Hef H.O.V. bestuur recipieerde Duimelijptje 1ÖCEINT M A V D r, n nrTOBER 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Velen kwamen hun gelukwenschen brengen ter gelegenheid van het 125-Jarig jubileum. Een schaf van bloemen. Zaterdagmiddag recipieerde het bestuur van de Haarlemsche Orkestvereeniging, naar aan leiding van het 125-jarig jubileum van de vereeniging in restaurant Brinkmann op de Groote Markt. Het bestuur van de H.O.V. had achter een groene tafel plaats genomen. Het waren de heeren mr. A. Beets, voorzitter, P. de Waardt, Th. J. C. P. Phenning, dr. Th. de Crauw, M. Adam, C. L. Alphenaar,, D. J. Sanders, R. W. P. Peereboom en W. F. Bremer, met den di rigent den heer Marinus Adam. Achter de be-r stuurstafel en verder in de heeie zaal was een' schat van bloemstukken opgesteld. Het Ge meentebestuur van Haarlem, het bestuur van het Concertgebouw te Amsterdam, „Haar lem's Bloei", de Ned. Chr. Radiovereeniging, het Residentieorkest, de Haarlemsche Bach- eenigmg, het Utrechtsch Stedelijk Orkest, de Anhemsche Orkestvereeniging, de Chr. Zang- vereeniging „Vox Plumana" te Beverwijk, het Doopsgezind zangkoor, de Nieuwe Haar lemsche Kunstkring, de Directie van Haar lem's Dagblad hadden het met bloemen gezegd. De heer J. E. Voet, secretaris van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" was de eerste, die zich als spreker tot het H.O.V.-be- stuur wendde. Spr. bracht de verontschuldi gingen over van den voorzitter van „Zang en .Vriendschap", den heer J. Tideman, die tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn.. Namens „Zang en Vriendschap" wenschte spr. de H.O.V. geluk. Onze vereeniging leeft zoo van harte mee met het 125-jarig jubileum van de H.O.V.Wij hebben jarenlang denzelfden dirigent gehad en ook de besturen hebben gemeen schappelijke banden. De H.O.V. en „Zang en Vriendschap" zijn een paar „oudjes",, die har telijke belangstelling voor elkaar hebben. Het zijn geen mummelende oudjes, o neen, zij be zitten nog de noodige vitaliteit. Spr. hoopte dat een meer muzikale geest vaardig zal wor den over hen, die Haarlem's Raad vormen, en hij bood het H.O.V.-bestuur een vereenigings- penning aan. Mr. A. Beets herinnerde in zijn dankwoord aan de prettige samenwerking tusschen de beiden vereenigingen en hoopte dat deze be stendigd zal mogen worden. De gelukwenschen van B. en W. Aangezien Haarlem's Burgemeester ver hinderd was sprak wethouder W. J. B. van Liemt het H.O.V.-bestuur namens B. en W. toe. Spr. had zeer veel waardeering voor de actie, die het bestuur steeds heeft gevoerd om orkest en ledental op peil te houden. Op het eerste Jubileumconcert is weer duide lijk gebleken op welk peil de H.O.V. is ge bracht. Spr. noemde de H.O.V. een onmis baar instituut voor de culuur in onze stad, en hoopte dat de bloei der vereeniging in de toekomst mag toenemen. Namens B. en W. wenschte de heer Van Liemt, die vergezeld was van de wethouders A. G. Boes en E. v. d. Wall, net bestuur van de H.O.V. geluk niet het 125-jarig jubileum. Mr. Beets dankte voor dezen gelukwensch en ook voor de schitterende bloemenhulde. Spr. waardeerde de medewerking, die den laatsten tijd van de zijde van het gemeentebestuur is ondervonden voor de verwezenlijking van de plannen van de H. O. V. Want die plannen zijn vaak fantastisch. Maar gezien dat B. en W. erin hebben toegestemd om Dei Hout in de Gem. Concertzaal over te planten (spr. maakte hier een toespeling op het j.l. Jubileumconcert, waar de Hout op het tooneel werd 'voorgesteld, Red., zijnde plaats waar de wieg van de H.O.V. heeft gestaan) valt in vergelijking bij een der gelijke hulp een verhooging van de subsidie wel in het niet (gelach). Spr. hoopte dat de gemeente er nog eens toe zou overgaan om de subsidie te ver.hoogen, en dat wethouder van Liemt deze mededeeling en ook den dank voor den gelukwensch en