Lies de Wind en Joke Busch, twee jonge actrices, die in Juni met veel succes eindexamen voor de too- neelschool hebben gedaan. Het was van beiden een zeer gelukkig debuut, vooral van Lies de Wind, die Marianne, de kleine kokette, verras send goed en zuiver gaf. Maar ook Joke Busch trof ons als Francina door haar natuurlijk jong spel. Leo de Hartogh ontwikkelt zich op verheu gende wijze. Nooit zagen wij dezen jongen acteur, die in zijn voorkomen veel medebrengt voor jeune premitr, beter dan Zaterdagavond. Hij was los, jong, levendig en vooral ook „Fransch" in zijn spel. Jan Retèl deed wat te veel moeite om heel jong te schijnen ,maar hij had toch kostelijke accenten, waarmee hij den lach herhaaldelijk uit de zaal haalde. Adolphe Rij kens was de jonge veroveraar tegen wil en dank en hij was dat goed. Een zonnige voorstelling, die bij de volle zaal heel veel succes had. J. B. SCHUIL. ALLE-DAG-KERK. Naar ons wordt medegedeeld, zullen de diensten der Alle-Dag-Kerk gedurende den winter niet in het Koor, doch in de (ver warmde) Kerkeraadskamer der Groote Kerk worden gehouden. Deze regeling gaat in op Dinsdag 1 November a.s. De diensten worden gehouden lederen dag (behalve Zaterdag en Zondag), 's avonds om 7 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2