de bloe men aan den Burgemeester zou willen over brengen. Wethouder van Liemt zeide nog, dat B. en W. gaarne bereid zijn om de subsidie voor de H. V. te versterken als ze dat kunnen. Hef Eerelid Frifs Schuurman Frits Schuurman, de vroegere dirigent van de H. O. V., die het bestuur van zijn oude or kest kwam gelukwenschen, werd door Mr. Beets toegesproken. Spr. wenschte den heer Schuurman nogmaals geluk met diens benoe ming tot directeur-dirigent van het Residen tieorkest. Ook voor onze vereeniging is het een eer dat gij voor die post werd waardig ge keurd. U heeft, aldus spr., toen U hier kwam moeilijke jaren doorgemaakt. U had nog nooit den staf gezwaaid over beroepsmusici, doch U bent er niettemin in geslaagd om het orkest op hooger peil te brengen. Het is aan uw leiding te danken dat de belangstelling voor de con certen van de H. O. V. de laatste jaren grooter is geworden. Spr. overhandigde den heer Schuurman een zeer fraaie oorkonde, ver vaardigd door den koster van de Groote Kerk, den heer Luitingh. De heer Schuurman dankte voor de wijze waarop hij met het bestuur had mogen sa menwerken in den tijd dat hij dirigent van het orkest was. Het is voor mij altijd een troost geweest dat er in tijden van tegenslag altijd een goed bestuur de leiding van het orkest in handen had. Aldus de heer Schuurman. Ik zal altijd dankbaar aan U terugdenken. En mocht Haarlem nog eens een beroep op me doen dan ben ik gaarne bereid .daaraan zoo veel als in mijn vermogen ligt te voldoen. Een gulden boek. Mevrouw H. N. J. E. Haitsma Mulier-Surier bracht vervolgens hulde. Door het voorzitter schap van mijn man van 19271931, zoo zei mevrouw Haitsma Muiier, heb ik kunnen er varen hoeveel moeite vfireischt is om dit voor zitterschap te bekleeden. Ik heb met mijn man altijd lief en leed van de H. O. V. gedeeld en daarom wilde ik dezen dag niet voorbij laten gaan zonder U mijn hulde te brengen. Spr. overhandigde het bestuur mede namens haar zoon, een geschenk, dat zoo zeide de schenk ster, klein was doch groot kon worden door het doel dat het nastreeft. Het bleek een gulden boek, waarin gastdi- rigenten en solisten hun handteekening zou den kunnen zetten. Spr. verzocht de aanwezigen om een drie werf hoera op het bestuur uit te brengen, waaraan spontaan werd voldaan. Mr. Beets dankte mevrouw Haitsma Muiier voor het gulden boek en voor de hartelijke woorden. Het Eerelid J. C. Tadema Toen de heer J. C. Tadema het bestuur kwam feliciteeren werd hij in verband met zijn benoeming tot eerelid door Mr. Beets toe gesproken en ontving eveneens een door den heer Luitingh geteekende oorkonde. U draagt onze vereeniging een zeer warm hart toe, aldus mr. Beets. Dat is nu al vele jaren gebleken. Door uw tact hebben wij vele moeilijkheden kunnen overwinnen zoowel op financieel als op ander gebied. Zeer veel tijd en moeite hebt u aan de H.O.V. gegeven. De heer Tadema, antwoordend, wenschte zichzelf te beschouwen tot een soort „los werkman" van de H. O. V., want hij had er nooit een bestuursfunctie voor bekleed. De heer Tadema vond de H. O. V. een cultu reel belang voor onze stad. De vereeniging heeft vele ziekten gehad, doch gezien de acti viteit, die den laatsten tijd ontwikkeld wordt, is er voor de 125-jarige geen sprake van ouderdomsziekten doch hoogstens van kin derziekten. Spr. besloot zijn toespraak met de beste wenschen voor de toekomst van de H. O. V. uit te spreken en zijn blijvende belangstelling te zeggen. Mr. M. van Toulon v. d. Koog, voorzitter van de afdeeling Haarlem v. d. Maatschappij tot bevordering der toonkunst kwam de ge lukwenschen namens deze vereeniging brengen. De heer J. N. M. van Loenen sprak namens! den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring eenige huldigende woorden. De heer Henri Schulpzand bracht het be stuur de felicitatie van de orkestleden over. Spr. zag echter zeer donkere wolken en noem de 't jubileum geen feest voor de orkestleden. Het salaris van de orkestleden staat niet in verhouding tot het werk dat zij verrichten. Mr. Beets zei in zijn antwoord, dat hij lie ver muziek met musici maakt dan met hen spreekt (gelach). Zoolang musici muziek spe len gaat alles goed. Daarom is het de taak van het bestuur om te zorgen dat zij kunnen blijven spelen. Met de klacht van den heer Schulpzand over het lage salaris was mr. Beets het eens. Moge het dan al geen feest voor de orkestleden zijn, door dit jubileum wordt toch weer de aandacht op de H. O. V. gericht. En die aandacht heeft de vereeni ging noodig. Aan het slot van de receptie sprak mr. Beets het orkestje van Jack Stoffer, dat voor de muziek had gezorgd en dat sa mengesteld was uit leden van het H. O. V - orkest, toe om in hen ook de andere orkest leden te huldigen voor hun werk. O.a. de volgende dames en heeren gaven ook van" hun belangstelling blijk: Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, het comité voor actie tot steun aan de H.O.V., bestaande uit de heeren J. R. H. de Smidt, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, A. J. D. de Josselin de Jong en H. F. C. J. Dingemans, voorts Jhr. Mr. F. Teding v. Berkhout, voorzitter van de Haarlemsche Bachvereeniging, Mr. G. Sluis, president van de Rechtbank, Mr. Dr. T. (Adv. Ingea. Med.) A. Bijvoet, lid v. d. Gemeenteraad, Ir. W. J. Burgersdijk, directeur N.- Z. H. T. M., Mr. H. O. Drilsma, gemeenteraadslid, J. J. Swens, voorzitter Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken, S. Couperus, secr. Haarlems Gemengd Koor, A. de Vogel, Bentfort v. Valkenburg (namens de Arnhem - sche Orkestvereeniging), Mi'. J. W. A. de Jong, bestuurslid v. h. Concertgebouw in Am sterdam, Th. Bergman (namens „Stem des Volks), P. W. Peereboom (namens de Directie van Haarlem's Dagblad), Joh. Steeman (na mens Joh. Steeman's Orkest), Drs. A. v. d. Boom (voorz. ver., „Voor de Kunst"), W. F. Andrae (namens „Die Spaernesanghers)Al- bert van Raalte, Tilly Sylon, Else Kemper, Betsy Koopman, Helene Ludolph, Annie Her mes, .Luc. Loiunan, en den muziekcritici K. de Jong, J. de Klerk, H. Rutters e.a. Dr. Rudolf Mengelberg e.a. hadden geluk- wenschtelegracnmen gezonden. NEUTRALE BOND VAN PERSONEEL IN VOEDINGSBEDRIJVEN Tengevolge van de financieele moeilijkhe den waarin de landelijke organisatie van den Neutralen Bond van Personeel in de Voedings bedrijven sinds eenigen tijd verkeerde, waren vele leden der afd. Haarlem naar andere or ganisaties overgegaan. Dit heeft er tenslotte toe geleid, dat men heeft besloten de afdeeling Haarlem op te.heffen. Alle leden hebben zich in epn andèren bond in laten schrijven. Intrede ds. D. J. D. du Fossé. Bij de Vrije Evangelische Gemeente te Haarlem. Nadat in den Zondagmorgendienst van de Vrije Evangelische gemeente de nieuwe predi kant der gemeente, ds. P. J. D. du Fossé, door ds. P. van Vliet uit Amsterdam in zijn ambt was bevestigd, deed hij des avonds zijn in trede in de gemeente. Ds. Du Fossé hield zijn predikatie naar aan leiding van Handelingen 10 vs. 29: „Zoo vraag ik dan om wat reden gijlieden mij hebt ont- boden" en vs. 33: „Wij zijn allen hier tegen woordig voor God om te hooren al hetgeen er van God bevolen is." Hierna hield ds. Du Fossé een toespraak, waarin hij in de eerste plaats dank bracht aan ds. Van Vliet, die hem des morgens had beves tigd en die hem ook indertijd als hulpprediker in deze gemeente had ingeleid. Ook dankte spr. hem voor het vele werk dat hij als consulent van deze gemeente heeft gedaan. Zich richtend tot de leden van den Kerkeraad, hoopte spr. op een goede samenwerking tus schen raad en predikant. Hierna sprak ds. Du Fossé tot de gemeente. Het was niet de eerste maal dat hij hier sprak want gedurende vele maanden is hij reeds in Haarlem werkzaam geweest als hulpprediker. Maar toch voelde spi'. dat op dezen dag, nu hij hier zijn intrede deed als herder der gemeente, de band die reeds hem met de gemeenteleden verbond; nauwer was aangehaald. Hierna sprak ds. Van Vliet namens den Bond van Vrije Evangelische Gemeenten, den nieu wen predikant toe. Predikant en gemeente wer den met enkele woorden gecomplimenteerd door de heeren D. J. Fabel namens den kerke raad, Van Bergeyk namens gemeente en cu ratorium van Rotterdam, Jac. v. d. Bijl, na mens de Samosius-zending, C. A. Nonnekens van de gemeente Amsterdam, C. J. Bosch van de gemeente Dordrecht, H. F. Klarenbeek van de gemeente Utrecht en De Visscher, een stu diegenoot van Ds. Du Fossé, A. A. Schweitzer namens de Evang. Luthersche gemeente te Haarlem, ds. L. de Haan, namens de Baptisten gemeente, ds. J. M. Leendertz namens de ver- eenigde Doopsgezinde gemeente, mr. P. Tide man namens de Remonstrantsch Gerefor meerde gemeente, Van Dalen namens de Ge reformeerde Kerk in Hersteld Verband en E. Hopkes namens de Evangelische Broederge meente. DE STRAATVERLICHTING. Het Gem. Blectriciteitsbedrijf heeft een be langrijke verbetering in de straatverlichting tot stand gebracht in den Koninginneweg en le Emmastraat. Van de Raamibrug tot op de Emmabrug zijn in genoemde straten groote booglampen geplaatst. De gas- en kleine elec- trische straatlantaarns zijn verwijderd. Vooral in dat gedeelte van deze straten, waar de dub bele trambaan ligt van de AmsterdamZand- voort lijn, is door deze nieuwe verlichting een zeer belangrijke verbetering ontstaan. CWordt vervolgd). „De Jachtsport te paard". Causerie door Mr. Jos. J. A. Gilissen. Mr. Jos. J. A. Gilissen zal Dinsdag 1 No vember voor de Ruiterclub „Velserbeek" een causerie houden over „De jachtsport te paard" De causerie begint om S uur in hotel Lion d'Or te Haarlem. De heer mr. Gilissen is als schrijver van tal rijke artikelen en werken op hippisch gebied, welke hij onder den schuilnaam van Sonneur pleegt te publiceeren, in de kringen van de paardensport algemeen bekend. LICHAMELIJKE OPVOEDING. De leden der afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding kwamen Zater dagavond bijeen in hotel „Lion dOr" onder voorzitterschap van den heer R. Verwers. De Lighaluitvoering werd uitvoerig besproken; uit technisch oogpunt is zij zeer geslaagd te noemen. De netto opbrengst, met inbegrip van het geld, door den heer Meijerink bijeen gebracht, bedraagt: 1115.29. Deze som is af gedragen aan de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose in Haarlem. Een leesportefeuille voor de leden, bevat tende werken op vakgebied en wetenschappe lijke tijdschriften, werd samengesteld: de heer Nieuwenweg heeft zich veel moeite ge geven om een geschikte portefeuille te vor men. Het bestuur sprak een woord van opwekking tot de leden voor het bijwonen van een film op skigebied, die Donderdag 3 November ge draaid zal worden. Bij punt 6 der agenda: bestuursmededee- lüigen, vernamen de leden, dat de voorzitter, de heer Verwers en de secretaris, de heer v. d. Laan, zich bij de komende jaarvergadering niet langer als bestuursleden beschikbaar stelden. Getracht werd de genomen besluiten te doen intrekken; woorden van groote waar deering voor voorzitter en secretaris werden geuit, doch de functionarissen handhaafden hun standpunt. OVERAL VERKRIJGBAAR! NV. HET KLAVERBLAD HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 1 NOVEMBER 1938. Progr. I Hilversum I. Progr. n Hilversum II. Progr. III: Keulen 8.—, Diversen 8.35—9.20, Keulen 9.20, Parijs Radio 10.20 Diversen 10.50- 11.20, Keulen 11.20, Ned. Brussel 12.20, Parijs 2.20, Ned. Brussel 2.35, London Regional 6.45, Keulen 7.20 RadioP.T.T. Nord of Diversen 8.20 München 8.30, Keulen 9.20 Ned. Brussel 10.20 Keulen 10.30, Danmarks Radio of diver sen 11.20. Ned. Brussel 8.Diversen 10.2010.35, Lon don Regional 10.35, Droitwich 12.20, London Regional 2.20 Droitwich 4.20, London Regional 7.50, Droitwich 8.20, Fransch Brussel 10.35 London Regional. 11.Droitwich 11.35. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Populair programma. I. When I lost my heart. L. P. A. Band. 2 Marina, Debroy Somers. 3. Blaze Away, Grand Massed Brass B. 4. An den blauen Wassern von Hawaii, Symph. Orkest. 5. On treasure Island, Bing Crosby. 6. Vergiss mein nicht, A. Lutter. 7. Dixon Hits, Reg. Dixon. 8. I'm Lonesome for you Caroline, L. P. A. Band. 9. A. little dash of Dublin, Debroy Somers 10. Marche Lorraine, Gr. Massed Brass Band. II. Festiviola, idem. 12. Take me back tot my boots and saddle, Bing Crosby. 13. In einem chinesischn Temeplgarten, Symph. Orkest. 14. Leise klingt eine Melodie, A. Lutter. 15. Accelerationen, Edith Lorand. 16. Good night my love, Joe Petersen. 8.0012.00 Diversen. (Adv. Ingez. Med.) K. N. I. L. M. NUMMER VAN „DE VLIEGWERELD. De „Vliegwereld" heeft een speciaal K. N. I. L. M. Jubileumnummer uitgegeven, samen gesteld en uitgegeven ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Koninklijke Neder- landsch Indische Luchtvaart Maatschappij.. In zijn voorwoord schrijft de heer E. Ent hoven, voorzitter van den Raad van Beheer der K. N. I. L. M. o.m.: „De K. N. I. L. M. is van een bescheiden maatschappij gegroeid tot een factor* van beteekenis, maar op deii weg die daarheen voerde, zijn wij niet steeds over rozen gegaan. Gedachtig aan den vers regel in Le Cid: ,.A vaincre sans péril, on triomphe sans Gloire", is het des te verheu gender te mogen vaststellen, dat de K. N. I. L. M. aan het doel, hetwelk de oprichters be oogden, volkomen heeft beantwoord, en reeds een belangrijk aandeel heeft gehad in de jongste ontwikkeling van Nederlandsch Indie. Jhr. H. K. B. Rendorp, de directeur der K. N. I. L. M. schreef een interessant artikel over „Het lüchtverkeer in Ned. Indië", ter wijl ook de heeren A. Plesman, directeur van de K. L. M. en de K. N. I. L, M. en H. Nieu- wenhuis, vertegenwoordiger der K. N. I. L. M. in Ned. Indië bijdragen stuurden. Verder bevat het nummer een artikel over de wor dingsgeschiedenis en de verdere ontwikkeling der K. N. I. L. M„ terwijl prof. Ir. W. Scher- merhorn. het luchtkarteeringsbedrijf van de K. N. I. L. M. aan een nadere beschouwing onderwerpt. Verder kan men in dit jubileumnummer nog tal van andere interessante artikelen vinden terwijl de prachtige illustraties een speciale vermelding verdienen. Copyright P I B Box 6 Copenhagen i vrouw, die dolgraag een zoontje of dochtertje troetelen kon. Maarhet verlangen bleef steeds onvervuld. wilde hebben, een klein, hef kindje, dat zij venvennen en ver- En hoe z\j er ook over dacht, werkelijk raad schaffen kon zij niet. Dat kon er misschien maar éénde oude heks Op zekeren dag nam de vrouw het besluit naar de oude heks toe te gaan en die om raad te wagen. Toen zij de heks had gevonden, zei ze: „O, ik zou zoo graag een klein kind willen hebben. Wilt U me niet zeggen, hoe ik daaraan moet komen?" „Dat zal wel gaan!" dan zult U eens wat zien! kraste de oude vrouw. „Hier hebt U een graankorrel. Neen, bekijk hem maar niet. Het is er niet zoo één, als die op de akkers groeien, of zooals de kippen die als voer krijgen. Deze korrel is een heel andere. Plant hem maar eens in een bloempot met aarde, „Dank, duizendmaal dank", zei de vrouw en zij haastte zich de. oude heks als belooning eenige stuivers te geven. Direct daarna ging ze haastig naar huis en plantte de graankorrel. Wat was dat? Juist toen zij den bloempot wilde wegzetten, zag zij uit de 'graankorrel een bloem groeien. Net een tulpAlleen gingen de bladeren van de bloem niet open. Die bleven stijf tegen elkaar gedrukt, precies als bjj jonge knoppen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6